Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Posao i karijera

Posao i karijera Od vratara do direktora u tri tjedna
Podforum: Informacije o poslodavcima, Iza katedre

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 17.11.2006., 13:01   #61
Ljudi, evo imam i ja problem isti kao i Astonn.

Ja radim u državnoj firmi. Plaća je mizerija - istina, ali isto tako ne bi prestala raditi, a otorila bi nešto sasvim drugo.
Našla sam svašta na internetu i polako krećem sa skupljanjem informacija.
Javljati ću na ovaj podforum šta se događa i kamo i kako nastaviti dalje..

Pozdrav
__________________
The point of life is...
HOW YOU SEE YOURSELF...
VRIBA is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2006., 19:36   #62
Razmisljam da otvorim obrt

...dakle, cinjenice:
imam posao koji volim i pruza mi odredjenu sigurnost i povoljnost s obzirom da sam u drzavnoj firmi, ali nemam namjeru u kuci donositi samo 3000 kn mjesecno. S obzirom na shit penzije, male place, a jos manje otpremnine u drzavnoj sluzbi, a i cini mi se da ce sa zdravstvom i placanjem biti sve gore i gore, odlucila sam bar malo pokusati promijeniti svoj ocaj zivljenja od 01. od 01. u mjesecu uz faking minuse, kartice i cekove.
Tako da razmisljam pored svog posla otvoriti i obrt uz minimalna ulaganja i raditi jos dodatno kod kuce.
Ima netko nekakvih iskustava sa dvostrukim radom i otvaranjem svojeg biznisa?



Vini
__________________
Before you find your perfect prince you have to kiss a lot of frogs
Vinska Mushica is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.11.2006., 08:31   #63
Bok Mushica.

Evo, isto kao i ti i ja se spremam iza Nove godine u taj pothvat, ali ja ne mislim prestati raditi tu gdje radim, tako da je malo teže, jer za onu nekadašnju kućnu radinost iliti sadašnji tihi obrt imaš samo određene djelatnosti koje možeš raditi, pa je onda malo teže uskladiti to sve skupa.
Ali nadam se da ću uspjeti.

Jesi li ti šta razmišljala ili počela šta? Imaš kakvih informacija?
__________________
The point of life is...
HOW YOU SEE YOURSELF...
VRIBA is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.11.2006., 09:36   #64
Prije nekoliko godina sam ja imao otvoren obrt nekoliko godina. U to vrijeme je bilo jednostavno imati obrt uz redovan posao jer nije trebalo plaćati doprinose s obzirom da su bili plaćeni iz radnog odnosa s punom satnicom. Pri tome naravno ne mislim na komorski doprinos, koji je obavezno plaćati kao akontaciju. Isto i akontaciju poreza na dohodak. Imatelji obrta su obavezni podnositi godišnju poreznu prijavu u koju prijavljuju prihode iz redovnog radnog odnosa i obrta.
Obrt je lako otvoriti, poslovne knjige su rudimentarne i novcem na žiro-računu se raspolaže potpuno slobodno, kao s tekućim računom. Malo je teže s troškovima jer znaju u poreznoj gnjaviti s time.
No, sve je to lako rješivo, teže je pribaviti posao i odraditi ga. Pri punom radnom vremenu, eventualno još i uz obitelj, još naći vremena za dodatni posao je teško. A i na redovnom poslu ne gledaju lijepo kad stranke vezane uz dodatni posao zovu pa i tu treba spretnosti da se sve organizira. Ne smije se smetnuti s uma da ako obrt nema posla svejedno treba plaćati komorski doprinos i akontaciju poreza pa onda treba od redovne plaće podmirivati te obaveze.
Obrt je dobar put prema nazavisnosti. Mali su troškovi za pokretanje a ako posao krene uvijek se može otvoriti tvrtka. A u suprotnom, ako posao ne krene, obrt je daleko lakše zatvoriti nego tvrtku.
Tomek is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.11.2006., 16:02   #65
Recimo da je i meni ta ideja zanimljiva i pošto mi je jasno da je raditi s obrtom puno lakše nego s doo zanima me otvaranje obrta no još nigdje nisam naletila na konkretne odgovore što se tiče obrta, nekakvih srednjih mjesečnih cijena košta održavanja obrta (pod pretpostavkom da posla nema ili ima nešto malo - dakle održavanje obrta dok se posao ne uhoda) kao ni konrektne odgovore na pitanja kakve su obveze prema mirovinskom i zdravstvenom ako sam negdje drugdje zaposlena u stalnom radnom odnosu ... naime, neki kažu ne mora se ništa plaćati, drugi kažu plaćaš bez obzira da li ti poslodavac plaća (što je po meni glupo jer čemu plaćati dva puta za istu stvar?)
Ustvari, za moju računicu bi mi bilo najvažniej dobiti informaciju o nekakvoj srednjoj vrijednosti koštanja obrta mjesečno i neke pojedinosti o čemu to uopće ovisi...
__________________
...
Wolfordica is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2006., 22:49   #66
Uvjeren sam da je najvažniji i prvi korak TOČNO znati što želiš raditi.
Zatim što više naučiti o tome, biti spreman na puuuuno pogrešaka, biti spreman na tvrdi rad i ako nisi netko tko odustaje, uspiješ...
Dreamer1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2006., 16:13   #67
najbolje ti je na hitro salteru pitati... i jos bolje (po mom) nazvati info servis od rrif-a... iako su skupi, daju ti tocnu informaciju
(ako nemas nekog svog racunovodju)
Taroth is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2006., 22:58   #68
racunaj na osnovne mjesecne troskove od neshto manje od 2000 kuna...

