Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 17.06.2013., 17:46   #601
Quote:
pukovnikz kaže: Pogledaj post
Samo jedno ne slaganje s tobom (ostale se slažem u potpunosti), ja mislim da neki ljudi moraju proći kroz te sekte, jerbo drugačije ne može naučiti.
Ako čovjek ima dosta mudrosti, on kroz mnoge stvari ne treba proći, mnogi nisu nikada okusili drogu, ali ni u snu nebi postali ovisnici, drugi pak, mogu učiti samo na vlastitoj koži i kroz vlastiti pakao i mislim da je to to
Baš sam na to mislio kad sam napisao da bude član sekte, ali sam se loše izrazio, trebao sam napisati da ostane u njoj, a naravno da je za neke korisno da prođu kroz sekte.
__________________
Sjeti se vale da si more!
ripaparazzo is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2013., 19:24   #602
Biblija? Kaj je to ona knjiga gdje piše da treba spalit živu ženu jer se poseksala? Kamenovat trudnicu jer nije u vlasništvu muškaraca u braku? Neki naši sugrađani će završit u vječnom ognjenom jezeru? Pa kaj to netko još uvijek čita i vjeruje u to?
__________________
Muhamed ženomrzac: "Vi žene ste većina u paklu, jer psujete, nezahvalne ste muževima, glupe ste i falične vjere!"
“Mnogi među muškarcima su postigli savršenstvo, ali među ženama nijedna, osim Marije i Asije!"
Nepoznati is online now  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2013., 19:29   #603
Quote:
ripaparazzo kaže: Pogledaj post
Pokretač ove teme je Jehovin svjedok i pokušao je iskoristiti temu da nam prodaje svoje sektaško učenje. Jehovini svjedoci su jedna od 40 000 kršćanskih sekti. Svaka od tih sekti ima svoje eksluzivno tumačenje Biblije i po njima samo je to tumačenje ispravno. Svi ostali su u zabludi vjeruju u sotonine laži, itd.

Budući da se ne mogu od ostalih razlikovati po svetom i produhovljenom životu, sekte izmišljaju nova učenje koji im kao daju legitimitet jedine Božje crkve, skupštine, naroda... Ako jedan katolik pita jehovca jesu li vaši članovi bolji ljudi nego oni u Katoličkoj crkvi, jehovac će odgovoriti da svugdje ima dobrih i loših ljudi. Katolik ga zatim pita zašto da onda pređe u tabor jehovaca, a ovaj mu odgovara zato što samo mi imamo biblijsku istinu.

Sve te svadljive i dosadne kršćanske sekte - adventisti, jehovci, pentehostalci... funkcioniraju na principu sličnom piramidalnoj prodaji, svako vara glupljeg od sebe, odnosno onog ispod sebe, a naravno da oni koji su u vrhu piramide ne vjerujuju u budalaštine kojima vrbuju naivne, mnogi od njih uopće nisu vjernici. Većina tih sekti dolazi iz SAD-a, mnoge su produžena ruka cie i drugih obavještajnih službi.

Osim gore navedenog, najveći je problem što čovjek u takvim sredinama duhovno nazaduje. Recimo, prosječan adventist čita spise njihove proročice koja je napisala 100 000 stranica, a kad pročitaš jednu stranicu pročitao si ih sve. Spisi su joj puni nezdrave patetike i ispraznog moraliziranja. Jednom klasičnom adventistu sve se to onda reflektira u životu, pa su njihove sredine licemjerne, opterećene grijesima, ogovaranjem... Za čovjeka je bolje da nikad ne upozna vjeru, nego da bude član jedne takve sekte.

Sve te sekte uopće nisu sposobne Bibliju gledati duhovnim očima. Većina njih odbacuje jezik simbola, ezoterijski smisao Biblije, ne poznaju gemantriju, odnosno sve to nazivaju sotoninim djelom. A Biblija je puna simbola, samo, simboli nam se otvaraju onoliko koliko smo se mi spremni otvoriti njima. Biblija je riznica istinske mudrosti, duhovnosti i prosvjetljenje, ali, da bi hodali po vodi moramo prvo izaći iz čamca predrasuda, dogmi, strahova....
izvrstan post, ali također bih naglasio jedno malo neslaganje... ne bih se složio da su JS kršćanska sekta..
njihovo kršćanstvo ne prihvaća nijedna crkvena denominacija, kao i nijedna druga kršćanska sljedba...

ne vjeruju u trojstvo Oca Sina i Duha svetoga
ne vjeruju u besmrtnost duše...
__________________
Tražio sam Gospodina i on me usliša, izbavi me od straha svakoga....
jedrilicar is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2013., 20:23   #604
Quote:
Nepoznati kaže: Pogledaj post
Biblija? Kaj je to ona knjiga gdje piše da treba spalit živu ženu jer se poseksala? Kamenovat trudnicu jer nije u vlasništvu muškaraca u braku? Neki naši sugrađani će završit u vječnom ognjenom jezeru? Pa kaj to netko još uvijek čita i vjeruje u to?
Ti čitaš. I čak si smatrao vrijednim uključiti se u raspravu o Bibliji. Čak si odlučio razviti vlastiti moral koji teži biti bolji od biblijskog. Biblija govori jezikom simbola, ako neko traži zlo u Bibliji sigurno će ga naći. Brojni drugi našli su u Bibliji razloge da budu bolji ljudi. Ono što imaš u sebi, to pripisuješ drugima.
__________________
Sjeti se vale da si more!
ripaparazzo is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2013., 20:26   #605
Quote:
jedrilicar kaže: Pogledaj post
izvrstan post, ali također bih naglasio jedno malo neslaganje... ne bih se složio da su JS kršćanska sekta..
njihovo kršćanstvo ne prihvaća nijedna crkvena denominacija, kao i nijedna druga kršćanska sljedba...

