Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje > Stomatologija i oralna higijena

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 02.06.2010., 00:50   #7261
;-( ...mozes li mi to malo bolje objasniti, jel to opasno po susjedne zube ili mozda jos nesto gore? I zasto me ne boli zub upste? I da zaboravih reci da ta "pulpa" ponekad zna da nestane tj. da se povuce dole u zub. Koliko para kosta ta intervencija, ako mozda znas? Hvala puno
Ikeee is offline  
Old 03.06.2010., 14:36   #7262
Quote:
Krumpir kaže: Pogledaj post
Kao da imas svoj zub u svakom obliku.

Hvala puno.

Evo upravo od svoje zubarice, stavio krunicu i nevjerojatno mi dobro stoji.

Moram priznati da sam imao strah kako će sve na kraju izgledati, ali na svu sreću više sam nego zadovoljan...odlično...

btw. materijal je cirkon...ja se u to ne razumijem, ali sam zadovoljan...
__________________
logika je da nema logike
felga is offline  
Old 03.06.2010., 18:31   #7263
pitanje za nekog stručnog s obzirom da sam nova na forumu ne znam kako to ovdje funkcionira. prošli tjedan su mi punjeni kanali gornje petice i zamolila sam zubara bi li mogla to otići slikati da budem sigurna da je sve ok jer nije slikano prije nego što su to radili na što je on odbio i rekao kako za to uopće nema potrebe. sad kako sam još mlada ne bih htjela u dvadestim ostati bez zuba pa sam ja otišla kod privatnika uslikati zube. gospodin koji je to slikao mi je kao to protumačio jer mi je bed ići zubaru s tom slikom nakon što je odbio poslati me na slikanje. moje pitanje je da li je normalno da zub osjetim na zagriz, nije neka bol nego više kao pritisak tako da se ne usudim ni probat jesti na tu stranu? i da li bi se vidjelo na slici da nije to dobro napravljeno tj da postoji neka upala? rekao je da on ne vidi nikakve upale zubi i da su oba kanala do kraja popunjenja, nego da su mi sinusi upaljeni,,, jel moguće da osjetim to sve od sinusa? i koliko dugo bude nelagodno za jesti na napunjeni zub?
majamm is offline  
Old 03.06.2010., 19:47   #7264
Quote:
majamm kaže: Pogledaj post
pitanje za nekog stručnog s obzirom da sam nova na forumu ne znam kako to ovdje funkcionira. prošli tjedan su mi punjeni kanali gornje petice i zamolila sam zubara bi li mogla to otići slikati da budem sigurna da je sve ok jer nije slikano prije nego što su to radili na što je on odbio i rekao kako za to uopće nema potrebe. sad kako sam još mlada ne bih htjela u dvadestim ostati bez zuba pa sam ja otišla kod privatnika uslikati zube. gospodin koji je to slikao mi je kao to protumačio jer mi je bed ići zubaru s tom slikom nakon što je odbio poslati me na slikanje. moje pitanje je da li je normalno da zub osjetim na zagriz, nije neka bol nego više kao pritisak tako da se ne usudim ni probat jesti na tu stranu? i da li bi se vidjelo na slici da nije to dobro napravljeno tj da postoji neka upala? rekao je da on ne vidi nikakve upale zubi i da su oba kanala do kraja popunjenja, nego da su mi sinusi upaljeni,,, jel moguće da osjetim to sve od sinusa? i koliko dugo bude nelagodno za jesti na napunjeni zub?
Normalno je da zub boli na dodir i na zagriz nakon punjenja. Bol na dodir može potrajati nekoliko dana, a osjećaj pritiska kod zagriza i nekoliko tjedana.
U ovoj fazi RTG može samo pokazati jesu li kanali dobro napunjeni, a kažeš da jesu.
Kada je zub u bliskom kontaktu sa sinusom, upala sinusa može izazivati simptome i na zubu u smislu pritiska, pulsiranja...
borna07 is offline  
Old 03.06.2010., 20:06   #7265
Borna07 hvala puno na brzom odgovoru , sad barem više ne moram paničariti što se zubi tiče :-)
majamm is offline  
Old 04.06.2010., 18:54   #7266
pitanje

