Natrag   Forum.hr > Društvo > Dijaspora > Emigracija

Emigracija Za sve emigrante i one koji to žele postati

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 04.10.2010., 19:51   #501
Quote:
The Whistler kaže: Pogledaj post
Ajde super, ovo me tješi barem malo. A što je zapravo s tim alkoholom? Kad vidim kako ljudi pišu o njemu, zvuči kao da je najveći luksuz koji si tamo možeš priuštiti, a opet s druge strane, Šveđani su "poznati" po tome da puno piju...
Pa gle, da nema granične kontrole, najpametnija stvar koju možeš utrpati u 20 kg prtljage bi bilo 20 litara loze. To bi ti uvelike uljepšalo financijsku situaciju.
__________________

Unfortunately, in America, babies are not found in cola cans. I asked my mother when I was four and she said they came from eggs laid by rabbis. If you aren't Jewish, they're laid by Catholic nuns. If you're an atheist, they're laid by dirty, lonely prostitutes.
sun.shine is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2010., 20:01   #502
Quote:
The Whistler kaže: Pogledaj post
A što je zapravo s tim alkoholom? Kad vidim kako ljudi pišu o njemu, zvuči kao da je najveći luksuz koji si tamo možeš priuštiti, a opet s druge strane, Šveđani su "poznati" po tome da puno piju...
svedjani u biti piju manje od ostalih ..samo sto ovi ostali to prakticiraju svaki dan..casica za rucak..pa navecer..svedjani piju uglavnom petkom i subotom..i dok piju onda su divlji..dok sve ne popiju..a alkohol je skup pa se prvo napiju kod kuce pa onda samo odrzavaju kolicinu alkohola u krvi.. i kad krenes na neki tulum nosis svoj alkohol.. i kod tebe kad se dolazi isto je tako..s tim ako neko ne popije sve sto je donio..docice ti po alkohol za nekoliko dana...
inace u ovom trenutku po osobi je dozvoljeno unos: 110 litara piva, 10 l alkohola i 20 do 40 l vina ( ovisno o jacini)..
__________________
Izvukla si ciglu
el_mariachi is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2010., 22:28   #503
Ajme majko, a od tuda one priče da svi idu preko granice po alkohol. Nekako mi se uvijek činilo da je to pretjerivanje, očito sam bila u krivu. :P
The Whistler is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2010., 22:35   #504
Quote:
The Whistler kaže: Pogledaj post
Ajme majko, a od tuda one priče da svi idu preko granice po alkohol. Nekako mi se uvijek činilo da je to pretjerivanje, očito sam bila u krivu. :P
Zato na trodnevnom studentskom putovanju u Helsinki, Rigu ili Tallin zapravo bivaš 6-7 sati na spomenutim destinacijama, a ostatak na šanku u brodu.
__________________

Unfortunately, in America, babies are not found in cola cans. I asked my mother when I was four and she said they came from eggs laid by rabbis. If you aren't Jewish, they're laid by Catholic nuns. If you're an atheist, they're laid by dirty, lonely prostitutes.
sun.shine is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.10.2010., 07:24   #505
Quote:
The Whistler kaže: Pogledaj post
Hvala na odgovoru, evo baš mi je sad savjetnica sa Uppsale potvrdila u biti to što si rekao - ako imaju novaca za mene, prime me ovisno o kvalifikacijama.
Što se plaće tiče, meni ne trebaju ne znam kakvi novci budući da sam ovdje navikla itekako skromno živjeti (čitaj - životarenje sa 400kn za dom mjesečno i 100kn tjedno za hranu, nekad i manje, ak stisnem :P). Da imam za stan i hranu, nekad nešto od robe i koju knjigu i meni dobro Al moram ti priznati, ovako kad kažeš više od 2000 eura, čini se i više nego dovoljno ako računam da je stan oko 5000 sek mjesečno (prema onome što sam na ovoj temi pročitala), a 2000 eura bi bilo, koliko, oko 18500 sek? Neto da je i 15000, mislim da bi se snašla. Ovisi, naravno o cijeni hrane, računima i inim stvarima
Plaća ovisi o tome kakvu poziciju dobiješ. Ako Doktorandtjänst, onda je početna oko 2200 eura bruto, 1700-1800 neto i sve beneficije koje radnici imaju. Ako je stipendija, onda je obično znatno manje i bez beneficija, i to je često prilično loše.
JPK is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.10.2010., 11:56   #506
Quote:
sun.shine kaže: Pogledaj post
Zato na trodnevnom studentskom putovanju u Helsinki, Rigu ili Tallin zapravo bivaš 6-7 sati na spomenutim destinacijama, a ostatak na šanku u brodu.
Zaključak svega ovoga što čitam je da je dobra stvar što se nemam naviku opijati svaki vikend...

Ako smijem pitati - to iz iskustva?

Quote:
JPK kaže: Pogledaj post
Plaća ovisi o tome kakvu poziciju dobiješ. Ako Doktorandtjänst, onda je početna oko 2200 eura bruto, 1700-1800 neto i sve beneficije koje radnici imaju. Ako je stipendija, onda je obično znatno manje i bez beneficija, i to je često prilično loše.
Hm, e vidiš, to ne znam. Ono što sam čitala i što mi je savjetnica za studije rekla, konkretno za Uppsalu jer me to sveučilište zanima, je da moram imati ili grant (što se neće desiti jer ga iz RH ne mogu dobiti, a sve što sam za Švedsku našla je razmjena) ili me prime na rad i dobijem nešto što se zove Doctoral Studentship, ali nemam pojma kako oni to prevode, možda i je Doktorandtjänst.

