Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje > Sam svoj majstor

Sam svoj majstor Radionica u kući

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 24.06.2004., 05:26   #21
Re: klima

Quote:
rovad kaže:
Mali savjet.

Održavanje klima uređaja ne zahtjeva nužno servisera, osim ako je vanjska jedinica postavljena na teško dostupno mjesto (fasada stambene zgrade, krov...). Ja sam to riješio tako da sam od glavnog distributera za RH kupio pjenu za čišćenje (koncentrat) FOMA-A-COIL i sada imam kemije za nekoliko godina. Firma se zove MILOC d.o.o. iz Bjelovara i poslali su mi paket poštom. (480 kn) www.miloc-hr.com .

Unutarnja se jedenici otvori, opere filter vodom, a isparivači se samo pošpricaju kemijom. Nije potrebno ispirati ako isparivači nisu začepljeni. Inače je cijena servisa po jedinici cca 500 kn, no ako klima hladi i grije normalno onda nije nužno zvati servis. Jedino ako ne radi kako treba onda treba pregledati stanje freona i ako nedostaje nije dosta samo dopuniti što serviseri vole napraviti, već i ustanoviti gdje pušta. Najbolji pokazatelj da nedostaje plina je smrzavanje ventila na izlazu iz vanjske jedinice. Eko freon nije dovoljno dopuniti već treba izvakumirati sistem i napuniti novim plinom jer komponente eko freona isparavaju različiti te nije moguće dopuniti sistem. R 22 freon koji je još uvijek najzastupljeniji može se dopunjavati. Ako vidite negdje masne tragove na instalaciji to je mjesto propuštanja freona i potrebno je odmah zvati servis jer ako nedostaje freon kompresor koji je ujedno i najskuplji dio klime može otkazati (pregoriti).

Nadam se da sam bio od pomoći. A da pri radovima na čišćenju potrebno je isključiti klimu iz struje, OBAVEVEZNO.



Sretno
Da, a kako će očistiti turbinu? Ona se najviše i zaprlja.
__________________
uvjek sam a nikad do kraja
Mort is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.06.2004., 05:45   #22
Quote:
Mariaaa kaže:
Unutarnja jedinica , kad se skine maska, ima po sebi nakupine gljivica i koječega još što smrdi na plijesan i osjeća se u toj prostoriji. kako je ta rotirajuća rešetka nedostupna, a probala sam to strugati dugačkim tankim kistom, mislim da bi se ipak jedino moglo riješiti rastavljanjem i pranjem tog dijela, te sprejanjem cijele unutarnje površine, koja je kod Samsung klime nedostupna zbog jedne rešetke. Vanjski filter na maski i samu masku perem redovno.
Eto, a bio mi neki majstor, slobodni strijelac, koji nije znao rastaviti tu klimu.
Zato tražim tko u Zadru ima ovlašteni servis, jer sam je kupila prije tri godine u predstavništvu splitskog "Robex"-a u Zadru kojeg više nema, a kad sam ih nazvala su me otkačili na telefon i rekli da će možda ovih dana njihov majstor dolaziti u Zadar, itd... sve u svemu , nakon par telefonskih razgovora, svatila sam da od njih ništa.
Onda sam zvala generalnog zastupnika u Zagrebu, Europatrade, koji su mi rekli da ne mogu oni ništa, da zovem privatno majstora i dali mi njegov broj .... toliko o preporuci za kupnju Samsung klime. Dotični majstor je oprao vanjske maske i filtere i rekao da nezna rastavit klimu i očistit nakupine koje smetaju normalnom radu.
Dakle, lipi moji, NE kupujte Samsung klimu , jer reklamiraju pet godina garancije i ostale gluposti , a ako OVLAŠTENI SERVISER ne servisira klimu nakon prve godine , GARANCIJA NE VRIJEDI.
Dakle, splitski Robex je učinio sve da anulira tu garanciju.
Čišćenje se plaća posebno , to nije problem, al tražim tko OVLAŠTENI servis koji valjda zna kako rastavit tu klimu .
UF . Jesam se natipkala.... ))))
Jak neki majstor nezna rastaviti samsung.
Robex ti je samo dućan di prodaju klime i tehniku i ni slučajno nemoj njih zvat da ti bilo šta popravljaju. Znam nekoliko ljudi koji su nosili mobitele kupljene u njih na popravak (Samsug) i niti su popravili, niti vratili, kažu da se to nemože popraviti.
Za Robex klime montira Vertron - to su oni dućan odma do njih, ali za njihov servis ćeš se načekat jer je sad sezona a i nemaju konta da idu radi jednog servisa u Zadar. Ali ako su ti oni je montirali ani će ti doć 2 god. nakon montaže na redovni servis (200k) i produživanja garancije na još jednu godinu i tako možeš produživati garanciju do 5 god..
__________________
uvjek sam a nikad do kraja
Mort is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.06.2004., 05:55   #23
mort kazes koliko para toliko i muzike (sta je i logicno )
ja sam uzela qvadro klimu i reci mi ima li sanse da mi potraje bar dva lita
__________________
ako sam veslo sisala nisam brod progutala
nivle is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.06.2004., 09:42   #24
Re: Re: klima

