Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca

Roditelji i djeca Zato što ih volimo i oni vole nas.
Podforumi: Školarci i adolescenti, Dojenčad i predškolci, Trudnice, Medicinski potpomognuta oplodnja, Dječje zdravlje, Oprema

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 03.09.2012., 06:41   #1
Problemi u ponašanju i prava djece

Ovu sam temu postavila na psihologiji ali bi voljela čuti što o tome misle i roditelji ( pa nema moderator odluči da li treba brisati)

Puno se danas priča o pravima djece o integraciji djece s raznim teškoćama u vrtićke skupine, razrede i sl. To izgleda humano, potiče se socijalizacija,djeca trebaju prihvaćati različitost,i da ne nabrajam dalje..
Problem je slijedeći.
Što kad, nakon dugogodišnjeg rada sa djecom, naiđeš na slučaj koji se ne da riješiti ni nakon višestrukih, isprobanih pedagoških mjera?
Kad svi dižu ruke od toga, pedagog prebacuje lopticu na psihologa a psiholog na odgojitelja,učitelja i sl.?
Riječ je o jednom djetetu koji terorizira cijelu skupinu, svi se roditelji bune a odgojitelj je nemoćan.
Gdje su prava ostale djece u toj priči????
Ja znam da dijete nije krivo, uzrok takvog ponašanja je u obitelji, sve je jasno...
ali zar se zakonski ne može ipak nešto poduzeti?
Ja još nisam naišla na slučaj da se netko dijete u vrtiću ispisalo zbog tog razloga.Ako netko , tko je puno generacija otpratio u školu bez posebnih poteškoća nije kompetentan da traži da se takvo dijete privremeno ispiše dok se ne riješe problemi koji izazivaju takvo ponašanje, tko je kompetentan????
Zašto cijela grupa, njih 25-ero treba ispaštati zbog glupe forme i takozvana dječja prava( koja su tu debelo narušena) ???
Kome se obratiti kad nitko od nadležnih ne reagira????
__________________
Nitko nezna što može dok ne pokuša
trenutna is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2012., 13:35   #2
Quote:
trenutna kaže: Pogledaj post
Riječ je o jednom djetetu koji terorizira cijelu skupinu, svi se roditelji bune a odgojitelj je nemoćan.
Gdje su prava ostale djece u toj priči????
Ja znam da dijete nije krivo, uzrok takvog ponašanja je u obitelji, sve je jasno...
ali zar se zakonski ne može ipak nešto poduzeti?
Mozda postoji neka mogucnost da se zaposli neki suradnik (student/apsolvent,nezaposlena osoba), koji bi bio zaduzen za konkretno to dijete? Kad bi uz njega bila osoba zaduzena za njega, ne bi mogao toliko smetati drugima, a i bio bi uvijek zabavljen necime, ne bi mu bilo dosadano...pa da mora raditi gluposti.
Znam da zvuci preoptimisticno, ali vrijedi pokusati istraziti, mozda se iskopa nesto, znam da je na burzi postojao tako neki projekt da se ljude zaposli kao suradnika u ucenju, suradnika djeci s posebnim potrebama i sl.
kajpa is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2012., 15:15   #3
Quote:
kajperinja kaže: Pogledaj post
Mozda postoji neka mogucnost da se zaposli neki suradnik (student/apsolvent,nezaposlena osoba), koji bi bio zaduzen za konkretno to dijete? Kad bi uz njega bila osoba zaduzena za njega, ne bi mogao toliko smetati drugima, a i bio bi uvijek zabavljen necime, ne bi mu bilo dosadano...pa da mora raditi gluposti.
Znam da zvuci preoptimisticno, ali vrijedi pokusati istraziti, mozda se iskopa nesto, znam da je na burzi postojao tako neki projekt da se ljude zaposli kao suradnika u ucenju, suradnika djeci s posebnim potrebama i sl.
takvu osobu nitko na žalost ne želi platiti. i kad je školi zaista potreban asistent-grad/država (ovisno o kojem je nivou riječ)-tvrde da nema novaca.
dobiti asistenta je ravno dobitku na lutriji.
sad kao nešto fercera sa zapošljavanjem ovih volontera što dobiju od države 1600 kn, pa onda oni "služe" kao asistenti, ali mislim da to nije moguće u svakoj školi-nego samo školi koja je vježbaonica, znači ima mentore i prima studente na praksu..
nisam sigurna, treba provjeriti.

