Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 02.09.2011., 07:57   #1001
Quote:
VTi underhood kaže: Pogledaj post
onak ako se držimo za slamčice, moraš odraditi 168 sati i moraš 2 dana bit slobodan za te praznike... ako pak radiš u vrijeme tih praznika, onda moraš bit plaćen po povišenom koeficijentu za rad praznikom...

nikako poslodavac nebi smio tražiti od radnika da nadoknadi ta 2 slobodna dana ako mu to ne misli i platit... ali pošto je poznato da se kod nas svašta radi i da si svakom tumači zakon na svoj način, sve je moguće...
Pitam jer mi cijelo vrijeme tako radimo i kad ne radimo blagdan odrađujemo neki drugi dan, ili recimo ovaj 8. mjesec sam radila oba blagdana i bit će mi više plaćeno, ali smo svi radili i svih 184 sati (i onaj tko nije radio blagdan)... valjda ne bi tak cijelo vrijeme radili da nije po zakonu...
Recimo meni se na platnoj listi vidi 168 sati normalno + 16 državni praznik uvećano za 50%. A onaj tko nije radio na blagdane njemu će pisati 184 sata normalnog rada, a posebno će biti istaknuto ona rubrika državni praznik (ono što država daje).
Radim u call centru, znači svaki dan nam je radan, imamo raspoređene takve smjene da nam je 1 dan u tjednu slobodan, firma je u redu što se tiče svega općenito, ali to me muči, ne kužim taj fond sati...
Gdje mogu naći o tome nešto napismeno (pouzdano)? Hvala

Zadnje uređivanje tatjana_ : 02.09.2011. at 08:10.
tatjana_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.09.2011., 08:36   #1002
Quote:
tatjana_ kaže: Pogledaj post
Pitam jer mi cijelo vrijeme tako radimo i kad ne radimo blagdan odrađujemo neki drugi dan, ili recimo ovaj 8. mjesec sam radila oba blagdana i bit će mi više plaćeno, ali smo svi radili i svih 184 sati (i onaj tko nije radio blagdan)... valjda ne bi tak cijelo vrijeme radili da nije po zakonu...
Recimo meni se na platnoj listi vidi 168 sati normalno + 16 državni praznik uvećano za 50%. A onaj tko nije radio na blagdane njemu će pisati 184 sata normalnog rada, a posebno će biti istaknuto ona rubrika državni praznik (ono što država daje).
Radim u call centru, znači svaki dan nam je radan, imamo raspoređene takve smjene da nam je 1 dan u tjednu slobodan, firma je u redu što se tiče svega općenito, ali to me muči, ne kužim taj fond sati...
Gdje mogu naći o tome nešto napismeno (pouzdano)? Hvala

Na seminaru o plaćama malo su diskutirali taj mjesečni fond..rečeno nam je da se svi toga drže kao pijan plota ali sam mjesečni fond ustvari nije toliko bitan..Zakon određuje da se pod redovnim radom smatra 40 sati tjedno a o preraspodjeli radnog vremena poslodavca ovisi hoće li se to poklopiti sa mjesečnim fondom ili ne..dakle, zakon o radu kaže:

"Članak 43.

(2) Puno radno vrijeme ne smije biti duže od četrdeset sati tjedno."


Dakle, nigdje se ne spominje mjesečni fond. Također se premasvemu navedenom iskazuju i sati, u redovan rad ulazi sve ono što je odrađeno na radne dane (tu ne ulaze nedjelje, praznici i blagdani), u nedardni blagdan ulaze sati koji su plaćeni a nisu odrađeni na blagdane i praznike, u nedjelje ulaze nedjelje jer bi isto trebale biti više plaćene, u radni blagdan ulaze sati odrađeni na blagdane, plaćeni i kao takvi uvećani.. u prekovremeni sve što je više od dozvoljenog broja sati..E sada, ako Vama štima tjedna satnica pa je tih 40 sati razvučeno na 7 dana to je stvar preraspodjele iako Zakon o radu kaže:
"Članak 54.

(1) Radnik ima pravo na tjedni odmor u neprekidnom trajanju od najmanje dvadeset četiri sata, kojem se pribraja dnevni odmor iz članka 53. ovoga Zakona.
Članak 53.

(1) Tijekom svakog vremenskog razdoblja od dvadeset četiri sata, radnik ima pravo na dnevni odmor od najmanje dvanaest sati neprekidno.