Quote:
Mort kaže:
Da, a kako će očistiti turbinu? Ona se najviše i zaprlja.
Ja sam to rješio minivošem. No ako to nije moguće iz tehničkih razloga pomoći će navedena pjena i obična prskalica u koju se stavi voda. Dobro je prethodno nježno usisati sve dijelove kako nebi prašina napravila još veću kaljužu. Čišćenje i nije tako problematično ako se redovito radi.

Klime koje imaju i grijenja, kada su na grijanju kondenzira vanjski isparivač te kondenzat ispire pjenu koja se prethodno nanese prskalicom, Zatim se prebaci na hlađenje i ponovi proces sa unutarnjom jedinicom. Pri špricanju pjene obavezno se isključuje napon ako je klima uštekana u utičnicu. ako je direktno spojena onda se mora isključiti na osiguraču.

U svakom slučaju ako niste sam svoj majstor preporučam servisera. Siher je siher.


Pozdrav
__________________
Što bih dao da sam mlađi, a da imam ovu pamet !!!

LJubitelj životinja-toplokrvnih
rovad is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.06.2004., 00:16   #25
Quote:
nivle kaže:
mort kazes koliko para toliko i muzike (sta je i logicno )
ja sam uzela qvadro klimu i reci mi ima li sanse da mi potraje bar dva lita
To ti nemogu reči. Nadam se. Nije to neka kvaliteta ali ako ćeš je koristiti samo za hlađenje vjerujem da će i duže. Svak klima će ohladiti, problem je grijanje. Kod tih jeftinijih klima bit je u buci, i kvaliteti ispuha, te čistoći zraka koji ispuhuju jer je slabije napravljen isparivać tj. onaj dio u unutrašnjoj jedinici koji hladi - grije i filterima. Filtere obavezno što ćešće čistiti.
__________________
uvjek sam a nikad do kraja
Mort is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.06.2004., 00:25   #26
Re: Re: Re: klima

Quote:
rovad kaže:
Ja sam to rješio minivošem. No ako to nije moguće iz tehničkih razloga pomoći će navedena pjena i obična prskalica u koju se stavi voda. Dobro je prethodno nježno usisati sve dijelove kako nebi prašina napravila još veću kaljužu. Čišćenje i nije tako problematično ako se redovito radi.

Klime koje imaju i grijenja, kada su na grijanju kondenzira vanjski isparivač te kondenzat ispire pjenu koja se prethodno nanese prskalicom, Zatim se prebaci na hlađenje i ponovi proces sa unutarnjom jedinicom. Pri špricanju pjene obavezno se isključuje napon ako je klima uštekana u utičnicu. ako je direktno spojena onda se mora isključiti na osiguraču.

U svakom slučaju ako niste sam svoj majstor preporučam servisera. Siher je siher.


