Natrag   Forum.hr > Društvo > Svijet oko nas

Svijet oko nas Za one koji poštuju prirodu...
Podforum Poljoprivreda

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 28.02.2007., 10:38   #21
Quote:
El Ninho kaže: Pogledaj post
Ne, ne, krivo si me shvatio.
Mislio sam da je utjecaj Mjeseca na ljude (nesanica i slično) stvar mjesečine a ne gravitacije.
Isprika.

No, možda ima nešto i u gravitaciji. Naime, pun mjesec se javlja kada se zemlja nalazi između sunca i mjeseca na koju onda djeluju dvije suprotne gravitacije i rastežu i planetu i ljude.

Tu je netko napisao da kada se počne osjećati čudno, pogleda kroz prozor, a ono pun mjesec - znači djelovao je i prije nego što je osoba obasjana mjesečinom.
__________________
I'm just preparing my impromptu remarks.
ice41000 is offline  
Old 28.02.2007., 10:58   #22
zapravo one se onda ponistavaju, cisto fizicki gledano, ne do kraja naravno, i za punog mjeseca bi sunceva gravitacija trebala biti - manja.

zapravo, mozhe biti da je utjecaj gravitacije sunca na coveka tada - najmanji.
mislim da je, nemrem si se sad zamisliti neku konstelaciju kod koje bi gravitacija sunca bi bila josh slabija.osim kad je zemlja najudaljenija od Sunca, al to opet nema veze s Mesecom.

al to nema tolko veze s utjecajem punog meseca, koji ne djeluje ni prek mjesecine(koja ima utjecaja, al ne odlucujuceg), ni prek gravitacije. to su sve vanjski samo vanjski fenomeni i kao takvi nedostatni za razjasnjivanje utjecaja na ljudsku psihu.

radi se o starim ritmovima, koji su ljudskom bicu duboko urodjeni.

iako je ovo sa slabljenjem gravitacije Sunca pri punom Mesecu zbog ponistavanja suprotnih sila zanimljivo!
jimmy jazz is offline  
Old 28.02.2007., 11:07   #23
Quote:
jimmy jazz kaže: Pogledaj post
...
radi se o starim ritmovima, koji su ljudskom bicu duboko urodjeni.
Da, ali kako su nastali? Iz nekakvog prirodnog utjecaja - u ovom slučaju očito punog mjeseca što nas vraća na početak.
__________________
I'm just preparing my impromptu remarks.
ice41000 is offline  
Old 28.02.2007., 11:20   #24
za to se trebash dobrano, na neko vreme, odmaknuti od danasnje civilizacije, i probati se suzhiviti s prirodnim, jednostavnim zivotom.

ljudi od nekad, i to dugo kroz svoj razvoj, recimo milijun godina, nisu imali interneta. ni TV, ni satove. svijet oko njih je bio kaotican. pokushavaju unijeti malo reda u nj, da lakshe prezhive, za smanjiti entropiju, kao svaki organizirani sustav.
primjecuju redanje godisnjih doba, 4, ili 2, zavisi u kojem kraju planete zive. primjecuju osnovni ritam - Noc i Dan. pa zatim i malo duzhi- mjesecev period dizanja i spustanja, koji im postaje glavni lako vidljivi period, a puno kasnije i prvi kalendar.
godina se javlja tek puuno kasnije.
primjecuju se i periodicka kretanja sazvijezdja, i ona se registriraju. no ona se javljaju tek svakih godinu dana. Mjesec je tu, blizu, i najpouzdaniji pratitelj covjeka, uz Sunce i Noci i Dana. malo dalje su Planete, koje se isto pojavljuju cesce od sazvijezdja.
kroz stotine tisuca godina suzivot Covjeka i Mjeseca, Mjesec postaje neraskidivi dio covjeka. kod zhene se to najbolje vidi - toliko neraskidivi da zenski period traje upravo koliko i period Mjeseca.
ti ritmovi su u nama.

