Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 25.03.2005., 08:59   #61
Quote:
Kyra kaže:


Bila sam prekjučer na sistematskom pregledu i jučer otišla po nalaze krvi i mokraće. Kaže doktorica da je sve u principu u redu jedino da sam imala šećer 6.3 a da je za moje godine normalno ujutro natašte imat do 6.1.
Zatim kaže da ne brinem jer da to ne mora ništa značiti s obzirom na to da sam vjerojatno nešto pojela večer prije a da bi za vadjenje krvi bilo idealno biti 12 sati natašte prije vadjenja!

Enivej, jutros meni tata doma izmjeri šećer, isto natašte ali ne natašte prethodnih 12 sati i imam 6.6.

Da li je zaista granica za 25-godišnjakinju 6.1.?
Tatin aparatic ne mora biti savrseno precizan. Tj. taj broj koji ti je on izbacio mozda je vishi, a mozda i nizhi od stvarne vrijednosti.

Zapitaj se imas li mozda policisticne jajnike? Koliki ti je BMI?

Ovo je stranica Sveucilisne klinike Vuk Vrhovac u Zagrebu, imas ovdje klinicke smjernice za dijagnozu i lijecenje secerne bolesti, mozda ti pomogne u smislu informiranja. U svakom slucaju, ako sumnjas na to da imas poremecenu toleranciju na glukozu, trazi da ides specijalisti dijabetologu.
http://www.idb.hr/smjernice.htm

Sretno
violent_femmes9 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2005., 09:13   #62
to što su normale za glukozu od 4,1 do 6,1 apsolutno ne znači da je 6,1 dobra i poželjna vrijednost, ti sa svojom glukozom na gornjoj granici toga raspona već imaš višu glukozu nego većina ljudi (ako imaš ujutro 6,6 onda pogotvo)

bez namjere da te plašim, s obzirom na obiteljsku anamnezu dijabetesa odi hitno po uputnicu za OGTT i HbA1c

sretno
cyra is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2005., 09:24   #63
Quote:
violent_femmes9 kaže:
Tatin aparatic ne mora biti savrseno precizan. Tj. taj broj koji ti je on izbacio mozda je vishi, a mozda i nizhi od stvarne vrijednosti.

Zapitaj se imas li mozda policisticne jajnike? Koliki ti je BMI?

Ovo je stranica Sveucilisne klinike Vuk Vrhovac u Zagrebu, imas ovdje klinicke smjernice za dijagnozu i lijecenje secerne bolesti, mozda ti pomogne u smislu informiranja. U svakom slucaju, ako sumnjas na to da imas poremecenu toleranciju na glukozu, trazi da ides specijalisti dijabetologu.
http://www.idb.hr/smjernice.htm

Sretno
Hvala na informaciji

Enivej, na sistematskom su mi napravili i ginekološki i nije bilo nikakvih problema (dakle ni policistični jajnici). Vid je ok (nosim naočale ali jako mala dioptrija i nema pogoršanja). Nemam nikakvih drugih problema niti nuspojava. Hranim se uredno, zbog tate smo svi promijenili režim prehrane.

Doktorica je rekla da za tri mjeseca ponovno izvadim krv, da nema potrebe za paniku, ali...JA SAM INAČE PANIČAR
__________________
Nemoj se čudit, anđele..Što neću te prepoznati. Ako te sretnem bilo kad i bilo gdje...S tobom neću
V&L
Kyra is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2005., 09:26   #64
Sorry, v_f...što je BMI?
__________________
Nemoj se čudit, anđele..Što neću te prepoznati. Ako te sretnem bilo kad i bilo gdje...S tobom neću
V&L
Kyra is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2005., 09:32   #65
Body Mass Index, podijelis svoje kilograme s kvadratom visine u metrima

npr. ako si teska 60 kg a visoka 172 cm, BMI=60/(1.72)**2=60/2.9584=20.3

Ako je vrijednost BMI od 20 do 25 (okvirno), onda teoretski nemas viska sala, bar ne u onoj mjeri koja bi vodila ka inzulinskoj rezistenciji i secernoj bolesti tipa 2.

