Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Automobili

Automobili Život na kotačima
Podforumi: Nautika, Motori i skuteri, Autoplin

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 19.12.2012., 10:24   #21
A i gume se ne bi smjelo dopumpati nego bi se trebao izbaciti iz njih sav ljetni zrak i upumpati zimski
SETRA Samoborček is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.12.2012., 10:32   #22
Ma kaki sad zrak - opće je poznato da dušik mora unutra. Bez dušika nema vožnje. Zimskog jasno ....
__________________
Bio sam 100% uvjeren da od hrvatskog Sudstva nema većeg govna ....
ICTY me podsjetio da u ništa nemožeš bit 100% siguran
CDRW is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.12.2012., 14:13   #23
Quote:
Azrael20 kaže: Pogledaj post
je,u par km se gume toliko zagriju da ih treba i do 1 bar vise napumpat
Izdusena guma se brze i vise grije. Pogotovo u Splitu.
__________________
Ghost of the Navigator
navigator1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.12.2012., 14:18   #24
Quote:
body halleck kaže: Pogledaj post
Dakle, po tvom nauku, to bi značilo kako ja sad, na +3st.C ,odem ne prvu benzinsku (1km), ili drugu (3km) i nadrukam gume na 2.6bara umjesto 2.3?!
Nek je benzinska i na 7-10km, tvoja formula mi nije nimalo uvjerljiva. Jesi ti ikad mjerio koliko ti se guma ugrije pri današnjim uvjerima nakon 5km vožnje pri 50-60km/h?
A,primjerice, stoji mi auto ljeti u hladu na +34stC i po tvom nauku su gume hladne. Hoću i onda na na prvoj benz. (ajd nek bude na 3km,ma, može i na 5km udaljenosti) napumpat na 2.6bara?!
Mnogo ce prije puknuti guma koja je lagano izdusena nego guma koja je prepumpana , recimo na 255 na sat.

I nije nauk moj nego... Mercedesov.

__________________
Ghost of the Navigator
navigator1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.12.2012., 16:33   #25
Quote:
navigator1 kaže: Pogledaj post
Tvornicka preporuka o tlaku je na hladno. A koliko puta mozes "na hladno" doma pumpati gume ??? Na toplo a to znaci dok se dovezes do prve benzinske pumpaj po formuli : tvornicka preporuka + 0,3
Quote:
navigator1 kaže: Pogledaj post
Mnogo ce prije puknuti guma koja je lagano izdusena nego guma koja je prepumpana , recimo na 255 na sat.

I nije nauk moj nego... Mercedesov.

Nekako nisam baš uvjeren, kako bi Mercedes davao tako paušalne i (pre)općenite naputke-drage volje čekam tvoj demantij. Oni bar znaju što to točno znači "topla", odnosno "hladna" guma. I put do "prve benzinske" može biti 3km u Zg pri 3st.C , a može biti 18km ako cugam sokić u DonjemMuću u biritiji Ćuk i odem u Sinj na Lukoil tankat pri temp.zraka od 34stC(a ceste 48st.C)-uvjeravam te kako ja tamo u tim okolnostima neću drukat gume na tvornički+0.3bara. A, ako sad odem na 6stC na benz. udaljenu 12km i planiram na dulji put nadrukat ću gume tvornički+0.2 (a ako vozim veći teret, možda i +0.3bara).
Nije mi jasna tvoja opaska "lagano izdušena" guma u kontekstu mog posta-gdje sam ja točno spomenuo tu opciju? To je sasvim druga tema i usporedba.
U pravilu često gume pumpam na nešto više od tvornički preporučenog (ovisno o autu,gumama, godišnjem dobu, teretu koji se prevozi, cesti-grad, ili autocesta etc.). Preporuka svakako ima smisla, ali ju ipak treba prilagoditi vozilu,uvjetima na cesti,gumama etc.
body halleck is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.12.2012., 16:39   #26
Teško je točno napumpati gume. Temperatura u gumama nije uvijek ista, nije svaki manometar na benzinskoj jednako kalibriran (točan), ovisi o gumama, itd....

Ja pumpam po tvorničkoj preporuci, zimske gume 0,2 bara više, a kada je auto pun onda ih napumpam na maksimum.

Nikada problema s gumama.
__________________
Potpis
WXW is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.12.2012., 16:44   #27
Quote:
WXW kaže: Pogledaj post
Teško je točno napumpati gume. Temperatura u gumama nije uvijek ista, nije svaki manometar na benzinskoj jednako kalibriran (točan), ovisi o gumama, itd....

