Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika

Politika Najstariji zanat na svijetu
Podforumi: Parlamentarni izbori 2024. Politička scena, Europska unija, Svijet, Blisko politici, Rat u Ukrajini

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 17.09.2007., 09:50   #41
Quote:
Wetiko kaže: Pogledaj post
Nad Kornatima se odvijao opasni eksperiment, koji se oteo kontroli. Prije ove tragedije na Kornatima je vladala nezapamćena suša, ovce su krepavale i flora nacionalnog parka je odumirala. Kao pripremu za predstojeću vježbu NATO-a u Jadranu, predložen je eksperiment koji bi pokazao moć NATO pakta nad prirodom. Radi se o kemijskim mlazovima (chemtrails) aerosola koji su ispuštani nad Kornatima radi izazivanja kiše. SAD su koristile kemijski agens nazvan Olive Oil (Maslinovo ulje) tijekom Operation Popeye (Operacija Popaj) kako bi stvorila dugotrajne kiše u Vijetnamu još prije 40 godina. Dokument zrakoplovstva pod imenom: “Vrijeme kao umnoživač snage: Vlast nad vremenskim prilikama do 2025.”, popisuje svoju oružanu namjeru da stvori nagle klimatske promjene uključujući: stvaranje i modificiranje oluja, stvaranje magle i oblaka, pojačavanje padalina, uskraćivanje padalina, induciranje suše i umjetno stvaranje “svemirskog vremena”. Ovaj dokument također tvrdi da će vojni cilj radikalnog modificiranja vremena “postati dio politike nacionalne sigurnosti sa primjenom na domaćem tlu i u inozemstvu.” Vremenska oružja se sada rutinirano koriste u ratnim zonama. Građanin koji je izvještavao iz Srbije primjetio je tijekom NATO operacija na Balkanu, crne oblake koji su se odjednom stvorili iz vedra neba, tuču veličine jaja, surealnu grmljavinu i munje koje su prestravile ljude.

Naši vatrogasci su potpuno nepotrebne žrtve suludih eksperimenata.
Mislim ono, ovoga se trebalo sijetiti, a gdje su MALI ZELENI
__________________
Tomislav
www.freegeneralgotovina.com
PTomislav is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.09.2007., 10:12   #42
http://www.vatrogasni-portal.com/rea...article_id=211

Evo vam jedan link
__________________
Tomislav
www.freegeneralgotovina.com
PTomislav is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.09.2007., 12:22   #43
Quote:
Wetiko kaže: Pogledaj post
Nad Kornatima se odvijao opasni eksperiment, koji se oteo kontroli. Prije ove tragedije na Kornatima je vladala nezapamćena suša, ovce su krepavale i flora nacionalnog parka je odumirala. Kao pripremu za predstojeću vježbu NATO-a u Jadranu, predložen je eksperiment koji bi pokazao moć NATO pakta nad prirodom. Radi se o kemijskim mlazovima (chemtrails) aerosola koji su ispuštani nad Kornatima radi izazivanja kiše. SAD su koristile kemijski agens nazvan Olive Oil (Maslinovo ulje) tijekom Operation Popeye (Operacija Popaj) kako bi stvorila dugotrajne kiše u Vijetnamu još prije 40 godina. Dokument zrakoplovstva pod imenom: “Vrijeme kao umnoživač snage: Vlast nad vremenskim prilikama do 2025.”, popisuje svoju oružanu namjeru da stvori nagle klimatske promjene uključujući: stvaranje i modificiranje oluja, stvaranje magle i oblaka, pojačavanje padalina, uskraćivanje padalina, induciranje suše i umjetno stvaranje “svemirskog vremena”. Ovaj dokument također tvrdi da će vojni cilj radikalnog modificiranja vremena “postati dio politike nacionalne sigurnosti sa primjenom na domaćem tlu i u inozemstvu.” Vremenska oružja se sada rutinirano koriste u ratnim zonama. Građanin koji je izvještavao iz Srbije primjetio je tijekom NATO operacija na Balkanu, crne oblake koji su se odjednom stvorili iz vedra neba, tuču veličine jaja, surealnu grmljavinu i munje koje su prestravile ljude.

Naši vatrogasci su potpuno nepotrebne žrtve suludih eksperimenata.


