Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika > Svijet

Svijet Zbivanja u svijetu

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 09.04.2013., 16:18   #2761
Quote:
moonze kaže: Pogledaj post
Tačno je da Srbijanci nemaju nikakav interes da stavljaju CG pod svoju kapu.

Ali, postoji jedan problem. Srbijom vlada crnogorska oligarhija i to je tako još od 1945. godine, kad su Peko Dapčević i Jovo Kapičić "oslobodili" Beograd.

Evo, da se vratimo malo u istoriju, na raspad Jugoslavije početkom devedesetih. Crnogorac Slobodan Milošević i Hercegovci Šešelj i Drašković su upetljali Srbiju u ratove u susedstvu, a da pritom uopšte nisu pitali Srbijance šta oni misle o tome. Kod nas u Srbiji tada nije bilo referenduma, da se narod izjasni o svojoj sudbini, kao što je bilo u svim ostalim republikama.

Prema tome, lično mislim ako bi u CG slučajno pobedile "srpske" stranke, vladajuća crnogorska oligarhija u Beogradu bi jedva dočekala da se ponovo ujedini sa "braćom". Kao i obično, nas Srbijance ne bi pitali za mišljenje da li želimo "ujedinjenje" sa CG.
.
Ti likovi su "Crnogorci" kao što su partizani Like, Banije i Korduna bili "Hrvati"...
Oni su bili Srbi, svejedno porijeklom iz tog kraja, a ne neka strana sila
__________________
.
Michael Collins is offline  
Old 09.04.2013., 16:21   #2762
Quote:
phanatique kaže: Pogledaj post
Mislim da Srbija nema nikakav interes da stavlja Crnu Goru pod svoju kapu.
Uopste mislim da se razlaz Srbije i Crne Gore pogresno percepcira. Da se kojim slucajem referendum odrzavao u Srbiji uveren sam da bi najmanje 60% bilo za razlaz.
Ovo me podsjeća na situaciju u UK-u. Imam dojam da bi se tamo Englezi radije odvojili od Škotske, nego Škoti od Engleza, iako Škoti o tome odlučuju na referendumu.
IuliusCaesar is offline  
Old 09.04.2013., 17:08   #2763
Quote:
Michael Collins kaže: Pogledaj post
Ti likovi su "Crnogorci" kao što su partizani Like, Banije i Korduna bili "Hrvati"...
Oni su bili Srbi, svejedno porijeklom iz tog kraja, a ne neka strana sila
Majki, oni jesu Crnogorci odnosno "CRBI" , kako ih Armadillo posprdno zove. Možda tebi spolja deluje da smo svi Srbi, ali mi unutra dobro znamo ko je ko.

Na kraju krajeva, poznati zločinac i masovni ubica Jovo Kapičić, koji je "oslobodio" Beograd i streljao oko 15 hiljada Beograđana u novembru i decembru mesecu 1944. godine, i dan danas je živ (ima 94 godine) i izjašnjava se kao Crnogorac a ne kao "Srbin", a živi u Beogradu.

Prema tome, ima među njima likova koji se sami izjašnjavaju kao Crnogorci, nije to moja izmišljotina.


