Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Nekretnine

Nekretnine Vlasništvo, posjed, gruntovnica, porezi i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 28.12.2011., 18:57   #1041
Ako se taj ugovor o darovanju između bake i mama nije proveo u zemljišnim knjigama, najbolje da se sporazumno raskine, a ti i baka direktno sklopite novi darovni ugovor.
Ako se proveo u zemljišnim knjigama, onda nema nego da mama tebi daruje taj stan.
File is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.12.2011., 19:04   #1042
Proveo se, to je bilo pred 10 godina. Mi računamo na to da mama mora meni pokloniti stan, samo je pitanje kako to najlakše napraviti.

S obzirom da su sve tri strane suglasne i da već imamo ugovor kojem je baka poklonila stan mami, gdje je nekretnina opisana i sve je lijepo formulirano, ja bih htio sam to obaviti bez da tražim advokata jer sam evo dobio sugestiju da to oni rješavaju za "samo" 1500 kn...
revelator is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.12.2011., 08:50   #1043
Quote:
revelator kaže: Pogledaj post
moja baka (točnije, mamina pomajka) je mojoj majci poklonila stan s time da je sebi ostavila pravo doživotnog plodouživanja. dogovor je bio da mama taj stan pokloni meni kad baka umre, no baka je postala malo sumnjičava u odnosu na mamu i odlučila je da se ja na taj stan trebam upisati odmah, a baka bi zadržala doživotno plodouživanje. mama nema problem s time i pitanje je samo kako to najjednostavnije i najjeftinije obaviti.

može li mi mama pokloniti stan običnim Ugovorom o darovanju nekretnina? ili da prepišemo ugovor o darovanju koje se baka i mama potpisale, samo da zamijenimo imena?
Da li je baka vlasnik? Potraži vlasnički list http://e-izvadak.pravosudje.hr/home.htm

Ako jest, mislim da možete ići i klasičnim kupoprodajnim ugovorom (kupiš ih za par kn u narodnim novinama), a baka ga mora ići ovjeriti kod javnog bilježnika (afair 115kn).
Jumai is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.12.2011., 08:52   #1044
Molim znalce za pomoć, pitala sam već na Legalisu ali me nitko nije doživio

Dakle u pregovorima sam za kupnju stana, plaćanje gotovinom.

Što od navedenog je najpraktičnije:

a) prvo sklapamo predugovor u kojem se definira cijena, platim, nakon toga potpisujemo kupoprodajni ugovor u kojem piše da prodavatelj potvrđuje da mu je ugovorena cijena plaćena i tabularna izjava tipa "prodavatelj dozvoljava kupcu da se bez daljnjeg odobrenja upiše u ZK"

ili
b) u kupoprodajnom ugovoru piše koja je ugovorena cijena i tabularna izjava s dodatkom: "prodavatelj dozvoljava kupcu da se bez daljnjeg odobrenja upiše u ZK nakon podmirenja iznosa iz članka xy", potpisuje se ugovor i ovjerava kod JB, platim i predajem u gruntovnicu ugovor + dokaz o uplati (uplatnicu iz banke)

ili
c) u kupoprodajnom ugovoru nema tabularne izjave, nego je tabularna posebni dokument koji prodavatelj potpisuje, ovjerava kod JB i predaje meni u trenutku isplate?

Nekak mi se čini najjednostavnija varijanta b), ali nisam sigurna jel bi prošlo u gruntovnici, tj. je li uplatnica dovoljan dokaz.... još ako je cijena definirana u eurima hoće li referent u gruntovnici provjeravati tečaj i iznos??

Hvala unaprijed
Allice is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.12.2011., 08:56   #1045
a) je nebuloza

b) je ok ako se praktično u uredu bilježnika preda novac prodavatelju - zahtjeva nešto više uzajamnog povjerenja, ali nema financijske potvrde o uplati, već izjava prodavatelja u ugovoru

c) je uredno, gospodski, nema love u džepu, vidljiva je transakcija love i sl.. ali ima taj međukorak do tabularke - meni je ovo najdraže!
FED is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.12.2011., 09:02   #1046
hvala FED

i meni se najviše sviđa c)

i samo napomena, u svima varijantama sam mislila platit u banci, ne na ruke (onak nađemo se u kafiću i vadim kofer novaca ), pretpostavljam da bi moglo biti problema npr. kod prijave poreza ako nema traga transakciji
Allice is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.12.2011., 09:05   #1047
Quote:
Allice kaže: Pogledaj post
......... varijanta b), ali nisam sigurna jel bi prošlo u gruntovnici, tj. je li uplatnica dovoljan dokaz.... još ako je cijena definirana u eurima hoće li referent u gruntovnici provjeravati tečaj i iznos??

