Natrag   Forum.hr > Razno > Arhiva > Chat teme

 
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 21.08.2010., 16:36   #35821
sto ljudi sto ćudi koliko vidim.

apsolevent sam na jednom humanističkom fakultetu, nikad trema pred ispit ni pred ikakvo javno izlaganje. oduvijek sam proglašavana kao najbolja u javnim nastupima. obožavam ih!

al trenutno sam pred obranom diplomskog rada i toga me je strah jer tek sada znam od čega bolujem!

čitam nuspojave lijeka elice i psih mi je rekla da prvih tjedan dana će mi biti koma, još češći napadi, nisam sigurna da ću izdržati!

al bila bih da znam da ću biti dobro, no čitam da prvi lijek je rijetko pogođen lijek i da se ljudi lječe godinama od toga?

bi li pomogli umjesto toga autogeni treninzi, gestalt terapija i xanaxi ?
ELICEA is offline  
Old 21.08.2010., 16:36   #35822
Quote:
ELICEA kaže: Pogledaj post
od početka godine imam simptome anksioznosti/depresije/paničnih napada/ agorafobije, no tek nakon detaljnih medicinskih pregleda utvrđeno je da je problem psihičke naravi.
(simptomi koji mi se javljaju: panika, suha usta, bol u prsima, zanošenje na lijevu stranu (vrtoglavica), irealni strah od nesvjestice i izlaska iz kuće kao i strah da sam sama, bol u leđima posebice u lopatici, učestala žeđ i mokrenje, izrazito mutan vid iako očni pregled nije ništa otkrio,strah me da ne poludim, strah od javnih izlaganja koje sam inače obožavala i u kojima sam se isticala...).

i tako sam se prije mjesec dana prvi put uputila psihijatrici i dobila xanaxe za po potrebi, no tjeskoba i irealni strah su stalno prisutni te mi je ovaj tjedan psihijatrica uvela antidepresiv elicea? u dvojbi sam da li da počnem s tim lijekom jer čitam da antidepresivi ne rješavaju uopće stanje/bolest, a da su nuspojave grozne?

pitanja:

1/ da li da uzmem antidepresiv? (hoće li pomoći, uzrokovati ovisnost ili gore stanje od ovog sada, debljanje)
2/ ima li itko iskustva s eliceom, neki novi lijek navodno?



hvala, trebam hitno pomoć i savjet! jako sam u strahu i nova praktički u svemu tome, jel izlječivo?
moj savijet ti je da uzmes antidepresiv,neces se udebljati a niti razviti ovisnost jer ne stvaraju ovisnost,moze ti pomoci a ni ne mora na svakog djeluje razlicito i sve zavisi koji ad pijes i dali ti odgovara,za eliceu neznam kakva je nemam iskustva s njom!ako si mozes pomoci bez lijekova znaci sama super ali ako nemozes uzmi lijek jer je anksioznost i depresija bolest kao i svaka druga to je kao da secerasu kazes da ne uzima terapiju da se izljeci sam ista stvar,ti imas manjak serotonina kao i svi mi koji imam anksioznost ili depru a antidepresivi ce ti pomoci na nacin da ce te nafilat sa serotoninom i na taj nacin uklonit strahove i sve ostale simptome!
andrea20 is offline  
Old 21.08.2010., 16:49   #35823
Quote:
ELICEA kaže: Pogledaj post
sto ljudi sto ćudi koliko vidim.

apsolevent sam na jednom humanističkom fakultetu, nikad trema pred ispit ni pred ikakvo javno izlaganje. oduvijek sam proglašavana kao najbolja u javnim nastupima. obožavam ih!

al trenutno sam pred obranom diplomskog rada i toga me je strah jer tek sada znam od čega bolujem!