tu su zdravstveno, mirovinsko, ozljede na radu, drugi stup, komorski i predporez


racunaj da poslovnjaku neces moci reci chujemo se u 8 navecer ili nemrem sad pricat s vama, a da ce (dobar dio njih) ocekivati da odmah s tobom dogovore sve...
__________________
Hormonella de Rum
atlantis is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2006., 23:21   #69
[QUOTE=atlantis]racunaj na osnovne mjesecne troskove od neshto manje od 2000 kuna...

2000 kn za obrt a za d.o.o. ?
shaggy000 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2006., 23:23   #70
Quote:
shaggy000 kaže:
2000 kn za obrt a za d.o.o. ?
d.o.o 20 000 kn za pokretanje plus troskovi biljeznika i papirologije i onda doprinosi za minimalac, a to je oko 1000 kuna (mozda nesh manje) cinimise...
__________________
Hormonella de Rum
atlantis is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2006., 23:25   #71
da... radno vreme od 8 sati zaboravi, bit ce to 28!

obrtnistvo nije za svakog. za kog jeste, za njega bas jeste!

sta je potrebno za otvaranje obrta u ZG i kako stoji situacija po tom pitanju ako obrt pruzha usluge firmama van HR?
miloshz is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2006., 23:26   #72
za d.o.o. ulog može biti i u stvarima
a tih 20.000 nije bespovratno, nego je to polog n ažiro kojeg onda trošiš

d.o.o. ne mora imati nikog zaposlenog, pa nema doprinosa iz/na plaću
__________________
Svijet ide svome kraju, Tralala.
polly is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2006., 23:33   #73
Quote:
polly kaže:
za d.o.o. ulog može biti i u stvarima

ali ti procjenu udjela u stvarima radi ovlasteni sudski vjestak koji isto kosta
__________________
Hormonella de Rum
atlantis is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2006., 23:35   #74
Quote:
atlantis kaže:
ali ti procjenu udjela u stvarima radi ovlasteni sudski vjestak koji isto kosta
pa normalno da košta, al' ako nema druge
nek svatko procijeni jel' mu se isplati
__________________
Svijet ide svome kraju, Tralala.
polly is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2006., 23:35   #75
20000kn? previse! koji su troskovi za DOO i koliki su porezi u HR?
miloshz is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2006., 23:38   #76
koji porezi?
__________________
Svijet ide svome kraju, Tralala.
polly is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2006., 23:38   #77
Quote:
miloshz kaže:
20000kn? previse! koji su troskovi za DOO i koliki su porezi u HR?
evo primjer: ako npr. želiš otvorit neznam...autolimarsku radionicu , trebaš imati majstorski ispit, pa zar nije onda bolje otvoriti d.o.o. , netrebaš tog ispita i opet to radiš..a 20000 kn uloženog opet možeš koristit
shaggy000 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2006., 23:39   #78
Ak imaš neki kapital dobro razmisli, ja bi se prije počeo bavit dionicama i valutama ,nego nekaj otvarat, jer to ti je trčanje za novcem 24 sata dnevno. J... takav život
__________________
Pressure build diamonds
Scroll is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2006., 23:40   #79
pa na prihod, dobit, ... nisam u toku oko poslovanja u HR.

evo... konkretno... koliki su troskovi za DOO ili obrt u HR koji bi se bavio pruzanjem usluga vezanih za internet i medije? bez zaposlenih, ali uz vishe freelance saradnika u hrvatskoj, bosni, srbiji i ukrajini.
miloshz is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2006., 23:50   #80
na tako sročeno pitanje odgovor možeš dobiti samo iz kristalne kugle

porez na dobit je 20%, ali nije to jedino
a treba i do dobiti doći, pod tim mislim čisto na matematiku ne na poslovanje i prodaju
__________________
Svijet ide svome kraju, Tralala.
polly is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 04:18.