Natrag   Forum.hr > Društvo > Svijet oko nas > Poljoprivreda

Poljoprivreda Kako privređivati plodovima zemlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 08.04.2016., 10:47   #261
Quote:
Mazalo kaže: Pogledaj post
Znalci pomagajte. Trebao bih neku motornu pumpu dizel ili benzin koja bi pumpala vodu sa dubine do 8m. Trenutno je u funkciji ručna pumpa. Ideja je pumpati vodu u rezervoar, podignut na metar iznad zemlje i onda navodnjavati kap po kap. Sve je osim motorne pumpe riješeno i u funkciji i sad sam pod upitnicima kad treba završiti taj posljednji element. Da li imate neki savjet koja je najbolje rješenje? Najbolji odnos cijena/kvaliteta. Na što bi trebalo paziti? Hvala vam unaprijed.
Što bi navodnjavao?
__________________
drogom protiv sporta
Biljka is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.04.2016., 19:38   #262
Quote:
kit-samoubojica kaže: Pogledaj post
50 m crijeva kap na kap mi je nekih 40-ak kn, mene muči sto na crijevu piše do 0,8 bara a ulicn vodovod je puno više pa me zanima kako da to reduciram.
Sa regulatorom pritiska ili da slavinu ne otvoriš skroz,već samo malo...
F@@hrenheit is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.04.2016., 20:00   #263
Quote:
Biljka112 kaže: Pogledaj post
Što bi navodnjavao?
Razno bilje, ali mi je bitno napuniti rezervoar kojih 1000l koji je metar iznad zemlje.
Mazalo is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.04.2016., 20:13   #264
Quote:
Mazalo kaže: Pogledaj post
Razno bilje, ali mi je bitno napuniti rezervoar kojih 1000l koji je metar iznad zemlje.
Razno bilje je vrlo općenit pojam jer nemaju sve biljke istu potrebu za vodom.
__________________
drogom protiv sporta
Biljka is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.04.2016., 20:28   #265
Quote:
Biljka112 kaže: Pogledaj post
Razno bilje je vrlo općenit pojam jer nemaju sve biljke istu potrebu za vodom.
Slažem se i vjerujem u to, ali mene ta pumpa zanima, a o biljkama neću voditi ja računa, pa nisu uopće bitne za ovo što mene zanima. Dakle, motorna pumpa, do 8m ispod zemlje i onda pumpa vodu u rezervoar 1m iznad zemlje. Tu mi je potrebna pomoć.

Zadnje uređivanje Mazalo : 09.04.2016. at 20:46.
Mazalo is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2016., 02:59   #266
Quote:
Mazalo kaže: Pogledaj post
Slažem se i vjerujem u to, ali mene ta pumpa zanima, a o biljkama neću voditi ja računa, pa nisu uopće bitne za ovo što mene zanima. Dakle, motorna pumpa, do 8m ispod zemlje i onda pumpa vodu u rezervoar 1m iznad zemlje. Tu mi je potrebna pomoć.
Visina dizanja ti nije problem, svaka može dizati par metara.
Usisna visina ti je problem. Tu svaki cm sad igra ulogu.
Dubina sa koje crpiš od 8 metara je neka granična sa koje pumpe mogu crpsti vodu.
Pazi kad kupuješ koja je usisna visina, većina jefinih ima manju od tebi potrebnih, kupi po mogićnosti novi uređaj sa servisom, rezervnim djelovima i garancijom...

Ako ti dubina ide ispod 8m možda su električne potopne i agregat bolje riješenje. Muljnu ili drenažnu umpu koja diže 9 m imaš solidnu za 2-3.000kn.
Ako je voda bez pijeska i krutih čestica i za ispod 1000kn.
I vatrogasci za veće dubine koriste elektropumpe ili dubokosrkač koji radi na vodu.

Internet je pun zastupnika raznih proizvođača, pošalji im upite, po mogućnosti uz skicu sa točnom max dubinom i visinom gornjeg otvora rezervara koji bi punio. Po ljeti kada ti voda najviše treba možda je nivo vode i niže?
Na temelju njihovih preporuka i cijena, odluči što ti najbolje odgovara.

