Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest

Povijest Politička, društvena, kulturna, univerzalna povijest.
Podforumi: Vojna povijest i tehnologija, Domovinski rat

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 22.09.2017., 13:49   #481
Quote:
mozak_free kaže: Pogledaj post
Za jezik us važne mamice, a ne jahači turbofakeri. To sam već objašnjavao. Materinji jezik je onaj koji čuješ kad si na sisi. I tu su Bugari izgubili svoj jezik od mamica Slavenki.
Ima i drugih primjera.
Čitao sam jednu studiju o Bojkama. To je jedno od one tri prikarpatske etno grupe koja tvrde da su potomci Bijelohrvata (uz Hutsule i Lemkose). Pratili su mitohondrijski DNA i zaključili su da većina ženki vuče porijeklo sa Urala. To mi pobija osnovnu tezu o materinjem jeziku, ali šta ja tu mogu. Ne znam kakvo je stanje s Mađaricama.
Bojke su posebna etnogrupa, govore danas slavenskim jezikom i nemaju veze s Bojkama iz DAI.
Ovo kazuje da je uz Ugre bilo i drugih grupa (danas neznanog nazivlja) koje su stigle s Urala u taj prostor osim Ugra - Mađara. Neke su se grupe slavenizirale.
Za etnogenezu je najbitnija logika.
Tu su Vizigoti dobar primjer.
Oni kreću iz Ukrajine, kroz prostor Bugarske, Grčke, Hrvatske, Italije, pa u Francusku i Španjolsku i Portugal.
Putem kupe one koji im se žele pridružiti, iako je tu bitno i krvno srodstvo (sinovi nasljeđuju očeve, no i kćerke se mogu udati za neke "obećavajuće" mladiće iz mjesta gdje su prošli), glavni princip je način života, da ne kažem ideologija.
Jezik se uči na majčinoj sisi, da no Hrvati su vodili i žene sa sobom.
Za Bojke, ovo mi miriši na iransku vezu.
Ugro-finci se iranizirali, dospjeli na zapad i utopili.
Koja je uopće priča s mDNA kod nas?
Quote:
Ar-Pharanzor kaže: Pogledaj post
Ali kako je onda isla romanizacija?
Ja sam vise misljenja da odredjena grupa koja ima povlasteni polozaj namece svoj jezik u drzavne institucije. Oni koji se zele gore probiti moraju jezik prihvatiti.
Slicno kao sto su ljudi uzimali Islam da ne moraju placati harac, da mogu biti age ili begovi,da im se djecu ne odvodi itd.
Priča o majčinoj sisi vrijedi samo ako su 2 grupe približno iste civilizacijske razine ili nemaju istu moć.
I rimljani i otomani su bili po nečem iznad poraženih.

Inače, za širenje jezika je najbitniji prestiž, slažem se.
Quote:
Liudewitus kaže: Pogledaj post
Imamo i suprotnih primjera npr. bugarska i franačka elita. Stvar pragmatike. Da su Mađari u 10. st. preuzeli slavenski jezik danas bismo imali Hrvatsku od Jadrana do Karpata, a sekeljski nacionalisti u Transilvaniji bi u 19. stoljeću vjerojatno skidali hrvatske zastave sa zgrada uprave hrvatskih željeznica... : D
To bi bio zanimljiv scenario
Bi li imali "kraljevinu dvaju Hrvatski" ?
Wikiceha is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.09.2017., 14:12   #482
Relativno intenzivno pokušavam uloviti što se to dešavalo tamo dolje u podnjestrovlju krajem antike i u ranom srednjem vijeku i još se uvijek lovim.

Drugi autori su proučavali to područje u srednjem vijeku. Dajem link na jedan prastari post sa ovog foruma s opisom jedne od knjiga gdje se mogu dobiti neki podaci.
mozak_free is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2017., 07:47   #483
Sličnu ideju je zagovarao Pavao Riter Vitezović gdje je rekao kako su svi Slaveni Hrvati ako se ne varam. Uglavnom,prije dolaska Hrvata na ove prostore mi ne znamo ništa o vladarima već imamo samo nagađanja. Ono što znamo je da su Hrvati bili ratnički narod koji je tu došao da uzme plijen u zamjenu da počisti Bizantu (Heraklije) neprijatelje. O Velikoj Hrvatskoj prije Bijele Hrvatske se pričalo ali mi ne znamo ništa dublje o tim državama. Pitanje hoćemo li ikada to saznati kada protivnik koji pokorava narod briše automatski svu njegovu povijest. Koliko sam čitao,Hrvati su znali pobijediti u dvoboju sa Vikinzima navodno da jedna Saga govori o tome.
Detektor is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:22.