Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje

Stanovanje Gdje i kako stanujete, i kako uopće doći do vlastita stana
Podforumi: Vrt, Sam svoj majstor, Interijeri

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 09.01.2008., 11:21   #61
evo, sad sam se skinula s telefona s elektrom i da podijelim s vama par odgovora;

1) struja nije poskupila , a kažu oni niti neće
cijena za 2-tarifna brojila je i dalje :
0,61 kn (0,74 s uključenim PDV-om) skupa
0,32 kn (0,39 = " = ) jeftina
naknada za brojilo mjesečna 15,75 kn (19,22 s uključenim PDV-om)


2) razlog zbog kojeg su neki dobili veću procjenu akontacijske rate za idućih 6 mjeseci od ove dosadašnje - kaže teta " zato jer se procjena radi prema prošlogodišnjoj potrošnji za isto polugodište, odnosno jer se u zimskim mjesecima troši vipše nego u ljetnim "

* kod mene osobno je upravo obrnuti slučaj, jer ljeti derem klimu na struju, a zimi grijem isključivo na plin

3) vlastito očitanje i prijava se ne naplaćuju posebno ako se radi o jednoj prijavi stanja u toku jednog obračunskog razdoblja (dakle, 2 puta u 6 mjeseci i to u terminu njihovog službenog očitanja) , a kao razlozi se mogu navesti
- Kada je vaša potrošnja značajno promijenjena (uključili ste ili isključili neki od većih trošila u vašem kućanstvu, primjerice, zamijenili ste električni bojler plinskim i slično).
- Kada niste bili prisutni prigodom redovnog očitanja te vaše brojilo, zbog nedostupnosti, nije očitano

4) kod ugovorom određenog vlastitog očitanja brojila , struju očitavate sami i plačate po prijavljenom, a ne akontacijske rate kako je uobičajeno

u potonjem slućaju, vlastito očitanje se naplačuje 25 kuna po očitanju (dakle, ako ugovoriš mjesečno, onda 12 * 25kn ; ako ugovoriš kvartalno onda 4 * 25 kn)
__________________
Normal human, skilled in art of stage magic and illusion; skilled in genuine magic
ja i bash ja is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2008., 14:04   #62
može mi netko od upućenih reći kada je razdoblje jeftine a kada skupe struje? jeftina je od 22 do 6 h?
mi smo danas dobili uplatnice za idućih 6. mjeseci, 284 kn, mislim da trebamo počet paziti a ne znam zapravo na čemu... imamo komp (radi 2 - 3 h dnevno, osim kad se nešto skida onda ga pustimo da dere), laptop (često mi je uključen više od 3 h dnevno), 2 tv-a, 2 frižidera, mikrovalnu (koja ne radi svaki dan, a i kad radi onda zuji 2 minute, obično samo u njoj nešto podgrijemo), kuhinjski bojler i kupaonski strujni bojler 80 l (ta gamad troši, ali ne možemo to izbjeći), te vešmašinu... peglanje cca svakih 10 dana po 1- 1,5 h, uglavnom prijepodne
__________________
skupljačica snova
finky is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2008., 14:55   #63
zamjenom kuhinjskog bolirea perilicom za sudje i elektricnim vrcem , grijacem vode ,pasti ce ti racun za struju. Kuhinjski boiler ne ostavljaj ukljucenim ako je akumulacioni jer se rijr hladi itd.ako je protocni onda je ukjucen samo kada kroz njega tece voda
__________________
george
georgehrri is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2008., 15:03   #64
podizi zastore umjesto da palis svijetla. ima i takvih? grij se na drva...

ma nikako. ja kad dobijem tih 6 uplatnica podem u banku i svih platim odjednom.

i na kraju sto posalju da posalju... ocu ja sad izmisljat toplu vodu?!?!

jedino sto mi smeta i smetat ce: da oni ne mogu napravit neko automatsko digitalno el brojilo koje ce im zadnjog dana u mjesecu poslat signal s brojem. i da ti trecog dode uplatnica s stvarnom potrosnjom? ako ne moze tehnologija, nek idu po kuci... kao vodovod.

i drugo sto mi jos vise smeta, cemu dvije tarife? cemu uklopni sat.