PS. Jovo Kapičić je bio upravnik Golog Otoka, pa su ga po zlu dobro zapamtili ne samo Beograđani, već cela bivša Jugoslavija.
moonze is online now  
Old 09.04.2013., 17:40   #2764
Quote:
phanatique kaže: Pogledaj post
Mislim da Srbija nema nikakav interes da stavlja Crnu Goru pod svoju kapu.
Uopste mislim da se razlaz Srbije i Crne Gore pogresno percepcira. Da se kojim slucajem referendum odrzavao u Srbiji uveren sam da bi najmanje 60% bilo za razlaz.
Quote:
phanatique kaže: Pogledaj post
Ma kakvo ujedinjavanje sa Srbijom. Sve i da je Lekic pobedio i da se zaista svim srcem zalaze za ujedinjenje sa Srbijom, valjda se i Srbija nesto pita?
Da li ti u tom slucaju vidis bilo kakvu realnu mogucnost da se Vlada sastavljena od bilo kojih stranaka koje prelaze cenzus odluci za tako nesto i ujedini sa CG?
Mislis da Srbiji trebaju novi direktori preko rodjackih veza, novi studenti zbog kojih domaci ne mogu da se skoluju, novi pacijenti zbog kojih se krajnici vade tek za 2 godine, itd?
Moje misljenje je da se Srbiji Crna Gora ne isplati, a bogami ni Crnoj Gori Srbija. Apsolutno podrzavam crnogorsku naciju, crnogorski jezik, i Crnogorsku Pravoslavnu Crkvu i muka mi je od bilo kakvog spajanja, bratimljenja i ujedinjavanja koja nisu iskljucivo ekonomske prirode, a narocito mi je muka od toga da neko nekoga uci sta je i sta treba da bude.
Koješta! Naravno da je interes Srbije i srpskog naroda s obe strane granice da se Srbija i Crna Gora ujedine. Znači: da se UJEDINE, a ne da federalizuju ili konfederalizuju. Političkim oligarhijama to možda i nije interes, jer je bolje imati dve države, dva parlamenta, dve administracije pa tu lepo da se raspoređuju.
Da neko pita Srbiju i Republiku Srpsku da li žele da se ujedine, sigurno bi u obe države ta ideja bila podržana od strane većine naroda. I u Crnoj Gori je isti narod kao i u RS, i nije kriv što ima na vlasti oligarhiju kojoj za njihove poslove treba nezavisna država. Tu ne treba praviti nikakvu razliku.

A što se tiče podržavanja crnogorskog ovog onog je nešto na granici zdravog razuma.
Podržavati crnogorsku naciju znači terati ljude koji se osećaju Srbima da budu nešto što neće. To radi i režim u Crnoj Gori ucenjujući narod radnim mestima. Pa čak i tako sve teže namiče većinu.
Podržavati crnogorski jezik znači podržavati manjinski jezik u Crnoj Gori na štetu većinskog srpskog. To nigde nema da jezik kojim govori 60% ljudi u zemlji ne bude zvanični. Ali crnogorska vlast to sprovodi, iako je protivno zdravom razumu, i ti je u tome podržavaš.
Podržavati Crnogorsku crkvu znači podržavati manjinsku crkvu koja nastupa propagandno protiv većinske Srpske crkve u CG. I nastoji da imovinu SPC uzme sebi. SPC je institucija od najvećeg poverenja u Crnoj Gori uprkos svemu tome. Ne predsednik, ne vlada, ne stranke, ne bilo koja druga institucija koja ima veze sa identitetom i sa politikom. Pogledaj poslednje istaživanje CEDEM-a. Insititucije koje su od većeg poverenja u CG od SPC su sistem zdravstva i sistem obrazovanja, ali te institucije nisu identitetske ni političke.
Ovo što sam pročitao u tvom postu naprosto negira demokratiju. Podržavati CPC nema demokratsko opravdanje jer je većina naroda u CG za SPC, ona ima opravdanja tipa: podržavam iz revolta, inata i sl.
aleksije radicevic is offline  
Old 09.04.2013., 17:42   #2765
Quote:
moonze kaže: Pogledaj post
Majki, oni jesu Crnogorci odnosno "CRBI" , kako ih Armadillo posprdno zove. Možda tebi spolja deluje da smo svi Srbi, ali mi unutra dobro znamo ko je ko.

Na kraju krajeva, poznati zločinac i masovni ubica Jovo Kapičić, koji je "oslobodio" Beograd i streljao oko 15 hiljada Beograđana u novembru i decembru mesecu 1944. godine, i dan danas je živ (ima 94 godine) i izjašnjava se kao Crnogorac a ne kao "Srbin", a živi u Beogradu.

Prema tome, ima među njima likova koji se sami izjašnjavaju kao Crnogorci, nije to moja izmišljotina.


