Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Dječje zdravlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 15.12.2012., 17:08   #121
Alergije se u tjelesnim tkivima manifestiraju na najrazlicitije nacine i stoga je vrlo tesko napraviti valjane testove, osobitno na nutritivne alergije.
Buduci da je 90% svih nutritivnih alergija odgodjenog tipa, mnoge ostaju neotkrivene jer se za njihovo dijagnosticiranje koriste kozni testovi i IgE RAST (koji ih ne otkrivaju). - kaze dr.med. Zoltan P. Rona

Osim otpisa 'gastroenterolog' i nicka sa doktornskom titulom, imate li kakvih savjeta kako izlijeciti alergiju? Ne mislim na simptomatsko lijecenje, vec kako rijesiti uzrok? Kako izlijeciti alergiju.
Danasnja klasicna medicina nema na to odgovor. Osim propisivanja kortikosteroida.
Srecom, sve vise doktora se okrece alternativnim metodama pa tako i tom da se eliminiraju na neko vrijeme svi moguci alergeni, dok tijelo ne ojaca.
Uz duzno postovanje... da ste stvarno gastroenterolog to biste trebali znati.

Primjerice, ovaj savjet nisam dobila samo od pedijatrice, vec i od gastroenterologa iz Klaiceve (s diplomom).
__________________
U izradi
Leonee is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.12.2012., 11:30   #122
Quote:
Leonee kaže: Pogledaj post
Alergije se u tjelesnim tkivima manifestiraju na najrazlicitije nacine i stoga je vrlo tesko napraviti valjane testove, osobitno na nutritivne alergije.
Buduci da je 90% svih nutritivnih alergija odgodjenog tipa, mnoge ostaju neotkrivene jer se za njihovo dijagnosticiranje koriste kozni testovi i IgE RAST (koji ih ne otkrivaju). - kaze dr.med. Zoltan P. Rona

Osim otpisa 'gastroenterolog' i nicka sa doktornskom titulom, imate li kakvih savjeta kako izlijeciti alergiju? Ne mislim na simptomatsko lijecenje, vec kako rijesiti uzrok? Kako izlijeciti alergiju.
Danasnja klasicna medicina nema na to odgovor. Osim propisivanja kortikosteroida.
Srecom, sve vise doktora se okrece alternativnim metodama pa tako i tom da se eliminiraju na neko vrijeme svi moguci alergeni, dok tijelo ne ojaca.
Uz duzno postovanje... da ste stvarno gastroenterolog to biste trebali znati.

Primjerice, ovaj savjet nisam dobila samo od pedijatrice, vec i od gastroenterologa iz Klaiceve (s diplomom).
Što se tiče primarne prevencije dijatetskim mjerama iz med. uđbenika
Jasna Lipozenčić i sur. :Alergijske i imunosne bolesti,2011godine
19. Prof. Sanja Kolaček :Preosjetljivost na hranu u dječjoj dobi
Primarna prevencija dijatetskim mjerama- nove preporuke
"Odgođeno uvođenje namirnica s alergenim potencijalom npr. mlijeko,jaja,orasi,riba .... u dojenčetovu prehranu NE SPRJEČAVA razvoj alergije,pa se stoga nepreporučuje zdravoj dijeci, a niti djeci s poz. atopijskom predispozicijom "
A izvori toga su
1.Greer FR,Sicherer SH,Burks AW i sur.
Effects of early nutritional intervention on development of atopic disease in infants and children :the role of maternal diet restriction,breastfeeding,timing of introduction of complementary foods and hydrolized formulas. Pediatrics 2008.
2.Agostoni C,Desci T,Fewtrell M i sur.
Complementary feeding a commentary by the ESPGHAN Committee on Nutrition. Pediatr Gastroenterol 2008.
3.Host A,Halken S,Muraro A i sur.
Dietary prevention of allergic disease in infants and smal children
European Academy of Allergy and Immunology
Pediatr Allergy Immunol.

