Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Gastronomija > Hrana i zdravlje

Hrana i zdravlje Posebni režimi prehrane

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 04.07.2013., 13:05   #1
Prehrana kod multiple skleroze: OMS i/ili Swankova dijeta

Otvaram ovu temu kako ne bismo nepotrebno opterećivali temu o multiploj sklerozi na Zdravlju.

Radi se o dvije specifične dijete, od kojih je Swankova ispitana na 140 ljudi tijekom 30 + 15 godina praćenja, i makar se danas kaže da ne zadovoljava sve kriterije znanstvenog istraživanja, ipak je to jedino dugoročno, odlično dokumentirano istraživanje s vrlo indikativnim rezultatima (u najkraćim crtama - svi sudionici, njih 70-ak koji su ustrajali, dočekali su duboku starost POKRETNI, što je za MS vrlo nevjerojatno, dok su oni koji su konzumirali više zasićenih masnoća od propisanog imali uobičajen tijek bolesti).

OMS (overcoming multiple sclerosis) dijeta je bazirana na Swankovoj, ali dodatno zaoštrena, sukladno novim, recentnim istraživanjima (npr. o opasnostima mliječnih proteina za oboljele od MS-a).

OMS dijeta:

-provodi se tijekom cijelog života

-najbitnije je držati količinu zasićenih masnoća ispod 20 grama dnevno (pa i ispod 15), te maknuti mliječne proteine

-mogu se jesti:
riba i svi morski plodovi, bjelanjak, svo voće, svo povrće, sve žitarice i mahunarke, orašasti plodovi, ekstra djevičansko maslinovo ulje (s tim da iako nije izrijekom spomenuto, ja bih tu dodala i druga hladno prešana ulja u umjerenim dozama - ali to je moja interpretacija), kakao (čisti, umjereno), soja, tofu, seitan, alkohol (npr. vino) - umjereno

-izbjegavati:
meso i suhomesnati proizvodi, žutanjak, mlijeko i mliječni proizvodi (npr. sladoled), masnoće: svinjska mast, maslac, vrhnja, hidrogenizirana biljna ulja i SVI PROIZVODI KOJI IH SADRŽE (keksi, lisnata tijesta, krafne, buhtle, kolači iz slastičarnice, čokolada, štrukli, pizza (osim ako nije s povrćem i maslinovim uljem)

SWANKOVA DIJETA

-isti princip, ali dopušta se meso (ne crveno prvih godinu dana) u manjim količinama, te jaja i mliječni proizvodi s manje od 1% m.m.


Pored toga, u početku dijete, nekih 9 mjeseci trebalo bi uzimati dovoljne količine omege 3 (o tome na inicijalnoj temi o MS-u) i D vitamina (isto), vježbati, meditirati, dovoljno spavati.

S obzirom da smo više-manje svi navikli bar jednom dnevno jesti nešto s nogu, iz dućana ili fast food, ova dijeta nije jednostavna, jer zahtijeva svakodnevno kuhanje (ili veću količinu, pa zamrzavanje) i promjenu navika.

Ja prva ne mogu je slijediti, tek uvodim po jedan takav obrok dnevno, možda dva.
Zato je ova tema za pokušaje i pogreške, podršku, tips & tricks, što skuhati ili imati u pričuvi za brze i jednostavne obroke, kako napraviti klasičan recept sa zamjenskom masnoćom, kako napraviti slatkiše bez zasićenih masnoća, čime zamijeniti mlijeko i sl.

S obzirom da forum na originalnoj stranici,odnosno tamošnji forumaši, nikako ne podržavaju ljude koji nisu uspjeli u jednom danu 100% preći na tu prehranu, i tako obeshrabruju mnoge koji malo po malo pokušavaju, voljela bih da ova tema ne bude u tom smislu isključiva - jer meni je itekako jasno što znači odreći se sve omiljene hrane do kraja života (ja ne mogu), i ne mislim kao što oni kažu da je to pitanje SVE ili NIŠTA. Mislim da se svaki trud računa.

