Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Trudnice

Trudnice Za trudnice i sve one koji se tako osjećaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 29.01.2015., 19:40   #1
Čajevi u trudnoći i za vrijeme dojenja

Koje čajeve smiju piti trudnice, a koje dojilje?
Postoji li neki pouzdan popis?

Na par mjesta sam naišla na razne popise i na nekima se navodi da su ok u umjerenim količinama. Koja je količina umjerena? Jedna šalica dnevno, jedna tjedno?

Imam jednu biljnu mješavinu, sadrži svašta, 15-ak biljaka: koprivu, kamilicu, majčinu dušicu, bazgu, plućnjak, stolisnik, preslicu, ružmarin, akaciju, kadulju, ružine latice, orah, lipov cvijet, šipak, trputac, hibiskus, metvicu, maslačak i tri točkice pa pretpostavljam da možda ima još nešto što nije na popisu.
Čaj nije homogen, pa omjer varira ovisno o tome što zagrabiš žličicom. Npr. ima dosta velikih razlika u boji i okusu, nekad je crven, nekad tamnije zelene boje, nekad blaži, nekad baš gorak.
Neke od tih sastojaka našla sam na nekim popisima biljaka koje treba izbjegavati, poput stolisnika i kadulje. Za začinsko bilje poput origana piše da se smije u umjerenim količinama kao začin hrani, stolisnik. Bi li se onda i neke biljke smjele u ovoj velikoj mješavini povremeno? Ili bolje zaista potpuno izbaciti sve?

Jesu li voćni čajevi sigurni?
Ms_Manners is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2015., 20:06   #2
kazu da hibiskus uzrokuje pobacaje, tako da ga bi se trebalo navodno izbjegavat...al ni to nije sigurno

za sad sigurne sto sam nasla su :
Quote:
:

Chamomile
Citrus Peel
Ginger
Lemon Balm
Lime blossom
Linden Flower (unless you have a pre-existing cardiac condition).
Rose Hip
Fennel
Dandelion
Mint
Raspberry Leaf*
Rooibos
Roasted Barley
Thyme
__________________
Don’t let those horns confuse you, people, they are there to keep the halo on straight.
dana69 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2015., 09:05   #3
Zar nema u svim voćnim čajevima određeni postotak cvijeta hibiskusa?
Enigma7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2015., 10:06   #4
Quote:
Enigma7 kaže: Pogledaj post
Zar nema u svim voćnim čajevima određeni postotak cvijeta hibiskusa?
da, nazalost ima...al recimo sipak se moze nabavit u rinfuzi cisti, kao i kamilica, lipa, kopriva, djumbir, menta, zeleni caj, robois, koromac
to je dovoljno da se prezivi trudnocu
__________________
Don’t let those horns confuse you, people, they are there to keep the halo on straight.
dana69 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2015., 10:15   #5
za vrijeme dojenja odlicni su rooibos, caj za dojilje (ima ga u dm, mulleru) i obicni komorac.
sva tri provjereno pomazu kod bebinih grceva, a vama u kolicini stvaranja mlijeka.
__________________
Think positive...
frupy is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2015., 12:18   #6
http://www.femina.hr/clanak/index/r/...stiti-trudnice

Dobar članak. U njemu piše da male količine određenih "opasnih" čajeva ne mogu naštetiti, ali ih se ne preporuča jer spadaju u abortive.

Po meni, nema potrebe piti čajeve svaki dan za vrijeme trudnoće, pogotovo ne dva ili više puta. Na drugom sam mjestu našla da je svaki čaj određeni lijek i određena droga tako da se ne preporuča pretjerivanje ni sa "bezazlenim" čajevima. Za kadulju i još neke biljke (zaboravila sam koje) sam našla da negativno utječe na razvoj živčanog sustava djeteta itd.

Ja popijem nekad nekad, od želje, i to popijem čak i voćni koji ima udio hibiskusa. Ali ne svaki dan, možda jednom tjedno, ako i toliko. Najbolje je piti vodu
margarin is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2015., 12:26   #7
u zadnjem tromjesečju odlično je piti čaj od lista maline. tonizira maternicu i priprema ju za porod. ja sam ju pila u obje trudnoće i imala super-lagane porode.

više ovdje.

za ono što znam da se nikako ne bi smjelo piti je uvin čaj, zbog medvjetke koja je glavna u sastavu.
Ljelja is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2015., 13:03   #8
Quote:
Ljelja kaže: Pogledaj post
u zadnjem tromjesečju odlično je piti čaj od lista maline. tonizira maternicu i priprema ju za porod. ja sam ju pila u obje trudnoće i imala super-lagane porode.

