Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje > Sam svoj majstor

Sam svoj majstor Radionica u kući

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 02.11.2006., 10:02   #1
Centralno grijanje na drva

dakle,idemo iz pocetka....

kuca mi je visoka prizemnica sa podrumom ispod cijele kuće,ozidana šupljim blokom debljine 30cm, i površine je 80m2(prizemlje) i 80m2(potkrovlje),za sada ce biti samo ožbukana iznutna....

pa me zanima:
1.koliko kW mi treba biti pec za centralno na drva(bez onoga zasto drva a ne plin!!!),i koju eventualno predlazete za best buy?
2.koliki promjer dimnjaka da stavim(od podruma do vrha kuće je 10m)?
3.koliko bi me postavljanje centralnog kostalo,ali samo materijal(bakrene cijevi ili crne cijevi?afkors best buy jer nema se previse novaca),jer mi je punac majstor?

tnx
spoki007 is offline  
Old 02.11.2006., 10:34   #2
Hehe, imamo gotovo identične kuće. I mene zanima odgovor na ovo pitanje
Gurth is offline  
Old 02.11.2006., 10:52   #3
Gurth i Spoki007 "emajlirane adrese" na moj PM!
__________________
Ja govorim ono što kažem!
Lee Champa is offline  
Old 02.11.2006., 12:52   #4
GURT! prema tebi ne putuje - citiram:550 "the recipient cannot be verified. "
__________________
Ja govorim ono što kažem!
Lee Champa is offline  
Old 02.11.2006., 15:51   #5
Quote:
ZOsvald kaže:
Gurth i Spoki007 "emajlirane adrese" na moj PM!

zanima me iskustva,ja sam racunao na pec od 25-35kW i dimnjak od fi20cm....
ako netko ima neke sugestije....
spoki007 is offline  
Old 02.11.2006., 20:22   #6
Nađi peč koja odgovara po snazi, ali da je sastavljana od članaka, a ne varena od "kotlovskog lima". Mislim da jedan članak "nosi" oko 7kW. Peč kupi kvalitetnu - ne kupuje se svaku godinu.
Koliko znam najbolje je naručiti radijatore (složene lijeva/desna strana) i ostali pribor u LIPOVICI. Normalno ako si blizu i ako ti se sviđa dizajn.
Ne ugrađuj nikakav miš ventil, več termostatske ventile na radijatore.
Bakrom možeš i sam raditi pa iako je skup ispadne jeftinije nego crne cijevi.
__________________
Ja govorim ono što kažem!
Lee Champa is offline  
Old 02.11.2006., 21:20   #7
Quote:
spoki007 kaže:
1.koliko kW mi treba biti pec za centralno na drva(bez onoga zasto drva a ne
tnx
a, reci mi, zasto drva a ne plin?
ha mislim stvarno pa ko jos lozi na drva...iskoristivost im je tolko losa i ima tolko zezancije s njima da su manje isplativa od plina ili grijanja klimom..
al ako nemas drugih mogucnosti samo deri..
moja-kucica is offline  
Old 03.11.2006., 08:10   #8
Quote:
moja-kucica kaže:
a, reci mi, zasto drva a ne plin?
ha mislim stvarno pa ko jos lozi na drva...iskoristivost im je tolko losa i ima tolko zezancije s njima da su manje isplativa od plina ili grijanja klimom..
al ako nemas drugih mogucnosti samo deri..
mozda zato sto poznam neke ljude u šumariji....

trenutno u roditeljskoj kući gdje sada zivim,imamo takodjer centralno na drva(labinku) i zadovoljni smo ulozenim(12-15m3 drva) i dobivenim(mozes cijele zime biti u kuci od 100m2-prizmlja i 100m2-potkrovlja u kratkim rukavima)
spoki007 is offline  
Old 03.11.2006., 08:13   #9
Quote:
ZOsvald kaže:
Nađi peč koja odgovara po snazi, ali da je sastavljana od članaka, a ne varena od "kotlovskog lima". Mislim da jedan članak "nosi" oko 7kW. Peč kupi kvalitetnu - ne kupuje se svaku godinu.
znam da sam vec dosadan ali po tvojoj procjeni koliko kW bi trebala biti pec?
i koju pec predlazes?sigurno znas otprilike jer vidim da nisi beginer u grijanju...

na stranici http://www.kspromet.hr/izracun.asp?P=0 postoji tabela za izracun snage radijatore ako koga zanima...