Ali pih što jedan med. uđbenik znači jednoj pametnoj mami.
A što se tiče alternative to pišite na ppf Alternativa,pravilo br. 8 ppf Zdravlje.
Ostalo neću ni komentirati.
hrvoje dr. is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.12.2012., 14:33   #123
Nisam ni na pisala da to SPRECAVA ALERGIJU. (smajlic u skladu sa komentarom 'jedne pametne mame')

Napisala sam da klasicna medicina nema lijeka za alergiju.
A vi me demantirajte.

A i napisala sam da alternativna medicina ima lijek. Taj 'lijek' je vise postupaka kojih se treba pridrzavati neko odredjeno razdoblje. Jedno od tih je i izbjegavanje svih alergena (dok se pokusava u tom razdolju podici imunitet). Nakon cega se polako uvode. ...kako sam vec napisala, a ponoviti cu i ovo: eliminacija alergena kompletno iz zivota na dug vremenski period se nikako ne preporuca. Jer je moguce razvijanje jos jace osjetljivosti, odnosno jacih alergijskih reakcija.

Nemojte molim vas dalje, jer ako i jeste stvarno lijecnik, razocaranje raste iz posta u post u nas danasnji obrazovni sustav buducih doktora.. :-/
__________________
U izradi
Leonee is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.12.2012., 21:17   #124
Samo vas molim da se ne prepucavate, raspravljajte ali si nemojte spuštati međusobno.
__________________
Ljubav je pobjeda mašte nad inteligencijom. H. L. Menken
...previše ljudi traži pravu osobu, umjesto da sami pokušaju biti prava osoba...
leeloo27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2012., 18:35   #125
Quote:
Leonee kaže: Pogledaj post
A i napisala sam da alternativna medicina ima lijek.
Poštovana,

lijepo Vas molim da pozorno pročitate pravila pdf-a Zdravlje prije uključivanja u temu. Naime, alternativni načini "liječenja" ovdje nisu doborodošli i o njima molimo da se rasprava vodi na ppdf-u Alternativno liječenje.

Ovdje bismo se zadržali samo na onome što preporučuje struka (medicina i liječnici).

Zahvaljujem na razumijevanju.
__________________
Angel, que das luz a mi vida, eres el aire que quiero respirar. Angel, que alivias mis heridas, no te alejes que muero si no estás. Angel, llévame en tus alas a la cima de este gran amor. En tu alma, vive mi esperanza; en tus manos está mi corazón.
El Gato Félix is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.12.2012., 16:25   #126
Quote:
Leonee kaže: Pogledaj post
Aleksanra, koji ste test radili? Ako je prick test..bockanje koze, on je poprilicno nepouzdan za alergene u hrani.. jer ta hrana mozda nikada ni ne dodje do ruke na kojoj se testira.. Mislim da sam to spomenula u jednom od postova gore.
Ugl svi testovi nisu tocni 100% i ti ces najbolje moci detektirati na sto je beba alergicna. Razumni lijecnici vjeruju roditeljima, a oni staromoni slijepo testovima. Danas je takvih sve manje, srecom.

Vezano za kekse.. cemu? Imas pahuljica kakvi hoces.. Milupa ima pahuljice sa 7 vrsta zitarica i nama su kao cokolino.. 7-korn.
Ako bas zelis kekse, u bio&bio ducanu imas djecje, za bebace, od dinkela. Pitaj prodavace pa ce ti pokazati.

Proci ce to prije nego trepnes

Eeej! Tek sad vidim tvoj post..
Prepisujem s nalaza: SPT nutritivni alergeni: histamin 4 mm, sve 0 mm.
Učinjeni nalazi: SE CRP KKS, dunger, nos eo, IEF, ukIgE.

