Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 25.04.2017., 10:27   #121
Trebam pomoć s dodatnim podacima u GFi 2016 pod AOP-om 278-279
Nikak da skužim AOP 278 bruto inv. u dugotrajnu materijalnu imov. - ukupno ,
znači zanima ih vrijednost svega nabavljenog a ne samo ove god. ili
I ako netko zna treba li se u PD-IPO iskazivati račun koji je firma izdala prema direktoru/vlasniku i u koje polje hvala
mala dani is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2017., 13:19   #122
Quote:
suski kaže: Pogledaj post
Koja je najmanja kamata koja se može obračunati na pozajmicu danu od trgovačkog društva fizičkoj osobi i da li postoji razlika ako je ta osoba zaposlenik toga društva i ako nije?
Imao sam isti problem, prekopao sve živo i našao ovo:

Ugovorom o zajmu između poslodavca i zaposlenika mora se ugovoriti kamata od minimalno 3% godišnje. Povoljnija kamata pri odobravanju kredita, dakle niža od 3%, smatra se pogodnošću koju poslodavac omogućuje svojem zaposleniku, pa će razlika između ugovorene niže i stope kamate od 3% godišnje predstavljati primitak u naravi (plaću).

Društvo može odobriti novčanu pozajmicu fizičkim osobama koje nisu njegovi zaposlenici, ali su vlasnici udjela u tom društvu. Pritom je nužno uvažiti slijedeće:
• u slučaju da su vlasnici društva ujedno i zaposlenici tog društva vrijede odredbe koje se odnose na kreditiranje zaposlenika, dakle minimalna kamata je 3% godišnje,
• ako član društva (vlasnik) nije zaposlenik u svom društvu, a pozajmica se daje: beskamatno ili uz kamatu nižu od 3% smatra se skrivenom isplatom dobiti (izuzimanja imovine i korištenja usluga od strane članova trgovačkih društava za privatne potrebe), i po toj osnovi se utvrđuje dohodak od kapitala, a porez se plaća po stopi od 40% (uvećano za eventualni prirez); uz ugovorenu kamatu 3% ili više ugovorena i isplaćena kamata predstavlja primitak od kojeg se utvrđuje dohodak od kapitala, a porez se plaća se po odbitku, po stopi od 40% (uvećano za eventualni prirez), bez priznavanja osobnog odbitka.
Aleksandar Make is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2017., 13:21   #123
Quote:
Nikad spreman kaže: Pogledaj post
Moraš ispuniti podatke i u sheetu Dodatni...
O tome se i radi, ne da mi da upišem te podatke u Dodatnim, javlja mi grešku. Ako nisu upisani pod prihode u grupi ili van nje, onda u dodatnim ne mogu upisati ni po djelatnostima, ni pod prodaju u zemlji.
A radi se o prodaji vlastitih proizvoda i usluga
Aleksandar Make is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2017., 14:14   #124
Molila bi pomoć oko jedne sitnice...

Dakle PD obrazac šaljem preko ePorezne, i isto tako uz njega trebam dostaviti bilancu i RDG u pdf obliku. E sad mene zanima koju točno bilancu i koji RDG, tj. dal mogu iz GFI-POD-a samo to skenirati ili to mora biti baš ispunjena ona bilanca sa stranica PU koju bi trebalo ručno popuniti? Skroz sam se zbunila s tim
__________________
...Trag u beskraju...
vanilla sky is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2017., 14:23   #125
Quote:
vanilla sky kaže: Pogledaj post
Molila bi pomoć oko jedne sitnice...