ne vjeruju u trojstvo Oca Sina i Duha svetoga
ne vjeruju u besmrtnost duše...
Ni oni ne prihvaćaju da su drugi kršćani. Ne znam da postoji neko mjerodavno tjelo koje može određivati kriterije po kojima je neka sekta ili organizacija kršćanska. Po zdravoj logici jehovci su nastali iz kršćanstva, priznaju uz neke sitnije korekcije kršćansku svetu knjigu, Isusa Krista.... dakle, glasa se ko patka, hoda kao patka, onda je patka...
__________________
Sjeti se vale da si more!
ripaparazzo is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2013., 21:11   #606
Quote:
ripaparazzo kaže: Pogledaj post

Quote:
Nepoznati kaže:
Biblija? Kaj je to ona knjiga gdje piše da treba spalit živu ženu jer se poseksala? Kamenovat trudnicu jer nije u vlasništvu muškaraca u braku? Neki naši sugrađani će završit u vječnom ognjenom jezeru? Pa kaj to netko još uvijek čita i vjeruje u to?
Ti čitaš.
Čitam, al ne vjerujem u te praznovjerice i brutalnosti.

Quote:
I čak si smatrao vrijednim uključiti se u raspravu o Bibliji.
Kad toliko ljudi se još zavarava da će im Biblija nešto poručit od BogoIsusa.

***
Ono što imaš u sebi, to pripisuješ drugima.
Čak si odlučio razviti vlastiti moral koji teži biti bolji od biblijskog.
To znači da si ti taj koji je "odlučio razviti vlastiti moral koji teži biti bolji od biblijskog"? lol

***
Što se mene tiče, ne razvijam nikakav novi moral. Samo se gnušam na nemoral spaljivanja žena i kamenovanja trudnica i na pokolje novorođenčadi. Kako sam samo pokvaren i zao.... samo mi je spaljivanje na umu. I kamenovanje.

Quote:
Biblija govori jezikom simbola, ako neko traži zlo u Bibliji sigurno će ga naći.
Tako možeš govoriti o bilo kojoj knjizi koja zagovara još gore stvari od spaljivanja i kamenovanja žena "da je sve to duboka simbolika apsolutne mudrosti s neba".

Quote:
Brojni drugi našli su u Bibliji razloge da budu bolji ljudi. Ono što imaš u sebi, to pripisuješ drugima.
Znači baš nikad ne smiješ nešto reći da ne valja? Samo dobrote oko sebe širit? Samo nalazit posvuda razloga za biti dobar čovjek. Hm. Pa i ja tako radim. Ne držim kritiku samu po sebi uvijek lošom.

Quote:
da nam prodaje svoje sektaško učenje. Jehovini svjedoci

Budući da se ne mogu od ostalih razlikovati po svetom i produhovljenom životu, sekte
Sve te svadljive i dosadne kršćanske sekte - adventisti, jehovci, pentehostalci...
mnoge su produžena ruka cie i drugih obavještajnih službi
čovjek u takvim sredinama duhovno nazaduje
Sve te sekte uopće nisu sposobne Bibliju gledati duhovnim očima
Ti si opalio po Jehovinim svjedocima. Znači li to da je Jehovin svjedok u tebi? Zašto o njima ne govoriš samo lijepe stvari? Zašto u njima ne vidiš samo dobro i poticaj da budeš bolji čovjek?

Kad ja izložim neku odvratnost iz Biblije, a vjeruj, prepuna je toga, onda sam zloban, vidim samo zlo koje je i u meni.

Kad ti opališ po Jehovinim svjedocima, onda ti imaš pravo to radit, to ne znači da vidiš loše jer je u tebi loše, nego vidiš čistu istinu, pa ti to možeš, a ja ne smijem - jer ti to kažeš.
__________________
Muhamed ženomrzac: "Vi žene ste većina u paklu, jer psujete, nezahvalne ste muževima, glupe ste i falične vjere!"
“Mnogi među muškarcima su postigli savršenstvo, ali među ženama nijedna, osim Marije i Asije!"
Nepoznati is online now  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2013., 21:26   #607
Nekoje zanimljive činjenice o novom zavjetu – 'edit broj 2'

Stvari koje danas pišu u evanđeljima a koje originalno nisu bile u novom zavjetu:

1. Evanđelje po Marku je originalno završavalo sa 16:8 "And they went out, and fled from the tomb; for trembling and astonishment had come upon them: and they said nothing to any one; for they were afraid."

