Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 24.10.2003., 18:23   #41
Quote:
Minam kaže:
Ma nije to nikakav brak u pitanju, sta vam je. To je jednostavno put koji te devstvenice biraju (svojevoljno se odlucuju da se odreknu svega zemaljskog i okrenu se samo molitvi i Hristosu) i onda se za njih kaze da su "neveste Hristove". Naravno da nije nikakav brak u pitanju, vec vise posvecenost.
Ok Minam Ali mi niko nije odgovorio na pitanje, da li one misle kada umru da ce biti Isusove zene?
 
Odgovori s citatom
Old 24.10.2003., 18:26   #42
Jos nesto. Sta vi licno mislite o monahijama (naucila novu rijec, pa se foliram )? Sta mislite o njihovom pokrivanju glave i odjeci koja ne ocrtava obline?

Hvala!
 
Odgovori s citatom
Old 24.10.2003., 18:30   #43
Quote:
Minatallah kaže:
Zasto mislis da si izabrala gresniju varijantu ako se vjencavas, i radzas djecu? Kad bi svi bili monasi i monahije, svijet bi izumro. Bog nas je stvorio da mu se molimo i da produzavamo vrstu. Grijeh nije radjati i biti vjencan. Islam potice muskarce i zene na brak i radzanje djece. Ja mislim da su brak(sretan) i djeca najbolja blaga ovoga svijeta. Moze se Bogu posvetiti i tako.
Gresniju sam stavila pod znake navoda, jer ne smatram da je gresnija u pravom smislu reci, recimo da je laksa, daje manje iskusenje ali i manje duhovnih plodova. Svako mora da se odluci da li je za podviznistvo (monasenje) ili mirjanstvo. Vecina ljudi nikad ne oseti da zele u manastir. Ali, veruj mi, ima ih koji osecaju taj poziv citav zivot, i ako bi od njih neko ocekivao da imaju familije, idu na posao i radjaju decu oni bi se osecali sputano i izgubljeno...taj poziv za takav zivot dozivi veoma malo ljudi, i obicno ih prati citav zivot, jos od detinjstva. Njih je malo, nekih stotinak na milion ljudi.

Zasto sam rekla gresniji, pa recimo ovako. Ako ja dozvim neki uspeh, ja cu da pozovem drustvo, da napravim veselje, dobre klope,bice muzike...i to je sasvim normalno. A ako monahinja dozivi neki uspeh, i ako se pohvali njime, ucinila je veliki greh. Ona mora da se kloni od veselja, od dobre hrane. Najesti se do sitosti je za nju isto greh, svadja je skoro neoprostiva, ona ne prima ni delic zasluge za svoj uspeh...samo Bog. Naravno, i ja kad nesto uspem, Bog je na prvom mestu zasluzan, ali i ja pokupim dosta kajmaka....ne znam da li sam uspela da objasnim zasto je nas zivot gresniji...zato sto nam je mnogo vise dozvoljeno.

Ja licno mislim da sam rodjena da budem jednog dana majka, i niposto se ne bih odrekla tog dara...ja taj poziv za monastvo ne osecam.
E sad, postoji i mnogo mirjanki koje svoje zivote medju ljudima zive kao prave monahinje...tako skromne i smirene zene...a postoje i one koje su probale da se zamonase, pa su posle nekog vremena odustale...sve je relativno, nikome spasenje nije zagarantovano.
Minam is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2003., 18:35   #44
Quote:
Minatallah kaže:
Ok Minam Ali mi niko nije odgovorio na pitanje, da li one misle kada umru da ce biti Isusove zene?
Ne, ne misle. Mi verujemo da covek svojom verom i delima i Bozijom miloscu moze da se od gresnog coveka izdigne do andjela. Jer je nasa dusa od iste "supstance" kao andjeli...pa kad odbacimo ovo telo i odemo na drugi svet..ako nam je dusa toliko cista..mozemo da postanemo andjeli. Dakle, one veruju da odbacivanjem ovozemaljskih dobara skupljaju sebi blago na onom svetu. Da ce biti korak blize Bogu od nas mirjana. Jer ce postojati vise "blizina " Bogu...nekih devet stepena cini mi se...

