Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje > Interijeri

Interijeri Unutrašnja ljepota.

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 12.06.2007., 19:01   #141
Quote:
golgota kaže: Pogledaj post
Ono što mnogi neznaju a to je da se u zemljama EU iveral i plemenjena iverica ne upotrebljavaju, oni ga proizvode ,ali samo za naše potrebe zemalja koje ga još uvijek uvoze.
Sve u svemu iveral i iverica su najveće smeće i najotrovnije đubre od kojih možete raditi bilo šta,ali ko želi nek izvoli.
Ako se već upotrebljava ,bilo bi dobro što manje ( korpus iveral, fronte mediapan,ili sve mediapan, radna ploha drvo, ili sve drvo ! )
Uz dužno poštovanje, ne mogu Te poduprijeti u ovoj tvrdnji.

Iveral i mediapan se i dalje koristi u zemljama EU, ali uz uvjet da je za njegovu proizvodnju korišteno lijepilo bez formaldehida (certifikat E0) ili sa njegovom vrlo niskom emisijom (E1).
Kod nas takodjer vrijede, ili se barem nadam da vrijede isti propisi kao i u EU.

Osobno izradjujem namještaj tako da znam razliku izmedju današnje iverice koja je proizvedena u Eggerovim i Kaindlovim pogonima i one od koje su napravljeni ormari prije 10 i više godina.
__________________
Z
zoranp is offline  
Old 12.06.2007., 19:33   #142
Quote:
paspa kaže: Pogledaj post
a kak onda kad kupujem kuhinju (a moja je vrlooo zahtjevna zbog spuštenih stropova i sl stvari) mogu znati kaj mi je dobro a kaj ne...di su me oženili za cijenu a uvalili škart...kak da mi bedaci koji se ne kužimo to sve znamo...
pošto imaš neke specifičnosti glede prostora, ja bih na tvom mjestu angažirao majstora stolara.
Možda će ti slijedeče smjernice malo pomoči oko izbora pravog majstora i materijala.

Majstor treba biti profesionalan, kreativan, predlagati ideje, posjedovati katalog ili fotoalbum svojih radova, uzorke materijala, katalog okova, metar i rukovnik.
takodjer je bitno da je u stanju izraditi idejnu skicu, predračun i troškovnik u roku jedan do dva dana. Ti i majstor trebate imati uskladjen ukus i iste stavove glede organizacije i kreiranja prostora.
Takodjer je bitno da procjeniš da li čovjek želi pošteno zaraditi svoj novac ili mu je bitno da te oguli. Bahatost i kompliciranje nisu karakteristike profesionalca.

Dobar majstor koristi kvalitetan materijal. Traži da ti kaže koje marke proizvodjača iverce ili MDFa koristi (egger i Kaindl su marke iverala i mdf-a koji predstavljaju kvalitetu). Takodjer su okovi vrlo bitna stvar vodilice za ladice i panti (Blum kao vrhunski proizvodjac i Solido kao srednja klasa).
Odredjeni konstrukcijski detalji poput toga da svi elementi moraju biti na nogicama, da blenda (sokl) ukoliko nije plasticna presvucena dekorom, mora imati zaštitni plastični profil, ako koristiš Iveral za fronte, neka budu kantirane ABSom sa svih strana, kriticne zone izlozene vlagi poput elementa za sudoper moraju biti zašticeni i zafugirani silikonom na svim spojevima i rezovima, isto tako se silikonom mora impregnirati otvor za sudoper na radnoj ploči. Ručkice moraju biti metalne. Ako ne želiš da te ogule, otidji u iverpan ili schachermayer i popiši cijene okova i ručkica i isto tako napravi idejnu skicu kuhinje kakvu želiš, katalozi i slike će takodjer biti od pomoći.
što više informacija prikupiš prije kretanja u akciju veće su šanse da pronadješ dobrog majstora i da dobiješ ono što želiš, jer dobrom i poštenom stolaru je teško raditi sa nekim tko ne zna što hoće, a prevarantu je u intresu da kupac zna što manje kako bi ga što lakše ogulio i prodao mu maglu.

Još nešto bitno, kada točno definirate projekt kuhinje, obavezno dogovorite i cijenu rada, koja mora na kraju posla ostati fiksna uz uvjet da u medjuvremenu niste tražili izmjene u rasporedu elemanata i dizajna koji su povećali količinu posla. Specifikacija materijala i poslova na predračunu su dio profesionalnog dogovora.
I još jedan savjet. Sve dok niste u potpunost sigurni da je to što vidite na papiru ili na zaslonu računala kao idejnu skicu svoje kuhinje slobodno promijenite sve što god želite, jer jednom kada daske krenu kroz pilu, promjena više nema, osim ako to niste spremni platiti.
__________________
Z
zoranp is offline  
Old 12.06.2007., 19:40   #143
Quote:
zoranp kaže: Pogledaj post
pošto imaš neke specifičnosti glede prostora, ja bih na tvom mjestu angažirao majstora stolara.
Možda će ti slijedeče smjernice malo pomoči oko izbora pravog majstora i materijala.

