Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Nekretnine

Nekretnine Vlasništvo, posjed, gruntovnica, porezi i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 21.10.2011., 07:57   #201
U jesen 2008 smo uveli struju u zapocetu gradnju kuce. Onaj dokument suglasnosti je bio na 5,75 kW tj. znaci stavili su limitator 25A. I sada nesto citam da je jos prije vise godina ukinuta obveza stavljanja limitatora . Ne znam zasto su mi ga onda stavili ili se od 2008. nesto opet promijenilo ? Kakva je trenutna situacija i da li bez problema mogu traziti uklanjanje limitatora ?
dxer is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2011., 09:00   #202
Gdje čitaš to "nešto"? Može link?

Naime, zadnjih nekoliko godina (~5, ne znam točno), limitator se UGRAĐUJE (a ne obratno) na mjerna mjesta. "Stari" potrošači nemaju obavezu ugradnje limitatora, ali im glavni osigurač "glumi" limitator. Ako im treba veća snaga, tada je trebaju dokupiti (pri čemu im se ugradi limitator).

Tak' da, hm, bez problema možeš tražiti uklanjanje limitatora, ali mi se čini da će zahtjev isto tako bez problema biti odbijen.
Littlefoot is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2011., 09:09   #203
Pa evo recimo ovdje

http://www.legalis.hr/modules/newbb/...12774&forum=10

kaze korisnik Veteran od 2007 godine
dxer is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2011., 09:35   #204
Kako mi je rekao jedan iz Elekre nema skidanja limitatora onima koji ga imaju nego se samo stavljaju novi onima koji žele i plate više snage.Oni koji ga nemaju neće im ni stavljat osim ako to sami zatraže.

Piše na njihovim stranicama da "Svi kupci kod kojih je snaga limitatora manja od iznosa zakupljene snage (snage u elektroenergetskoj suglasnosti kupca), mogu zatražiti zamjenu limitatora."
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2011., 20:58   #205
(Zapravo, kaže korisnik slavko1941 koji je veteran po broju postova na tom forumu, al' nema veze)

Bojim se da ništ' od toga; moguće da je 2007. vrijedilo nešto što sada više ne vrijedi. Ja ostajem pri svom prethodnom mišljenju. Ipak, ne košta ništa pitati u lokalnoj Elektri, oni će znati točan odgovor.
Littlefoot is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.11.2011., 14:19   #206
Mene zanima kako se provjeri koji se tarifni model koristi?

Sve što znam je da je priključak trofazni i jednotarifni.(iako brojilo ima 2 tarife, skuplja samo radi)
mezozopimus is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.11.2011., 19:32   #207
Druga rečenica odgovara na pitanje postavljeno u prvoj.
- Koji se tarifni model koristi?
- Znam da je jednotarifni.

Dakle - jednotarifni. Po trenutno važećem tarifnom sustavu, nazvan je "plavi" (dvotarifni je "bijeli") - naziv je naveden i na računu. (Usput, kako autora tih naziva predložiti za dobivanje Nobelove nagrade? Jerbo ima još i crvenog, žutog, crnog, biraj ... k'o da su crtali olimpijske krugove. Samorazumljivi nazivi, nadasve.)

I još malo: ako je brojilo dvotarifno (misleć' s dva brojača), ima više mogućih kombinacija:
- vrti se samo jedan brojčanik i potrošnja se obračunava po jednotarifnom modelu
- vrte se oba brojčanika; potrošnja se zbroji i opet obračunava po jednotarifnom modelu
- vrte se oba brojčanika i potrošnja se računa po dvotarifnom modelu
- vrti se samo jedan brojčanik, obračun je dvotarifni - brojilo i/ili prebacivač tarife je pokvaren(o).

Al' dobro, to možda izlazi iz okvira ovog pitanja. Ili ipak ne?
Littlefoot is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.11.2011., 21:46   #208
Quote:
mezozopimus kaže: Pogledaj post
Mene zanima kako se provjeri koji se tarifni model koristi?

Sve što znam je da je priključak trofazni i jednotarifni.(iako brojilo ima 2 tarife, skuplja samo radi)

Mozes i tako da se prijavis na HEP-ovu web aplikaciju https://mojracun.hep.hr/ods/default.aspx i tamo vidis.
Gervasius74 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2011., 10:56   #209
Pozdrav! Ne razumijem se baš u područje i terminologiju, ali nadam se da ću uspijet objasniti što me zanima.

Trenutno u kući imam trofazni priključak sa snagom od ~13,8 kW bez limitatora koji je postavljen kad je kuća izgrađena prije nekih 30-ak godina. Sad želim napraviti razdvajanje brojila, dakle da svaka etaža ima svoje brojilo i dobija svoj račun za struju.