Napomena:
OMS i Swankova dijeta NISU low fat, nego low saturated fat (niske u zasićenim masnoćama), ne služe mršavljenju i predviđene se da ih slijedi čitav život

Napomena 2:
Obje dijete dolaze uz relevantna znanstvena istraživanja, koja možete potražiti na originalnim OMS stranicama

Napomena 3:
Tema nije "za" ili "protiv" ovih načina prehrane, već isključivo podrška, informacije i razmjena iskustava MS pacijenata koji su odlučili isprobati / pokušati / u potpunosti ili djelomično slijediti blažu Swankovu ili strožu OMS dijetu.
femmelatin is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.07.2013., 13:10   #2
Linkovi:

http://www.overcomingmultiplesclerosis.org

http://www.overcomingmultiplescleros...-Program/Diet/

http://www.swankmsdiet.org/About%20The%20Diet

Matična tema o multiploj sklerozi na Zdravlju: https://www.forum.hr/showthread.php?t=591492
femmelatin is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.07.2013., 14:48   #3
Drago mi je da je otvorena posebna tema
Ja slijedim OMS pristup i uglavnom ću pisati o tome. Nadopunila bih femmelatin - OMS pristup nije samo zaoštrena verzija Swankove dijete, već je proširen i obogaćen, te se ovdje na temelju rezultata znanstvenih istraživanja jako vodi računa o razini vitamina D (razina bi trebala biti oko 150nmol/l), potiče se vježbanje i meditacija.

Također, treba napomenuti da OMS program ne isključuje primjenu lijekova. Temelji se na pristupu da ćemo učiniti maksimalno - sve što treba za zdravlje, s ciljem da zaustavimo i smanjimo napredovanje ove teške i zastrašujuće bolesti.

Rezultati postoje i vrlo su impresivni. Dr. Swank je govorio da njegova dijeta djeluje na oko 95% ljudi. Postoje svjedočanstva njegovih pacijenata koji su još uvijek živi i funkcioniraju odlično nakon godina života s MS-om.

Na žalost, kako kod nas, tako i u ostatku svijeta, njegov pristup nije dovoljno prepoznat i prihvaćen. Razlog? Njegovo istraživanje koje je započeto krajem 40-tih godina, ne odgovara strogim standardima koji se očekuju od znanstvenih istraživanja u današnje vrijeme - ispitanici nisu slučajnim odabirom stavljani u eksperimentalnu i kontrolnu grupu, već su uspoređivane grupe "good dieters", odnosno ljudi koji su slijedili njegove upute o prehrani, i "bad dieters", odnosno ljudi koji ih se nisu pridržavali kako treba, ljudi su se raspoređivali u grupe sami, svojom odlukom da slijede ili ne slijede preporuke.
Rezultat toga je da se o tom pristupu neurologe ne uči na fakultetima, te oni to smatraju nekakvim nedokazanim pristupom.

No, mnogi od nas ne misle tako. Pogotovo kada su rezultati tu i vrlo su impresivni.
Najnovija knjiga u kojoj su skupljene priče ljudi koji su godinama primjenjivali OMS pristup je Recovering from Multiple Sclerosis
Knjiga je divna i vrlo inspirativna, imat ću još komentara na nju.

Očekujem da ćemo na ovoj temi razgovarati o svemu, a ne samo o receptima.
Što se tiče recepata, baš sam danas vidjela jako zanimljiv, provjerit ću pa stavim sutra
Amelie77 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.07.2013., 16:16   #4
Evo ja sam danas doručkovala i ručala po OMS-u, a onda maznula jedan keks.
Ipak mislim da je to bolje, nego da sam doručkovala lisnato iz pekare, ručala ćevape ili tjesteninu s umakom na bazi vrhnja, ili pojela cijelu kutiju keksa.

Doručak su bile miksane zobene s voćem, orašastim plodovima i žlicom lanenog ulja (ono se jako preporučuje, jer nam daje omega 3), ručak je bilo varivo od ječma i leće s povrćem i maslinovim uljem i svježa paprika.
femmelatin is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.07.2013., 17:43   #5
Evo i ja se trudim paziti na prehranu - hvala Femme na njenim savjetima i OMS saznanjima.

Uglavnom preko tjedna pazim šta jedem i idem i na fitness..
..ali onda dođe vikend i raspametim se - jedem sve što ne smijem.

