Natrag   Forum.hr > Društvo > Svijet oko nas

Svijet oko nas Za one koji poštuju prirodu...
Podforum Poljoprivreda

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 22.04.2013., 16:33   #1
koliko otpada ljudi proizvode ?

Radim na jednom svojem fotografskom projektu koji ima za cilj pokazati koliko otpada ljudi proizvode.
Trebale bi mi konkretne informacije o broju plastičnih boca, čaša, novinskog papira, staklenih boca i sl. koje se koriste ( i većinom bacaju ) na dnevnoj bazi u svijetu.
Ima li netko ideju gdje bih takove podatke mogao naći ? Možda neka udruga već ima takove informacije...
googlao sam, ali je teško doći do iole pouzdanih podataka...
hvala
JackCarter is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.04.2013., 17:12   #2
Probaj na stranici Državnog zavoda za statistiku. Tamo sam nedavno našao podatke o otpadu.
Neke sam podatke i sam izvukao. U komunalnom otpadu udio biootpada je oko 35%, papir i karton 25%, plastika 8%, staklo 8%.
__________________
PPAF Foto VK Flickr
pobosutljanin is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.04.2013., 17:19   #3
hvala za ideju

googlao sam i našao da se svaki dan u svijetu iskoristi oko 100 mil. plastičnih boca...
zanima me koliko se dječijih pelena iskoristi
JackCarter is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.04.2013., 20:16   #4
Meksicko ministarstvo okolisa procjenjuje da ta zemlja proizvede oko 40 milijuna tona otpada godisnje. To bi ispalo oko 350 kg godisnje po stanovniku ili oko kilogram dnevno,ne racunajuci gradjevinski I industrijski otpad
http://www.guardian.co.uk/environmen...in-mexico-city
Bogatije zemlje naravno stvaraju vise, siromasnije manje.
__________________
"A human being is part of a whole, called by us the 'Universe,' a part limited in time and space. He experiences himself, his thoughts and feelings, as something separated from the rest--a kind of optical delusion of his consciousness. This delusion is a kind of prison for us, restricting us to our personal desires and to affection for a few persons nearest us. Our task must be to free ourselves from this prison by widening our circles of compassion to embrace all living creatures and the whole of nature in its beauty." - Albert Einstein
rakijetina is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2013., 07:51   #5
Quote:
JackCarter kaže: Pogledaj post
hvala za ideju

googlao sam i našao da se svaki dan u svijetu iskoristi oko 100 mil. plastičnih boca...
zanima me koliko se dječijih pelena iskoristi
Quote:
An average child will go through several thousand diapers in his/her life.[25] Since disposable diapers are discarded after a single use, usage of disposable diapers increases the burden on landfill sites, and increased environmental awareness has led to a growth in campaigns for parents to use reusable alternatives such as cloth or hybrid diapers.[26] An estimated 27.4 billion disposable diapers are used each year in the US, resulting in a possible 3.4 million tons of used diapers adding to landfills each year.[27]
wikipedia


a uvodna ideja se odnosi na koga? tko je prosječni proizvođač smeća?
jer kad usporediš ove obitelji, odmah vidiš i razliku u količini smeća koju proizvode ( pobroji samo ambalažu hrane na fotografijama):

prehrambene navike

ja npr. jedva čekam da uvedu naplatu smeća po količini preuzetog otpada , jer proizvodim malo smeća

btw, možda ti je to dobro polazište za istraživanje, podaci poduzeća koji otpad naplaćuju po količini - navodno sve češća praksa
knjiza is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2013., 08:38   #6
hvala za informacije

uvodna ideja se zapravo odnosi na svakoga, sa naglaskom na ukupnu količinu smeća koju proizvodimo kao društvo.
cijeli projekt sam pokrenuo potaknut proizvodima koji je koriste samo jednom, i nakon toga ( najčešće ) automatski idu u smeće - iako često zapravo izgledaju kao novi ( čaše, boce, vrećice... ).
imam listu od 20-ak proizvoda koje ću fotografirati na specifičan način, pokazujući apsurd njihovog korištenja. znam da ti proizvodi uglavnom uvelike olakšavaju svakodnevni život, ali pokušavam skrenuti pažnju da je ogroman broj ljudi zbog svoje trenutne komocije spreman trajno zagađivati...
naravno da postoje izuzeci, i cilj kampanje je i potaknuti ljude da razmisle...

jedan od važnih aspekata projekta bi bio i brojčani omjer vremena korištenja i dnevne / godišnje količine bačenih primjeraka... recimo, za plastičnu bocu bi bilo 10 min / 100000000 - znači zbog deset minuta korištenja se dnevno baci 100 mil boca...
ne znam, možda postoji bolji način ilustriranja apsurdnosti...
JackCarter is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2013., 08:10   #7
Baš je neki dan bilo na TV-u da jedan stanovnik Zagreba dnevno proizvede 1kg otpada.
Nisu precizirali, flaše, papir, vrećice itd.
__________________
...you want it darker...
Ztisa is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2013., 08:45   #8
vjerojatno je to teško precizirati iz perspektive količine otpada...
lakše je analizirati podatke količine proizvedenih flaša i sl na dnevnoj bazi... pretpostavka je da je potrošnja prilično ujednačena, i da slijedi količinu proizvedenog...
hvala za info...

Quote:
Artois kaže: Pogledaj post
Baš je neki dan bilo na TV-u da jedan stanovnik Zagreba dnevno proizvede 1kg otpada.
Nisu precizirali, flaše, papir, vrećice itd.
JackCarter is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2013., 08:54   #9
Pogledati video
http://curiosity.discovery.com/quest...-produce-trash
__________________
...you want it darker...
Ztisa is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.06.2013., 07:42   #10
Quote:
Artois kaže: Pogledaj post
Baš je neki dan bilo na TV-u da jedan stanovnik Zagreba dnevno proizvede 1kg otpada.
Nisu precizirali, flaše, papir, vrećice itd.
plus svaki dvadeseti ima psa, znači dodaj još pet deka dnevno otpada na svakog stanovnika
parcov is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.06.2013., 13:52   #11
@ Artois

hvala za video, idem ga pogledati
JackCarter is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.06.2013., 09:15   #12
Znam samo da su naši penzići među ekološki najosvještenijima u svijetu. Malo gdje drugdje se skuplja i reciklira toliko plastične i ine ambalaže.
haram is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.06.2013., 08:42   #13
neki dan mi je greškom neplaćeni račun završio u kontejneru pa sam išao kopat da ga nađem
nije prošla minuta a stvorio se "vlasnik" kontejnera i pitao me da tko mi je dozvolio kopat, jer je to njegov kvart
jebateled , koja je to organizacija, bolja je od hrvatske ekonomije
parcov is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2013., 20:46   #14
Nase kucanstvo od 4 clana napuni kantu za dva odvoza tjedno..
Sloterdijck is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:44.