više ovdje.

za ono što znam da se nikako ne bi smjelo piti je uvin čaj, zbog medvjetke koja je glavna u sastavu.

samo uvin H ne bi smjelo pit, sam uvin se moze pit, stovise davaju ga na odjelu trudnica u vinogradskoj (par cura reklo)

ja nemrem pit samu vodu jer mi izaziva mucnine, pa onda pijem caj od sipka i kamilice vecinom
__________________
Don’t let those horns confuse you, people, they are there to keep the halo on straight.
dana69 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2015., 14:27   #9
Ni meni voda nikako ne paše, što mi je nezamislivo.
Običavala sam svako jutro nataste popit 2-3 dcl mlake vode,i kad sam nekidan to napravila, sve sam povratila.

Pijem kamilicu, mentu i mineralnu vodu.

Smije li se kopriva piti?
__________________
Latinska poslovica
Điđe T. is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2015., 19:55   #10
Quote:
Điđe T. kaže: Pogledaj post
Ni meni voda nikako ne paše, što mi je nezamislivo.
Običavala sam svako jutro nataste popit 2-3 dcl mlake vode,i kad sam nekidan to napravila, sve sam povratila.

Pijem kamilicu, mentu i mineralnu vodu.

Smije li se kopriva piti?
Ja isto mentu pijem, svaki dan salicu. Jednostavno volim taj caj i pila sam ga i prije trudnoce, a evo sad ste me nagnale da guglam i kaze na jednoj stranici da treba izbjegavati biljke bogate etericnim uljima, da iritiraju ili stimuliraju rad maternice. Medju njih spada i menta.
Na drugoj stranici pise da je dobra jer ublazava mucnine. Pa sad ti budi pametan...

Sipak preporucljiv zbog velike kolicine vitamina C, a kopriva isto ima iznimno blagotvorno djelovanje za trudnice.


Zadnje uređivanje Tze : 30.01.2015. at 20:04.
Tze is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2015., 20:43   #11
Ja pijem mentu, ne svaki dan, ali ono, kako kad...i dr mi je rekla da mogu pit razne čajeve, samo one sa hibiskusom da baš izbjegavam jer navodno uzrokuju pobačaje, ali i to je upitno! Tako da ne znam, ja menu popijem nekad-nekad i baš mi je super! A i zeleni isto...a čitala sam da se ne preporuča baš, zab sam zašto, ugl na Roda.hr sam to pročitala, pa sam bacila ignor jer u zadnje vrijeme su bzvz! Ugl., pitaš gin da ti objasni..meni je moja sve lijepo rekla i et...ok, nije da oni znaju najbolje, ali ja se držim tog šta mi je rekla i nmg reć da sam imala nekih problema s tim!

Kupila sam si onaj Hippov čaj za dojilje, to ću počet pit kad rodim, a do negdje prije sam pila i Rooibos, našla ga u Billoj i super je čaj!
__________________
"Because in the end, when you lose somebody, every candle, every prayer is not going to make up for the fact that the only thing you have left is hole in your life where that somebody that you cared about used to be. " DS
Doña Barbara is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2015., 20:50   #12
Quote:
Tze kaže: Pogledaj post
Ja isto mentu pijem, svaki dan salicu. Jednostavno volim taj caj i pila sam ga i prije trudnoce, a evo sad ste me nagnale da guglam i kaze na jednoj stranici da treba izbjegavati biljke bogate etericnim uljima, da iritiraju ili stimuliraju rad maternice. Medju njih spada i menta.
Na drugoj stranici pise da je dobra jer ublazava mucnine. Pa sad ti budi pametan...

Sipak preporucljiv zbog velike kolicine vitamina C, a kopriva isto ima iznimno blagotvorno djelovanje za trudnice.

Mislim da nema štete od pijenja normalnih količina tih čajeva jer trebalo bi puno toga popiti da bi se aktivirali ti štetni spojevi.
Prenosim što sam pročitala u jednoj knjizi o prirodnim lijekovima.
Meni menta baš jako paše, odmah mi prođe mučnina. Kamilica mi isto blagotvorno djeluje.

Piše u toj knjizi za đumbir da se isto ne smije pretjerivati, ali da se može piti protiv mučnina.

Super za koprivu, ubacit ću je u kombinaciju
__________________
Latinska poslovica
Điđe T. is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2015., 21:45   #13
Kopriva je bogata zeljezom, za anemiju je odlicna.

