Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje

Stanovanje Gdje i kako stanujete, i kako uopće doći do vlastita stana
Podforumi: Vrt, Sam svoj majstor, Interijeri

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 03.05.2010., 11:21   #21
Mene mori slican problem. Grijemo se( cijela zgrada) preko Hep toplinarstva i mjesecni racuni su mi 500kn po zimi za stan od 72 m2 dok moji starci koji imaju ugradene razdjelnike za stan od 95m2 placaju u punoj sezoni grijanje oko 240kn... Zanima me slijedece ako ja zelim samo u svoj stan staviti razdjelnike sto moram uciniti po pitanju ostalih stanara u zgradi. Da li trebam pristanak od svih stanara ili samo stanara po svojoj vertikali,50% svih stanara u ulazu? Ili svih stanara cijele zgrade ( zgrada ima 3 ulaza ali grijanje je rasporedeno po svakom ulazu i jos po svakoj vertikali)... Hvala unaprijed
biancha is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.05.2010., 15:30   #22
Quote:
nerabianca kaže: Pogledaj post
Mene mori slican problem. Grijemo se( cijela zgrada) preko Hep toplinarstva i mjesecni racuni su mi 500kn po zimi za stan od 72 m2 dok moji starci koji imaju ugradene razdjelnike za stan od 95m2 placaju u punoj sezoni grijanje oko 240kn... Zanima me slijedece ako ja zelim samo u svoj stan staviti razdjelnike sto moram uciniti po pitanju ostalih stanara u zgradi. Da li trebam pristanak od svih stanara ili samo stanara po svojoj vertikali,50% svih stanara u ulazu? Ili svih stanara cijele zgrade ( zgrada ima 3 ulaza ali grijanje je rasporedeno po svakom ulazu i jos po svakoj vertikali)... Hvala unaprijed
Najbolje bi bilo da to pitanje direktno postavite HEP toplinarstvu jer uvijek postoje varijacije za koje jedino oni znaju.
U slučaju da ugradite razdjelnike topline na radijatore ne mora nužno znaćiti da čete imati i manje račune jer potrošnja ovisi o dosta faktora:
-koliko i kako se grijete
-ovisi o položaju stana
-ovisi o izolaciji zgrade (fasada, prozori, vrata,...)
-ovisi o broju dizaća topline (broj prisutnih ljudi, TV, računala, pečnice, rasveta,...)
-ovisi o kvaliteti radijatora odnosno proračunu njihove snage za određeni prostor koji griju (ako je radijator poddimenzioniran potrošit će više topline kako bi zagrijao prostoriju nego onaj koji jedobro dimenzioniran.

Naime ako Vam je stan u prizemlju li na zadnjem katu sjeverna strana lako je moguće da će vam računi za grijanje biti i nešto veći.
Najmanje će uvijek trošiti stan kojeg sa svih strana griju susjedni stanovi.
mfcc is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.05.2010., 17:17   #23
Quote:
mfcc kaže: Pogledaj post
Najbolje bi bilo da to pitanje direktno postavite HEP toplinarstvu jer uvijek postoje varijacije za koje jedino oni znaju.
U slučaju da ugradite razdjelnike topline na radijatore ne mora nužno znaćiti da čete imati i manje račune jer potrošnja ovisi o dosta faktora:
-koliko i kako se grijete
-ovisi o položaju stana
-ovisi o izolaciji zgrade (fasada, prozori, vrata,...)
-ovisi o broju dizaća topline (broj prisutnih ljudi, TV, računala, pečnice, rasveta,...)
-ovisi o kvaliteti radijatora odnosno proračunu njihove snage za određeni prostor koji griju (ako je radijator poddimenzioniran potrošit će više topline kako bi zagrijao prostoriju nego onaj koji jedobro dimenzioniran.

