Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje

Stanovanje Gdje i kako stanujete, i kako uopće doći do vlastita stana
Podforumi: Vrt, Sam svoj majstor, Interijeri

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 15.04.2010., 19:05   #1
HEP toplinarstvo

Bok svima!
Trazim odgovor na sljedeci problem,i evo nadam se da ce se ovdje naci netko tko bi mi mogao reci sto napraviti odnosno odgovoriti mi.Radi se o sljedecem:vlasnik sam stana (u kojem i zivim) koji ima grijanje preko toplane,dakle cijela zgrada zajedno i racune placam HEP toplinarstvu.No racuni su poprilicni,a grijanje mi gotovo i ne treba (posto je u stanu toplo i usred zime).Sad mene zanima dali postoji varijanta da mi se to iskljuci???Tj kako da prekinem to sa HEP toplinarstvom?Sto se mene tice i izbacivanje radijatora nije problem,samo ako se to moze.Ako netko zna nesto o tome molio bih vas da evo napisete ovdje ili mi porukom posaljite.Unaprijed hvala!
Info is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2010., 01:27   #2
Ne treba ti ni topla voda?!
Sufraž is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2010., 07:46   #3
Quote:
Info kaže: Pogledaj post
Bok svima!
Trazim odgovor na sljedeci problem,i evo nadam se da ce se ovdje naci netko tko bi mi mogao reci sto napraviti odnosno odgovoriti mi.Radi se o sljedecem:vlasnik sam stana (u kojem i zivim) koji ima grijanje preko toplane,dakle cijela zgrada zajedno i racune placam HEP toplinarstvu.No racuni su poprilicni,a grijanje mi gotovo i ne treba (posto je u stanu toplo i usred zime).Sad mene zanima dali postoji varijanta da mi se to iskljuci???Tj kako da prekinem to sa HEP toplinarstvom?Sto se mene tice i izbacivanje radijatora nije problem,samo ako se to moze.Ako netko zna nesto o tome molio bih vas da evo napisete ovdje ili mi porukom posaljite.Unaprijed hvala!
To se nemože napraviti, tj na to neće pristati HEP Toplinarstvo. Naime kroz Vaš stan sigurno prolaze par vertikala od centralnog grijanja za ostale stanove. I kad bi vi maknuli radijatore iz stana tko garantira da se opet nakon nekog vremena nebi ilegalno priključili na te vertikale. Iz toga razloga HEP ne priznaje nikakvo isključenje. Za sada na žalost još uvijek se isporučena toplina plaća po kvadraturi a ne po potrošnji.
Međutim imate drugu mogučnost. Trebate skupiti sve potpise vlasnika stanova i ići u realizaciju ugradnje razdjelnika topline koji se ugrađuju na svaki radijatoru u svakome stanu. U toplinskoj stanici od vaše zgrade trebalo bi ugraditi DDC i između polazne i povratne cijevi centralnog grijanja ugraditi regulatore diferencijalnog tlaka, a na svaki radijator montirati termostatske ventile. Sve te investicije mogu se podmiriti iz zajedničke pričuve. Sa time bi dobili kontrolu potrošnje toplinske energije svakog stana i na kraju plaćanje računa po potrošenoj energiji. Sve to po ulasku u EU biti će sukladno njihovim zakonima obvezno.
mfcc is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2010., 07:54   #4
Ne treba potpis svih stanara, nego 50% + 1 stanar. Sa tim da ovi koji nisu potpisali plaćaju po starom. A ovi koji su potpisali plaćaju po potrošenom.
Mazarin is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2010., 12:21   #5
2 Sufraž-topla voda je na posebnom racunu i ona nema veze s tim