Hvala unaprijed
Potvrda banke o uplati ne bi bila dovoljna za upis u zemljišnu knjigu.
Šta oni u zemljišniku znaju zašto si ti nekome uplatila neke novce (možda si mu još od prije dužna...nešto...) i da li su ti novci zaista legli na račun....i 100 problema oko tumačenja.
Potrebna je ovjerena izjava prodavatelja da je primio novce, u bilo kom obliku.
Ili kao dio samog ugovora ili na posebnom papiru.
File is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.12.2011., 09:09   #1048
znači ovak:
potpišemo ugovor -> ovjerimo ugovor i tabularnu (ali tabularna ostaje kod prodavatelja) -> idemo skupa u banku, ja platim, prodavatelj mi na licu mjesta uručuje tabularnu?
Allice is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.12.2011., 09:11   #1049
Quote:
Allice kaže: Pogledaj post
Molim znalce za pomoć, pitala sam već na Legalisu ali me nitko nije doživio

Dakle u pregovorima sam za kupnju stana, plaćanje gotovinom.

Što od navedenog je najpraktičnije:

a) prvo sklapamo predugovor u kojem se definira cijena, platim, nakon toga potpisujemo kupoprodajni ugovor u kojem piše da prodavatelj potvrđuje da mu je ugovorena cijena plaćena i tabularna izjava tipa "prodavatelj dozvoljava kupcu da se bez daljnjeg odobrenja upiše u ZK"

ili
b) u kupoprodajnom ugovoru piše koja je ugovorena cijena i tabularna izjava s dodatkom: "prodavatelj dozvoljava kupcu da se bez daljnjeg odobrenja upiše u ZK nakon podmirenja iznosa iz članka xy", potpisuje se ugovor i ovjerava kod JB, platim i predajem u gruntovnicu ugovor + dokaz o uplati (uplatnicu iz banke)

ili
c) u kupoprodajnom ugovoru nema tabularne izjave, nego je tabularna posebni dokument koji prodavatelj potpisuje, ovjerava kod JB i predaje meni u trenutku isplate?

Nekak mi se čini najjednostavnija varijanta b), ali nisam sigurna jel bi prošlo u gruntovnici, tj. je li uplatnica dovoljan dokaz.... još ako je cijena definirana u eurima hoće li referent u gruntovnici provjeravati tečaj i iznos??

Hvala unaprijed
S obzirom da se radi o većem iznosu (pretpostavljam), a ljudi su znali bit lakomi i za mnogo manji iznos, prijatelj koji je nedavno kupovao stan je odlučio dati par tisuća kn agenciji koja će sve to riješiti, a riješili su principom pod a).

Jumai is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.12.2011., 09:15   #1050
Quote:
Jumai kaže: Pogledaj post
S obzirom da se radi o većem iznosu (pretpostavljam), a ljudi su znali bit lakomi i za mnogo manji iznos, prijatelj koji je nedavno kupovao stan je odlučio dati par tisuća kn agenciji koja će sve to riješiti, a riješili su principom pod a).

koliko sam ja shvatila odvjetnička tarifa je 1% +pdv, što je u konkretnom slučaju više od par tisuća kn
Allice is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.12.2011., 09:18   #1051
Quote:
Allice kaže: Pogledaj post
znači ovak:
potpišemo ugovor -> ovjerimo ugovor i tabularnu (ali tabularna ostaje kod prodavatelja) -> idemo skupa u banku, ja platim, prodavatelj mi na licu mjesta uručuje tabularnu?
Može.
Uvijek kod tih kupoprodaja mora postojati neka doza povjerenja.
Nema tu 100% sigurnosti.