čitam nuspojave lijeka elice i psih mi je rekla da prvih tjedan dana će mi biti koma, još češći napadi, nisam sigurna da ću izdržati!

al bila bih da znam da ću biti dobro, no čitam da prvi lijek je rijetko pogođen lijek i da se ljudi lječe godinama od toga?

bi li pomogli umjesto toga autogeni treninzi, gestalt terapija i xanaxi ?
xanax je prva pomoć. Stvara ovisnost,te ga ne preporučam kao stalnu terapiju. Lijek prvog izbora je AD. Treba mu dati vremena da počne djelovati 4-6 tjedana. xanax uzimaj pola sata prije ispita ili nekog događaja,gdje bi moglo doći do PA. Možeš ići na KBT kognitivno bihevioralnu terapiju privatno kod psihologa koji se tim bavi. KBT ide uz AD. Znači ništa bez lijekova
Robert Warren is offline  
Old 21.08.2010., 16:54   #35824
Quote:
Robert Warren kaže: Pogledaj post
xanax je prva pomoć. Stvara ovisnost,te ga ne preporučam kao stalnu terapiju. Lijek prvog izbora je AD. Treba mu dati vremena da počne djelovati 4-6 tjedana. xanax uzimaj pola sata prije ispita ili nekog događaja,gdje bi moglo doći do PA. Možeš ići na KBT kognitivno bihevioralnu terapiju privatno kod psihologa koji se tim bavi. KBT ide uz AD. Znači ništa bez lijekova
idem na kog- bih terapiju u Novoj bolnici, za sada bila 2 puta i imam osjećaj kao da mi prof predaje teoriju. ono kako je to genet uvjetovani, da i životinje bježe i sl, to slušam na faxu isto! i onda mi da slajdove nek si ponesem kući i čitam? nemam psihološku pomoć, nitko me ništa ne pita o životu i problemima, nitko mi ne pruža podršku u smislu povećanja samopuzdanja?

Zadnje uređivanje Whereabout : 21.08.2010. at 18:48. Reason: micanje citata obrisanog posta
ELICEA is offline  
Old 21.08.2010., 17:15   #35825
o jadna sam, sad uistinu ne znam koga i što poslušati.
jednako koliko ZA toliko i PROTIV ad-a!
ELICEA is offline  
Old 21.08.2010., 17:31   #35826
ovo s koncentracijom je točno. i psihijatrica mi je rekla da ću morati malo odgoditi ispite. ok, super je da i to rješim i roku, al opet forisrat se stalno, možda baš trebam pauzu malu? odmorit mozak? s dr strane naučit ću to i doći na ispit i dobiti napad (što se je dogodilo na zadnjem u sedmom mjesecu)? stvarno nisam pametna više. a stalno me proganja pitanje, od kuda mi se to stvorilo i zašto me to pere stalno npr. i u trenutku kad se osjećam sigurno?
ELICEA is offline  
Old 21.08.2010., 17:47   #35827
jasno mi je sve to. sva ta teorija i to sve, sa svime sam itekako upoznata. i sama sam po svoj struci vrlo slična psihoterapeutu, a možda čak i to jednog dana. na jeziku sam jako vješta, al kad trebam pomoći sebi kao da to ništa ne vrijedi. vjerujem da mi fali ta podrška od strane drugih koju ja besprijekorno pružam drugima. no opet, emocije su me počele frcati u zadnje vrijeme sto na sat, stalno mogu plakati i odjednom savršeno sam osjetljiva na sve vrste problema drugih ljudi? takva po prirodi ili je i to simptom?
ELICEA is offline  
Old 21.08.2010., 17:52   #35828
moja terapija trenutno glasi :
1- kog-bih terapija
2- xanax 3*1 0,25 mg po potrebi
3- elicea 10 mg

moje pitanje glasi xanax je alprazolamum, a elicea escitalopramum? što to znači, koja je razlika?

i zašto nigdje ne mogu pročitati da itko uzima eliceu?
ELICEA is offline  
Old 21.08.2010., 17:59   #35829
Quote:
ELICEA kaže: Pogledaj post
moja terapija trenutno glasi :
1- kog-bih terapija
2- xanax 3*1 0,25 mg po potrebi
3- elicea 10 mg

moje pitanje glasi xanax je alprazolamum, a elicea escitalopramum? što to znači, koja je razlika?