u posljednje mi vrijeme krvare desni dok perem zube pa me zanima zašto i kako to zaustaviti za ubuduće?
__________________
Talk to the face, talk to the face!
Starija Sestra is offline  
Old 04.06.2010., 21:00   #7267
Quote:
Starija Sestra kaže: Pogledaj post
u posljednje mi vrijeme krvare desni dok perem zube pa me zanima zašto i kako to zaustaviti za ubuduće?
vitamini,tehnika cetkanja, druga cetkica, parodontitis, kamenac i plak....previse je mogucih razloga zbog kojih mogu krvariti desni...ovako se tonemoze doznati...preporucam odlazak svom tomatologu
Chain is offline  
Old 06.06.2010., 12:08   #7268
ljudi pomagajte
prije godinu ipo dana napunjen mi je kanal na lijevoj jedinici...već nakon par tjedana imala sam čudan osjećaj trnjenja u zubu. mislila sam da nije ništa i ignorirala sam. nakon 7 mjeseci je počelo boljeti i otekla mi je usnica. otišla sam kod zubarice. ona je slikala,rekla da je kanal u redu i rekla da moram na operaciju...valjda nekakav granulom...
e pa sad....bila na operaciji(masno je platila) da bi mi se sada pojavili potpuno isti simptomi.opet osjećaj trnjenja na pritisak i ta neka blaga bol. zubarica mi je rekla bolje da se nadam da mi nije ništa jer će se u protivnom zub morati vaditi. da operacija više nije moguća. inače izvršena mi je apektomija.
zna li itko zašto se ne smije opet operirati i da li je to uistinu tako?????? postoji li bilo kakvi alternativni način liječenja granuloma?????
PoisonIvy1 is offline  
Old 06.06.2010., 14:03   #7269
Quote:
PoisonIvy1 kaže: Pogledaj post
ljudi pomagajte
prije godinu ipo dana napunjen mi je kanal na lijevoj jedinici...već nakon par tjedana imala sam čudan osjećaj trnjenja u zubu. mislila sam da nije ništa i ignorirala sam. nakon 7 mjeseci je počelo boljeti i otekla mi je usnica. otišla sam kod zubarice. ona je slikala,rekla da je kanal u redu i rekla da moram na operaciju...valjda nekakav granulom...
e pa sad....bila na operaciji(masno je platila) da bi mi se sada pojavili potpuno isti simptomi.opet osjećaj trnjenja na pritisak i ta neka blaga bol. zubarica mi je rekla bolje da se nadam da mi nije ništa jer će se u protivnom zub morati vaditi. da operacija više nije moguća. inače izvršena mi je apektomija.
zna li itko zašto se ne smije opet operirati i da li je to uistinu tako?????? postoji li bilo kakvi alternativni način liječenja granuloma?????
prije nego ista kazem....daj molim te reci dal imas sliku tog zuba kod sebe? Ako imas, skerniraj, ili poslikaj tako da stavis sliku na bijelu podlogu na monitoru pa poslikaj...da se vidi sta tvoja doktorica smatra dobro punjenim kanalom.
Ako imas, daj slike i prike apikotomije i sad...
Chain is offline  
Old 06.06.2010., 14:08   #7270
Quote:
PoisonIvy1 kaže: Pogledaj post
ljudi pomagajte
prije godinu ipo dana napunjen mi je kanal na lijevoj jedinici...već nakon par tjedana imala sam čudan osjećaj trnjenja u zubu. mislila sam da nije ništa i ignorirala sam. nakon 7 mjeseci je počelo boljeti i otekla mi je usnica. otišla sam kod zubarice. ona je slikala,rekla da je kanal u redu i rekla da moram na operaciju...valjda nekakav granulom...
e pa sad....bila na operaciji(masno je platila) da bi mi se sada pojavili potpuno isti simptomi.opet osjećaj trnjenja na pritisak i ta neka blaga bol. zubarica mi je rekla bolje da se nadam da mi nije ništa jer će se u protivnom zub morati vaditi. da operacija više nije moguća. inače izvršena mi je apektomija.
zna li itko zašto se ne smije opet operirati i da li je to uistinu tako?????? postoji li bilo kakvi alternativni način liječenja granuloma?????

Ja sam to isto radio na lijevoj dvojci prije nekoliko godina, ali sam ja liječio zub bez operacije.

Puno sam puta morao dolaziti, zubarica mi je punila te kanale, liječila i potpuno izliječila zub.

Na kraju sam taj zub uspješno plombirao i baš nedavno radio krunicu za taj isti zub.