Naime ako Vam je stan u prizemlju li na zadnjem katu sjeverna strana lako je moguće da će vam računi za grijanje biti i nešto veći.
Najmanje će uvijek trošiti stan kojeg sa svih strana griju susjedni stanovi.
Stan kompletno gleda na jug,na 5 je katu u zgradi od 9katova i grijan je sa gornje i donje strane te jedne bocne ostalim stanovima, izolacija sto se tice prozora i vrata je izvrsna jer je stan prosao kompletnu adaptaciju prije godinu i pol. Sto se tice broj dizaca topline je 1 na 72m2 tak da sama necu bas utjecati previse kad me ni nema doma po cijele dane. Kvaliteta radijatora je ne upitna, dimenzionirani su posebno za svaku prostoriju da odgovaraju velicni prostorije koju trebaju grijati i skroz su novi.... tak da se meni cini isplativa ova investicija samo me zanima pravni dio, koga pitati sto mi treba od ostalih stanara, da li samo po svojoj vertikali trebam potpise ili od svih stanara u sva tri ulaza ili samo stanari mog ulaza?
biancha is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.05.2010., 19:08   #24
Quote:
nerabianca kaže: Pogledaj post
Stan kompletno gleda na jug,na 5 je katu u zgradi od 9katova i grijan je sa gornje i donje strane te jedne bocne ostalim stanovima, izolacija sto se tice prozora i vrata je izvrsna jer je stan prosao kompletnu adaptaciju prije godinu i pol. Sto se tice broj dizaca topline je 1 na 72m2 tak da sama necu bas utjecati previse kad me ni nema doma po cijele dane. Kvaliteta radijatora je ne upitna, dimenzionirani su posebno za svaku prostoriju da odgovaraju velicni prostorije koju trebaju grijati i skroz su novi.... tak da se meni cini isplativa ova investicija samo me zanima pravni dio, koga pitati sto mi treba od ostalih stanara, da li samo po svojoj vertikali trebam potpise ili od svih stanara u sva tri ulaza ili samo stanari mog ulaza?
Od koga čete trebati potpise ovisit će o izvedbi podstanice tj o elementima regulacije koji se nalaze na razdjelniku centralnog grijanja. Jer nije dovoljno samo staviti razdjelnike topline na radijatore, potrebno je izvršiti i još neke preinake na cjelovodu u samoj podstanici. Naime ako imate po jednu pumpu za svaku vertikalu na polazi i na povratu potrebno je ugraditi regulator diferencijalnog tlaka koji će anulirati hidrauličke udare u slučajevima kada termostatski ventili na radijatorima idu u zatvaranje radi postignute željene temp. u prostoriji.
To sam vam objasnio malo sa stručne strane što vjerujem neće vam biti previše jasno, pa vam predlažem da pismenim (mail) putem kontaktirate HEP toplinarstvo koji vam mora odfovoriti na pitanje.
Otkrit ću vam i zašto. Vas kao korisnika usluga HEP toplinarstva štiti zakon o zaštiti potrošaća (čl. 8 zakona o zaštiti potošaća) koji kaže da vam prodavać mora u roku od 15 dana dati odgovor na postavljeno pitanje. U slučaju da se na to ogluše pošaljite dopis (mail) državnom inspektoratu koji isto tako ima obavezu u određenom vremenu da vam odgovori što je napravio u svezi vaše prijave.
mfcc is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.05.2010., 19:56   #25
Quote:
mfcc kaže: Pogledaj post
. Vas kao korisnika usluga HEP toplinarstva štiti zakon o zaštiti potrošaća (čl. 8 zakona o zaštiti potošaća) koji kaže da vam prodavać mora u roku od 15 dana dati odgovor na postavljeno pitanje. U slučaju da se na to ogluše pošaljite dopis (mail) državnom inspektoratu koji isto tako ima obavezu u određenom vremenu da vam odgovori što je napravio u svezi vaše prijave.
Hvala Vam puno na vremenu i iscrpnom odgovoru
biancha is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2010., 07:41   #26
Quote:
nerabianca kaže: Pogledaj post
Hvala Vam puno na vremenu i iscrpnom odgovoru
Zanimljive teme ovdje! Mene bi za početak zanimalo, što je u nadležnosti HEP-a a što nije. Na primjer, mogu li ja u svome stanu montirati dodatne radijatore, ili staviti "jače" od postojećih, a da i dalje račun ide na kvadraturu? Tko zapravo "dirigira" termostate u toplinskoj stanici - i o tome ovise računi, ako netko u zgradi zatraži povišenje temperature, svi će plaćati više, a ovaj će otvarati prozore.
tripapet is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2010., 19:02   #27
Quote:
tripapet kaže: Pogledaj post
Zanimljive teme ovdje! Mene bi za početak zanimalo, što je u nadležnosti HEP-a a što nije. Na primjer, mogu li ja u svome stanu montirati dodatne radijatore, ili staviti "jače" od postojećih, a da i dalje račun ide na kvadraturu? Tko zapravo "dirigira" termostate u toplinskoj stanici - i o tome ovise računi, ako netko u zgradi zatraži povišenje temperature, svi će plaćati više, a ovaj će otvarati prozore.
Što se tiće povečanja broja članaka radijatora ili samih radijatora to se legalno u vlastitoj izvedbi nemože izvesti. Međutim po ljeti izvan sezone grijanja prazne se sistemi centralnog gvrijanja i tada privatne osobe mogu na svojim radijatorima vršiti popravak. Tada možete povečati radijatore, međutim bilo bi dobro nabaviti radijatore istog modela i proizvođaća kako kod suseda nebi izazvali sumnju.
Ako se grijete preko toplane termostati u toplinskoj stanici ne postoje. U njoj se nalaze izmjenjivaći topline, pumpe i el. mag. ventili koji pomoću regulatora i vanjskih senzora temp. reguliraju temp. polazne vode prema radijatorima i stanovima. Na regulatoru se podesi krivulja grijanja u zavisnosti od vanjske temp, i o tome ovisi potrošnja topline dobivene iz toplane pa tako i računi za grijanje. Važno je imati nekoga koji će tu krivulju grijanja doboro podesiti u zavisnosti o položaju zgradei izolaciji iste.
mfcc is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2010., 21:05   #28
Quote:
mfcc kaže: Pogledaj post
Kako bi vam dao konkretan odgovor molim da naznačite kako su radijatori hladni. Dali su na gornjem dijelu topli a na doljnjem hladni, dali je dolazna cijev do radijatora topla a radijator hladan (provjeriti isto tako cijev na vertikali koja prolazi kroz vaš stan.
Dali je vaš stan na vrhu zgrade ili ima još koji stan iznad vas?
Stan je na zadnjem katu. Iznad nas je ravan krov. Preko zime su radijatori, kao što ste rekli, gore topli (ne vruči već topli), a na doljnjem dijelu hladni. Dolazna cijev je iste temperature kao i gornji dio radijatora. Prošlo ljeto smo promjenili sve radijatore misleći da će to riješiti problem jer su ipak stari 28 godina (zgrada izgrađena 1982.). Nije pomoglo. Stan gleda na sjever. Kompletna vanjska stolarija (prozori) su promjenjeni prije dvije godine tako da su gubici topline vjerujem minimalni.