No u novijim verzijama koje imamo je tu dodano nekoliko rečenica od 16:9 do 16:20, izmišljeni Isusovi citati koji su stavljeni u njegova usta a koje on nije nikada rekao su:

"And he said unto them, Go ye into all the world, and preach the gospel to the whole creation. He that believeth and is baptized shall be saved; but he that disbelieveth shall be condemned. And these signs shall accompany them that believe: in my name shall they cast out demons; they shall speak with new tongues; they shall take up serpents, and if they drink any deadly thing, it shall in no wise hurt them; they shall lay hands on the sick, and they shall recover. "

2. Evanđelje po Ivanu originalno nije imalo sam početak koji počinje od 1:1 a završava sa 1:5, a ta rečenica je: "In the beginning was the Word, and the Word was with God, and the Word was God. The same was in the beginning with God. All things were made through him; and without him was not anything made that hath been made. In him was life; and the life was the light of men. And the light shineth in the darkness; and the darkness apprehended it not." Več je evanđelje originalno počelo sa onime što mi danas imamo pod broj 1:6 "There came a man, sent from God, whose name was John........"

I originalno je najvjerojatnije (budući da nemamo originale nikad se ne zna što je sve ustvari dodano) završavalo sa 20:31 .."but these are written, that ye may believe that Jesus is the Christ, the Son of God; and that believing ye may have life in his name."

Cijeli kraj od 21:1 do 21:25 je izmišljen i kasnije dodan, nije originalno bio dio tog evanđelja.

U tom dijelu, postoje nekoliko rečenica koje Isus nije nikada rekao, a koje su stavljene Isusu u usta od strane ne poznatog autora, to su:

"Children, have ye aught to eat?"
"Cast the net on the right side of the boat, and ye shall find."
"Bring of the fish which ye have now taken."
"Come and break your fast."
"Simon, son of John, lovest thou me more than these?"
"Feed my lambs."
"Simon, son of John, lovest thou me?" (2 puta)
"Tend my sheep."
"Feed my sheep."
"Verily, verily, I say unto thee, When thou wast young, thou girdedst thyself, and walkedst whither thou wouldest: but when thou shalt be old, thou shalt stretch forth thy hands, and another shall gird thee, and carry thee whither thou wouldest not."
"Follow me."
"If I will that he tarry till I come, what is that to thee? Follow thou me."
"If I will that he tarry till I come, what is that to thee?"

U nekojim verzijama/kopijama/prevodima biblije, u tom istom evanđelju u 5:7 se nalazi rečenica "For there are three that bear record in heaven, the Father, the Word, and the Holy Ghost: and these three are one." koja je možda i jedina koja je temelj doktrine o 'Svetom Trojstvu' - te rečenice također nema u starijim kopijama prema tome originalno nije bila u novom zavjetu.

U tom istom evanđelju od 7:53 do 8:11 imamo poznatu priću o tome kako su uhvatili jednu ženu koja je napravila preljub i kako su ga pitali što da naprave sa njom, i Isus im je navodno rekao ove tri rečenice:

"He that is without sin among you, let him first cast a stone at her."
"Woman, where are those thine accusers? hath no man condemned thee?"
"Neither do I condemn thee: go, and sin no more."

To je jako poznata prića. Na žalost, tek je puno kasnije dodana i originalno nije bila u tom evanđelju. I opet imamo tri rečenice koje je navodno Isus rekao, što naravno nikada nije.

Ovi svi citati i brojevi reda i poglavlja važe za engleski prevod novog zavjeta kojeg ja osobno koristim, pa najvjerojatnije nije isto kao i naš Hrvatski prevod. No nije teško pronaći gdje je šta, pa ljudi sada mogu slobodno ako i imaju bibliju prekrižiti te djelove, budući da su lažni.

Najvjerojatnije ima još nekojih stvari, za ove koje sam sada spomenuo se zna sa sigurnošću da su lažne.

I također bi valjalo spomenuti da 70 do 80% cijele priće o Isusu i puno njegovih izjava i djela/čuda najvjerojatnije nisu njegova nego su kopirana iz več odavno postojećih staro zavjetnih spisa i rečenica. Ili iz več nekih postojećih religija. Od strane koga.. ne zna se, nitko nema pojma tko je napisao evanđelja niti imamo originale niti postoji način na kojem možemo znati što je u njima izvorno pisalo. Tako da je najvjerojatnije jako malo 'izvornih' Isusovih citata u novom zavjetu.

Osim toga, o činjenici da Isusov Bog Otac nije starozavjetni bog Jahve i o tome da je cijeli stari zavjet objektivno gledano obična bajka da ne govorim.

Evo, kratko sažeto o Bibliji sa moje strane.
Ironrage is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2013., 21:50   #608
Quote:
ripaparazzo kaže: Pogledaj post
Ni oni ne prihvaćaju da su drugi kršćani. Ne znam da postoji neko mjerodavno tjelo koje može određivati kriterije po kojima je neka sekta ili organizacija kršćanska. Po zdravoj logici jehovci su nastali iz kršćanstva, priznaju uz neke sitnije korekcije kršćansku svetu knjigu, Isusa Krista.... dakle, glasa se ko patka, hoda kao patka, onda je patka...
e znam...
samo hmm.. njih je 8 milijuna i nešto, a ostalih koji se nazivaju kršćani više od milijarde i nešto..



to ne dokazuje ništa, ali me neodoljivo podsjeća kad smo bili na ekskurziji i kada su nam se na Plitvicama zagubile učiteljica i jedna učenica.... pa kad smo se sreli učiteljica je graknula.,. gdje ste se svi izgubili
__________________
Tražio sam Gospodina i on me usliša, izbavi me od straha svakoga....
jedrilicar is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2013., 22:51   #609
Quote:
Nepoznati kaže: Pogledaj post
Čitam, al ne vjerujem u te praznovjerice i brutalnosti.