PS. Jovo Kapičić je bio upravnik Golog Otoka, pa su ga po zlu dobro zapamtili ne samo Beograđani, već cela bivša Jugoslavija.
E da je Jovi 30 i neka...valjda bi se nasao kakav otok u CG koji slici na Goli otok pa bi posao ponovo krenuo
martin polo is offline  
Old 09.04.2013., 17:44   #2766
Quote:
aleksije radicevic kaže: Pogledaj post
Koješta! Naravno da je interes Srbije i srpskog naroda s obe strane granice da se Srbija i Crna Gora ujedine. Znači: da se UJEDINE, a ne da federalizuju ili konfederalizuju. Političkim oligarhijama to možda i nije interes, jer je bolje imati dve države, dva parlamenta, dve administracije pa tu lepo da se raspoređuju.
Da neko pita Srbiju i Republiku Srpsku da li žele da se ujedine, sigurno bi u obe
U Republici Srpskoj zive vecinski Srbi.
U Crnoj Gori zive vecinski Crnogorci.
Ne pricaj gluposti i ne poredi babe i zabe. To sto se ti smatras dostojnim da odredjujes ko su sve Srbi druga je prica.
phanatique is offline  
Old 09.04.2013., 17:48   #2767
Quote:
phanatique kaže: Pogledaj post
U Republici Srpskoj zive vecinski Srbi.
U Crnoj Gori zive vecinski Crnogorci.
Ne pricaj gluposti i ne poredi babe i zabe.
U Srpskoj vlast ne forsira drugi identitet kao u CG. Da se to dešava u CG najbolje se vidi na primeru jezika. Većina naroda kaže da govori srpskim, a u školama se uči "maternji".
aleksije radicevic is offline  
Old 09.04.2013., 18:00   #2768
Quote:
phanatique kaže: Pogledaj post
U Republici Srpskoj zive vecinski Srbi.
U Crnoj Gori zive vecinski Crnogorci.
Ne pricaj gluposti i ne poredi babe i zabe. To sto se ti smatras dostojnim da odredjujes ko su sve Srbi druga je prica.
Nisu većinski,ali ih je najviše.
Jugomir is offline  
Old 09.04.2013., 18:02   #2769
Quote:
aleksije radicevic kaže: Pogledaj post
Da neko pita Srbiju i Republiku Srpsku da li žele da se ujedine, sigurno bi u obe države ta ideja bila podržana od strane većine naroda. I u Crnoj Gori je isti narod kao i u RS, i nije kriv što ima na vlasti oligarhiju kojoj za njihove poslove treba nezavisna država. Tu ne treba praviti nikakvu razliku.
Aleksije, opet sanjaš mokre velikosrpske snove.

Nit je rs država, nit ima pravo ujedinjavanja i sa kim, nit je taj entitet samo srpski a bogami ni Srbi nisu većina građana u CG.
__________________
Nikada ne raspravljaj sa budalom, ljudi možda neće vidjeti razliku...
- When I came to Makarska I saw Bosance how eat on beach I thought to myself: What the fuck!? I couldn't believe what I was watching. So I called my babo and I said to him: Babo, La Bosanci esta muy locco, What the fuck!?
posmatrač is offline  
Old 09.04.2013., 18:02   #2770
Quote:
aleksije radicevic kaže: Pogledaj post
Naravno da je interes Srbije i srpskog naroda s obe strane granice da se Srbija i Crna Gora ujedine.
Ko kaže??? Po čemu je to interes Srbije? Šta konkretno bi tim ujedinjenjem dobio običan čovek iz Kragujevca, Niša ili Požarevca?

Za Crnogorce znamo, oni bi dobili besplatno školovanje na univerzitetima po Srbiji, dobili bi besplatno lečenje po zdravstvenim ustanovama u Srbiji, dobili bi gomilu novih radnih mesta (uglavnom direktorskih i šefovskih) po preduzećima u Srbiji, ali šta bi dobio običan Srbijanac?

