Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Radno, socijalno i obiteljsko pravo

Radno, socijalno i obiteljsko pravo Ugovori o radu i radni odnos, mirovinsko, zdravstveno, alimentacija, brak i razvod, posvojenje, skrbništvo, roditeljska skrb i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 01.05.2016., 01:20   #5161
Quote:
jesus19 kaže: Pogledaj post
Mene bi osobno ovdje više intrigiralo jesu li povrijeđene odredbe zakona vezane uz tjedni odmor.
Je l svaki tjedan dobiješ tjedni odmor? Dobiješ. Pa di bi tu onda bila povreda?
__________________
"Da, poreze treba plaćati. Ali, u ovom slučaju ne treba plaćati porez." - poslanje po Kolindi, 30.04.2015.
HDZ počinje tamo di asfalt prestaje https://www.youtube.com/watch?v=jUc5867hNik&ab_channel=PIXIX
kiss me is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.05.2016., 10:27   #5162
Quote:
kiss me kaže: Pogledaj post
Je l svaki tjedan dobiješ tjedni odmor? Dobiješ. Pa di bi tu onda bila povreda?
Pa kao što sam rekao nema kršenja prava.
jesus19 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.05.2016., 14:46   #5163
Quote:
jesus19 kaže: Pogledaj post
Pa kao što sam rekao nema kršenja prava.
Ne, ti si pitao:
Quote:
jesus19 kaže: Pogledaj post
Mene bi osobno ovdje više intrigiralo jesu li povrijeđene odredbe zakona vezane uz tjedni odmor.
..a ukoliko nisi pitao - koja je bila poanta tvoja dva posta?
__________________
"Da, poreze treba plaćati. Ali, u ovom slučaju ne treba plaćati porez." - poslanje po Kolindi, 30.04.2015.
HDZ počinje tamo di asfalt prestaje https://www.youtube.com/watch?v=jUc5867hNik&ab_channel=PIXIX
kiss me is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.05.2016., 16:11   #5164
Quote:
kiss me kaže: Pogledaj post
Ne, ti si pitao:


..a ukoliko nisi pitao - koja je bila poanta tvoja dva posta?
Pitanje? Gdje je upitnik?

Na pitanje autorice je odgovoreno. Dalje sam sam iznio tok misli i analizirao potencijalna kršenja. I zaključio da istih nema. Gdje je problem?
jesus19 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.05.2016., 18:13   #5165
jel zna neko koliko sati triba proci izmedju jedne i druge smjene?

kolega tvrdi da mora proci 12 sati,da tako stoji u zakonu. to mi je malo suludo jer onda niko ne bi moga raditi jedan dan jutro jedan popodne.

po meni bi tribalo da je min 8 sati razmaka,al me zanima ako neko zna sta tocno stoji u zakonu?
__________________
Sono fuori di testa,ma diverso da loro
alexamona is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.05.2016., 20:30   #5166
Quote:
alexamona kaže: Pogledaj post
jel zna neko koliko sati triba proci izmedju jedne i druge smjene?

kolega tvrdi da mora proci 12 sati,da tako stoji u zakonu. to mi je malo suludo jer onda niko ne bi moga raditi jedan dan jutro jedan popodne.

po meni bi tribalo da je min 8 sati razmaka,al me zanima ako neko zna sta tocno stoji u zakonu?
Svatko ima pravo na 12 sati dnevnog odmora. Odnosno između smjena treba proći 12 sati (osim u slučaju sezonskih poslova).

Na prijelazu iz popodnevne u jutarnju trebao bi biti dan odmora da se ispostuje ovo pravilo tako da nije suludo.



Članak 74.