Zadnje uređivanje spoki007 : 03.11.2006. at 10:11.
spoki007 is offline  
Old 03.11.2006., 11:43   #10
GURT! prema tebi opet ne putuje: "550 requested action not taken: mailbox unavailable".
__________________
Ja govorim ono što kažem!
Lee Champa is offline  
Old 07.11.2006., 12:37   #11
dakle,odluka je izmedju

1.centrometalove peći EKO-CKB 40kW (koja ima spremnik sanitarne vode)
2.buderus s-121 38kW(bez spremnika,piroliza)
3.viessman vitolig 150 40kW(bez spremnika,piroliza)

pa me dalje zanima....
dali je za ove peći koje je temelje na procesu pirolize nužan akumulacijski spremnik???ili ga je dobro postaviti???
spoki007 is offline  
Old 07.11.2006., 13:21   #12
Uzmi kotao gdje drva gore pirolitičkim postupkom, uopće nemaš dvojbe!
Drva za loženje moraju biti što bolje suha, pa najbolje ih je pripremat za sljedeću sezonu - unaprijed..
Ali ista stvar vrijedi i za obični kotao, i tamo moraš unaprijed pripremit i osušit drva..

Spremnik topline uvijek možeš naknadno ugrađivati, ali iskoristivost i potrošnja goriva su neusporedivi sa klasičnim kotlovima!

Za sanitarnu vodu uzmi kombinirani bojler, s električnim grijačem u kojeg je ugrađena i spirala koja se spaja na cijevi centralnog grijanja! Ja imam već jako dugo takav bojler u kupaoni, i prezadovoljan sam. Osim čišćenja el. grijača nikad nikakvih problema nije bilo!
__________________
Save a horse, ride a cowboy :)
champ is offline  
Old 07.11.2006., 14:07   #13
Quote:
champ kaže:
Uzmi kotao gdje drva gore pirolitičkim postupkom, uopće nemaš dvojbe!
Drva za loženje moraju biti što bolje suha, pa najbolje ih je pripremat za sljedeću sezonu - unaprijed..
Ali ista stvar vrijedi i za obični kotao, i tamo moraš unaprijed pripremit i osušit drva..

Spremnik topline uvijek možeš naknadno ugrađivati, ali iskoristivost i potrošnja goriva su neusporedivi sa klasičnim kotlovima!

Za sanitarnu vodu uzmi kombinirani bojler, s električnim grijačem u kojeg je ugrađena i spirala koja se spaja na cijevi centralnog grijanja! Ja imam već jako dugo takav bojler u kupaoni, i prezadovoljan sam. Osim čišćenja el. grijača nikad nikakvih problema nije bilo!
koji model i kolike su im cca cijene?
spoki007 is offline  
Old 07.11.2006., 15:06   #14
Pisalo se ranije o takvim bojlerima ovdje, ja imam pocinčani 80 l, proizvođač Metal-elektro Donja Zelina. Samo moraš obratit pažnju s koje strane su ti cijevi od grijanja, jer imaš lijevu i desnu izvedbu.. Cijena mislim da je vrlo povoljna, ne znam ti kakvo je stanje i ponudu danas na tržištu. Ja sam svojeg ugradio 1992. godine, i radi bez greške! Po ljeti trošim struju, kad počne sezona grijanja otvorim ventile za cirkulaciju vode iz centralnog...

https://www.forum.hr/showthread.php?t=67611
__________________
Save a horse, ride a cowboy :)
champ is offline  
Old 07.11.2006., 20:46   #15
Quote:
spoki007 kaže:
dakle,idemo iz pocetka....

kuca mi je visoka prizemnica sa podrumom ispod cijele kuće,ozidana šupljim blokom debljine 30cm, i površine je 80m2(prizemlje) i 80m2(potkrovlje),za sada ce biti samo ožbukana iznutna....

