Natrag   Forum.hr > Društvo > Alternativa > Na rubu znanosti

Na rubu znanosti Istraživanja bez granica

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 24.04.2007., 16:40   #21
Iman nekolicinu prijatelja sa povjesti i arheologije, od kojih neki (malo luđi na pozitivan način rade i djeluju po arheološkim nalazištima diljem egipta, prije rata (Irak) i u Iraku...

Stari Sumerani su najvjerovatnije poznavali čelik, otkopane su visoke peći, te su pronađeni tehnički zapisi za izradu čelika (predmeta od istog)...problem nastaje kad se takvi nalazi trebaju prezentirati u javnosti, pošto znate da argeologija počiva na donacijama i državnoj potpori, nije baš jednostavno izaći u javnost s vjestima koje ruše cijelu (ne doslovno) povijest, jer ako Sumer poznaje izradu čelika, onda poznaje i Babilon, a time i Egipat, pa su vrlo dobro znali zašto više soli čini mač boljim, jer su naučili od drugih!
Također se vodi rasprava o lećama iz Babilona i Sumera koje su označene kao nakit, a malo su preteške za nakit, te imaju jednu značajku za nakin, fokus...

I meni najinteresantnije je nalazište u Južnoj Americi, brod Egipatske konstrukcije u mulju (znamo da je egipatska kostrukcija po kobilici), te uokolo mnogo terakota (iz grčke), tu stvari postaju vrlo zanimljive, jer iz toga proizlazi da su antički narodi prelazili Antlantik, ili je taj prod slučajno tamo zalutao!

Problem arheologije naravno su njene financije, koje su vrlo oskudne, te tromost, pošto svaki novootkriveni artifakt dobiva index po po kojem se zna kad dolazi na detaljniju analizu, sad već ima artifakata po skladištima za narednih 30 godina, a pošto tek nakon analize mi saznamo o njemu, tako vi ništa ne znate o čeliku u starih naroda...ja imam malu prednost utoliko što imam prijatelje koji se bave na tom području trenutno, te znaju malo stvari unaprijed!

Što se baterije tiče, ako su je imali zašto ne bi znali čemu služi, možda nisu znali, ali nemojte s tolikom sigurnošću tvrditi da nisu znali, jer ne znate!
zoser is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.04.2007., 16:47   #22
Quote:
kumek kaže: Pogledaj post
Otkud znas da je osvjetljavala? Jel znas sto uopce treba da bi elektricna energija osvjetljavala? Sto je to tocno svjetlilo? Ne smeta meni sto ti razmisljas drugacije nego sto za to nemas dokaza o cemu pricas. Onakvu stvar recimo mozes uistinu otkriti slucajno kao i ono s celicima, primjerice motor s unutarnjim izgaranjem ne mozes otkriti slucajno. Ono o cemu ja pricam je da sve i da su recimo osvjetljavali (u sto sumljam, galvanizacija mi se cini vjerojatnija) ne znaci da su poznavali elektricnu energiju vise od fenomenoloski, kao i jedra, celike, dezinfekciju (pricica sa srebrnim novcicem u vodi) i sl. Jedno je fenomenolosko poznavanje (eto vidimo da radi) a nesto sasvim drugo poznavanje fenomena u detalje. Jel jasnije?
kako ja mogu znati za što im je točno služila?? nisam bio u ono vrijeme, kao i ti, i mi možemo samo nagađati. ja samo volim pomisao da je možda služila tome za što se nagađa. nikad nemožemo biti sigurni. također ima jedan pronalazak kojeg je proslavila knjiga arthur c. clarke-a, a zove se kristalna lubanja, koja je izrađena od čistog kristala, za koju se vjeruje da da pripada drevnim majama a za koju još uvijek neznaju kako je obrađena jer bi se vjerovatno slomila da ju obrađuju u današnjim uvjetima. sumnjaju da je prvotno grubo obrađena dijamantnim oruđem a poslije polirana smjesom vode i pijeska a vrijeme koje bi trebalo raditi bi iznosilo oko 300 godina??!
naravno, postoje milijarde priča o tome što i kako, procjenjena starost - oko 3600 g., moderne maje tvrde 100.000??
ovo sam uzeo kao još jedan primjer gdje možemo samo nagađat i prepucavat se do besvjesti jer u krajnjoj liniji drugo ni nemožemo jer pojma nemamo pa ne možemo ni ništa pametno reći o tome ali čini se da su drevni narodi ipak imali svoje tajne koje su i dan danas intrigantne i tjeraju nas da se svađamo i zaokupljaju nam maštu baš zbog toga jer ih ne razumijemo.