(1) Tijekom svakog vremenskog razdoblja od dvadeset četiri sata, radnik ima pravo na dnevni odmor od najmanje dvanaest sati neprekidno.
jesus19 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2016., 23:26   #5167
zanima me koliko zakonski tocno radnik ima pravo unutar mjesec dana imati slobodnih dana? radi se o sezonskom poslu na odredjeno.
__________________
Rađe nabroj koncerte i što se po diskačima svira
mentalny is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2016., 00:00   #5168
Nema mjesečno, nego tjedno. 24 sata u komadu.
__________________
"Da, poreze treba plaćati. Ali, u ovom slučaju ne treba plaćati porez." - poslanje po Kolindi, 30.04.2015.
HDZ počinje tamo di asfalt prestaje https://www.youtube.com/watch?v=jUc5867hNik&ab_channel=PIXIX
kiss me is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.05.2016., 13:44   #5169
Ukratko:
1. Zavrsavam gimnaziju.
2. Upisujem fax.
3. Fax se previse otegnuo, nije zavrsen u roku te gubim pravo studiranja.
4. Ne prijavljujem se u roku od 90 dana na burzu kako bi trebalo (ispravite me ako griješim, jer sam dobila info. da tomu nije tako).
5. I formalno nisam ispisana s faxa. (Neki su mi rekli da to trebam obaviti, iako ja smatram da kad se izgubi pravo studiranja na tom fakultetu sam ionako ispisana kad nemam vise pravo studirat. )
6. Dakle od gubitka prava studiranja i ne prijave na burzu prolaze dvije god.
7. Nakon toga mi se nudi posao. Jedna firma bi me prijavila.

Dvije su opcije:

1. Prijavljujem se na burzu (ako se ispostavi da mogu). Trebam donijet dokaz o zavrsenoj skolskoj spremi i osobnu.
I sto onda?? moram li sto donijeti poslodavcu?

To je jedna od opcija jer sam cula da postoji neki program pola pola i da poslodavac zbog mene dobiva neke olaksice ukoliko mi je to prvi posao, dodatak na placu i jos nesto trece sto zbog svoje neukosti i neupucenosti u problem nisam zapamtila.
No, ako sam dobro shvatila, to je moguce jedino ako me prijavi na rok od godinu dana i ako sam mlađa od 29 god. - ispravite me ako grijesim.

Osim toga, bih li mogla odmah pocet radit ili bi trebala cekati potvrdu neku od burze i sl.?

2. Ne prijavljujem se na burzu, nego sve obavi poslodavac.
sto mi je tu onda sve potrebno?


I sad ono najvaznije:
kako cu ja znati da mi poslodavac redovno placa doprinose za hzzo i mirovinsko i da me nece zeznut ( znam 5 takvih slucajeva)?

Unaprijed zahvaljujem na odgovorima.
lijepamala is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.05.2016., 20:06   #5170
A da ti nama za početak objasniš zašto bi se prijavljivala na burzu kad si našla posao?
__________________
"Da, poreze treba plaćati. Ali, u ovom slučaju ne treba plaćati porez." - poslanje po Kolindi, 30.04.2015.
HDZ počinje tamo di asfalt prestaje https://www.youtube.com/watch?v=jUc5867hNik&ab_channel=PIXIX
kiss me is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.05.2016., 20:21   #5171
Imam pitanje..

Ovako , danas sam dao otkaz jer sam pronasao bolji posao koji bi trebao poceti raditi od iduceg ponedjeljka a sadasnji poslodavac mi jer
rekao da moram odradivati otkazni rok 2 tjedna sto ja naravno ne zelim ... sada sto se moze dogoditi ako ja ne dodem sutra na posao?

nakon koliko vremena mi je duzan dati papire? i dali mogu dobiti kakvu kaznu ako ne zelim raditi otkazni rok?
haboo is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.05.2016., 20:22   #5172
Quote:
lijepamala kaže: Pogledaj post
2. Ne prijavljujem se na burzu, nego sve obavi poslodavac.
sto mi je tu onda sve potrebno?


I sad ono najvaznije:
kako cu ja znati da mi poslodavac redovno placa doprinose za hzzo i mirovinsko i da me nece zeznut ( znam 5 takvih slucajeva)?

Unaprijed zahvaljujem na odgovorima.
Zaista, što će ti burza ako si našla posao?!


Sve što ti treba za prijavu, reći će ti poslodavac, niš ne brini.
Olakšice koje poslodavac može ostvariti njegova su briga. Ako nešto i bude trebalo, bude ti već rekao .