Malo smo se raspitali kod drugih ljudi i neki koji su imali iste probleme riješili su ih zamjenom pumpi. U njima bi mogao biti problem jer su, kao što sam rekao, stare 28 godina i više nemogu "gurati" do petog kata.
Burns is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2010., 00:34   #29
Quote:
Burns kaže: Pogledaj post
Stan je na zadnjem katu. Iznad nas je ravan krov. Preko zime su radijatori, kao što ste rekli, gore topli (ne vruči već topli), a na doljnjem dijelu hladni. Dolazna cijev je iste temperature kao i gornji dio radijatora. Prošlo ljeto smo promjenili sve radijatore misleći da će to riješiti problem jer su ipak stari 28 godina (zgrada izgrađena 1982.). Nije pomoglo. Stan gleda na sjever. Kompletna vanjska stolarija (prozori) su promjenjeni prije dvije godine tako da su gubici topline vjerujem minimalni.

Malo smo se raspitali kod drugih ljudi i neki koji su imali iste probleme riješili su ih zamjenom pumpi. U njima bi mogao biti problem jer su, kao što sam rekao, stare 28 godina i više nemogu "gurati" do petog kata.
Pumpa ili radi ili neradi
koka36 is online now  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2010., 13:24   #30
Quote:
Burns kaže: Pogledaj post
Stan je na zadnjem katu. Iznad nas je ravan krov. Preko zime su radijatori, kao što ste rekli, gore topli (ne vruči već topli), a na doljnjem dijelu hladni. Dolazna cijev je iste temperature kao i gornji dio radijatora. Prošlo ljeto smo promjenili sve radijatore misleći da će to riješiti problem jer su ipak stari 28 godina (zgrada izgrađena 1982.). Nije pomoglo. Stan gleda na sjever. Kompletna vanjska stolarija (prozori) su promjenjeni prije dvije godine tako da su gubici topline vjerujem minimalni.