Tako recimo mi verujemo da one zene koje odbace ovozemaljsku lepotu da ce dobiti tu lepotu u Raju, da ce one koje su pokrile svoje glave na zemlji, imati najlepse kose, da ce one koje su odbacile lepe haljine imati divne haljine...sad, to je sve malo simbolicno, jer cemo mi tamo imati duhovna tela...pa ce nasa tela izgledati onako kako nam dusa izgleda..

Sto se tice toga, dali one misle da ce biti Isusove neveste...ne, nece biti braka na Nebu, niko nece biti ni sa kim vencan.
Minam is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2003., 18:36   #45
Kontam to gresne u nekim drugim stvarima za razliku od njih. Ali nikako gresne po pitanju udaje i radzanja djece. Onda bi sav svijet izumro. A ne grijese li onda one po tom pitanju?
 
Odgovori s citatom
Old 24.10.2003., 18:38   #46
Quote:
Minatallah kaže:
Jos nesto. Sta vi licno mislite o monahijama (naucila novu rijec, pa se foliram )? Sta mislite o njihovom pokrivanju glave i odjeci koja ne ocrtava obline?
Ne mislim puno o tome. Kao sto rekoh, pokrivanje glave je za njih znak da odbacuju svoju telesnu ovozemaljsku lepotu. One inace veoma retko izlaze medju ljude, tako da njihovo pokrivanje nema nikakve veze sa time da li ih ostali gledaju ili ne. Isto vazi i za odecu. Njihova odeca mora da pokazuje skromnost, jednostavnost. Osnovna karakteristika njihovog materijalnog dela zivota je siromastvo.Oni nemaju svoje vlasnistvo. Mogu u najboljem slucaju da imaju molitvenik, par knjiga i haljinu.
Minam is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2003., 18:40   #47
Quote:
Minatallah kaže:
Kontam to gresne u nekim drugim stvarima za razliku od njih. Ali nikako gresne po pitanju udaje i radzanja djece. Onda bi sav svijet izumro. A ne grijese li onda one po tom pitanju?
Naravno da ne!Imati decu je Boziji dar, i svaka zena bi trebala da ga dozivi. Jer nama je i receno "Idite i mnozite se!"
One ne grese po pitanju toga sto se odricu toga da budu majke, jer one idu jednim drugim putem, na kojem vaze druga pravila.
Minam is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2003., 18:42   #48
Ne postoji opasnost da svet izumre zbog toga sto su svi ljudi otisli u monahe, jer nije to jedini put. Postoje dva kao sto vec rekoh. I svako treba da se drzi onog koji je izabrao. Uostalom jako malo ljudi bude "pozvano" na put podviznistva...veoma, veoma malo.
Minam is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2003., 19:50   #49
Quote:
Minam kaže:
Eh da, i molila bih da kad razmisljate o hriscanstvu delite na pravoslavlje i katolicizam, jer se u vecini diskutabilnih pitanja razlikujemo po misljenju.
Nije dovoljno dijeliti na pravoslavlje i katoličanstvo. Postoji i mnogo protestantskih crkava.
Da ne velim sekti.
Sve su to kršćani.

Teško je očekivati od nekog da razumije duboku i višestoljetnu podijeljenost izmedju krsćana. Često to ne shvaćaju ili ne prihvaćaju niti oni sami.
Blaise is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2003., 20:04   #50
Joooj Blaise...pa i ovako je vec dovoljno podeljeno.
Minam is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2003., 20:05   #51
Quote:
Blaise kaže:
Teško je očekivati od nekog da razumije duboku i višestoljetnu podijeljenost izmedju krsćana. Često to ne shvaćaju ili ne prihvaćaju niti oni sami.
A stvar je u tome sto, iako smo podeljeni, mi mozemo da se razumemo, i da razumemo zasto neko drugi nesto drugo smatra za ispravno.
Minam is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2003., 20:24   #52
Quote:
Minatallah kaže:
Jos nesto. Sta vi licno mislite o monahijama (naucila novu rijec, pa se foliram )? Sta mislite o njihovom pokrivanju glave i odjeci koja ne ocrtava obline?
Lijepo, lijepo, samo mi je malo čudno da nikad nisi čula za tu riječ.

Ovaaaj, od kad postoji ovaj forum, nema muslimana koji je došao ovdje a da "nama" na nos nije nabio monahinje iliti časne sestre, kao navodni primjer za svoje vlastito vjerovanje.