A kako ćeš znat da li poslodavac sve redovito plaća, vrlo jednostavno. Preko e građani.
Više o projektu e građan i o svim mogućnostima koje ti se tu nude : https://pretinac.gov.hr/KorisnickiPr.../eGradani.html

S obzirom da si nova u cijelo priči na tržištu rada, jedan savjet: čitaj što potpisuješ. Ako ne razumiješ pitaj poslodavca da ti objasni. Ne potpisuj ništa na lijepe oči.
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.05.2016., 23:49   #5173
Quote:
kiss me kaže: Pogledaj post
A da ti nama za početak objasniš zašto bi se prijavljivala na burzu kad si našla posao?
Objasnila sam već. Radi toga što bi poslodavac zbog mene dobio olakšicu. Nekakva mjera pola pola ili tako nesto. Koliko sam upoznata, radi se o iznosu od 22 000kn i kao sto sam vec rekla o nekim dodacima na placu itd. Ali navodno to moze dobiti samo ako se ja prijavim na burzu i onda on preda oglas na burzu i onda se ja na njega javim. Tako mi je rekla zena preko tel. dok sam zvala hzz.

A ja sam se pitala istu stvar koju me ti pitas.

Quote:
Darsey kaže: Pogledaj post
Zaista, što će ti burza ako si našla posao?!


Sve što ti treba za prijavu, reći će ti poslodavac, niš ne brini.
Olakšice koje poslodavac može ostvariti njegova su briga. Ako nešto i bude trebalo, bude ti već rekao .

A kako ćeš znat da li poslodavac sve redovito plaća, vrlo jednostavno. Preko e građani.
Više o projektu e građan i o svim mogućnostima koje ti se tu nude : https://pretinac.gov.hr/KorisnickiPr.../eGradani.html

S obzirom da si nova u cijelo priči na tržištu rada, jedan savjet: čitaj što potpisuješ. Ako ne razumiješ pitaj poslodavca da ti objasni. Ne potpisuj ništa na lijepe oči.
To i jest glavni dio koji me muči. Nista ne razumijem i jedva sam ovo sve pokopcala i zato se i bojim da me negdje ne zeznu.
Evo, vi mi kazete da ce sve srediti poslodavac.
Ja nisam dobila takvu info, nego da moram otic negdje po neki broj i prijavit se u drugi stup mirovinskog, jer to kao trebam sama... Gdje je to uopće? Nista ne kuzim i uopce ne znam gdje da idem.
I znam da mozda postavljam glupa pitanja, ali sam stvarno izgubljena, jer se ne kuzim u to i moze me neko preveslat kak god hoce.
Osim toga, ne znam ni sto treba biti navedeno u ugovoru?
Negdje sam citala da postoji neki ugovor na odredeno pri cemu ti poslodavac moze dati otkaz kad god zeli i obratno. Kako se to zove? Ja ne zelim na taj nacin raditi. A za sebe se ne mogu bas previse zauzeti jer niti razumijem terminologiju, niti sam upucena u cijelu stvar.

I hvala na odgovorima koje ste mi dali.
lijepamala is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.05.2016., 10:34   #5174
Prvo ćeš otić u poreznu upravu po svoju PK karticu. To je tvoj porezni dokument i koji daješ poslodavcu i služi za obračun poreza.
Onda u FINU odeš na šalter regosa i odabereš II stup (a ako ne odeš , regos će ti sam dodjeliti fond) .
Kad si već u FINI zatraži pristupnicu i za e građani.
Treba ti i tekući račun, ostalo ovisi od firme do firme.

Prije sklapanja ugovora pročitaj; visinu plaće, radno vrijeme, organizaciju radnog vremena, godišnji.... Kaj ti nije jasno, odmah tamo pitaj da ti objasne.
Možda će ti to sve biti navedeno u ugovoru o radu, a možda će se ugovor pozivati na pravilnik ako ga poslodavac ima. Traži na uvid pravilnik prije nego potpišeš.