Kad toliko ljudi se još zavarava da će im Biblija nešto poručit od BogoIsusa.

Znam dosta ljudi koji su postali bolji čitajući Bibliju. Znam i one koji nisu postali bolji. Ipak bi svaki čovjek trebao pročitati Bibliju, kao i druge svete spise koji su nadahnjivali brojna pokoljenja svetaca, mistika, altruista, humanitaraca, ali i znanstvenika, državnika....


Quote:
Što se mene tiče, ne razvijam nikakav novi moral. Samo se gnušam na nemoral spaljivanja žena i kamenovanja trudnica i na pokolje novorođenčadi. Kako sam samo pokvaren i zao.... samo mi je spaljivanje na umu. I kamenovanje.

Kažeš da ne razvijaš nikakav nemoral, a ipak smatraš da je nešto u Bibliji nemoralno? Od kuda tebi pojam moralnog i nemoralnog? Kontradiktoran si.


Quote:
Tako možeš govoriti o bilo kojoj knjizi koja zagovara još gore stvari od spaljivanja i kamenovanja žena "da je sve to duboka simbolika apsolutne mudrosti s neba".

Ne mogu. Za Hitlerov Main kampf znamo da nije pisan simbolično. Brošure jehovaca također nisu pisane simbolično. Ali Biblija je, ona je pisana jezikom simbol, cilj autora je da nešto prikažu simbolično, a na nama je da se simbolima otvorimo.


Quote:
Znači baš nikad ne smiješ nešto reći da ne valja? Samo dobrote oko sebe širit? Samo nalazit posvuda razloga za biti dobar čovjek. Hm. Pa i ja tako radim. Ne držim kritiku samu po sebi uvijek lošom.

Ako je kritika izrečena sa ljubavi, onda je to dobra kritika. Ili ako kritiziraš jer želiš to što kritiziraš popraviti. Jedno je zdrava kritika, drugo je pljuvanje.


Quote:
Ti si opalio po Jehovinim svjedocima. Znači li to da je Jehovin svjedok u tebi? Zašto o njima ne govoriš samo lijepe stvari? Zašto u njima ne vidiš samo dobro i poticaj da budeš bolji čovjek?

Kad ja izložim neku odvratnost iz Biblije, a vjeruj, prepuna je toga, onda sam zloban, vidim samo zlo koje je i u meni.

Kad ti opališ po Jehovinim svjedocima, onda ti imaš pravo to radit, to ne znači da vidiš loše jer je u tebi loše, nego vidiš čistu istinu, pa ti to možeš, a ja ne smijem - jer ti to kažeš.
Pa jel post uvodničara Biblija? Biblija je knjiga simbola i svako u njoj vidi što želi vidjeti, a uvodničarev post svakako to nije.

Na ovoj temi su se pojavila dva jehovina svjedoka. Jedan je pod temom o Bibliji pokušao podvaliti sektaško učenje Jehovinih svjedoka. Papaprazzo se osjetio ponukanim reagirati i upozoriti iskrene duhovne tragaoce na ovom podforumu o čemu se radi. Da je otvorio temu Duhovnost Jehovinih svjedoka (koje btw nema) ili Kako Jehovini svjedoci tumače Bibliju ne bi bilo problema. Ovako je namjerno ili nenamjerno pokušao obmanuti forumaše.

Na temi se pojavio i drugi jehovin svjedok, duhovni do duše, koji je na temi pokušao pod maskom nepristranog diskutanta uvaliti sektaško učenje dokinsovaca. I tebe je Paparazzo razotkrio.

Razlika između vas dvojice i Biblije je što Biblija ništa ne podvaljuje, ona je zapis iskustva šezdesetak ljudi sa Bogom, a ako neko u tome vidi zlo, on učitava nešto u nju, siluje tekst, odnosno griješi u aizegezi. A jehovac i ti ste došli na temu sa ciljem podvaljivanja, pa ja nisam učitao u vaše postove svoje namjere ili motive već sam ih razotkrio, dok Biblija nema cilj zla koji ti u njoj vidiš ili sektarenja koje iz nje iščitava jehovac, tako da ste vas dvojica svojom analizom Biblije zapravo pričali o sebi.
__________________
Sjeti se vale da si more!
ripaparazzo is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2013., 23:28   #610
Quote:
ripaparazzo kaže: Pogledaj post
Papaprazzo se osjetio ponukanim reagirati i upozoriti iskrene duhovne tragaoce na ovom podforumu o čemu se radi. Da je otvorio temu Duhovnost Jehovinih svjedoka (koje btw nema) ili Kako Jehovini svjedoci tumače Bibliju ne bi bilo problema. Ovako je namjerno ili nenamjerno pokušao obmanuti forumaše.
OK OK oK. Mesija Paparazzo u akciji. Ne uznemiravaj!
__________________
Muhamed ženomrzac: "Vi žene ste većina u paklu, jer psujete, nezahvalne ste muževima, glupe ste i falične vjere!"
“Mnogi među muškarcima su postigli savršenstvo, ali među ženama nijedna, osim Marije i Asije!"
Nepoznati is online now  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2013., 23:52   #611
Quote:
Ironrage kaže: Pogledaj post
Stvari koje danas pišu u evanđeljima a koje originalno nisu bile u novom zavjetu...
Ne igraj se sa onim o čemu pojma nemaš, i ne otvaraj vrata kroz koja nisi spreman da prođeš. Postavi svoje dokaze o ovim tvrdnjama, ili izbjegavaj ovakve komentare!! Ovo sam ti rekla i ranije, ali nesjećaš se.
Leizel is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.06.2013., 00:59   #612
Quote:
Leizel kaže: Pogledaj post
Ne igraj se sa onim o čemu pojma nemaš, i ne otvaraj vrata kroz koja nisi spreman da prođeš. Postavi svoje dokaze o ovim tvrdnjama, ili izbjegavaj ovakve komentare!! Ovo sam ti rekla i ranije, ali nesjećaš se.
To što sam napisao zna svatko kojemu je posao da istražuje novi zavjet, spise, itd. Ako ti ne znaš o tim stvarima onda upravo ti nemaš pojma o čemu govoriš...