i zašto nigdje ne mogu pročitati da itko uzima eliceu?
Ja uzimam Eliceu mjesec dana. Nakon 2 i pol tjedna sam se počela osjećati bolje, a danas kada sam izlazila van nisam niti pomislila da bih mogla imati panični. Jednostavno sam zaboravila na tu mogućnost- što smatram bitnim poboljšanjem.
U početku (prvih tjedan dana) nije bilo lako i zato se uz ad daje anksilolitik po potrebi. Kroz neko vrijeme kada ad "prošljaka" smanjuje se potreba za anksioliticima.
KylieP is offline  
Old 21.08.2010., 18:55   #35830
@ plavooki zloćo - postovi su ti pobrisani, molim te nemoj više upadati na temu s odokativnim, kućnim procjenama što bi tko trebao u vezi lijekova ili odnosa prema životu. Postoje teme i podforumi gdje možeš iznositi takva, načelna, razmišljanja, ovo nije takva tema.
Whereabout is offline  
Old 21.08.2010., 19:02   #35831
Quote:
KylieP kaže: Pogledaj post
Ja uzimam Eliceu mjesec dana. Nakon 2 i pol tjedna sam se počela osjećati bolje, a danas kada sam izlazila van nisam niti pomislila da bih mogla imati panični. Jednostavno sam zaboravila na tu mogućnost- što smatram bitnim poboljšanjem.
U početku (prvih tjedan dana) nije bilo lako i zato se uz ad daje anksilolitik po potrebi. Kroz neko vrijeme kada ad "prošljaka" smanjuje se potreba za anksioliticima.
što je to anksiolitik- xanax? jer piše da je xanax alprazolamum, a elicea da je escitalopramum? koja je razlika? i ljudi ima li u svemu tome kakve veze kronološka dob, meni je 25? joj moram priznati da se jako bojim tih tableta. što misliš pod tim prvih tjedan je teško?
prvih tj dana moram po pola tablete, a onda po 1? a ja čula da xanax ne izaziva ovisnost?

zanima me ima li tko da se izlječio?
ELICEA is offline  
Old 21.08.2010., 19:08   #35832
Quote:
ELICEA kaže: Pogledaj post
što je to anksiolitik- xanax? jer piše da je xanax alprazolamum, a elicea da je escitalopramum? koja je razlika? i ljudi ima li u svemu tome kakve veze kronološka dob, meni je 25? joj moram priznati da se jako bojim tih tableta. što misliš pod tim prvih tjedan je teško?
prvih tj dana moram po pola tablete, a onda po 1? a ja čula da xanax ne izaziva ovisnost?

zanima me ima li tko da se izlječio?
xanax je anksiolitik koji ti ublažava tjeskobu, simptome anksioznosti, ali je ne liječi. pomaže kad si stalno napeta, i kod paničnih napada. ne bi se trebao i smio koristiti duže od dva tjedna, iako praksa uglavnom je drukčija, ali ljudi koji su se skidali s njega (nakon dugogodišnje uporabe) imali su nuspojava oko dva tjedna nakon prestanka..
antidepresiv liječi, anksiolitik smiruje.
mada i jedno i drugo bez psihoterapije uglavnom nije dovoljno. rijetkima jest.
ali je nužno da se čovjek dovede u stanje smirenosti da može raditi na dubljim problemima koji su do tog stanja i doveli.
neće ti ništa biti od toga, to je iracionalan strah, ali nemoj dugo uzimati xanax, nego dok antidepresiv ne prodjeluje
feniksis is offline  
Old 21.08.2010., 19:19   #35833
joj moja poznanica uzima 3 puta na dan xanax kroz uže vrijeme jer kaže da se treba to konstantno uzimati kao da bi se organizam privikao na to, tako nešto. ja to izbjegavam koliko je god moguće!
ELICEA is offline  
Old 21.08.2010., 19:20   #35834
Quote:
ELICEA kaže: Pogledaj post
što je to anksiolitik- xanax? jer piše da je xanax alprazolamum, a elicea da je escitalopramum? koja je razlika? i ljudi ima li u svemu tome kakve veze kronološka dob, meni je 25? joj moram priznati da se jako bojim tih tableta. što misliš pod tim prvih tjedan je teško?
prvih tj dana moram po pola tablete, a onda po 1? a ja čula da xanax ne izaziva ovisnost?

zanima me ima li tko da se izlječio?

Xanax je anksiolitik (ali za razliku od drugih anskiolitika koristi se i kod paničnih)-
Elicea je antidepresiv. On je po sastavu escitalopram i nešto je poznatiji kao Cipralex ili Lexapro.
Escitalopram se osim kod depresije daje i kod jače anksioznosti. Iako na anksioznost se često nadoveže i depresija (kak ne bit depersivan ako te panični sprečava da odeš u šoping, a veliš da te to veseli).