Ako je ugovor na određeno, onda je na određeno i nema tu otkaza, neko kad taj rok istekne ugovor više ne vrijedi.
Naravno da se ugovor može otkazati i ranije, može ga otkazati i poslodavac, a možeš i ti.
Zakon o radu dostupan je na netu pa okvirno pogledaj.
Ako tvoj poslodavac ima pravilnik, obavezno ga pročitaj.
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2016., 00:28   #5175
Quote:
haboo kaže: Pogledaj post
Ovako , danas sam dao otkaz jer sam pronasao bolji posao koji bi trebao poceti raditi od iduceg ponedjeljka a sadasnji poslodavac mi jer
rekao da moram odradivati otkazni rok 2 tjedna sto ja naravno ne zelim ... sada sto se moze dogoditi ako ja ne dodem sutra na posao?

nakon koliko vremena mi je duzan dati papire? i dali mogu dobiti kakvu kaznu ako ne zelim raditi otkazni rok?
E fakat moram..
Kako možete dogovoriti drugi posao maltene za drugi dan, a znate da imate otkazni rok? Kako bi se tebi dopalo da te poslodavac od danas do sutra šutne sa posla, bez otkaznog roka i ičeg?
Mislim, ako već tražiš prava, onda moraš i poštovat obveze, a ne ko da si u vrtiću - ti više ne bi...

Po zakonu ti poslodavac može dati otkaz nakon što se 3 dana neopravdano ne pojaviš na poslu. Ali i ne mora.
Može se i on zainatiti i vratiti ti to tako da ti ne želi dat papire tih daljnja 2 tjedna, a novi te ne može prijaviti dok te stari ne odjavi. I šta ćeš onda?

Quote:
lijepamala kaže: Pogledaj post
Objasnila sam već. Radi toga što bi poslodavac zbog mene dobio olakšicu. Nekakva mjera pola pola ili tako nesto. Koliko sam upoznata, radi se o iznosu od 22 000kn i kao sto sam vec rekla o nekim dodacima na placu itd. Ali navodno to moze dobiti samo ako se ja prijavim na burzu i onda on preda oglas na burzu i onda se ja na njega javim.
Kolko je meni poznato, za to moraš biti prijavljenja određeni period na burzi. Bar je bilo tako.
U protivnom bi netko negdje prestao raditi, jedan dan se prijavio na burzu i drugi dan ga novi poslodavac pobrao s burze skupa sa povlasticama.
__________________
"Da, poreze treba plaćati. Ali, u ovom slučaju ne treba plaćati porez." - poslanje po Kolindi, 30.04.2015.
HDZ počinje tamo di asfalt prestaje https://www.youtube.com/watch?v=jUc5867hNik&ab_channel=PIXIX
kiss me is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2016., 12:49   #5176
Quote:
Darsey kaže: Pogledaj post
Prvo ćeš otić u poreznu upravu po svoju PK karticu. To je tvoj porezni dokument i koji daješ poslodavcu i služi za obračun poreza.
Onda u FINU odeš na šalter regosa i odabereš II stup (a ako ne odeš , regos će ti sam dodjeliti fond) .
Kad si već u FINI zatraži pristupnicu i za e građani.
Treba ti i tekući račun, ostalo ovisi od firme do firme.

Prije sklapanja ugovora pročitaj; visinu plaće, radno vrijeme, organizaciju radnog vremena, godišnji.... Kaj ti nije jasno, odmah tamo pitaj da ti objasne.
Možda će ti to sve biti navedeno u ugovoru o radu, a možda će se ugovor pozivati na pravilnik ako ga poslodavac ima. Traži na uvid pravilnik prije nego potpišeš.