(na svu srecu limitatore su ukinilu. kategorizacija?)
supher mali is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2008., 15:58   #65
Quote:
supher mali kaže: Pogledaj post
podizi zastore umjesto da palis svijetla. ima i takvih? grij se na drva...

ma nikako. ja kad dobijem tih 6 uplatnica podem u banku i svih platim odjednom.

i na kraju sto posalju da posalju... ocu ja sad izmisljat toplu vodu?!?!

jedino sto mi smeta i smetat ce: da oni ne mogu napravit neko automatsko digitalno el brojilo koje ce im zadnjog dana u mjesecu poslat signal s brojem. i da ti trecog dode uplatnica s stvarnom potrosnjom? ako ne moze tehnologija, nek idu po kuci... kao vodovod.

i drugo sto mi jos vise smeta, cemu dvije tarife? cemu uklopni sat.

(na svu srecu limitatore su ukinilu. kategorizacija?)



Potoji bojilo s dljinskim očitavanjem,kakva je procedura i isplativost ugradnje za pojedinaćni slučaj ne znam,raspitaj se u HEP-u.
Dvije tarife postoje da bi se potrošaći primoralitrošiti el.energiju u vremenu manje potrošnje radi rasterečenja sustava.Zbog te tarife postoji i uklopni sat.
Limitatori nisu ukonjeni, već obračun snage.Inaće svi potrošaći će ga dobiti ovisno o zakupljenoj snazi.
Što se tiće otkrivanja tople vode,ona je davno otkrivena,a zove se samoočitanje.Plačaš onoliko koliko potrošiš ili očitaš,osim ako i to nije problem.Koriste mnogi tu opciju i mnogi si ne mogu priuštiti luksuz plačanja odjednom.
Heg is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2008., 19:26   #66
Mislim da je jeftina tarifa od 22-7,
jel zna netko točno.
zacky is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2008., 19:37   #67
to sam ja ranije pitala, onda sam našla da je 21-7 h

http://www.hep.hr/ods/kupci/tarifni.aspx
__________________
skupljačica snova
finky is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2008., 19:43   #68
RASPORED DNEVNIH TARIFA:

* zimsko računanje vremena: VT od 07-21 sat, NT od 21-07 sati
* ljetno računanje vremena: VT od 08-22 sata, NT od 22-08 sati
__________________
moj dućkas
Zvrksa is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2008., 19:46   #69
Tako znači.
Vidio sam da neki imaju čak trotarifna brojila!
zacky is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2008., 09:40   #70
Wink

Postajala je nekad i treca tarifa ali postoji i crni tarifni model , upravljiva potrosnja. Distributor energije obavezuje se minimalno isporucivati energiju u ugovoreno vrijeme , veci dio po noci i mislim 2 sata preko dana , a najcesce je to poslijepodne . Sustav je interesantan za potrosace koji akumuliraju energiju koju trosimo iz akumulacije (voda u spremniku , betonski podovi u podnom grijanju , termoakumulacione peci) sustav je zamisljen da kad ima viska enegije u sutavu dispecer ukljuci daljinske poreosace i to moze raditi nekoliko puta dnevno uvijek kada ima viskova u mrezi i jos u ugovoremo vrijeme. Umjesto da se pale i gase turbine za proizvodnju , daljinski se ukljucuju potrosaci , zapuse bura podno velebita , postoji neplanirani visak enegije u sustavu ,ukljuce se daljinski upravljiva trosila. Postoji obostrani interes HEP-a i potrosaca.