Da, cinjenica je da neke biljke spadaju u abortive, pogotovo etericna ulja - njih i netrudni ljudi moraju razrijedit prije koristenja, pa se zato valjda to mora naglasit. Ali male kolicine u umjerenim razmacima vjerujem ne mogu ozbiljno naskodit.
Tze is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2015., 23:15   #14
nikako se ne smije piti marulja jer moze djelovati abortivno
menta se ne smije piti za vrijeme dojenja, kao ni kadulja jer moze djelovati negativno na laktaciju.
nadalje velike kolicine ananasa, tj. bolje receno ono u sredini sadrzi bromelain - ok, ne spada po caj.

Quote:
Ljelja kaže: Pogledaj post
u zadnjem tromjesečju odlično je piti čaj od lista maline. tonizira maternicu i priprema ju za porod. ja sam ju pila u obje trudnoće i imala super-lagane porode.

više ovdje.

za ono što znam da se nikako ne bi smjelo piti je uvin čaj, zbog medvjetke koja je glavna u sastavu.
malo je hrabra preporuka za 'srkanje' od 7-9mj..
barem ovdje babice preporucuju od 36.tt caj od maline (ne prije, da ne izazove prijevremeno opustanje maternice, a ti me i porod!!) i to 4-5 salica dvevno.
ja sam ga bila, porod ne da je bio expresan..nego..
__________________
Moje cure..L i N
zoro007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2015., 00:41   #15
Mislim da kamilicu, mentu, matičnjak, šipak, lipu, majčinu dušicu, komorač i slično trudnice mogu konzumirati bez straha. To su uglavnom blagi čajevi, smiruju, ublažavaju probavu, a komorač je super i za laktaciju i za smirivanje grčeva kod male djece.

Zeleni ili crni čaj treba umjereno piti. I s kaduljom ne pretjerivati, što vrijedi općenito, ne samo u trudnoći. Šalica čaja sasvim sigurno neće izazvati abortus, ali s nekim čajevima treba opreznije. Logično je i s kojima. Ja bih se držala na ovoj safe strani, izbor je širok i nije neki problem zaobići biljke u koje nisi sigurna.
__________________
There is nothing like the sight of an amputated spirit. There is no prosthetic for that.
Lovecat is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2015., 14:06   #16
Zašto se sena baš nikako ne smije piti u trudnoći protiv zatvora?
__________________
Latinska poslovica
Điđe T. is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2015., 15:11   #17
neznam, al tu pise da se moze pit, a nije neka lijeva stranica
http://www.oktal-pharma.hr/hr/content/display/265/

Quote:
Studija je pokazala da, među svim ostalim laksativima, pripravci sene nemaju teratogeni potencijal, tj. ne oštećuju zametak, iz čega se da zaključiti da sena nije kontraindicirana u trudnoći ukoliko je potrebno liječenje stanja ozbiljne opstipacije.
__________________
Don’t let those horns confuse you, people, they are there to keep the halo on straight.
dana69 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2015., 15:40   #18
Hvala ti, evo baš sam prije 5 minuta naišla na taj isti tekst

Navodno se ne preporuča zbog grčeva, ali meni nikad nije prouzrokovala grčeve kad sam imala zatvor, pa sumnjam da bi sad.
__________________
Latinska poslovica
Điđe T. is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.05.2016., 08:53   #19
Malo podižem temu....
Jučer otišla u Encian i pitala tetu za čaj od lista maline. Na više mjesta sam u člancima i videima vidjela da ga trudnice koriste zbog generalnog pozitivnog utjecaja. E sad, ja sam u 11 tt i teta u udćanu niš nije rekla da se čaj pije tamo u zadnjem tromjesečju nego mi ga je štoviše preporučila svaki dan po šalicu, odsad pa nadalje i nakon poroda.

Jel se itko od vas konzultirao s liječnikom, primaljom, farmaceutom itd. po tom pitanju jer ove informacije su prilično kontradiktorne - ili ga smijem piti sad ili ne smijem. Pliz, tko zna?
__________________
🎄 Dear Santa.... I tried.
House`s Mistres is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.05.2016., 23:35   #20
Joj ja se nalijevam čajevima iz Harrise. Lijepo si iz rinfuze kupim neku mješavinu za koju znam da je bezopasna i srčem do mile volje. Jako mi je žao jer u velikoj većini voćnih čajeva je svugdje taj hibiskus, tak da sm na ovim limunskim travama i đumbir mješavinama.

Sad kako će dolaiti toplije vrijeme, baš jako volim aromatiziranu vodu. Natočim u staklene čaše fino vodicu i oplemenim ju listovima svježe mente, kriškama voća, bobicama malina/jagoda, što već ima u ponudi. Spremim u fridž, dosta brzo pusti okus, a baš je osvježavajuće u ljetnim sparinama
__________________
Love and rockets
poison_eLf is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 07:04.