Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 18.04.2014., 01:33   #361
Molim vas za pomoć. Bilirubin mi je, zadnjih 5 godina sigurno, povišen i iznosi 32 a ALT 8. Što bi to značilo? Da li ti jetreni enzimi imaju kakve veze sa maščenjem i opadanjem kose? Puno vam hvala.
havana2014 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.06.2014., 23:42   #362
Zanima me ako netko zna jel mogu istovremeno pit kapsule articoke i cesnjaka?

Sent from my GT-I9505 using Tapatalk
android-Split is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.06.2014., 11:02   #363
Quote:
Android-split kaže: Pogledaj post
Zanima me ako netko zna jel mogu istovremeno pit kapsule articoke i cesnjaka?

Sent from my GT-I9505 using Tapatalk
Ako ih popiješ sa razmakom od 12h, mala je vjerojatnost kako će doći do nekakve negativne&neželjene međusobne reakcije.
No, svi smo vrlo individualni.
body halleck is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.06.2014., 11:48   #364
Onda u 10h jedno i drugu u 22h

Sent from my GT-I9505 using Tapatalk
android-Split is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.06.2014., 12:42   #365
Pa, tak' nekak'...

Nekakva zona sigurnosti sasvim OK
body halleck is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.06.2014., 20:11   #366
Quote:
ombia kaže: Pogledaj post
Ako ce se sumnjati na masnu jetru, slati ce te dalje na ultrazvuk. Masna jetra nastaje od hrpe stvari, ne nuzno od masne hrane.
Masna jetra ne nastaje od masne hrane nego od
1) hipertrigliceridemije zbog povecanog unosa ugljikohidrata hranom (dakle od masnoca koje nastaju u jetri iz ugljikohidrata (skroba i secera)
2) alkohola
3) lijekova
4) naglog mrsavljenja
5) prevelikog BMI neovisno o tipu prehrane i manjka aerobne fizicke aktivnosti
6) promjena u trudnoci

Modificiranom ketogenom prehranom (s mnogo maslinovog ulja, omega-3 preparata, ribe, maslina, orastih proizvoda) dolazi do reverzije hepatosteatoze, dakle bitno je smanjiti secer i ugljikohidrate.

Eskimi ne jedu secer ni ugljikohidrate i nemaju niti infarkt niti masnu jetru.


Najbolja prehrana za masnu dijetu je mediteranska (s mnogo ribe, maslinovog ulja i orasastih prozivoda, i bez secera i ugljjikohidrata), ali bez alkohola i bez lijekova koji djeluju stetno na jetru (80% lijekova ima kapacitet za to, od Paracetamola do Stocrina).


Aminotransferaze (jetrene enzime, markere masne jetre i jetrene lezije) smanjuju:
1) articoka i kolin (uzimaju se prije jela)
2) silimarin (uzima se nakon jela)
3) Ursofalk/ursodiol (uzima se 3 kapsule prije spavanja, njega redovno dajemo trudnicama s masnom jetrom i visokim aminotransferazama).
4) gorko lisnato povrce tipa radic, te cesnjak
5) melatonin: http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21224501

Valja izbjegavati prekoncentrirane vitaminske pripravke, proteinske shakeove, sve to previse opterecuje funkciju jetre...
Kad uzimamo nutrijente iz hrane, oni stizu postupno u jetru (preko portalne vene), a ne u naglim koncentracijama kao kad uzimamo koncentrirane pripravke.

http://www.liver.ca/livewell/issues/...r_Disease.aspx
Quote:
Alcohol has always been considered the liver’s worst enemy. Lately however, there is increasing evidence that refined sugar and its manufactured cousin – high fructose corn syrup -- may actually do just as much damage to the liver when consumed in excess.
__________________
frau merkel kaze: do you know how? a hrvati: vau vau

Zadnje uređivanje Fuerteventura : 25.06.2014. at 20:30.
Fuerteventura is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.10.2014., 20:40   #367
Problem sa jetrom

