Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 19.07.2015., 21:37   #21
Ne znam tko ce ti to od Dr propisati ��
Loiislane is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.08.2015., 10:23   #22
Nema sanse da nabavis legalno u Hrv lijek bez vlastitog recepta i bez vlastite dijagnoze za tu bolest kao sto je Siofor.

A sto se tice ove gospođe od prije godinu dana, iskreno se nadam da je otisla lijecniku sa papirom i olovkom jer ovako nesto nisam nikad procitala.
Nadam se da je shvatila da IMA DIJABETES A NE HIPERINZULINEMIJU koja ju boli...
Da ga se ne moze rijesiti metforminom kao sa antibioticima.
Da nije slaba jer je izbacila kruh nego zato sto su to simptomi hipoglikemije.

I jos komentar za cijenu lijekova - nacin proizvodnje itekako ima veze sa cijenom lijeka, originalni lijekovi se razvijaju i proizvode u najsofisticiranijim laboratorijima u svijetu, prolaze vrlo rigorozne kontrole kvalitete za !svaku seriju! koja izadje iz tvornice dok se to kod generickih lijekova ne radi toliko cesto. Zato imamo u Hrv pakiraone lijekova kojima je aktivna tvar dosla sa sasvim lijeve strane svijeta i ljudi pate od svakakvih nuspojava.

Ljudi razmislite malo sto stavljate u sebe, zar ne zelite samo najbolje za sebe/svoju obitelj? To govorim o lijekovima koji se doplacuju za prihvatljive cifre u usporedbi s onima koji su besplatni...
Jenny888 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.12.2016., 19:50   #23
Pitanje, prepisan mi je metformin bez da mi je ikad radena pretraga za inzulinsku rezistenciju. Samo na temelju pcos. Da li da pocnem s tim ili da trazim pretragu prije posto vidim da je ovdje netko napisao da se uzima za pcos ali ako je potvrdena inz.rez.?
Hvala!
mariposakc is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2016., 14:17   #24
Quote:
mariposakc kaže: Pogledaj post
Pitanje, prepisan mi je metformin bez da mi je ikad radena pretraga za inzulinsku rezistenciju. Samo na temelju pcos. Da li da pocnem s tim ili da trazim pretragu prije posto vidim da je ovdje netko napisao da se uzima za pcos ali ako je potvrdena inz.rez.?
Hvala!
Stavovi po tom pitanju nisu baš do kraja usuglašeni po svim asocijacijama (ginekolozi, endokrinolozi, EU, USA, HR).

Ukoliko je potvrđen PCOS (UZV-om), postoji klinička slika (poremećaj menstrualnog ciklusa u svojim raznim pojavnim oblicima), pretilost (posebice abdominalnog tipa), hirzutizam (prekomjerna i/ili neprimjerano lokalizirana dlakavost), onda ima smisla pokušati sa metforminom.
To je ionako jedan od lijekova koji ima relativno prihvatljiv uzorak i incidenciju nuspojava, a koji se koriste kod navedene indikacije.

Katkad se malo dulje čeka na testiranje za inzulinsku rezistenciju, a i rezultati se katkad interpretiraju na ne uvijek usuglašen način od strane raznih specijalnosti.

Malo metformina uz pojačanu mišićnu aktivnost (npr. trening sa opterećenjem) je prihvatljiva opcija za početak
__________________
Apsolutni Pobjednik
body halleck is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2016., 15:04   #25
Quote:
body halleck kaže: Pogledaj post
Ukoliko je potvrđen PCOS (UZV-om), postoji klinička slika (poremećaj menstrualnog ciklusa u svojim raznim pojavnim oblicima), pretilost (posebice abdominalnog tipa), hirzutizam (prekomjerna i/ili neprimjerano lokalizirana dlakavost), onda ima smisla pokušati sa metforminom.
odgovor moje gin. je da mi je lijevi jajnik "ko košnica" na zadnjem uzv, desni je u redu.
po tome zaključuje pcos? što se tice ciklusa, uredan 28-30 dana 5 dana traje,
po tome nemam one tipične pcos probleme produljenih ciklusa, dlakavost nikakva, što više čak i manjkava. guk uredan, oggt uredan, inzulin nikad rađena pretraga...jedino viška kila, ali ko nema barem nešto viška... tako da sam jako skeptična prema metforminu...nisam jos počela uzimati.
mariposakc is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2016., 16:47   #26
Quote:
body halleck kaže: Pogledaj post
To je ionako jedan od lijekova koji ima relativno prihvatljiv uzorak i incidenciju nuspojava, a koji se koriste kod navedene indikacije.
Quote:
mariposakc kaže: Pogledaj post
odgovor moje gin. je da mi je lijevi jajnik "ko košnica" na zadnjem uzv, desni je u redu.
po tome zaključuje pcos? što se tice ciklusa, uredan 28-30 dana 5 dana traje,
po tome nemam one tipične pcos probleme produljenih ciklusa, dlakavost nikakva, što više čak i manjkava. guk uredan, oggt uredan, inzulin nikad rađena pretraga...jedino viška kila, ali ko nema barem nešto viška... tako da sam jako skeptična prema metforminu...nisam jos počela uzimati.