ovo je na brzinu, pojednostavljeno. Mjesec postaje zivi simbol Noci; dok je Dan aktivnost, Sunce, nocno doba ja vreme za odmor, regeneraciju, povratak u sebe, kad nam fizicki snage opadaju.

bivajuci povezan s Mjesecom, njegvi utjecaji se prenose i na fizicku razinu (kod zhene, npr.) tak da i fizicke snage u Coveku kod Punog Meseca slabe, a mentalne rastu. ako imamo puno toga nakupljenog, bit cemo nervozni. ili ce to ici tak daleko da nesvjesna mentalna snaga potpuno preuzme vlast nad fizickm tjelom - Mjesecarenje je rezultat.
istovremeno, puni mjesec je doba kad je mentalna snaga kreacije najjaca,i isto jako pogodan za meditaciju.

to su sve stvari koje su djelomicno poznate i znanosti, koje znanost nemre objasniti (Mjesecarenje, zenski period mensturacije, ..), a koje se mogu shvatiti tek kad se odmakne od modernog, povrshnog nacina zivota, i kad se osluhnu Ritmovi u nama i oko nas.

Covjek je prirodno bice, povezan sa prirodnim svijetom oko sebe. bez obzira koliko god to pokushaval zaboraviti totalnim uzdizanjem tehnike i zrtvovanjem samog sebe samo tehniki.

a osnovni ritam - dan i noc - postoji vec i u jednostanicnim organizmima.

covjek je komplexno bice, i kroz milijun godina razvoja, razvil je i svoje ritmove.
jimmy jazz is offline  
Old 28.02.2007., 11:38   #25
Quote:
jimmy jazz kaže: Pogledaj post
za to se trebash dobrano, na neko vreme, odmaknuti od danasnje civilizacije, i probati se suzhiviti s prirodnim, jednostavnim zivotom.

ljudi od nekad, i to dugo kroz svoj razvoj, recimo milijun godina, nisu imali interneta. ni TV, ni satove. svijet oko njih je bio kaotican. pokushavaju unijeti malo reda u nj, da lakshe prezhive, za smanjiti entropiju, kao svaki organizirani sustav.
primjecuju redanje godisnjih doba, 4, ili 2, zavisi u kojem kraju planete zive. primjecuju osnovni ritam - Noc i Dan. pa zatim i malo duzhi- mjesecev period dizanja i spustanja, koji im postaje glavni lako vidljivi period, a puno kasnije i prvi kalendar.
godina se javlja tek puuno kasnije.
primjecuju se i pokreti sazvijezdje,i oni se registriraju. no oni se javljaju tek svakih godinu dana. Mjesec je tu blizu, i najpouzdaniji pratitelj covjeka, osim Sunca i Noci i Dana. malo dalje su Planete, koje se isto pojavljuju cesce od sazvijezdja.
kroz stotine tisuca godina suzivot Covjeka i Mjeseca, Mjesec postaje neraskidivi dio covjeka. kod zhene se to najbolje vidi - toliko neraskidivi da zenski period traje upravo koliko i period Mjeseca. ti ritmovi su u nama.

ovo je na brzinu, pojednostavljeno. Mjesec postaje zivi simbol Noci; dok je Dan aktivnost, Sunce, nocno doba ja vreme za odmor, regeneraciju, povratak u sebe, kad nam fizicki snage opadaju.

Covjek, bivajuci povezan s Mjesecom, sto se ocituje caki na fizickoj razini (kod zhene) tako i fizicki snage u Coveku kod Punog Meseca slabe. a mentalne rastu. ako imamo puno toga nakupljenog, bit cemo nervozni. ili ce do ici tak daleko da nesvjesna mentalna snaga potpuno preuzme vlast nad fizickm tjelom - Mjesecarenje je rezultat.
istovremeno, puni mjesec je doba kad je mentalna snaga kreacije najjaca, isto jako pogodan za meditaciju.

to su sve stvari koje su djelomicno poznate i znanosti, koje znanost nemre objasniti (Mjesecarenje, zenski period mensturacije, ..), a koje se mogu shvatiti tek kad se odmakne od modernog, povrshnog nacina Zivota, i kad se osluhnu Ritmovi u nama i oko nas.