Quote:
Mark 16:9–20, describing some disciples' encounters with the resurrected Jesus, appears to be a later addition to the gospel. Mark 16:8 stops at a description of the empty tomb, which is immediately preceded by a statement by a "young man dressed in a white robe" that Jesus is "risen" and is "going ahead of you into Galilee." The last twelve verses are missing from the oldest manuscripts of Mark's Gospel. The style of these verses differs from the rest of Mark, suggesting they were a later addition. In a handful of manuscripts, a "short ending" is included after 16:8, but before the "long ending", and exists by itself in one of the earliest Old Latin codices, Codex Bobiensis. By the 5th century, at least four different endings have been attested. Possibly, the Long Ending (16:9–20) started as a summary of evidence for Jesus' resurrection and the apostles' divine mission, based on other gospels. It was likely composed early in the 2nd century and incorporated into the gospel around the middle of the 2nd century.

The 3rd-century theologian Origen of Alexandria quoted the resurrection stories in Matthew, Luke, and John, but failed to quote anything after Mark 16:8, suggesting that his copy of Mark stopped there. Eusebius and Jerome both mention the majority of texts available to them omitted the longer ending. Critics are divided over whether the original ending at 16:8 was intentional, whether it resulted from accidental loss, or even the author's death. Those who believe that 16:8 was not the intended ending argue that it would be very unusual syntax for the text to end with the conjunction gar (γάρ), as does Mark 16:8, and that thematically it would be strange for a book of good news to end with a note of fear (ἐφοβοῦντο γὰρ, "for they were afraid"). If the 16:8 ending was intentional, it could indicate a connection to the theme of the "Messianic Secret". This abrupt ending is also used to support the identification of this book as an example of closet drama, which characteristically ended without resolution and often with a tragic or shocking event that prevents closure.
______________

...
Quote:
This prologue is intended to identify Jesus as the eternal Word (Logos) of God. Thus John asserts Jesus' innate superiority over all divine messengers, whether angels or prophets. Here John adapts the doctrine of the Logos, God's creative principle, from Philo, a 1st-century Hellenized Jew.

Philo had adopted the term Logos from Greek philosophy, using it in place of the Hebrew concept of Wisdom (sophia) as the intermediary (angel) between the transcendent Creator and the material world. Some scholars argue that the prologue was taken over from an existing hymn and added at a later stage in the gospel's composition.
_______________

Quote:
The chapter John 21 in the Bible contains an account of the post-Resurrection appearance in Galilee, which the text describes as the third time Jesus had appeared to his disciples. In the course of this chapter, there is a miraculous catch of 153 fish, the confirmation of Peter's love for Jesus, a foretelling of Peter's death in old age, and a comment about John's future. Some New Testament historians assert that it was not part of the original text of the Gospel of John.

In an essay, contributed on behalf of scholars unconvinced of any decisive sense of "originality" to John 21 (published in 2007), Felix Just wrote: "We (unfortunately!) do not possess any ancient manuscript of John that actually ends at 20:31." In other words, ancient manuscripts that contain the end of John 20 also contain text from John 21. So if John 21 is an addition, it was so early (which is not in doubt: part of John 21 appears in P66) and so widespread, that no evidence of the prior form has survived. This should however be balanced against the tendency for the first and last pages of codices to be lost: there are just four papyrus witnesses to John 20-21, only three of which date from the 4th Century or earlier.

However, in 2006 one 4th century Sahidic papyrus manuscript (Bodleian MS. Copt.e.150(P)) came to light that may end at 20:31. One side of this single-leaf fragment consists of John 20:30-31 with a large space under it, having no subscription.
_______________

Quote:
John 5:7 is the clearest verse in the Bible regarding the Holy Trinity, yet it is missing in many modern versions like the NIV, NASB, RSV, NRSV and Jehovah witness versions.

Those who say this verse is not part of Holy Scripture will often say it is not found in the majority of Greek manuscripts and for this reason it should not be included in the Bible.

It is true that the words "in heaven, the Father, the Word, and the Holy Ghost: and these three are one. And there are three that bear witness in earth" are not found in the majority of remaining Greek manuscripts that exist today....
_______________

http://en.wikipedia.org/wiki/Jesus_a...en_in_adultery Imaš pod 'Textual history' i 'History of textual criticism on John 7:53-8:11' pa čitaj.

Imaš na početku ovog videa: http://www.youtube.com/watch?v=kg-dJA3SnTA od strane Barta Ehrmana ponešto o tome što se za sada zna o tome što je originalno bilo u novom zavjetu, a što nije. (od 23:40 nadalje)

Jel trebaš još dokaza? premda ne znam šta bi tu bilo čudno, to što sam napisao se zna več godinama.