Uglavnom sam prošao bez operacije (a bilo je govora da će mi trebati) ali sam ga zato liječio skoro 2 mjeseca...trebalo je jako puno strpljenja da se odstrani granulom.
__________________
logika je da nema logike
felga is offline  
Old 06.06.2010., 14:53   #7271
Quote:
Chain kaže: Pogledaj post
prije nego ista kazem....daj molim te reci dal imas sliku tog zuba kod sebe? Ako imas, skerniraj, ili poslikaj tako da stavis sliku na bijelu podlogu na monitoru pa poslikaj...da se vidi sta tvoja doktorica smatra dobro punjenim kanalom.
Ako imas, daj slike i prike apikotomije i sad...
imala sam slike ali mi ih je zubarica sve zaplijenila tako da sad nemam nista...poslikat cu trenutno stanje pa cu stavit
recimo da taj kanal nije bio dobro napunjen i da je operacija lose izvedena, moze li se ipak zub spasiti...
PoisonIvy1 is offline  
Old 06.06.2010., 15:36   #7272
Quote:
PoisonIvy1 kaže: Pogledaj post
imala sam slike ali mi ih je zubarica sve zaplijenila tako da sad nemam nista...poslikat cu trenutno stanje pa cu stavit
recimo da taj kanal nije bio dobro napunjen i da je operacija lose izvedena, moze li se ipak zub spasiti...
Nažalost put je naopak. Prvo se trebalo pokušati s novim liječenjem, onda tek op ako nema rezultata.
Anyway, sad je kako je. Liječenje apikotomiranih zubi je jako teško i zahtjevno, ali ne i nemoguće.Postoje nove tehnologije i materijali koji omogućuju takvo liječenje. Prema tome, ako je zub loše ispunjen, iako je apikotomiran, SVAKAKO ga se mora pokušati spasiti ponovnim liječenjem. Ne vaditi ga tako olako.
borna07 is offline  
Old 06.06.2010., 15:43   #7273
Quote:
felga kaže: Pogledaj post
Ja sam to isto radio na lijevoj dvojci prije nekoliko godina, ali sam ja liječio zub bez operacije.

Puno sam puta morao dolaziti, zubarica mi je punila te kanale, liječila i potpuno izliječila zub.

Na kraju sam taj zub uspješno plombirao i baš nedavno radio krunicu za taj isti zub.

Uglavnom sam prošao bez operacije (a bilo je govora da će mi trebati) ali sam ga zato liječio skoro 2 mjeseca...trebalo je jako puno strpljenja da se odstrani granulom.
Drago mi je da je tebi zasada sve super, ali moooooram reagirati na ovo. Zubi se ne liječe 2 mjeseca!!!
To je pra pra prastara metoda liječenja koja danas nema nikakve veze s modernom stomatologijom niti je znanstveno utemeljena.
Poanta liječenja zuba je što prije kanal napuniti i na taj način onemogućiti prodor bakterija i njihovo hranjenje i množenje u kanalu.
Što duže se kanal ostavlja nenapunjen, to je manja šansa da se izliječi. Granulom nestaje sam od sebe nakon adekvatnog punjenja.
Imao si sreće ovaj put, drago mi je zbog toga....
borna07 is offline  
Old 06.06.2010., 15:45   #7274
može pitanje, prije neka dva tjedna mi je završeno endodonstko liječenje zuba,zub već plombiran i sve,, sad meni je taj zub još osjetljiv na zagriz i ponekad reagira na hladno i to se nakon par sekundi smiri, sad me zanima jel to normalno tj s vremenom prođe ili nešto nije dobro napravljeno?
helena30i is offline  
Old 06.06.2010., 17:15   #7275
Quote:
helena30i kaže: Pogledaj post
može pitanje, prije neka dva tjedna mi je završeno endodonstko liječenje zuba,zub već plombiran i sve,, sad meni je taj zub još osjetljiv na zagriz i ponekad reagira na hladno i to se nakon par sekundi smiri, sad me zanima jel to normalno tj s vremenom prođe ili nešto nije dobro napravljeno?
ne znam koji je zub u pitanju...ali nemaju svi zubi 1 kanal i 1 zivac...cesto znam vidjeti kako neke kolege ostave nenapunjene neke kanale koji se jasno vide na slici ili cak i ako se potrude, nekad je nemoguce pronaci akcesorne kanale (koji se odvajaju od glavnih kanala i idu sa strane i uz to su zaista vrlo maleni i nekad skoro nemoguci za pronaci)
uglavnom...da je iz zuba sve izvadeno, ne bi bolio na hladno....bo lna zgriz je moguca ako je plomba koja je napravljena malo previsoka i to se jednostavno rijesi....ali na hladno ne bi trebao boliti. To sto on sad tebe boli na hlado NE ZNACI da su kanali lose punjeni...ali moguce da je ostao komadic nenapunjen...
ako imas sliku...stavi da vidimo...
Chain is offline  
Old 06.06.2010., 17:35   #7276
Quote:
borna07 kaže: Pogledaj post
Nažalost put je naopak. Prvo se trebalo pokušati s novim liječenjem, onda tek op ako nema rezultata.
Anyway, sad je kako je. Liječenje apikotomiranih zubi je jako teško i zahtjevno, ali ne i nemoguće.Postoje nove tehnologije i materijali koji omogućuju takvo liječenje. Prema tome, ako je zub loše ispunjen, iako je apikotomiran, SVAKAKO ga se mora pokušati spasiti ponovnim liječenjem. Ne vaditi ga tako olako.
hvala na info
poslikat cu ovih dana pa cu stavit slikice
u svakom slucaju mijenjam zubara da nebi postala
PoisonIvy1 is offline  
Old 06.06.2010., 17:37   #7277
ah da ako bilo tko zna dobrog stomatologa/icu u st nek javi....
nije bitno ako je skup samo da zna sto radi
PoisonIvy1 is offline  
Old 06.06.2010., 19:10   #7278
radi se o petici, nema sliku baš tog zuba ali sam radila ortopan, pa ako se može na njemu to vidjeti. jel mi to može stvarat još neke dodatne probleme oko tog zuba ako jedan dio nije napunjen jer trenutačno nisam u mogučnosti otići kod svog zubara tj nisam u gradu još mjesec dva?
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	ortopan.jpg‎
Views:	140
Size:	9.7 KB
ID:	11294  
helena30i is offline  
Old 06.06.2010., 19:33   #7279
Question