U prvih tjedan, dva uzimanja antidepresiva nekima se jednostavno pojačaju svi simptomi bolesti. Javljaju se panični, anksioznost bude jače izražena. Ja sam to nekako suzbijala sa više Normabela nego inače (ti imaš Xanax). Tu mnogi odustanu od terapije jer očekuju instant rješenje.
Moj ti je savjet dati sebi i lijeku vremena, budi strpljiva s nuspojavama koje će se eventualno javljati. Kažem eventualno jer možda i neće.
Mene je kad sam počela s terapijom neko vrijeme mučila i strašna nesanica. I nemir u nogama. No srećom je prestalo i sad spavam kao beba
Naravno da se ljudi izliječe. Ako psihoterapijom promijene obrazac po kojem funkcioniraju i ako uzimaju terapiju koju im prepiše liječnik.
Nemoj se bojati

I pitaj ako te još nešto zanima
KylieP is offline  
Old 21.08.2010., 19:26   #35835
hvala ti puno. prvi put čujem nešto lijepo uz tu temu. ja samo čujem da je to neizlječivo, da prvi lijek ne djeluje, da ih treba više piti, da ni jedan to ne rješava, da ću i dalje biti anksiozna i panična i imati vrtoglavie i mutan vid što me ubija najviše! sve u svemu ako je tako, onda mi je isti Bog sa i bez svega toga?
a kog.- bih ter? jel to ok? vjernici, vjeruje li tko da molitva i duhovna obnova ili hagioterija mogu pomoći?
ELICEA is offline  
Old 21.08.2010., 19:35   #35836
Quote:
ELICEA kaže: Pogledaj post
moja terapija trenutno glasi :
1- kog-bih terapija
2- xanax 3*1 0,25 mg po potrebi
3- elicea 10 mg

moje pitanje glasi xanax je alprazolamum, a elicea escitalopramum? što to znači, koja je razlika?

i zašto nigdje ne mogu pročitati da itko uzima eliceu?
Elicea (escitalopramum) ti je u stvari kod nas poznatiji cipralex. premala ti je doza. Neznam kad si počela uzimati.,mora se postepeno uvoditi, ali puna doza ti je 2x10 mg,s tim da se uzima ujutro i u podne. Ne navečer da nebi imala nesanice.
Ponavljam xanax je samo prva pomoć dok ti AD ne prodjeluje. Potrebno je najmanje 4-6 tjedana da počne djelovati.
Nemoj odustati od ispita ,netreba ti nikakav odmor,jer ćeš samo razmišljati o paničnim. Završi faks u roku. Najlakše se je prepustiti,trebha se boriti. Ja tako živim, a imam panične sa prekidima od svoje desete godine.
Robert Warren is offline  
Old 21.08.2010., 19:36   #35837
Quote:
ELICEA kaže: Pogledaj post
hvala ti puno. prvi put čujem nešto lijepo uz tu temu. ja samo čujem da je to neizlječivo, da prvi lijek ne djeluje, da ih treba više piti, da ni jedan to ne rješava, da ću i dalje biti anksiozna i panična i imati vrtoglavie i mutan vid što me ubija najviše! sve u svemu ako je tako, onda mi je isti Bog sa i bez svega toga?
a kog.- bih ter? jel to ok? vjernici, vjeruje li tko da molitva i duhovna obnova ili hagioterija mogu pomoći?

Istina je da ponekad prvi lijek ne bude i najbolji izbor. Ali tada treba mijenjati terapiju ili povećati dozu, ali nikako odustati od liječenja.
Osjećam se sretnicom jer se nakon mjesec dana osjećam bitno bolje. Nakon dva tjedna sam ponovno počela jesti, a sada osjećam da hrana ima i okus.
Bila sam u šopingu i nisam doživjela panični.
A cijeli godišnji sam provela u krevetu jer su me boljeli mišići i zglobovi. Imala sam cijelo vrijeme temperaturu koja je rasla s anksioznošću.
Odlazak na plažu bio mi je pothvat, kao i muka.
Strašno nešto. Živjela sam u svom unutrašnjem paklu.
Jedino još otkako sam na terapiji nisam vozila. A i to me počelo "vuči".
KylieP is offline  
Old 21.08.2010., 19:37   #35838
Quote:
ELICEA kaže: Pogledaj post
od početka godine imam simptome anksioznosti/depresije/paničnih napada/ agorafobije, no tek nakon detaljnih medicinskih pregleda utvrđeno je da je problem psihičke naravi.
(simptomi koji mi se javljaju: panika, suha usta, bol u prsima, zanošenje na lijevu stranu (vrtoglavica), irealni strah od nesvjestice i izlaska iz kuće kao i strah da sam sama, bol u leđima posebice u lopatici, učestala žeđ i mokrenje, izrazito mutan vid iako očni pregled nije ništa otkrio,strah me da ne poludim, strah od javnih izlaganja koje sam inače obožavala i u kojima sam se isticala...).