Pozdrav,ovako imam sljedeci problem koji me muci vec neko vrijeme.
Imam 21 godinu,dok sam bio teenager ,od 15 pa nadalje pio sam alkohol dosta ajmo reci,ko i svi mladi vise manje,svaki vikend u velikim kolicinama,u zadnjih 2 godine skoro ne pijem nikako alkohol,mozda jednom u mjesc dana,nekad i rijeđe,jer sam svjestan kakvu sam si stetu napravio.Znalo mi se prije desavati da me jetra boli i vise dana nakon noci pijanstva,jednom sam nakon toga koristio silimarin tablete i pomogle su mi. Sad mi se zna desavati u jutro da se dignem i jetra me zna lagano boliti pogotovo ako kavu popijem,to traje jedno do popodneva.Znam da bih trebao doktoru ici ali nemam zdravstveno jer nisam redoviti student a nakon srednje skole sam imao cca mjesec dana napraviti zdravstveno ali nisam jer nisam znao :/, pa ga mogu dobiti tek kad se zaposlim ako se ne varam. Moje pitanje je,sta mogu ucitini da "izlijecim" jetru,da vise nemam tegobe s njom,prvenstveno bih htio prirodne metode.
Ostalih zdravstvenih problema nemam,fit sam,nisam pretil i relativno se zdravo hranim. Hvala unaprijed svima.
Disturbed One is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.10.2014., 20:47   #368
pa za pocetak odi u privatni lab napravi krvnu sliku zajedno s jetrenim enzimima (to ti je 100-200 kn) pa ces vidjeti kakva je situacija, ali svakako bi trebao otici doktoru, mislim da tome nema alternative
SayWhatAgain is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2014., 09:17   #369
poz...vadio sam krv i nalazi su ok osim nalazi jetre:
AST 32 (ref 11-38)
ALT 98 (ref 12-48)
GGT 73 ref (11-55)
ALP 77 ref(60-142)
i glukoza mi je 3,80 ref(4,40-6,4)!

Imam hipotireozu 35god...BMI mi je preko 30 nažalost...i u zadnje vrijeme ne bavim se tjelovježbom!
Vecer prije vadjenja pojeo sam jednu pizzu normalne veličine...!
Doktorica mi je dala da vadim markere za hepatitis i HIV...neznam zasto HIV...!
Prošle godine sam imao isto povišene enzime ali to nakon neke fešte...te sam ponovio nakon 7 dana i nalazi su bili skoro u normali...!
Znači dijeta i pomoglo bi mi silimarin da pijem?
Hvala...!
cittanoves1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2014., 09:55   #370
Quote:
cittanoves1 kaže: Pogledaj post
poz...vadio sam krv i nalazi su ok osim nalazi jetre:
AST 32 (ref 11-38)
ALT 98 (ref 12-48)
GGT 73 ref (11-55)
ALP 77 ref(60-142)
i glukoza mi je 3,80 ref(4,40-6,4)!

Imam hipotireozu 35god...BMI mi je preko 30 nažalost...i u zadnje vrijeme ne bavim se tjelovježbom!
Vecer prije vadjenja pojeo sam jednu pizzu normalne veličine...!
Doktorica mi je dala da vadim markere za hepatitis i HIV...neznam zasto HIV...!
Prošle godine sam imao isto povišene enzime ali to nakon neke fešte...te sam ponovio nakon 7 dana i nalazi su bili skoro u normali...!
Znači dijeta i pomoglo bi mi silimarin da pijem?
Hvala...!
Piti kurkumu (u bilo kojoj biljnoj ljekarni ili prodavaonici zdrave hrane), 2-3 puta dnevno čajna žličica s vodom. Nije uopće strašno za popiti. A obnavlja jetru fenomenalno, ja sam imala duplo gore nalaze. I mir u glavi!
Cllubby is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2015., 19:58   #371
Slazem se !!!