U HEP-u su mi rekli da trebam izvuči brojila van na fasadu, popuniti formulare, staviti limitator (koji će biti besplatan i dozvoljavat staru snagu odnosno 13,8 kW) i sve sto ide uz to. Između su ostalog mi rekli da mogu podjeliti postoječu snagu između ta 2 nova brojila, pa sad razmišljam da na jedno stavim 6,6 kW a ostalo na drugo.

Ono što me zanima jest: Ako podjelim snagu, mogu li prebaciti jedno brojilo na jednofaznu struju i koliko bi onda ta etaža imala snage? Koji su problemi kod ovo postupka?

Nadam se da je sve jasno.
Thendays is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2012., 19:40   #210
prije 3 mjeseca sam uselio u stan koji je iznajmljivan zadnjih 12 godina.. kada sam htio očitati struju shvatio sam da je na moj stan prijavljeno brojilo drugog stana u kojem već nekoliko godina nitko ne živi.... u stanu su prije mene živjele 3 cure i one su redovno plaćale pretplatu ( ono osnovno što se mora )..nije mi jasno kako svih ovih godina u HEP-u to nisu primjetili.... ???
stanje brojila koje je prijavljeno na moj stan nije promjenjeno zadnje 3 godine....na druga dva brojila se vrijednosti normalno mijenjaju....
e sada..mene zanima koje su moje pravne odgovornosti ako ja prijavljujem taj kvar ( pogrešku )..??? jer očigledno je pogreška napravljena kod same gradnje i prijave stana...
jklas is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2012., 18:10   #211
Pa, nije to ništa novo, dešava se ... Kako nisu primijetili? Kao da je to jedini stan u kojem nema potrošnje! A cure, eh - one su bile lukave i dobro prošle.

Nema tu neke filozofije - na šalteru u Elektri trebate prijaviti činjenično stanje, a dalje će oni (poslati ljude u kontrolu, utvrditi što se dogodilo i srediti stvar). Odgovornosti, barem koliko se meni čini, nema nikakve - nije vaša krivica što je situacija takva, ali bi je bilo dobro srediti ako u stanu namjeravate duže ostati, da nakon "n" mjeseci/godina stvarno netko ne bi povukao pitanje vaše odgovornosti. U smislu: OK, ne očitavaš redovito brojilo i baš te briga do idućeg obračuna. Ali, ako na računu vidiš da ti je potrošnja 0 kWh a normalno trošiš struju, hej! Jel' se ti to praviš Englez ili malo kraduckaš struju? A račun za neovlaštenu potrošnju je, aj, velik!
Littlefoot is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2012., 15:30   #212
imam problem, mislim da mi je brojilo neispravno. E sad, iza njihov izlazak bih trebala platiti 100 kuna,što mi ne pada na pamet, pogotovo jer se tih 100kn kao vraća ako je neispravno, a oni sami prosudjuju je li ili nije (kadija te tuži, kadija ti sudi).
Uglavnom, ono što me zanima, kad budu ti redovni pregledi brojila? Tko bi to trebao znati, predstavnik stanara ili tko? Meni npr.nisu još nijednom doma došli pogledati ispravnost, nekih 7,8 godina.
U HEPU su bezobrazni i rekli su mi nek tražim izvanredno ispitivanje ispravnosti (ovo za 100kn).

fala na odgovoru, tko može odgovoriti...
ciklama765 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2012., 20:33   #213
Brojila su napravljena tako da bez problema traju i rade jako dugi niz godina, jako teško se "kvare" zbog normalne uporabe ili korištenja. S vremenom (koje je dosta duže od tih 7-8 godina) brojila dođu na rub svojeg razreda točnosti, ali i kad se to dogodi, brojila mjere nešto manje od stvarno potrošene energije, pa kupci opet ni sa time nisu zakinuti.

Meni je to struka, a osim toga doma imam puno različitih potrošaća, i priličnu potrošnju. Unatoč svemu, brojilo se kod mene nikad nije pokvarilo. Ustvari, ja ga niti ne pratim, i ne znam zbog čega bih? Kako ti znaš da je tvoje brojilo neispravno, jesi li radio nešto oko njega, a sad na kraju sezone grijanja postalo je neispravno?
__________________
Save a horse, ride a cowboy :)
champ is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2012., 22:37   #214
ne, nego je prevelika rata u odnosu na veličinu stana (25 kvadrata), u kojem se koristi samo frižider, TV i mašina dva puta mjesečno (mašina mislim)
savica, a 90kn rata. (jedna osoba je unutra)
ciklama765 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2012., 23:17   #215
Posudi/nabavi onaj mali uređaj što ide u utičnicu i preko kojeg možeš pratiti potrošnju uređaja. Košta 50-60kn, ima ga po baumaxu i takvim mjestima, vjerojatno i u gradu negdje. Prati onda potrošnju frižidera, tv-a i mašine i usporedi sa stanjem na brojilu.