Malo smo se raspitali kod drugih ljudi i neki koji su imali iste probleme riješili su ih zamjenom pumpi. U njima bi mogao biti problem jer su, kao što sam rekao, stare 28 godina i više nemogu "gurati" do petog kata.
Po opisu kod Vas se najvjerovatnije radio o nebalansiranom sustavu centralnog grijanja. Naime vrlo vjerovatno je kako su kod suseda ispod vašeg stana otvorene prigušnice do karja i tako kroz njihove radijatore prođe večina vode koju pumpa cirkulira. Na taj način kako ste vi na zadnjem katu u vaše radijatore dolazi premala količina vode koja nije dovoljna da zagrije cijeli radijator.
Najjednostavnije riješenja vam je da kod svih susjeda ispod vašeg stana pritvorite malo prigušnice kako bi do vaših radijatora došla potrebna količina vode tj kako bi imali potreni protok za zagrijati radijatore.
Druga solucija je da u podstanicu ugradite nešto jaču pumpu koja ima veći protok od sadašnje i na taj način čete dobiti potrebi protok za vaše radijatore.
mfcc is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2013., 22:00   #31
Talking mfcc

Quote:
mfcc kaže: Pogledaj post
To se nemože napraviti, tj na to neće pristati HEP Toplinarstvo. Naime kroz Vaš stan sigurno prolaze par vertikala od centralnog grijanja za ostale stanove. I kad bi vi maknuli radijatore iz stana tko garantira da se opet nakon nekog vremena nebi ilegalno priključili na te vertikale. Iz toga razloga HEP ne priznaje nikakvo isključenje. Za sada na žalost još uvijek se isporučena toplina plaća po kvadraturi a ne po potrošnji.
Međutim imate drugu mogučnost. Trebate skupiti sve potpise vlasnika stanova i ići u realizaciju ugradnje razdjelnika topline koji se ugrađuju na svaki radijatoru u svakome stanu. U toplinskoj stanici od vaše zgrade trebalo bi ugraditi DDC i između polazne i povratne cijevi centralnog grijanja ugraditi regulatore diferencijalnog tlaka, a na svaki radijator montirati termostatske ventile. Sve te investicije mogu se podmiriti iz zajedničke pričuve. Sa time bi dobili kontrolu potrošnje toplinske energije svakog stana i na kraju plaćanje računa po potrošenoj energiji. Sve to po ulasku u EU biti će sukladno njihovim zakonima obvezno.
Da kroz stan k ostalim stanarima prolazi vertikala centralnog grijanja no to je diskutabilno pitanje jer vjerojatno nije dao suglasnost hep-toplinarstvu da mu kroz stan provlače cjevčuge koje nagrđuju prostor u stanu!
herm is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2013., 22:50   #32
Kod nas recimo nisu niti nudili te razdjelnike topline koji se kao financiraju iz zajedničke pričuve. Pristali bi na to naravno ako je besplatno, a smanjilo bi veliki račun za grijanje. Ali zato su nudili ugradnju nekakvih specijalnih vodomjera čija je ugradnja jako skupa, ne znam više kolika je cijena bila navedena, ali mislim da je bila cijena preko par tisuća kuna po stanu, možda čak i više. Pa me zanima je li se može nekoga prisiliti na ugradnju tih vodomjera jer cijena im je stvarno jako visoka? Bilo je već inicijativa za ugradnju tih novih skupih vodomjera i na drugim mjestima, recimo na moru. Što se izgleda odustalo radi dolaska zime. Moraju li se stari vodomjeri na moru obavezno mijenjati iako oni funkcioniraju u redu?

Poslano sa mog HUAWEI Y300-0100 koristeći Tapatalk 4
prilika is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2013., 23:02   #33
vodomjeri se mijenjaju svakih 5 godina, na moru....ne znam kak je u zg

i to je besplatno!
sparina123 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2013., 18:45   #34
Nama su i na moru i tu u Zagrebu htjeli ugraditi ove godine te skupe neke specijalne vodomjere koje moramo u cijelosti sami platiti. Nisu nam mijenjali besplatno te stare vodomjere na moru. To što si ti rekla da kao mijenjaju besplatno svakih pet godina. U ZG nismo imali do sada vodomjere po stanovima.

Poslano sa mog HUAWEI Y300-0100 koristeći Tapatalk 4
prilika is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2013., 12:22   #35
Quote:
prilika kaže: Pogledaj post
Nama su i na moru i tu u Zagrebu htjeli ugraditi ove godine te skupe neke specijalne vodomjere koje moramo u cijelosti sami platiti. Nisu nam mijenjali besplatno te stare vodomjere na moru. To što si ti rekla da kao mijenjaju besplatno svakih pet godina. U ZG nismo imali do sada vodomjere po stanovima.