Nažalost, iako prema preporuci alergologa da bebi dajem sve, opet su se potvrdile moje sumnje i imao je jaku reakciju na mliječne proizvode i soju. Prvo kad sam čula rezultat testiranja bila sam iznenađena i sumnjičava al nakon par dana pomislim, pa možda sam u krivu. Možda on uopće nije alergičan i kupim sojino mlijeko i stavila ga sebi u kavu.. Treći dan imao je toliko ekcema po licu da je bio skoro ne prepoznatljiv. Ista stvar se ponovila neki dan kad sam pojela jedan mali mini quiche sa sirom.. Nas je ovo testiranje samo dodatno zbunilo i navelo na krivi put. Da sam znala što sad znam, nema šanse da bih malog izlagala ovom stresu i bockanju a za ništa. Ne krivim nikog, samo eto, dala bih sve na svijetu da mu olakšam a kao da se vrtimo u začaranom krugu.
Što se tiče tvog pitanja za kekse, evo da odgovorim. V. je u to vrijeme bio iznimno mršava beba. Prema pedijatrici težinom je bio na donjoj granici za svoj uzrast a visinom na gornjoj. Što se hrane tiče, odbijao je svo voće i povrće osim ponekad banane, buče i batata a i to bi jeo samo žlicu dvije.. To ne bi bio problem da je cicao normalno, al pio bi tek toliko da malo utaži žeđ.. Tjednima sam strpljivo čekala da se prema pedici dogodi preobrat i da on konačno počne barem malo prihvaćati dohranu al to se nije dogodilo.. Onda jedan dan dođemo kod moje sestre koja ima bebača mj dana starijeg od mog i ona mu ponudi voće s mljevenim keksima i on se raspameti koliko mu je to bilo fino. Nije mu stizala davati koliko bi on brzo gutao i zijevao.. rekoh, ništ onda kupujemo keksiće.. I jesmo pokušali s par vrsta al na sve je pokazao alergijsku reakciju.. Tek tj - dva iza toga skužim rižine pahuljice od Hippa koje su se pokazale kao pun pogodak! Kasnije i Alnaturine 4 korn.. Sad, mj dana kasnije, papa kao veliki. Voće, povrće, meso.. Naravno voće mora biti s nečim, tipa pahuljice, jer mu je očito samo voće preintenzivnog okusa... Kilažica se popravila a apetit povećao. Ni blizu onom malcu od prije par tjedana.

Sad, što se nalaza tiče, meni se nameče pitanje, da li bi nalaz (krvni) bio drugačiji da mi nismo izbjegavali alergene u periodu kad je bio testiran. Sve je u granicama normale osim ulgE koji je 30.40 dok je referentna vrijednost <20.2. Razmišljam da li bi bilo realnije da sam ja tad sve konzumirala, između ostalog i alergene pa bi možda i taj nalaz bio gori od "samo" povišenog.. Ovako smo dobili odgovor: ma to vam je sve ok..
__________________
ALBUMI

Zadnje uređivanje alexandra_zg : 19.12.2012. at 17:14.
alexandra_zg is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.12.2012., 21:47   #127
Bolje da niste konzumirali alergene prije testa.
Ukupni IgE mu je povisen, tak da je ocito da je alegican.. ali mozda nije na ono sto ste testirali, ili mu ne odgovara kombinacija dva alergena, itd. A i kako napisah, svi ti testovi su nepouzdani.
Uzdaj se u se i u svoje kljuse.. ako vidis da reagira - onda je alergican.

Moj isto tako nista nije jeo..i to mjesecima. Jeo je, ali slabo. Srecom sam ga dojila pa je to spasavalo stvar koliko je moglo. Vremenom je valjda popustio pa sada jede relativo ok..
__________________
U izradi
Leonee is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.12.2012., 21:56   #128
Quote:
El Gato Félix kaže: Pogledaj post
Poštovana,

lijepo Vas molim da pozorno pročitate pravila pdf-a Zdravlje prije uključivanja u temu. Naime, alternativni načini "liječenja" ovdje nisu doborodošli i o njima molimo da se rasprava vodi na ppdf-u Alternativno liječenje.

Ovdje bismo se zadržali samo na onome što preporučuje struka (medicina i liječnici).

Zahvaljujem na razumijevanju.
Postovani,

Ova tema je otvorena na RiDu jer se radi o djecjim alergijama. Izvorno se zvala 'Alergije' i mislilo se ne samo na alergije na hranu, vec opcenito na sve alergije kod djece.
Uglavnom su to alergije na hranu, koje se manfestiraju dermatitisom.. a kasnije u tezim slucajevima i astmom.

Takodjer, ideja je bila da postane servis u lijecenju alergija ne samo klasicnom medicinom, vec i alternativnim putevima. Najvise i jesmo razgovarali o alternativi nekako nam je bila dobrodosla u ovom kontekstu.