Treba provjeriti mogusnosti kod lokalno elektrodistributera i preradit svoju instalaciju da se mogu upravljati akumulaciona trosila. Dio zakupljene snage moze se prebaciti na crni tarifni model.
__________________
george
georgehrri is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2008., 16:45   #71
Quote:
georgehrri kaže: Pogledaj post
Par savjeta za smanjanja racuna za struju;
ugradi dvotarifno brojilo
ugradi stedene zarulje
gasi sve potrosace koji se ne koriste (punjace koji ne pune uredjaje na stan byu i slicno)
kada kupujes nova trosila kupuj A klasu
velika trosila koristi pri jeftinoj tarifi (pranje rublja , posudja , peglanje)
boiler kupi vece zapremine i cim bolje klase i dobre izolacije , grij vodu po jeftinijoj tarifi , drzi boiler na 2 i kada ti treba toplija voda podesi termostat na vecu temperaturu.
kod grijanja pripazi na temperaturu termostata i kada odlaziz iz prostorije na duze smanji temperaturu grijanja.

a sad jedna informacija koja je mozda najcudnija ali grijanje na struju je jos uvijek najjeftinije ako se koristi na slijedeci nacin ;klima uredjaj visoke ucinkovitosti i pazljivo odbiranje vremena rada i zeljene temperature .
Upotreba termo peci , punjenje energijom pri jeftinijoj tarifi , ispuhivanje kada vam treba.-kupis jeftini timer koji ukljucuje grijace kada je jeftina tarifa , ali imas direkno spojen dio intalacije za ventilator i njegov termostat koji palis kada ti je toplina poterebna.

Ako vam instalacija dozvoljva , a tu mogucnost isporuke moze omoguciti lokalna elektra postoji i crni tarifni model (pogodan za uredjaje koji akumuliraju energiju)
potpisujem
baš ti hvala , da ne moram ja pisati

izolacija , izolirati sve što se može izolirati , što deblje to bolje
mazgov is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2008., 16:46   #72
Quote:
mfcc kaže: Pogledaj post
Koliko imaš kompjutera u stanu? Jer svaki kompjuter troši dosta struje (između 350-500W) pa još ako su cijeli dan upaljeni zna se dosta nakupiti. Televizor ti troši između 120-150W, ako imaš LCD ili plazmu od 240-280W. Uglavnom največi potrošaći su ti uređaji sa grijačima (pečnica, grijalice....). Od žarulja su ti največi potrošači halogenke (50W po komadu, ako idu na 230V). Imaš i halogenka koje se spajaju preko trafa pa one troše nešto manje (10-30W). Važno je ne ostavljati svijetla upaljena tamo gdje se duže vremena ne boravi.
masa ljudi koje poznam 4-ero clane obitelji u vecem stanu, non stop kuhaju, peru na struju i plate manje nego recimo ja. Na 40m2 stana placam 190 kn struju , centralno grijanje imamo, nema me od 7 u jutro do 20 sati na vecer, perilica radi 3 x tjedno, kuham samo vikendom (na struju), PC ni ne stignemo upaliti i tako godinama- struja ista rata kad ocitamo brojilo po obracunu stvarno i ispada da smo toliko potrosili i nije mi jasno. navodno je i brojilo u redu (bio neki iz elektre da provjeri).