Pozdrav, očajna sam i trebam savjet hitno! S 10 godina u nespretnoj dječjoj igri slomila sam jedinice, jednu skoro pola, a drugu sam samo okrhnula. Stomatologica ih je nadogradila i rekla da ćemo s 18 godina, kad se formira čeljust, primijeniti druge metode. Sada mi je 20, a stomatologica mi je preporučila ostavljat situaciju kako je jer tvrdi da je šteta primijenjivat protetiku jer velik dio zuba je zdrav. Ne bi me to ni brinulo, da mi ne smeta estetski izgled jer je preočigledna razlika između nadogradnje i prirodnog zuba, a i nakupljen je kamenac i plak što pridonosi neugodnijem izgledu. Nadogradnja mi je jednom ispala, par godina nakon što je stavljena prvi put, i odonda nije mijenjana. Stomatologica, dakle, tvrdi neka sad imam tako kako je, da budem sretna što se to uopće drži i kad bude to počelo ispadat da ćemo vidjet. Stvarno mi ti zubi predstavljaju problem i daju veliku nesigurnost u životu, i želja mi je normalno živjet i smijat se. Ne vjerujem da se nekim drugim metodama ne može postići
prirodniji i normalniji izgled, a da se ne žrtvuje preostali dio zuba. Razmišljala sam o promjeni stomatologice, potražit neko drugo mišljenje. Koje je vaše mišljenje? Zar zaista nema nikakvog rješenja, zaista moram čekat da mi ta bijeda ispadne, ko zna kada??? Postoje li koje druge metode, i koje? Unaprijed hvala!
lost_angel is offline  
Old 06.06.2010., 21:49   #7280
Quote:
lost_angel kaže: Pogledaj post
Pozdrav, očajna sam i trebam savjet hitno! S 10 godina u nespretnoj dječjoj igri slomila sam jedinice, jednu skoro pola, a drugu sam samo okrhnula. Stomatologica ih je nadogradila i rekla da ćemo s 18 godina, kad se formira čeljust, primijeniti druge metode. Sada mi je 20, a stomatologica mi je preporučila ostavljat situaciju kako je jer tvrdi da je šteta primijenjivat protetiku jer velik dio zuba je zdrav. Ne bi me to ni brinulo, da mi ne smeta estetski izgled jer je preočigledna razlika između nadogradnje i prirodnog zuba, a i nakupljen je kamenac i plak što pridonosi neugodnijem izgledu. Nadogradnja mi je jednom ispala, par godina nakon što je stavljena prvi put, i odonda nije mijenjana. Stomatologica, dakle, tvrdi neka sad imam tako kako je, da budem sretna što se to uopće drži i kad bude to počelo ispadat da ćemo vidjet. Stvarno mi ti zubi predstavljaju problem i daju veliku nesigurnost u životu, i želja mi je normalno živjet i smijat se. Ne vjerujem da se nekim drugim metodama ne može postići
prirodniji i normalniji izgled, a da se ne žrtvuje preostali dio zuba. Razmišljala sam o promjeni stomatologice, potražit neko drugo mišljenje. Koje je vaše mišljenje? Zar zaista nema nikakvog rješenja, zaista moram čekat da mi ta bijeda ispadne, ko zna kada??? Postoje li koje druge metode, i koje? Unaprijed hvala!
sve se danas u stomatologiji moze rijesit...kako god da uzmes fronta je i estetika mora biti besprijekorna...
Chain is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 07:10.