Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje

Stanovanje Gdje i kako stanujete, i kako uopće doći do vlastita stana
Podforumi: Vrt, Sam svoj majstor, Interijeri

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 25.04.2017., 20:27   #9641
Ja sam samo sretan što naš neboder nije ugradio razdjelnike i što je predstavnik stanara rekao "da je to imalo dobro mi bi to ugradili".
__________________
Moj blog (o kineskim mobitelima)
ag007 is offline  
Old 25.04.2017., 21:16   #9642
Quote:
Cilim kaže: Pogledaj post
Pogadja, ali se ipak malo postenije pogadja.
hm, poštenije...tebi, nekom tko plaća više jer mu je stan (ne njegovom krivicom) na lošoj lokaciji unutar zgrade nepoštenije.

jedino pošteno bi bilo da unutar zgrade svatko sam bira način obračuna-razdjelnikom, kalorimetrom ili po kvadraturi, pa nek si svatko odabere.

osobno kad sam kupovao stan kad se o razdjelnicima još nije ni pričalo htio sam u zgradu koju grije toplana jel mi se nije dalo jebavat sa plinovima, bojlerima, termostatima, kalorimetrima i ostalim.
htio sam da mi bude toplo kako sam navikao u prošlom stanu.
bio sam spreman subvencionirati penziće i otvarače prozora u zgradi jer mi je i takav način grijanja bilo cjenovno prihvatljiv za uslugu (temperaturu) koju mi nude.

jebeš "pošteniju" računicu kad se prvo ugrade razdjelnici, koji naravno koštaju, pa onda se mora promjenit stolarija i nakraju i fasada da bi razdjelnik bio isplativ-iji.
icnah is offline  
Old 25.04.2017., 22:01   #9643
Pa puno je postenije nego kad su nam naplacivali po kvadratima a regulaciju temperaturu u prostorijama smo obavljali otvaranjem prozora te time grijali okolis.
Koliko se grijem i koliko razdjelnici zabiljeze toliko i platim, a tako i ostali suvlasnici.
Nasa zgrada je prvo rjesila termofasadu (cca 40% suvlasnika je zamjenilo staru stolariju) a onda smo ugradili i razdjelnike.
Kakav bi to krkljanac sa vertikalam bio u zgradi kad bi suvlasnici birali nacin grijanja, kvadrati-razdjelnici vs kalorimetri.
__________________
Preporucam se, sa stovanjem!
Cilim is offline  
Old 25.04.2017., 22:10   #9644
e pa da su vam odmah ugradili samo termoventile bez čitača sigurno bi uštedili jer ne bi otvarali prozore za luftanje nego bi smanjivali temperaturu na termoventilima.

baš je u tome problem što si morao uložiti brdo love u fasadu i stolariju da bi "uštedio".

naravno da bi bio krkljanac, i naravno da je to nemoguće, ali to bi bilo jedino 100% pošteno.

Zadnje uređivanje icnah : 25.04.2017. at 22:31.
icnah is offline  
Old 25.04.2017., 22:30   #9645
Zgradu treba i odrzavati, 2013 godine kad smo fasadu sredjivali zgradi bila stara 46 godina i fasadu je trebalo srediti, prozori su danas stari 50 godina, pa moraju se promjeniti, puse na sve strane.
Fasadu otplatili u 3,5 godine, vrtili banci kredit za razdjelnik i sve OK.
Zgradu i stanove treba odrzavati, nadam se da se slazes s menom.
__________________
Preporucam se, sa stovanjem!
Cilim is offline  
Old 25.04.2017., 22:42   #9646
apsolutno se slažem.

nažalost razdjelnici su prisilili puno ljudi na neplanirano "održavanje" zgrade u smislu pvc stolarije i termo fasade. treba i to ubaciti u računicu uštede.

