Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 07.07.2013., 11:54   #61
Quote:
Quark kaže: Pogledaj post
Pozdrav paušalno ljudstvo

Evo i ja se lagano pripremam za otvaranje paušalnog obrta i pita bi vas još nešto. Naime, jel mogu stavit pri otvaranju adresu prostora na osnovu vlasničkog lista, a raditi na drugoj lokaciji na temelju ugovora o najmu? Malo me buni ovo "paušalac ne može imati izdvojeni pogon" pa ne znam da li se to odnosi na ovu situaciju?

Ili moram raditi baš na adresi koja mi bude pisala u obrtnici i rješenju?

Hvala

Mogu ti samo reći iz svog iskustva. Imam obrt prijavljen na jednoj adresi gdje imam i ugovor o najmu, iako većinu vremena radim od doma ili kod stranaka, jer uglavnom su to intelektualne usluge di ne moram biti na toj lokaciji, a stranke dogovaram kada će doći pa tamo i budem. Ja sam ti otprilike samo 10% vremena na toj lokaciji, svaka djelatnost ima svoje posebnosti...
Ako imaš manje stranaka, a kvalitetnih, možeš i ti tako, ne treba ti onda izdvojeni pogon i ugovor o najmu, sve riješiš na legalnoj lokaciji ili ideš strankama. Da, mislim da bi se to u suprotnom smatralo izdvojenim pogonom.
chestnut is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.07.2013., 13:13   #62
chestnut, puno hvala na pomoći.
doktor kronja is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.07.2013., 14:51   #63
chestnut, puno hvala na pomoći
strange quark is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.07.2013., 22:20   #64
Pozdrav, razmišljam o otvaranju obrta i čitam te skupljam informacije, spremam se na razgovor kod knjigovođe da mi preporuči i pojasni neke informacije.
Zaposlen sam i namjeravam i dalje raditi u sadašnjoj firmi,
otvorio bih obrt (informatika, usluge, web )
- koji oblik obveze plaćanja obveza mi je povoljan?
Koji sve postoje i gdje to mogu pročitati? Čuo sam za paušal, dohodaš, dobitaš?? , koje su specifičnosti i pravila igre ? (Može i linkovi)
Ne namjeravam imati veliki promet na obrtu, ugovor o djelu ću prebaciti na obrt, adsense zaradu i tu i tamo koja usluga. Prve godine mi se čini da ne bih imao više od 15.000 kn prihoda.
S kojim iznosom poreza će me odrapiti porezna u prvoj godini?? Koje su mi još obveze na mjesečnoj bazi do prve prijave tj završetka prve poslovne godine.
Ohrabrite me malo ili me spriječite da ne napravim glupost u ovim teškim vremenima ako mislite da griješim.
Čitam na paušalu o priznatim troškovima može link ili pojašnjenje o postotcima??
Očekuju li se neke veće promjene u novom zakonu o obrtu?
Imam li pravo na neku pravnu ili savjetodavnu pomoć prije otvaranja obrta u komori ili županiji ??
S obzirom da sam zaposlen pretpostavljam da nemam pravo na nikakva sredstva za pokretanje posla.
mali_perica is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.07.2013., 00:22   #65
-doprinosi 1050 kn mjesečno
-paušalni porez 382 kn svaka 3 mjeseca
-komorski doprinos 240 kn svaka 3 mjeseca

Quote:
mali_perica kaže: Pogledaj post
Pozdrav, razmišljam o otvaranju obrta i čitam te skupljam informacije, spremam se na razgovor kod knjigovođe da mi preporuči i pojasni neke informacije.
Zaposlen sam i namjeravam i dalje raditi u sadašnjoj firmi,
otvorio bih obrt (informatika, usluge, web )
za tebe j.d.o.o. kao stvoren
ima bi plačat neku siču HGK i knjigovođi za knjige vodit

ali ovi iz vlade nisu normalni
Osnovica za obračun doprinosa za obrtnike «dohodaše» koji vode poslovne knjige (mjesečno):
5.113,55 kn – doprinos MO (20%) = 1.022,71 kn (ili 767,03 kn I.stup + 255,68 kn II.stup)
doprinos ZO (13%) = 664,76 kn
doprinos za ozljedu na radu (0,5%) = 25,57 kn
ukupno doprinosi = 1.713,04 kn mjesečno

a minimalna davanja za d.o.o. 622 kune
more is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.07.2013., 07:46   #66
Quote:
more kaže: Pogledaj post
-doprinosi 1050 kn mjesečno
-paušalni porez 382 kn svaka 3 mjeseca
-komorski doprinos 240 kn svaka 3 mjeseca


za tebe j.d.o.o. kao stvoren
ima bi plačat neku siču HGK i knjigovođi za knjige vodit

ali ovi iz vlade nisu normalni
Osnovica za obračun doprinosa za obrtnike «dohodaše» koji vode poslovne knjige (mjesečno):
5.113,55 kn – doprinos MO (20%) = 1.022,71 kn (ili 767,03 kn I.stup + 255,68 kn II.stup)
doprinos ZO (13%) = 664,76 kn
doprinos za ozljedu na radu (0,5%) = 25,57 kn
ukupno doprinosi = 1.713,04 kn mjesečno

