Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 01.07.2009., 10:47   #1001
Quote:
FMN kaže:
Časni Ajet 4-34.

ٱلرِّجَالُ قَوَّٰمُونَ عَلَى ٱلنِّسَآءِ بِمَا فَضَّلَ ٱللَّهُ بَعْضَهُمْ عَلَىٰ بَعْضٍ وَبِمَآ أَنْفَقُواْ مِنْ أَمْوَٰلِهِمْ فَٱلصَّٰلِحَٰتُ قَٰنِتَٰتٌ حَٰفِظَٰتٌ لِّلْغَيْبِ بِمَا حَفِظَ ٱللَّهُ وَٱلَّٰتِي تَخَافُونَ نُشُوزَهُنَّ فَعِظُوهُنَّ وَٱهْجُرُوهُنَّ فِي ٱلْمَضَاجِعِ وَٱضْرِبُوهُنَّ فَإِنْ أَطَعْنَكُمْ فَلاَ تَبْغُواْ عَلَيْهِنَّ سَبِيلاً إِنَّ ٱللَّهَ كَانَ عَلِيّاً كَبِيراً

Planetarno poznati English Translation by Dr. T.B.Irving

Men are the ones who should support women since God has given some persons advantages over others, and because they should spend their wealth [on them]. Honorable women are steadfast, guarding the Unseen just as God has it guarded.
Admonish those women whose surliness you fear, and leave them alone in their beds, and [even] beat them [if necessary]. If they obey you, do not seek any way [to proceed] against them. God is Sublime, Great.

"Fol" je u značenju arapske riječi kavvamun, skrbnici ili zaštitnici, ali arapski je bogat jezik pa se ista koristi u različitim stepenima bezuvjetnosti (vlasništva). No ja ne znam arapski (tek pokoju riječ) pa ne mogu ti dalje pomoći, ali znam tko može. Npr. Adura.
rijec kawwamuna izvodi se iz korijena kwm , iz kojeg se izvode i druge rijeci npr. musteqiim, qijamet...itd
sam korijen rijeci je povezan (u svim znacenjima) sa necim sto 'stoji pravo'(uspravno), pa znacenje rijeci moze varirati ( u kontekstu ajeta 4:34) od 'postojan', 'ispravan', 'dobrostojeci', 'stabilan', netko tko pruza sigurnost i zastitu, netko tko preuzima odgovornost , posto onaj koji 'stoji uspravno je onaj koji ce u vecini slucajeva preuzeti odgovornost na sebe.

Zadnje uređivanje Adura : 01.07.2009. at 11:04.
Adura is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.07.2009., 10:48   #1002
Quote:
musky kaže: Pogledaj post
(hm ... prijevod prijevoda onda, taj prijevod s francuskog)

Adura, hvala.
nema na cemu musky.
Adura is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.07.2009., 10:53   #1003
Quote:
InGodWeTrust kaže: Pogledaj post
Adura, kako si naučila arapski, i imaš li neki dobar savjet kako ga učiti?
Znaš li i neki dijalekt ili samo klasični?