imam uredno lakirane i održavane drvene prozore i ukrasnu ciglu za fasadu.
ništa od toga mi neće pomoći u kalkulaciji isplativosti razdjelnika.
icnah is offline  
Old 26.04.2017., 06:45   #9647
Quote:
ag007 kaže: Pogledaj post
Ja sam samo sretan što naš neboder nije ugradio razdjelnike i što je predstavnik stanara rekao "da je to imalo dobro mi bi to ugradili".
A vidis ja sam zadovoljan sto je nas neboder ugradio termoventile, razdjelnike, pametnu (frekventnu) pumpu i balans ventile i sto placamo prema potrosenoj energiji, osim 10% suvlasnike koji su jedan zbog indolentnosti i bahatosti (nije mu se dalo vracati s mora da bi mu neko ugradjivao razdjelnike) drugi zbog eksperimentiranja sa podnim grijanjem (dugogodisnja adaptacija-igranje sa stanom) a preostala trojca zbog dugogodisnjeg neplacanje pricuve, grijanja i ostalih rezija i koji sad placaju (ako placaju) po kvadratu po odredjenom faktoru 2 prema pravilniku.

Iz jucerasnjih svih priloga po raznim medijima dopalo mi se sto je drzavni tajnik izjavio da ce raditi kompletni novi zakon o toplinskoj energiji i sto ce se prema izjavi novinara ocitavanje razdjelnika preci na toplinarstvo, ali se bojim da to nece biti za tih 2 tjedna koja je on najavio (mozda samo kao neka malo detaljna informacija o daljnim postupanjima).
__________________
Preporucam se, sa stovanjem!

Zadnje uređivanje Cilim : 26.04.2017. at 06:57.
Cilim is offline  
Old 26.04.2017., 09:06   #9648
Ovako kako je zamišljena ta studija, nije ispalo dobro.
Zagrepčanima se po ovom ništa ne isplati.
Ista bi stvar bila i da se ispitivala isplatljivost nove fasade i prozora, zapravo, još gore.
Postoje zemlje gdje je cijena goriva kunu litra i normalno da se njima ne isplati mijenjati kadilak za vw polo.
Ova naša zemlja ima toliko različite cijene grijanja da bilo kakva studija o isplatljivosti nema smisla.
karter is offline  
Old 26.04.2017., 09:24   #9649
A evo i jucerasnjeg intervjua drzavnog tajnika na 24sata:

http://www.24sata.hr/news/moramo-pom...jelnike-521747
__________________
Preporucam se, sa stovanjem!
Cilim is offline  
Old 26.04.2017., 09:50   #9650
u vecernjem ovaj sazetak:
"... nisu uzimali u obzir da je dobar dio zgrada koristio subvencije za ugradnju razdjelnika pa su time i troškovi njihove ugradnje za stanare bili znatno manji.
Studija je na uzorku od 13.405 stanova u Zagrebu pokazala da je samo 16 posto stanova nakon ugradnje razdjelnika imalo veću potrošnju toplinske energije, dok je u Rijeci na uzorku od 1081 stana to iznosi 12 posto."

Inace kada bi se samo tako zbrajalo nikad se nista ne bi obnavljalo jer se po racunici odmah u startu ne isplati.

I, kao sto smo i ocekivali i znali... glasna manjina imala je nesto vece racune.
stikla is offline  
Old 26.04.2017., 10:16   #9651
Quote:
stikla kaže: Pogledaj post
I, kao sto smo i ocekivali i znali... glasna manjina imala je nesto vece racune.
Nista drugo ni matematicki nije bilo moguce.
lukarak is offline  
Old 26.04.2017., 10:43   #9652
Pročitao sam ovu studiju(skoro cijelu),mogu reći da je zanimljivo štivo,preporučio bi svima ovdje,i onima koji su protiv i onima koji su zadovoljni razdjelnicima.Ne razumijem samo zašto su se portali raspisali da će se ukinuti obaveza ugradnje razdjelnika!?Po meni možda i hoće,ali za određenu skupinu zgrada,one koje ni ne troše previše već sada,a za stare zgrade(one koje puno troše) mislim da će i dalje ostati obaveza ugradnje,ali će vjerovatno sufinancirati ugradnju na neki način.Kome se neda sve čitati,neka si samo pročita zaključak,tamo sve piše...
bbb1986.hr is offline  
Old 26.04.2017., 10:45   #9653
Quote:
lukarak kaže: Pogledaj post
Nista drugo ni matematicki nije bilo moguce.
Ma nije...Mi ovdje lažemo,mi smo predstavnici stanara...haha
bbb1986.hr is offline  
Old 26.04.2017., 11:06   #9654
navodno nismo trebali ugradjivat razdjelnike, ko ce nam vratitit sad lovu koju smo dali?
__________________
I don't hate pople...I just feel better when they're not around." — Charles Bukowski (The Movie: Barfly)
yaya is offline  
Old 26.04.2017., 11:37   #9655
Quote:
yaya kaže: Pogledaj post
navodno nismo trebali ugradjivat razdjelnike, ko ce nam vratitit sad lovu koju smo dali?
A otkuda ti to!?
bbb1986.hr is offline  
Old 26.04.2017., 11:42   #9656
Quote:
bbb1986.hr kaže: Pogledaj post
Pročitao sam ovu studiju(skoro cijelu),mogu reći da je zanimljivo štivo,preporučio bi svima ovdje,i onima koji su protiv i onima koji su zadovoljni razdjelnicima.Ne razumijem samo zašto su se portali raspisali da će se ukinuti obaveza ugradnje razdjelnika!?Po meni možda i hoće,ali za određenu skupinu zgrada,one koje ni ne troše previše već sada,a za stare zgrade(one koje puno troše) mislim da će i dalje ostati obaveza ugradnje,ali će vjerovatno sufinancirati ugradnju na neki način.Kome se neda sve čitati,neka si samo pročita zaključak,tamo sve piše...
Za mene su razdjelnici prvenstveno spas od drugih susjeda.