Poznanik je sličnu situaciju riješio relativno jeftino pa razmisli i o toj mogućnosti.
Bunar je dubok 11 m, nivo vode od 9-10,5m po ljetu kad ga ispumpa.
Uz tu dubinu još ima i 1m visoki obzid oko bunara.
U bunar je spustio najjeftinije ruske potpone pumpe, 300-400kn u poljoprivrednom dućanu su bile i sajlom privezanu plastičnu bačvicu od 50litara.
Donja pumpa diže vodu iz bunara u bačvicu a gornja iz bačvice u rezervar na traktoru koji je ispod bunara, Obzid mu je najvišlja točka.
Bunar je blizu kuće pa ima dostupnu struju ali se to da izvesti i uz agregat.
meliri is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2016., 14:57   #267
Quote:
meliri kaže: Pogledaj post
Visina dizanja ti nije problem, svaka može dizati par metara.
Usisna visina ti je problem. Tu svaki cm sad igra ulogu.
Dubina sa koje crpiš od 8 metara je neka granična sa koje pumpe mogu crpsti vodu.
Pazi kad kupuješ koja je usisna visina, većina jefinih ima manju od tebi potrebnih, kupi po mogićnosti novi uređaj sa servisom, rezervnim djelovima i garancijom...

Ako ti dubina ide ispod 8m možda su električne potopne i agregat bolje riješenje. Muljnu ili drenažnu umpu koja diže 9 m imaš solidnu za 2-3.000kn.
Ako je voda bez pijeska i krutih čestica i za ispod 1000kn.
I vatrogasci za veće dubine koriste elektropumpe ili dubokosrkač koji radi na vodu.

Internet je pun zastupnika raznih proizvođača, pošalji im upite, po mogućnosti uz skicu sa točnom max dubinom i visinom gornjeg otvora rezervara koji bi punio. Po ljeti kada ti voda najviše treba možda je nivo vode i niže?
Na temelju njihovih preporuka i cijena, odluči što ti najbolje odgovara.

