Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Ostale umjetnosti

Ostale umjetnosti Slikarstvo, arhitektura, umjetnost života...
Podforumi: Kazalište, Strip, Kreativni nered

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 13.08.2004., 20:07   #1
Kič

Potaknut još jednim otvaranjem Olimpijade, pitam se:

Što je kič?
Zašto ga ljudi rade?
Zašto istu stvar jedan čovjek vidi kao kič a drugi kao umjetnost?
Kesten is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.08.2004., 20:46   #2
zavisi i u kojem je kontekstu postavljen, nekad on ima i svrhu...a i ovisi od sredine iz koje covjek dolazi...npr juzna amerika ima takvu nekakvu tradiciju, boje, preobilje, kitnjatost, svega tu mac, pa lakse bilo koji njihov rad moze djelovati kao kic. (naravno, ne povlacim generalizacije, samo navodim neke karakteristike koje mogu utjecati na izrazaj). Imala sam priliku vidjeti jako puno radova od bas juznoamerikanaca, i svi ti su djelovali tako nekako
dada79 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.08.2004., 20:49   #3
Re: Kič

Quote:
Kesten kaže:

Zašto istu stvar jedan čovjek vidi kao kič a drugi kao umjetnost?
neki imaju iskrivljenu percepciju nedaj ti boze znati sta sve i na koji nacin neki ljudi vide
dada79 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.08.2004., 23:15   #4
Re: Kič

Quote:
Kesten kaže:
Što je kič?
Ucili smo mi tocnu definiciju iz likovnog sta je kic. I imali je u testu. I u ispravku testa. Oba dva puta sam napisao svoje misljenje o tome sto je kic i naravno nisam dobio bodove. Uglavnom, postoji nada da netko tocno zna sta je kic... ali to nisam ja
Sudden Sid is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.08.2004., 18:00   #5
Koja bi bila definicija kiča u zapadnoj kulturi?

Ja bi to ovako složio:

Pojava kad se u nekom proizvodu/umjetničkom djelu neka karakteristika naglasi. Ali, ono što kič odvaja od uobičajenih eksperimenata je to što je vezan za širu publiku. Obično se radi o "narodnim masama". Dakle, nešto blisko suvenirima, okarakterizirano masovnom proizvodnjom i konzumacijom.

Kič se obično koristi u situacijama kad se nekom djelu želi umanjiti vrijednost koju on ima zbog povezanosti s masovnim ukusom. Kič je finiji način da se za nešto kaže da je "seljačko", "ulično" i slično.

S druge strane, Kundera je napisao zanimljivu opasku: svaki politički sistem ima svoj kič. Kao što su komunistički sistemi imali svoju vrstu kiča (soc-realizam, idealizirane vrijednosti radnika i seljaka), tako to vjerojatno ima i kapitalizam.

Naravno, rijetko ko se sjeti spomenuti kako se isto tako može izdefinirati i "akademski kič".

Otvaranje OI u Ateni potaklo na raspravu o kiču zbog svog "umjetničkog dijela" programa. Ne da imam nešto pretjerano protiv šarolikih prezentacija i vatrometa, ali naslutio sam da iz nekakve hoch-perspektive cijelu tu proslavu možemo okarakterizirati kao kič - jednako kao i komunističke sletove omladine nekoć.
Kesten is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.08.2004., 21:26   #6
Re: Kič

Quote:
Kesten kaže:
Zašto ga ljudi rade?
Zašto istu stvar jedan čovjek vidi kao kič a drugi kao umjetnost?
zato jer imaju smisla za lijepo ili jer im fali (tj. imaju ga previse) "znanja" npr. (ukljucuje i odgovor na drugo pitanje)
da danas netko oboji anticku skulpturu (inkarnat, kosu, stakalca u oci itd.) rekli bi kic - pa antika je "bijela"

naravno i ako znas nije dio tvog odgoja
__________________
isn't that gun a little big for a girl?! c'mon use my .45
LoveJoy is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.08.2004., 13:37   #7
Re: Re: Kič

Quote:
LoveJoy kaže:
zato jer imaju smisla za lijepo ili jer im fali (tj. imaju ga previse) "znanja" npr. (ukljucuje i odgovor na drugo pitanje)
da danas netko oboji anticku skulpturu (inkarnat, kosu, stakalca u oci itd.) rekli bi kic - pa antika je "bijela"

naravno i ako znas nije dio tvog odgoja
S druge strane, za bilo što drukčije može se reći - "originalno", "nov pristup" i slično.

Korištenje riječi "kič" je dakle znak elitizma u kojem se podržava jedan ograničen set vrijednosti.

Zašto? Pa vjerojatno zato što inovacija svojom mogućom popularnošću uvijek ugrožava stari poredak u kojem se elitisti osjećaju ugodno.
Kesten is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.08.2004., 14:49   #8
Ja volim kič i camp na filmu.