Imam ja doma jedan stari frižider što konstantno >200W vuče, sam on je već preko 100kn mjesečno
Srećom, zamjenih ga novim pa više nema tih problema.
SETRA Samoborček is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.03.2012., 07:55   #216
@ciklama765, razdoblje baždara za brojila je - u principu - 16 godina (osim za elektronska direktna brojila, gdje je 12 godina). Elektra brine o tome da se brojila na vrijeme zamijene. Taj podatak (godinu baždara) o svom brojilu možete doznati na šalteru Elektre.

U vašem slučaju, dvije su opcije: prva je da zatražite zamjenu brojila - skida se postojeće i stavlja drugo, baždareno brojilo. Cijena je ~140 kn + PDV. Druga je da zatražite provjeru ispravnosti postojećeg brojila. Ono se šalje u baždarnicu gdje se, pod nadzorom Državnog zavoda za mjeriteljstvo, vrši baždarenje. Cijena je ~800 kn. U slučaju da je brojilo izvan klase ("pokvareno"), dobit ćete drugo brojilo. Ako je, međutim, brojilo ispravno, nećete dobiti ništa, ali ćete ostati bez novaca.

U slučaju da se utvrdi kvar, u suradnji s Elektrinim Odjelom za obračun dobit ćete odobrenje na određeni iznos.

Ne razumijem u kojem dijelu priče je Elektra ispala "bezobrazna". Procedura je takva kakva je, sviđala se kome ili ne. Također, priča o "kadiji" ne stoji (još jednom pročitajte odlomak koji spominje Državni zavod za mjeriteljstvo).

Konačno, iznos mjesečne rate: u njemu je ~20 kn stalne mjesečne naknade, što znači da na samu potrošnju - u mjesec dana - otpada 70 kn. Uz trošila koja ste naveli, ne zaboravite na rasvjetu, računalo, punjač mobitela i ostala "sitna" trošila koja u duljem razdoblju pridonose ukupnom iznosu. (Potpuno nevažno, ali - po mom mišljenju - potrošnja u iznosu od 70 kn mjesečno je izrazito niska.)

Eto, "nešto" možete poduzeti. Odlučite se za vama najprihvatljiviju opciju.
Littlefoot is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.03.2012., 09:25   #217
Quote:
Thendays kaže: Pogledaj post
Ono što me zanima jest: Ako podjelim snagu, mogu li prebaciti jedno brojilo na jednofaznu struju i koliko bi onda ta etaža imala snage? Koji su problemi kod ovo postupka?

Nadam se da je sve jasno.
Ne kužim zašto bi to radio i što bi time dobio?

Prije svega, bitno je znati da ti u takvom slučaju snaga padne 3 puta. Znači, preostala snaga od onih 7 i nešto bi ti se smanjila na trećinu.

Sljedeći problem koji biti se mogao svoriti je problem nesimetričnog opterećenja što bi ti moglo dovesti do izbacivanja limitatora, ili do izbacivanja osigurača i na trofaznom dijelu instalcije.
JohnDoe-25 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.03.2012., 09:30   #218
Quote:
SETRA Samoborček kaže: Pogledaj post
Posudi/nabavi onaj mali uređaj što ide u utičnicu i preko kojeg možeš pratiti potrošnju uređaja. Košta 50-60kn, ima ga po baumaxu i takvim mjestima, vjerojatno i u gradu negdje. Prati onda potrošnju frižidera, tv-a i mašine i usporedi sa stanjem na brojilu.

Imam ja doma jedan stari frižider što konstantno >200W vuče, sam on je već preko 100kn mjesečno
Srećom, zamjenih ga novim pa više nema tih problema.
ovo je totalna istina..ja imala neku staru skrinju, malu, al trosila jeeee..... isto sam se stalno cudila kolki su mi racuni dok ju nisam istekala
__________________
Sometimes I feel like throwing my hands up in the air
I know I can count on you When food is gone You are my daily meal
voorn7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2012., 10:16   #219
zna li netko je li hep dužan izmjeniti brojilo i tarifni model?
u nenanaseljenoj kući (jednotarifno brojilo, plavi model) plaćam stalno "pretplatu", naknadu za mjernu i opskrbnu uslugu 20 kn/mj, a potrošak struje se u 6 mj. skupi par kuna.
zato bi mi puno više odgovarao narančasti model i samonaplatno brojilo.
u područnom uredu hepa su me otkantali da oni nemaju takva brojila,
no ne mislim baš tako odustati
knjiza is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2012., 11:17   #220
Imaš na webu zahtjev, probaj ga ispuniti i poslati, pa vidi što će se dogoditi.
SETRA Samoborček is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:22.