a minimalna davanja za d.o.o. 622 kune
Hvala na odgovoru, na jednoj drugoj temi sam također postavio pitanje i dobio isti odgovor.
Sad je dvojba što ako ostanem bez posla u firmi? Nemam pravo na zavod za zapošljavanje tj. naknadu odnosno automatski postajem obveznik punih doprinosa u jdoo?? Ovo bi mi bio velik problem s obzirom na obim posla
mali_perica is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.07.2013., 14:41   #67
Quote:
doktor kronja kaže: Pogledaj post
Pozdrav,

imam pitanje u vezi PO SD obrazca kojeg dostavljamo PU radi utvrđivanja poreznog razreda i ukupnih primitka u prethodnoj godini.

1. Da li u ovaj obrazac unosimo i poticaje za samozapošljavanje od HZZ-a, tj. da li oni utječu na visinu naših primitaka na temelju kojih nam PU određuje porezni razred? ili samo primitke koje smo ostvarili obavljanjem djelatnost?

2. Da li ove primitke (poticaje) unosimo i u obrazac KPR?
Ovih poticaja se nisam ni sjetila, stvarno šta s njima? Oni će sjesti na račun, da li i njih trebamo onda prikazati?
maja_00100 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.07.2013., 14:53   #68
http://www.porezna-uprava.hr/HR_publ...tnici_2012.pdf

Jako dobra brošura, ima sve o paušalcima.

Kod obrtnika opg-a državni poticaji ulaze u primitke..
chestnut is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.07.2013., 17:43   #69
Quote:
chestnut kaže: Pogledaj post
http://www.porezna-uprava.hr/HR_publ...tnici_2012.pdf

Jako dobra brošura, ima sve o paušalcima.

Kod obrtnika opg-a državni poticaji ulaze u primitke..
chestnut je u pravu.... Str. 10, kod definiranja porezne osnovice: "Primljene svote državne pomoći, poticaja i potpora za samostalnu djelatnost". Znači bilježimo to u KPR...

Kad smo već kod KPR-a, što se upisuje pod broj temeljnice i opis isprava o primitcima u gotovini? Kud upisujete bezgotovinske primitke, pod čekove?

Dodatak:
Slučajno sam naletio na informaciju (link) da i na bezgotovinskom računu mora pisati u koliko sati i minuta je izdan... Stoji li to?

Zadnje uređivanje smac69 : 10.07.2013. at 18:13.
smac69 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.07.2013., 19:29   #70
Ja nisam upisao u Knjigu prometa poticaj koji sam dobio od Zavoda za zapošljavanje.Dobio sam ga za prva 3 mjeseca poslovanja i platio sam doprinose.Imam te uplatnice i poslao sam kopije skupa sa poreznim rješenjem o doprinosima u burzu u Sisak kao dokaz da sam platio doprinos.Tako su mi rekli na burzi. Ali nisam tu lovu napisao kao primitak.Niko me na to nije upozorio.
Idući mjesec bi trebao dobit za iduća 3 mjeseca.

Kako bi se to napisalo u knjizi?
dragec84 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.07.2013., 20:54   #71
Quote:
smac69 kaže: Pogledaj post
chestnut je u pravu.... Str. 10, kod definiranja porezne osnovice: "Primljene svote državne pomoći, poticaja i potpora za samostalnu djelatnost". Znači bilježimo to u KPR...

Kad smo već kod KPR-a, što se upisuje pod broj temeljnice i opis isprava o primitcima u gotovini? Kud upisujete bezgotovinske primitke, pod čekove?

Dodatak:
Slučajno sam naletio na informaciju (link) da i na bezgotovinskom računu mora pisati u koliko sati i minuta je izdan... Stoji li to?
Da, stoji. Ali ga ne moraš slati u poreznu.
Pod broj temeljnice napišem Izvadak sa žiro-računa br.xy
Ispunim samo Ukupno naplaćen iznos jer bedaci nisu vodili računa da i paušalisti imaju bezgotovinski promet..
chestnut is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.07.2013., 21:08   #72
Quote:
dragec84 kaže: Pogledaj post
Ja nisam upisao u Knjigu prometa poticaj koji sam dobio od Zavoda za zapošljavanje.Dobio sam ga za prva 3 mjeseca poslovanja i platio sam doprinose.Imam te uplatnice i poslao sam kopije skupa sa poreznim rješenjem o doprinosima u burzu u Sisak kao dokaz da sam platio doprinos.Tako su mi rekli na burzi. Ali nisam tu lovu napisao kao primitak.Niko me na to nije upozorio.
Idući mjesec bi trebao dobit za iduća 3 mjeseca.

