Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest

Povijest Politička, društvena, kulturna, univerzalna povijest.
Podforumi: Vojna povijest i tehnologija, Domovinski rat

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 15.09.2008., 15:04   #1
Medvedgrad i ostali srednjevjkovni gradovi u Hrvatskoj

Dakle,čuo sam podatak da je 1590. Medvedgrad napušten nakon potresa...
Iako volim povijest, malo znam o srednjevjekovnim gradovima u Hrvatskoj i volio bih da mi se što više ljudi javi na ovu temu...

Forumaš ice41000 mi je poslao ovaj link;
http://www.mgz.hr/hr/fs-files/7.html

Srednjovjekovni utvrđeni grad Medvedgrad podignut je na poticaj pape Inocenta IV polovicom XIII. stoljeća radi obrane od moguće ponovne pustošeće provale Tatara - tragovi njihovih barbarskih upada 1242. godine bili su itekako svježi. Zauzevši sam vrh južnog obronka Medvednice, Medvedgrad je zadobio pogodan položaj zahvaljujući kojem su se na sve strane otvarala pogodna obzorja - tako je zadobiven nadzor prostorom od Medvednice na sjeveru do Turopolja na jugu; k tome, nadziran je jedan od pravaca koji bi mogao poslužiti za prodor iz ravne Slavonije prema zapadu, dok je riječni put uz Savu štitio Susedgrad. Bilo je to u doba biskupovanja Filipa (1247.-1262.), bliskog suradnika hrvatsko-ugarskog kralja Bele IV, koji je podupro gradnju Medvedgrada. Već 1254. godine Medvedgrad je bio dovršen. Medvedgradski dvostruki bedemi, opkop i dvije branič-kule te stambeni dio s palasom, kapelom i cisternom, pružali su potpunu sigurnost i udobnost. Mnogi građevni dijelovi, a osobito nedavno obnovljena osmerokutna kapela Sv. Filipa i Jakova, smatraju se našim vrhunskim ranogotičkim zdanjima nastalim pod utjecajem srednjoeuropske gotike. Medvedgrad je mijenjao razne gospodare, od hrvatsko-ugarskih kraljeva i zagrebačkih biskupa do velikaša i kanonika. Bili su to herceg Koloman, Babonići, ban Mikac, kralj Žigmund, Albeni, Celjski, kralj Matija Korvin, herceg Ivaniš Korvin, Juraj Brandenburški, Nikola Zrinski i - posljednji mu gospodari - Gregorijanci. Ti su se posljednji stanovnici i vlasnici Medvedgrada 1571. godine preselili u novoizgrađenu kuriju u Šestinama. Snažni potres 15. rujna 1590. godine razorio je Medvedgrad. Uvid u bogatu kulturu stanovanja i življenja dala su tek - započeta 1987. godine - arheološka otkopavanja. Godine 1994. završeni su opsežni arheološko-konzervatorski radovi, ispred južnog bedema podignut je spomenik svim hrvatskim junacima - Oltar domovine, rad kipara Kuzme Kovačića.

Boris Mašić
__________________
.
Michael Collins is online now  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2008., 15:10   #2
za temu...

mene zanima kolika je bila posada Medvedgrada ili da preformuliram koliko je najviše judi u njemu obitavalo?
__________________
VIŠE MESA U BUREKEEEEEEE!!!
Legion drinks his weight, drinks like Richard Burton, dance like John Travolta, now
Legion is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2008., 15:29   #3
da, da, odlicna tema.. cesto odem na medvedgrad (jako lip pogled na zagreb), ali tamo nema nikakvih ploca sa podacima ni bilo sta slicno.
koliko znam, medvedgrad je u biti u velikom dijelu rekonstrukcija pa me zanima koliko je to vjerodostojno napravljeno.
T1950 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2008., 16:22   #4
Koliko se meni čini u Medvedgradu nije moglo obitavati više od 200tinjak ljudi... a gdje su držali konje? Sve u svemu nije mi jasno šta bi tih par stotina (ako i toliko) ljudi moglo napraviti da Tatari ponovo provale
__________________
VIŠE MESA U BUREKEEEEEEE!!!
Legion drinks his weight, drinks like Richard Burton, dance like John Travolta, now
Legion is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2008., 19:26   #5
Ja sam se jednom tamo našao kad su otvorili vrata u onu istaknutu kulu s južne strane. Unutra je mali muzej s oklopima. Koliko znam nikad nije otvoren za javnost

Pogled na Zagreb s Medvedgrada noću je fenomenalan. Još ako je zima pa te pomalo grije onaj plamen...
__________________
I'm just preparing my impromptu remarks.
ice41000 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.09.2008., 15:24   #6
[QUOTE=Michael Collins;16055177]Dakle,čuo sam podatak da je 1590. Medvedgrad napušten nakon potresa...
Iako volim povijest, malo znam o srednjevjekovnim gradovima u Hrvatskoj i volio bih da mi se što više ljudi javi na ovu temu...