i tako sam se prije mjesec dana prvi put uputila psihijatrici i dobila xanaxe za po potrebi, no tjeskoba i irealni strah su stalno prisutni te mi je ovaj tjedan psihijatrica uvela antidepresiv elicea? u dvojbi sam da li da počnem s tim lijekom jer čitam da antidepresivi ne rješavaju uopće stanje/bolest, a da su nuspojave grozne?

identicne simptome imam i ja, ja sam pila prozac 2 mjesecaali nuspojave su bile grozne, utrostrucilo mi se sve u kompletu i jos gore, nisam mogla iz kreveta, trnci po cijelom tijelu , nemoc, sad ga ne pijem 15 dana i cini mi se da se stanje normalizira, jos pijem xanax 3x0,25 a do neki dan nisam mogla bez 0, 5 i nije bilo bolje...ne znam, nekome super legnu AD , meni nikako , sad cu vidjeti sto ce mi dati , mozda sulpirid, najrađe bi to probala..

pitanja:

1/ da li da uzmem antidepresiv? (hoće li pomoći, uzrokovati ovisnost ili gore stanje od ovog sada, debljanje)
2/ ima li itko iskustva s eliceom, neki novi lijek navodno?



hvala, trebam hitno pomoć i savjet! jako sam u strahu i nova praktički u svemu tome, jel izlječivo?
denticne simptome imam i ja, ja sam pila prozac 2 mjesecaali nuspojave su bile grozne, utrostrucilo mi se sve u kompletu i jos gore, nisam mogla iz kreveta, trnci po cijelom tijelu , nemoc, sad ga ne pijem 15 dana i cini mi se da se stanje normalizira, jos pijem xanax 3x0,25 a do neki dan nisam mogla bez 0, 5 i nije bilo bolje...ne znam, nekome super legnu AD , meni nikako , sad cu vidjeti sto ce mi dati , mozda sulpirid, najrađe bi to probala..
vegga is offline  
Old 21.08.2010., 19:41   #35839
Quote:
vegga kaže: Pogledaj post
denticne simptome imam i ja, ja sam pila prozac 2 mjesecaali nuspojave su bile grozne, utrostrucilo mi se sve u kompletu i jos gore, nisam mogla iz kreveta, trnci po cijelom tijelu , nemoc, sad ga ne pijem 15 dana i cini mi se da se stanje normalizira, jos pijem xanax 3x0,25 a do neki dan nisam mogla bez 0, 5 i nije bilo bolje...ne znam, nekome super legnu AD , meni nikako , sad cu vidjeti sto ce mi dati , mozda sulpirid, najrađe bi to probala..
Nemoj dignuti ruke od AD. Ne legne svima odmah prvi. Prozak i seroxat su najlošiji AD . Meni nisu pomogli, a tuže se i drugi forumaši.
Robert Warren is offline  
Old 21.08.2010., 19:44   #35840
Quote:
Robert Warren kaže: Pogledaj post
premala ti je doza. Neznam kad si počela uzimati.,mora se postepeno uvoditi, ali puna doza ti je 2x10 mg,s tim da se uzima ujutro i u podne. Ne navečer da nebi imala nesanice.

ovo nije točno.
dnevna doza se može povečati do 20 mg što ne znači da je doza od 10 mg premala. to će tek vidjeti s vremenom.
2x10 mg bi značilo da se uzima 2 puta dnevno 10 mg, a tako se antidepresivi ne uzimaju već se cijela dnevna doza uzima odjednom
KylieP is offline  
 


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:18.