Quote:
Roy kaže: Pogledaj post
Vrlo vjerojatno je da nije ništa osvjetljavala već se upotrebljabala kod izrade nakita i možda još negdje.
ima teza kolko oćeš a jedna od njih, koja se naviše zastupa je da
je osvjetljavala.

Zadnje uređivanje Khor : 24.04.2007. at 21:35.
Khor is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.04.2007., 17:09   #23
Quote:
Roy kaže: Pogledaj post
Vrlo vjerojatno je da nije ništa osvjetljavala već se upotrebljabala kod izrade nakita i možda još negdje.


BTW, što se tiće orme mogu ti reći da postoji. Onaj frajer u Mišakovoj emisiji je stvarno svašta natrkeljao ali orma se može isfiltrirati iz vode.
ne, orme se ne može isfiltrirati iz vode, jer orme ne postoji.
ako mislimo na kemijski čistu vodu, onda se njenom filtracijom ionako ne može ništa dobiti.
__________________
.
Endimion17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.04.2007., 17:33   #24
Quote:
Khor kaže: Pogledaj post
također ima jedan pronalazak kojeg je proslavila knjiga athur c. clarke-a, a zove se kristalna lubanja, koja je izrađena od čistog kristala, za koju se vjeruje da da pripada drevnim majama a za koju još uvijek neznaju kako je obrađena jer bi se vjerovatno slomila da ju obrađuju u današnjim uvjetima. sumnjaju da je prvotno grubo obrađena dijamantnim oruđem a poslije polirana smjesom vode i pijeska a vrijeme koje bi trebalo raditi bi iznosilo oko 300 godina??!
naravno, postoje milijarde priča o tome što i kako, procjenjena starost - oko 3600 g., moderne maje tvrde 100.000??
Glede kristalne lubanje imaš thread malo niže, uglavnom, postoje pitanja ali nije baš sve tako mistično kako se čini.

Quote:
ima teza kolko oćeš a jedna od njih, koja se naviše zastupa je da
je osvjetljavala.
postoje, IMHO teorija o upotrebi u izradi nakita je najvjerojatnija
__________________
..Tako je dirljiva ta briga neutralnih objektivnih i zabrinutih treba pregovarati za Ukrajinu, rastopim se od te empatije.
Roy is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.04.2007., 17:42   #25
Quote:
zoser kaže: Pogledaj post
I meni najinteresantnije je nalazište u Južnoj Americi, brod Egipatske konstrukcije u mulju (znamo da je egipatska kostrukcija po kobilici), te uokolo mnogo terakota (iz grčke), tu stvari postaju vrlo zanimljive, jer iz toga proizlazi da su antički narodi prelazili Antlantik, ili je taj prod slučajno tamo zalutao!
Vjerojatno ti je onda poznato otkriće o prisustvu nikotina i kokaina u velikom broju velikodostojničkih egipatskih mumija - dok se neki srodnici duhana mogu naći u aziji koka je autohtono južnoamerička biljka i nije bilo drugog naćina nego ići po nju u ameriku. Naravno, znanstvenica koja je ovo otkrila praktićno je bila izopćena iz naućne zajednice, kao i ekipa koja je pronašla dokaze o postojanju autohtonih američkih kultura 100 000g pne, itd, itd...