Časne sestre nose uniformu kao oznaku svog zvanja i ovisno o redu kojem pripadaju. Isto kao vojnici ili vatrogasci, pa i suci u nekim zemljama se na radnom mjestu posebno "unioformirani".

Ovdašnjima se (često vidi) i kosa, a to je u islamu zabranjeno. Neke nisu ni "pokrivene", ali takvog reda još nema u nas (vidjela u nekom filmu).

"Uniforma" časnih sestara je na neki način "okamenjena ženska moda" srednjeg vijeka, a tada ni vojnici nisu nosili uniforme.

Odjeća je (više) označavala stalež kojem je netko pripadao. Da bi se razlikovali bogati(plemeniti) od siromašnih (kmetova).

Tek kad je nastupila industrijska revolucija i pojavio se i "treći"
stalež, koji si je mogao kupiti finu i skupu "uvoznu" odjeću, a sama odjeća postala jeftinija upotrebom (i) šivaćeg stroja, pokazala se potreba za uniformom za određena zanimanja.
Časnim sestrama je služenje i "zanimanje" i poziv. Ovisno o odabiru reda, nose "uniformu" primjerenu tom redu.

I to je (samo) to.
Dunj@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2003., 20:36   #53
Mnogo je kongregacija časnih sestara, ustanovljavane su često prema nekoj potrebi. Npr. sestre nedavno proglašene blaženom Marije Propete Petković su u svojoj biskupiji započele sa obrazovanjem i odgojem siromašnih pa su se proširile po svijetu kako su ih već zvali u nekoj biskupiji zbog potrebe. Sestre sv. Križa ("križarice") su često medicinske sestre koje rade u bolnicama (u Zg-u žive i rade na Šalati), sestre Majke Tereze imaju karizmu rada sa najbjednijima bili oni siromašni. gladni ili u Europi su to ćešće napušteni narkomani, beskućnici.
Isusove male sestre imaju specifičnu karizmu drugačiju od mnogih drugih sestara. One rade kao i mnogi drugi, u tvornicama, čiste isl. jednostavne poslove no imaju zabranu propovijedanja, one svoju vjeru smiju pokazivati samo dobrim životom i primjerom (u Zg-u one žive negje blizu Nsb-a). Sestre franjevke misionarke žive tamo gdje ih stave u svijetu (Afrika, Azija, ali i Italija, Brazil, bilo gdje) one tamo ne propovijedaju već pomažu ljudima. Npr. u Africi jednostavno pomažu učiti ljude obrađivati zemlju.
Moram vam ipak reći da iako će mnogi pljuvati po časnama, mnoge od njih zaista puno rade, ali vi to sigurno nećete pročitati u novinama ili gledati na televiziji, pa to ne možete ni znati.
 
Odgovori s citatom
Old 24.10.2003., 20:37   #54
Quote:
Minam kaže:
A stvar je u tome sto, iako smo podeljeni, mi mozemo da se razumemo, i da razumemo zasto neko drugi nesto drugo smatra za ispravno.
Ne kazem ja da je to dobro.
Samo da je tako.

Cinjenica je da se lakše razumijemo oko nekih pitanja. Oko nekih pak ne.
I s obzirom da smo tako podijeljeni, mozda (MOZDA!) mozemo lakse prihvatiti da netko praktički druge vjere vjeruje u istog Boga.
Već dok sam to pisala nisam bila sigurna u svoje riječi.
Blaise is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2003., 20:40   #55
Quote:
Minatallah kaže:
Kontam to gresne u nekim drugim stvarima za razliku od njih. Ali nikako gresne po pitanju udaje i radzanja djece. Onda bi sav svijet izumro. A ne grijese li onda one po tom pitanju?
Ima žena (i muževa) nesposobnih za rađanje, a ima i onih koji nisu imali priliku stvoriti obitelj iz raznoraznih razloga, kao i onih koji su bukvalno posvećeni nekom životnom pozivu, koji ih toliko okupira da su svjesni da bi obitelj oštetili, jer joj se ne bi mogli dovoljno posvetiti. Naprosto, odgovorni ljudi svjesni svojih obaveza i snaga. Takav je bio i Nikola Tesla. Njega valjda svi znaju.
Je su li svi ti ljudi zato griješni?