Quote:
Laganini kaže: Pogledaj post
NAC (N-acetil cistein) je kao prekursor glutationa (posebno ako se uzima zajedno sa aminokiselinom l-glutaminom) ne samo odlican (najjaci) tjelesni antioksidans nego i sigurno najbolji prirodni pripravak za regeneraciju i ciscenje jetre.
Twinlabov NAC (60 caps) dodje oko 180 kn.
Bio sam se informirao o predoziranju paracetamolom (nazalost lako dostupan), a moze biti "tihi ubojica" ili sredstvo suicida ! Zasto tihi pa zato sto nakon predoziranja u prvih 24h vecina ne pokazuje skoro pa nikakve simptome, a kada dodju vec je prekasno tj. dolazi do akutnog zatajenja jetre! Ako pacijent dodje nakon 8h od predoziranja upravo mu se ordinira NAC i sanse za prezivljavanje su velike i bez znatnih posljedica jer on pomaze ponovnu regeneraciju glutationa kojeg vrlo aktivni metabolit paracetamola NAPQI "zdere" i spusta mu granicu nakon koje moze unistavati hepatocite! Administracija NAC em moze direktno neutralizirati NAPQI em kao prekursor glutamiona povecava njegovu razinu tako da moze opet oksidirati NAPQI!
Denial Of Life is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2015., 20:39   #372
Question Nije za pohvalu, ali bas me zanima ?

Za sada sam ziv i zdrav-koliko cu to bit NEZNAM!

Citam postove i nekako mi ljudi djeluju "hipohondricno" !

Samo me zanima:

Dali je itko od Vas imao gama glutamil transferazu : 4076

38 mi je i dobar dio zivota sam bio cuger!

Nakon 3mj. bez alkohola GGT se sa 4076 spustio ispod 200 !
Denial Of Life is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.04.2015., 11:00   #373
https://www.youtube.com/watch?v=d7cY5ZPwXkc

Ovdje kažu da 4 i više šalica kave dnevno može smanjiti rizik za rak jetre do 90 posto. Na slicne clanke sam i po internetu nailazio gdje kažu da kava spušta GGT..

Zanima me.. da li se može GGT spustiti samo sa kavom jer ima neka antioksidanse ili je to povezano sa kofeinom?

Quote:
Denial Of Life kaže: Pogledaj post

Nakon 3mj. bez alkohola GGT se sa 4076 spustio ispod 200 !
ja dnevno popijem oko 10 pivi, i tako već 7 godina, a GGT mi je samo 400

al sam se malo zabrinuo kad sam vidio da je izvan granica a doktorica nije nis rekla... pa sad malo tražim.

A niš uvest ću oko 4-5 kavi

Zadnje uređivanje body halleck : 22.04.2015. at 18:00. Reason: spajanje postova
hypnosis is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2015., 20:41   #374
Bolovi

Ekipa pozz,

radio uzv, krvne testove i sve je ok sve dok nisam dosao na transfuziju u Zg-u..Kronični hepatitis b, od majke nije niti imala pojma, ostali u obitelji nemaju (mlađi su i cijepljeni )...Problem je što me jetra užasno boli..malo sam se i zbuco preko zime..savjet..neki čaj..silimarin mi ne pomaže....
Tadeus1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2015., 18:01   #375
Masna jetra

