Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje > Vrt

Vrt Sobne i vrtne biljke, kantice i lopatice, vaši zeleni ljubimci.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 16.04.2007., 13:59   #1
Batat ili slatki krumpir ili jam (Ipomoea batatas)

Dragi i ja smo se jako "navukli" na batat, koristim ga gotovo u svim jelima, pa smo došli na ideju posaditi jednu količinu, da ne moram svaki čas trčati u Mercator, a i skupo je.

Da li je netko slučajno to već sadio, zanima me kako se ponaša, i kakve su mu šanse , recimo u Dalmaciji...

Već smo kontaktirali poduzeće koje prodaje sadnice, ali kod njih sve zvuči savršeno, ne mora se gotovo ni zalijevati, ni okopavati...samo ga staviš u zemlji i izraste.

Zato mi treba pokoji praktični savjet, i problematika iz iskustva "malog čovjeka"...
pupak is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2007., 19:25   #2
a da ga zagrnes u sijeno? to sma ja ove godine al s obicnim krumpirom. bacio sam kantu sjemena na sijeno i prekrio slojem od 15ak cm. kažu da rezultati budu ok...samo sam prije trebao namociti sijeno ispod....
osbourne is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2007., 20:56   #3
Za sadnice zovi zavod za povrcarstvo na agronomskom, dr. Novaka. Je, jednostavan je za uzgoj, jedino mu mraz moze naskoditi. Dalmacija ti je izvrsna za uzgoj.

osbourne, to zapraf nije krumpir vec je iz porodice slaka pa se uzgaja iz sadnica.
xxGaladrielxx is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2007., 13:28   #4
Quote:
xxGaladrielxx kaže: Pogledaj post
Za sadnice zovi zavod za povrcarstvo na agronomskom, dr. Novaka. Je, jednostavan je za uzgoj, jedino mu mraz moze naskoditi. Dalmacija ti je izvrsna za uzgoj.

osbourne, to zapraf nije krumpir vec je iz porodice slaka pa se uzgaja iz sadnica.

Hvala, baš jedva čekam da počnemo. Rečeno nam je da ga je najbolje zasaditi preko najlonske folije, onako kako se sade jagode, i da ga ne treba prečesto ni zalijevati.
To nam paše, jer živimo u gradu, i idemo na zemlju na otoku samo vikendom, pa bi bi mi bilo žao da propadne.

pupak is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.10.2008., 23:16   #5
Je li kome pošlo za rukom uzgojiti batat?
U BioBio sam kilo platila 33 kn, eto koliko ga volim (prvi i zadnji put, preskupo).
Vidim da se može naručiti u Suhopolju preko neta, je li tko pokušao?
__________________
ne spavamo
lala is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2008., 21:12   #6
Prošle sam godine posadio 200 sadnica ( suhopoljskih ) i to 100 kom bijelog mesa a 100 narančastog. Lijepo je raslo, vrlo malo truda je tražilo jer se biljka vriježama razgrana i suzbije rast korova. Kopa se tek oko polovice listopada. Došle su voluharice i miševi i SVE su pojeli. Uspio sam nabrati jednu kantu od 20 litara. Neću više saditi.
panorama is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2008., 13:11   #7
Ajoj! Baš mi je žaj!
A di si ti, nisi u Dalmaciji?
Nemam puno iskustva u poljoprivredi, pa moram pitat: jesu ti te beštije napale i drugo povrće koje si ima, događa li se to imače ili im baš paše batat?
__________________
ne spavamo
lala is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2008., 15:45   #8
Quote:
lala kaže: Pogledaj post
Ajoj! Baš mi je žaj!
A di si ti, nisi u Dalmaciji?
Nemam puno iskustva u poljoprivredi, pa moram pitat: jesu ti te beštije napale i drugo povrće koje si ima, događa li se to imače ili im baš paše batat?
Kraj dva reda batata, bilo je posađeno 3 reda krumpira i njega nisu dirali, očito da im paše slatki gomolj batata. Jedanko tako su znale pojesti prilično žute mrkve. U Zagorju je vrt i voluharica ima dosta, no njihov broj varira od godine do godine. Mislim da se toga ne trebaš bojati u Dalmaciji ali ćeš jamačno morati zalijevati.
panorama is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.12.2008., 01:34   #9
re

1.Preko neta se može naručiti sadnice batata ovih suhopoljskih ali ne ispod 104 sadnice jel tako dolazi u pakiranju(plitici)
2.ide sa ovim prijevozom od vrata do vrata naravno onaj koji je kupio taj plača dostavu.
3.imate na netu brojeve mobitela i e-mail adresu pa se raspitajte...
reazen is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.12.2008., 18:03   #10
Dali netko zna kada bi posadio batat kao krumpir bi li niknuo?
seneka is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.12.2008., 18:16   #11
Quote:
seneka kaže: Pogledaj post
Dali netko zna kada bi posadio batat kao krumpir bi li niknuo?
Ne, ali i mene zanima, a još sam u Dalmaciji, gdje kažu da dobro uspjeva, doselila sam davnih godina iz Vukovara.
Dejana Ambruš is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.12.2008., 23:53   #12
Quote:
Dejana Ambruš kaže: Pogledaj post
Ne, ali i mene zanima, a još sam u Dalmaciji, gdje kažu da dobro uspjeva, doselila sam davnih godina iz Vukovara.
Ukoliko bi se posadio oko sredine svibnja ponikao bi bez problema ali ne bi stigao dozrijeti osim ako bi jesen kasnila jedno dva mjeseca.Zbog dužine vegetacije se kod nas i sadi iz ukorjenjenih reznica preduzgojenih u grijanim plastenicima,upravo da bi dobili ta dva mjeseca vegetacije.Međutim,ukoliko ste u stanju sami sebi proizvesti rasadu (flance) paprike tada možete i batat.Uzmite neku posudu koju ćete do pola napuniti supstratom:Zatim na supstrat položite korijen batata kojeg ćete tada pokriti supstratom i to dobro zalijte.Bilo bi dobro da tu posudu pokrijete tankim najlonom da se održava stalna vlažnost,koji ćete svakodnevno skidati da se prozrači.Tada to stavite na svijetlo i toplo mjesto i z cca 20-30 dana će iz gomolja potjerati izbojci.Tada uzmite sa tih izbojaka vršne reznice i stavite na ukorijenjivanje u kontejnere ili u čaše od jogurta. Održavajte vlažnost i za 2 tjedna ćete imati spremne sadnice.Samo ukorijenjivanje batata ide dosta brzo i lagano.
__________________
tkošto