Zasto je ovdje ova tema zavrsila, stvarno ne bih znala. Ali ona se ne bavi samo o alergijama na hranu i samo klasicnim metodama lijecenja alergija. Kojih, priznajmo, niti nema.
Ali sigurno je da je ovako nesto potrebno unezvjerenim roditeljima koji ponekad imaju osjecaj da su im ruke vezane. Kada im njihovi doktori ne nude rjesenja i kada im je potrebna pomoc/iskustvo roditelja koji su sve to prosli. I koji imaju kakav savjet, prijedlog, alternativu.

Lijep pozdrav
__________________
U izradi
Leonee is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2012., 15:20   #129
Kratki offtopic

Poštovana,

s obzirom da ste ljubazni i dobronamjerni, učinit ću iznimku, inače se komentiranje moderatorskih upozorenja na temi kažnjava crvenim kartonima.

Dakle, tema je završila na Dječjem zdravlju, kao i sve druge teme s RiD-a vezane uz zdravlje/medicinske probleme (npr. cijepljenje), upravo iz razloga da se spriječi daljnje ispreplitanje medicine i alternativnih načina liječenja i da se "nadziru" savjeti koji se daju (među moderatorima ovog pdf-a ima liječnika).

Nakon premještanja na SVE teme se primjenjuju NOVA pravila - pravila pdf-a Zdravlje, koja jasno govore da je bilo kakva diskusija o "alternativnim načinima liječenja" nepoželjna i kažnjiva. Iznimka od ovoga jesu biljni preparati svih vrsta, no sve ostalo (homeopatija, MMS kapi, bioenergija, kiropraktika i sl.) je strogo ZABRANJENO. Jednako tako, nije dopušteno niti odgovaranje od terapije i/ili savjeta koje je lege artis propisao liječnik, dakle, onih u skladu s pravilima struke.

U slučaju da postoji dvojba je li neki savjet/preporuka koju roditelji pišu drugim roditeljima u skladu s medicinskom praksom ili nije, to jasno treba naznačiti u postu. Svjesno davanje suprotnih savjeta (koji kontriraju službenim medicinskim preporukama, a namijenjeni su "otvaranju očiju", npr. "odbacite lijekove-otrove", "ne dajte da vam cijepe-truju djecu") je kažnjivo.

Za one koji imaju potrebu reći nešto i o "drugoj strani medalje" postoji cijeli pdf, naziva Alternativa i podnaslova Sve ono što ne spada u službenu medicinu.

Na taj način cilj je postignut - kao što niti u bolnici nećete dobiti recept za homeopatski pripravak niti preporuku za tretman bioenergije, tako želimo i na forumu jasno odvojiti što kaže struka odnosno što kažu roditelji s iskustvom koji su poslušali liječnikove preporuke, a što kažu ostali (koji nisu struka i ne žele slušati savjete koje daje struka). A čitatelji neka odluče kojem će se od tih dvaju mišljenja prikloniti.

Ovime bismo završili daljnju raspravu medicina vs. alternativa. Za sva daljnja pitanja, nejasnoće, dvojbe, prijedloge i sl., molim Vas da se obratite moderatorima pdf-a putem privatnih poruka. Vaša prethodna dva posta su sasvim u redu i zato i nadalje stoje na temi.

Zahvaljujem na razumijevanju.
__________________
Angel, que das luz a mi vida, eres el aire que quiero respirar. Angel, que alivias mis heridas, no te alejes que muero si no estás. Angel, llévame en tus alas a la cima de este gran amor. En tu alma, vive mi esperanza; en tus manos está mi corazón.

