Natrag   Forum.hr > Informatička tehnologija > Audio i video tehnika > Sam svoj elektroničar

Sam svoj elektroničar Hobby i profesionalna elektronika

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 10.12.2016., 21:44   #121
Zašto je 27MHz (CB) dat građanima na slobodnu upotrebu uz ograničenje snage....jer nitko ozbiljan se u te frekvencije nemože pouzdati jer su na granici između HF i VHF pa ovisno o propagacijama mjenjaju svojstva prostiranja. Danas na tim frekvencijama u naseljenim mjestima i njihovoj blizini imamo previše smetnji a rad ručnim uređajem sa preko metar antene baš i nije privlačan

Ovi PMR uređaji na UHF su ograničeni na optičku vidljivost po dometu a bolji su u gradu i od VHF uređaja jer se veze između zgrada većinom temelje na refleksijama na dovoljno velikim metalnim površinama ( prometni znakovi , semafori, al.roletne , reklamni panoi itd.) a kod UHF-a su dovoljne i duplo manje površine nego kod VHF-a.
G/Duki is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2016., 22:56   #122
Quote:
Sergio80 kaže: Pogledaj post
Da, ali koliko mi se cini voki toki PMR ima veci "domet" od CB voki tokija?
ima i nema ovisi gdje se nalazis i za sto tocno ga koristis

Quote:
Nikakodopenzije kaže: Pogledaj post
Puno toga ovisi i o snazi predajnika.
CB samom konstrukcijom ima veće unutrašnje djelove tako da je to teško za uspoređivati.
U gradu uhf ima prednost kraćeg vala koji se ne razbija među zgradama.
Ali opet to sve ovisi o mnogo faktora.
Ja bi za grad odabrao uhf a vani hf, sve ovisi šta ti treba.

pozdrav
vise tog ovisi o anteni i uvjetima propagacije sto se tice CBa, snaga je cesto nadomjestak za losu antenu, treba teziti sto boljem antenskom sustavu pa se moze s vrlo malom snagom postici puno toga...
CB uredjaji mogu konstrukcijom bit jednaki ovim za vise frekv. sa danasnjom tehnologijom

Quote:
G/Duki kaže: Pogledaj post
Zašto je 27MHz (CB) dat građanima na slobodnu upotrebu uz ograničenje snage....jer nitko ozbiljan se u te frekvencije nemože pouzdati jer su na granici između HF i VHF pa ovisno o propagacijama mjenjaju svojstva prostiranja. Danas na tim frekvencijama u naseljenim mjestima i njihovoj blizini imamo previše smetnji a rad ručnim uređajem sa preko metar antene baš i nije privlačan

Ovi PMR uređaji na UHF su ograničeni na optičku vidljivost po dometu a bolji su u gradu i od VHF uređaja jer se veze između zgrada većinom temelje na refleksijama na dovoljno velikim metalnim površinama ( prometni znakovi , semafori, al.roletne , reklamni panoi itd.) a kod UHF-a su dovoljne i duplo manje površine nego kod VHF-a.
zasto bi zabranio uporabu CBa zbog nepouzdanosti, pa CB nikad nije bio osmisljen za uporabu u gradu i na malim udaljenostima nego za komunikaciju na golemim udaljenostima, u americi je dost popularan bio kod kamiondzija i tak to, svaki frekv. pojas ima svoje prednosti i mane i nemos nista iskljuciti sam tak
danas sve ide prek mobova, satelita, interneta, drugo je doba, no davno prije CB je itekako imao svoje mjesto i bio puno vise koristen
random101 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2016., 10:00   #123
1. Nisam nigdje napisao ni pomislio da se zabrani CB već sam opisao razlog zašto je dat građanima.
2. Što se tiče prostiranja , jedan dan nečuješ nikoga u krugu 100km (osim prva 1-2Km) već samo udaljene DX stanice jer se ponaša kao kratki val ....a sutradan se desi da čuješ samo 5-6 km u krugu a dalje stanice ne jer se ponaša skoro kao VHF . To je zato jer je oko 30MHz granica između HF i VHF ali nije fiksna tj. varira par MHz.

Kamionđije su CB koristili jer tada nije bilo mobitela a mogli su si priuštiti. Uglavnom se koristilo za dogovor sa dispečerima pri dolasku u grad za iskrcaj/utovar te dogovor gdje se naći sa društvom na piću
Van grada na otvorenoj cesti su radi manjih smetnji imali veći domet pa bi se čuli sa kolegama radi npr. zatvorenih cesta uslijed nepogoda , ubijanja monotonije itd....