Ali razlikujem dobar kič ( Moulin Rouge! ) i dobar camp ( Mean Girls ), od lošeg kiča ( Duga mračna noć ) i lošeg campa ( Četverored ).

Mislim da je razlog tome što su prva dva naslova svjesna svog kiča, a potonja dva misle da su 'ozbiljna' umjetnost.
__________________
We've all heard that a million monkeys banging on a million typewriters will eventually reproduce the entire works of Shakespeare. Now, thanks to the Internet, we know this is not true.
kozz is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.08.2004., 15:01   #9
Kič nema veze s inovacijama. Kič je površan, uključuje neke efekte bez ikakva dubljeg značenja, koristi se samo najpovršnijim i najblještavijim sredstvima kako bi djelovao na prvu razinu osjetilnog primanja.
...neukusno pretjerivanje, gomilanje...
S druge strane, zaista izuzetan osjećaj za stil može pomiriti čak i gomilanje... Ali to je onda nešto dublje.

I pretencioznost je kič...imitiranje...

Ali svatko ima svoj individualni osjećaj kojim dijeli kič od onoga što (za njega) ima veću vrijednost; netko ima više zahtjeve, netko niže. Uostalom, kao u svemu.

A neki baš u kiču uživaju, i zašto im zamjeriti?
deni is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2004., 22:44   #10
Tamo gdje sam odrasla tocno se znalo sto je kitch. I nedajboze da im se okruzis. Ipak... nitko ga nikad nije zelio definirati.

Ovdje gdje zivim takva rijec ne postoji. Demokratizacija je otisla toliko daleko da ne postoji autoritet u umjetnosti. Elitizam je nedopustiv. U umjetnosti samo postoji demokracija, odnosno isplatljivost i marketability. U takvom okruzenju sve vrvi kitchem. Danas znam kako bih kitch definirala. Umjetnost kojoj je prioritet dopadnost, "slatkoca". Covjek nece kupiti uljanu sliku za $3000 zato sto ga je duboko intimno dirnula. Kupit ce je zato sto pase uz sofu ili uz zavjese.

Covjek nece pogledati film koji ce ga dusevno uznemiriti. Gledat ce onaj film koji ce ga oraspoloziti i vratiti spremnog za patnju u ponedjeljak ujutro.

To je kitch.
Shtefitza is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2004., 14:40   #11
Kič je stanje duha koje se ponekad materijalizira u predmetu
t.j.
kič-predmeti su materijalizacija kič-svijesti.
Earl Grey is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.09.2004., 01:28   #12
Puno kica je potrebno da bi se rodila umjetnost. A bilo bi i uzasno dosadno da ga nigdje nema... Koliko god ovo-ono ( ne da mi se pisati ), ali tamo gdje je ekonomski razvoj najveci, tamo ima i najvise kica, i najvise umjetnosti ( i ljudi daju od sebe najvise ). Uzmes recimo Steven Spielberga. Dobro, on je tipican primjer, ali ima ih jos.
__________________
vedrica
vexy is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.09.2004., 11:24   #13
Nažalost, nitko od vas nije dao pravu definiciju kiča.

Kič je predmet koji, unatoč svojoj primarnoj svrsi, imitira da je predmet koji se koristi za nešto drugo, da bi postigao veći efekt u očima i pravio se da nije bezvrijedan.

Naprimjer, to je pepeljara koja imitira da je tanjur, upaljač koji imitira da je mobitel ili telefon koji imitira automobil.

To je uža definicija kiča, sve ostalo stvar je samo narodnog govora. To da je kič nešto šareno, neukusno, simpatično, prezaslađeno, plitko - to je samo mit u narodu, a može se nazvati širim pojmom kiča.

Po toj logici i minimalistički uređen stan bi bio kič, iz jednostavnog razloga što je minimalizam zastario i izlizan. Trendovi se mijenjaju, tako da je nemoguće iz trendovske situacije zaključivati o kiču. To uopće nije stvar kiča.

Sada je zapadni svijt u fazi dizajnerskog baroka. Pretjerivanje i glamuroznost dosižu svoje najveće granice.
Sjetite se minimalizma sa kraja 90' i pretjerivanja sad.

Po tome OI u Ateni nisu u nikojem slučaju bile kič, već upravo odličan prikaz današnjeg trenda u svijetu - težnja bajkovitosti, neutaživa žeđ za spektaklom, megalomanijom i irealnosti (to se da povezati sa kolektivnom frustracijom današnjeg otuđenog i manipulativnog svijeta).
__________________
Velika je vjerojatnost da će se odgovor na neko bitno pitanje nalaziti izvan okvira našeg razmišljanja.
Jango Fett is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 05:40.