(2) Iznimno od odredbe stavka 1. ovoga članka, punoljetni radnik koji radi na sezonskim poslovima ima pravo na dnevni odmor u trajanju od najmanje deset sati neprekidno, pod uvjetom da se tom radniku u svakom razdoblju od osam dana osigura zamjenski dnevni odmor, u trajanju jednakom propuštenim satima odmora iz stavka 1. ovoga članka."

E sada, ako su ispunjeni svi uvjeti iz Zakona o radu, Pravilnika isl onda je sve ok, ako nisu onda znači da ipak ne radite po pravilima što u današnje vrijeme ne bi bilo čudno jer na prste jedne ruke mogu nabrojati one koji rade po Zakonu.
__________________
tko pita ne skita..
vitas is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.09.2011., 08:52   #1003
Quote:
vitas kaže: Pogledaj post
Na seminaru o plaćama malo su diskutirali taj mjesečni fond..rečeno nam je da se svi toga drže kao pijan plota ali sam mjesečni fond ustvari nije toliko bitan..Zakon određuje da se pod redovnim radom smatra 40 sati tjedno a o preraspodjeli radnog vremena poslodavca ovisi hoće li se to poklopiti sa mjesečnim fondom ili ne..dakle, zakon o radu kaže:

"Članak 43.

(2) Puno radno vrijeme ne smije biti duže od četrdeset sati tjedno."


Dakle, nigdje se ne spominje mjesečni fond. Također se premasvemu navedenom iskazuju i sati, u redovan rad ulazi sve ono što je odrađeno na radne dane (tu ne ulaze nedjelje, praznici i blagdani), u nedardni blagdan ulaze sati koji su plaćeni a nisu odrađeni na blagdane i praznike, u nedjelje ulaze nedjelje jer bi isto trebale biti više plaćene, u radni blagdan ulaze sati odrađeni na blagdane, plaćeni i kao takvi uvećani.. u prekovremeni sve što je više od dozvoljenog broja sati..E sada, ako Vama štima tjedna satnica pa je tih 40 sati razvučeno na 7 dana to je stvar preraspodjele iako Zakon o radu kaže:
"Članak 54.

(1) Radnik ima pravo na tjedni odmor u neprekidnom trajanju od najmanje dvadeset četiri sata, kojem se pribraja dnevni odmor iz članka 53. ovoga Zakona.
Članak 53.

(1) Tijekom svakog vremenskog razdoblja od dvadeset četiri sata, radnik ima pravo na dnevni odmor od najmanje dvanaest sati neprekidno.

(2) Iznimno od odredbe stavka 1. ovoga članka, punoljetni radnik koji radi na sezonskim poslovima ima pravo na dnevni odmor u trajanju od najmanje deset sati neprekidno, pod uvjetom da se tom radniku u svakom razdoblju od osam dana osigura zamjenski dnevni odmor, u trajanju jednakom propuštenim satima odmora iz stavka 1. ovoga članka."

E sada, ako su ispunjeni svi uvjeti iz Zakona o radu, Pravilnika isl onda je sve ok, ako nisu onda znači da ipak ne radite po pravilima što u današnje vrijeme ne bi bilo čudno jer na prste jedne ruke mogu nabrojati one koji rade po Zakonu.
Znači trebali bismo se žaliti direktoru da plati tu razliku kao prekovremeno ...
tatjana_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.09.2011., 10:34   #1004
Quote:
tatjana_ kaže: Pogledaj post
Znači trebali bismo se žaliti direktoru da plati tu razliku kao prekovremeno ...
A čuj, možete se vi žaliti ali pitanje što bi iz toga proizašlo..najbolje znate sami za koga radite..mnoge takve žalbe završe otkazima itd itd..raznim problemima
__________________
tko pita ne skita..
vitas is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2011., 14:47   #1005
Obrazac R-Sm prikaz osnove obračuna

Pozdrav svima! Imam pitanje kako popuniti R-Sm obrazac kad je situacija slijedeća:
Radnik je radio od 1.-4.8. na pola radnog vremena (4 sati) - šifra OO 18
i od 16.-31.8. cijelo radno vrijeme (8 sati) - šifra OO 10.
U Priručniku ne nalazim taj slučaj, a gospođa na Regosu nije mi znala reći trebam li sve iskazati u prvom periodu (cijeli iznos u isti redak), a drugi redak upisati samo period bez iznosa (kao npr.kod šifre kada se radi o prekidu pa ponovnom zasnivanju radnog odnosa u istom mjesecu)
Ili odvojiti u 2 retka s popunjenim iznosima za svaku šifru zasebno?