što misliš o hrvatskom prijevodu Kurana?
Nadji si nekog covjeka pred kojim ces uciti arapski, dal preko kurseva ili preko pojedinaca koji znaju arapski.
Adura is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.07.2009., 10:58   #1004
Quote:
Devil_of_Fire kaže: Pogledaj post
Mislim da se ovdje bavimo stvarima koje nam nisu bitne, umjesto da nam ljudi koji misle da je islam terorizam postavljaju pitanja, mi ovde se ubijamo pitanjima od kojih nemamo koristi, jer ko danas tako nasljedjuje imovinu na prostoru bivse yugoslavije?
Sinu kuca, kcerki neki plac i tako. Nema tu raspodjele po seriatu......
Zato ce sve i jedan fasovati na Sudnjem danu koji je znao za ovu podjelu a nije tako podjelio jer tebi ne moze zakon zabraniti da ovako podjelis.
asad is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.07.2009., 11:33   #1005
Pa nemoze, a sta ako imas jednu kucu, auto, plac , i imas 2 sina i jednu kcerku?
Kako ces podijeliti?
The_Forbiden is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.07.2009., 11:56   #1006
Quote:
The_Forbiden kaže: Pogledaj post
Pa nemoze, a sta ako imas jednu kucu, auto, plac , i imas 2 sina i jednu kcerku?
Kako ces podijeliti?
pa valjda tako da svatko dobije svoj procent koji ga sljeduje pa se onda oni kusuraju izmedju sebe.
npr. meni ide 2/3 kuce a sestri 1/3. i onda se dogovorimo ko zeli tu kucu i onda on isplati dio kuce koji je naslijedio onome drugome. ja npr hocu kucu za sebe,kuca vrijedi 100.000 maraka,isplatim sestri 33.000 maraka i kuca je moja.
__________________
..Ako je govor srebro sutnja je zlato..
Halveti is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.07.2009., 11:58   #1007
hm, a ako neas u kesu a zelis tu kucu? Onda bi mogao dati sestri neko drugo imanje, ne=
The_Forbiden is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.07.2009., 12:10   #1008
Quote:
The_Forbiden kaže: Pogledaj post
Pa nemoze, a sta ako imas jednu kucu, auto, plac , i imas 2 sina i jednu kcerku?
Kako ces podijeliti?
Isto tako imas li roditelje, bracu i sestre jer i oni se racunaju? Upravo zbog ovakvog pitanja treba poznavati ovu oblast islamskog prava. Poslanik je rekao: Nauka o feraidu je pola znanja. Inace kod nas je lako podjeliti ali hajde podjeli u Arabiji gdje covjek ima cetiri zene i sa svakom po najmanje sestero djece
asad is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.07.2009., 12:14   #1009
Quote:
The_Forbiden kaže: Pogledaj post
hm, a ako neas u kesu a zelis tu kucu? Onda bi mogao dati sestri neko drugo imanje, ne=
nisam strucnjak u podrucju nasljednog prava. ali logicno je da svako dobije svoj dio od nasljedstva(ne ulazim sad u to koliko ko dobiva jer kao sto su naveli vec musa i semek dosta je komplicirano), nakon sto je svako dobio svoj postotak nasljedstva na njima je da se dogovore kako ce to rasporedit izmedju sebe. da li ce bit kompenzacije tipa. imam ja zemlju koja vrijedi koliko i tvoj udio u kuci pa uzmi ti tu zemlju a meni daj tvoj dio kuce. ne vidim sta je tu toliko komplicirano.
__________________
..Ako je govor srebro sutnja je zlato..
Halveti is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.07.2009., 13:16   #1010
Quote:
Devil_of_Fire kaže: Pogledaj post
Mislim da se ovdje bavimo stvarima koje nam nisu bitne, umjesto da nam ljudi koji misle da je islam terorizam postavljaju pitanja, mi ovde se ubijamo pitanjima od kojih nemamo koristi..
U neku ruku ti imaš pravo. Ovo je ipak post namijenjen musafirima (gostima).

U toku dana (najvjerovatnije večeras, aBd, u svakom slučaju čim nađem slobodnoga vremena) ja ću izdvojiti uključene postove, počev od ovog pitanja, i formirati ću novu temu "Islam i nasljedno pravo", pa tamo možemo nastaviti, jer tema je nadave izuzetno zanimljiva. Do tada, možete diskutirati ovdje. Selam
Shady is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.07.2009., 16:33   #1011
Hvala, Shady , Allah te nagradio kao i sve muslimane od Adema a.s. do Sudnjeg dana
The_Forbiden is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.07.2009., 20:20   #1012
Amin The_Forbiden,
i uz muslimane, sve dobre ljude koji su bili, koji jesu, i čije se još ni majke nisu rodile.

Eto, tema je sada izdvojena, može biti jako inspirativna i zanimljiva, pa je čuvajte.