Zadnje uređivanje G/Duki : 11.12.2016. at 10:21.
G/Duki is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2017., 16:06   #124
Quote:
Nikakodopenzije kaže: Pogledaj post
Puno toga ovisi i o snazi predajnika.
CB samom konstrukcijom ima veće unutrašnje djelove tako da je to teško za uspoređivati.
U gradu uhf ima prednost kraćeg vala koji se ne razbija među zgradama.
Ali opet to sve ovisi o mnogo faktora.
Ja bi za grad odabrao uhf a vani hf, sve ovisi šta ti treba.

pozdrav
A zasto se ne proizvode PMR bazne stanice ili mobilne za automobile kao sto je slucaj kod CB-a?

I postoji li kakav nacin da se obicnom PMR Voki Tokiju poveca domet ugradnjom vece antene ili nesto slicno? Znam da u USA imaju isto PMR(ali pod drugim imenom) i ti njihovi uredjaji imaju 3x vecu izlaznu snagu. Da li se to ogleda i na dometu uredjaja?
Sergio80 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2017., 20:52   #125
Imaš mobilnu/baznu PMR stanicu MIDLAND GB1 ali je poprilično skupa, oko 150 Eura. Može se programirati putem računala na max. 99 kanala (legalno je 16) i pojačati na izlaznu snagu do 5w (što isto nije legalno). Može se koristiti mobilno u vozilu ili kao bazna stanica, magnetna antena je fiksno spojena tj. zalemita. pdf_info. Da još dodam da takve stanice s magnetnom antenom nisu dozvoljene za korištenje u večini europskih država među kojim je i Hrvatska dok je njihova upotreba dozvoljena recimo u Mađarskoj, Njemačkoj...

Jeftinija je varijanta kupiti jeftini Baofeng UV-5R ili BF 888S te ih programirati na PMR frekvencije te putem antenskog adaptera ih spojiti na odgovarajuću UHF magnetnu antenu.

Osim MIDLAND GB1 postoji sličan uređaj od Team Electronica LCmobile PMR.

Propisom je regulirano za PMR uređaje da antene moraju biti fiksno spojene kako bi se onemogućila modifikacija glede većih antena. Neki profi PMR uređaji se također mogu modificirati putem računala ili kratkospojnika (jumpera) ali takvi uređaji su također skupi cjenom iznad 100 Eura. Najjeftinija varijanta je kupnja nekog jeftinog kineza za 20 Eura kao Baofeng UV-5R, BF 888S ili sličnih uređaja te ih programirati na PMR ali ta varijanta dakako nije baš legalna.
Zero_X is online now  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2017., 12:49   #126
Pitam jer ce mi trebati zbog posla za godinu-dvije. Jer trosit impulse nema smisla. Vjerojatno su ti jeftini kinezi najbolja opcija ako se mogu spajati i na antenu u autu. Pretpostavljam da u tome slucaju imaju domet od barem 2-3 km na terenu gdje nema sume i na relativno ravnom terenu.

Taj kinez se moze programirati pretpostavljam da bude i CB i PMR446?


Recimo ovakav teren da li je moguce povezati kakvim radio uredjajem osim mobitela ili radija koji rade preko odasiljaca na brdu? Mozda CB sa velikom antenom? Pretpostavljam da i najjaci PMR nije sposoban prebaciti preko brda?

http://www.oldschool-samp.com/slike/images/terenhmh.jpg

Zadnje uređivanje Sergio80 : 20.02.2017. at 13:01.
Sergio80 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2017., 00:45   #127
Za povezivanje radiostanica(VHF/UHF) sa antenama koristi se koaksialni kabel RG58 od 50 Ohma? Postoji li kakva "caka" odnosno svaki RG 58 sluzi toj svrsi? Nema nista tipa: "ovaj" RG58 ili "onaj" RG58?

A sto je sa "obicnim" koaksijalnim kabelom od tv-a? On ne moze nikako, ili moze al nevalja?
Sergio80 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2017., 10:53   #128
Ako je uređaj predviđen za opterećenje od 50 ohma tada i koaks i antena moraju biti 50 ohma.
TV koaks je 75 ohma kao i antene za TV .... može poslužiti ali riskiraš da ti izgori izlazni stupanj predajnika tog uređaja.
G/Duki is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2017., 14:26   #129
za radioamaterske uredjaje iskljucivo 50 omski coax nista drugo, ak oces manje gusenje onda nesto bolje od rg-58, to je najjadniji coax pogotovo na visokim frekv.
random101 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2017., 23:25   #130
Quote:
random101 kaže: Pogledaj post
za radioamaterske uredjaje iskljucivo 50 omski coax nista drugo, ak oces manje gusenje onda nesto bolje od rg-58, to je najjadniji coax pogotovo na visokim frekv.
Mozes navesti bolje kabele od RG58? Dali su oni istog profila ili za njih trebaju neki drugaciji prikljuci?
Sergio80 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2019., 01:22   #131
Molim za savjet.Da li postoji uređaj koji bi mi omogučio komunikaciju u izrazito šumovitom i planinskom području ( okolica Kostajnice ).Da pojasnim.Lovac sam i idem u lov sa kolegom i udaljeni smo jedan od drugog oko 2 km zračne linije.Problem je u tome što je cesta kojom smo odvojeni u usjeklini sa visokim drvečem.Signala za mobitel naravno nema.Probao sam motorolu tlk82 ali ništa,samo 500metara. Postoji li uređaj koji bi funkcionirao na toj udaljenosti. Hvala.
antispin is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2019., 12:10   #132
Teško sa UKV uređajima ( >30MHz) jer traže optičku vidljivost a šuma još unosi veće gubitke.
Trebao bi probat sa nekim CB uređajem na 27MHz (koriste kamionđije), ponaša se kao kratkovalni po prostiranju EM polja pošto je to otprilike i granica prema UKV frekvencijama.
Problem je što ima dosta smetnji i antene su dosta duže .
G/Duki is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.08.2019., 13:00   #133
CB / PMR kombinacija

