Natrag   Forum.hr > Društvo > Alternativa > Na rubu znanosti

Na rubu znanosti Istraživanja bez granica

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 17.03.2003., 18:49   #1
Telepatija

O telepatiji se vode velike polemike, na "znanstvenom" nivou.
Vec desetljecima pokusavaju znanstvenici na Zapadu i na Istoku otkriti tajne Telepatije (posebno za vojne svrhe), ali jos nigdje nismo dobili jasne odgovore: Da li je telepatija urodjena, da li se moze nauciti ili da li je uopce realna ? Ova tema kao da je u zacaranom krugu "paranormalnosti" nerjesiva, a njezina "realnost" kao da bi bila neminovna! Postoje li znanstveni dokazi za telepatiju ?
Ili je sve prica iz "1001 -noci"?
Sa stovanjem!
__________________

Ich bin der Meister !!!
A.
Aganor is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.03.2003., 21:34   #2
Re:..........

Postoje li znanstveni dokazi za telepatiju ?
Psiholozi, gdje ste?
__________________

Ich bin der Meister !!!
A.
Aganor is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2003., 08:31   #3
Meni je poznato da postoje knjige u ko0jima piše da se vojni stručnjaci bave telepatijom. Ali moram se upitati koliko je to u stvari točan podatak. DA LI JE TO I SLUŽBENO POTVRĐENO.
kom1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2003., 08:33   #4
Ja sam u jednoj knjzi čitao kako su se vršili ti eksperimenti ali nisam uvjeren da je telepatija potvrđena.
kom1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2003., 08:40   #5
Ali ako slobodno razmišljam o toj temi ja bih rekao da ako bi telepatija, tele kineza i slične sposobnosti uistinu postojale, siguran sam da bi takvi ljudi vladali svijetom.

Sa druge strane, zamislite da se rodi dijete sa takvim sposobnostima, recimo još u prahistoriji. To dijete bi možda postalo kralj, ali je vjerojatno da bi možda takva sposobnost bila pogubna po opstanak takvog plemena.

Posljedica bi bila da bi se takva sposobnost možda isključivala iz repertoara sposobnosti jedinki koje bi preživjele.
kom1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2003., 09:58   #6
Puno ozbiljnih istraživača tvrdi da su uspjeli demonstrirati niz slučajeva. Npr Rhine

Ako je ovo točno, implikacije za znanost su ogromne. Kako održati dominantnu paradigmu u modernoj psihologiji (nazovimo je neurokompjutacijska paradigma) ako telepatija i slične pojave zaista postoje?
Tufir II is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2003., 12:54   #7
Quote:
Tufir II kaže:
Puno ozbiljnih istraživača tvrdi da su uspjeli demonstrirati niz slučajeva. Npr Rhine
Rhine je malo varao (kazem malo - malo je muljao s rezultatima) ali je to kasnije (nazalost) utjecalo na to da se njegovi rezultati bas ne priznaju. Tufir II - thanks za site

Btw. ne znam sto bih rekla - navodno postoji; navodno se moze i nauciti a ako je imas mozes je "vjezbati"...

Osobno ne bih rekla da sam imala takva iskustva - sve sto bi se moglo nazvati "telepatijom" desilo se sa osobama s kojima sam toliko bliska da je zapravo bilo i za ocekivati da u istom trenutku pomislimo na isto, kazemo isto i sl...
blondie_30 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2003., 14:45   #8
Quote:
blondie_30 kaže:
Rhine je malo varao (kazem malo - malo je muljao s rezultatima) ali je to kasnije (nazalost) utjecalo na to da se njegovi rezultati bas ne priznaju.
Zbilja ne znam puno o tome. Znam samo da mainstream psihologija zaobilazi parapsihološke teme u širokom luku; isto tako čini mi se da je Journal of parapsychology u CC-u, što mu valjda daje neki kredibiltet.
Tufir II is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2003., 15:09   #9
O istrazivanjima telepatije u vojne svrhe se sigurno ne moze naci nista pouzdano.

Znanstveno je dokazano da telepatija postoji, a objasnjenje, naravno, izostaje. Je li registriranje postojanja neke pojave bez ikakvog objasnjenjenja i mjerenja dovoljno?

Parapsihologija nije nesto sto ce se shvatiti ozbiljno. Kad pogledas silne bedastoce koje o njoj uglavnom mozemo citati - nikakvo cudo.

Telepatija je realna i urodjena. Kod ljudi se uglavnom ne manifestira (vise) jer nam u komunikaciji nije potrebna (vise) i zato mislimo da tih sposobnosti nemamo. Naravno, kod pojedinaca se moze javiti, i to povremeno.

Telekinezu i telepatiju ne bih stavljala u isti kos.
Blaise is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2003., 16:36   #10
Quote:
Blaise kaže:


Telepatija je realna i urodjena. Kod ljudi se uglavnom ne manifestira (vise) jer nam u komunikaciji nije potrebna (vise) i zato mislimo da tih sposobnosti nemamo. Naravno, kod pojedinaca se moze javiti, i to povremeno.
Covjecanstvo je ocito tijekom svoje odvojenosti od Boga, tj od pada, prekrsaja. Izgubilo sve te sposobnosti, a vjerujem i neke za koje niti neznamo. Zanimljivo je da npr. pas osjeca da se priprema potres, a znamo kad pas zavija da nesto nije u redu. A sad pogledajmo na covjeka, uzviseno bice da to ne posjeduje.