jedino da odvrnemo sve osigurace na 2-3 minute pa da vidimo je li se netko prikopcao na nase brojilo? Ne kuzim stvarno........
pistacija is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2008., 21:45   #73
Quote:
Heg kaže: Pogledaj post
Potoji bojilo s dljinskim očitavanjem,kakva je procedura i isplativost ugradnje za pojedinaćni slučaj ne znam,raspitaj se u HEP-u.
Dvije tarife postoje da bi se potrošaći primoralitrošiti el.energiju u vremenu manje potrošnje radi rasterečenja sustava.Zbog te tarife postoji i uklopni sat.
Limitatori nisu ukonjeni, već obračun snage.Inaće svi potrošaći će ga dobiti ovisno o zakupljenoj snazi.
Što se tiće otkrivanja tople vode,ona je davno otkrivena,a zove se samoočitanje.Plačaš onoliko koliko potrošiš ili očitaš,osim ako i to nije problem.Koriste mnogi tu opciju i mnogi si ne mogu priuštiti luksuz plačanja odjednom.
ljeti se vise trosi preko dana nego preko noci? mislim da su ta vremena prosla... sto se tice obracuna snage. mislim da niti jedan njihov zaposlenik ne zna nit sto to znaci?
supher mali is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2008., 19:34   #74
ljudi nabavite si stroj koji proizvodi solarnu energiju i uštedite za jedan cijeli račun....tako sam čula...to je sad postalo in
__________________
vaša vjerna čitateljica
udana30.06. is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2008., 23:46   #75
Quote:
udana30.06. kaže: Pogledaj post
ljudi nabavite si stroj koji proizvodi solarnu energiju i uštedite za jedan cijeli račun....tako sam čula...to je sad postalo in
je samo jedna takva postavka za moju kucu kosta 10 000E
supher mali is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2008., 13:17   #76
Quote:
supher mali kaže: Pogledaj post
je samo jedna takva postavka za moju kucu kosta 10 000E
da, bokte, skupo ko k......! ja sam samo ovlaš pito, pa mi lik veli od 10000eur, na dalje.
__________________
fidbek
tj1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.08.2008., 14:40   #77
Dižem temu iz naftalina. Zanima me kakva su to trotarifna digitalna brojila? Na HEP-ovim stranicama o tome nema nikakvog govora. Naime, došao sam u priliku da moram očitati takvo brojilo na traženje HEP-a pa se malo češem po glavi. Malo sam googlao, spominju se šturo nekakve prijevare kad su to ukinuli itd., ali sve mi je to maglovito. Što sa takvim brojilom? Što ono sad mjeri? Treba li ga mijenjati, tj. bi li se tako uštedilo na računu za struju?
Neuson is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2009., 15:47   #78
Kako ustediti grijanjem na struju?

zivimo u splitu, u stanu od 63m2 u staroj zgradi s visokim plafonima... grijemo se na glamox pecice kombinirane s klimom... dosad nisam imala potrebu kontinuirano odrzavati toplinu nego se grijati kad mi je hladno (najcesce s klimom), ali kako beba stize za nekih mjesec dana pojavila se dilema: da li drzati pecice stalno upaljene da odrzavaju temperaturu cijelog stana (s eventualnim smanjivanjem temperature za par stupnjeva po noci) ili ih gasiti i zagrijavati prostorije prema potrebi (svako jutro zagrijati DB za dan, i predvecer zagrijati sobu za noc)... koja od ovih opcija trosi manje struje?
ista dilema mi je dosad bila i za upotrebu bojlera od 80 litara... i tu su naravno podijeljena misljenja.... neki kazu da je bolje da gori stalno jer samo dogrijava vodu i time trosi manje struje, nego da svaki put iznova grije...
Leptiric is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2009., 19:10   #79
Thumbs up

Quote:
Neuson kaže: Pogledaj post
Dižem temu iz naftalina. Zanima me kakva su to trotarifna digitalna brojila? Na HEP-ovim stranicama o tome nema nikakvog govora. Naime, došao sam u priliku da moram očitati takvo brojilo na traženje HEP-a pa se malo češem po glavi. Malo sam googlao, spominju se šturo nekakve prijevare kad su to ukinuli itd., ali sve mi je to maglovito. Što sa takvim brojilom? Što ono sad mjeri? Treba li ga mijenjati, tj. bi li se tako uštedilo na računu za struju?
trotarifni sustav ne mjeri trecu tarifu vec samo 1 i 2 tarifu , 3 je bila najenjena za nocnu upotrebu , za akumulaciona trosila. Umjesto tog postoji crni tarifni model , a to je posebna instalacija u stanu sa akumulacionim trosilima , daljinski upravljana ima svoju kopcalicu i brojilo . tarifa osigurava od 23 do 06 sati povoljniju struju i par sati popodne. cjena je jeftinija od 2 tarife ali mora biti posebno brojilo i odvojena instalacija trosila. Trazi prospekt u lokalnoj elektri. Istra ima 4000 korisnika , moze biti alternativa plinskom grijanju uz pametan dizajn sustava grijanja npr termopeci ili velika akumulacija od par kubika vode.
__________________
george
georgehrri is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2009., 21:55   #80
Thumbs up Očitanje struje

Zanima me ako netko zna ako sam nosim očitanje struje na kraju mjeseca,da li plaćam Hepu neku naknadu?Pozdrav
Edi_Zg is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 03:02.