Neka hvala, ne treba mi nikakvo ujedinjenje ni sa kim. I ovako su studentski domovi i bolnice po Beogradu pune Crnogoraca i RSovaca, a to sve na mojoj grbači, jer ja plaćam porez i punim budžet Srbije, a onaj ko živi u Banjaluci ili Podgorici ne puni budžet Srbije, ali ga obilato troši.
moonze is online now  
Old 09.04.2013., 18:10   #2772
Quote:
moonze kaže: Pogledaj post
Ko kaže??? Po čemu je to interes Srbije? Šta konkretno bi tim ujedinjenjem dobio običan čovek iz Kragujevca, Niša ili Požarevca?

Za Crnogorce znamo, oni bi dobili besplatno školovanje na univerzitetima po Srbiji, dobili bi besplatno lečenje po zdravstvenim ustanovama u Srbiji, dobili bi gomilu novih radnih mesta (uglavnom direktorskih i šefovskih) po preduzećima u Srbiji, ali šta bi dobio običan Srbijanac?

Neka hvala, ne treba mi nikakvo ujedinjenje ni sa kim. I ovako su studentski domovi i bolnice po Beogradu pune Crnogoraca i RSovaca, a to sve na mojoj grbači, jer ja plaćam porez i punim budžet Srbije, a onaj ko živi u Banjaluci ili Podgorici ne puni budžet Srbije, ali ga obilato troši.
To je interes naroda.
Ujedinjenjem bi svi postali Srbijanci i svi bi punili budžet ujedinjene države.
A ta logika po kojoj nam iz ekonomskih razloga ne treba ujedinjenje, naopaka je utoliko što bi npr. izdvajanjem Niša iz Srbije ti imao više mesta u studentskom domu za onoliko Nišlija koji bi izgubili pravo da se školuju u Beogradu. To je smešno.
aleksije radicevic is offline  
Old 09.04.2013., 18:14   #2773
Quote:
posmatrač kaže: Pogledaj post
Aleksije, opet sanjaš mokre velikosrpske snove.