Jel tko imao taj slučaj?
Anci banci is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2011., 17:37   #1006
Quote:
Anci banci kaže: Pogledaj post
Pozdrav svima! Imam pitanje kako popuniti R-Sm obrazac kad je situacija slijedeća:
Radnik je radio od 1.-4.8. na pola radnog vremena (4 sati) - šifra OO 18
i od 16.-31.8. cijelo radno vrijeme (8 sati) - šifra OO 10.
U Priručniku ne nalazim taj slučaj, a gospođa na Regosu nije mi znala reći trebam li sve iskazati u prvom periodu (cijeli iznos u isti redak), a drugi redak upisati samo period bez iznosa (kao npr.kod šifre kada se radi o prekidu pa ponovnom zasnivanju radnog odnosa u istom mjesecu)
Ili odvojiti u 2 retka s popunjenim iznosima za svaku šifru zasebno?

Jel tko imao taj slučaj?
u isti redak ide samo kad je ista osnova obračuna... ako se osnova obračuna mijenja, tada ide u zasebni redak...
VTi underhood is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.09.2011., 09:31   #1007
Da li kad radite obračun plaće upisujete koliko je odrađeno sati u kojoj smjeni, koliko nedjeljom itd? Naime, ja od svojih svaki mjesec dobijem tabelu sa rekapitulacijom koja odgovara zbrojenim satima sa evidencija radnog vremena radnika i na temelju toga radim obrčun..e sad, ovaj mjesec me jedan zamolio ako mogu napraviti plaću bez te tabele tj rekapitulacije jer ju ne stigne pozbrojiti što znači da bi svima trebala pisati radovan rad u prvoj smjeni što mi nikako nema logike..molim savjet..što da napravim?
__________________
tko pita ne skita..
vitas is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.09.2011., 12:13   #1008
Quote:
vitas kaže: Pogledaj post
Da li kad radite obračun plaće upisujete koliko je odrađeno sati u kojoj smjeni, koliko nedjeljom itd? Naime, ja od svojih svaki mjesec dobijem tabelu sa rekapitulacijom koja odgovara zbrojenim satima sa evidencija radnog vremena radnika i na temelju toga radim obrčun..e sad, ovaj mjesec me jedan zamolio ako mogu napraviti plaću bez te tabele tj rekapitulacije jer ju ne stigne pozbrojiti što znači da bi svima trebala pisati radovan rad u prvoj smjeni što mi nikako nema logike..molim savjet..što da napravim?
smjenski rad ne upisujem ukoliko se ne radi o noćnom radu... znači sve što se odradi preko dana nevezano u kojoj smjeni, pišem pod redovan rad... rad nedjeljom i rad praznikom odvajam...

a šta da napraviš ti nebi mogao reći... znam šta bi ja napravio... nebi obračunavao plaću bez uredno popunjene evidencije pogotovo ako se radi o puno radnika...
VTi underhood is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.09.2011., 12:46   #1009
Quote:
VTi underhood kaže: Pogledaj post
smjenski rad ne upisujem ukoliko se ne radi o noćnom radu... znači sve što se odradi preko dana nevezano u kojoj smjeni, pišem pod redovan rad... rad nedjeljom i rad praznikom odvajam...