Ako je ugovor na određeno, onda je na određeno i nema tu otkaza, neko kad taj rok istekne ugovor više ne vrijedi.
Naravno da se ugovor može otkazati i ranije, može ga otkazati i poslodavac, a možeš i ti.
Zakon o radu dostupan je na netu pa okvirno pogledaj.
Ako tvoj poslodavac ima pravilnik, obavezno ga pročitaj.
Hvala ti puno! Ovo sto si mi napisao mi je stvarno pomoglo i sve je proslo super.
Samo brine me jedna nova stvar koju mi je zena u poreznoj rekla na salteru. Tijekom prijave za tu pk, pitala me tko mi je roden na xx datum. Ja kazem mama. Pita me je l radi il je u mirovini. Kazem u mirovini, a ona mi na to kaze: upozorite mamu da ce dobivat odsad manju penziju?!?!
Sta je to i zasto? Kakve veze ima moj posao s penzijom moje mame????
lijepamala is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2016., 12:54   #5177
Quote:
kiss me kaže: Pogledaj post


Kolko je meni poznato, za to moraš biti prijavljenja određeni period na burzi. Bar je bilo tako.
U protivnom bi netko negdje prestao raditi, jedan dan se prijavio na burzu i drugi dan ga novi poslodavac pobrao s burze skupa sa povlasticama.
Da. Tu si u potpunosti u pravu. I oko toga sam se raspitala i u tom bi slucaju tek mogla raditi nakon 50 dana otkako sam prijavljena na burzu tako da se na burzu necu ni prijavljivat.
Jest da poslodavac onda nece dobit nikakve olaksice, ali ja tu ne mogu nis napravit.
lijepamala is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2016., 14:36   #5178
Quote:
lijepamala kaže: Pogledaj post
Hvala ti puno! Ovo sto si mi napisao mi je stvarno pomoglo i sve je proslo super.
Samo brine me jedna nova stvar koju mi je zena u poreznoj rekla na salteru. Tijekom prijave za tu pk, pitala me tko mi je roden na xx datum. Ja kazem mama. Pita me je l radi il je u mirovini. Kazem u mirovini, a ona mi na to kaze: upozorite mamu da ce dobivat odsad manju penziju?!?!
Sta je to i zasto? Kakve veze ima moj posao s penzijom moje mame????
Bila si do sada na maminoj PK kao olakšica, pa je mama plaćala manji porez.
Sad više nisi, pa će plaćati nešto veći porez tj. za to nešto kuna će joj mirovina biti manja.
Na kraju godine će porezna to izračunati i tebi i njoj. Mama će vjerovatno nešto poreza morat platit , ali ti ćeš dobiti povrat.
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2016., 19:43   #5179
Quote:
Darsey kaže: Pogledaj post
Bila si do sada na maminoj PK kao olakšica, pa je mama plaćala manji porez.
Sad više nisi, pa će plaćati nešto veći porez tj. za to nešto kuna će joj mirovina biti manja.
Na kraju godine će porezna to izračunati i tebi i njoj. Mama će vjerovatno nešto poreza morat platit , ali ti ćeš dobiti povrat.
Ovo je cisti dokaz koliko pojma nemam ni o cemu.
Znas li mozda kako bih taj novac na kraju godine mogla dobiti, tj. kako da to trazim na salteru?
I oprosti na tolikim pitanjima, ali meni je to sve novo i svaka info. mi je od velike koristi.
Jos jednom hvala.
lijepamala is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2016., 20:33   #5180
Quote:
lijepamala kaže: Pogledaj post
Ovo je cisti dokaz koliko pojma nemam ni o cemu.
Znas li mozda kako bih taj novac na kraju godine mogla dobiti, tj. kako da to trazim na salteru?
I oprosti na tolikim pitanjima, ali meni je to sve novo i svaka info. mi je od velike koristi.
Jos jednom hvala.
Nema problema.
Po ovom sadašnjem zakonu ti i mama ne morate ništa na kraju godine.
Sve će za vas odraditi u tom smislu porezna uprava jer iz JOPPD obrazaca, koje u poreznu šalju vaši isplatitelji, porezna ima sve podatke.
do 30.06. slijedjeće godine dobit ćete od njih rješenje o tome koliko mama treba uplatiti (eventualno, jer možda neće morati uplatiti ništa), a koliko ti trebaš dobiti.

I niš se ne sekiraj. I u firmi u kojoj se zaposliš, će ti znati reći sve ono što ti je važno, a i porezna uprava na svojim stranicama objavljuje aktualne novosti, tak da.. niš se ne sekiraj. Budeš naučila.
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 06:56.