Ovo sto su postignute neke ustede je samo bonus.

Argumentacija studije, "tebi je grijanje u ZG jeftino pa niste trebali ugradjivati" je smijesna. Ja sam s razdjelnicima stedio 250-300 kn mjesecno u odnosu na stanje prije razdjelnika. I sad mi treba studija koja kaze pa svejedno je placas li 500 ili 220 kn, kad placas 'malo'. Nisu mi razdjelnici ustedili zato sto stedimo energiju, to je samo bonus, nego zato sto su me odvojili od susjeda. I tu su pun pogodak.

Zadnje uređivanje lukarak : 26.04.2017. at 12:05.
lukarak is offline  
Old 26.04.2017., 12:27   #9657
Quote:
yaya kaže: Pogledaj post
navodno nismo trebali ugradjivat razdjelnike, ko ce nam vratitit sad lovu koju smo dali?
Pa nece ti niko lovu vratiti, i dalje ces koristiti razdjelnike ali cemo vidjeti kako ce u novom izmjenjenom pravilniku sloziti novi nacin obracuna i novu formulu za obracun.
__________________
Preporucam se, sa stovanjem!
Cilim is offline  
Old 26.04.2017., 13:44   #9658
Quote:
lukarak kaže: Pogledaj post
Za mene su razdjelnici prvenstveno spas od drugih susjeda.
E vidiš, kad živiš u stambenoj zgradi, ne možeš to tražiti.
Naročito ne ako imaš razdjelnike, jer vertikalne cijevi utječu na sve.
Spasiti se od drugih susjeda možeš samo ako imaš kalorimetar.
karter is offline  
Old 26.04.2017., 13:49   #9659
Quote:
karter kaže: Pogledaj post
E vidiš, kad živiš u stambenoj zgradi, ne možeš to tražiti.
Naročito ne ako imaš razdjelnike, jer vertikalne cijevi utječu na sve.
Spasiti se od drugih susjeda možeš samo ako imaš kalorimetar.
Kak ne? Sad sam spasen 100%, istina, jer imam etazno.

Ali prije, 30% potrosnje sam placao po povrsini i bok, u ostatku sam bio slobodan. 70% sam bio slobodan. A kako ipak koristim energiju vertikala, samo nekad je to nezeljena potrosnja, bio sam i vise slobodan, nekih 85-90%

Bio sam 90% slobodan za ulaganje od 800 kn u razdjelnike.
Za kalorimetre bi bio 100% slobodan za ulaganje od 10,000 kn.

Ti procijeni jel 10% vrijedi 9200 kn.
lukarak is offline  
Old 26.04.2017., 14:09   #9660
Quote:
karter kaže: Pogledaj post
Još nema linka, ali ako prođeš kraj kioska, a nemaš novaca, možeš vidjeti glavni naslov na Jutarnjem:
Studija pokazala: Razdjelnici su neisplatljivi
:klap:
Karter,jesi pročitao studiju?
bbb1986.hr is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:16.