ali to i dalje neće u potpunosti riješiti ovakav problem
extreme is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2012., 18:05   #4
Nažalost ,to je kod nas već utopija.
volonteri ionako rade puno radno vrijeme a da ne bivaju ni plaćeni za to- dosad nije bilo ni tih 1600 kuna a od ove godine, navodno da će biti nešto malo plaćeni.
__________________
Nitko nezna što može dok ne pokuša
trenutna is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2012., 18:58   #5
Pročitajte http://danas.net.hr/hrvatska/zageb-s...-10-godisnjaka
__________________
Kad lopovi počnu braniti ono što su stekli, neće biti ljućih boraca za poštenje.
nemam pojma is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2012., 21:52   #6
Takva djeca se šalju na detaljne pretrage, opservaciju pa se kreće s daljnim postupcima do preseljenja u drugu školu.
Ima škola koje imaju za razrednike stručne osobe - defektologe i bave se baš s djecom s poremećajima u ponašanju. Pitanje je da li je škola to sve poduzela.
Problem nastaje kada roditelji odbijaju suradnju no putem Centra ih se stisne a iskusna stručna služba škole isto jako pomaže pri takvim slučajevima jer oni u biti sve pokreću.
Ribež is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2012., 00:27   #7
Quote:
Ribež kaže: Pogledaj post
Takva djeca se šalju na detaljne pretrage, opservaciju pa se kreće s daljnim postupcima do preseljenja u drugu školu.
Tema je krenula s vrtickim djetetom. Na zalost (onih ostalih u grupi/razredu) rjesenje nije da se dijete izbaci.
Quote:
Ima škola koje imaju za razrednike stručne osobe - defektologe i bave se baš s djecom s poremećajima u ponašanju.
Kako to mislis defektologe razrednike? Da bi netko bio razrednik onda valjda mora prvenstveno biti ucitelj, a defektolog to nije. Osim ako na Pedagoskoj akademiji nisu uveli nesto novo. (davno je postojao smjer defektolog - ucitelj razredne nastave i defektolog - odgajatelj preskolske djece)
Ali to da bi svaka skola (a cini se i vrtic, bar jedan na par podrucnih vrtica) trebao imati defektologa (- socijalnog pedagoga) je svakako istina, i to poznata istina o kojoj se vrlo aktivno pricalo jos prije tridesetak godina. Ali od toga nista. Da su ih tada zaposlili, situacija bi danas bila bar malo bolja.
Tada bi s takvom djecom radila strucna osoba od malih nogu i nekih bi rezultata ipak bilo...kad se krene nesto poduzimat s 15, obicno je kasno.
kajpa is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2012., 07:58   #8
Quote:
kajperinja kaže: Pogledaj post
Tema je krenula s vrtickim djetetom. Na zalost (onih ostalih u grupi/razredu) rjesenje nije da se dijete izbaci.

Kako to mislis defektologe razrednike? Da bi netko bio razrednik onda valjda mora prvenstveno biti ucitelj, a defektolog to nije. Osim ako na Pedagoskoj akademiji nisu uveli nesto novo. (davno je postojao smjer defektolog - ucitelj razredne nastave i defektolog - odgajatelj preskolske djece)
Ali to da bi svaka skola (a cini se i vrtic, bar jedan na par podrucnih vrtica) trebao imati defektologa (- socijalnog pedagoga) je svakako istina, i to poznata istina o kojoj se vrlo aktivno pricalo jos prije tridesetak godina. Ali od toga nista. Da su ih tada zaposlili, situacija bi danas bila bar malo bolja.
Tada bi s takvom djecom radila strucna osoba od malih nogu i nekih bi rezultata ipak bilo...kad se krene nesto poduzimat s 15, obicno je kasno.
Nespretno formulirano. Djeca imaju jednog učitelja - on im je ujedno i razrednik a po zanimanju je defektolog.
Ribež is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2012., 08:53   #9
Quote:
trenutna kaže: Pogledaj post
Ovu sam temu postavila na psihologiji ali bi voljela čuti što o tome misle i roditelji ( pa nema moderator odluči da li treba brisati)