Zalosno je to sto se ljudi smiju ovakvim teorijama, a koje su u potpunosti istinite.
Od 2000. godine smo potpisali nekoliko vojnih (tajnih) ugovora sa amerima, u kojima se dopusta testiranje i eksperimentiranje sa oruzjima i taktikama. Navodno je amerima i nasa bura jako zanimljiva. Tili bi je malo pojacati ili staviti pod kontrolu, tako da se moze u koristiti na bojistu kao oruzje. U operacijama kao sto su one u Iraku i Afganistanu, tako nesto je posebno zanimljivo. Je li se neko sica potresa od prije 2 godine, koji se dogodija u pakistanu.....zahvatija je cili sjeverni dio do granice sa afganistanom i jedan dio afganistana...Malo su se prevarili pa su promasili cilj...
Ista stvar je i ode....
Sto mislite zasto dobijamo pozivnicu za ulaz u nato? Najedanput? A?
klapac is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.09.2007., 12:41   #44
Quote:
klapac kaže: Pogledaj post
Zalosno je to sto se ljudi smiju ovakvim teorijama, a koje su u potpunosti istinite.
Od 2000. godine smo potpisali nekoliko vojnih (tajnih) ugovora sa amerima, u kojima se dopusta testiranje i eksperimentiranje sa oruzjima i taktikama. Navodno je amerima i nasa bura jako zanimljiva. Tili bi je malo pojacati ili staviti pod kontrolu, tako da se moze u koristiti na bojistu kao oruzje. U operacijama kao sto su one u Iraku i Afganistanu, tako nesto je posebno zanimljivo. Je li se neko sica potresa od prije 2 godine, koji se dogodija u pakistanu.....zahvatija je cili sjeverni dio do granice sa afganistanom i jedan dio afganistana...Malo su se prevarili pa su promasili cilj...
Ista stvar je i ode....
Sto mislite zasto dobijamo pozivnicu za ulaz u nato? Najedanput? A?
I ja san čuja da je hrvatska Vlada sklopila sporazum sa Amerikancima da njihovi čarobnjaci mogu koristit Kornate ka poligon za ispaljivanje fireball čarolija kako bi se ispitala njihova učinkovitost.

Ne pardon, nisan "čuja". Da se poslužim terminologijom kolega forumaša, "poznato je".
__________________
Kontra mraku, kontra sili Nareslo je ka iz vode I trkalo do slobode
.
brale_st is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.09.2007., 12:45   #45
Quote:
brale_st kaže: Pogledaj post
I ja san čuja da je hrvatska Vlada sklopila sporazum sa Amerikancima da njihovi čarobnjaci mogu koristit Kornate ka poligon za ispaljivanje fireball čarolija kako bi se ispitala njihova učinkovitost.

Ne pardon, nisan "čuja". Da se poslužim terminologijom kolega forumaša, "poznato je".
evo ja sam quotao tako da to mora da je istina.
7nationarmy is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.09.2007., 13:08   #46
Quote:
brale_st kaže: Pogledaj post
I ja san čuja da je hrvatska Vlada sklopila sporazum sa Amerikancima da njihovi čarobnjaci mogu koristit Kornate ka poligon za ispaljivanje fireball čarolija kako bi se ispitala njihova učinkovitost.

Ne pardon, nisan "čuja". Da se poslužim terminologijom kolega forumaša, "poznato je".

Radi se, za tvoju informaciju, o kuglastim munjama. I to se na jadranu najvise eksperimentira.....zbog toga i imamo ovoliko pijavica u zadnje vrime....da ne govorim o onom tsunamiju prije dva miseca na jednaom nasem otoku....

A koliko se tek stvari zataska......
klapac is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.09.2007., 14:52   #47
Napokon je paranoidna bratija u ovoj zemlji dobila svoj "11. rujna". Nema sumnje, naslušat ćemo se najfantastičnijih teorija zavjere. Još samo da fotošoperi krenu u akciju...
__________________
"Ako je kokain droga, onda sam i ja narkoman."
Claudio Caniggia, suigrač i prijatelj
Batistuta is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.09.2007., 15:43   #48
Quote:
PTomislav kaže: Pogledaj post
Dali si ti vidio SLAVICU na ukrcaju maloljetnika u helić. Nikoga nebranom.
ne mislim da je slavica skrivio cijelu stvar.ali,ako si gledao na htv-u emisiju prije nego su zatvorili slavicu,u kojoj je bio gost na pitanje novinarke kako nije vidio da su na popisu maloljetnici i tko se ukrcava u helikopter rekao je:
"vjerujem popisu koji sastave moji podređeni, ne provjeravam" i "nisam vidio lica vatrogasaca koji su se ukrcavali jer su imali kacige i maske"
znači slavica je za nekoga lagao,nije govorio istinu i utoliko je kriv jer je njegova dužnost provjeriti
Ger0nimo is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.09.2007., 16:37   #49
šta su specijalci tamo uopće išli? nisu bili opremljeni za spašavanje ranjenika?
ko ih je i kad poslao?
http://www.vatrogasni-portal.com/rea...article_id=211
McGrubi is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.09.2007., 20:38   #50
Quote:
brale_st kaže: Pogledaj post