Majstor treba biti profesionalan, kreativan, predlagati ideje, posjedovati katalog ili fotoalbum svojih radova, uzorke materijala, katalog okova, metar i rukovnik.
takodjer je bitno da je u stanju izraditi idejnu skicu, predračun i troškovnik u roku jedan do dva dana. Ti i majstor trebate imati uskladjen ukus i iste stavove glede organizacije i kreiranja prostora.
Takodjer je bitno da procjeniš da li čovjek želi pošteno zaraditi svoj novac ili mu je bitno da te oguli. Bahatost i kompliciranje nisu karakteristike profesionalca.

Dobar majstor koristi kvalitetan materijal. Traži da ti kaže koje marke proizvodjača iverce ili MDFa koristi (egger i Kaindl su marke iverala i mdf-a koji predstavljaju kvalitetu). Takodjer su okovi vrlo bitna stvar vodilice za ladice i panti (Blum kao vrhunski proizvodjac i Solido kao srednja klasa).
Odredjeni konstrukcijski detalji poput toga da svi elementi moraju biti na nogicama, da blenda (sokl) ukoliko nije plasticna presvucena dekorom, mora imati zaštitni plastični profil, ako koristiš Iveral za fronte, neka budu kantirane ABSom sa svih strana, kriticne zone izlozene vlagi poput elementa za sudoper moraju biti zašticeni i zafugirani silikonom na svim spojevima i rezovima, isto tako se silikonom mora impregnirati otvor za sudoper na radnoj ploči. Ručkice moraju biti metalne. Ako ne želiš da te ogule, otidji u iverpan ili schachermayer i popiši cijene okova i ručkica i isto tako napravi idejnu skicu kuhinje kakvu želiš, katalozi i slike će takodjer biti od pomoći.
što više informacija prikupiš prije kretanja u akciju veće su šanse da pronadješ dobrog majstora i da dobiješ ono što želiš, jer dobrom i poštenom stolaru je teško raditi sa nekim tko ne zna što hoće, a prevarantu je u intresu da kupac zna što manje kako bi ga što lakše ogulio i prodao mu maglu.
ono čega me je strah su stolari...kad smo u ovaj stan useljavali pred 11 god, dala sam raditi "ugradbene" ormare u sp sobi...e to moraš vidjeti...osim katastrofe još su ih i nadoštukavali...kak izbora nismo imali tak su i ostali...sad nemam 30000kn kolko me eduro traži za to...zbog takvog iskustva,pušemo i na hladno...čitav stan je neobičan,sa puno kosina,greda...svašta bi se dalo...dvoetažan...uvijek sam bila za ono kaj vidim i probam to i kupim...a sve zbog lošeg iskustva...
paspa is offline  
Old 12.06.2007., 21:29   #144
Quote:
zoranp kaže: Pogledaj post
Uz dužno poštovanje, ne mogu Te poduprijeti u ovoj tvrdnji.

Iveral i mediapan se i dalje koristi u zemljama EU, ali uz uvjet da je za njegovu proizvodnju korišteno lijepilo bez formaldehida (certifikat E0) ili sa njegovom vrlo niskom emisijom (E1).
Kod nas takodjer vrijede, ili se barem nadam da vrijede isti propisi kao i u EU.

Osobno izradjujem namještaj tako da znam razliku izmedju današnje iverice koja je proizvedena u Eggerovim i Kaindlovim pogonima i one od koje su napravljeni ormari prije 10 i više godina.
Sve 5 Zoki već sam se ispričao
golgota is offline  
Old 12.06.2007., 21:51   #145
Quote:
paspa kaže: Pogledaj post
ono čega me je strah su stolari...kad smo u ovaj stan useljavali pred 11 god, dala sam raditi "ugradbene" ormare u sp sobi...e to moraš vidjeti...osim katastrofe još su ih i nadoštukavali...kak izbora nismo imali tak su i ostali...sad nemam 30000kn kolko me eduro traži za to...zbog takvog iskustva,pušemo i na hladno...čitav stan je neobičan,sa puno kosina,greda...svašta bi se dalo...dvoetažan...uvijek sam bila za ono kaj vidim i probam to i kupim...a sve zbog lošeg iskustva...
Rado bih se raklamirao, jer obožavam dvoeteažne stanove s kosinama i radijusima, prošli sam mjesec radio u jednom takvom, čisti pop art design, ali to je protiv pravila foruma....!