Dakle, i časne sestre i redovnici i katolički svećenici su pozvani u određeno zvanje koje traži "cijelog sebe" za druge.

Btw, nekad su u samostane (kao jedino utočište) odlazile i žene,
koje su se iz bilo kojeg razloga našle u nevolji iako su prije bile i udate i imale čak i djecu.

Povijest samostana i osamljivanja ima dugu tradiciju i mijenjala se, ovisno o uvjetima i vremenu u kojem su se "regrutirali".

Pravoslvani su imali (i zadržali) ponešto drugačiju tradiciju, ali i jedni i drugi...vuku svoju povijest iz bliskog istoka, odnosno "osamljivanja" i "kontemplacije" u pustinjskim pećinama.
Dunj@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2003., 21:27   #56
Quote:
Minam kaže:

Jedno je logika, a drugo je covekova slabost. Vera nije nesto za sta sam se odlucila jednom, i nikad je vise ne dovodim u pitanje. Bas naprotiv, ja se svaki dan iznova odlucujem za svoju veru, i to ne svaki dan samo, vec pri svakoj odluci. Kad god treba da odlucim da li cu "levo ili desno", da li cu Bozijim putem ili svojim, ja moram da odlucujem da li sam pravoslavna ili ne. A slab sam ti ja covek, dodju nekad periodi kad me svakodnevnica i slabos moje volje odvuku daleko od puta kojim bi zelela da idem. I dalje sam svesna da Boga volim ali se osecam tako mala i udaljena od njega, prevladaju moje zelje...onda se izgubim neko vreme u neverju, pa kad se ubrzo osetim jadno i bedno , ja se opet okrenem Bogu, i on me ponovo primi. I tada molitvom, postom, ja se cistim. I onda osetim kolika je Njegova ljubav prema meni, i moja prema njemu. Ali kao i u svemu u zivotu, i vera ima padove i uspone...ne radi se tu samo o sexu pre braka, radi se i o sitnijim stvarima. Ponekad bivam recimo iznervirana..i onda ako dopustim da me neko izazove na svadju, ja istog trenutka odstupam od Boga...odlucujem se za svoj neki put. A ako uspem da se smirim i da ucinim onako kako bi On to zeleo, onda biram Njega...a odluka je puno, i covek je slab.
Ali ja jesam i slaba, i gorda, i ponosna, i lenja...ali nikad, nikad, nikad ne bih rekla nesto protiv Boga, niti bih posumnjala u Njega. To nikad.
hvala ti na odgovoru.. otprilike sam ovakav odgovor i ocekivala... ljudski je "vaditi se" na tu slabost... al Ljubav... Ljubav... koliko je jaka Ljubav ako se ne moze izboriti protiv slabosti....

hm. razumijem tu ljudsku slabost... svako od nas grijesi.. al (sad govorim o sebi) ako uradim nesto sto mi moja vjera zabranjuje jednom...(npr bespotrebna svada, ili dignem glas kad razgovaram sa majkom, ili.. dakle ono sto se desi neplanski) onda se pokajem i pravo se trudim to ne ponoviti... al ne pada mi napamet da pijem alkohol zato sto je to strogo zabranjeno i to se ne moze "omaci"... bez obzira na to koliko volim momka sa kojim sam u vezi ne pada mi napamet da ga dodirnem, a kamo li poljubim etc..etc.. dakle postoje stvari koje mozes kontolisati i koje malo teze mozes kontolisati...
razumijem da se te stvari koje se teze mogu kontolisati omaknu... ali kako ti se mogu omaci stvari koje mozes kontolisati?.. sta mislis da li je ok misliti na dragog kad molis Boga za sve dobro ovog i buduceg sviejta... a ne misliti na Boga kad ostanes sa dragim?.... postavlja se pitanje: ko ti je preci?
(primjer o sexu prije braka sam uzela samo zato sto sam sigurna da je to stroga zabrana.. mogla sam uzeti i ubistvo, al kontam.. slabo koji normalan covjek ubija okoloa nekako mi je taj primjer najcesci primjer krsenja.. gotovo prirodan na zapadu..)
gle, stalno grijesiti oko iste stvari, pa se onda oko te iste stvari kajati, pa opet to isto grijesiti... mi nekako djeluje ko "igranje" sa vjerom.... jesi li ti ikad rekla sebi, sad sam pogrijesila, kajem se i to nikad vise necu uraditi.... lahko je opravdavati stvari slabostima a tesko se boriti protiv slabosti ( u islamu je to definisano ovako: najtezi dzihad je dzihad protiv samog sebe....)....
heureka is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2003., 23:11   #57
Quote:
Minam kaže:
Ovako:
Svestenik, da bi uopste postao svestenik, mora biti ozenjen.
Gle, draga, ne znam koliko ti znaš o svojoj vjeri, no sigurno znam da ne znaš dovoljno o "sveštenicima" u PC!
Kada se "sveštenik" zaredi za "sveštenka" nemože se više ženiti!
Ako se želi oženiti to treba učiniti prije ređenja za "sveštenika".