Nešto treba napraviti, a njena je procjena, kako je metformin prihvatljiv.
Vjerojatno bih i ja (i još poneko) razmišljao tako (premda nemam potpuni uvid u kliničku sliku i rezultate obrade).
__________________
Apsolutni Pobjednik
body halleck is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2016., 01:08   #27
Quote:
body halleck kaže: Pogledaj post
Nešto treba napraviti, a njena je procjena, kako je metformin prihvatljiv.
Vjerojatno bih i ja (i još poneko) razmišljao tako (premda nemam potpuni uvid u kliničku sliku i rezultate obrade).
vjerojatno ću tokom ovog tjedna obavit i tu pretragu, danas sam si mjerila šećer, pošto baka ima dijabetes i aparatić, u toku dana, cca 2,5 sata nakon jela, i izmjerilo mi je 6.4 nikad mi nije bio tako na granici tokom dana..uvijek bi bio od 4,5 do max 4,8. Očito da se nešto ipak kod mene "kuha".
mariposakc is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2016., 09:21   #28
Quote:
mariposakc kaže: Pogledaj post
vjerojatno ću tokom ovog tjedna obavit i tu pretragu, danas sam si mjerila šećer, pošto baka ima dijabetes i aparatić, u toku dana, cca 2,5 sata nakon jela, i izmjerilo mi je 6.4 nikad mi nije bio tako na granici tokom dana..uvijek bi bio od 4,5 do max 4,8. Očito da se nešto ipak kod mene "kuha".
Vjerojatno je tvoja doktorica dobro "nanjušila" upravo ovo boldano.

Dakle, po opisanom, uistinu ima smisla pokušati sa metforminom.
I vježbaj nešto, nekakav trening protiv opterećenja.

Pitaj slobodno svoju doktoricu, ima li koji lijek sa manje očekivanih nuspojava od metformina za opisanu indikaciju - tad će ti stvari biti lakše prihvatiti
__________________
Apsolutni Pobjednik
body halleck is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2016., 13:33   #29
otići cu danas kod svoje dr. opće, iako mi je endok. napisala ljekove, moja mi ih je dala na rcp. tak da idem danas k njoj s ovime da mi je šećer bio graničan pa da ju molim neka napravi i pretrage na inzulin. tak da budem "mirna" što se tiće tableta i da krenem s njima.
mariposakc is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2017., 18:22   #30
Ako netko možda ima viška kutiju metformina, kupujem! Hvala
iva1505 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2017., 20:08   #31
Imam PCOS (dijagnosticiran mi je prije 18 godina, kad sam imala 20), i prije 5-6 godina počela sam se debljati nakon uvođenja dva psihijatrijska lijeka kojih je značajna nuspojava povećanje težine, nadutost i retencija vode. Patim od nakupljanja masti u abdominalnom dijelu. Također, imam simptome preddijabetičkog stanja. Usprkos svemu, ginekolog mi nije želio napisati recept za metformin, kao ni endokrinolog, psihijatar i opća doktorica. Zašto? Već samo kao vlasnica PCOS-a imam puno pravo na taj lijek, ali mi ga odbijaju dati. Mogu li se žaliti liječničkoj komori? Što da učinim? Na crno mi je preskupo, a i gotovo nemoguće.
Veronica Lux is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2017., 22:40   #32
Quote:
Veronica Lux kaže: Pogledaj post
Imam PCOS (dijagnosticiran mi je prije 18 godina, kad sam imala 20), i prije 5-6 godina počela sam se debljati nakon uvođenja dva psihijatrijska lijeka kojih je značajna nuspojava povećanje težine, nadutost i retencija vode. Patim od nakupljanja masti u abdominalnom dijelu. Također, imam simptome preddijabetičkog stanja. Usprkos svemu, ginekolog mi nije želio napisati recept za metformin, kao ni endokrinolog, psihijatar i opća doktorica. Zašto? Već samo kao vlasnica PCOS-a imam puno pravo na taj lijek, ali mi ga odbijaju dati. Mogu li se žaliti liječničkoj komori? Što da učinim? Na crno mi je preskupo, a i gotovo nemoguće.
Pa je li ti utvrđena inzulinska rezistencija? Ako nije, zašto misliš da imaš pravo na taj lijek? I zašto misliš da će ti koristiti?