Da li što znaš o navodnom otkriću egipatske stele u Australiji?
__________________
..Tako je dirljiva ta briga neutralnih objektivnih i zabrinutih treba pregovarati za Ukrajinu, rastopim se od te empatije.
Roy is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.04.2007., 20:00   #26
Quote:
Roy kaže: Pogledaj post
Vjerojatno ti je onda poznato otkriće o prisustvu nikotina i kokaina u velikom broju velikodostojničkih egipatskih mumija - dok se neki srodnici duhana mogu naći u aziji koka je autohtono južnoamerička biljka i nije bilo drugog naćina nego ići po nju u ameriku. Naravno, znanstvenica koja je ovo otkrila praktićno je bila izopćena iz naućne zajednice, kao i ekipa koja je pronašla dokaze o postojanju autohtonih američkih kultura 100 000g pne, itd, itd...
Čuo sam o tom otkriću, ali nisam upućen dovoljno, iako sličan slučaj je doživio jedan Francuski arheolog (nemrem se sjetit imena), koji je prvi iznio tezu da su Egipćani poznavali cement (samom tom izjavom je izopćen), te da su piramide gradili betonom od pijeska, ova torija je podržana velikim kamenolomom laporca u blizini Giza platoa, te s nekim dokazima, tipa oruđe u kamenu (iako nemam dokument o tip navodnim oruđima), ako se uzme u obzir ta mogućnost, onda cijela gradnja postaje vrlo jednostavna...ono što je mene zanimalo kod tog tipa gradnje je kako je moguće da kamen kojeg danas vidimo na piramidama nastane iz nekadašnjeg betona...

Zapravo mi danas ne znamo kako izgleda beton koji je stari od cca. 80 godina, a samim time ne znamo kako se ponaša vrlo stari beton...na građevinskom fakultetu vele da postoje dvije teorije, pošto se cement u betonu konstantno po eksponencijalnoj krivulji stvrdnjava, onda je njihova teorija da nakon 120 godina beton poprimi značajke primarnog materijala, u ovom slučaju vapnenca, a laporac nestane (kud meni nije jasno), druga teorija je da se sve raspe u prah! Teorija da beton zauvjek bude beton ne može opstati, jer stvrdanjavanje ima granicu, a neki pretpostavljaju da je oko ~120 godina!

Na ovo pitanje trebaju odgovoriti kemičari...koliko znam Endi je u tome potkovan!

Quote:
Da li što znaš o navodnom otkriću egipatske stele u Australiji?
Nisam, ali rado ću čuti!

PS: Moje poznavanje arheologije je ograničeno na priče i dokumente koje dobijem od prijatelja arheologa i povjesničara...te o mojoj volji i vremenu da iste dokumente proučim, pošto više nemam vremena da se bavim takvim stvarima, ne volim ulaziti u diskusiju o stvarima za koje nemam minimalnu podlogu...
zoser is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.04.2007., 20:33   #27
Quote:
zoser kaže: Pogledaj post
Čuo sam o tom otkriću, ali nisam upućen dovoljno
http://www.colostate.edu/Dept/Entomo...000/wells.html

Quote:
Nisam, ali rado ću čuti!
http://www.crystalinks.com/egyptaustralia.html

Quote:
PS: Moje poznavanje arheologije je ograničeno na priče i dokumente koje dobijem od prijatelja arheologa i povjesničara...te o mojoj volji i vremenu da iste dokumente proučim, pošto više nemam vremena da se bavim takvim stvarima, ne volim ulaziti u diskusiju o stvarima za koje nemam minimalnu podlogu...
U svakom slućaju imaš bolje veze sa arheološkom strukom nego ja a interesiralo bi me šta bi mogli reći o tom slučaju.

još jedan zgodan linkić:

http://www.awarenessquest.com/research.htm
__________________
..Tako je dirljiva ta briga neutralnih objektivnih i zabrinutih treba pregovarati za Ukrajinu, rastopim se od te empatije.
Roy is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.04.2007., 21:47   #28
Quote:
Roy kaže: Pogledaj post
IMHO teorija o upotrebi u izradi nakita je najvjerojatnija
u praksi ona proizvodi 0,5 volta - malo ali to je ono što su do sada uspjeli dobit, a u teoriji je realnije povjerovat da je možda osvjetljavala nego se koristila pri izradi nakita jer znamo koliko bi olakšala rad u zatvorenim prostorima u kojima nema pristupa svjetlosti, znači zamjenila bi baklje i čađu po zidovima.
Khor is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2007., 00:01   #29
Pitanje:

Koliko bi metalni predmet (željezo i čelik) izdržao u sirovim uvjetima, poput kiše, vlage, oscilacija u temperaturi!