Puno se danas priča o pravima djece o integraciji djece s raznim teškoćama u vrtićke skupine, razrede i sl. To izgleda humano, potiče se socijalizacija,djeca trebaju prihvaćati različitost,i da ne nabrajam dalje..
Problem je slijedeći.
Što kad, nakon dugogodišnjeg rada sa djecom, naiđeš na slučaj koji se ne da riješiti ni nakon višestrukih, isprobanih pedagoških mjera?
Kad svi dižu ruke od toga, pedagog prebacuje lopticu na psihologa a psiholog na odgojitelja,učitelja i sl.?
Riječ je o jednom djetetu koji terorizira cijelu skupinu, svi se roditelji bune a odgojitelj je nemoćan.
Gdje su prava ostale djece u toj priči????
Ja znam da dijete nije krivo, uzrok takvog ponašanja je u obitelji, sve je jasno...
ali zar se zakonski ne može ipak nešto poduzeti?
Ja još nisam naišla na slučaj da se netko dijete u vrtiću ispisalo zbog tog razloga.Ako netko , tko je puno generacija otpratio u školu bez posebnih poteškoća nije kompetentan da traži da se takvo dijete privremeno ispiše dok se ne riješe problemi koji izazivaju takvo ponašanje, tko je kompetentan????
Zašto cijela grupa, njih 25-ero treba ispaštati zbog glupe forme i takozvana dječja prava( koja su tu debelo narušena) ???
Kome se obratiti kad nitko od nadležnih ne reagira????
moram priznat da me strecnulo kad sam procitala da se malo dijete usporedjuje sa terorizmom.
da ne znam sto radi, ja sam nekak sigurna da ne radi isto sto i teroristi.

puno bi pomoglo kada bi opisala na koji nacin to dijete "terorizira" skupinu. I da bas niti jedna (pedagoska) metoda ne djeluje
vjerujem da nije lako sa djetetom koji tesko kontrolira osjecaje, ponasanje, ne prihvaca pravila, ne sudjeluje u radu skupine, mozda i ugrozava druge, al tom djetetu prvenstveno treba netko pomoci, a ne ga etiketirati i odbaciti.
ako se radi o djetetu vrticke dobi, sigurno imala manje od 6 i u toj dobi se jos jako puno moze napraviti, posebno ako ne dignete ruke od njega.

ako roditelji ne suradjuju, duzni ste obavijestiti centar za socijalnu skrb
koji ce onda za roditelje poduzeti mjere iz obiteljsko pravne zastite.
ne znam kolko je po tom pitanju poduzeto, da li je napravljena obrada strucnog tima u vrticu.
kakvo prebacivanje loptica?

ovo dijete itekako ima pravo na predskolski odgoj, i ako ga (privremeno) ispisete, sto cete sa njime?
gdje bi to dijete trebalo biti?
__________________
Ako postoji nešto što želimo promijeniti kod djeteta, trebamo vidjeti nije li to nešto što bismo prvo trebali promijeniti u nama samima
Monstera is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2012., 10:49   #10
Quote:
Ribež kaže: Pogledaj post
Nespretno formulirano. Djeca imaju jednog učitelja - on im je ujedno i razrednik a po zanimanju je defektolog.
Po zanimanju je i defektolog? Zavrsio je dva fakluteta?
kajpa is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2012., 11:44   #11
Quote:
trenutna kaže: Pogledaj post
Što kad, nakon dugogodišnjeg rada sa djecom, naiđeš na slučaj koji se ne da riješiti ni nakon višestrukih, isprobanih pedagoških mjera?
Nema mogućnosti ni za kakvu smislenu raspravu bez uvida u popis ovih "višestrukih, isprobanih pedagoških mjera".