Vidin da je svjetina i dalje žedna krvi.
Nije ni čudo kad rvacki novinari svim silama podupiru sve moguće teorije zavjere.
No eto, da vam čestitam, pobrali ste prvu žrtvu.
Tajnik vodičkog DVD-a počinija je samoubojstvo.
Očekujem daljnje žrtve vaše rabote.
Ne kužim kako možeš biti sarkastičan.Da se ovo dogodilo negdje drugdje zaboga da u požaru pogine trinaest vatrogasaca cijela vlada bi podnijela ostavku a kod naš će to proći kao da se ništa nije dogodilo.
Kod nas je postupak ovak:Tragedija se dogodi ,Sanadr iz dvora objavi nema nikakvih i ničijih ostavki.Istraga traje itraje javnosti postane svejedno jer znaju gdje žive i svi zadrže fotelje imirna Hrvatska.
__________________
Kraljevina Hrvatska
spaljena is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.09.2007., 20:49   #51
Quote:
Batistuta kaže: Pogledaj post
Napokon je paranoidna bratija u ovoj zemlji dobila svoj "11. rujna". Nema sumnje, naslušat ćemo se najfantastičnijih teorija zavjere. Još samo da fotošoperi krenu u akciju...
Evo još nekih činjenica za nevjerne Tome Batistute.

Danas je objavljeno da su članovi obitelji na Kornatima nalazili rastaljene aluminijske mlaznice:
"Uplakani članovi obitelji skupljali su zemlju, kamenje, tragove rastaljene vatrogasne opreme i druge ostatke koji svjedoče da se tu prije nekoliko tjedana dogodila tragedija. Nekoliko metara dalje od mjesta na kojemu su našli dijelove rastaljenih aluminijskih mlaznica i nosača pronašli su nagorene rupčiće koji su ispali nekom od nesretne trinaestorice. Stotinu puta moglo se čuti da nitko ne vjeruje u službenu verziju događaja. Tragove skupljaju kako bi ih dali na analizu u neki od nezavisnih laboratorija.

– Kakav je to eruptivni požar, kakva je to trava, kakav je to dim koji rastali aluminij, a poštedi papir? Ovom travom ne može se ni roštilj potpaliti, a kamoli taliti metal. Nešto se opasno skriva – uvjeren je Josip Klarić, otac poginulog zapovjednika te nesretne vatrogasne intervencije Dina Klarića."

Kakve bi to mlaznice mogle biti?

Potkomitet američkog senata je utvrdio da je američko zrakoplovstvo u operaciji Popeye obavilo 2062 misije i potrošilo 47409 jedinica za sijanje oblaka:
"The initial operation area was over parts of Laos and North Vietnam. It was then extended and redrawn to include parts of South Vietnam and Cambodia. In total, the Pentagon admitted that US C-130 aircraft operating from Udorn Royal Thai Air Force Base flew 2,602 missions and expended 47,409 cloud seeding units. (US Senate, Subcommittee on Oceans and International Environment; 20 March 1974; pp. 101-105)."

Daje se i opis jedinica za sijanje oblaka:
"A Seeding Unit
The seeding units consist of a 40mm aluminum photoflash-type cartridge and a candle assembly. The candle assembly included a plastic container 3 inches long with the seeding material and necessary delayed firing mechanism to ignite the free falling container. The silver iodide or lead iodide is produced as the chemical mixture burns.
(US Senate, Subcommittee on Oceans and International Environment; 20 March 1974; p. 91)."
Wetiko is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.09.2007., 21:05   #52
Quote:
Ger0nimo kaže: Pogledaj post
ne mislim da je slavica skrivio cijelu stvar.ali,ako si gledao na htv-u emisiju prije nego su zatvorili slavicu,u kojoj je bio gost na pitanje novinarke kako nije vidio da su na popisu maloljetnici i tko se ukrcava u helikopter rekao je:
"vjerujem popisu koji sastave moji podređeni, ne provjeravam" i "nisam vidio lica vatrogasaca koji su se ukrcavali jer su imali kacige i maske"
znači slavica je za nekoga lagao,nije govorio istinu i utoliko je kriv jer je njegova dužnost provjeriti
Nažalost nisam sve gledao jer sam zakasnio. Zar stvarno misliš da je ON odgovoran baš za sve što se desi u županiji. Kako bi to trebalo funkcionirati.