a koji te srednjovjekovni gradovi zanimaju?
ima toga puno, zanima li te kontinentalna Hrvatska ili Dalmacija na primjer?
rani srednji vijek ili nešto kasnije?
__________________
Men have two emotions: Hungry and Horny. If you see him without an erection, make him a sandwich.
Pješčani sat is online now  
Odgovori s citatom
Old 22.09.2008., 15:45   #7
[QUOTE=Pješčani sat;16157771]
Quote:
Michael Collins kaže: Pogledaj post
Dakle,čuo sam podatak da je 1590. Medvedgrad napušten nakon potresa...
Iako volim povijest, malo znam o srednjevjekovnim gradovima u Hrvatskoj i volio bih da mi se što više ljudi javi na ovu temu...

a koji te srednjovjekovni gradovi zanimaju?
ima toga puno, zanima li te kontinentalna Hrvatska ili Dalmacija na primjer?
rani srednji vijek ili nešto kasnije?
Kume,stavi koliko ti se da pisati, nebo je granica!
__________________
.
Michael Collins is online now  
Odgovori s citatom
Old 22.09.2008., 16:17   #8
za početak, ja sam kuma

idem potražit zanimljivih informacija pa stavim kasnije
__________________
Men have two emotions: Hungry and Horny. If you see him without an erection, make him a sandwich.
Pješčani sat is online now  
Odgovori s citatom
Old 22.09.2008., 16:41   #9
Da, i tu još treba zargraničiti pojmove poput civitas, oppidum, castrum kao tri pojma koja su obuhvaćena riječju grad, iako se o tipologiji može tek uvjetno rečeno govoriti zbog toga što na tom području vlada pojmovni kaos.

Castrum još od rimskoga doba znači nekakav vojni kamp, odnosno tvrdi grad. Medvedgrad bi spadao u tu kategoriju.

Oppidum (najčešće prevedeno kao trgovište) jest naselje višeg tipa od sela, ali još uvijek nije riječ o naselju najvišega ranga. Ne postoji jedinstveni kriteriji po kojem je neko mjesto civitas u srednjem vijeku, a pojam u značenju varira u različitim razdobljima i na različitim područjima.

Civitas bi u značenju bio nešto kao gradska općina. Podrazumijeva viši stupanj gradske samouprave (postojanje gradskog suca, prisjednika...). Najsigurniji smo u određivanju statusa grada kada postoji carska ili kraljevska povelja kojim vladar gradu daje samoupravu i izuzima ga od vlasti bilo kojeg nižerangiranog zemaljskog gospodara (velikaša, županije...). Taj poseban status je kolektivan i odnosi se na sve građane. Međutim, postoje i gradovi s organiziranom samoupravom za koje znamo da su u vlasništvu velikaša. Nerijetko je bio slučaj da bi sam velikaš dao samoupravu vlastitom gradu. Dobar pokazatelj da pojedini grad spada u naselje višeg ranga je ako je u njemu biskupsko sjedište, također i postojanje samostana tipično gradskih redova poput franjevaca.

Problem je dakako što postoje međutipovi poput privilegiranih trgovištra i sl... Ma muka!
Tuli_Kupferberg is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.09.2008., 16:51   #10
Pa zar nitko nema ni približnu ideju koliko je mogla brojati posada Medvedgrada???
__________________
VIŠE MESA U BUREKEEEEEEE!!!
Legion drinks his weight, drinks like Richard Burton, dance like John Travolta, now
Legion is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.09.2008., 16:58   #11
Quote:
Legion kaže: Pogledaj post
Pa zar nitko nema ni približnu ideju koliko je mogla brojati posada Medvedgrada???
Ne znam,ali slažem se, mislim da ih nije bilo previše...

PS
Jel istina da imaju oklope tamo?
__________________
.
Michael Collins is online now  
Odgovori s citatom
Old 22.09.2008., 17:27   #12
Quote:
Michael Collins kaže: Pogledaj post
Ne znam,ali slažem se, mislim da ih nije bilo previše...

PS
Jel istina da imaju oklope tamo?
Pa kažem ti da sam ih vidio prije par godina.
__________________
I'm just preparing my impromptu remarks.
ice41000 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.09.2008., 17:40   #13
ponovo ja ... i opet me zanima jedna stvar... šta je Medvedgrad mogao napraviti protiv neke ponovne provale tatara? Eventualno poslati glasnike da uzbune "ostale krajeve" ili se zabarikadirati i moliti Boga da se tatari nisu baš na njih namjerili
__________________
VIŠE MESA U BUREKEEEEEEE!!!
Legion drinks his weight, drinks like Richard Burton, dance like John Travolta, now
Legion is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.09.2008., 18:06   #14
Quote:
ice41000 kaže: Pogledaj post
Pa kažem ti da sam ih vidio prije par godina.
Pa koji k... ih ne pokazuju svima?
__________________
.
Michael Collins is online now  
Odgovori s citatom
Old 22.09.2008., 18:52   #15
Quote:
Michael Collins kaže: Pogledaj post
Pa koji k... ih ne pokazuju svima?

Valjda im je glupo držati tamo nekoga da sijedi cijeli dan i proda 2 ulaznice mjesečno.