I koji su simptomi preddijabetesa? Ja sam u toj fazi pa nemam nikakve simptome, osim inzulinske rezistencije.
__________________
I solemnly swear that I am up to no good
Éowyn is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2017., 02:01   #33
Quote:
Éowyn kaže: Pogledaj post
Pa je li ti utvrđena inzulinska rezistencija? Ako nije, zašto misliš da imaš pravo na taj lijek? I zašto misliš da će ti koristiti?
Još nije (uskoro ponovno idem čekirati šećer). Puno sam čitala o tome da metformin pomaže u skidanju suvišnih kila kod žena s PCOS-om, čak i bez simptoma preddijabetesa, i da kombinacija tog lijeka i promjena životnog stila (prehrana, tjelovježba) čini puno više od isključivo potonjeg. A kako koristim i Seroquel, antipsihotik za bipolarni koji uzrokuje povećanu glad, debljanje i podbuhlost, eto još jednog razloga za uvođenje metformina. Čitala sam da se koristi i za suzbijanje te neželjene nuspojave spomenutog psihofarmaka.

Uz to, od Seroquela mi postojano i nezaustavljivo bujaju grudi (povišena razina prolaktina i rezultirajuća galaktoreja), pa sam od već ionako grotesknih balkona (četvorke) na vitku figuru do prije 5-6 godina (58 kg na 173 cm, danas imam najmanje 73 kg), došla na prelijevajuću šesticu zbog koje u bilo kojoj odjeći izgledam kao da sam trudna, i koja me i financijski uništava, jer mi sve bluze pucaju na sredini i svakih pola godine moram kupovati sve veću odjeću. A bogme kipte i nadlaktice, i vrat mi je okrupnjao (klasična jabuka-građa).

Quote:
Éowyn kaže: Pogledaj post
I koji su simptomi preddijabetesa? Ja sam u toj fazi pa nemam nikakve simptome, osim inzulinske rezistencije.
Kod mene: povećana žeđ (doduše, preko dana i zaboravim piti, ali navečer je veća, a prije spavanja se moram 3-4 puta ustati da piškim, svakih 15-ak minuta - mislim da to nije normalno. I to svaku prokletu večer.

Monstruozna glad.

Također, konstantan umor već godinama, osjećaj težine tijela, usporen metabolizam (inače je, kad sam bila zdravija, radio kao brzi gonzales), osjetljive desni, vrlo česte ranice u kutovima usana (koje se osuše pa pucaju i krvare i peku, pa se opet osuše pa još više peku), gljivične i bakterijske infekcije (vaginalne, urinarne, gljivice na nožnom palcu koje liječim bezuspješno već dvije godine), problemi s kožom (imam akne iako se bližim četrdesetoj, a zadnjih par dana na desnom obrazu se pojavio deblji sloj grbavog crvenila koje svrbi i pecka i čak se na nekim mjestima pojavljuju sitne ljuskice koje se ljušte), zamagljen vid (otkad koristim Seroquel koji može dovesti do dijabetesa, dioptrija mi se rapidno povećala i sad nosim naočale), povremeni trnci, ali najviše u licu itd.

Kad ogladnim, osjećam slabost, vrtoglavicu i uznemirenost, kao da lebdim i kao da ću odlijepit (depersonalizacija), i obično dobijem napadaj panike - mislim da je to povezano s fazama pada šećera u krvi, ali i bilo kakvom gladi.

Imam i razdoblja žestokih, probadajućih migrena (iako mislim da to nije simptom u ovom slučaju).

Ponekad imam osjećaj nepodnošljive vrućine, kao da imam temperaturu, iako nije tako.

E da, i dobroćudni miom u maternici says hi.

Zadnje uređivanje Veronica Lux : 27.04.2017. at 02:52.
Veronica Lux is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2017., 10:18   #34
Mislim da nitko ne bi metformin dao kao lijek za skidanje kila kod PCOS. Meni ga prvo pisala gin (kad sam bila u mpo), poslije poroda opća praksa- ali samo temeljem nalaza u kojem se vidi da imam inzulinsku rezistenciju, nemam cikluse... uglavnom i endica i mpo gin su pisale preporuku za Siofor.
Ja kile na njemu nisam nešto skinula, ali sam dobila ovulacije i normalnije cikluse
Snow Fairy is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2017., 17:04   #35
Quote:
Snow Fairy kaže: Pogledaj post
Mislim da nitko ne bi metformin dao kao lijek za skidanje kila kod PCOS. Meni ga prvo pisala gin (kad sam bila u mpo), poslije poroda opća praksa- ali samo temeljem nalaza u kojem se vidi da imam inzulinsku rezistenciju, nemam cikluse... uglavnom i endica i mpo gin su pisale preporuku za Siofor.
Ja kile na njemu nisam nešto skinula, ali sam dobila ovulacije i normalnije cikluse
I meni je PCOS dijagnosticiran prije 19 godina, u zivotu mi nisu dali metformin, niti su me testirali na inz.rez jer mi je jutarnji secer u krvi uvijek bio normalan.