Pozdrav,
da li je nekome poznato da postoji auto izvedba auto stanice koja je u CB / PMR kombinaciji? Drage volje bi izbjegao postavljanje dvije stanice u vozila...
Blade Surfer is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.12.2019., 17:19   #134
Jel ima uopće više kojeg CB-jaša u Zagrebu i okolici.
Hazl is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2019., 21:05   #135
Quote:
Hazl kaže: Pogledaj post
Jel ima uopće više kojeg CB-jaša u Zagrebu i okolici.
Izgleda, na žalost, da nema više CB-jaša. Imao sam davno uređaj koji sam sam napravio, Atom-3. Sada sam poželio kupiti novu stanicu i opet se javiti ali izgleda da to više nama smisla. Prošlo svršeno vrijeme.
__________________
Lijepi pozdrav,
http://dubravko.bogojevic.com
Safir is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2019., 23:34   #136
Quote:
Safir kaže: Pogledaj post
Izgleda, na žalost, da nema više CB-jaša. Imao sam davno uređaj koji sam sam napravio, Atom-3. Sada sam poželio kupiti novu stanicu i opet se javiti ali izgleda da to više nama smisla. Prošlo svršeno vrijeme.
i ja sam davne 1979 god. napravio Atoma 3. Išao u Trst sa starim po kristale i još neke sitnice. ispravan je, ali kao svatko od nas starih CB-jaša imao je barem jednu CB stanicu. Ja ih imam tri i prije par tjedana malo čisto stari ormar i našao ih. GP antenu imam u šupi koja je skinuta prija 12 god. radi sanacije krova. Mislim je vratiti natrag na krov kada ću već raditi novi Ant. sistem za TV.
A što se tiče novih stanica, ima ih dosta. U obje Amerike to nije zamrlo. U Sj. Americi ih ima dosta. Rijetko da ih nema natko sa kamperom. Kamiondžije svaki drugi na dužim turama. Dosta taksista ih ima. Rangeri obavezno.
Ako ništa drugo neka bude na krovu i neka me podsjeća na mlade dane. GP antenu smo napravii pok. stari i ja 1979. opet po nacrtu iz časopisa SAM.
Hazl is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.12.2021., 21:03   #137
Zadnjih par godina po Jadranu gledam poljske automobile... rijetko koji jos ima CB antene na sebi.
Izgleda da je taj hobi ili potreba i kod Poljaka presusila.

Zanima me dal bi sa CB stacionarom i dipol zicanom antenom kojeg bi postavio u poziciju obrnutog V, imao "stalnu" vezu na daljini od 13km. Koristeci SSB sa 20ak w?
Giovanni is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.12.2021., 21:19   #138
Ne , razlog je što se 27MHz nalazi između KV i UKV pa se nekad dešava da signal preskače tu distancu od 13km .
G/Duki is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.12.2021., 21:25   #139
Quote:
G/Duki kaže: Pogledaj post
Ne , razlog je što se 27MHz nalazi između KV i UKV pa se nekad dešava da signal preskače tu distancu od 13km .
A na kojoj frekvenciji je to moguce, da je veza stalna?
Vjerujem na frekvencijama 7 i 14 MHz?
Problem je sto su potrebne ogromne antene i takva radija kostaju preko 700Eura...
Giovanni is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.12.2021., 21:36   #140
Sad mi je pala na pamet jedna ideja.
Prije je lokalni DVD imao svoj repetitor na jednom brdu.
Danas nemaju nit DVD, nit JVP svoj repetiror.
Smije li DVD traziti da za svoje potrebe napravi repetitor?
Sa takvim repetitorom bi se pokrilo ogromno podrucje, a ja se uclanim u DVD itd... i imam stalnu vezu.
Giovanni is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:39.