Pitam zato što to može biti odgovor zašto nije nađeno mnogo predmeta od željeza i čelika iz doba Egipta i ranije...s obzirom da se smatra kako su stari narodi (do Rima) koristili broncu!

Evo mala zanimljivost, od rimskih oklopa kakve su nosili legionari, sačuvano je samo devet komada (komplet) i to pukom srećom, pošto su bili zakopani nekoliko metara pod pjeskom dok su kopali tunel u namjeri osvajanja jednog grada! Zamislite od desetina legija (4500-6000 ljudi) samo 9 oklopa!

Svi oklopi koji gledate u filmovima su replike napravljene po zapisima, ne po stvarnim oklopima, a Rim nam je vrlo dobro poznat, jer su bilježili sve moguće gluposti (pametni Rimljani)


@Roy

Hvala na linkovima!
zoser is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2007., 13:32   #30
Quote:
zoser kaže: Pogledaj post
Pitam zato što to može biti odgovor zašto nije nađeno mnogo predmeta od željeza i čelika iz doba Egipta i ranije...s obzirom da se smatra kako su stari narodi (do Rima) koristili broncu!

Nemam referencu pri ruci ali pri čišćenju tzv. ventilacijskih kanala Velike piramide pronađeno je zatrpano u žbuci željezno dlijeto koje se sada nalazi katalogizirano u jednom britanskom muzeju i ćeka na red da se proući...
__________________
..Tako je dirljiva ta briga neutralnih objektivnih i zabrinutih treba pregovarati za Ukrajinu, rastopim se od te empatije.
Roy is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2007., 15:00   #31
Quote:
Endimion17 kaže: Pogledaj post
khor, orme ne postoji. to što si čuo kretena u mišakovoj emisiji kako o tome melje ne znači da stvar i postoji.
Imas pravo spektralna analiza pokazuje da ne postoji.
__________________
kokoro arata ni koto ni atare
r0nin is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2007., 15:50   #32
Što su to orme?
__________________
Pušači su sebični i smrdljivi ovisnici.
morbidangel is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2007., 15:58   #33
Quote:
morbidangel kaže: Pogledaj post
Što su to orme?
srami se, nisi gledao mišaka kad je bila alkemija
a bolje da nisi gledao, izašao bi ti želudac kroz suzne kanaliće...
__________________
.
Endimion17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2007., 19:17   #34
Quote:
Roy kaže: Pogledaj post
Vrlo vjerojatno je da nije ništa osvjetljavala već se upotrebljabala kod izrade nakita i možda još negdje.
To je i Arthur Clarke tvrdio...
*010# is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2007., 23:35   #35
Svejedno,vrlo iznenađujuče otkriče s obzirom na potencijale prije 300-400 godina.
maler & CO. is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2007., 00:09   #36
Quote:
morbidangel kaže: Pogledaj post
Što su to orme?
The ORME -- related to Star Fire, and also known as The Philosopher’s Stone, the Elixir of Life, the White Powder of Gold, Ma-na or Manna -- is also an acronym for “Orbitally Rearranged Monoatomic Elements”. The phrase was coined by David Radius Hudson, who has done an enormous amount of research on the subject (of which he has in turn shared with thousands of others). The word ORME -- perhaps coincidentally, or perhaps not -- is the same as the Hebrew word which means: the “Tree of Life”.

Glupost.
Nema veze s drvom života. Alkemija je u Kabali nešto sasvim drugo.
__________________
Ja se NE uvaljujem ljudima u lice. Pa si vi mislite...
TomislavXP is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2007., 09:05   #37
Quote:
TomislavXP kaže: Pogledaj post
is the same as the Hebrew word which means: the “Tree of Life”.

Glupost.
Nema veze s drvom života. Alkemija je u Kabali nešto sasvim drugo.
Kako to mislis?
__________________
kokoro arata ni koto ni atare
r0nin is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 04:09.