Logicno, nisu mi nikad ni dali nikakve lijekove za smanjenje secera u krvi.
Moj PCOS je izgleda adrenalnog porijekla, ako gledam svoje nalaze, LH i FSH su mi takodjer oko 1:1, i moguce da sve skupa nema puno veze s inzulinom, ali to upravo malo detaljnije istrazujem pa cu vidjeti.

Znaci, ima 4-5 vrsta PCOS, i nisu svi inzulinski ovisni, tako da postoji sansa da metformin nekim osobama uopce ne bi pomogao, uostalom, takva iskustva se mogu procitati i na netu, hrpa zena ga je uzimala bez ikakvih rezultata.
http://www.acubalance.ca/blog/which-pcos-type-are-you
TincH is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2017., 17:13   #36
Meni su ga dali tek kad smo krenuli u MPO i po bebu. Nisam ga uzimala nakon poroda, i opet krenula kad smo odlučili da bismo još jedno dijete
Snow Fairy is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2017., 17:40   #37
Da cula sam da ga daju ako zelis dijete. Ja nisam jos imala takvih prohtjeva

Moguce je da je to do naseg zdravstva. Vani, pogotovo u Usa pripisuju metf.i bez da zelis bebe koliko sam skuzila. No ne pomogne svim zenama kao sto rekoh.

Jesu te testirali na inz.rez ili su ti dali automatski?
EDIT; sozz, sad vidim da su te testirali, my bad

Zadnje uređivanje TincH : 27.04.2017. at 18:39.
TincH is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2017., 23:42   #38
I da, isto mi je prvi rezultat bio dobar, ali mi je bio povišen inzulin nakon... 60 min? Uglavnom taj drugi
Snow Fairy is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2017., 08:56   #39
Quote:
TincH kaže: Pogledaj post
I meni je PCOS dijagnosticiran prije 19 godina, u zivotu mi nisu dali metformin, niti su me testirali na inz.rez jer mi je jutarnji secer u krvi uvijek bio normalan.

Logicno, nisu mi nikad ni dali nikakve lijekove za smanjenje secera u krvi.
Moj PCOS je izgleda adrenalnog porijekla, ako gledam svoje nalaze, LH i FSH su mi takodjer oko 1:1, i moguce da sve skupa nema puno veze s inzulinom, ali to upravo malo detaljnije istrazujem pa cu vidjeti.

Znaci, ima 4-5 vrsta PCOS, i nisu svi inzulinski ovisni, tako da postoji sansa da metformin nekim osobama uopce ne bi pomogao, uostalom, takva iskustva se mogu procitati i na netu, hrpa zena ga je uzimala bez ikakvih rezultata.
http://www.acubalance.ca/blog/which-pcos-type-are-you
Upravo to je moja endokrinologica komentirala; u početku ti šećer nije visok, ali imaš druge simptome.
Ja u životu nisam imala visok šećer, češće je bio malo niži od referentnih vrijednosti, A inzulin je jako visok i simptome osjećam već 2-3 godine.

S tim da ja nemam ni jedan od simptoma metaboličkih sindroma s kojim se često povezuje inzulinska rezistencija.
__________________
I solemnly swear that I am up to no good
Éowyn is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2017., 09:36   #40
Quote:
Éowyn kaže: Pogledaj post
Upravo to je moja endokrinologica komentirala; u početku ti šećer nije visok, ali imaš druge simptome.
Ja u životu nisam imala visok šećer, češće je bio malo niži od referentnih vrijednosti, A inzulin je jako visok i simptome osjećam već 2-3 godine.

S tim da ja nemam ni jedan od simptoma metaboličkih sindroma s kojim se često povezuje inzulinska rezistencija.
Vadila sam i inzulin i 8 je. (ref. 2.6- 30). Secer je 5.1. Ne cini mi se visoko. Koliki je tvoj?
Mislim, ja bi rado kad bi mi mogli nesto dati da mi ubrza i poslozi stvari, ali nekako mislim da nece
TincH is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:28.