Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje > Sam svoj majstor

Sam svoj majstor Radionica u kući

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 04.12.2006., 00:58   #1
Solarne ćelije - proizvodnja struje

Ovako interesira me proizvodnja struje pomocu solarnoh celija ,koliko se moze proizvesti struje ,znaci koliko je potrebno kvadrata tih solarnih celija za proizvodnju struje u sredisnjoj Hrvatskoj da bi se mogli koristiti aparati ,znaci struja do 7,7kw ,cijena cijelog kompleta tih solarnih celija.Ima li kakve pomoci u sufinanciranju od drzave za postavljanje istog?
maksica6 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2006., 20:22   #2
Quote:
maksica6 kaže:
Ovako interesira me proizvodnja struje pomocu solarnoh celija ,koliko se moze proizvesti struje ,znaci koliko je potrebno kvadrata tih solarnih celija za proizvodnju struje u sredisnjoj Hrvatskoj da bi se mogli koristiti aparati ,znaci struja do 7,7kw ,cijena cijelog kompleta tih solarnih celija.Ima li kakve pomoci u sufinanciranju od drzave za postavljanje istog?
Jako puno kvadrata, i jako skupo. Totalno neisplativo i kroz duže vrijeme.
Olakšica naravno kad nas nema za to kao ni za druge obnovljive izvore koji bi još i bili isplativi ( subvencionirana struja za toplinske pumpe, solarni kolektori za toplu vodu)
iggy36 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2006., 02:29   #3
Bilo je već par rasprava o tome npr.:
https://www.forum.hr/showthread.php?t=149270
na kojima su po mom nestručnom mišljenju protivnici solarnih čelija ponudili daleko bolje i stručnije argumente od njihovih zagovaratelja. Pa ti pročitaj i razmisli još jednom o tome
Shrike12 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2006., 23:30   #4
Quote:
Shrike12 kaže:
Bilo je već par rasprava o tome npr.:
https://www.forum.hr/showthread.php?t=149270
na kojima su po mom nestručnom mišljenju protivnici solarnih čelija ponudili daleko bolje i stručnije argumente od njihovih zagovaratelja. Pa ti pročitaj i razmisli još jednom o tome
Procitao sam ali tu skoro SVI razgovaraju o zagrijavanju kuca sa solarnim grijanjem, a mene interesira PROIZVODNJA STRUJE POMOCU SOLARNIH CELIJA,a ne grijanje,tak da je bilo jako malo napisano o solarnim celijama za proizvodnju el. energije.
maksica6 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2006., 23:55   #5
Quote:
maksica6 kaže:
Procitao sam ali tu skoro SVI razgovaraju o zagrijavanju kuca sa solarnim grijanjem, a mene interesira PROIZVODNJA STRUJE POMOCU SOLARNIH CELIJA,a ne grijanje,tak da je bilo jako malo napisano o solarnim celijama za proizvodnju el. energije.
Povremeno se na njemackom e-bay mogu naci ponude za ovo sto trazis (nekoliko kilovata ekvivalent) no cijene se krecu u redovima velicina nekoliko desetaka tisuca eura
iggy36 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.12.2006., 09:57   #6
Evo ti par linkova
http://www.zelena-akcija.hr/sic/adresar.htm
http://www.energoberen.hr/
Juraj2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.12.2006., 21:04   #7
uff... no way. rade nabavi plinski agregat. s paljenjem na dugme.
dobaj is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.12.2006., 14:07   #8
Quote:
dobaj kaže:
uff... no way. rade nabavi plinski agregat. s paljenjem na dugme.
o kakvom vi aparatu govorite ?
maksica6 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.12.2006., 21:00   #9
Quote:
maksica6 kaže:
o kakvom vi aparatu govorite ?
ovako,

solarne ploce ne davaju izravnu struju za napajanje trosila, vec struju za punjenje baterija samo. znaci, ako tebi treba konstantno toliko struje nema sanse da ce ti to raditi. mislim na najobičniji agregat. znas, dizelski manje trosi, plinski bi jos manje trosio..paljenje na dugme, umjesto da ides iza kuce manicu vrtjeti...

ps i ja gradim jednu vikendicu na poljoprivrednom zemljištu i treba mi dosta kilovata... klime pumpe itd... s tim da u ovoj drzavi nikad necu dozivi da mi kabeli i cijevi dodu do terena krpam se...
dobaj is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2006., 16:44   #10
Quote:
dobaj kaže:
ovako,

solarne ploce ne davaju izravnu struju za napajanje trosila, vec struju za punjenje baterija samo. znaci, ako tebi treba konstantno toliko struje nema sanse da ce ti to raditi. mislim na najobičniji agregat. znas, dizelski manje trosi, plinski bi jos manje trosio..paljenje na dugme, umjesto da ides iza kuce manicu vrtjeti...