Nit je rs država, nit ima pravo ujedinjavanja i sa kim, nit je taj entitet samo srpski a bogami ni Srbi nisu većina građana u CG.
Ne sanjam ja velikosrpske snove, nego obične srpske snove.
Ni Kosovo nije bilo država donedavno, pa neki kažu da sada jeste. Nema života bez snova.
A RS jeste država primorana da bude u uniji u kojoj ne želi.
aleksije radicevic is offline  
Old 09.04.2013., 18:16   #2774
Quote:
aleksije radicevic kaže: Pogledaj post
To je interes naroda.
Ujedinjenjem bi svi postali Srbijanci i svi bi punili budžet ujedinjene države.
A ta logika po kojoj nam iz ekonomskih razloga ne treba ujedinjenje, naopaka je utoliko što bi npr. izdvajanjem Niša iz Srbije ti imao više mesta u studentskom domu za onoliko Nišlija koji bi izgubili pravo da se školuju u Beogradu. To je smešno.
Daj covece saberi se.
phanatique is offline  
Old 09.04.2013., 18:31   #2775
Quote:
phanatique kaže: Pogledaj post
Daj covece saberi se.
Pa ja sam sabran, iako deluje da sam energično reagovao na tvoj upis. Nema ljutnje, ali mislim, a i ti se možda slažeš, da si se malo izleteo sa izjavom da podržavaš crnogorski jezik i crnogorsku crkvu. Ako su u CG Srpska i Crnogorska crkva u konfrontiranom odnosu i borbi za pristalice i imovinu, ajde da usvojimo demokratski princip i da podržavamo ono što većina naroda podržava. Isto tako i sa jezikom.
Nemam ništa protiv da ljudi slobodno određuju svoju pripadnost, pa ako neki hoće da budu CPC i da govore crnogorski, nemam ništa protiv dok ne počnu da osporavaju, negiraju i uskraćuju pravo drugim ljudima da se po tim pitanjima slobodno određuju. A u CG se upravo dešava to: crnogorski jezik je projekat podržan od vlasti i on nastupa kao negacija postojećeg većinskog srpskog jezika. Pa kako ima smisla da se to podržava?
aleksije radicevic is offline  
Old 09.04.2013., 18:42   #2776
Quote:
aleksije radicevic kaže: Pogledaj post
Pa ja sam sabran, iako deluje da sam energično reagovao na tvoj upis. Nema ljutnje, ali mislim, a i ti se možda slažeš, da si se malo izleteo sa izjavom da podržavaš crnogorski jezik i crnogorsku crkvu. Ako su u CG Srpska i Crnogorska crkva u konfrontiranom odnosu i borbi za pristalice i imovinu, ajde da usvojimo demokratski princip i da podržavamo ono što većina naroda podržava. Isto tako i sa jezikom.
Nemam ništa protiv da ljudi slobodno određuju svoju pripadnost, pa ako neki hoće da budu CPC i da govore crnogorski, nemam ništa protiv dok ne počnu da osporavaju, negiraju i uskraćuju pravo drugim ljudima da se po tim pitanjima slobodno određuju. A u CG se upravo dešava to: crnogorski jezik je projekat podržan od vlasti i on nastupa kao negacija postojećeg većinskog srpskog jezika. Pa kako ima smisla da se to podržava?
Govorim da podrzavam postojanje crnogorskog jezika, crnogorske nacije i crkve. Ne podrzavam nasilno nametanje bilo cega u bilo kom smeru. Ni jedni ni drugi nemaju prava da osporavaju neciji identitet, a pogotovo mi ne treba njih da ucimo ko su i sta su. Ok, neki smatraju da su Crnogorci, neki da su Srbi i to je to. Ne vidim potrebu da ti ili ja ubedjujemo bilo koga da li je Crnogorac ili Srbin i u kojoj crkvi da se moli.
phanatique is offline  
Old 09.04.2013., 19:01   #2777
Quote:
aleksije radicevic kaže: Pogledaj post
Pa ja sam sabran, iako deluje da sam energično reagovao na tvoj upis. Nema ljutnje, ali mislim, a i ti se možda slažeš, da si se malo izleteo sa izjavom da podržavaš crnogorski jezik i crnogorsku crkvu. Ako su u CG Srpska i Crnogorska crkva u konfrontiranom odnosu i borbi za pristalice i imovinu, ajde da usvojimo demokratski princip i da podržavamo ono što većina naroda podržava. Isto tako i sa jezikom.
Nemam ništa protiv da ljudi slobodno određuju svoju pripadnost, pa ako neki hoće da budu CPC i da govore crnogorski, nemam ništa protiv dok ne počnu da osporavaju, negiraju i uskraćuju pravo drugim ljudima da se po tim pitanjima slobodno određuju. A u CG se upravo dešava to: crnogorski jezik je projekat podržan od vlasti i on nastupa kao negacija postojećeg većinskog srpskog jezika. Pa kako ima smisla da se to podržava?
prije nego sto tipnete 'posalji odgovor' trebalo bi da procitate ono sto pisete jedno barem pet puta, mada bi, izgleda, i to bilo badava...

kacite se oko nekih crkvi i jezika kao da je to najglavnije u crnoj gori....

(da se bude dosledan, i da se kaze da sam ja licno, kao crnogorac, protivu te politizacije jezika sto se moze vidjeti na nekim davnijim stranicama ove diskusije kad sam se skoro 'svadjao' sa 'armadillo' koji je za taj 'crnogorski jezik')...

crnogorci koji se osjecaju kao srbi mogu sjutra da kazu da su zanzibarci ili marsovci, nema problema, i vecina njih srecom ne nasijeda na trikove onih medju njima koji pocnu nekakvu buku oko 'crkvi ili jezika' ili navodne 'ugrozenosti' nadajuci se da ce te time jos vise podici svoj polozaj kao nekakvih samozvanih 'narodnih' tribuna...