O starom zavjetu nemam šta dokazivati, vjerujem da bi se večina koja objektivno gleda na stvari složila samnom. To što piše tamo se kosi samo po sebi sa svime što znamo o tome kako je svemir nastao (sigurno ne u 6 dana) i o tome kako su ljudi nastali (ništa od adama i eve - evolucija).

A što se tiće toga da Isusov bog Otac nije starozavjetni bog Jahve, da, točno. Usporedi sve njegove izjave o Ocu iz četvrtog evanđelja sa opisima boga kakav je opisan u istočnjačkim Upanishadama i primjetila budeš da se savršeno poklapaju. Makar ima još tekstova koji imaju neke izjave koje se poklapaju sa time što tamo piše, ali te izjave dolaze iz nekoja evanđelja koja nisu postala dio prihvačenog novog zavjeta. Makar zbog starosti (jednako su stari kao i ostala glavna evanđelja, više-manje) su legit. Posebno mislim na Evanđelje po tomi: http://www.rationalresponders.com/wh...spel_of_thomas

Ali to je jedna čist druga prića. Očito je da je dosta učio ljude na temelju nekih stvari iz starog zavjeta pa su ljudi vjerojatno zadržali svoju vjeru i prihvatili Isusa, a dalje je sve krenulo tako kako je.. komplicirano je sve to. I to jako. Ali se zato barem o nekojim stvarima može saznati što je točno a što ne.

Zadnje uređivanje Ironrage : 18.06.2013. at 01:19.
Ironrage is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.06.2013., 04:34   #613
Poz ekipa

Koliko vidim imamo dvije skupine "misli" :
1. Biblija je Božja riječ istina koja je jedini put do Boga.
2. Biblija je (da se lijepo izrazim ) , samo lijepa bajka i ništa više.

Zaključak svega :
1. Dali riječ može biti istinski i autetnični izvor spoznaje?
2. Koji je onda glavni izvor spoznaje?
3. Jeli naša spoznaja objektiva? Što je "ISTINA" ? U čemu se ona sastoji??
Po zdravo-razumskom sljedu:
--> Kada se rodimo prvo zaplačemo (emocija) , pa prohodamo (fizika) , pa izgovorimo riječ (razum).
Kako uopće nešto odmaknuto 3 koplja od izvora (misao) može biti istina.
Zar se ne dolazi do istine približavanjem izvoru ?

Po meni riječ tj.slova koliko god fantastično bila poredana ne mogu biti istina niti glavni izvor spoznaje.
Istina je univerzalana , a ne isključujuća. Istina ne razdjeljuje, nego spaja.
Kad bi isli dublje i dublje u spoznaje (misli-->fizika --> emocije--> ?) , pretopstavili bi da je istina "ništa". Kada kažem na ništa ukazujem na ono što je suprotno nečemu.

Pazite kako nam je NIŠTA zajednički.
Šta je univerzalno svima? --> NIŠTA
Što svi imamo podjednako? --> NIŠTA
Kako se mjeri ništa? --> NIŠTA JE NIŠTA
Šta smo bili prije rođenja? --> NIŠTA
Šta ćemo biti poslje smrti? (nagađanje) --> NIŠTA
Što je trajno/konstano i nemože se promijeniti --> NIŠTA
Kako umnožiti povećati NIŠTA --> NIKAKO
Oko čega se nemožemo posvađati , oko --> NIŠTA
Što svi osječamo kada smo u non rem fazi --> NIŠTA
-----------------------------------------
Metode katoliče duhonosti "Mrtvljenje" , prijevodu postani --> NIŠTA
"Poniznost , ka temelj duhovonog rasta " , budi kao : --> NIŠTA
"Mrtvi" emocije, želej , strasti , misli , one neka budu --> NIŠTA
------------------------------------------
Budisti meditacija stanje svijest , slično je --> NIŠTA

Šti si bliže NIŠTA bliže si Bogu.
Što je Bog --> ISTINA --> đto je ISTINA --> NIŠTA --> kako dokučit NIŠTA --> NIKAKO --> Zašto ? Pa jer svaka "spoznaja" je već nešto i svaka "misao"/"riječ" je već nešto , i svaka moždana aktivnost je već NEŠTO. Svaka možda aktivnost nas udaljuje od ISTINE
Kako znamo (indicije) da Biblija nije istina? PA jer je NEŠTO , a ne NIŠTA

Poz
__________________
Hrabro :-)

Zadnje uređivanje Hrabri 19 : 18.06.2013. at 04:47.
Hrabri 19 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.06.2013., 13:43   #614
Quote:
Hrabri 19 kaže: Pogledaj post
Poz ekipa

Koliko vidim imamo dvije skupine "misli" :
1. Biblija je Božja riječ istina koja je jedini put do Boga.
2. Biblija je (da se lijepo izrazim ) , samo lijepa bajka i ništa više.

Zaključak svega :
1. Dali riječ može biti istinski i autetnični izvor spoznaje?
2. Koji je onda glavni izvor spoznaje?
3. Jeli naša spoznaja objektiva? Što je "ISTINA" ? U čemu se ona sastoji??
Po zdravo-razumskom sljedu:
--> Kada se rodimo prvo zaplačemo (emocija) , pa prohodamo (fizika) , pa izgovorimo riječ (razum).
Kako uopće nešto odmaknuto 3 koplja od izvora (misao) može biti istina.
Zar se ne dolazi do istine približavanjem izvoru ?