Slavica određuje da na Kornat ide 10 JVP Šibenik, 5 DVD Tisno, 6 DVD Vodice .... itd

A zapovijednici DVD-ova određuju tko ide na teren i spisak sa imenom i prezimenom datumom rođenja ili JMBG šalju u zapovjedništvo županije. Mislim da tako ide. Tko je bio na popisu neznam, ali sumljam da su bili maloljetnici
__________________
Tomislav
www.freegeneralgotovina.com
PTomislav is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.09.2007., 21:07   #53
Quote:
spaljena kaže: Pogledaj post
Ne kužim kako možeš biti sarkastičan.Da se ovo dogodilo negdje drugdje zaboga da u požaru pogine trinaest vatrogasaca cijela vlada bi podnijela ostavku a kod naš će to proći kao da se ništa nije dogodilo.
Kod nas je postupak ovak:Tragedija se dogodi ,Sanadr iz dvora objavi nema nikakvih i ničijih ostavki.Istraga traje itraje javnosti postane svejedno jer znaju gdje žive i svi zadrže fotelje imirna Hrvatska.
Da, ali ne i PONOSNA HRVATSKA VLADA koja je sve dala od sebe za dobrobit hrvatskog stanovništva. Vlada je dala SVE

25 Helića
18 Kanadera
25 AIR traktora
700 000 Vatrogasaca
2 000 000 000 Kn za požarnu sezonu itd
__________________
Tomislav
www.freegeneralgotovina.com
PTomislav is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.09.2007., 21:22   #54
Quote:
PTomislav kaže: Pogledaj post
Da, ali ne i PONOSNA HRVATSKA VLADA koja je sve dala od sebe za dobrobit hrvatskog stanovništva. Vlada je dala SVE

25 Helića
18 Kanadera
25 AIR traktora
700 000 Vatrogasaca
2 000 000 000 Kn za požarnu sezonu itd
Nije mi sad toliko bitna oprema već zašto nitko ali baš nitko ne želi preuzeti nikakvu odgovornost čak ni kada je u pitanju ovolik pritisak javnosti.Još jednom poginulo je 13 ljudi a kao da se ništa nije dogodilo..
__________________
Kraljevina Hrvatska
spaljena is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.09.2007., 21:24   #55
Quote:
spaljena kaže: Pogledaj post
Sada sam zbunjena što ću pripisati umora ali mi se čini da nemamo 18 kanadera nego samo 4
On je sarkasitčan na ugovor koji je išao na javni natječaj 2004 (malo ga je preuveličao), ali i takav kakav je još uvijek nije ostvaren.
d@d@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.09.2007., 21:28   #56
A hvala na objašnju.Sada me zaintrigirala brojka od oko 700000 vatrogasaca.Čini mi se da će se tu pojaviti odrećeni problemi.
__________________
Kraljevina Hrvatska
spaljena is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.09.2007., 22:01   #57
Moraš biti potpuni idiot da vjeruješ da je tragediju u kojoj su spaljena tijela nađena i po 150 m udaljena jedna od drugih uzrokovalo curenje goriva iz helikoptera. Da ne spominjem one slike njemačkih turista na kojima se vidi kako helikopter odlazi nakon iskrcavanja i ništa ne curi iz njega.
lakota is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.09.2007., 22:24   #58
A tko je onda kriv?Ili je najlakše prebaciti krivnjuna mrtve?
__________________
Kraljevina Hrvatska
spaljena is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.09.2007., 22:32   #59
Quote:
spaljena kaže: Pogledaj post
A hvala na objašnju.Sada me zaintrigirala brojka od oko 700000 vatrogasaca.Čini mi se da će se tu pojaviti odrećeni problemi.
Tu je zbrojio sve čalnove DVD-a, to je jako popularno po malim mjestima, u mom selu svaki klinac koji drži do sebe ide nedeljom na vatrogasnu vježbu, a pitanje je časti plaćanje članarine. Moj pradjed je bio suosnivač društva, moja obitelj potpomažemo DVD Lekenik od 1890. , a to podrazumijeva da su sposobni muški članovi, u novije vrijeme i žene, a kada takvih osoba nema u obitelji onda se plača članarina i prelazimo u podupiruće članstvo.