Ipak, visak kila je samo jedan od faktora koji povecavaju rizik od DMt2, postoje i ljudi idealne tezine koji ipak imaju tip 2.
violent_femmes9 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2005., 09:38   #66
BMI je u granicama normale. Nisam twiggy ali rekla je doktorica da je u redu.
__________________
Nemoj se čudit, anđele..Što neću te prepoznati. Ako te sretnem bilo kad i bilo gdje...S tobom neću
V&L
Kyra is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2005., 09:47   #67
inace, promjene u ostrini vida javljaju se tek nakon duljeg perioda stalno povishenih secera. mislim da ti je cilj skuziti eventualni problem svakako prije nego sto do toga dodje - takve promjene u ostrini vida su prolazne i bezazlene, ali treba izbjeci dulji period stalno povishenih secera, zbog drugih rizika za zdravlje.

nemoj panicariti, ali ponovi sve za tri mjeseca.

i jako vazno, kad i ako budes trudna, neka ti svakako provjere imas li gestacijski dijabetes.
violent_femmes9 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2005., 09:50   #68
Quote:
violent_femmes9 kaže:
inace, promjene u ostrini vida javljaju se tek nakon duljeg perioda stalno povishenih secera. mislim da ti je cilj skuziti eventualni problem svakako prije nego sto do toga dodje - takve promjene u ostrini vida su prolazne i bezazlene, ali treba izbjeci dulji period stalno povishenih secera, zbog drugih rizika za zdravlje.

nemoj panicariti, ali ponovi sve za tri mjeseca.
Hvala ti puno na savjetima. I doktorica je rekla da za tri mjeseca ponovim kontrolu.
Nadam se da me neće baš zakačit u ovim godinama dijabetes. Znam da imam genetsku predispoziciju, ali ne valjda ovako rano Ili tu nema rano i kasno?

Nije mi nikako svejedno, bojim se.. ali, imaš pravo, neću paničarit.
Hvala još jednom!
__________________
Nemoj se čudit, anđele..Što neću te prepoznati. Ako te sretnem bilo kad i bilo gdje...S tobom neću
V&L
Kyra is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2005., 09:58   #69
Quote:
Kyra kaže:
Znam da imam genetsku predispoziciju, ali ne valjda ovako rano Ili tu nema rano i kasno?

Tipicno je za tip 2 da se javlja u starijoj dobi, nakon sto se pankreas "iscrpi" (zato i onaj stari naziv "staracki dijabetes"). Zapravo pitanje je u kojoj dobi je kod tih ljudi doslo do stvarnog poremecaja, a nakon koliko vremena je on dijagnosticiran.

Tip 1 se obicno javlja u mladjoj dobi, pa se nekad zvao "juvenilni dijabetes".

No, istina je da i od jednog i od drugog tipa mogu oboljeti ljudi u razlicitim zivotnim dobima. Poznajem ljude koji su tip 1 dobili u 38-39 godini zivota, sto je stvarno neobicno.

Postoje i slucajevi dijabetesa tip 2 KOD DJECE od npr. 9 godina (ne kod nas), ali to je UVIJEK vezano za morbidnu debljinu.

Opusti se, pravilno se hrani i svakako upraznjavaj neku sportsku aktivnost, ili barem dnevno hodaj zustro po pola sata do sat.
violent_femmes9 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2005., 10:39   #70
Quote:
Kyra kaže:
Nije mi nikako svejedno, bojim se.. ali, imaš pravo, neću paničarit.
Hvala još jednom!

nije neka utjeha, ali samo da znash kako to i nije neki rijetki sluchaj

I ja imam isto stanje - shecer koji stizhe i do 7, ponekad i malo preko, pok. djed dijabetichar, a evo, 30 godina nakon shto je prvi put to ustanovljeno nishta se dalje nije loshije dogadjalo.
magic is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2005., 12:07   #71
Quote:
magic kaže:
nije neka utjeha, ali samo da znash kako to i nije neki rijetki sluchaj

I ja imam isto stanje - shecer koji stizhe i do 7, ponekad i malo preko, pok. djed dijabetichar, a evo, 30 godina nakon shto je prvi put to ustanovljeno nishta se dalje nije loshije dogadjalo.
hvala na iskustvu

p.s. eto, osim meko kuhanih jaja, i ovo nam je zajedničko
__________________
Nemoj se čudit, anđele..Što neću te prepoznati. Ako te sretnem bilo kad i bilo gdje...S tobom neću
V&L
Kyra is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2005., 14:04   #72
Quote:
violent_femmes9 kaže:
Body Mass Index, podijelis svoje kilograme s kvadratom visine u metrima

npr. ako si teska 60 kg a visoka 172 cm, BMI=60/(1.72)**2=60/2.9584=20.3

Ako je vrijednost BMI od 20 do 25 (okvirno), onda teoretski nemas viska sala, bar ne u onoj mjeri koja bi vodila ka inzulinskoj rezistenciji i secernoj bolesti tipa 2.