Po meni riječ tj.slova koliko god fantastično bila poredana ne mogu biti istina niti glavni izvor spoznaje.
Istina je univerzalana , a ne isključujuća. Istina ne razdjeljuje, nego spaja.
Kad bi isli dublje i dublje u spoznaje (misli-->fizika --> emocije--> ?) , pretopstavili bi da je istina "ništa". Kada kažem na ništa ukazujem na ono što je suprotno nečemu.

Pazite kako nam je NIŠTA zajednički.
Šta je univerzalno svima? --> NIŠTA
Što svi imamo podjednako? --> NIŠTA
Kako se mjeri ništa? --> NIŠTA JE NIŠTA
Šta smo bili prije rođenja? --> NIŠTA
Šta ćemo biti poslje smrti? (nagađanje) --> NIŠTA
Što je trajno/konstano i nemože se promijeniti --> NIŠTA
Kako umnožiti povećati NIŠTA --> NIKAKO
Oko čega se nemožemo posvađati , oko --> NIŠTA
Što svi osječamo kada smo u non rem fazi --> NIŠTA
-----------------------------------------
Metode katoliče duhonosti "Mrtvljenje" , prijevodu postani --> NIŠTA
"Poniznost , ka temelj duhovonog rasta " , budi kao : --> NIŠTA
"Mrtvi" emocije, želej , strasti , misli , one neka budu --> NIŠTA
------------------------------------------
Budisti meditacija stanje svijest , slično je --> NIŠTA

Šti si bliže NIŠTA bliže si Bogu.
Što je Bog --> ISTINA --> đto je ISTINA --> NIŠTA --> kako dokučit NIŠTA --> NIKAKO --> Zašto ? Pa jer svaka "spoznaja" je već nešto i svaka "misao"/"riječ" je već nešto , i svaka moždana aktivnost je već NEŠTO. Svaka možda aktivnost nas udaljuje od ISTINE
Kako znamo (indicije) da Biblija nije istina? PA jer je NEŠTO , a ne NIŠTA

Poz
Trebala bi biblija biti NIŠTA, da bi tek onda bila nešto: https://www.forum.hr/showpost.php?p=2...&postcount=131


Biblija se drži ove pjesmice:
1. Pjesmica
Ovo tijelo je hram Duha svetog
vaša duša je sjajno ogledalo
Pažljivo je čistimo iz sata u sat
Da na nju ne bi pala prašina.


A trebala bi se držati ove:
2. Pjesmica
Niti ima Duha svetog
niti sjajnog ogledala
kako od iskona ničega nema
na što može pasti prašina?
krena is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.06.2013., 14:10   #615
Quote:
pukovnikz kaže: Pogledaj post
Ovo podebljano je samo dodavanje još jednog međukoraka

Ja mogu reći da je i Boga stvorio neki drugi Bog i tako u beskonačnost, ali mislim da to nema smisla, tako i svemirci nemaju nekog smisla, možda nas jesu stvorili, ali opet ostaje otvoreno pitanje konačne istine.

Kad pričamo o Bogu, mi zapravo pokušavamo odgovoriti na pitanje konačne istine
Bog Biblije kao Vanzemaljska Inteligencija i te kako ima smisla.

"NAČINIMO čovjeka na svoju sliku"- jasno govori da se tu radi baš o Vanzemaljcima.

I ne možeš ići beskonačno vremenski unatrag, jer naše prostor-vrijeme IMA početak. Tako da MORA postojati Prva Inteligencija, prije koje nije ništa postojalo, a koja je svemir napravila. Ne vidim drugu mogućnost. Naprotiv.
civilizacija I is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.06.2013., 14:37   #616
Quote:
krena kaže: Pogledaj post
A trebala bi se držati ove:
2. Pjesmica
Niti ima Duha svetog
niti sjajnog ogledala
kako od iskona ničega nema
na što može pasti prašina?
nema ni prašine.
ni teorije ničega

ako nema ničega ništa se ne može ni s......
fbuki is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.06.2013., 14:47   #617
Quote:
civilizacija I kaže: Pogledaj post
Bog Biblije kao Vanzemaljska Inteligencija i te kako ima smisla.

"NAČINIMO čovjeka na svoju sliku"- jasno govori da se tu radi baš o Vanzemaljcima.

I ne možeš ići beskonačno vremenski unatrag, jer naše prostor-vrijeme IMA početak. Tako da MORA postojati Prva Inteligencija, prije koje nije ništa postojalo, a koja je svemir napravila. Ne vidim drugu mogućnost. Naprotiv.
na čiju sliku su stvorena druga bića, ne-ljudska ?
fbuki is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.06.2013., 23:12   #618
Quote:
ripaparazzo kaže: Pogledaj post
Pokretač ove teme je Jehovin svjedok i pokušao je iskoristiti temu da nam prodaje svoje sektaško učenje. Jehovini svjedoci su jedna od 40 000 kršćanskih sekti. Svaka od tih sekti ima svoje eksluzivno tumačenje Biblije i po njima samo je to tumačenje ispravno. Svi ostali su u zabludi vjeruju u sotonine laži, itd.