Teoretski bi ti u ovakvoj soluciji, na putu do banke mogla slomit nogu, posvađati se sa prodavateljem, predomisliti ili tko zna što još gore...pa ne platiti tu kuoprodajnu cijenu na banci, a on je već potpisao tu izjavu da je primio, pa bi ti sutra došla u tog bilježnika da ti izda ovjerenu kopiju te izjave (a nisi platila, a bilježnik nezna, i ne zanima ga), i eto problema.
Ti vlasnica stana, a ni kune platila.

Dakle, u svakoj od verzija, koju god ti se predloži, mora biti neka doza povjerenja između kupca i prodavatelja, jer uvijek ima neki dio "praznog hoda" u kojem su moguće zloupotrebe.
File is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.12.2011., 09:29   #1052
Quote:
Allice kaže: Pogledaj post
koliko sam ja shvatila odvjetnička tarifa je 1% +pdv, što je u konkretnom slučaju više od par tisuća kn
odakle ti takva informacija?!
to je puno previše..mislim, odvjetnici naplaćuju po tarifi koja se pak računa po cijeni nekretnine, al može ta cijena i drugačije ugovoriti...mislim da ti je za takav posao sve iznad 2000 kuna bezobrazno skupo (iako ima na ovom forumu dosta ljudi koji su uvjereni da odvjetniku treba platii valjda ćevape pa nek ti radi stvari za koje je hvalabogu završio pravni faks i položio pravosudni, jer to je kao tako lako...)
__________________
za mene je trash nešto toliko loše da prelazi onu granicu kvalitete i postane dobro, nešto ko naš sabor npr.
DaniNovak is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.12.2011., 09:29   #1053
Quote:
Allice kaže: Pogledaj post
znači ovak:
potpišemo ugovor -> ovjerimo ugovor i tabularnu (ali tabularna ostaje kod prodavatelja) -> idemo skupa u banku, ja platim, prodavatelj mi na licu mjesta uručuje tabularnu?
1. Potpišete ugovor (e sada ti već možeš i prije uplate otić na gruntovnicu i tražiti "predbilježbu" temeljem tog ugovora, i tako onemogućiti i teoretski da prodavatelj stan proda "još jednom" prije tvoje uplate)

2. platiš u banci sukladno ugovoru (na taj tekući, taj iznos...)

3. javiš da si uplatila i tražiš izdavanje tabularke

4. nađete se negdje i dobiješ ju od prodavatelja

5. izvršiš uknjižbu prava vlasništva i to je to!

U slučaju da ti ne želi izdati tabularku tužbom uz dokaz uplate ćeš ju sudski dobiti.

Ako nema ovog u zagradi pod 1. onda treba minimalna doza povjerenja...
FED is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.12.2011., 09:33   #1054
Quote:
DaniNovak kaže: Pogledaj post
odakle ti takva informacija?!
to je puno previše..mislim, odvjetnici naplaćuju po tarifi koja se pak računa po cijeni nekretnine, al može ta cijena i drugačije ugovoriti...mislim da ti je za takav posao sve iznad 2000 kuna bezobrazno skupo (iako ima na ovom forumu dosta ljudi koji su uvjereni da odvjetniku treba platii valjda ćevape pa nek ti radi stvari za koje je hvalabogu završio pravni faks i položio pravosudni, jer to je kao tako lako...)
info je od odvjetnika, 2-3 k kuna mi se čini ok, jasno mi je da neće radit za ćevape
ali 10+ k kuna za rutinski posao mi je, onak, malo previše
Allice is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.12.2011., 09:38   #1055
Quote:
Allice kaže: Pogledaj post
info je od odvjetnika, 2-3 k kuna mi se čini ok, jasno mi je da neće radit za ćevape
ali 10+ k kuna za rutinski posao mi je, onak, malo previše
Katastrofa

E to je pravo deranje. Vjeruj mi da nisu svi takvi.
__________________
za mene je trash nešto toliko loše da prelazi onu granicu kvalitete i postane dobro, nešto ko naš sabor npr.
DaniNovak is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.12.2011., 11:17   #1056
Unhappy