Također uglavnom doručkujem orašaste plodove i voće.
Super su mi i sitno usitnjene zobene pahuljice u kombinaciji sa bademovim mlijekom, cimetom i medom. Smijemo li jesti med?

Sad po ljetnim vrućinama radim salate od svega i svačega; npr skuham zob / ječam / pšenicu/ pir kako koju žitaricu (koja mi taj dan bude zanimljiva) i u to stavim svježeg povrća, limuna, ulja maslinovog - lanenog, malo peršina ili kopra..malo kukuruza...bude stvarno jako fino.

E onda odem kući mami za vikend i osjećam se nekako slobodno pa fulam dan sa sendvičima koje obožavam - njih mi se najteže odreći :-(

Smije li se jesti tuna iz konzerve?
Margi81 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2013., 10:32   #6
Quote:
Margi81 kaže: Pogledaj post
Evo i ja se trudim paziti na prehranu - hvala Femme na njenim savjetima i OMS saznanjima.

Uglavnom preko tjedna pazim šta jedem i idem i na fitness..
..ali onda dođe vikend i raspametim se - jedem sve što ne smijem.

Također uglavnom doručkujem orašaste plodove i voće.
Super su mi i sitno usitnjene zobene pahuljice u kombinaciji sa bademovim mlijekom, cimetom i medom. Smijemo li jesti med?

Sad po ljetnim vrućinama radim salate od svega i svačega; npr skuham zob / ječam / pšenicu/ pir kako koju žitaricu (koja mi taj dan bude zanimljiva) i u to stavim svježeg povrća, limuna, ulja maslinovog - lanenog, malo peršina ili kopra..malo kukuruza...bude stvarno jako fino.

E onda odem kući mami za vikend i osjećam se nekako slobodno pa fulam dan sa sendvičima koje obožavam - njih mi se najteže odreći :-(

Smije li se jesti tuna iz konzerve?
Med je ok, tuna isto (ako nije u maslinovom ulju, isperi pod vodom). Ali na plac često ima svježe tune, 120 kn kila, znači jedan šnicl od 200 grama je 24 kune, jeftinije nego pizza iz dostave.

Ja ne volim "posljedice" spremanja ribe, pa ju ispečem u pećnici u vrećici - prije napravim umak od češnjaka, peršina, limuna i maslinovog, tim premažem i pečem 20 minuta na 200, uz to krumpir u kori i neku zelenjavu.

Nema pranja suđa i pećnice i ne smrdi cijeli stan po ribi.
femmelatin is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.07.2013., 20:56   #7
super tema!
ja sam na Swanku, potpuno, s time da su mlijeko i mliječni proizvodi izbačeni, i ne unosim gluten.
ostavljat ću tu recepte čim ulovim vremena, za par dana.
__________________
Men have two emotions: Hungry and Horny. If you see him without an erection, make him a sandwich.
Pješčani sat is online now  
Odgovori s citatom
Old 04.07.2013., 23:52   #8
tema je savršena

Polako i ja uvodim red i disciplinu u hranu al polako. Trenutno sam na bolovanju pa imam vremena isprobavati recepte i redovito jesti a kad krenem raditi onda ću imati (nadam se) plan i program za svaki dan što ponijeti na posao.

današnji meni

doručak chia sjemenke+bademovo mlijeko+ribizl

kupila sam si kuhalo na paru pa je otvorena sezona ovim

fileti od oslića, batat,crveni luk,češnjak

salata rajčica i krastavci (češnjak)

koristim limun i maslinovo ulje i pokušavam smanjiti sol

večera integralni toast i 2 kuhana bjelanjka

između obroka grickam bademe,orahe, grožđice i razne sjemenke


e i sad imam vremena za čitati knjige
VK-ZG is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.07.2013., 02:57   #9
Super tema,citam vrlo rado .nego zanima me kad je "kasno" za poceti ?Swank spominje neke skale,.ali meni je to nejasno.sta se najvise gleda?
lana_sa is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.07.2013., 07:05   #10
Šećer (i većina UH) je otrov i za zdrave, bježite od toga.
kukurikuhil is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.07.2013., 13:39   #11
e super za temu, ja se polako prilagođavam, tražim ideje, pa će tema biti super