Pozdrav
Krivo si me svatio. Znam kako se čisti međutim mislio sam na Mariaaanu i ostale koji neznaju rastaviti unutrašnju jedinicu a to se i nepreporučuje nestručnim osobama. Nakon što je rastavim prvo poprskam sve djelove sredstvom za pranje (uvjek zaboravim ime) a ako je puno prljava koristim Renevz te nako 10tak min. isperem minivošem. Nikad ne usisavam jer nije potreba minivoš sasvim dobro očisti i nema kaljuže. Vanjsku čistim samo ako je jako zaprljana i puna lišća jer ona se manje zaprlja. Isto je treba rastaviti i zaštititi elektroniku da se nesmoći.
__________________
uvjek sam a nikad do kraja
Mort is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.07.2004., 19:01   #27
Evo, sve je riješeno :

Prvo sam poslala ljuti email Europatrade-u kao generalnom za Samsung u Hrvatskoj, te Robex-u u Split. Odgovorili su mi i ispričavali se zbog prasca Dujmovića iz Splita koji je u ime Robexa klimu montirao, ali nije htio doći u Zadar na servis i čišćenje. Dali su mi broj firme Vertron d.o.o Split koji su u toku tjedna poslali dečke, rastavili su unutarnje jedinice na proste faktore, očistili, posprejali, ispitali vanjsku jedinicu i prekontrolirali plin. Sve skupa je trajalo dva sata i uzeli su 200kn po jedinici, odnosno 400 kn ukupno.Rekli da je klima u odličnom stanju, i sve u redu.

Samo da ne zaboravim, ako je netko iz Zadra, NEMOJTE zvati privatnog servisera Štefančić Borisa 098/330895. To je taj tip kojeg je lani preporučio telefonom čovjek iz Europatradea. Dakle, tip je došao , oprao vanjsku masku, NIJE MU SE DALO ili NIJE ZNAO rastavit unutarnju jedinicu, prodavao maglu kako se to ne radi, naplatio 250 kn i otišao hvaleći LG klime koje on prodaje u Zadru. Dakle - svašta.

Eto - odiseja se završila. klime predu ko pčelice - ne izlazim vani do jeseni ! Hvala svima na savjetima.
Mariaaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2007., 18:27   #28
Klima uređaj: odvlaživanje