Poznanik je sličnu situaciju riješio relativno jeftino pa razmisli i o toj mogućnosti.
Bunar je dubok 11 m, nivo vode od 9-10,5m po ljetu kad ga ispumpa.
Uz tu dubinu još ima i 1m visoki obzid oko bunara.
U bunar je spustio najjeftinije ruske potpone pumpe, 300-400kn u poljoprivrednom dućanu su bile i sajlom privezanu plastičnu bačvicu od 50litara.
Donja pumpa diže vodu iz bunara u bačvicu a gornja iz bačvice u rezervar na traktoru koji je ispod bunara, Obzid mu je najvišlja točka.
Bunar je blizu kuće pa ima dostupnu struju ali se to da izvesti i uz agregat.
Hvala ti na odgovoru. U ovom kvartu gdje je vrt ima dosta vode, pa sam nekako 8m odredio da je dovoljno, jer prije par godina, u doba suše, je na 6m bilo vode. Tako da sam shvatio da većina motornih pumpi može tu dubinu odraditi. Jedino što nisam upoznat s markama tj. kvalitetom modela i s nekim detaljima na što paziti. Najdraža bi mi bila neka motorna pumpa, a da je prijenosna, tj. da se može skloniti nakon uporabe da se ne ukrade. Zanči da je lako prenosiva, a pouzdana.
Mazalo is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2016., 18:11   #268
Quote:
Mazalo kaže: Pogledaj post
Hvala ti na odgovoru. U ovom kvartu gdje je vrt ima dosta vode, pa sam nekako 8m odredio da je dovoljno, jer prije par godina, u doba suše, je na 6m bilo vode. Tako da sam shvatio da većina motornih pumpi može tu dubinu odraditi. Jedino što nisam upoznat s markama tj. kvalitetom modela i s nekim detaljima na što paziti. Najdraža bi mi bila neka motorna pumpa, a da je prijenosna, tj. da se može skloniti nakon uporabe da se ne ukrade. Zanči da je lako prenosiva, a pouzdana.
Honda ili neka sa njihovim motorom... ima ih oko 3000kn pa na više...
Što skuplja to brže obavi posao.
Ako motor ima ulje za podmazivanje (većina ima jer klasični dvotaktni se sve manje koristi) , pazi da je pumpa na ravnom, uz nagib ti može biti loše podmazivanje.
Opisani primjer sa dvije jefine ruske pumpe (gledam ih na njuškalu po 190kn nove) nije takav jer jedna ne može to dići (pitao vlasnika da provjerim) već je jedna užasno spora, ovako kad visinu dizanja podjeli na dvije pumpe poslije posla odveze i 4-5 puta po 1000l vode do polja koje navodnjava.
Imao je nekad neko iz istre koliko se sjećam i prikolicu sa rezervarom i ugrađenom motornom pumpom.
Ove kineske nove na njuški po 1200kn ja ne bih kupio, nekako im ne vjerujem
meliri is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2016., 18:33   #269
Quote:
meliri kaže: Pogledaj post
Honda ili neka sa njihovim motorom... ima ih oko 3000kn pa na više...
Što skuplja to brže obavi posao.
Ako motor ima ulje za podmazivanje (većina ima jer klasični dvotaktni se sve manje koristi) , pazi da je pumpa na ravnom, uz nagib ti može biti loše podmazivanje.
Opisani primjer sa dvije jefine ruske pumpe (gledam ih na njuškalu po 190kn nove) nije takav jer jedna ne može to dići (pitao vlasnika da provjerim) već je jedna užasno spora, ovako kad visinu dizanja podjeli na dvije pumpe poslije posla odveze i 4-5 puta po 1000l vode do polja koje navodnjava.
Imao je nekad neko iz istre koliko se sjećam i prikolicu sa rezervarom i ugrađenom motornom pumpom.
Ove kineske nove na njuški po 1200kn ja ne bih kupio, nekako im ne vjerujem
Ok, hvala na savjetu. Potražit ću nešto od Honde. Nisam ni ja neki fan kineza. Super je ideja prikolica sa rezervarom i pumpom. Ako ti (ili bilo kome) neki model konkretni padne na pamet, slobodno javite.
Mazalo is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.04.2016., 13:14   #270
Quote:
Mazalo kaže: Pogledaj post
Ok, hvala na savjetu. Potražit ću nešto od Honde. Nisam ni ja neki fan kineza. Super je ideja prikolica sa rezervarom i pumpom. Ako ti (ili bilo kome) neki model konkretni padne na pamet, slobodno javite.
Ta prikolica sa rezervarom i pumpom je prije desetak godina bila po nekim novinama ali se ne sjećam detalja. Predstavljano kao inovacija sa univerzalnom primjenom a ono čega se sjećam da je bila autoprikolica sa pumpom za poljoprivredu i kao svestrano upotrebljiva. Na slici je bila crvene boje, kao za vatrogasce ali komentari su bili loši.
Za vatrogasce nije jer ima mali pritisak na izlazu iz pumpe a za poljoprivredu nije jer je rezervar bio mali, mislim nekih 500-700 litara.

Sjećam se da se pisalo kako je rezervar takav jer autom ne smiješ vući veći teret bez dozvole za kamion sa prikolicom.
meliri is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.04.2016., 18:06   #271
Cijela ta ideja sa prikolicom mi je simpa. Onako čisto za odjednom pomaknuti rezervar i pumpu i skloniti negdje, ali nije ni u mom slučaju primjenjivo. Bit je napunit rezervar, skloniti pumpu i pustiti da lagano curi kroz kap po kap sistem.
Mazalo is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.04.2016., 12:13   #272
Bok svima!

Uz kuću imam vrt od cca 50 m2 sa zbilja dobrom zemljom u kojem bih u sljedećih nekoliko dana zasadio rajčice i papriku.
Budući je vrt u dalmatinskoj zagori, a nisam u mogućnosti ići svaki dan nego cca 3 puta tjedno to bih uveo sistem kap po kap.
U vrtu imam priključak na vodu i česmu.
Zna li netko koliko bi me takav sustav koštao?