Dakle, tko je pedagoški radio s djetetom (i roditeljima), što je pedagoški radio s djetetom (i roditeljima), koliko dugo je pedagoški radio s djetetom (i roditeljima) i tako to...
Lord Byron is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2012., 14:38   #12
Quote:
nosorog kaže: Pogledaj post
moram priznat da me strecnulo kad sam procitala da se malo dijete usporedjuje sa terorizmom.
da ne znam sto radi, ja sam nekak sigurna da ne radi isto sto i teroristi.

puno bi pomoglo kada bi opisala na koji nacin to dijete "terorizira" skupinu. I da bas niti jedna (pedagoska) metoda ne djeluje

ovo dijete itekako ima pravo na predskolski odgoj, i ako ga (privremeno) ispisete, sto cete sa njime?
gdje bi to dijete trebalo biti?
Znala sam da će taj post izazvati mnoge polemike i da se o tome malo govori.
Ako je odgaojitelj , nakon 20 godina rada, potaknuo to pitanje, onda zaista se radi o posebnom slučaju.Nitko nije malo dijete usporedilo sa terorizmom i molim da se tim tonom niti ne raspravlja u nastavku.
Teroriziranje druge djece znači da svih 25-ero trpe svakodnevno njegove ispade, njima se ne posvećuje vremena koliko oni zaslužuju, u strahu su od tog djeteta, svaka aktivnost bude prekidana zbog njegovih histeričnih ispada, ništa se ne može planirati jer je kraju odgojitelj primoran svu energiju uložiti u njega zbog sigurnosti ostale djece pa i njegove.
Ja da sam majka, bilo kojeg djeteta iz te skupine, ispisala bi dijete i tražila premještaj.Kako svi imaju pravo na vrtić nije moguće ga bilo što napraviti u vezi njegovog udaljavanja.
Da, boli me to i napisati, jer jadno dijete nije krivo, sve je to odraz nekog njegovog unutarnjeg nezadovoljstva,protesta,poziv u pomoć.
Ali ,uz svu ljubav, trud,znanje pomaci nisu vidljivi i to traje predugo.
Tu je potreban stručni kadar, dječji psihoterapeut za rad sa njim i cijelom obitelji. Mene sad samo zanima, što je sa pravima ostale djece u vrtiću ( to se još češće dešava i u školama). Zašto bi svi oni uvijek morali ispaštati zbog jednog djeteta???Meni je njega strahovito žao ali roditelji trebaju napokon preuzeti svoju odgovornost i poraditi na tome. Kad bi bilo moguće ispisati dijete ja sam sigurna da bi se oni trgnuli i vidjeli da je vrag odnio šalu.
Ne prođe dan a da on ne uspije nekog udarit( usput je i duplo veći i jači od njegovih vršnjaka) koliko god visili nad njime i poticali ga na svakakve aktivnosti.Djeca se boje i to se ne bi smjelo događati.
__________________
Nitko nezna što može dok ne pokuša
trenutna is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2012., 18:38   #13
To dijete treba biti upućeno na obradu stručnog tima u Kukuljevićevu. Nakon toga se može dati prijedlog da ga se upiše u OŠ koja ima specijalne razrede koji se bave učenicima s poremećajima u ponašanju (mislim da su u Zgb dvije, Na Krugama i u Vrapču), to su redovne OŠ s integrirarnim posebnim odjeljenjima. Imah ih 3-5 u razredima, i predaju im defektolozi. Imaju i poseban stručni postupak, dodatni suport psihologa, pedagoga i socijalnog radnika. Prema potrebi se uključuje i dječji psihijatar. Ako treba (a obično treba) CZSS može izreći i mjeru nadzora na izvršenjem roditeljske skrbi kako bi se pomoglo i roditeljima.
__________________
I`m a supergirl, and supergirls don`t cry
~Scarlet~ is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2012., 18:49   #14
Quote:
~Scarlet~ kaže: Pogledaj post
To dijete treba biti upućeno na obradu stručnog tima u Kukuljevićevu. Nakon toga se može dati prijedlog da ga se upiše u OŠ koja ima specijalne razrede koji se bave učenicima s poremećajima u ponašanju (mislim da su u Zgb dvije, Na Krugama i u Vrapču), to su redovne OŠ s integrirarnim posebnim odjeljenjima. Imah ih 3-5 u razredima, i predaju im defektolozi. Imaju i poseban stručni postupak, dodatni suport psihologa, pedagoga i socijalnog radnika. Prema potrebi se uključuje i dječji psihijatar. Ako treba (a obično treba) CZSS može izreći i mjeru nadzora na izvršenjem roditeljske skrbi kako bi se pomoglo i roditeljima.
Jesi li bas sigurna u ovo?
Meni se cini da se tu radi (bar sto se Kruga tice) o skoli za djecu s posebnim potrebama (znam jednog decka koji je isao), a ne s poremecajima u ponasanju.
Btw "to dijete" je jos u vriticu, pa ne moze ni u jednu od tih skola, a vrtice za djecu s poremecajima u ponasanja nema (a mislim da nema ni skola).