Semeku se zahvaljujem na opširnom odgovoru. Musa, zanimljvo pitanje... kod pet sinova i tri kcerke, naštelit će se tako da muškima pripadne koliko dvoje ženskih. Valjda bi taj princip bio primarni. Vjerujem da će se i semek složiti. Pravilo o dvije trećine za 3+ kćerke je koliko znam samo ukoliko umrli nije imao sinova, tj. ukoliko su ćerke jedina djeca a ima ih tri ili više. Tada dijele dvije trećine. No, ukoliko ima i sinova, to bi mijenjati odnos u prvospomenutog korist pravila. Uglavnom, bitno je obezbijediti da svi učljučeni u ostavinski postupak budu podjednako zadovoljni (a to znači pravedno uvaženi). Poz.
Shady is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.07.2009., 21:52   #1013
Quote:
Shady kaže: Pogledaj post
... kod pet sinova i tri kcerke, naštelit će se tako da muškima pripadne koliko dvoje ženskih. Valjda bi taj princip bio primarni. Vjerujem da će se i semek složiti. Pravilo o dvije trećine za 3+ kćerke je koliko znam samo ukoliko umrli nije imao sinova, tj. ukoliko su ćerke jedina djeca a ima ih tri ili više. Tada dijele dvije trećine. No, ukoliko ima i sinova, to bi mijenjati odnos u prvospomenutog korist pravila. Uglavnom, bitno je obezbijediti da svi učljučeni u ostavinski postupak budu podjednako zadovoljni (a to znači pravedno uvaženi). Poz.
ovdje je ocit slucaj dvije kategorije i to kat. alikvotnih nasljednika u koju spadaju otac, mater i zena, i kat. univerzalnih nasljed. sa pet sinova i tri kcerke.
prvo ce supruga dobiti svojih 1/8 i majka i otac po 1/6. ostatak imovine dijele djeca po pravilu musku kolko dvijema zenskima tj. supruga dobija 3/24, otac i majka po 4/24 a djeca dijele preostalih 13/24 i to sinovi (5) svaki po 2/24 i kceri (3) svaka po 1/24. (moze i komplikovanije s nazivnikom od 312 al isto dodje).
__________________
ennebiyyu ke-l-´arus, zikruhu yuhyi-nnufus.
semek is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.07.2009., 19:19   #1014
Quote:
Shady kaže: Pogledaj post

Semeku se zahvaljujem na opširnom odgovoru. Musa, zanimljvo pitanje... kod pet sinova i tri kcerke, naštelit će se tako da muškima pripadne koliko dvoje ženskih. Valjda bi taj princip bio primarni. Vjerujem da će se i semek složiti. Pravilo o dvije trećine za 3+ kćerke je koliko znam samo ukoliko umrli nije imao sinova, tj. ukoliko su ćerke jedina djeca a ima ih tri ili više. Tada dijele dvije trećine. No, ukoliko ima i sinova, to bi mijenjati odnos u prvospomenutog korist pravila. Uglavnom, bitno je obezbijediti da svi učljučeni u ostavinski postupak budu podjednako zadovoljni (a to znači pravedno uvaženi). Poz.
slazem se sa tobom, ali kao sto sam vec rekao, moze ti se doci i reci da po ajetu 4:11 ne moze se tako razumjeti te da nije dato kcerki onako kako pise (slicno kao sto si ti meni prigovorio)

no, poenta je da sinovi su asaba i njihovom pojavom prinicip da dvije+ kcerke dobivaju 2/3 se ponistava i to se zove hirman nuksani tj. djelimicna zapreka.

moja poenta je sljedeca, u nasem pitanju imamo oca koji je isto asaba i stoga on uzrokuje hirman nuksani kcerkama koje umjesto 2/3 dijele medjusobno ono sto preostane iza poznatih preciziranih dijelova

s druge strane, korisno je razmotriti i ovaj kontekst da ce kcerke u normalnom prirodnom slijedu kasnije naslijediti dida i nanu, mater pogotovo, dok je obratna situacija rijetkost, tako da je u jednakom umanjenju svima u biti nepravda prema ocu, materi i zeni..

a Bog najbolje zna
__________________
"Citaj, u ime Gospodara tvoga, koji stvara; stvara covjeka od ugruska! Citaj, plemenit je Gospodar tvoj, koji poucava peru, koji covjeka poucava onome sto ne zna." Objava XCVI 1-5
musa is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2009., 13:51   #1015
Novost u Egiptu - muslimani, molim vase misljenje

Dakle, niko drugi do imam sa Al-Azhara, zatrazio je zvanicnu zabranu nosenja feredzi u drzavnim institucijama (bolnice, skole, univerziteti...).
http://www.siasat.com/english/news/a...iqab-wants-ban
Zabrana je vec stupila na snagu uz mnoge (podrazumeva se) proteste gradjana, i muskaraca i zena. Sta vi kazete o svemu tome?
dushica is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2009., 16:31   #1016
Quote:
dushica kaže: Pogledaj post
Dakle, niko drugi do imam sa Al-Azhara, zatrazio je zvanicnu zabranu nosenja feredzi u drzavnim institucijama (bolnice, skole, univerziteti...).
http://www.siasat.com/english/news/a...iqab-wants-ban
Zabrana je vec stupila na snagu uz mnoge (podrazumeva se) proteste gradjana, i muskaraca i zena. Sta vi kazete o svemu tome?
Mudar čovjek. Pitanje je "hoće li mu dozvoliti da dugo živi".