Poslano sa mog HUAWEI Y300-0100 koristeći Tapatalk 4
Vodomjeri se mjenjaju svakih 5 godina radi atestiranja i baždarenja i to se obavezno radi i besplatno je....
Vodomjere koje ugrađuje jedna privatna firma su porez na budale jer oni skupo naplačuju očitanje tih brojila a vodovod baš i ne priznaje njihova očitanja jer neko mora platiti i vodu koja se potroši van stanova....
koka36 is online now  
Odgovori s citatom
Old 15.10.2014., 16:37   #36
HEP toplinarsvo opet diže cijene

Stigao mi najnoviji račun od HEP drumskih razbojnika za toplu sanitarnu vodu za rujan 2014. Ponovno veći nego za kolovoz. Raste laganini, a temperatura vode pada.
I stigao sa prilogom u kome je objašnjeno da je donesen novi zakon koji vrijedi sa računom za rujan.
Jedinična cijena ostala ista, ali gle vraga evo tri nove naknade. Nije poskupilo ali se više plača.
I palo mi je na pamet, (sad me boli glava) koliko bi me koštalo da grijem vodu el. bojlerom.

I sad mali izračun.

Račun je jednostavan; razlika temperature, puta toplinski kapacitet vode.

toplinski kapacitet vode (dizanje temperature 1 litre vode za 1°K ili 1°C) zaokruženo prema više je 4,2kJ/(kg K)
početna temperatura vode t1=10°C
temperatura zagrijane vode t2=35°C -mješanje sa hladnom vodom nikad nije potrebno jer temperatura vode nikada ne prelazi tih 35°C (iz čestih mjerenja)
razlika temperatura je ^t=25 °C

energija 'Q' za grijanje 1 litre vode od 10°C na 35°C
Q=25°C*4,2kJ/(kg K)=105kJ=29,2Wh - energija u wattima za grijanje 1 litre vode na 35°C

energija za grijanje 1000 litara vode
29,2Wh*1000litara=29200Wh=29,2kWh

energija za grijanje 4500 litara vode (ukupna potrošnja iz mog računa za obračun vode)
29,2kWh*4,5m3=131,4kwh

Trošak električnog grijanja 4500 litara vode u kunama po HEP-ovoj najskupljoj tarifi
131,4kWh*1,06kn/kWh(sa pdv-om)=139,3kn sa pdv-om

A moj račun HEP toplinarstva za 09/2014. iznosi 235 kn.
A isti taj račun je za 08/2014. bio 30 kn manji.

Pametnom dosta.
gadni jura is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.10.2014., 21:57   #37
Situacija je takva da je HEP raspodijelio račun na 6 stavki kako slijedi:
-energija za proizvodnju toplinske energije-jedinica mjere kWh(0,1525 kn bez PDV-a))
-energija za distgribuciju toplinske energije-jedinica mjere kWh(0,0175 bez PDV-a)
-snaga za proizvodnju toplinske energije-jedinica mjere kW(2,3 bez PDV-a)
-snaga za distribuciju toplinske energije-jedinica mjere kW(3,45 bez PDV-a)
-naknada za djelatnost opskrebe-jedinica mjere komad(7,02 bez PDV-a)
-naknada za djelatnost kupca-jedinica mjere kn/m2(0,69 bez PDV-a)
Ovo gore su cijene za Zagreb(bez Dubrave)
I da...V.Gorica ima veće cijene nego Zagreb!
http://www.hep.hr/toplinarstvo/kupci/cijena.aspx

Naravno poskupljenja nije bilo ali stvarno račun je veći za skoro 20% nego što sam dobio u osmom mjesecu.
I da stvar bude najgora....samo trećina računa mi se odnosi na proizvodnju topline...ovo ostalo su snaga i naknade.
I ono što me zanima...kako mi je do sada naknada za snagu mogla biti jedna cifra a sada je druga cifra,istina manja ali imamo nove namete i to veće u smislu naknada.

Ali i da se odvojim iz sistema po zakonu mora se i dalje plaćati sve(u mom slučaju za deveti mjesec dvije trećine računa)osim same cifre za proizvodnju energije!
To samo može biti na brdovitom Balkanu....
.pero vragec is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.10.2014., 22:40   #38
Kak je poskupilo, daj mi objasnite. Ako se nešto mjenjalo, ispada da je čak pojeftinilo.