pa me zanima:
1.koliko kW mi treba biti pec za centralno na drva(bez onoga zasto drva a ne plin!!!),i koju eventualno predlazete za best buy?
2.koliki promjer dimnjaka da stavim(od podruma do vrha kuće je 10m)?
3.koliko bi me postavljanje centralnog kostalo,ali samo materijal(bakrene cijevi ili crne cijevi?afkors best buy jer nema se previse novaca),jer mi je punac majstor?

tnx
1. Ako uzmeš peć sa previše kW moraš ju prigušivati, temperatura dimnih plinova pada ispod 60-ak stupnjeva C i cjedi se kondenzat u dimnjaku i peći.
Mislim (ako ne griješ podrum) da ti ne treba ni slučajno više od 35kW.
(također za koju godinu možeš staviti termo fasadu i onda je i to previše)
2. Dimnjak, ako će biti peć na drva minimum 18cm (po mogućnosti Shiedel ili slični). Ako štediš na dimnjaku može ti se vratiti za koju godinu.
3. Centralno sa bakrenim cjevima poskupljuje iz dana u dan radi rasta cijene bakra na svjetskom tržištu, pa ako još nisu gotove glazure naj jeftinije su one cijevi plastika-aluminij-plastika iz koluta i sprovedi ih kroz glazuru. Metar Cu fi 15mm je oko 30ak kuna, a metar te cijevi (kojoj baš ne znam ime) fi 16mm je oko 10kn.
__________________
Beaker's Ballad
Dadichi is offline  
Old 07.11.2006., 22:05   #16
centrometalova peć 35kw, kotao, vruće vode uvijek ima -ljeti bojler
cijevi bakrene, grijanje drva (kod nas nema plina) zime hladne bez problema grijemo preko 100 kvadrata kuće sa 15m drva
Fasada stiropol.
peć kompletna 9.000,00kn
majleja is offline  
Old 08.11.2006., 08:47   #17
jos me zanima ima li netko uopce instaliranu pec koja se temelji na postupku pirolize?
koliko troši drva?
ima li akumulacijski spremnik?

.....znam da sam mozda dosadan ali ....jednom u 10-15god se kupuje pec za grijanje.....i nije bas neka mala investicija....
spoki007 is offline  
Old 08.11.2006., 11:45   #18
Ja sam se bio raspitivao nešto o njima, akumulacijski spremnik je kao dodatna oprema, ali nije obavezan! Kad bih bio u tvojoj situaciji, uopće ne bih dvojio nego bih odabrao takvu peć!
__________________
Save a horse, ride a cowboy :)
champ is offline  
Old 08.11.2006., 15:54   #19
npr.kada se ujutro naloži vatra,dali ova sa pirolizom drzi dulje temperaturu ili..?

ja kod kuce lozim staru labinku svakih 2h kada je zima,dali sa postupkom pirolize dulje medjuvrijeme loženja?
spoki007 is offline  
Old 08.11.2006., 22:17   #20
Da, drži daleko duže! Moguće se grijat 24 sata s dva punjenja peći!

Unutra idu cjepanice od pola metra, ložište je veliko i duboko! Iskorištenje drva je izuzetno visoko, jer se u stvari događa suha destilacija drveta, sagorjeva metan oslobođen iz drva, a kasnije drvo pougljeni i to polako gori dalje! Ima sajt na hr. o tome, samo ga moram potražiti!

Tehnologija je sasvim drugačija i nova...

Evo, pronašao sam: http://www.viessmann.hr/proizvodi/vitolig150.htm

"Trajanje sagorijevanja iznosi do 12 sati. Prednost dugotrajnog gorenja je da se kotao ne treba često puniti. U ložišnom prostoru se drvo prvo osuši, zatim bez prisustva kisika ražari, postane ugljen i potpuno se pretvori u plin. Vrući drveni plin sagorijeva čisto i na visokoj temperaturi - kako kod punog, tako i pod djelomičnim opterećenjem."

Ja sam ih zvao prošle godine, sve ti mogu nabavit, samo treba ovlašteni servis za puštanje u pogon..
__________________
Save a horse, ride a cowboy :)
champ is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:56.