vjerovatno su u pitanju razni honorari, pozivi na razne 'tribine' 'bratska' pomoc iz kojekakvih 'matica i sl...

kao sto se moze vidjeti i na ovoj diskusiji - nekoliko stranica ranije - pojavili su se cak nekakvi 'veliko-bosnjaci' koji su da se para-frazira jedan diskutant 'zivjeli u crnoj gori od pamtivijeka'...

znaci imamo po crnoj i 'veliko-srbijance' i 'veliko-bosnjake' (zaista se ne moze puno drzava time 'pohvaliti' )

'veliko-srbijanci/bosnjaci' trebaju svoje price ostaviti za sebe i za one koji im daju 'moralnu podrsku' a i malo 'materijalne pomoci' (sto je ipak najvaznije...

zato se ostavite tih muntavih naklapanja o 'crkvama i jeziku' i pogledajte i uporedite npr. nivo nezaposlenosti u crnoj gori i srbiji/ili bosni...

ili ako srbija hoce da se pridruzi crnoj gori to treba kazati jasno i glasno - da su npr. crnogorci bili na celu srbije mozda ne bi bila ovako katastrofalna situacija u srbiji...
serafim is offline  
Old 09.04.2013., 19:08   #2778
Quote:
serafim kaže: Pogledaj post
da su npr. crnogorci bili na celu srbije mozda ne bi bila ovako katastrofalna situacija u srbiji...
Nego ko je bio? I sada su jos uvek, samo iz senke, zaostavstina udbasko-komunistickog nasledja.
phanatique is offline  
Old 09.04.2013., 19:12   #2779
Quote:
moonze kaže: Pogledaj post
Majki, oni jesu Crnogorci odnosno "CRBI" , kako ih Armadillo posprdno zove. Možda tebi spolja deluje da smo svi Srbi, ali mi unutra dobro znamo ko je ko.

Na kraju krajeva, poznati zločinac i masovni ubica Jovo Kapičić, koji je "oslobodio" Beograd i streljao oko 15 hiljada Beograđana u novembru i decembru mesecu 1944. godine, i dan danas je živ (ima 94 godine) i izjašnjava se kao Crnogorac a ne kao "Srbin", a živi u Beogradu.

Prema tome, ima među njima likova koji se sami izjašnjavaju kao Crnogorci, nije to moja izmišljotina.


PS. Jovo Kapičić je bio upravnik Golog Otoka, pa su ga po zlu dobro zapamtili ne samo Beograđani, već cela bivša Jugoslavija.
slusajte decko, sada fino kazite koliko je 'taj masovni' ubica sredio cetnika da 'razalostite' ovog 'Majkla'...

kada neki srbi pocnu da se gadjaju brojevima je vise nego zabavno ali mozda cak neko naivan to i povjeruje, manje naivan ce mozda pomisliti 'ok nije '15 hiljada' ali je mozda 'deset'/'pet'/'cetiri'/'tri' - onako kao na pijaci kad prodavac kaze najvecu cijenu...

pa valjda se zna da su partizanske jedinice ciji su komandanti bili crnogorci sa crvenom armijom oslobodili beograd i 'beogradjane' koji se bas nijesu proslavili anti-fasistickom borbom...

vise su se proslavili uvlacenjem u dupe njemcima i cinkarenjem jedni drugih...
serafim is offline  
Old 09.04.2013., 19:16   #2780
Quote:
phanatique kaže: Pogledaj post
Nego ko je bio? I sada su jos uvek, samo iz senke, zaostavstina udbasko-komunistickog nasledja.


evo ga jos jedan kome su svi drugi krivi...

kazete 'ko je bio' valjda mislite na vrijeme sfrj - zar srbiji nije bilo tada jedno deset puta bolje nego danas...

ali danas su u 'senci' i upravljaju 'iz senke';

pa dokle to krivljenje drugih za svoje nedace....
serafim is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 21:02.