za doručak često jedem musle sa 6 vrsta voća, tako se zovu , mješavina par žitarica i nešto suhog voća
još dodam koju grožđicu samo, to sa zobenim mlijekom

neko je spominjao na onoj temi namaz, slanutak, mrkva
pravim namaz od slanutka, mrkve i tunjevine, sa masl. i lanenim uljem

tunjevinu koristim u salamuri, ne onu u ulju
ajant is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.07.2013., 17:06   #12
Quote:
ajant kaže: Pogledaj post
e super za temu, ja se polako prilagođavam, tražim ideje, pa će tema biti super

za doručak često jedem musle sa 6 vrsta voća, tako se zovu , mješavina par žitarica i nešto suhog voća
još dodam koju grožđicu samo, to sa zobenim mlijekom

neko je spominjao na onoj temi namaz, slanutak, mrkva
pravim namaz od slanutka, mrkve i tunjevine, sa masl. i lanenim uljem

tunjevinu koristim u salamuri, ne onu u ulju
Musle ti je još jeftinije da si sama napraviš, ako ti se da. Kupiš si pahuljice (može i miješane, ne samo zobene), grožđice, bademe i lješnjake, suho voće po želji i sve to pomiješaš u nekoj većoj zdjeli i jedeš dok ne potrošiš.

U ovim kupovnima zna biti i šećera, pa usput se riješiš i toga (tj barem ja koja pokušavam skinut koju kilu, šećer nije zabranjen po OMS-u)
femmelatin is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.07.2013., 01:05   #13
Iisothiocyanat Sulforaphane

O vrlo velikoj važnosti sulfo fitokemikalije u liječenju MS-a dokazuje svojim primjerom i rezultatima liječenja dr.Terry Whals. Mitohondrijska suplementacija se podrazumjeva.

Sulforaphane javlja u biljkama vezanim za šećer molekule: Sulforaphane glukozinolat. Sulforaphane glukozinolat se nalazi u povrću kao što su brokula,prokulica, cvjetača, kupus i kelj. Najbogatiji izvor sulforaphana su klice brokule.

https://www.zotero.org/groups/mindin...emKey/DP9WEFPZ
re-xp is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.07.2013., 16:27   #14
Hummus

Humus je odličan namaz, a sadrži samo maslinovo ulje od masnoća (i tahini - sezamove sjemenke).

Postoje mnogi recpeti, ima na coolinarici, a kad se isproba jednom, svatko može sebi sam nešto dodati ili oduzeti.
Ja ću sad prepisati recept iz knjige Mozak koji traje (Vida Demarin), u njemu nije spomenut tahini. Njega možete kupiti ili napraviti sami jednostavno - sezamove sjemenke prepržiti na tavi bez ulja, dok ne posmeđe (meni su jednom gadno zagorile) i samljeti dok ne postane pasta.

sastojci:
1/2 kg kuhanog slanutka
1/2 šalice limunovog soka
1/4 šalice vode
2 češnja češnjaka
2 žlice maslinovg ulja* (*uzmite ekstradjevičansko, po OMS programu)
1/2 žličice soli
malo crvene paprike (navrh noža)
crni papar, fino nasjeckani peršin

Miksajte sve zajedno (ja u blenderu, može štapni mikser i sl.) dok se napravi kompaktna smjesa, ako je pregusto dodajte vode, na kraju se umiješa peršin. Dodajte i tahini, svoj ili kupovni, ako želite.
Jede se kao namaz uz npr. cjeloviti prepečenac ili kao umak uz sirovo, na štapiće narezano povrće (mrkva, celer, korabica, brokula)

Ukupno masti (po osobi) 7 grama, od toga nezasićenih 5,8, zasićenih 1,2 grama.
femmelatin is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.07.2013., 16:37   #15
Zamjene mliječnim proizvodima

Bademovo mlijeko

-lakše ga je i jeftinije napraviti sam, nego davati 30 kuna za litru (s dodacima, šećerom, vanilijom i sl.) u dućanu.