Ako ti je utjeha, ja sam postao majstor zato jer mi je bilo jednostavnije napraviti doma što treba, nego se svaditi sa majstorima. Tako da vidim stvari iz ugla mušterije i majstora. Nadam se da ćeš naći nekoga tko zna posao. Za savjet imaš nas na forumu.
__________________
Z
zoranp is offline  
Old 12.06.2007., 22:07   #146
kul

zorane
__________________
Hormonella de Rum
atlantis is offline  
Old 12.06.2007., 22:19   #147
Quote:
zoranp kaže: Pogledaj post
Rado bih se raklamirao, jer obožavam dvoeteažne stanove s kosinama i radijusima, prošli sam mjesec radio u jednom takvom, čisti pop art design, ali to je protiv pravila foruma....!

Ako ti je utjeha, ja sam postao majstor zato jer mi je bilo jednostavnije napraviti doma što treba, nego se svaditi sa majstorima. Tako da vidim stvari iz ugla mušterije i majstora. Nadam se da ćeš naći nekoga tko zna posao. Za savjet imaš nas na forumu.
e kad dođemo do te faze imat cash i raditi...zvala bum...ak smijem....
paspa is offline  
Old 12.06.2007., 22:28   #148
imam pitanje jedno

ima li nacina da se pult izmedju kuhinje i dnevnog boravka koristi kao mali stol za dvoje, ali da postoji jednostavan nacin izvlacenja/nadostukavanja u stol za 6 osoba po potrebi?
__________________
Hormonella de Rum
atlantis is offline  
Old 12.06.2007., 22:40   #149
Quote:
atlantis kaže: Pogledaj post
imam pitanje jedno

ima li nacina da se pult izmedju kuhinje i dnevnog boravka koristi kao mali stol za dvoje, ali da postoji jednostavan nacin izvlacenja/nadostukavanja u stol za 6 osoba po potrebi?
Uvijek postoji način, ali trebalo bi to vidjeti u živo ili barem pošalji neku fotku pa će nekome pasti nekakve ideja.
__________________
Z
zoranp is offline  
Old 13.06.2007., 07:55   #150
Evo što ulazi u kuhinju od cca 30.000 kn ... fronte puno drvo
napomena: na drugoj slici bitan je samo šank, koji će imati ploču šir. 90cm (duž. 120 cm) u imitaciji kamena (kuhinja je još malo dorađivana, pa je gornja slika mjerodavna). E da ... u kut dolazi sudoper koji je L, a ne kao na slici.






talijanska kuhinja Arredo3, Gioiosa (ivory i tamni orah)
elegant is offline  
Old 13.06.2007., 08:30   #151
i to sve za 30000kn...
paspa is offline  
Old 13.06.2007., 08:32   #152
Quote:
paspa kaže: Pogledaj post
i to sve za 30000kn...

cca ... ali sa svim tim ispunama u ladicama i ja bi još na jednoj ladici staklo ... ne više od 32.000 kn; mislim da je to ok.
elegant is offline  
Old 13.06.2007., 08:39   #153
Quote:
elegant kaže: Pogledaj post
cca ... ali sa svim tim ispunama u ladicama i ja bi još na jednoj ladici staklo ... ne više od 32.000 kn; mislim da je to ok.
...ja gledala u kiki...i ne znam gdje sve ne...pa mi rekli cca 70.000kn....a kuhinja mi je u U dimenz 210x190x245....plus šank 160 dug, 80 širok,u dve razine...hm,hm...
paspa is offline  
Old 13.06.2007., 08:41   #154
Quote:
paspa kaže: Pogledaj post
...ja gledala u kiki...i ne znam gdje sve ne...pa mi rekli cca 70.000kn....a kuhinja mi je u U dimenz 210x190x245....plus šank 160 dug, 80 širok,u dve razine...hm,hm...


ako hoćeš, dam ti broj od ovih ljudi, pa pokušaj ... moja je dim.... glavni zid je 270cm minus 60 friđ, a lijevo još 230 i šank 120/90. Dakle, cca 5 m.
elegant is offline  
Old 13.06.2007., 11:54   #155
Quote:
golgota kaže: Pogledaj post
Nema mediapan veći postotak nego isti, mediapan se ionako lakira s time da se može i obraditi po želji da negovorim rezanje oblika itd.

mediapan je uvijek bolji od iverala ( zati i skuplji i više je posla )
ovo da je medijapan skuplji i bolji znam i sam..radio sam s njim i baš prije par dana dao na lakiranje 22m2 (a nisam stolar i ne bavim se time profesionalno)

Quote:
Drvo da neide u kuhinju su prvoklasne gluposti- drvo je najbolji i najprirodniji materijal- visoka čvrstoća (ovisi o vrsti ). Odlično se obrađuje i farba i lakira.
Slažem se da se može koristiti za korpuse (nepotrebno po meni jer je iveral stabilniji materijal na promjenu vlage), ali tko hoće nek izvoli....
i tu treba vidjeti kakvo je to drvo, koliko suho i svi ostali detalji dok si kod iverala s time miran....da ne govorim o velikom izboru dekora u usporedbi sa bojama drva...
za radnu ploču iveral je puno bolji materijal od drveta..