Quote:
“The niqab is a tradition and has nothing to do with Islam.”
__________________
Muhamed ženomrzac: "...ja sam vidio da ste vi (žene) većina stanovnika pakla."
"Nisam vidio da itko ima manje inteligencije i manje vjere u sebi od vas."
Sahih al-Bukhari 304
Nepoznati is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2009., 16:50   #1017
Zabrana o kojoj se govori odnosi se na pokrivanje lica, a ne na pokrivanje (glave) kao islamski propis.Pokrivanje lica kod vecine pravnih skola nije obavezujuce, kao pokrivanje glave, pa cak i u S.Arabiji (zakonom jeste propisano pokrivanje glave , ali ne i lica).
Bostan is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2009., 16:52   #1018
Quote:
Nepoznati kaže: Pogledaj post
Mudar čovjek. Pitanje je "hoće li mu dozvoliti da dugo živi".
Mudar jeste i ni najmanje naivan, niti ce mu zbog ovoga itko prijetiti icim. Ovo je poznata fikhanska mesela(rasprava) i nije nista 'neobicno' (po pitanju pokrivanja lica) i strano u islamu, cak sto vise recimo vecinski hanefijski mezheb takodje je na misljenju da pokrivanje lica nije obavezujuce.Na dalje zabrana se odnosi na prostor unutar univerziteta, ali nije mjerodavna na drzavnom nivou(hoce se reci da ukoliko netko zeli pokrivati lice, bujrum, ali ne na unuverzitetu gdje je pak pokrivanje glave mjerodavno)

Zadnje uređivanje Bostan : 14.10.2009. at 16:58.
Bostan is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2009., 18:22   #1019
Nisam muslimanka, ali uskoro idem u Egipat....pa ću se raspitati...
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2009., 18:44   #1020
Dušice, pa gdje si ti? Pitao sam se šta je sa tobom? Velkam bek.

Quote:
dushica kaže: Pogledaj post
Dakle, niko drugi do imam sa Al-Azhara, zatrazio je zvanicnu zabranu nosenja feredzi u drzavnim institucijama (bolnice, skole, univerziteti...).
http://www.siasat.com/english/news/a...iqab-wants-ban
Zabrana je vec stupila na snagu uz mnoge (podrazumeva se) proteste gradjana, i muskaraca i zena. Sta vi kazete o svemu tome?
Fino što koliko toliko nešto rade.. no, po meni, to je tek mrvica od onog o čemu bi urgentno trebalo donositi fetve.

Što se tiče teme, treba najprije razlikovati hijab i nikab.

Prva slika lijevo je hijab a druga nikab, i on najblje odgovara pojmu feredža. Znači, mikabom (koji je po meni ISPRAVO limitiran sada u egiptu) u potpunosti se pokriva glava i lice žene, gdje se samo jednom oku ostavlja rupica na tkanini, ili preko oči stavlja prozirna crna svila (tek da žena ne ostane baš bez vida) i kao takvo nije obvezatno za vjernice. Po mnogim predanjima, Neke Muhammedove žene jesu nosile nikab (i time potpuno pravile otklon od ostatka svijeta) no nisu ga nosile ostale žene tog vremena. Fatima, Muhammedova kći sigurno ga nije nosila, a ostale tri njegove kćeri. Nije poznato ni da su nikab nosile žene prvih khalifa (Ebu Bekra, Omera i Uthmana) Nije te žene ashaba i kasnije tabina i tabitabiina. Postoje izvješća i da su žene nekih sultana nikabom pravile otklon. Dakle, eventualno se nikab koristio samo ako je u pitanju žena izuzetno moćnog čovjeka. Pozdrav svima, a ti Dušice nemoj nas ovako dugo ostavljati.
Shady is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:13.