KOMASACIJA
Pozdrav,
ne znam da li ovo spada pod ovu temu, ali zanima me gdje se mogu pronaći podaci o komasacijama po pojedinim katastarskim općinama? (iz 60-tih i 70-tih godina)
Hvala

Nisam objasnila zašto mi treba podatak, naime trebam prepisati kuću, ali traže građevinsku dozvolu, koja je u ratu izgubljena. Kuća je gruntovno ucrtana i upisana. Sad traže dozvolu, a ako je kuća sagrađena prije 1968., onda ne treba dozvola. U podacima o komasaciji se to, navodno vidi.
Hvala
MAIRA9 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.12.2011., 11:31   #1057
Komasacije i građevinske dozvole baš i ne idu skupu....ali možda.

Zašto u katastru ne izvadiš potvrdu da je zgrada evidentirana prije 1968.?
File is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.12.2011., 19:44   #1058
Quote:
Allice kaže: Pogledaj post
koliko sam ja shvatila odvjetnička tarifa je 1% +pdv, što je u konkretnom slučaju više od par tisuća kn
Piše "agencija", ne odvjetnik. Rekao mi je koliko je dao agenciji, ali sam zaboravio, 5500 kuna ili 8500kn, svakako znam da mi je zvučalo mnogo.

Ali eventualni problemi po tom pitanju su mnogo skuplji.

Agencija mu je pokazivala stanove sve dok nije našao onaj koji želi, onda su sastavili taj predugovor s kojim su išli do bilježnika, s tim je riješio papire za kredit, te su zatim s njim riješili potpisivanje kupoprodajnog ugovora. Mislim da se u zemljišnik upisao s predugovorom, jer je jedino tako mogao dati stan kao zalog za kredit.
Jumai is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.12.2011., 18:02   #1059
Quote:
File kaže: Pogledaj post
Komasacije i građevinske dozvole baš i ne idu skupu....ali možda.

Zašto u katastru ne izvadiš potvrdu da je zgrada evidentirana prije 1968.?
Zato što traže nacrt kuće (kojeg nemamo) da bi izdali potvrdu. Rekli su da se iz komasacije vidi da je kuća bila.
MAIRA9 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.01.2012., 23:12   #1060
Upis vlasništva - pomoć

Pozdrav svima!

Priča ide ovako - kupila sam 2003.g. kuću ,vanknjižno vlasništvo.
Papiri nisu bili rješeni još od 1948 g. kada je zemljište odlukom Agrarne reforme i kolonizacije dodijeljeno borcima. Vlasnik koji je zemljište dobio tom odlukom prodaje ga 1961.g. i na tom zemljištu novi vlasnik gradi kuću 1962.g.
1991.g. na Općinskom sudu razvrgava vanknjižno vlasništvo - dio ostavlja sebi a dio pripada njegovom sinu koji svoj dio prodaje dalje.
Ja kupujem taj dio kuće i imam sav slijed dokumentacije vanknjižnih vlasnika.
U katastru sve rješila, posjednici smo ja i vlasnik graditelj kuće. Napravili smo geodetski elaborat i upisali kuću u katastru i gruntovnici.
Problem nastaje u gruntovnici kad sam predala za uknjižbu vlasništva odbijaju me jer ta odluka Agrarne reforme iz 1948.g. nema oznaku pravomoćnosti te vlasnik ostaje i dalje Agrarna reforma i kolonizacija koja više ne postoji. Obraćam se Gradu Zagrebu kao pravnom sljedniku i tražim tabularnu, oni izlaze u Državni arhiv na uvid te odluke, ali ni oni nemaju na tom aktu oznaku pravomoćnosti te mi Grad ne želi izdati tabularnu i usmeno me upućuju da pokrenem Pojedinačni ispravni postupak što sam i napravila.
Prošlo je već 10 mjeseci i još uvijek piše predmet u žalbenom kancelu...
Ima li netko iskustva koliko to traje ? Zanima me što napraviti, jer neki mi savjetuju da probam ići na legalizaciju bespravnih objekata, ali kuća je građena prije 1968.g. i upisana je u gruntovnu i ja mislim da to nije rješenje...luda sam već od toga a htjela bih to rješiti i ići na proširenje što ne mogu ako nemam vlasnički list.
Molim savjet! Hvala
devilgirl is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:30.