Covjek je prirodno bice, povezan sa prirodnim svijetom oko sebe. be obzira koliko kod do pokushal zaboraviti totalnim uzdizanjem tehnike i zrtvovanjem tehniki.

a osnovni ritam - dan i noc - postoji vec i u jednostanicnim organizmima.

covjek je komplexno bice, i kroz milijun godina razvoja, razvil je i svoje ritmove.

Da, ali ti ritmovi nisu nastali gledanjem mjeseca već nekakvim njegovim konkretnim utjecajem na ljude.
__________________
I'm just preparing my impromptu remarks.
ice41000 is offline  
Old 28.02.2007., 11:50   #26
pa gore ti je opisan konkretni utjecaj
sam za skuzhiti to trebaju predznanja...i bavljenje tim stvarima.
jimmy jazz is offline  
Old 28.02.2007., 14:27   #27
Quote:
jimmy jazz kaže: Pogledaj post
pa gore ti je opisan konkretni utjecaj
sam za skuzhiti to trebaju predznanja...i bavljenje tim stvarima.
Nisi ti opisao nikakav konkretan utjecaj.

Ti si samo pisao o suživotu (?) čovjeka i mjeseca i o tome da je s vremenom mjesec počeo utjecati na čovjeka. Ali nisi rekao KAKO. Putem kojeg mehanizma.

Predznanja o prirodi, biologiji, evoluciji, astronomiji, religiji, pa i astrologiji i metafizici imam više nego dovoljno, hvala na pitanju.
__________________
I'm just preparing my impromptu remarks.
ice41000 is offline  
Old 06.03.2007., 12:39   #28
Quote:
Goachild kaže: Pogledaj post
inace u njemackoj u bolnici di mi bratich radi ..kirurzi ne operiraju kad je pun mjesec ..osim ako je stvarno hitni slucaj
hm ?
je, ljudi jače krvare tada...kamo sreće da je i u nas tako
osobno skuzih da se intenzivnije praznim..urin i ostala ekipa jel ...te ako menstruiram onda je brutalnije...
Tremulant is offline  
Old 21.03.2007., 22:41   #29
moon_child je moon_child ;)

Kad je pun Mjesec nikako ne spavam po noci! I u takvom stanju se super osjecam... Ne spavam jer sam tako odlucila iz vise razloga!
1. kad zaspim u vrijeme punog Mjseca redovito sanjam nesto sto ce se uskoro obistiniti... (to ne volim, je svasta usnim )
2. ako sam budna: u to sam vrijeme nenormalno produktivna (posebno u vrijeme ispita i toga ), puna pozitivne energije, mogu da kontrolisem misli...
obicno si napravim ugodjaj... gasim TV, PC... palim svijece, tamjane i pustam duhovnu, relaksirajucu ili psihodelicnu muziku, meditiram...
Nakon tako neprospavane noci, nemam potrebe da nadokandim sutra... Kao da sam spavala otvorenih ociju,...


Na mnoge ljude pun Mjesec djeluje negativno, ali za mene je on mjesecna regeneracija...
__________________
...Ljubezen je kot sen - lahko je mirna, umirjena, lahko pa divja in nekontrolirana...
moon_child is offline  
Old 15.01.2008., 16:06   #30
Ovako pred pun mjesec par dana imam velikih problema sa spavanjem,uopce ne mogu spavati,ako zaspim 1-2 sata jako loseg sna,u tom vremenu se vise puta budim i pokusavam zaspati,tako da sam na kraju bolje umoran nego da uopce niti nisam isao spavati.
__________________
zagorac
maksica6 is offline  
Old 15.01.2008., 20:29   #31
Ne može se spavat

