Natrag   Forum.hr > Društvo > Prirodne znanosti

Prirodne znanosti Čista znanost za jako pametne i one koji takvima žele postati
Podforum: Armstrong Station - Astronomija i astrofizika

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 24.03.2011., 21:42   #41
^^to će ti posrati svaki agronom. Glupi jugoslavenski mitovi.
Da, sve je taman nakon Černobila usahnulo. Cijela bivša Juga je bila ogoljela, sve popadalo, osušilo se. Isuse.
__________________
.
Endimion17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2011., 09:19   #42
Quote:
gilgamesh kaže: Pogledaj post
Mogu vam opisno dočarati jedan podatak s otoka Rave
u Zadarskom arhipelagu. Bijah 2007. god. u Veljači na jedrenju i u razgovoru s starosjediocem s otoka, jer smo tamo našli okrijepu u mandarinama i zelenoj salati, blitvi, mrkvi, krumpiru...prava gozba, sve iz vrta domaćina, napomenuo je da mandarine nisu dale ploda 7 godina uzastopno nakon Černobilske katastrofe.
Sapienti sat
Nakon smrti Franje Tuđmana, moj sada već pokojni pas nije jedno 10 dana htio izaći iz kuće.

Sapienti sat.
__________________
Kao prvo, Kur'an odobrava blago udariti ženu u odrećenim situacijama. To je točno! Ali ne da se ženi čini nasilje! - Shady.
Tyndall is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2011., 09:55   #43
Quote:
gilgamesh kaže: Pogledaj post
Mogu vam opisno dočarati jedan podatak s otoka Rave
u Zadarskom arhipelagu. Bijah 2007. god. u Veljači na jedrenju i u razgovoru s starosjediocem s otoka, jer smo tamo našli okrijepu u mandarinama i zelenoj salati, blitvi, mrkvi, krumpiru...prava gozba, sve iz vrta domaćina, napomenuo je da mandarine nisu dale ploda 7 godina uzastopno nakon Černobilske katastrofe.
Sapienti sat
Koji bull. U zaleđu Zadra su bili jedni od najvećih voćnjaka u bivšoj jugi, nikakvih nestašica nije bilo, iz prve ruke.