Zadnje uređivanje salel : 29.12.2008. at 23:55. Reason: ispravak
salel is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2009., 00:04   #13
sadnja batata

Već nekoliko godina se bavim proizvodnjom manjih količina batata u Hercegovini (Široki Brijeg). Naručujem gotove sadnice i sadi ih u svibnju (vi možete od polovice travnja). Sve informacije što ih spominjete koje ste dobili od proizvođača su uglavnom točne. Doduše oni preporučuju uzgoj od oko 200 gr. jer je navodno najpovoljniji za tržište. Kako ja to radim za osobnu uporabu nije mi smetalo što sam ove godine nalazio primjerke od skoro 1,5 kg
(točnije - najveći je bio 1.390 gr.)
Točno je i sve ono kako se može pripremati za jelo (uglavnom sve što radimo s krumpirom). Točno je da se mladi izdanci mogu pripremiti kao ukusno zelje. Rekli su mi da se može jesti i sirov batat i da se mlado lišće može pripremiti kao salata, ali to do sada nisam kušao - kušat ću pa što bi - bi!

Ovo sam fotografirao jer zna imati zanimljive oblike!
maliand is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2010., 18:29   #14
Evo ja zatrpala batat u tegli u zemlju, zalila, pokrila najlonom i sad cekam pa cemo vidjet sta ce od toga bit.
Nekoliko komada sam samo do pola stavila u zemlju i zalila. (tako sad vidjela na tv-u u onoj poljoprivrednoj emisiju nedjeljom)
Iskreno se nadam da ce mi to izrasti. Obozavam batat, ali mi je puno pre skup, a s obzirom da zivim u Podravini na selu zasto da ga ne uzgojim sama.
__________________
bozy20
Bozica Kovacic is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2010., 19:04   #15
Nama je uspio, odlično, do nedavno smo ga jeli...
__________________
ne spavamo
lala is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2010., 21:25   #16
Koja je cijena batata za kg, i u kojem ga centru mogu kupiti? Tražila ga u Superkonzumu, oni ga nemaju.
niniva2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.12.2010., 19:55   #17
Quote:
niniva2 kaže: Pogledaj post
Koja je cijena batata za kg, i u kojem ga centru mogu kupiti? Tražila ga u Superkonzumu, oni ga nemaju.
konzum,plodine,kerum,tommy,mali dućani zdravom hranom- 13 kn tržnica osijek -8 kn
mario1965 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2011., 12:33   #18
gdje ima sadnica za nabavit i po kojoj cijeni ?
da li je sad kasno da si probamo sami uzgojit sadnice.
supruga i ja smo dobili nešto bašće i oko 1ha zemlje. pa da probam u bašći sa batatima (nabavio sam i frezu). čuo sam prije par godina na jednom ručku na kirvaju od jednog čovjeka o tim batatima. sat ipo je držo monolog o batatima tako da vjerovatno ima nešto u njima. da li je njega otrebno špricati protivnekakvih zlatica i ostalih nametnika i što je moguće koristiti protiv miševa i ostalih glodavaca ?
__________________
:-)
ZgeNbo is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2011., 18:15   #19
Thumbs up

Quote:
ZgeNbo kaže: Pogledaj post
gdje ima sadnica za nabavit i po kojoj cijeni ?
da li je sad kasno da si probamo sami uzgojit sadnice.
supruga i ja smo dobili nešto bašće i oko 1ha zemlje. pa da probam u bašći sa batatima (nabavio sam i frezu). čuo sam prije par godina na jednom ručku na kirvaju od jednog čovjeka o tim batatima. sat ipo je držo monolog o batatima tako da vjerovatno ima nešto u njima. da li je njega otrebno špricati protivnekakvih zlatica i ostalih nametnika i što je moguće koristiti protiv miševa i ostalih glodavaca ?

Sad je već kasno da počneš sam uzgajati sadnice
Ivan Šulog jedan je od najvećih privatnih uzgajivača batata u HR i prodaje sadnice.
Već 4 godine uzgajam batat i većinu sadnica sam proizvedem ostatak dokupim od Šuloga, ako te bilo što zanima pitaj njega lik proizvodi ogromne količine za izvoz. Samo ukucaj u Google Šulog d.o.o.
Sundarananda is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.05.2011., 21:48   #20
ja kupila presadnice u MBM-a, 5 kn/kom
spickolina is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:55.