1) 100 grama oguljenih badema (preliti kipućom vodom i prstima skinuti kožice) ubaciti u blender s 500-600 ml hladne vode

2) miksati minutu-dvje

3) procijediti kroz gazu

Cijena - 9 kuna za 600 ml mlijeka, uz vrijeme pripreme par minuta. Znači manje od 18 kuna za litru, a u dućanu je cca 30 kn.

Mlijeko je gotovo, u hladnjaku traje max tri dana.
Možete ga koristiti samo (za kavu, musle, frape...) ili napraviti napitak tako da unutra dodate (smiksate) datulje, malo vanilije.

Vrhnje od indijskog oraščića

Radi se isto kao bademovo mlijeko (samo ne treba ništa guliti), samo stavite malo vode (možda 1:1, nisam sigurna), i dodajte vode po ptrebi dok ne postignete konzistenciju kupovnog vrhnja za kuhanje.
Trajanje je jednako, 3 dana.
Dobro dođe za umake na bazi vrhnja. Nisam sigurna jel se smije kuhati - valjda smije, ne sjećam se.

I mlijeko i vrhnje su neutralnog, blagog okusa.

Jogurt ne znam kako napraviti, ali dobri su sojini marke Sojade (obični i voćni)

Zadnje uređivanje femmelatin : 06.07.2013. at 16:47.
femmelatin is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.07.2013., 16:51   #16
Evo recept za jedan "zimski kolač" tako sam ga nazvala jer sam ga radila cijelu zimu i već mi dosadio bio, ali je fini i svi koji su ga probali su tražili recept - brz je i jednostavan;

Ide svega po šalica; zobene pahuljice, pšenični griz, mljeveni orasi (ja sam probala umjesto oraha staviti i bademe), naribane jabuke (povećam dozu na tri šalice)...Zatim šalica ulja (ja stavim pola šalice maslinovog), šalica mlijeka (naravno, stavljam bademovo).. šalica meda (stavim pola šalice)Sve se zajedno smiješa...volim dodati i svježe iscjeđeni sok od naranče..pa malo naribam korice limuna....stavim još na kraju i malo lanenih sjemenki i cimeta....

Ukoliko je smjesa previše rijetka, stavi se još malo oraha, zobenih..što već tko više voli...
Vjerojatno se može natrpati još svašta nešta - tko ima ideje..

Istresti u tacnu na papir za pečenje i peći pola sata do 40-ak min na temperaturi od 180° do 200° - zapravo, ako volite više zapečno, pecite duže. Treba provjeravati kad se kolač dovoljno osuši onda je i gotov.

I to je drugi kolač koji sam ja ispekla u životu, pa me za isti veže i sentimentalna vrijednost

Zadnje uređivanje Margi81 : 06.07.2013. at 16:58.
Margi81 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.07.2013., 18:45   #17
Quote:
Margi81 kaže: Pogledaj post
Evo recept za jedan "zimski kolač" tako sam ga nazvala jer sam ga radila cijelu zimu i već mi dosadio bio, ali je fini i svi koji su ga probali su tražili recept - brz je i jednostavan;

Ide svega po šalica; zobene pahuljice, pšenični griz, mljeveni orasi (ja sam probala umjesto oraha staviti i bademe), naribane jabuke (povećam dozu na tri šalice)...Zatim šalica ulja (ja stavim pola šalice maslinovog), šalica mlijeka (naravno, stavljam bademovo).. šalica meda (stavim pola šalice)Sve se zajedno smiješa...volim dodati i svježe iscjeđeni sok od naranče..pa malo naribam korice limuna....stavim još na kraju i malo lanenih sjemenki i cimeta....

Ukoliko je smjesa previše rijetka, stavi se još malo oraha, zobenih..što već tko više voli...
Vjerojatno se može natrpati još svašta nešta - tko ima ideje..

Istresti u tacnu na papir za pečenje i peći pola sata do 40-ak min na temperaturi od 180° do 200° - zapravo, ako volite više zapečno, pecite duže. Treba provjeravati kad se kolač dovoljno osuši onda je i gotov.