Gilgameše, pa ti stvarno stavljaš vodu na mlin NE sa ovim infantilnim izjavama.
Nick Fallin is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2011., 10:23   #44
Quote:
utisana kaže: Pogledaj post
...
Ovo je članak koji sam našla.
Pitanje za znanstvenike- da li treba i kada uzimati kalijev jodid?
KI ne, selen bi trebao biti koristan u većim dozama (opet oprez), vitamin D također i melatonin. Ova dva zadnja možeš dobiti besplatno tako da se ujutro sunčaš, a noću spavaš u potpuno zamračenoj prostoriji.
__________________
Knowing more doesn't make you a better person. Being more compassionate does.
Krešimir is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2011., 12:43   #45
Gljive su, kako koja vrsta, vrijedni skupljaci cezija... Naletio sam svojevremeno na mapu s prikazom kolicine cezija 137 u tlu (cernobilski suveniri) na pojedinim podrucjima Svedske, a mislim i Srbije. Stvar je ocito ovisila i o kisi u kriticno vrijeme. AFAIK kod nas takva mjerenja nisu radjena, a recimo vrganji spadaju medju aktivnije cezijoljupce...
Garofeeder is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2011., 13:02   #46
Quote:
Garofeeder kaže: Pogledaj post
Gljive su, kako koja vrsta, vrijedni skupljaci cezija... Naletio sam svojevremeno na mapu s prikazom kolicine cezija 137 u tlu (cernobilski suveniri) na pojedinim podrucjima Svedske, a mislim i Srbije. Stvar je ocito ovisila i o kisi u kriticno vrijeme. AFAIK kod nas takva mjerenja nisu radjena, a recimo vrganji spadaju medju aktivnije cezijoljupce...
Da, gljive ga koncentriraju, a i divljač koja se hrani tim gljivama. Evo nešto o tome. link link2
__________________
Knowing more doesn't make you a better person. Being more compassionate does.
Krešimir is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2011., 17:26   #47
Quote:
Krešimir kaže: Pogledaj post
Da, gljive ga koncentriraju, a i divljač koja se hrani tim gljivama. Evo nešto o tome. link link2
Bilo je nesto o jelenima po Psunju, Dilju, Krndiji i Papuku....
Garofeeder is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2011., 01:29   #48
Možda je ovo napisano "rekla kazala", no radi se o stanovniku otoka i on je to na moju ushićenost mandarinama s stabla u Veljači, kao "kontinentalac" - "istresao kao iz rukava" ničim izazvan ovu izjavu !
__________________
G
gilgamesh is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2011., 12:05   #49
Quote:
Quote:
Krešimir kaže: Pogledaj post
KI ne, selen bi trebao biti koristan u većim dozama (opet oprez), vitamin D također i melatonin. Ova dva zadnja možeš dobiti besplatno tako da se ujutro sunčaš, a noću spavaš u potpuno zamračenoj prostoriji.
Hvala. Ima li još nešto?
Treba se osigurati, koliko je moguće. Ovo u Japanu ne ide na bolje...
utisana is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2011., 13:37   #50
Quote:
gilgamesh kaže: Pogledaj post
Možda je ovo napisano "rekla kazala", no radi se o stanovniku otoka i on je to na moju ushićenost mandarinama s stabla u Veljači, kao "kontinentalac" - "istresao kao iz rukava" ničim izazvan ovu izjavu !
Rekla - kazala veliš? Nekako sam imao dojam da si napisao "Podatak" u svom postu (za podatak se obično ne veli rekla-kazala, jel) i sve začinjeno sa pametnom dosta.
E pa fakat je pametnom dosta. Bar znamo da je blitva/španjak/rašćika dobro rađala svih tih godina, a starosjedioc još živ i bez treće cice.

Quote:
gilgamesh kaže: Pogledaj post
Mogu vam opisno dočarati jedan podatak s otoka Rave
u Zadarskom arhipelagu. Bijah 2007. god. u Veljači na jedrenju i u razgovoru s starosjediocem s otoka, jer smo tamo našli okrijepu u mandarinama i zelenoj salati, blitvi, mrkvi, krumpiru...prava gozba, sve iz vrta domaćina, napomenuo je da mandarine nisu dale ploda 7 godina uzastopno nakon Černobilske katastrofe.
Sapienti sat
Nick Fallin is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2011., 13:51   #51
Atomska skloništa imaju samo neke, rijetke zgrade. Sve novogradnje u RH nemaju niti osnovna skloništa, a kamoli atomska. Od zgrada koja imaju atomska skloništa, većina ih je neupotrebljiva. Evo, primjerice, moje uopće više nema struje unutra (nešto nije u redu sa razvodnom kutijom jer gigovi iskaču čim ih se stavi); struje ima samo preko generatora za slučaj nužde. Kreveti su OK, ali nema dovoda pitke vode osim kanistra koji je prazan (200 L). Filteri su u upitnom stanju i opći sustav ventilacije je upitan (mislim na uređaje za aktivno pročišćavanje zrake, ne za sustav koji dovodi čisti zrak sa površine kroz obične cijevi). Medicinska oprema je stare (otišli rokovi trajanja). Detektori bojnih plinova su isto stari, trebalo bi provjeriti. Detektori kvalitete zraka su OK, barem koliko vidim.
Ako se tko tko pita zašto se atomska skloništa više ne rade, onda je to jer jedno košta koliko i pola zgrade (barem moje). Tj, troškovi izgradnje bi bili bar 2000-3000 € po kvadratu, što bi učinilo prodajni kvadrat vjerojatno 4000-5000e. BTW, u tom čudu ne rade mobiteli, bar ni jedan koji sam ja probao (niti ima radio-televizijskog signala)..
Potpuno funkcionalno sklonište bi moglo osigurati minimalno prihvatljivo preživljavanje 35 ljudi na 14 dana. I tu stvarno mislim minimalno, što bi bilo prihvatljivi kompromis naspram hodanja, recimo, po radioaktivnoj prašini ili kiši nakon atomske eksplozije ili opće kataklizme. Ipak, zanima me da li itko zna firmu koja je licencirana za popravak tih stvari i koliko atomskih skloništa ima po hrvatskoj?
__________________
Only those who attempt the absurd can achieve the impossible