Zadnje uređivanje El Gato Félix : 22.12.2012. at 15:35.
El Gato Félix is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2013., 14:13   #130
hmm baš smo malo u dilemi ovih dana..

kod moje curke se počelo sve češće ukazivati nekakva alergija.

nekad ne znam je li alergija ili samo preosjetljivost na kiselo; npr od naranče i jogurta imamo jako crvenu guzu. te namirnice ne jede, ko da zna da joj ne paše.
jedini simptomi su crvenilo guze, crvenilo oko usta, na licu. nekad samo ili jedno ili drugo a nekad u kombinaciji. sad odnedavno koža na licu poprima atopijska obilježlja, suha je i hrapava i stalno crvena. ok, hladnoća je, suh zrak. al ne pomaže ni mazanje avene cold kreme. od ribe povraća potpuno smo je izbacili s menija.

zbunjujuće je i što ne znam je li krivi pesticid ili namirnica. slanutak neki iz rinfuze odmah nakon 3 zalogaja dobiva fleke oko usta, po bradi. a neki iz bio-eko dućana dobro prolazi. pa mi je jasno što je.
naletili smo na špricano štošta. prava lutrija je kupnja i kuhanje.

na lješnjak nije bilo reakcije u kolačima, kremama, industrijskim proizvodima, a kupim prženi lješnjak rinfuza, pojede 3 komada i sva na fleke završi. pa nije valjda da se koriste neka kemijska sredstva za uzgoj lješnjaka

najnovije je pojava nekih velikih hrapavih svrbljivih fleka po guzi ali ne tamo di je za očekivati, nego sa strane, uz rub pelene, pa čak i van pelene.
nit smo mijenajli vrstu pelena ni omekšivača/deterdženta..

pojma nemam otkud uopće krenuti, što joj davati, na što paziti i za početak kako sanirati te obraze

žao mi je ići zbog tog k doktorici u čekaonicu punu virusa&bakterija, a u terminu za zdrave ne možemo stići zbog posla.

što pedijatrica uopće može konstatirati? da je preosjetljive kože i na nake namirnice alergična? preporučiti neku kremu koja ionako ne ide na recept? testovi se ne rade na tako malima, zar ne? (nema ni 2 godine)
__________________
A snaha bijaše jezičljiva, (guzičljiva) nazlobna, proždrljiva i goropadna.
katjes is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2013., 16:17   #131
Quote:
katjes kaže: Pogledaj post
hmm baš smo malo u dilemi ovih dana..