Dakle PD obrazac šaljem preko ePorezne, i isto tako uz njega trebam dostaviti bilancu i RDG u pdf obliku. E sad mene zanima koju točno bilancu i koji RDG, tj. dal mogu iz GFI-POD-a samo to skenirati ili to mora biti baš ispunjena ona bilanca sa stranica PU koju bi trebalo ručno popuniti? Skroz sam se zbunila s tim
Mozes iz GFI-a poslati
__________________
FORZA MILAN FINO ALLA MORTE!!! - Gennaro Ivan Gattuso
rossonero_Zg is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2017., 16:43   #126
Moze pomoc...molimmmm.... imam situaciju da imam financijski gubitak ali nakon unosenja povecanja stanja zaliha gotovih proizvoda imam financijsku dobit...
I nakon ispinjavanja bilance razlika izmedu pasive i aktive mi je upravo taj iznos.... kako se to treba prikazat u bilanci ili je mozda nesto sasvim drugo greska? Ali iznos mi je bas isti.....
Grrrr.....
ivka123 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2017., 09:32   #127
Samo da provjerim za ovaj PD-IPO nema nikakvih promjena i mora se slati kad i PD?
Nije nista obustavljeno, pomaknuto ili slicno?
may@ is online now  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2017., 09:44   #128
Quote:
may@ kaže: Pogledaj post
Samo da provjerim za ovaj PD-IPO nema nikakvih promjena i mora se slati kad i PD?
Nije nista obustavljeno, pomaknuto ili slicno?
nažalost nije, šalje se...
misty marie is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2017., 09:56   #129
Nazalost, ponadala sam se kad je bilo rijeci o peticijama, ali nemamo srece,..
may@ is online now  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2017., 11:36   #130
Hvala Aleksander.
I ja sam sve pretražila ali nisam uspjela ništa naći.
Znam da je prije bilo 3% ali nisam dugo imala tu situaciju, pa da provjerim.
Sve se stalno mjenje pa da nije i to.
suski is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2017., 15:16   #131
Kako da izračunam udio u kapitalu člana uprave podatak koji traže u PD_ipo obrascu pd podaci I.1, da li se taj podatak uopće mora upisivati?
Kako kompliciraju. Član uprave ne mora ali može imati udio u kapitalu li ja griješim?
Kada dođe kraj godine sve mi se pomješa, i što sam znala više neznam, a nisam sigurna u ništa.
suski is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2017., 17:18   #132
ovo me zbunjuje skroz. dakle po rdgi u gfi, porez na dobit mi ispada oko 2000 kn, ali u PD obrascu imam uvećanje porezne osnovice za reprezentaciju i troškove automobila, što čini porez na dobit drukčiji tj veći od ovog iskazanog u rdgi. U rrifu piše da porez na dobit u rdgi mora biti jednak porezu u rubrici 55 PD obrasca... što i kako sa rdgi napraviti u toj rubrici porez na dobit*?

pomagajte
iva0404 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2017., 17:27   #133
u RDG upises porez iz PD obrasca...
may@ is online now  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2017., 13:44   #134
Da li ste na poziciji 229 obrasca Dodatni podaci stavili obveze prema dobavljačima poziciju 115 iz Bilance?
azh is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2017., 13:54   #135
Prvi put imam ovakvu situaciju pa please pomozite.

Proslu sam godinu zavrsila sa knjigovodstvenim gubitkom od 30000 kn. Međutim imam zbog otpisa zaliha poreznu dobit.

E sad u bilanci i rdg mi je upisan gubitak. Kad sam pokusala ispraviti taj gubitak u rdg nije mi prihvacalo jer nije odgovaralo stavkama bilance.

Sad cu u pd obrascu napraviti ispravak, ali šta s rdg-om? To bi se trebalo poklapati?
Garf is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2017., 15:10   #136
prvi put imam povećanje porezne osnovice na PD, za reprezentaciju... kao razlika prihoda i rashoda imam dobit od 10 000 kn, uvećanje je 7000 kn, zanima me kako računam neto dobit koju ću zadržati? uključuje li ona i minus za ovaj porez koji plaćamo na repezentaciju?

to bi bilo 17000 , porez je 3400, neto dobit bi bila 6600? sa porezne strane sam sve dobro napravila mislim ali jao jao mislim da sam krivo izračunala neto dobit u rdg

nemojte se smijat, učim još uvijek :/
iva0404 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2017., 15:12   #137
Quote:
Garf kaže: Pogledaj post
Prvi put imam ovakvu situaciju pa please pomozite.

Proslu sam godinu zavrsila sa knjigovodstvenim gubitkom od 30000 kn. Međutim imam zbog otpisa zaliha poreznu dobit.

E sad u bilanci i rdg mi je upisan gubitak. Kad sam pokusala ispraviti taj gubitak u rdg nije mi prihvacalo jer nije odgovaralo stavkama bilance.

Sad cu u pd obrascu napraviti ispravak, ali šta s rdg-om? To bi se trebalo poklapati?

ovo se meni dogodilo ali zbog povećanja porezne osnovice, kad sam ubacila sve po PDu više mi bilanca ne valja...!!!!!
iva0404 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2017., 15:17   #138
kako se preko ePorezne uz PD obrazac dostavlja bilanca i RDG?
ne vidim kako se to učita ili kako?
ines.a is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2017., 15:26   #139
Imam pitanje u svezi pretporeza i pdv-a pri obračunu prema naplaćenim naknadama.
Inače kad mi stigne ulazni račun knjižim pretporez na 1400 i u pdv obrazac mi ulazi samo iznos onog pretporeza i pdv-a koji je plaćen. Zatvaranje pdv-a si vršim na kraju svakog mjeseca po predaji obrasca i tako si čistim i konto 1400 i 2400 te prebacujem na 1407 i 2407.
Sad imam pitanje, treba li se iznos onog poreza i pdv-a koji nije plaćen prebacivati na neki drugi konto npr. 1408 ili može i dalje stajati na 1400 ili 2400? hvala
mala dani is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2017., 16:40   #140
Quote:
ines.a kaže: Pogledaj post
kako se preko ePorezne uz PD obrazac dostavlja bilanca i RDG?
ne vidim kako se to učita ili kako?
To ne šalješ prek e porezna, nego preko RGFI.
http://rgfi.fina.hr/IzvjestajiRGFI.web/main/home.jsp
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 06:47.