Račun za osmi mjesec, potrošnja 38kWh, 113kn račun
http://i.imgur.com/hZvy5gs.jpg

Račun za deveti mjesec, potrošnja 42 kWh, 101kn račun
http://i.imgur.com/q4Kmipi.jpg

Zadnje uređivanje City : 15.10.2014. at 22:41. Reason: velike slike
freelife is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2014., 08:55   #39
zakon o tržištu toplinske energije

Quote:
Info kaže: Pogledaj post
Bok svima!
Trazim odgovor na sljedeci problem,i evo nadam se da ce se ovdje naci netko tko bi mi mogao reci sto napraviti odnosno odgovoriti mi.Radi se o sljedecem:vlasnik sam stana (u kojem i zivim) koji ima grijanje preko toplane,dakle cijela zgrada zajedno i racune placam HEP toplinarstvu.No racuni su poprilicni,a grijanje mi gotovo i ne treba (posto je u stanu toplo i usred zime).Sad mene zanima dali postoji varijanta da mi se to iskljuci???Tj kako da prekinem to sa HEP toplinarstvom?Sto se mene tice i izbacivanje radijatora nije problem,samo ako se to moze.Ako netko zna nesto o tome molio bih vas da evo napisete ovdje ili mi porukom posaljite.Unaprijed hvala!
Izdvajanje iz toplinskog sustava

Članak 45.

(1) Iznimno od odredbi članaka ovoga Zakona, krajnji kupac, na zajedničkom mjerilu toplinske energije, može se izdvojiti iz zajedničkog toplinskog sustava uz ispunjavanje sljedećih uvjeta:

1. ishođenje pisane suglasnosti za izdvajanje s toplinskog sustava temeljem odluke većine glasova suvlasnika koja se računa po suvlasničkim dijelovima, a ne po broju suvlasnika unutar zgrade/građevine,

2. nakon pribavljene suglasnosti iz točke 1. ovoga stavka, pisanu suglasnost za izdvajanje iz zajedničkog toplinskog sustava ovlašteni predstavnik suvlasnika dužan je ovjeriti i dostaviti kupcu,

3. radovi za izdvajanje samostalne uporabne cjeline krajnjeg kupca iz zajedničkog toplinskog sustava smatraju se jednostavnim radovima koji se mogu izvoditi bez lokacijske dozvole i akta kojim se odobrava građenje, a u skladu s glavnim projektom, izrađenim po ovlaštenom inženjeru,

4. izvođenje radova za izdvajanje samostalne uporabne cjeline iz zajedničkog toplinskog sustava može izvoditi izvođač koji ispunjava uvjete za obavljanje tih djelatnosti prema posebnom zakonu,

5. nakon izvedbe radova za izdvajanje samostalne uporabne cjeline iz zajedničkog toplinskog sustava izvođač je obvezan izraditi izviješće o izvedenim radovima i dati pisanu izjavu da su izvedeni radovi sukladni glavnom projektu i pravilima struke za ovu vrstu radova,

6. po završetku radova za izdvajanje samostalne uporabne cjeline iz zajedničkog toplinskog sustava i njihovu pregledu, projektant glavnog projekta obvezan je dati izjavu da su izvedeni radovi sukladni glavnom projektu i pravilima struke za ovu vrstu radova,

7. izjave izvođača i projektanta čuva upravitelj zgrade/građevine i obvezni su dio obavijesti opskrbljivaču energije o izdvajanju samostalne uporabne cjeline iz zajedničkog toplinskog sustava,

8. nakon provedenog postupka izdvajanja potrebno je izvijestiti opskrbljivača toplinske energije. Izvješćivanje i dostava dokumentacije iz točke 7. ovog stavka obveza je kupca.

(2) Isključenje zgrade/građevine iz toplinskog sustava moguće je uz podnošenje zahtjeva ovlaštenog predstavnika suvlasnika, na temelju prethodno postignute suglasnosti svih krajnjih kupaca na zajedničkom mjerilu toplinske energije, za izdvajanje svih samostalnih uporabnih cjelina unutar zgrade/građevine te uz prethodnu suglasnost distributera i opskrbljivača toplinskom energijom.

(3) Krajnji kupac iz stavka 1. ovoga članka dužan je plaćati sve troškove osim troškova toplinske energije za svoju samostalnu uporabnu cjelinu.
karter is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.10.2014., 12:17   #40
Jel može više info onih koji su to proveli u praksi. U kojem vremenskom roku vam je HEP T. odgovorio na poslani zahtjev.

HVALA!
__________________
I said I'd write a letter
But I never got the time
sora is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:29.