Budući da se ne mogu od ostalih razlikovati po svetom i produhovljenom životu, sekte izmišljaju nova učenje koji im kao daju legitimitet jedine Božje crkve, skupštine, naroda... Ako jedan katolik pita jehovca jesu li vaši članovi bolji ljudi nego oni u Katoličkoj crkvi, jehovac će odgovoriti da svugdje ima dobrih i loših ljudi. Katolik ga zatim pita zašto da onda pređe u tabor jehovaca, a ovaj mu odgovara zato što samo mi imamo biblijsku istinu.

Sve te svadljive i dosadne kršćanske sekte - adventisti, jehovci, pentehostalci... funkcioniraju na principu sličnom piramidalnoj prodaji, svako vara glupljeg od sebe, odnosno onog ispod sebe, a naravno da oni koji su u vrhu piramide ne vjerujuju u budalaštine kojima vrbuju naivne, mnogi od njih uopće nisu vjernici. Većina tih sekti dolazi iz SAD-a, mnoge su produžena ruka cie i drugih obavještajnih službi.

Osim gore navedenog, najveći je problem što čovjek u takvim sredinama duhovno nazaduje. Recimo, prosječan adventist čita spise njihove proročice koja je napisala 100 000 stranica, a kad pročitaš jednu stranicu pročitao si ih sve. Spisi su joj puni nezdrave patetike i ispraznog moraliziranja. Jednom klasičnom adventistu sve se to onda reflektira u životu, pa su njihove sredine licemjerne, opterećene grijesima, ogovaranjem... Za čovjeka je bolje da nikad ne upozna vjeru, nego da bude član jedne takve sekte.

Sve te sekte uopće nisu sposobne Bibliju gledati duhovnim očima. Većina njih odbacuje jezik simbola, ezoterijski smisao Biblije, ne poznaju gemantriju, odnosno sve to nazivaju sotoninim djelom. A Biblija je puna simbola, samo, simboli nam se otvaraju onoliko koliko smo se mi spremni otvoriti njima. Biblija je riznica istinske mudrosti, duhovnosti i prosvjetljenje, ali, da bi hodali po vodi moramo prvo izaći iz čamca predrasuda, dogmi, strahova....
Prva guzo Rijeke , pobjegao si kao pticica iz "Biblijskih kontradikcija"glavom bez obzira unatoc pozivanju nazad ,
a sada vidim pametujes ovdje i vrijedjas ostale...........
hm...dali bi to trebala biti slika pravoga vjernika................
bestvy77 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.06.2013., 23:18   #619
Quote:
Nepoznati kaže: Pogledaj post
Čitam, al ne vjerujem u te praznovjerice i brutalnosti.



Kad toliko ljudi se još zavarava da će im Biblija nešto poručit od BogoIsusa.

***
Ono što imaš u sebi, to pripisuješ drugima.
Čak si odlučio razviti vlastiti moral koji teži biti bolji od biblijskog.
To znači da si ti taj koji je "odlučio razviti vlastiti moral koji teži biti bolji od biblijskog"? lol

***
Što se mene tiče, ne razvijam nikakav novi moral. Samo se gnušam na nemoral spaljivanja žena i kamenovanja trudnica i na pokolje novorođenčadi. Kako sam samo pokvaren i zao.... samo mi je spaljivanje na umu. I kamenovanje.



Tako možeš govoriti o bilo kojoj knjizi koja zagovara još gore stvari od spaljivanja i kamenovanja žena "da je sve to duboka simbolika apsolutne mudrosti s neba".



Znači baš nikad ne smiješ nešto reći da ne valja? Samo dobrote oko sebe širit? Samo nalazit posvuda razloga za biti dobar čovjek. Hm. Pa i ja tako radim. Ne držim kritiku samu po sebi uvijek lošom.



Ti si opalio po Jehovinim svjedocima. Znači li to da je Jehovin svjedok u tebi? Zašto o njima ne govoriš samo lijepe stvari? Zašto u njima ne vidiš samo dobro i poticaj da budeš bolji čovjek?

Kad ja izložim neku odvratnost iz Biblije, a vjeruj, prepuna je toga, onda sam zloban, vidim samo zlo koje je i u meni.

Kad ti opališ po Jehovinim svjedocima, onda ti imaš pravo to radit, to ne znači da vidiš loše jer je u tebi loše, nego vidiš čistu istinu, pa ti to možeš, a ja ne smijem - jer ti to kažeš.
Drugom rijecju ,to se zove licemjerstvo!!!
bestvy77 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.06.2013., 23:30   #620
Quote:
ripaparazzo kaže: Pogledaj post
Razlika između vas dvojice i Biblije je što Biblija ništa ne podvaljuje, ona je zapis iskustva šezdesetak ljudi sa Bogom, a ako neko u tome vidi zlo, on učitava nešto u nju, siluje tekst, odnosno griješi u aizegezi. A jehovac i ti ste došli na temu sa ciljem podvaljivanja, pa ja nisam učitao u vaše postove svoje namjere ili motive već sam ih razotkrio, dok Biblija nema cilj zla koji ti u njoj vidiš ili sektarenja koje iz nje iščitava jehovac, tako da ste vas dvojica svojom analizom Biblije zapravo pričali o sebi.

Ma kojih 60 ljudi???Pobrkao si loncice..................
Sa ovime si prevazisao cak i onu tvoju tvrdnju da je biblija napisana i za 21.stoljece kao npr. kako postati pravi robovlasnik..................
bestvy77 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:55.