2 mfcc-hvala ti puno,ovo ipak daje tracak nade Jos da mi stanari nisu kripli tj. da ih nema mali milijon,moza bi to i mogao izvesti.Al budem vidio,ako je to jedina opcija zasad pokusati cu.Hvala jos jednom!
Info is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2010., 17:08   #6
Ako ti pomogne kod nagovaranja. Nama su računi po zimi bili od 700 Kuna do 1100 Kuna. Ove zime su bili 450 Kuna ali u cijeni rate su i rate za uređaj od 110 Kuna
Mazarin is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2010., 17:26   #7
Quote:
Mazarin kaže: Pogledaj post
Ako ti pomogne kod nagovaranja. Nama su računi po zimi bili od 700 Kuna do 1100 Kuna. Ove zime su bili 450 Kuna ali u cijeni rate su i rate za uređaj od 110 Kuna
Ovo morate uzeti sa dozom opreza jer po iskustvu neće se svima smanjiti računi. Stanovima na sjevernoj strani, pogovovo onima na vrhu i kutu zgrade kao i onima na istoj poziciji ali u prizemlju, mogli bi se povećati računu s obzirom da takvi stanovi imaju najveće toplinske gubitke. Razlog tome leži u činjenici što takvi stanovi imaju najveću površinu vanjskih zidova i nemaju pored sebe susjedne stanove koji bi im grijali zidove.
Takvi stanovi na zapadu postižu nešto manju cijenu od onih koji imaju manje toplinske gubitke (stanovi koji imaju manje površine vanjskih zidova). Sve se to inaće regulira energetskom karticom pojedinog stana, a koja se kod nas može dobiti od 01.04.2010. U toj kartici na osnovu položaja,izolacije stana kao i načinu grijanja određuje se kojem energetskom razredu stan pripada (A, B, C, D, E, F, G). Na osnovu tog razreda kupac i vlasnik takvog stana znati će koliki su mu toplinski gubici i kolika bi mu trebala biti potrošnja toplinske energije.
mfcc is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2010., 17:43   #8
Stan je prema sjeveru i jugu. Dva staklena zida prema sjeveru, jedan stakleni zid prema jugu. Jedan betonski bez izolacije prema istoku. Fora je kaj sam reguliraš toplinu. Pa tako kupaona nije grijana jer je sa svih strana zatvorena. Točno da nije svima isto, ali kod nas u zgradi su znatno manji računi.
Mazarin is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2010., 22:24   #9
2 mfcc-a di ja mogu vidjeti to kojoj kategoriji moj stan pripada???
Info is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2010., 09:18   #10
Quote:
Info kaže: Pogledaj post
2 mfcc-a di ja mogu vidjeti to kojoj kategoriji moj stan pripada???
Taj podatak Vam može jedino dati ovlašteni inžinjer s položenim stručnim ispitom koji ima certifikat za davanje takvih stručnih podataka.
Naime zakon je izašao na snagu 01.04.2010. gdje se kaže kako od toga razdoblja pa neredne tri godine ili do ulaska u EU biti će prijelazno razdoblje gdje će iznajmljivaći poslovnih prostora, prodavaći novogradnje itd moći za svaki prostor izdati takav certifikat. Nakon toga vremena za sve će to biti obvezno i zakonom regulirano. To znaći svatko tko želi prodati ili iznajmiti neku nekretninu uz ugovor morat će kupcu ili unajmljivaću priložiti taj certifikat. Bez tog dokumenta prodaja ili iznajmljivanje neće biti moguće.
Taj zakon se nadovezuje na zakon o zaštiti potrošaća gdje potrošać mora imati sve relevantne podatke onoga što kupuje/unajmljuje u ovom slučaju to su nekretnine. Tj kupac će morati dobiti podatke kolika je dotična nekretnina energetski efikasna tj koliki su joj energetski gubici na osnovu kojih će imati uvid o potrošnji energije za dotičnu nekretninu. To vam je isto kada kupujete auto ili neku tehničku stvar na proizvođać mora uz nju priložiti i podatke o potrošnji. Stanovi/ nekretnine koji će spadati u niži energetski razred zasigurno će postići nešto nižu cijenu nego isti takvi u istom kvartu samo sa boljim energetskim razredom. Energetski razred će se dodjeljivati prema položaju nekretnine, izolaciji, kvaliteti grijanja/hlađenja...... I biti će označen slovima od A do G. Recimo G razred će dobiti loše izolirana i negrijana skladišta.
mfcc is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.04.2010., 01:31   #11
Hvala na odgovoru!
Info is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.04.2010., 13:40   #12
Javi kako je prošlo pregovaranje (i kakvi su novi računi). Ja ću se vjerojatno u bliskoj budućnosti morati pozabaviti istim pitanjem, tako da je svako iskustvo dobrodošlo.
the.elles.d is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.04.2010., 23:31   #13
Moze,javim!
Info is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2010., 10:12   #14
Pozdrav svima,

Molio bih pomoć. Imam malo drugačiji problem od 'info'-a. Naime, u našem stanu je svake zime sve gore i gore (čitaj hladnije). Protekle zime je bilo toliko hladno da smo supruga i ja morali paliti grijanje na klimi i time još dodatno povečavati račun za struju, a račun za grijanje nam uredno dolazi oko 1000 kuna. Također se grijemo preko HEP Toplinarstva. Problem je što se nalazimo na zadnjem katu četverokatne zgrade i stan gleda prema sjeveru.

Preko zime sam se žalio kod HEP-a. Došao čovijek izmjerio temperaturu i potvrdio da temperatura u stanu nije pogodna s obzirom na vanjsku. Mislio sam da je time problem riješen i da će napokon nešto poduzeti po tom pitanju, ali šok je uslijedio par dana kasnije kada nam je na mail stigao odgovor na moju žalbu. Ukratko, finim riječima su nas nazvali kretenima i da neznamo prozračivati radijatore i da je samo zbog toga hladno u stanu.

Pokušao sam skupiti potpise za ugrađivanje razdjelnika topline, ali od 38 stanova koliko ima u zgradi, samo su dvije obitelji za. Katastrofa.

Više neznam šta da napravim. Ima li tko kakvu ideju?!? Bojim se pomisliti šta će biti ove zime.
Burns is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2010., 21:55   #15
Quote:
Burns kaže: Pogledaj post
Pozdrav svima,

Molio bih pomoć. Imam malo drugačiji problem od 'info'-a. Naime, u našem stanu je svake zime sve gore i gore (čitaj hladnije). Protekle zime je bilo toliko hladno da smo supruga i ja morali paliti grijanje na klimi i time još dodatno povečavati račun za struju, a račun za grijanje nam uredno dolazi oko 1000 kuna. Također se grijemo preko HEP Toplinarstva. Problem je što se nalazimo na zadnjem katu četverokatne zgrade i stan gleda prema sjeveru.