Kako bi se to napisalo u knjizi?
Poticaj ne ide u knjigu prometa, već u knjigu primitaka i izdataka koju vode obrtnici dohodaši, a ne paušalisti.
kanj is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.07.2013., 21:38   #73
Ljudi pitanje,paušalac sam i odradim posao za firmu i uplati mi ta firma novce na moj žiro od obrta ja želim izdat račun da se novci opravdaju ali njima račun ne treba što učiniti?
kresvuk is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.07.2013., 22:59   #74
Quote:
kresvuk kaže: Pogledaj post
Ljudi pitanje,paušalac sam i odradim posao za firmu i uplati mi ta firma novce na moj žiro od obrta ja želim izdat račun da se novci opravdaju ali njima račun ne treba što učiniti?
Ispostaviš im fakturu, svoj primjerak staviš u svoje poslovne knjige, a njihov primjerak uručiš njima. Nemoj zaboraviti da ti ovjere tvoj primjerak, potpis i pečat. Premda mi je u najmanju ruku čudno da pravna osoba izvrši prijenos sredstava na poslovni račun druge pravne osobe pa kažu da im ne treba faktura...

U svakom slučaju, bio sam jučer na poreznoj, kod ljubazne gospođe pitati ove neke stvari o kojima mi ovdje razgovaramo, da nebi bilo poslije...

Novac od države ne ide u prihod, dakle ako je neko imao 80000 i od države mu sjedne (ili od biroa) 15000 što se tiče porezne on i dalje ima 80000. Dalje, pozajmica također ne ulazi, ali mora biti pozajmica dakle uplata NA KOJU SE PLAĆA PROVIZIJA na Fini.
Računi za gotovinu idu iz ovjerenog bloka, a računi za virmansko plaćanje mogu ići "iz Excela", naravno u skladu sa sljednosti i da imaju sve elemente koje moraju imati.

Pozdrav
strange quark is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.07.2013., 00:32   #75
Quote:
smac69 kaže: Pogledaj post

Kad smo već kod KPR-a, što se upisuje pod broj temeljnice i opis isprava o primitcima u gotovini? Kud upisujete bezgotovinske primitke, pod čekove?
Poz,
ja sam kpr obrazac napravio u excelu (prema onom sa stranica PU), s tim da sam nakon stupca za gotovinu i čekove ubacio još dodatni stupac u koji unosim bezgotovinski promet, iz jednog našeg stručnog časopisa su mi potvrdili da je to u redu. Na kraju posl. godine takav KPR obrazac bi trebalo isprintati, ovjeriti žigom i odložiti u registrator.

Također su mi potvrdili (kao i PU koje sam zvao na info broj) da se računi koje naplaćujemo preko ŽR mogu pisati iz excela ili worda ali moraju imati sve propisane elemete (tu spada i sat kad je izdan račun, način plaćanja itd.).
doktor kronja is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.07.2013., 00:41   #76
I još,

čekam od PU rješnje za porez i za doprinose.
Kako ste inače radili, da li ste plaćali doprinose prije primitka rješenja (za 6. mjesec dospijevaju do 15.7.) ili tek po primitku rješenja pa onda odjednom sve zaostatke.
Kako HZZ gleda na to (zbog poticaja)?
doktor kronja is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.07.2013., 00:45   #77
Quote:
Quark kaže: Pogledaj post
Ispostaviš im fakturu, svoj primjerak staviš u svoje poslovne knjige, a njihov primjerak uručiš njima. Nemoj zaboraviti da ti ovjere tvoj primjerak, potpis i pečat.Premda mi je u najmanju ruku čudno da pravna osoba izvrši prijenos sredstava na poslovni račun druge pravne osobe pa kažu da im ne treba faktura...
Nisam znao da trebaju ovjeriti fakturu
doktor kronja is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.07.2013., 08:25   #78
Za kanj: Hvala na pojašnjenju.

A u vezi doprinosa, i ja sam dugo čekao za rješenje iz porezne i onda sam platio za 3 mjeseca u komadu.Na burzi sam javio da čekam rješenje i kad dođe da ću platit i tako je i bilo.Odnio im kopije uplatnica i kopiju rješenja iz Porezne i to je sve.Bitno im je samo javit na vrijeme.Ali rekli su mi na burzi da to nije problem jer su upoznati da ljudi dugo čekaju rješenja iz Porezne.Tako je širom Hrvatske.
dragec84 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.07.2013., 08:33   #79
Quote:
doktor kronja kaže: Pogledaj post
Nisam znao da trebaju ovjeriti fakturu
Čuj, budući da u principu nemaš neko osiguranje plaćanja od svojih kupaca, ono što je tehnički moguće jest da obaviš posao-uslugu i kad ispostaviš fakturu moguće je da kupac svoj primjerak baci u smeće, dakle ne unese je u poslovne knjige, a ti čekaš uplatu do sudnjega dana i na kraju se nemaš za što "uhvatiti" da bi se naplatio. Ovako je tvoj primjerak ovjeren od strane kupca, a to je dovoljno za eventualnu prisilnu naplatu.
strange quark is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.07.2013., 10:40   #80
Dragec84, Quark hvala na pojašnjenju.
doktor kronja is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:00.