a šta da napraviš ti nebi mogao reći... znam šta bi ja napravio... nebi obračunavao plaću bez uredno popunjene evidencije pogotovo ako se radi o puno radnika...
Ma meni je stvar da tak imam programski kao radovan rad u prvoj, drugo itd smjeni pa zato iskazujem i tepodatke a i onda mi je ok jer sve sa svačim paše..Rekla sam da mogu napraviti plaću prema tabeli a šta će oni napisati u tabeli ja neću provjeravati ali hoću da ju direktor potpiše prije nego ju unesem..tako sam ju i dobila..pa njima na dušu..
__________________
tko pita ne skita..
vitas is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.09.2011., 15:11   #1010
Quote:
vitas kaže: Pogledaj post
Rekla sam da mogu napraviti plaću prema tabeli a šta će oni napisati u tabeli ja neću provjeravati ali hoću da ju direktor potpiše prije nego ju unesem..tako sam ju i dobila..pa njima na dušu..
točno tako...
VTi underhood is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.09.2011., 10:05   #1011
Evo jedno bedasto pitanje: s kojim datum obračunavate plaću (ajmo uzeti za 8.mj), sa 31.8. ili npr. 3.9.? Knjigovođa prije mene je sve radio sa 6.danom tekućeg za prethodni mjesec. Isto tako i R-Sm obrazac te ja 6.9. imam obr.0009 (za 8 mjesec) a trebao bi biti 0008 (ako sam dobro shvatila) i sad sam stalno mjesec ispred. Jel to u redu tako ili da sređujem? Kako?
__________________
Čovjek koji ne pravi greške, obično ne radi ništa..
moira_67 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.09.2011., 10:22   #1012
Sa 31.08. za 08. mjesec.
__________________
It could have been...
lili p. is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.09.2011., 10:34   #1013
Quote:
lili p. kaže: Pogledaj post
Sa 31.08. za 08. mjesec.
A šta sam R-Sm -om?
__________________
Čovjek koji ne pravi greške, obično ne radi ništa..
moira_67 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.09.2011., 11:52   #1014
Quote:
moira_67 kaže: Pogledaj post
A šta sam R-Sm -om?
identifikator na RSm-u nema veze sa mjesecom isplate i uopće nije bitno da bude kronološki niti išta... identifikator je tu samo radi praćenja uplaćenih doprinosa i povezivanja uplata mirovinskog 2. stup sa RSm obrascima... to što svi knj. programi rade tako da kronološki generiraju broj je da se olakša praćenje, ali ponavljam, nemora tako biti...

tako recimo za 1. mjesec može biti 0001 (ili 1101 kao recimo kod mene) a za 2. mjesec može biti 0005 (1105)... može biti i 0059... bitno je samo da se identifikator ne ponavlja tijekom poslovne godine... i najbitnije je da se uplate doprinosa uplaćuju s identifikatorom identičnim onom na koji se RSm odnose...

Što se tiče datuma obračuna, on je također manje bitan... bitan je datum isplate plaće na temelju kojeg se generira i RSm i ID obrazac a na kraju godine i IP obrazac... naravno, podrazumijeva se da se plaća prvo obračuna pa tek onda isplati pa iz toga proizlazi da neće recimo datum isplate biti 05.09. a datum obračuna 08.09....

ja recimo obračunavam 01. u mjesecu za prethodni mjesec... kod nekih mi je identifikator (za 8. mjesec) 0008, kod nekih 1108 a kod nekih 1116 (ima 2 isplate plaće u mjesecu pa shodno tome i 2 rsm obrasca u mjesecu)...

identifikator sa vodećim nulama (0008) mi je kod onih koji su mi došli tijekom 2011. i imali već predane obrasce sa vodećim nulama, pa da ne kompliciram i da lakše pratim...

identifikator sa vodećim jedinicama (1108) je kod svih mojih stalnih stranaka koji su od početka godine (ili prije) kod mene...

2012 će bit 1201... 2013 će btii 1301.... 2014 će biti 1401... you get the point... a neki knjigovođe će recimo 2012 opet početi sa 0001...

Pošto RSm obrasce nerijetko treba usklađivati sa uplatama pa slati REGOS-u tablice gdje uplate povezuju s obrascima, ja sam odabrao ovaj način da mi prve dvije znamenke budu "godina" da mi u slučaju usklađivanja bude lakše...

Quote:
Jel to u redu tako ili da sređujem? Kako?
Sad do kraja godine nastavi kako je rađeno kod bivšeg knjigovođe, a onda od slijedeće godine radi na svoj način i identifikatore si posloži kako tebi najviše odgovara... ponavljam, kod kreiranja obrazaca, bitan je datum isplate plaće, a kad će se plaća obračunati, to je tvoj izbor