testovi se ne rade na tako malima, zar ne? (nema ni 2 godine)
moj je radio testove na proteine kravljeg mlijeka i jos neke 2 stvari sa 9, 10 mj. i to u zd. tako da ako ste u zg sigurno mozete raditi. moj savjet je poceti polako jesti pojedine namirnice kao da uvodite dohranu pa cete vidjeti od cega je
ancika is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2013., 16:41   #132
može li osoba (dijete) bili alergična na namirnicu ako je Ige na tu namirnicu 0? Naime, nama je specijalistica na temelju prick i patch testova odredila izbacivanje jaja, mlijeka i soje iz prehrane iako je Ige na jaje 0, na mlijeko 0,68 (razred 1), a na soju još čekamo nalaz.
__________________
La vida es sueno T. 1.1.2009. M. 25.1. 2013.
Kakadu is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2013., 18:47   #133
Quote:
Kakadu kaže: Pogledaj post
može li osoba (dijete) bili alergična na namirnicu ako je Ige na tu namirnicu 0? Naime, nama je specijalistica na temelju prick i patch testova odredila izbacivanje jaja, mlijeka i soje iz prehrane iako je Ige na jaje 0, na mlijeko 0,68 (razred 1), a na soju još čekamo nalaz.
Bitna je reakcija djeteta na namirnicu/alergen, a laboratorij je samo pomoćna metoda. To znači, ako se nakon konzumacije/nanošenja i sl. javi nekakva reakcija na koži, dišnom sustavu i sl.
__________________
...imamo naše najdraže...
zrnce soli is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2013., 09:32   #134
jel se neko testirao na alerigije na firulama? zapravo me zanima testiranje na inhalatorne alergene, na hranu dijete nije alergicno. nisam nasla temu, ako ima, molim da me spojite tamo
fairy wings is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.06.2013., 16:02   #135
moze li mi netko iz iskustva reci dali je moguće da mi je bebac od 4 mj. alergican na hranu jer mu se unazad 3 tjedna skoro svaki dan pojavljuju sitni crveni pristici ISKLJUČIVO samo na licu, jedni dodu a drugi produ i tako u krug stalno ima pristiće. ja sam alergična na hranu pa se bojim da mozda bude i ona a za sad da mu smeta nesto iz mog mlijeka
3xn is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.06.2013., 01:50   #136
Quote:
3xn kaže: Pogledaj post
moze li mi netko iz iskustva reci dali je moguće da mi je bebac od 4 mj. alergican na hranu jer mu se unazad 3 tjedna skoro svaki dan pojavljuju sitni crveni pristici ISKLJUČIVO samo na licu, jedni dodu a drugi produ i tako u krug stalno ima pristiće. ja sam alergična na hranu pa se bojim da mozda bude i ona a za sad da mu smeta nesto iz mog mlijeka
Moguca je senzibilizacija na neki alergen putem majcinog mlijeka. Atopija u obiteljskoj anamnezi dodatan je "rizican faktor", tj. ukazuje na to da beba moze imati predispoziciju za razvoj alergije atopijskog tipa.
arorua is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.06.2013., 09:59   #137
Quote:
3xn kaže: Pogledaj post
moze li mi netko iz iskustva reci dali je moguće da mi je bebac od 4 mj. alergican na hranu jer mu se unazad 3 tjedna skoro svaki dan pojavljuju sitni crveni pristici ISKLJUČIVO samo na licu, jedni dodu a drugi produ i tako u krug stalno ima pristiće. ja sam alergična na hranu pa se bojim da mozda bude i ona a za sad da mu smeta nesto iz mog mlijeka
Moguće je. Mojoj je sa točno 4 mj. ustanovljena alergija na kravlje mlijeko ( što je najveći alergen kod beba- 2,5 % beba ).Dojila sam i pila sam mlijeko, međutim alergiju je dobila kad je 3ili 4 put popILA bočicu bebimila. Njoj se alergija manifestirala u vidu jake urtikarije i crvenih natečenih ušiju. Također sa godinu je ustanovljena jaka alegrija i n jaja. Sad sa 16 mj. joj se pojavljuju sitni prištići po nogicama,pa sumnjam na još nešto, al nije tako jaka reakcija..
Amelie12 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.06.2013., 11:42   #138
I da bude samo na licu?

Malo mi je čudno baš to mjesto za alergiju na hranu (nije nemoguće, ali ja bi prvo posumnjala na nekakvu kontaktnu alergiju). 3xn da li si možda mijenjala posteljinu? (gledaj sastav koji je) Ne znam u čemu bebicu kupaš i da li koristiš nekakve kremice na licu, obrati pažnju i na to. Da li si možda mijenjala omekšivač/detergent u zadnje vrijeme?

Moguće je da je ovo alergija, probaj prvo izbaciti sve što bi moglo biti konktakno, kad to eliminiraš onda kreni istraživati po hrani. Usput jel u zadnjih 3 tjedna jedeš/piješ nešto što nisi do sada?
__________________
Ljubav je pobjeda mašte nad inteligencijom. H. L. Menken
...previše ljudi traži pravu osobu, umjesto da sami pokušaju biti prava osoba...
leeloo27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2013., 14:55   #139
Ako sam alergičan na neku hranu u njenom sirovom obliku, jesam li alergičan i na sve oblike te hrane?

Npr. alergičan sam na obični lješnjak, grlo i nos me svrbe, ali kada jedem čokoladu s lješnjacima (onim velikim, ne usitnjenim) nemam nikakvu reakciju. Taj lješnjak je valjda pečen, ali je li i dalje opasan za mene?
__________________
Donosim ljudima vatru.
prometejus is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2013., 16:50   #140
ne možeš biti 100% siguran, jer su reakcije previše individualne; ali u puno slučajeva kuhanjem ili pečenjem mijenjaju se strukture nekih alergena (najčešće proteina) koje onda više ne uzrokuju iste efekte - tako da, moguće je da ti lješnjaci u čokoladi neće smetati, ali moguće je i da hoće - previše je varijabli sorti i temperatura obrade, da li je voće (orasi) oguljeno itd.

dobro je uvijek probati sasvim malo, pa pričekati - uglavnom se te oralne reakcije dosta brzo osjete.
tanveer is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:04.