Hvala
coperko is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.04.2016., 14:57   #273
Quote:
coperko kaže: Pogledaj post
Bok svima!

Uz kuću imam vrt od cca 50 m2 sa zbilja dobrom zemljom u kojem bih u sljedećih nekoliko dana zasadio rajčice i papriku.
Budući je vrt u dalmatinskoj zagori, a nisam u mogućnosti ići svaki dan nego cca 3 puta tjedno to bih uveo sistem kap po kap.
U vrtu imam priključak na vodu i česmu.
Zna li netko koliko bi me takav sustav koštao?

Hvala
Za male novce možeš složiti sistem. Najjeftinija opcija je T-tape traka. Spojiš direktno na slavinu i po malo kaplje.
__________________
drogom protiv sporta
Biljka is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2016., 20:06   #274
Quote:
Biljka112 kaže: Pogledaj post
Za male novce možeš složiti sistem. Najjeftinija opcija je T-tape traka. Spojiš direktno na slavinu i po malo kaplje.
treba mi timer?
Malo sam se informirao i izgleda mi da bi mi timer bio najskuplja stavka.
coperko is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2016., 20:17   #275
Quote:
coperko kaže: Pogledaj post
treba mi timer?
Malo sam se informirao i izgleda mi da bi mi timer bio najskuplja stavka.
U Conradu ih ima već od 225 kuna.
http://www.cdelectronic.com.hr/artikel.php?ks=552443
__________________
drogom protiv sporta
Biljka is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2016., 22:23   #276
Quote:
Biljka112 kaže: Pogledaj post
U Conradu ih ima već od 225 kuna.
http://www.cdelectronic.com.hr/artikel.php?ks=552443
Hvala! Jel znas mozda koliko se ceka dostava iz conrada?
Mislim posaditi 4 reda, po 15 sadnica u svakom. Razmak izmedju sadnica pola metra. Koliko bi mi trake trebalo po tebi?
Sta jos ide od materijala?
Jel postoji neki video s instrukcijama spajanja sustava?
coperko is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2016., 11:49   #277
Quote:
coperko kaže: Pogledaj post
Hvala! Jel znas mozda koliko se ceka dostava iz conrada?
Mislim posaditi 4 reda, po 15 sadnica u svakom. Razmak izmedju sadnica pola metra. Koliko bi mi trake trebalo po tebi?
Sta jos ide od materijala?
Jel postoji neki video s instrukcijama spajanja sustava?
Mozda netko drugi zna?
Jos jedna pitanje - na koje intervale se postavi tajmer za rajcice?
coperko is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2016., 14:56   #278
Nazovi i pitaj koliko se čeka dostava.
Još ti trebaju spojnice za crijevo.
Timer namjestiš da kaplje cijeli dan, po noći se gasi.
__________________
drogom protiv sporta
Biljka is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2016., 22:18   #279
Quote:
Biljka112 kaže: Pogledaj post
Nazovi i pitaj koliko se čeka dostava.
Još ti trebaju spojnice za crijevo.
Timer namjestiš da kaplje cijeli dan, po noći se gasi.
Mozda znas za koji video s instrukcijama?
coperko is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2016., 14:11   #280
silom prilika morao sam prvo posaditi sadnice i tek sad razmišljam o sustavu navodnjavanja.
Problem je sljedeći, sadnice su nejednakom razmaku, negdje 40 cm, negdje 45 cm pa čak i do 50 cm razlike.
U poljoprivrednoj apoteci rekli su mi da u tom slučaju nije moguće postaviti okiten jer se ne bi poklapale kapaljke sa sadnicama.
Kažu da je najbolje t-tape traka s kapalicama svakih 20cm, ali da je problem jer ta traka ne može izdržati pritisak vodovodne mreže na koju bi ja spojio sustav.

Kažu mi da mogu staviti i t-tape ali da onda na slavinu moram staviti regulator pritiska. Koliko košta taj reglator? ja sam čuo da regulator postoji ali nisam čuo da se spaja na slavinu.

Ima netko ideju kako da rješim problem?
coperko is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:50.