Funkcija odvlaživanja na klima uređaju me zanima...mislim znam čemu služi ali malo više o toj funkciji..tj. koja je razlika između odvlaživana i hlađenja jer kad upalim odvlaživanje isto fino rashladi..ako netko zna na kojem principu radi i dali se isplati to paliti ili radije hlađenje Hvala
FEX is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2007., 20:13   #29
Quote:
FEX kaže: Pogledaj post
Funkcija odvlaživanja na klima uređaju me zanima...mislim znam čemu služi ali malo više o toj funkciji..tj. koja je razlika između odvlaživana i hlađenja jer kad upalim odvlaživanje isto fino rashladi..ako netko zna na kojem principu radi i dali se isplati to paliti ili radije hlađenje Hvala
U pravilu split klime ti imaju duple registre (isparivace). Jedan koji sluzi za hlađenje a drugi koji sluzi za odvlazivanje. Kako koji radi regulira ventil u njoj (regulira protok freona). Međutim upitno je to odvlazivanje jer ti nigdje na njima nemozes podesiti zeljenu (set point) vrijednost vlage.A i niti ti igdje ta klima prikazuje trenutnu vrijednost vlage u prostoriji. Naime takve klime skidaju vlagu ali nigdje nemamo podatak o njoj, sto nije slucaj sa velikim klima sustavama. Valga u prostorijama gdje borave ljudi trebala bi iznositi od 50-55%rH i pri takvoj vlazi ljudi se najbolje osjecaju. Znaci split sistemi skidaju vlagu (curenje kondenzata iz odvoda za kondenzat) ali nitko nezna kolika je trenutna vrijednost te iste vlage u prostoriji. Nevalja ako je ima previse (teze disanje i los osjecaj ugode) niti ako je ima premalo (suhi zrak ostecuje sluznicu). Takve klime bi trebale imati mogucnost dogrijavana (kao kod velikih sistema), sto znaci ako skidate vlagu pomocu vece kolicine freona tada pada i temp. u prosroriji ispod zeljene vrijednosti a to svakako ne zelimo, i u tome slucaju trebao bi se ukljuciti dogrijac i zagrijati zrak u prostoriji na zeljenu vrijednost (set point). Međutim split sistemi nemaju takvu mogucnost.
mfcc is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2007., 20:13   #30
Quote:
FEX kaže: Pogledaj post
Funkcija odvlaživanja na klima uređaju me zanima...mislim znam čemu služi ali malo više o toj funkciji..tj. koja je razlika između odvlaživana i hlađenja jer kad upalim odvlaživanje isto fino rashladi..ako netko zna na kojem principu radi i dali se isplati to paliti ili radije hlađenje Hvala
U pravilu split klime ti imaju duple registre (isparivace). Jedan koji sluzi za hlađenje a drugi koji sluzi za odvlazivanje. Kako koji radi regulira ventil u njoj (regulira protok freona). Međutim upitno je to odvlazivanje jer ti nigdje na njima nemozes podesiti zeljenu (set point) vrijednost vlage.A i niti ti igdje ta klima prikazuje trenutnu vrijednost vlage u prostoriji. Naime takve klime skidaju vlagu ali nigdje nemamo podatak o njoj, sto nije slucaj sa velikim klima sustavama. Valga u prostorijama gdje borave ljudi trebala bi iznositi od 50-55%rH i pri takvoj vlazi ljudi se najbolje osjecaju. Znaci split sistemi skidaju vlagu (curenje kondenzata iz odvoda za kondenzat) ali nitko nezna kolika je trenutna vrijednost te iste vlage u prostoriji. Nevalja ako je ima previse (teze disanje i los osjecaj ugode) niti ako je ima premalo (suhi zrak ostecuje sluznicu). Takve klime bi trebale imati mogucnost dogrijavana (kao kod velikih sistema), sto znaci ako skidate vlagu pomocu vece kolicine freona tada pada i temp. u prosroriji ispod zeljene vrijednosti a to svakako ne zelimo, i u tome slucaju trebao bi se ukljuciti dogrijac i zagrijati zrak u prostoriji na zeljenu vrijednost (set point). Međutim split sistemi nemaju takvu mogucnost.
mfcc is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2007., 21:29   #31
pa da ne podešavas vrijednost vlage nego temperaturu.zato mi je čudno što možeš podesit temperaturu i jačinu puhanja i onda koja je razlika između tog odvlaživanja i hlađenja, kad se i na jednoj i drugoj opciji može podešavat temperatura.. inače imam panasonic klimu sa grijanjem 3,6 kw/3,8 kw
ajd kužio bi da ima pod opcijom odvlaživanje samo da ju uključiš pa da ona ima neke automatske postavke al zbunjuje me šta ti možes podesavat i temp. i jačinu puhanja...
FEX is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2007., 22:10   #32
na vecini jeftinih klima nema nikakve razlike osim ako stavis vent na automatskoj brzini onda se on vrti na najmanjoj
__________________
sorry but jebiga
puger is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2007., 23:32   #33
ja imam haier s odvlaživanjem, koristio to odvlaživanje i ne primjeith neku razliku u odnosu na smao hlađenje