Zadnje uređivanje red_shrike : 28.03.2011. at 15:13.
red_shrike is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2011., 15:08   #52
Meni nakon upravo odgledanog filma "Threads" izraz "Atomsko sklonište" nekako oksimoroničan.
Begemotica is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2011., 16:51   #53
Mislim da većina većih zgrada iz bivše države ima atomska skloništa, pogotovo one u kvartovima-spavaonicama. No potpuno su neupotrebljiva što se tiče filtriranja zraka, a neka su i prisvojena u svrhe poslovnog prostora.

Jedino od čega štite jest izravni udarni val bombe, što znači da većina ionizirajućeg zračenja, detonacijska fronta i val topline koji prži ne dosežu u unutrašnjost. To je dosta za početak.
__________________
.
Endimion17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2011., 18:08   #54
Ma ček, filter u mom skloništu je kocka veličine 2.5 metara bridova, a na to je montiran onaj čudni uređaj za mehaničku filtraciju i kaže da bi trebalo biti dovoljno za bio-kemijsko oružje (kada je 100% operativan). To sklonište mora biti solidno i protiv radijacije, jer znam da sklonište kao takvo (bar moje) ima i sloj olova od nekih 5 cm (ako me sjećanje služi). Jedino što je ovo samo za nas, a ne javno sklonište za građane.
__________________
Only those who attempt the absurd can achieve the impossible
red_shrike is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2011., 09:09   #55
Quote:
Endimion17 kaže: Pogledaj post
a neka su i prisvojena u svrhe poslovnog prostora. .
U kvartu gdje ja živim je na mjestu nekadašnjeg skloništa sada Konzum
__________________
o_O
Cahit is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2011., 13:09   #56
Jel netko mjerio radijaciju danas?29.je!
zacky is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2011., 15:03   #57
Quote:
Cahit kaže: Pogledaj post
U kvartu gdje ja živim je na mjestu nekadašnjeg skloništa sada Konzum
To je doslovno ilegalno.
__________________
Only those who attempt the absurd can achieve the impossible
red_shrike is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2011., 15:17   #58
Quote:
red_shrike kaže: Pogledaj post
To je doslovno ilegalno.
Nije, ako im taj Konzum služi kao skladište blitve iz Japana
Nick Fallin is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2011., 15:29   #59
Quote:
red_shrike kaže: Pogledaj post
To je doslovno ilegalno.
To je na Sućidru, a u Bolu (također kvart u Splitu) je prenamijenjen u striptiz-bar. Vjerujem da nije ilegalno, čudo šta rade potezi pera lokalne vlasti
__________________
o_O
Cahit is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2011., 16:03   #60
Quote:
zacky kaže: Pogledaj post
Jel netko mjerio radijaciju danas?29.je!
nema mjesta panici
http://www.dzns.hr/aktivnosti/pripra...o_upozoravanje
__________________
"Bog je s tugom znao reći: anđeli oko nogu imaju kuglu, đavli krila na leđima." (Alexandre Romanes)
"Ako vam je težak stijeg čestitosti, utaknite ga u zemlju gdje počivaju naše kosti - mi ćemo ga držati."
"Bolje zapaliti i najmanju šibicu u mraku, nego se pjeniti i/ili piskarati o tami."
nasmijanonebo is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:07.