I to je drugi kolač koji sam ja ispekla u životu, pa me za isti veže i sentimentalna vrijednost
Ovi zvuci jako ukusno,obavezno probam
lana_sa is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.07.2013., 20:35   #18
Quote:
Margi81 kaže: Pogledaj post
Evo recept za jedan "zimski kolač" tako sam ga nazvala jer sam ga radila cijelu zimu i već mi dosadio bio, ali je fini i svi koji su ga probali su tražili recept - brz je i jednostavan;

Ide svega po šalica; zobene pahuljice, pšenični griz, mljeveni orasi (ja sam probala umjesto oraha staviti i bademe), naribane jabuke (povećam dozu na tri šalice)...Zatim šalica ulja (ja stavim pola šalice maslinovog), šalica mlijeka (naravno, stavljam bademovo).. šalica meda (stavim pola šalice)Sve se zajedno smiješa...volim dodati i svježe iscjeđeni sok od naranče..pa malo naribam korice limuna....stavim još na kraju i malo lanenih sjemenki i cimeta....

Ukoliko je smjesa previše rijetka, stavi se još malo oraha, zobenih..što već tko više voli...
Vjerojatno se može natrpati još svašta nešta - tko ima ideje..

Istresti u tacnu na papir za pečenje i peći pola sata do 40-ak min na temperaturi od 180° do 200° - zapravo, ako volite više zapečno, pecite duže. Treba provjeravati kad se kolač dovoljno osuši onda je i gotov.

I to je drugi kolač koji sam ja ispekla u životu, pa me za isti veže i sentimentalna vrijednost
Ovo je super i lagano za napraviti. Javim kad isprobam.
Ionako su mi slatkiši slaba točka, pa se veselim svakom receptu.
femmelatin is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2013., 13:47   #19
ja sam nedavno našla recept za heljdine palačinke (blini) i prilagodila ga svojoj prehrani (bez glutena i Swank diet)
150 g heljdinog brašna
150 g rižinog brašna
2 jaja
2 dl rižinog mlijeka
2 žlice maslinovog ulja
digo kvasac, suhi
sol, papar

odvoji se žumanjak, te se sve navedeno promiješa osim bjelanjka. sve se miješa, i pusti pol sata da se diže. bjelanjak se istuče i doda smjesi. na ugrijanu tavu stavlja se velika žlica tijesta, ja nisam uljila teflon tavu, ništa se nije lijepilo. malo se pritisne odozgora da se raširi, i dobije se palačinkica divnog okusa, meka, sočna..milina.
do sada sam ih pekla u verziji sa solju i paprom, kao, može i slatka verzija ali ne jedem slatko, pa nisam probala
jedem ih umjesto kruha uz salate s piletinom.
od ove količine dobije se oko 20tak palačinkica.
lako je probavljivo, može stajati par dana u hladnjaku.
nosim i na posao i grickam umjesto junka.
kako radim i namaze, mazat ću bline namazima od slanutka i/ili tune, a planiram uskoro probat napraviti i humus.
uzmite u obzir da, barem meni, treba manje ovakvih kruhastih namirnica, jer su gušće i brzo zasite.
bijeli kruh, dok sam ga jela, mogla sam pojesti sama štrucu. ovi bezglutenski rade svoj posao. zasite čovjeka

ako vam se čini da je puno ulja, probajte smanjiti. Swank je pisao da su to količine ulja u tjesteninama koje su prihvatljive i uzete su u startu u računicu. ja ipak računam i na njih kak slažem prehranu za dan, pa smanjim u ostalim jelima unos ulja.
__________________
Men have two emotions: Hungry and Horny. If you see him without an erection, make him a sandwich.

Zadnje uređivanje Pješčani sat : 08.07.2013. at 13:55.
Pješčani sat is online now  
Odgovori s citatom
Old 10.07.2013., 11:58   #20
jedan od bržih/lakših doručaka.
super je preko zime, jer me ugrije prije polaska na posao, a ljeti se može staviti u fridž na hlađenje, pa je skoro kao desert.
skuham proso, nasjeckam bananu, prelijem bademovim ili rižinim mlijekom. nekad u to ubacim bademe, sad u ljeto maline, stavim mrvu agavinog sirupa i pomiješam.
prefino je.
proso mi je inače jedna od dražih žitarica.
__________________
Men have two emotions: Hungry and Horny. If you see him without an erection, make him a sandwich.
Pješčani sat is online now  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 08:54.