Ipak, visak kila je samo jedan od faktora koji povecavaju rizik od DMt2, postoje i ljudi idealne tezine koji ipak imaju tip 2.
kada pričaš o BMI vidim da nešto znaš ali ne znaš očito dovoljno pa ću to malo pojasnit da i ostali bolje shvate ...

za početak -
BMI je tjelesni indeks mase a to znači odnos težine i visine, a to je nešto sasvim drugo od učešča masnoća u tijelu koje se mjeri sa "mjeračem masnog tkiva u tijelu" i postoje tablice po kojima se može shvatiti gdje se naše tijelo u cijeloj toj priči nalazi ..


http://www.medikor.hr/veleprodaja/Omron_mjeracmasti.htm

za žene je normalno stanje od 22-28, a za muškarce od 15-22 ..

kad pričamo o BMI dosta je bitna građa tijela pa za žene vrijedi slijedeće:
- < 13 - pothranjenost (ugrožava život, odmah započeti povećavati težinu)
- 13-17 - pretjerana mršavost (ugrožava zdravlje, preporuča se početi povećavati težinu)
- 18-19 - normalno SITNA građa (normalno, ne dozvoliti povećanje ili smanjenje težine)
- 20 - normalno SREDNJA građa (normalno, ne dozvoliti povećanje ili smanjenje težine)
- 21-22 - normalno KRUPNA građa ((normalno, ne dozvoliti povećanje ili smanjenje težine)
- 23-26 - pretjerana težina (ugrožava zdravlje, put u razvoj kroničnih bolesti, preporuča se smanjiti težinu)
- 27-36 - debljina (ugrožava zdravlje, visok rizik razvoja kroničnih bolesti, odmah početi sa smanjenjem težine)
- > 36 - medicinska pretilost (opasno po život, odmah početi sa smanjenjem težine)

ova tablica je izrađena na UCLA univerzitetu i izradio ju je dr. David Heber koji je direktor centra za ljudsku prehranu na UCLA, a to je najvišlja i najuglednija svjetska institucija za probleme sa prehranom ..
kažem to zato što sam pronašao malo drugačije tablice na plivinom siteu pa usporedite razliku:
Žene
< 19.1 BMI prenizak
19.1-25.8 BMI idealan
25.9-27.3 BMI malo iznad normale
27.4-32.2 BMI visok
32.3-44.8 BMI previsok
44.8 BMI izrazito visok

zašto sam sve to naveo ?
da shvatite da BMI nije jedini faktor da vidite da li imate viška kila ili ne, poznato je da je mišićna masa teža od sala ...

npr. osoba može po tablicama BMI imati idealan ali masnoće mogu biti puno veće od normale, a to se može "otkriti" isključivo tim ""mjeračem masnog tkiva" (ak ne vidimo dobro) i tako zaista možemo dobiti pravu sliku ....

ps: ne napadajte me, ne prodajem ja mjerače, ja sam ga isto kupio zbog posla ..
MacGregor is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2005., 14:17   #73
joj MacGregor odvadi vise s tim spamom, molim te

BMI kako sam ga ja navela (i naglasila OKVIRNO) sluzi za najgrublju procjenu rizika od inzulinske rezistencije. ako je preko 25, nema dvojbe da se radi o debljini koja ugrozava zdravlje (za curu visine 172 cm to znaci da ima 74 kg. ako nije aktivna sportasica, tesko da se radi o misicima)

napravi nam uslugu, odi gradit ceste, please
violent_femmes9 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2005., 18:15   #74
I ja sam se neku večer bila unervozila. Imala sam 8.6 , doduše nakon šta sam jela sarmu, kruh, torteline... ali ipak!
Ujutro sam si išla izmjerit čim sam se ustala, bilo je ok 4,9.
billie is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2005., 19:56   #75
Quote:
Studentica kaže:
ma moguce je da je tip2.
ne zna se u biti sto je uzrok tipa 2. ovo s neosjetljivosti receptora je jedna od teorija. vise bi pomogla umjerena tjelovjezba i promjena prehrambenih navika, ali se moze lijeciti i medikamentozno. no puno teze je za lijeciti od tipa 1.
Pa sad baš i nije. Tip 2 je općenito daleko lakši oblik bolesti od tipa 1, 50% dijabetičara s tipom 2 da skine 10-20 kg i malo se više kreće ne bi ni bili bolesni. Od ostatka najvećem dijelu su dovoljne tablete a tek manji dio mora uzimati i inzulin ali opet dosta manje doze od tipa 1. Nikako nije kompliciranije za lijecit tip 2, a to što dosta ljudi ima komplikacije s tipom 2 je najčešće zato što su dugo imali dijabetes a da nisu ni znali ili da nemaju ni elementarne edukacije i discipline.
__________________
Jedni grade vlade da se lakše krade, drugi biljke sade, a treći ih vade.
banderas is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2005., 20:03   #76
Quote:
MacGregor kaže:
ČINJENICE za Hrvatsku su da je 2003 god. bilo 214.000 registriranih dijabetičara tipa II, a taj podatak je iznijela Hrvatsko ministarstvo nakon skupa Hrvatskih liječnika u Rapcu,
Ovo nije točan podatak, ipak je jako prenapuhan. Oko 140.000 je ukupan broj registriranih (zajedno tip 1 i 2)
__________________
Jedni grade vlade da se lakše krade, drugi biljke sade, a treći ih vade.
banderas is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2005., 20:12   #77
Quote:
Kyra kaže:


Bila sam prekjučer na sistematskom pregledu i jučer otišla po nalaze krvi i mokraće. Kaže doktorica da je sve u principu u redu jedino da sam imala šećer 6.3 a da je za moje godine normalno ujutro natašte imat do 6.1.
Zatim kaže da ne brinem jer da to ne mora ništa značiti s obzirom na to da sam vjerojatno nešto pojela večer prije a da bi za vadjenje krvi bilo idealno biti 12 sati natašte prije vadjenja!