Znam nekoliko ljudi, koji tvrde da ne mogu spavati kad je pun mjesec i to nekoliko dana. Ili moraju čak zaškuriti sve prozore da ga ne vide, ali i onda loše spavaju.
Na mene osobno ne utječe, ali moja je sestra mjesečarila za punog mjeseca kad je bila dijete.
Valjda ipak ima neke veze.
__________________
Kocka je bačena
Triša is offline  
Old 16.01.2008., 12:29   #32
jel sinoc bio pun mjesec?
jer jako sam lose spavao.
__________________
Find the intruder. Capture him if he's alive. If not, kill him.
hasselbaink is offline  
Old 16.01.2008., 12:45   #33
Mrzim puni mjesec!!!
Najgore stvari su mi se dogodile za vrijeme njega. Ne znam kako objasniti, no najveće svađe sa svojim bližnjima sam imao za vrijeme punog mjeseca, najčešće prekidam s curama za vrijeme punog mjeseca,i baka i deda su mi umrli u noćima punog mjeseca.... Jednostavno ga mrzim i bojim ga se.

Užasno loše spavam kad je mjesec pun i nikad ujutro nisam odmoran, dapače; izmoren, loše volje i neispavan...
__________________
wow
Klaun is offline  
Old 16.01.2008., 13:29   #34
Na mene nema čudne utjecaje, kao na ikoga koga poznajem, a to mogu donekle i potvrditi jer sam išao promatrati i bilježiti. OK, nije baš neki dobar eksperiment, jer nije s duplo slijepom probom, ali bar je nešto. Meni se stresovi poklapaju s tjednima i najveći su ponedjeljkom (pitam se zašto?).
Jedino što mi smeta je kad tijekom noći počne bliještati u sobu. Krevet mi je tako namješten da vidim njegovo bliještanje i to me ponekad zna probuditi. Recimo u četvrtini slučajeva.

Ovo što ljudi pričaju da im je samo tu noć, baš tu točnu noć kada je puni mjesec (kada na kalendaru piše O) loše, jesu gluposti. Dan-dva prije/poslije uštapa, Mjesec je još uvijek jako osvijetljen i otprilike na istom dijelu neba. To je li mu osvijetljeno 100% diska ili 98.5%, je li kojih 10 km bliže i dalje na svojoj eliptičnoj putanji je potpuno nevažno. Ne mijenja na stvari. To je stjenovita kugla obasjana Suncem.
Ako bismo slušali takve priče, onda bi bilo za očekivati da ti ljudi u točnom trenutku uštapa bili na najjačem stresu, što se ne događa.
Pa onda evo izračuni (preuzeto s NASA-e)za mjesečeve mijene u siječnju 2008. godine:
mlađak - 08.01. 11:37
prva četvrt - 15.01. 19:46
uštap - 22.01. 13:35
posljednja četvrt - 30.01. 05:03

Što bi, po sasvim nedokazanim pričama, da će ljudi 22. siječnja u točno 13:35 sati biti najgore raspoloženi. Šipak.
To je čak danju.
__________________
.
Endimion17 is offline  
Old 16.01.2008., 13:54   #35
Quote:
Endimion17 kaže: Pogledaj post
Dan-dva prije/poslije uštapa, Mjesec je još uvijek jako osvijetljen i otprilike na istom dijelu neba.
Baš kao što si naveo, dan-dva prije/poslije uštapa, uzima se kao razdoblje utjecaja punog Mjeseca.

Utjecaj mjesečevih mijena prati se u sjetvenim kalendarima i nekada su se (a ponegdje i danas) zemljoradničke aktivnosti planirale prema ovim mijenama.

Uočeno je da je puno više saobraćajnih nezgoda za Punog i Mladog Mjeseca.

Također je uočeno da je puno više pokušaja suicida za vrijeme uštapa i mlađaka.