DVD ekipa je motor malih zajednica, tamo idu i ostaju samo najbolji od sredine, time je tragedija još veća.

Forumaš/ica koja izrazuju skepsu nad krivnjom vlasti bi samo upitala, ako su slučajno bili na velesajmu pogotovo one ženskog roda jesu li možda zagledale etikete oprema koje se izrađuju za državne službe jer na mojoj cestarskoj piše poliester 100%, a meni to baš i ne djeluje kao idealno u slučaju požara, tj. ja bi radije bila u svojim trapericama i flanel košulji.
d@d@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.09.2007., 22:34   #60
Uvod ili „Svi smo generali poslije bitke“

Nakon pregleda fotografija sa analize intervencije na Kornatima, autor posebno naglašava da zbog nedostupnosti svih podataka sa Kornata ne može i ne tvrdi da se radi o „eruptivnom požaru“, no napominje da su neke pojedinosti jezivo slične sa onima u kornatskom slučaju. Sam članak je iznimno kratak jer je pretpostavljeno da će ljudi koji su plaćeni za taj posao napraviti iscrpniji i kvalitetniji članak.

Eruptivni požari

Mnogobrojni teške nesreće vatrogasaca povezane su sa naglim ubrzavanjem fronte požara u usjecima i kanjonima. Taj fenomen poznat u literaturi kao „blow up“ (ili Eruptive Fire Behaviour) pa i „efekt dimnjaka“, poznat je dugo a zadnjih 10-ak godina intenzivno se istražuje proračunima i eksperimentima na požarima a zbog sličnosti sa erupcijama nazvan je i „eruptivni“ požar. Sam mehanizam nastanka je jednostavan: Požar koji se razvija na kosini ili u kanjonu u početku će se razvijati relativno sporo. Nakon nekog vremena vrh (prednji, gornji dio) požara će se brže razvijati jer prima toplinu od požara ispod. Prednji dio požara će razviti veći plamen i veću brzinu širenja što će za posljedicu imati uvođenje veće količine svježeg zraka i još bržeg širenja požara. Sam proces „hrani“ sam sebe ubrzavajući svoj razvoj. Iako velika većina ljudi razmišlja o razvoju požara kao nečem linearnom požar a posebno „eruptivni požari“ se razvija eksponecijalnom brzinom. Eksperimentima, promatranjem požara i proračunima došlo se je do podatka o 100 puta većoj brzini požara od one početne a znanstveni dokazi su objavljeni u niz radova. Požar se u tom slučaju širi neslućenom brzinom i par minuta može potpuno uništiti velika područja. Toplina nastala od požara može sama proizvesti snažne vjetrove te to može dovesti do razmišljanja da je vjetar ili neka druga „čudna“ atmosferska pojava dovela do „eruptivnog“ požara, no to nije tako. Eruptivni požar „hrani“ sam sebe i nikakav vanjski poticaj mu nije potreban.

„Uvjeti potrebni za razvoj eruptivnog požara su: vegetacijom prekrivena kosina gdje počinje požar koji se sam povećava i ubrzava do „erupcije“, nevezano na vanjske utjecaje; što strmija kosina i što suša i „finija“ goriva tvar erupcija će se brže dogoditi“ (Izravan citat iz literature!).
Ako kosina nije dovoljno duga i kosa požar se možda neće ubrzati do erupcije jer će kosina potpuno izgoriti. Taj odnos kosine i brzine dolaska do erupcije je jako zanimljiv a vrijeme do erupcije se smanjuje sa većim nagibom. Npr. u slučaju 30° kosine ili u vrlom strmom i zatvorenom usjeku do erupcije može doći praktično odmah nakon početka požara.
Sama goriva tvar nije u principu bitna jer će do erupcije doći samo ako je oblik terena povoljan za to. Ukoliko se radi o težem gorivu poput grmlja vrijeme do erupcije je duže nego kod „lakšeg“ goriva kao npr. trave.