Problem je sljedeci, moja majka ima problema sa masnom jetrom. Zuc joj je odstranjena prije godinu ipo, nema hepatitis te nikad nepije alkohol. Procitala je da L'methionin cisti jetru te je zanima ima li itko iskustva sa time. Ako neko ima isti problem molio bih da napise kako je to ljecio/izljecio. HVala
Subj3ct is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2015., 06:56   #376
Jetrena dijeta i silimarin. Nema druge.
__________________
Kad je baka ovo izrekla, strahovito jeknu cijela dubrava, prestadoše čari u šumi Striborovoj, jer je baki bila draža njezina nevolja, nego sva sreća ovog svijeta.
Ivanicapeca is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2015., 23:49   #377
Utjece li Medrol na jetrene enzime? Mal mi je glupo uopce o tome govoriti jer je proslo godinu dana da sam ga uzimala, ali do tada je sve bilo u redu. Pila sam trodnevnu dozu Medrola jer sam imala alergijsku astmu (kasalj koji se javlja nakon prehlade) i jos mi je dala Ventolin i jos nesto, ali se sada ne mogu sjetiti sto. Nekoliko dana nakon sto sam prestala uzimati Medrol mi se javio ljubicasti osip (kao akne) na tabanima te sam zavrsila na hitnoj. Misici su me boljeli i prije, ali ne toliko, imala sam osjecaj da me netko tukao kada bih se ujutro probudila. Jetreni enzimi mi nisu previse povisenu, ali se pitam je li moguce da je to od Medrola od prije godinu dana?
__________________
Za Velikog Vezira, sa stitom ili na stitu © Plitko
It's about how much freedom you can take away from somebody before they either fold or fight.
Dugonoga is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.11.2015., 06:06   #378
Quote:
Dugonoga kaže: Pogledaj post
Utjece li Medrol na jetrene enzime? Mal mi je glupo uopce o tome govoriti jer je proslo godinu dana da sam ga uzimala, ali do tada je sve bilo u redu. Pila sam trodnevnu dozu Medrola jer sam imala alergijsku astmu (kasalj koji se javlja nakon prehlade) i jos mi je dala Ventolin i jos nesto, ali se sada ne mogu sjetiti sto. Nekoliko dana nakon sto sam prestala uzimati Medrol mi se javio ljubicasti osip (kao akne) na tabanima te sam zavrsila na hitnoj. Misici su me boljeli i prije, ali ne toliko, imala sam osjecaj da me netko tukao kada bih se ujutro probudila. Jetreni enzimi mi nisu previse povisenu, ali se pitam je li moguce da je to od Medrola od prije godinu dana?
Od Medrola kojeg ste uzimali 3 dana i to prije godinu dana? Ne, nije moguće.
__________________
I'm not a man of too many faces.
The mask I wear is one.
Im mortal is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2015., 11:29   #379
Quote:
Dugonoga kaže: Pogledaj post
Utjece li Medrol na jetrene enzime? Mal mi je glupo uopce o tome govoriti jer je proslo godinu dana da sam ga uzimala, ali do tada je sve bilo u redu. Pila sam trodnevnu dozu Medrola jer sam imala alergijsku astmu (kasalj koji se javlja nakon prehlade) i jos mi je dala Ventolin i jos nesto, ali se sada ne mogu sjetiti sto. Nekoliko dana nakon sto sam prestala uzimati Medrol mi se javio ljubicasti osip (kao akne) na tabanima te sam zavrsila na hitnoj. Misici su me boljeli i prije, ali ne toliko, imala sam osjecaj da me netko tukao kada bih se ujutro probudila. Jetreni enzimi mi nisu previse povisenu, ali se pitam je li moguce da je to od Medrola od prije godinu dana?
Jesi pila možda neke lijekove, sirupe, dodatke prehrani, čajeve... u zadnje vrijeme?

Medrol može povisiti jetrene ali kad se duže vrijeme pije ili ako se dobiva u visokim dozama (recimo kod pulsne terapije, kad se kroz par dana venozno dobiju visoke doze).

Ovo tvoje nije od Medrola. Recimo običan paracetamol može utjecati na jetrene enzime a svi ga krkamo ko ludi kad smo bolesni.
__________________
Ljubav je pobjeda mašte nad inteligencijom. H. L. Menken
...previše ljudi traži pravu osobu, umjesto da sami pokušaju biti prava osoba...
leeloo27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2015., 12:34   #380
U to vrijeme sam se osjecala jako slabo, misici su me boljeli, imala virozu koju sam vukla 2 mjeseca, pila sirup protiv kaslja i Aspirin C. Od veljace su mi blago poviseni jetreni enzimi (alt 64, ast 72), iskljucio se hepatitis i mononukleoza i masna jetra, a sada sumnjaju na autoimuni hepatitis. Znam da sam ga pila samo 3 dana uz Ventolin i jos jedan lijek u pumpici, ali svi se doktori cude zasto mi je Medrol propisan (iako se je sjecam kolika je doza bila). Ujutro sam uzimala pripravak od meda, cvjetnog praha i propolisa, ali to je prirodno.
__________________
Za Velikog Vezira, sa stitom ili na stitu © Plitko
It's about how much freedom you can take away from somebody before they either fold or fight.
Dugonoga is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 03:45.