Malo se bolje raspitaj kod "sveštenika" ili popova.
__________________
Godot was here.
101st Airborne is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2003., 23:13   #58
Ma upravu si, u kasnijim porukama sam se ispravila. Oprostite sto sam pogresno rekla, bez proveravanja, jer iskreno, nikad nisam ni videla ni cula za neozenjenog svestenika.
Minam is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2003., 23:18   #59
Quote:
žabica kaže:
Mnogo je kongregacija časnih sestara, ustanovljavane su često prema nekoj potrebi. Npr. sestre nedavno proglašene blaženom Marije Propete Petković su u svojoj biskupiji započele sa obrazovanjem i odgojem siromašnih pa su se proširile po svijetu kako su ih već zvali u nekoj biskupiji zbog potrebe. Sestre sv. Križa ("križarice") su često medicinske sestre koje rade u bolnicama (u Zg-u žive i rade na Šalati), sestre Majke Tereze imaju karizmu rada sa najbjednijima bili oni siromašni. gladni ili u Europi su to ćešće napušteni narkomani, beskućnici.
Isusove male sestre imaju specifičnu karizmu drugačiju od mnogih drugih sestara. One rade kao i mnogi drugi, u tvornicama, čiste isl. jednostavne poslove no imaju zabranu propovijedanja, one svoju vjeru smiju pokazivati samo dobrim životom i primjerom (u Zg-u one žive negje blizu Nsb-a). Sestre franjevke misionarke žive tamo gdje ih stave u svijetu (Afrika, Azija, ali i Italija, Brazil, bilo gdje) one tamo ne propovijedaju već pomažu ljudima. Npr. u Africi jednostavno pomažu učiti ljude obrađivati zemlju.
Moram vam ipak reći da iako će mnogi pljuvati po časnama, mnoge od njih zaista puno rade, ali vi to sigurno nećete pročitati u novinama ili gledati na televiziji, pa to ne možete ni znati.
"Oči imaju a ne vide, uši imaju a ne čuju..."
Tko te pita za njih......posebno na ovome Forumu će se susresti s ljudima kojima je to licemjerstvo, gluma, ispraznost.....ovdje ih imaš na pretek koji će svoje osobne frustracije, osobne jade i propasti pripisati upravo njima ili onima koji se nalaze pod pojmom "hijerarhija".....većina ljudi danas želi u svim crkvenim zajednicama vidjeti samo ono loše, drugo ne postoji. Ono loše je jedino mjerilo njihovog suda.....a sve zbog toga što ne mogu pogledati u dubinu svoga srca i priznati si sami svoju krivicu....
........kao i obično, za mnoge je to besmisao i ne mogu shvatiti zašto.....................
.....................................nije niti čudo kada gledaju samo očima svijeta!
__________________
Godot was here.
101st Airborne is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2003., 18:25   #60
Quote:
Minam kaže:
Ne postoji opasnost da svet izumre zbog toga sto su svi ljudi otisli u monahe, jer nije to jedini put. Postoje dva kao sto vec rekoh. I svako treba da se drzi onog koji je izabrao. Uostalom jako malo ljudi bude "pozvano" na put podviznistva...veoma, veoma malo.
Minam, kada bi svi, ama bas svi otisli u taj manastir, svijet bi izumro. Niko se ne bi zenio niti udavao, niti bi radjao djecu. Onda bi oni bili gresni po tom pitanju. Ja mislim da grijese sto ne radjaju djecu.
 
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:32.