Imajući ovo u vidu možemo razumjeti zašto je do sada toliko vatrogasaca stradalo upravo u ovakvim uvjetima. Dolaskom do požara koji se polako razvija na dnu kosine ili kanjona lako se precijene vlastite mogućnosti i oprema. Gaseći požar odostraga i napredujući po bokovima požara prema naprijed ili se smještajući na samu kosinu vrlo se lako nađemo iznad požara koji nas svojim ubrzanjem i eventualnom erupcijom lako iznenadi. U literaturi se navodi sa sama taktika gašenja ovakvih situacija izričito zabranjuje postavljanje ljudi na kosinu iznad požara. Ukoliko se radi o velikom području zahvaćenom požarom na kosini sa velikom masom gorivih tvari, eruptivni požari mogu biti i potencijalna opasnost za zgrade i vozila postavljena na cestama ili pak na vrhu kosina.

Nevjerojatno ali svi dolje navedeni povijesni i dobro analizirani eruptivni požari (sa najvećim brojem žrtava) razvijali su se na kosinama ili u kanjonima, samo se razlikuje vegetacija. Opisivanje samih događaja bilo bi preopširno a zanimljivo je same analize tih stradavanja sadrže i preko 150 stranica kvalitetnih analiza.

• Mann Gulch (SAD), 1949, 13 vatrogasaca poginulo
• Rattlesnake (SAD), 1953, 9 vatrogasaca poginulo
• Cramer (SAD), 1994, 2 vatrogasaca poginula
• South Canyon (SAD), 1994,14 vatrogasaca
• Thirtymileu (SAD), 2001, 13 vatrogasaca i 2 civila poginula
• Freixo de Espada (Portugal), 2 civila poginula, 2003


Nažalost lista ovakvih požara je poduža, posebno se ističu požari u Francuskoj, Italiji i Španjolskoj čija vegetacija je mediteranska kao i ona u Hrvatskoj.

Francuski vatrogasni stručnjaci (a Francuzi se opravdano smatraju najboljim gasiteljima na mediteranskom kršu) prepoznaju i posebnu podvrstu eruptivnih požara koja nastaje kada zbog topline požara iz mediteranskog bilja isparavanju hlapivi spojevi koji se mogu skupljati i naglo izgarati. Ti spojevi nastaju pri svakom požaru, a nažalost ponekad je oblik terena (opet kanjon ili usjek) i vjetar takav da se ti spojevi mogu akumulirati na nekom području. Požar u Palasci na Korzici te dva dokumentirana požara u Francuskoj, također sa smrtnim posljedicama pokazuju svu opasnost takvog događaja. Navedeni požari su detaljno analizirani, čak i ponovljeni zbog eksperimentalnih razloga, sa istim rezultatom: naglim eksplozivnim izgaranjem.


Zaključak

Ovaj kratki članak pokazuje samo dio kompleksnosti razvoja požara. Kada se uzme u obzir sa koliko stvari vatrogasci moraju računati i pod kakvim opasnostima jasno je da je vatrogastvo vrlo opasna djelatnost. Ti teški terenski uvjeti stavljaju vatrogasce u najteže kušnje a kako se situacija razvija na gore tako se i ljudsko razmišljanje, emocionalne reakcije i opažanja smanjuju povećavajući mogućnost za greške. Sama tema naglih razvoja požara (na otvorenom ali i u zatvorenom) zaslužuje svakako duboko i opširno istraživanje te uvrštavanje u sve priručnike i obuke vatrogasaca.


Izvor: Vatrogasni-portal.com

Ovakve tragedije su se već i dešavale u drugim zamljama o čemu naši vatrogasci očigledno nisu educirani. U slučajevima ovakvog strmog, neprohodnog terena mora postojati akcijski plan gašenja u kojem se uzima u obzir vjetar, položaji kotlina gdje može doći do efekta itd. I mora se definirati gdje može ići DVD a gdje profesionalci. Ovakve terene ne mogu gasiti dvdovci osobito ne maloljetni. Za to, što u okviru vatrogastva nije definirano kakve požare može gasiti DVD a koje obučeni profesionalci i za to, što nema procedure u kojoj se prvo izradi akcijski plan kod ovakvih terena, najodgovorniji je resorni ministar, dakle Kirin. Da čovjek ima imalo savijesti dao bi ostavku.

Po drugi puta ovo šaljem na forum sada na drugu temu, i po drugi puta ovakve tragedije su se već dešavale i u drugim zemljama.
lakota is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 06:46.