Zadnje uređivanje VTi underhood : 09.09.2011. at 11:59.
VTi underhood is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2011., 11:54   #1015
Može li mi netko molim vas pomoći! U mjesecu kolovozu sam radila samo prva dva dana. Od 03.08. do 25.08. sam bila na godišnjem, a od 26.08. sam na komplikacijama bog trudnoće. U izračunu vrijednosti satnice za mjesec kolovoz se računalo 184 dana. Međutim, u daljnem izračunu mi piše ovako: 16 sati redovnog rada i 120 sati godišnjeg odmora što je ukupno 136 sati. Zbog čega mi u dane godišnjeg odmora nije uračunato 16 sati ili dva dana praznika po koeficjentu 1,00 jer tada naravno nisam radila? Ovako ispada da imam 16 sati rada, 12o sati godišnjeg i ona 4 dana na bolovanju 32 sata i dobijem ukupan zbroj 168, a ne 184. Unaprijed hvala!
ift07 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2011., 13:35   #1016
Quote:
ift07 kaže: Pogledaj post
Može li mi netko molim vas pomoći! U mjesecu kolovozu sam radila samo prva dva dana. Od 03.08. do 25.08. sam bila na godišnjem, a od 26.08. sam na komplikacijama bog trudnoće. U izračunu vrijednosti satnice za mjesec kolovoz se računalo 184 dana. Međutim, u daljnem izračunu mi piše ovako: 16 sati redovnog rada i 120 sati godišnjeg odmora što je ukupno 136 sati. Zbog čega mi u dane godišnjeg odmora nije uračunato 16 sati ili dva dana praznika po koeficjentu 1,00 jer tada naravno nisam radila? Ovako ispada da imam 16 sati rada, 12o sati godišnjeg i ona 4 dana na bolovanju 32 sata i dobijem ukupan zbroj 168, a ne 184. Unaprijed hvala!
moguće je došlo do pogreške kod obračuna jer ti u izračunu fali točno tih 16 sati praznika... a moguće je i iskazano na listi pa si previdjela...

u svakom slučaju, u izračun satnice za nadoknadu za vrijeme komplikacija u trudnoći ide zadnjih 6 mjeseci prije nego što je bolovanje nastupilo, tj. 8. mjesec ne ulazi u izračun
VTi underhood is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2011., 20:04   #1017
Quote:
VTi underhood kaže: Pogledaj post
moguće je došlo do pogreške kod obračuna jer ti u izračunu fali točno tih 16 sati praznika... a moguće je i iskazano na listi pa si previdjela...

u svakom slučaju, u izračun satnice za nadoknadu za vrijeme komplikacija u trudnoći ide zadnjih 6 mjeseci prije nego što je bolovanje nastupilo, tj. 8. mjesec ne ulazi u izračun
Hvala na brzom odgovoru! Tih 16 sati stvarno fali, nema ih u obračunu, a pomislila sam da je to zato jer praznici ne ulaze u dane godišnjeg odmora iako su se mogli prikazati kao rad na dane praznika s koeficjentom 1,00 jer sam bila na godišnjem. Već sam predala zahtjev za naknadu za komplikacije HZZO-u i u obračun plaća ulaze sve isplate plaća do 31.07. iz R-1.
ift07 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2011., 20:45   #1018
Quote:
ift07 kaže: Pogledaj post
Hvala na brzom odgovoru! Tih 16 sati stvarno fali, nema ih u obračunu, a pomislila sam da je to zato jer praznici ne ulaze u dane godišnjeg odmora iako su se mogli prikazati kao rad na dane praznika s koeficjentom 1,00 jer sam bila na godišnjem. Već sam predala zahtjev za naknadu za komplikacije HZZO-u i u obračun plaća ulaze sve isplate plaća do 31.07. iz R-1.
onda je vjerovatno došlo do pogreške u obračunu...
VTi underhood is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.09.2011., 09:43   #1019
Kada pišete potvrdu za dječji doplatak da li uzimate podatke koji odgovaraju ip obrascu znači po mjesecu isplate ili po mjesecu obračuna?
__________________
tko pita ne skita..
vitas is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.09.2011., 11:09   #1020
Quote:
vitas kaže: Pogledaj post
Kada pišete potvrdu za dječji doplatak da li uzimate podatke koji odgovaraju ip obrascu znači po mjesecu isplate ili po mjesecu obračuna?
Napokom dobila "ljubazne" tete na hzmo..veli da se uzimaju podaci kao za ip.. Baš ću vidjeti, pitala sam to jer su mi neke potvrde vraćali baš zato što su bile pisane po ip obrasu..
__________________
tko pita ne skita..
vitas is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 09:05.