Quote:
neke vrste drva s avisokim udjelom vlastitih ulja( masna drva ) ne "rade" -to su egzote ( neke vrste ), ali si ih malo ljudi može priuštiti
svako drvo radi...baš svako..samo neko manje neko više....i tikovina radi....

Quote:
osobno znam majstore koji će za korpus uvijek rađe koristiti jelovinu ili borovinu 18 mm ili 25 mm , al zato jer više vole drvo i kvalitetnije je, tako da bilo koji drugi materijali asim iverice za korpus- da su glupost ?- ne poznaješ baš materijale ha ???,
poznajem ja dosta materijala, za svoje potrebe sasvim dovoljno....

zanima me po čemu je to drvo "kvalitetnije"...to što više vole drvo je sasvim druga stvar....
cd_covers is offline  
Old 13.06.2007., 13:30   #156
Quote:
cd_covers kaže: Pogledaj post
ovo da je medijapan skuplji i bolji znam i sam..radio sam s njim i baš prije par dana dao na lakiranje 22m2 (a nisam stolar i ne bavim se time profesionalno)



Slažem se da se može koristiti za korpuse (nepotrebno po meni jer je iveral stabilniji materijal na promjenu vlage), ali tko hoće nek izvoli....
i tu treba vidjeti kakvo je to drvo, koliko suho i svi ostali detalji dok si kod iverala s time miran....da ne govorim o velikom izboru dekora u usporedbi sa bojama drva...
za radnu ploču iveral je puno bolji materijal od drveta..



svako drvo radi...baš svako..samo neko manje neko više....i tikovina radi....



poznajem ja dosta materijala, za svoje potrebe sasvim dovoljno....

zanima me po čemu je to drvo "kvalitetnije"...to što više vole drvo je sasvim druga stvar....
Bez uvrede ,ali nisam mislio da 100 % drvo ne radi ,ali u usporedbi sa vrstama drva ovog podneblja razlika je nebo i zemlja (kužiš sad ? ),
Isto tako ako misliš da je za radnu ploču iveral bolji od drva i ako me pitaš zašto je drvo kvalitetnije od iverala ...... mislim da nemamo o čemu raspavljat....
golgota is offline  
Old 13.06.2007., 13:38   #157
ajd mi pliz odgovorite kakav je materijal melamin? evo u kontekstu "both faces melamine surfaced, polymer edge in front colour all round"
Kitty Kat is offline  
Old 13.06.2007., 13:54   #158
Quote:
golgota kaže: Pogledaj post
Bez uvrede ,ali nisam mislio da 100 % drvo ne radi ,ali u usporedbi sa vrstama drva ovog podneblja razlika je nebo i zemlja (kužiš sad ? ),
Isto tako ako misliš da je za radnu ploču iveral bolji od drva i ako me pitaš zašto je drvo kvalitetnije od iverala ...... mislim da nemamo o čemu raspavljat....
dobro i...sad bi ti radio radnu ploču od tikovine....to košta malo više od 140kn/m.... a po svojstvima nije bolje...ako misliš da je napiši neki argument a ne samo govoriti bolje je ovo ili ono, drvo je neusporedivo itd. itd..

nemamo o čemu raspravljati to je istina jer predlažeš ekstremna rješenja a ne kupamo se svi u lovi...sorry ali nisam nigdje vidio drvenu radnu ploču (a gledao sam prilično)...ili je iveral ili kamen(granit) ili kerrock.....
cd_covers is offline  
Old 13.06.2007., 13:55   #159
Quote:
Kitty Kat kaže: Pogledaj post
ajd mi pliz odgovorite kakav je materijal melamin? evo u kontekstu "both faces melamine surfaced, polymer edge in front colour all round"
to ti je dekor na iveralu....nešto kao plastika....
cd_covers is offline  
Old 13.06.2007., 13:56   #160
napravite pauzu u prepucavanju i odgovorite mi na konkretno pitanje. može?

Edit: sorry, vidim odgovor. hvala!!

ako može da li je i ovo iveral "Laminate coated postforming front, horizontal with polymer edge in front colour. Internal door face: front colour."
Kitty Kat is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 04:14.