isto me čudilo što se da naštelati puhanje i temp

ali stvarno skida vlagu, imam sobni termometar koji prikazuje i vlagu,pa znam

inače, mfc, imam dopis od vleuxa u kojem tvrde da je preporučena vlažnost zraka 40%
__________________
Edgar The Titanodur Master i Titanodur su zaštičena imena Edgar Investa. Sva prava pridržana
Edgar Consulting OPG za proizvodnju krastavaca, distribuciju toplote i optimizaciju duvanja dio je Edgar Investa
Edgar is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.05.2007., 12:25   #34
Vlaga u zraku ovisi najprije o temperaturi i onda o tlaku.
Odokativno preporućuju snižavanje temp do 6 C i u toj granici vlaga se kreće pod "UGODNO".
Mjerite vlagu u prostoriji kad poćinje raditi klima i nakon sat-dva.
__________________
Ja govorim ono što kažem!
Lee Champa is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.05.2007., 14:42   #35
Kao sto rekoh split sistemi ce odlaziti tj skinuti vlagu u prostoriji (sto se vidi na odvodu kondenzata) ali vi nikada neznate na koliko ju je on skinuo. Vlaga u prostorijama gdje covjek boravi nebi smijela ici ispod 40% rH, ali najugodnije se covjkek osjeca kod 50% rH i to je standard svugdje u svijetu. Zasto nesmije ici ispod 40% rH? Iz razkiga sto se onda covjeku susi sluznica a to je pogubno za zdravlje. Po zimi kod radijatorskog grijanja se to najbolje osjeti pa je onda pozeljno ovlazivanje. Znaci po ljeti uvjek skidamo vlagu dok po zimi trebamo zraku dodati vlagu do vec navedenog iznosa. Kompletna i najbolja klimatizacije bi bila kad bi ti split sistemi imali osim finkcije odlazivanja i dogrijavanje jer se onda nebi kod odvlazivanja temp. prostorije spustala ispod zeljene vriejdnosti ali na zalost takvi sistemo to nemaju. Pa je to mana takvih klima. Isto to vazi i za zimu kad zrak treba ovlazivati a kao sto sam vec naveo split sistemi isto nemaju tu funkciju koju imaju veliki sistemi klimatizacije i zato su oni puno bolji u ucinkovitiji nego split. Međutim takvi sistemi imaju manu a to je cijena koja je astronomska u usporedbi sa split.
Klimatizirati znaci tretirati zrak a to je osim temperature, imati kontrolu nad vlagom i tlakom istoga. Split sistemi mogu samo regulirati temp. i snizavati vlagu, ostalo propada velikim sistemima.
Eto male skole teortije klimatizacije.
mfcc is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.05.2007., 23:02   #36
Quote:
ZOsvald kaže: Pogledaj post
Vlaga u zraku ovisi najprije o temperaturi i onda o tlaku.
Odokativno preporućuju snižavanje temp do 6 C i u toj granici vlaga se kreće pod "UGODNO".
Mjerite vlagu u prostoriji kad poćinje raditi klima i nakon sat-dva.
fulao sam malo, nije 40% već 45% pri sobnoj temp. od 20C
__________________
Edgar The Titanodur Master i Titanodur su zaštičena imena Edgar Investa. Sva prava pridržana
Edgar Consulting OPG za proizvodnju krastavaca, distribuciju toplote i optimizaciju duvanja dio je Edgar Investa
Edgar is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.05.2007., 15:01   #37
Quote:
Edgar kaže: Pogledaj post
fulao sam malo, nije 40% već 45% pri sobnoj temp. od 20C
Standardi za temp. u poslovnim prostorima su za zimu 22°C i 50% rH, dok po ljeti temp. u prostorima bi trebala biti 24-25°C uz 50% rH. To su standardi za europu dok je to u americi za ljeto 20-22°C uz vlagu od 50% rH. Odstupanje vlage sto se tice ugodnosti ljudi moze biti +/- 5% rH. A to je onda ono sto si ti naveo maloprije.
mfcc is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2007., 08:55   #38
Klima beskorisna bez daljinskog ???

Radi se o klimi staroj 2 godine Tadiran GTM-12h 3,5 Kw navodno neka jeftinija inačica Carrier (uvoznik za RH je bila firma iz ZG-a "kolnea" ili tako nešto i više se ne uvoze ni prodaju )Naime daljinski je "stradao " na peći i otopio se do neupotrebljivosti a izgleda da je i sama klima sad neupotrebljiva .Nadao sam se da postoje neki univerzalni daljinci poput TV ali izgleda da nema od toga ništa (ili se ne proizvode ili je to prekomplicirani ili je neisplativo wtf?..) evo okrečem se elektronici i pitam za rješenje problema bilo da se snimi kod ili premosti ili možda znate ima li koje groblje klima di bi to moga naći ,trenutno mi se ne kupuje nova klima renomiranog proizvođača ...

Postao ovo i na elektronici..a možda neko i ovdje ima rješenje .

Kotrlj !
zakov is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2007., 10:17   #39
Pa zar nemaš na samoj klimi neke komande,moja LG ima ispod poklopca samo jedan prekidač kojim se upravlja(piše u uputstvu kako) pa vidi da i ti to nemaš
marijan_e is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2007., 14:18   #40
Nekada su za Tadiram klime zastupnici bili firma Kolnoa. Bilo bi dobro da njih priupitaš ko je sada zastupnik/uvoznik ili tko sada servisira Tadiram klime.
Inače svaka klima bi trebala imati i manualne komande, obično su smještene negdje u gornjem ili doljnjem uglu unutarnje jedinice i pokrivene poklopcem.
Uglavnom te komande mogu izvršavati samo osnovne funkcije, nikako vremenki program.
mfcc is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 05:23.