Sto Vi mislite?
maleni is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2003., 17:35   #11
Quote:
maleni kaže:
Covjecanstvo je ocito tijekom svoje odvojenosti od Boga, tj od pada, prekrsaja. Izgubilo sve te sposobnosti, a vjerujem i neke za koje niti neznamo. Zanimljivo je da npr. pas osjeca da se priprema potres, a znamo kad pas zavija da nesto nije u redu. A sad pogledajmo na covjeka, uzviseno bice da to ne posjeduje.



Sto Vi mislite?
Mislim da su naši preci eventualno padali s drveća
Tufir II is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2003., 17:36   #12
Quote:
Tufir II kaže:
Mislim da su naši preci eventualno padali s drveća
s kruske mozda? Newtonovi su padali vjerojatno s jabuke pa im je ostala specijalna veza
luca is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2003., 17:41   #13
Ili što bi rekao Gručo (iz Dylan Doga):

Što je rekao Newton kad mu je jabuka pala na glavu? "Čudno, pa sjedim ispod kruške!"
Tufir II is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2003., 17:44   #14
Quote:
Tufir II kaže:
Ili što bi rekao Gručo (iz Dylan Doga):

Što je rekao Newton kad mu je jabuka pala na glavu? "Čudno, pa sjedim ispod kruške!"
ljubim te u joko kad mi citiras Groucha
luca is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2003., 20:49   #15
Telepatija je navodno (u većine ljudi zakržljala) sposobnost koju imamo zahvaljujući dijelu mozga o kojem ne znamo ništa (ja sam čuo da se nalazi kod čela), i sve u sklopu toga još se ne zna pouzdano. Smatra se da ima veze sa odlšiljanjem svojevrsnih (radio?)valova kao što to rade kitovi ulješure kada mogu komunicirati na velikim udaljenostima i predviđati nevidljive prepreke. Za kitove ulješure se zna odakle im to dolazi: centar za te stvari, u području nosa, veće je mase od ostatka njihovih tijela!
__________________
Velika je vjerojatnost da će se odgovor na neko bitno pitanje nalaziti izvan okvira našeg razmišljanja.
Jango Fett is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2003., 12:04   #16
Da li je telepatija isto što i astralna projekcija.

Jer na engleskom se kaže za astralnu projekciju izvan osjetilno opažanje, kratica je OBE.

A prema opisu to bi bilo stanje kod koga subjekt "izlazi " iz vlastitog tijela, može se napustiti, otiči na drugo mjesto i steči iskustvo o tom posjetu.

Dobro, telepatija bi prije bila stanje kod kojega, jedan dio ljudskog mozga funkcionira poput radio aparata. Ali opet je to slično stanje.

Sječam se da u jednoj knjizi amerikanci nude veliku nagradu onome tko to dokaže.
kom1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2003., 12:17   #17
Quote:
Tufir II kaže:
Mislim da su naši preci eventualno padali s drveća

Pa onda nije bilo droge, kaj sad.
Delfino is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2003., 16:43   #18
"Telepatija je navodno (u većine ljudi zakržljala) sposobnost koju imamo zahvaljujući dijelu mozga o kojem ne znamo ništa (ja sam čuo da se nalazi kod čela),"

Mislis valjda na tzv pinealnu (mislim da se tak pise) zlijezdu? Zakrzljala je ali koliko se sjecam ustanovljeno je (kod pokusnih zivotinja) njena osjetljivost na svjetlost tj mjenu dana i noci. Ovo ne znaci da svjetlo pada na nju jer se nalazi u sredini mozga (velicine rizina zrna) nego da ima funkciju regulatora prema mjeni dana i noci. Kod nekih zivotinja je povezana s fotoreceptorima na celu. Izgleda i da sudjeluje u metabolizmu hormona serotonina, melatonina a te u metabolizmu spolnih hormona. Svi ovi podaci dolaze od pokusa na zivotinjama. Primjerice u mraku zlijezda luci supstancu koja koci sintezu spolnih hormona moze luciti i melatonin. Ideja o "trecem" oku dolazi od azijskih religija koje ga smjestaju izmedju ociju pa unutra gdje je otprilike i smjestena zlijezda.
kumek is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2003., 18:21   #19

evo vam a priori odgovor
znanstveni dokaz je da čovjek koristi jednu petinu mozga
dakle JEDNA PETINA je aktivna

kada čovjek nauči ovladati svojim punim kapacitetom ne da ćemo imati mogućnost telepatije nego ćemo se most probably moć i teleportirati

obelix is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2003., 18:38   #20
Quote:
kom1 kaže:
Da li je telepatija isto što i astralna projekcija.

Jer na engleskom se kaže za astralnu projekciju izvan osjetilno opažanje, kratica je OBE.
Telepatija nije isto sto i Out of Body Experience.
Blaise is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:10.