Neki ljudi su toliko osjetljivi na utjecaje mjesečevih faza, da 'osjete' i prvu i zadnju četvrt. Možda je zbog toga hasselbaink loše spavao. Iako mi se čini da je ovdje u pitanju samo slučajna podudarnost nesanice i prve mjesečeve četvrti.
fermina-daza is offline  
Old 16.01.2008., 13:58   #36
Quote:
Endimion17 kaže: Pogledaj post
Meni se stresovi poklapaju s tjednima i najveći su ponedjeljkom (pitam se zašto?).
Znaš zašto? Zato što je ponedjeljak dan od Mjeseca po ezoteričnim učenjima. Eto, vidiš da Mjesec (ako ne već njegove mijene) ipak utječe na tebe.
fermina-daza is offline  
Old 16.01.2008., 19:57   #37
Angry

Quote:
hasselbaink kaže: Pogledaj post
jel sinoc bio pun mjesec?
jer jako sam lose spavao.
Ja sam isto jak lose POKUSAO SPAVATI!!!!!!!!!!!!!
__________________
zagorac
maksica6 is offline  
Old 19.01.2008., 02:37   #38
Ja spavam savršeno mjesecima dok mi netko ne baci bubu u uho da je noćas pun mjesec. Mislim da je stvar subjektivne prirode i da mjesec s tim nema veze. Jer kad ljudi nemogu spavati a nije pun mjesec, ne zapitaju se zašto?

A zašto menstrualni ciklus kod žena traje 28 dana, pitat ću curu. A ako ima veze sa mjesecom, onda menga ciklus u slona i svih sisavaca isto traje 28 dana.

Osim ako njihovi ciklusi nisu vezani za druge planete. Npr. slonovski za jupiter.
žalosna sova is offline  
Old 20.01.2008., 03:24   #39
Quote:
fermina-daza kaže: Pogledaj post
Baš kao što si naveo, dan-dva prije/poslije uštapa, uzima se kao razdoblje utjecaja punog Mjeseca.

Utjecaj mjesečevih mijena prati se u sjetvenim kalendarima i nekada su se (a ponegdje i danas) zemljoradničke aktivnosti planirale prema ovim mijenama.

Uočeno je da je puno više saobraćajnih nezgoda za Punog i Mladog Mjeseca.

Također je uočeno da je puno više pokušaja suicida za vrijeme uštapa i mlađaka.

Neki ljudi su toliko osjetljivi na utjecaje mjesečevih faza, da 'osjete' i prvu i zadnju četvrt. Možda je zbog toga hasselbaink loše spavao. Iako mi se čini da je ovdje u pitanju samo slučajna podudarnost nesanice i prve mjesečeve četvrti.
Nisam nigdje našao ozbiljna istraživanja vezana za ta ispitivanja s utjecajem punog Mjeseca. Vrlo je lako moguće da su ta "istraživanja" zapravo urbani mitovi, a da ljudi polude tek kad im netko, kako žalosna sova kaže, ne stavi bubu u uho. No, možda ta istraživanja i jesu napravljena, pitanje je koliko su ozbiljna.

Quote:
fermina-daza kaže: Pogledaj post
Znaš zašto? Zato što je ponedjeljak dan od Mjeseca po ezoteričnim učenjima. Eto, vidiš da Mjesec (ako ne već njegove mijene) ipak utječe na tebe.
Ne nego zato jer je početak radnog tjedna. Naglo se kreće u aktivnost nakon vikenda.
__________________
.
Endimion17 is offline  
Old 20.01.2008., 05:35   #40
Quote:
žalosna sova kaže: Pogledaj post
Ja spavam savršeno mjesecima dok mi netko ne baci bubu u uho da je noćas pun mjesec. Mislim da je stvar subjektivne prirode i da mjesec s tim nema veze. Jer kad ljudi nemogu spavati a nije pun mjesec, ne zapitaju se zašto?

A zašto menstrualni ciklus kod žena traje 28 dana, pitat ću curu. A ako ima veze sa mjesecom, onda menga ciklus u slona i svih sisavaca isto traje 28 dana.

Osim ako njihovi ciklusi nisu vezani za druge planete. Npr. slonovski za jupiter.
Zaista, koliko traje menstrualni ciklus kod drugih vrsta? Ovo je zanimljiva tema.
__________________
I spent a lot of money on booze, birds and fast cars. The rest I just squandered.
George Best
bigfoot is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:40.