Vidim navedeni su defektolozi, ali ne pise kojeg su smjera. I vidim, razrednici su, cak i visim razredima, samo ne znam znaci li to da i predaju neki predmet...iako nisu studirali na Pedagoskoj, ni na filozofskom.
kajpa is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.09.2012., 16:39   #15
Nema tu istinske solucije u nasoj praksi.
Govorim za predskolsku dicu.

Znam za slucaj.
Defektolozi, psiholozi, nitko ne pomaze.
Jos je i kadar nezainteresiran za pomoc i svi gledaju kako da se tog diteta i njegovih roditelja otarase.
Roditelji stvarno pokusavaju, idu od jednog strucnjaka do drugog, svi samo slijezu ramenima.
Clan obitelji mi je defektolog i sam kaze da je situacija kod nas po pitanju pomoci ditetu sa posebnim potrebama ili ditetu sa problemom u ponasanju jako losa.
Roditelji su prakticki prepusteni sami sebi dok se ne izvrsi neka kazegorizacija, segregacija koja krece sa osnovnom skolom.
Situacija je tim gora kad se radi o predskolskom ditetu koje ima neki rijedi poremecaj.

Zadnje uređivanje choupette : 06.09.2012. at 16:45.
choupette is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.09.2012., 18:33   #16
Quote:
kajperinja kaže: Pogledaj post
Jesi li bas sigurna u ovo?
Meni se cini da se tu radi (bar sto se Kruga tice) o skoli za djecu s posebnim potrebama (znam jednog decka koji je isao), a ne s poremecajima u ponasanju.
Btw "to dijete" je jos u vriticu, pa ne moze ni u jednu od tih skola, a vrtice za djecu s poremecajima u ponasanja nema (a mislim da nema ni skola).

Vidim navedeni su defektolozi, ali ne pise kojeg su smjera. I vidim, razrednici su, cak i visim razredima, samo ne znam znaci li to da i predaju neki predmet...iako nisu studirali na Pedagoskoj, ni na filozofskom.
Jesam.
Imaš posebne razrede za djecu s poremećajima u ponašanju i razrede s djecom s intelektualnim teškoćama (Down sy, lakša i umjerena mentalna retardacija).
Sori, mislima sam da je riječ o slučaju djeteta iz osonovne škole.
Ako je problem kod djeteta vrtićke dobi onda bih se također trebala napraviti obrada (naravno i cjelokupne obitelji). Na pamet mi pada Poliklinika za zaštitu djece. Oni imaju tim i daju preporuke tretmana.
__________________
I`m a supergirl, and supergirls don`t cry
~Scarlet~ is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.09.2012., 19:10   #17
Quote:
~Scarlet~ kaže: Pogledaj post
Ako je problem kod djeteta vrtićke dobi onda bih se također trebala napraviti obrada (naravno i cjelokupne obitelji). Na pamet mi pada Poliklinika za zaštitu djece. Oni imaju tim i daju preporuke tretmana.
Naprave oni obradu, ispisu hrpu formalnosti i tu sve staje.
Praksa je ono sto steka.
U praksi nema plana i sustavnog programa za pomoc takvoj dici.
Psiholog i defektolog rade sa njima, ali nema nekog ozbiljnijeg uspostavljanja dijagnoze posto je za vecinu dijagnoza prerano.
A kad nema dijagnoze, nema ni ozbiljnije pomoci.
Pomoc se svodi na krpanje i tapkanje u mraku, nema tu nekog kompaktnog i solidnog pristupa.
Da ne pricam da nema nikakve sustavne pomoci u vidu prijedloga i upucivanja ka nekim dodatnim oblicima pomoci (grupnUi pristupi, rad sa zivotinjama itd).
Vecinom se roditelji sami moraju boriti i informirati.