ps i ja gradim jednu vikendicu na poljoprivrednom zemljištu i treba mi dosta kilovata... klime pumpe itd... s tim da u ovoj drzavi nikad necu dozivi da mi kabeli i cijevi dodu do terena krpam se...
Znaci struja dobivena kolektorima se sprema u baterije,nakon toga se pretvara u 22o ,mene interesira da mogu imati ukljucene aparate,znaci Tv,radio ,frizider i jedno 2- 3 sijalice ,vesmasinu tako da za te aparate imam uvijek dovoljno struje -a sto se tice agregata za struju to me bas ne interesira jer on previse stvara buku ,pa opet bensin,nije mi problem prikopcati struju ,ali nebih htio biti ovisan o el energiji,tako da me interesiraju samo solarni kolektori.
maksica6 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2006., 18:12   #11
budi neovisan tako da uštediš na grijanju sa suncem a ne na struji...
To ti je nekak moja mala procijena...

Jednostavno gledano- za grijanje ne treba ti neke silne elektronike nego samo malo cijevi nešto pumpi i to je to. Za struju trebaš silicija i to fest. trebaš konvertore, regulatore baterije itd...

Vani je isplativije jer neke zemlje imaju ugovor sa elektrom pa struu šibaju u mrežu kada je imaju a kada je nemaju odna struju uzimaju iz mreže. pa se to balansira...
demosten is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2006., 20:09   #12
Quote:
maksica6 kaže:
Znaci struja dobivena kolektorima se sprema u baterije,nakon toga se pretvara u 22o ,mene interesira da mogu imati ukljucene aparate,znaci Tv,radio ,frizider i jedno 2- 3 sijalice ,vesmasinu tako da za te aparate imam uvijek dovoljno struje -a sto se tice agregata za struju to me bas ne interesira jer on previse stvara buku ,pa opet bensin,nije mi problem prikopcati struju ,ali nebih htio biti ovisan o el energiji,tako da me interesiraju samo solarni kolektori.
Evo super ponuda.
Upravo ovo sto ti trazis (Photovoltaik Komplettanlage 7,480 KW/p Solaranlage) imas na eBay.de po cijeni sitnih 37.000 ojra.
Uzmi odmah dok jos ima
iggy36 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2006., 23:51   #13
evo pronasao sam gdje ima sve za solarno,na ovoj str
www.conrad.de
maksica6 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2006., 17:06   #14
Quote:
demosten kaže:
budi neovisan tako da uštediš na grijanju sa suncem a ne na struji...
To ti je nekak moja mala procijena...

Jednostavno gledano- za grijanje ne treba ti neke silne elektronike nego samo malo cijevi nešto pumpi i to je to. Za struju trebaš silicija i to fest. trebaš konvertore, regulatore baterije itd...

Vani je isplativije jer neke zemlje imaju ugovor sa elektrom pa struu šibaju u mrežu kada je imaju a kada je nemaju odna struju uzimaju iz mreže. pa se to balansira...
Navodno da je i u RH konačno sređena zakonska regulativa da se to počne i kod nas primjenjivati. Napominjem NAVODNO

Ako se ne varam, čak se palniraju i neka stimulativna davanja od države, ali ....

Znam da ima u Zg neki tip koji ima toga pregršt namontirano na kuću i da je priključen na HEP mrežu i da im daje im višak "proizvedene struje". Ima i veliki pano pred kućom s trenutnim vrijednostima koje sustav daje.

Inače na Pagu će se raditi jedno ili čak dva polja vjetro-generatora-turbina (čitaj vjetrenjača) za proizvodnju el. struje iz vjetra.

Ono malo što sam proučavao zbog visokoh cijena foto-naponskih panela mislim da je isplativije "proizvoditi" struju vjetrenjačama nego foto-naponskim panelima.
blue_one is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2007., 20:48   #15
Proizvodnja elekrične energije

Iskustva na "samogradnji" jednostavnih sunčanih kolektora, elektro-vjetrenjača ... iskorištavanje tople vode, električne struje dobivene na taj način... ???
Nekih iskustava imam ... zanima me vaše...
Luftwaffe is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2007., 21:22   #16
hm
daj probaj malo proguglat
ja sam bil naletil na stranicu di objasnjava kak se to radi u kucnoj radinosti il sam to vidjel u sam svoj majstor
nemrem se sjetit
JoZ@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2007., 21:47   #17
.... sve sam to vidio, velim - čak neke stvari i napravio, koje rade...
INTERESIRA me iskustva drugih, ovdje - kod nas...
Luftwaffe is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2007., 19:59   #18
slika
Luftwaffe is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2007., 22:07   #19
jesi onda odjavio priključak na HEP-u ili im plaćaš paušal?
Edgar is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2007., 22:36   #20
Quote:
Edgar kaže:
jesi onda odjavio priključak na HEP-u ili im plaćaš paušal?
Možeš se dogovoriti s HEP-om da im prodaješ struju.
VladT is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 03:10.