Preko zime sam se žalio kod HEP-a. Došao čovijek izmjerio temperaturu i potvrdio da temperatura u stanu nije pogodna s obzirom na vanjsku. Mislio sam da je time problem riješen i da će napokon nešto poduzeti po tom pitanju, ali šok je uslijedio par dana kasnije kada nam je na mail stigao odgovor na moju žalbu. Ukratko, finim riječima su nas nazvali kretenima i da neznamo prozračivati radijatore i da je samo zbog toga hladno u stanu.

Pokušao sam skupiti potpise za ugrađivanje razdjelnika topline, ali od 38 stanova koliko ima u zgradi, samo su dvije obitelji za. Katastrofa.

Više neznam šta da napravim. Ima li tko kakvu ideju?!? Bojim se pomisliti šta će biti ove zime.
Pa odzrači radijatore, pošto si najviši zrak iz sistema grijanja skuplja se u tvojim radijatorima i zato nemaš grijanje....
Ako nemaš odzračnike na radijatorima preko ljeta ih ugradi i sve super...
koka36 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2010., 21:16   #16
Quote:
koka36 kaže: Pogledaj post
Pa odzrači radijatore, pošto si najviši zrak iz sistema grijanja skuplja se u tvojim radijatorima i zato nemaš grijanje....
Ako nemaš odzračnike na radijatorima preko ljeta ih ugradi i sve super...
E kada bi samo u tome bio problem nebi tražio pomoć na sve strane. Odzračivanje radijatora supruga i ja znamo raditi i do pet puta dnevno preko zime, ali i dalje ne pomaže. Radijatori su konstantno mlaki.
Burns is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2010., 22:19   #17
U kojim je kvartovima tako loše grijanje, da ne kupim stan tamo.
Daisyduck is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.04.2010., 22:13   #18
Quote:
Daisyduck kaže: Pogledaj post
U kojim je kvartovima tako loše grijanje, da ne kupim stan tamo.
Neznam za ostale, ali ja sam u Velikoj Gorici, sami centar. Ovu zimu ide poskupljenje od 15%, sada će tek biti veselo. Ima da im ispijem krv od pritužaba. Dok to ne riješe.
Burns is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.04.2010., 10:46   #19
Quote:
Burns kaže: Pogledaj post
E kada bi samo u tome bio problem nebi tražio pomoć na sve strane. Odzračivanje radijatora supruga i ja znamo raditi i do pet puta dnevno preko zime, ali i dalje ne pomaže. Radijatori su konstantno mlaki.
Ako odzračivanje ne pomaže najvjerojatnije se radi o tome da susjedi ispod tebe imaju maksimalno otvorene ventile na radijatorima, vjerojatno uslijed zime imaju i otvorene prozore, i tako ti pothlade vodu koja dolazi do tebe. A sad kako se tu postavit stvarno neznam, pitaj u toplani da iz kotlovnice izvuku vertikalu samo za tvoj stan.
ententini1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.04.2010., 13:31   #20
Quote:
Burns kaže: Pogledaj post
Pozdrav svima,

Molio bih pomoć. Imam malo drugačiji problem od 'info'-a. Naime, u našem stanu je svake zime sve gore i gore (čitaj hladnije). Protekle zime je bilo toliko hladno da smo supruga i ja morali paliti grijanje na klimi i time još dodatno povečavati račun za struju, a račun za grijanje nam uredno dolazi oko 1000 kuna. Također se grijemo preko HEP Toplinarstva. Problem je što se nalazimo na zadnjem katu četverokatne zgrade i stan gleda prema sjeveru.

Preko zime sam se žalio kod HEP-a. Došao čovijek izmjerio temperaturu i potvrdio da temperatura u stanu nije pogodna s obzirom na vanjsku. Mislio sam da je time problem riješen i da će napokon nešto poduzeti po tom pitanju, ali šok je uslijedio par dana kasnije kada nam je na mail stigao odgovor na moju žalbu. Ukratko, finim riječima su nas nazvali kretenima i da neznamo prozračivati radijatore i da je samo zbog toga hladno u stanu.

Pokušao sam skupiti potpise za ugrađivanje razdjelnika topline, ali od 38 stanova koliko ima u zgradi, samo su dvije obitelji za. Katastrofa.

Više neznam šta da napravim. Ima li tko kakvu ideju?!? Bojim se pomisliti šta će biti ove zime.
Kako bi vam dao konkretan odgovor molim da naznačite kako su radijatori hladni. Dali su na gornjem dijelu topli a na doljnjem hladni, dali je dolazna cijev do radijatora topla a radijator hladan (provjeriti isto tako cijev na vertikali koja prolazi kroz vaš stan.
Dali je vaš stan na vrhu zgrade ili ima još koji stan iznad vas?
mfcc is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 06:00.