Enivej, jutros meni tata doma izmjeri šećer, isto natašte ali ne natašte prethodnih 12 sati i imam 6.6.

Da li je zaista granica za 25-godišnjakinju 6.1.?
napravi si sama OGTT

Kad ti već tata ima aparatić, izmjeri si šećer natašte ujutro (nebitno je li 6, 8 ili 12 sati nakon jela ), uzmi 2 deci vode i stavi šećera koliko god se može otopit
Popij to i izmjeri šećer 1 sat nakon i 2 sata nakon, ako ti se ne da, onda samo 2 sata nakon. Normalne granice za 2 sata nakon su ti iste kao za natašte (3,5 - 6,1), sat nakon možeš imati do 8,8.

Ovo nipošro nije preporuka da ne odeš na službeni OGTT (oralni glukoza tolerans test), ali doma će te barem biti puno manje strah kad si već paničarka
__________________
Jedni grade vlade da se lakše krade, drugi biljke sade, a treći ih vade.
banderas is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2005., 22:18   #78
Quote:
banderas kaže:
Ovo nije točan podatak, ipak je jako prenapuhan. Oko 140.000 je ukupan broj registriranih (zajedno tip 1 i 2)
ok, ispričavam se, možda sam krivo napisao tj. izgleda fakat da nisu svi registrirani al ih ima toliko bez sumnje ..

http://www.diabetes.hr/glavne/o_dijabetesu.php

"U Hrvatskoj živi oko 170 000 osoba sa šećernom bolešću, a smatra se da je još toliki broj ljudi sa povišenim šećerom u krvi, a da to ne znaju

Incidencija: u porastu (5,01)
Prevalencija: 2- 3%
Neotkrivenih bolesnika: prema akcijama ranog otkrivanja: 75 na 100 poznatih bolesnika
Incidencija tipa 1: 5,6-6,6/100 000 ljudi godišnje
Više od 90% oboljelih ima tip 2 bolesti.
Broj oboljele djece (do 14 god.): 800 (50-70 novooboljelih godišnje)

EPIDEMIOLOGIJA

U svijetu postoji 170 milijuna osoba sa šećernom bolešću, a prema procjenama Svjetske zdravstvene organizacije (WHO) i Međunarodne dijabetičke federacije (IDF) taj će se broj do 2025. godine povećati na 300 milijuna. Broj novootkrivenih osoba sa šećernom bolešću je u porastu u svim dobnim skupinama, što je u direktnoj vezi s porastom broja stanovnika, starenjem čovječanstva i urbanizacijom te njihovim posljedicama: nezdravom prehranom i nedostatkom tjelesne aktivnosti.

Incidencija: u porastu, posebno u zemljama u razvoju (industrijalizacija!)
Prevalencija: različito u različitim populacijama
Neotkrivenih bolesnika: prosječno u svijetu: l50 na 100 poznatih bolesnika
MacGregor is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2005., 09:17   #79
Quote:
MacGregor kaže:
ok, ispričavam se, možda sam krivo napisao tj. izgleda fakat da nisu svi registrirani al ih ima toliko bez sumnje ..

http://www.diabetes.hr/glavne/o_dijabetesu.php

"U Hrvatskoj živi oko 170 000 osoba sa šećernom bolešću, a smatra se da je još toliki broj ljudi sa povišenim šećerom u krvi, a da to ne znaju

Incidencija: u porastu (5,01)
Prevalencija: 2- 3%
Neotkrivenih bolesnika: prema akcijama ranog otkrivanja: 75 na 100 poznatih bolesnika
Incidencija tipa 1: 5,6-6,6/100 000 ljudi godišnje
Više od 90% oboljelih ima tip 2 bolesti.
Broj oboljele djece (do 14 god.): 800 (50-70 novooboljelih godišnje)


Predlažem da se nastavak diskusije preseli na www.diabetes.hr/forum
Ipak tamo ima i diabetologa!!
PalmaSutra is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2005., 09:25   #80
Quote:
banderas kaže:
Ovo nije točan podatak, ipak je jako prenapuhan. Oko 140.000 je ukupan broj registriranih (zajedno tip 1 i 2)
Od toga je Tip 1 s udjelom oko 6-7%!
PalmaSutra is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:12.