Apropos korisnosti utvrde protiv provale - nije stvar u jednoj utvrdi već u cijelom nizu takvih koje se međusobno pomažu. Teško je opsjedati jednu (dugotrajan i skup posao) ako je na 50 km još koja odakle ti mogu svaki čas navratiti prijatelji ovih u tvrđavi.

Naročito ako se radi o vojsci nomada i konjanika kojima nakon tri dana na jednom mjestu postane dosadno, a i tako nemaju teške opreme za dugotrajne opsade.
__________________
I'm just preparing my impromptu remarks.
ice41000 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.09.2008., 21:57   #16
Daklem, prvo što sam uspjela naći je knjiga Marka Perojevića: Petar Kružić, kapetan i knez grada Klisa.
Evo šta sam našla o Klisu:
..."Geografski i prirodan položaj Klisa čini ga važnim ne samo za bližu okolinu, već
i za srednju Dalmaciju, a posebno za Bosnu. S Klisa se otvara vidik na Kaštela i
Trogir, Split i Solin, na otoke Čiovo, Šoltu i Brač, pa se pogled pomalo gubi
daleko prema Hvaru i Visu.(...) Kod Klisa se nalaze jedina vrata, koja vode iz
Bosne u Primorje,a ključeve drži kliški gospodar. On može sa šakom ljudi
ispriječiti prolaz i ovećoj vojsci.
Sam grad- tvrđava Klis uzdiže se na goloj hridini. Dijeli se u dva dijela: prvi,
zapadni, niži dio, koji je nadvišen od brda Grebena i drugi, istočni, viši, na
kome je okrugla kula Oprah,a ni s koje strane nije nadvišen. Tu je bio stan
zapovjednika grada.Sa zapada su bila vrata, kroz koja se jedino moglo ući u
tvrđavu.Sa jugozapadne strane tvrđe pružilo se kliško podgrađe, opasano dvostrukim
zidom, u kome je bilo 100- 200 kuća, kakovih je bilo i prema Grebenu. Tu je bila
mala ravnica "Parhna poljana", duga koliko se je protegla i tvrđava. Jednu milju
dalje prema sjeveru bilo je mjesto zvano "Ozrina". U blizini samog grada nalazilo
se nekoliko izvora vode, a najbliže bilo je vrelo "svetih triju kralja".
Koliko je Klis brojio duša u početku 15. st., nije moguće ustvrditi. Valjda ih je
bilo kao i danas, 1500..."
__________________
Men have two emotions: Hungry and Horny. If you see him without an erection, make him a sandwich.
Pješčani sat is online now  
Odgovori s citatom
Old 22.09.2008., 21:57   #17
Quote:
ice41000 kaže: Pogledaj post

Valjda im je glupo držati tamo nekoga da sijedi cijeli dan i proda 2 ulaznice mjesečno.
Teško. gore je jedan restoran, a ima i jedan lik koji je plaćen da vasceo dan hoda oko onog Tuđmanovog.
__________________
Neoriginalni ljudi kopiraju neoriginalne ljude, originalni kopiraju originalne.
sal_mirabilis is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.09.2008., 22:12   #18
Quote:
sal_mirabilis kaže: Pogledaj post
Teško. gore je jedan restoran, a ima i jedan lik koji je plaćen da vasceo dan hoda oko onog Tuđmanovog.
Ono Tuđmanovo? Misliš Oltar domovine? To je spomenik je svim Hrvatima palim u Domovinskom ratu. Za njih oko 15.000.
__________________
I'm just preparing my impromptu remarks.
ice41000 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2008., 00:51   #19
Quote:
ice41000 kaže: Pogledaj post
Ono Tuđmanovo? Misliš Oltar domovine? To je spomenik je svim Hrvatima palim u Domovinskom ratu. Za njih oko 15.000.
To je u prvom redu spomenik Francekovom egu (nije valjda da oltar domovine samo meni zvuči gotovo ironično).
Moglo je sve skupa ispasti puno bolje, ali nije.

Uglavnom, htjedoh reći da nema baš dobrih izgovora da se oni oklopi gore ne otvore za razgledaoce.
__________________
Neoriginalni ljudi kopiraju neoriginalne ljude, originalni kopiraju originalne.
sal_mirabilis is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2008., 08:30   #20
Da da, ti tzv restauratorski radovi su jako upitni. Osim, takvog "restauriranja" postavlja se pitanje zašto bi nekakav oltar domovine bio baš na Medvedgradu?!?!?! Zašto ne u sisačkoj tvrđi? Klisu? Totalna bezvezarija, al eto. Tak je i Glavaš podigao ono ruglo "Kapelicu mira" na osječkoj krunskoj utvrdi, ničim izazvan. Na ZIDINAMA! Devedesetih su se radile takove stvari.

Dakako nisam protiv podizanja spomenika, već protiv devastacije već postojećih.

Eh, da. Toplo preporučujem, tko ima prigodu, posjetiti slične razvaline po Mađarskoj pa da vidi kako se to radi. Posebno me oduševio egerski stari grad. Konzerviran, pretvoren u muzej i to ogroman. Simpa je i Diosgyor kod Miskolca...
Tuli_Kupferberg is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:38.