Ne kazem da nema sjajnih pojedinaca koji ce se stvarno potruditi oko problema, ali sustav kao sustav je banana.

Dite iz mog primjera jos zivi u gradu koji je kao napredan po pitanju pomoci dici sa problemima, pa je ta pomoc kuku lele.
Kako je tek u drugim sredinama mogu si misliti.

Zato skidam kapu roditeljima koji ne samo da se moraju nositi sa problemima svog diteta, nego se jos moraju boriti sa sustavom koji bi kod nas najrade zatvorio oci do osnovne skole, a onda ih segregirao.
I ova tema donekle ukazuje na tu ljudima urodenu zelju za segregacijom od "nepozeljnog".
choupette is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.09.2012., 21:49   #18
Quote:
~Scarlet~ kaže: Pogledaj post
Jesam.
Imaš posebne razrede za djecu s poremećajima u ponašanju i razrede s djecom s intelektualnim teškoćama (Down sy, lakša i umjerena mentalna retardacija).
I onda tko tu drzi nastavu toj djeci s PUP-om? Defektolozi nisu educirani za to.
Za rad s njima da, ali ne i za odrzavanje nastave.
Nije mi bas jasna ta koncepcija, imas li mozda neki link ili nesto o tome?
Inace je posao socijalnih pedagoga da rade s tom djecom, ali ne kao nastavnici i razrednici. (bar koliko ja znam)
kajpa is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.09.2012., 23:36   #19
Quote:
kajperinja kaže: Pogledaj post
Jesi li bas sigurna u ovo?
Meni se cini da se tu radi (bar sto se Kruga tice) o skoli za djecu s posebnim potrebama (znam jednog decka koji je isao), a ne s poremecajima u ponasanju.
Btw "to dijete" je jos u vriticu, pa ne moze ni u jednu od tih skola, a vrtice za djecu s poremecajima u ponasanja nema (a mislim da nema ni skola).

Vidim navedeni su defektolozi, ali ne pise kojeg su smjera. I vidim, razrednici su, cak i visim razredima, samo ne znam znaci li to da i predaju neki predmet...iako nisu studirali na Pedagoskoj, ni na filozofskom.
Na krugama ima različitih razreda s različitim oblicima poremečaja. Da tamo rade defektolozi koji im predaju sve predmete osim glazbenog.
Ima posebnih odjeljenja baš za djecu s poremećajima u ponašanju tkz. pup-ovci.
Ribež is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.09.2012., 23:45   #20
Quote:
Ribež kaže: Pogledaj post
Na krugama ima različitih razreda s različitim oblicima poremečaja. Da tamo rade defektolozi koji im predaju sve predmete osim glazbenog.
Ima posebnih odjeljenja baš za djecu s poremećajima u ponašanju tkz. pup-ovci.
I PUPovcima predaju socijalni pedagozi predmetnu nastavu? Ili su im ucitelji pa im predaju sve predmete?
Cudno, jer oni stvarno nisu educirani da nekoga poducavaju pisati/citati/racunati....ili bilo sto takvoga.
Osim ako se nesto nije stvarno drasticno promijenilo u programu za socijalne pedagoge.
( a tu vidim da i nije)
kajpa is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:09.