Ja pumpam po tvorničkoj preporuci, zimske gume 0,2 bara više, a kada je auto pun onda ih napumpam na maksimum.

Nikada problema s gumama.
Tako je, zaboravio sam napomenuti "baždarenost" manometara na benz.pumpama, premda su zadnjih godina poprilično korektni (bar kad sam ja išao picajzlirat pa nadrukat na benzinskoj koja je u blizini mog meštra od kotača&motora pa tamo provjeriti dodatno)
body halleck is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.12.2012., 16:52   #28
Ja ću sutra na duži put, pritisak u gumama ide na maksimum. Kada dođem na odredište opet ću gume pustiti na minimum, i uvijek isto. Pokazuje skroz drugačije nego je bilo kada sam ih pumpao na maksimum.

Nema šanse da se gume 100% točno napumpaju. Ne zna se šta je gore, u zimi kada ne znaš kada je guma na 20C ili u ljeti kada je guma +40C.

Ozbiljno si planiram kupiti mjerač sa laserom za mjerit temperaturu predmeta.
Jedino postoji jedan problem, ako moram pumpati gume na 2,6 bara na 20C, a temperatura je 10C, kako izračunati koliko treba napumpati? Ah da, onda smo opet kod one priče da nije svaki manometar točno kalibriran i da nisu svi isti.

Bilo kako da se čovjek trudi tlak u gumama nikada nije 100% ispravan. Najvažnije je redovito kontrolirati pritisak, povečati pritisak kada je auto pun ili kod zimskih guma i ništa više. S time je već puno posla napravljeno i guma že držati koliko treba.
__________________
Potpis
WXW is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.12.2012., 08:13   #29
Eto pogledo jutros na autu (clio) da li piše negdje tlak u gumama. Ne piše.
cincilator is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.12.2012., 08:36   #30
Poklopac tanka? B nosač?

U manualsima ima 100%.
__________________
Potpis
WXW is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.12.2012., 08:43   #31
Poklopac tanka i b nosač nema. Ima samo u user manualu.
cincilator is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.12.2012., 08:46   #32
Onda ti je ispao ili nije ni imao.

Ako ti nije volja stalno gledati u manualsima napravi si kopiju i stavi negdje u blizini da imaš kad treba.
__________________
Potpis
WXW is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.12.2012., 08:55   #33
Ne nije ga imao. Kada sam kupio auto (novi) tražio sam taj podatak po autu, ali ga nije bilo nigdje osim u user manualu. Sad znam napamet koliko ide.
cincilator is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.12.2012., 09:05   #34
Štednja proizvođača.
__________________
Potpis
WXW is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.12.2012., 09:15   #35
@cincilator, ti imaš clioII ph2? Moj je ph1,2000g. i ima uz dovratak prednjih vrata. No, moj je išao po narudžbi iz Francuske, nije išao sa "lagera za lijepu našu", no, to ne može biti opravdanje mulcima iz renoa za taj tip "štednje"
body halleck is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.12.2012., 09:28   #36
Da 2 ph 2 x2, moj je isto naručen (nije bio na lageru) a napravljen je u Francuskoj.
Da to je radi štednje.
Recimo jedan auto (clio) koji imam je napravljen je 2002 i ima brave na prednjim vartima (vozačkim i suvozačkim) dok drugi koji je 2003 ima bravu samo na vozačkim vratima.
Dobro imaju daljinsko otvaranje pa im ta brava i nije neka potreba.
cincilator is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.12.2012., 22:54   #37
O sunce li im stisnuto, pa koliko košta jebena naljepnica? Jedan cent? Dva? Pa jesu na to spali da na NALJEPNICAMA štede?????
__________________
Bio sam 100% uvjeren da od hrvatskog Sudstva nema većeg govna ....
ICTY me podsjetio da u ništa nemožeš bit 100% siguran
CDRW is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.12.2012., 23:11   #38
u cijeloj priči oko renolove štednje po tom pitanju, možda je najfrapantnija činjenica kako stariji model ima naljepnicu, a noviji nema... Čak im ni rodijačka konkurencija ne špara na tom-pug206&207 uredno imaju naljepnice...
body halleck is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.12.2012., 23:28   #39
Možda su promjenili poziciju naljepnice. Na starom autu mi je bila na okviru vrata, i to mi je nekako najbolja i najlogicnija pozicija. Sadašnji ima naljepnicu u pretincu za rukavice .
farfan is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.12.2012., 23:34   #40
Pretinac za rukavice?! Koji auto?
body halleck is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:39.