Na Stockholms Uni su mi rekli da moram imati financijski plan uz prijavu, iz čega sam u biti zaključila (ispravno ili ne?) da moram imati grant ili stipendiju i prije nego se prijavim (savjetnik mi je rekao da su mi tako šanse dosta veće), ako je tako, onda mi se nema ni smisla prijavljivati jer mjesto neću dobiti sigurno, realno gledajući, budući da nemam na temelju čega napraviti financijski plan, a persnal wealth se ne računa - njegove riječi (a i da se računa...).
Ali ne kužim ja taj odsjek na StockholmsU, totalno su nepregledni, a koliko sam shvatila, ni ne možeš se prijaviti svake godine, nego samo kad oni objave da ima mjesta. A gdje objavljuju, nemam pojma.

Još moram provjeriti Lund, to ću ovih dana...
The Whistler is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.10.2010., 12:11   #507
Quote:
The Whistler kaže: Pogledaj post
Hm, e vidiš, to ne znam. Ono što sam čitala i što mi je savjetnica za studije rekla, konkretno za Uppsalu jer me to sveučilište zanima, je da moram imati ili grant (što se neće desiti jer ga iz RH ne mogu dobiti, a sve što sam za Švedsku našla je razmjena) ili me prime na rad i dobijem nešto što se zove Doctoral Studentship, ali nemam pojma kako oni to prevode, možda i je Doktorandtjänst.
Da, to je to. Ako se javljaš na oglas za određeno mjesto, onda će onaj tko ga je postavio imati već isplanirano financiranje, koje isto može biti Doktorandtjänst, stipendija, etc. Meni su nedavno ponudili slično mjesto na Sveučilištu u Uppsali, pa znam neke detalje, pitaj na PM ako te zanima.
JPK is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.10.2010., 13:52   #508
O super, javim se s par pitanja kad dođem s posla
Mycket tack!
The Whistler is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.10.2010., 14:52   #509
Quote:
sun.shine kaže: Pogledaj post
Zamajkunebožju!

Ja sam uvijek tvrdila da je njemački najružniji jezik. Dok nisam počela sa švedskim.
Pokušavam shvatiti, ali mora da je njemački preduboko ostavio ožiljke u meni. Švedski je daleko "pjevniji" jezik, barem se ljepše osjećam dok švedski pričam nego...ok, njemački jednostavno ne podnosim
Elysium is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.10.2010., 14:55   #510
el mariachi, ti si iz Stockholma ili? ne mislim rodom, već boravkom..
Unatrag već neko izvjesno vrijeme, shvatih kako imam jednog jedinog hrvata prijatelja ovdje (ne ubrajajući neka poznanstva iz ambasade), a i s tim jednim se vidim jednom u kvartalu.
Zapravo, strašno kad bolje pomislim
Elysium is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.10.2010., 14:59   #511
Quote:
Studentica kaže: Pogledaj post
Mene zanima da li ima lijecnika koji su iz hrv otisli u svedsku i da li je to moguce?
jesi ti više postala liječnica?
Elysium is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2010., 00:41   #512
Quote:
Sebastion kaže: Pogledaj post
Ali cak i uz savrsen svedski, rezerviranost uvijek postoji - sto nikako ne znaci da na taj nacin zelim iskazati nezainteresiranost i `hladnocu`. A i sto vam uopce ta `hladnoca` znaci?
Hladnoca? pa takva kao i sto imas i kod nekih ljudi kod nas, jako su ljubazni i umiljati a zapro je to sve lazno pa kada si s nekim u intimnijem odnosu onda mi je to koma. jednostavno ne sviđa mi se to. jer ja nisam takva.


Quote:
Bolji od tebe kaže: Pogledaj post
opet zavisi, pijani fjortisi će ti se obratiti,neće biti stuck up
pa da u tome i je problem navale na tebe i oni fakat trce za zenama ali sto ce ti takav kad je sve to lazno. mislim moje je iskustvo bilo takvo.


Quote:
ishamael kaže: Pogledaj post
ma svedjanke treba pomnoziti sa nulom. po meni je to jedan od najvecih mitova i marketinga, posebno taj njihov izgled. Prosjek JEST visok, ali onih bombasticnih bas i nema. covjece, kad se prosetas Ilicom u svibnju, kad onako malo zaprzi...pa kad te zapljusnu dekoltei i parfemi, a tebi ocnjaci porastu: nikad nista slicno nisam dozivio u toj Svedskoj, zemlji sa najljepsim zenama na svijetu (my ass)

I onda imas ovako ponasanje kao u videu

sveđani kazu kako su hrvatice puno ljepse od sveđanka i da je tamo koma. ne samo hrvatice nego i mnoge druge zene.

Zadnje uređivanje beautifullcat : 09.10.2010. at 00:51.
beautifullcat is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2010., 12:51   #513
Pozdrav

Imam jedno pitanjce, za koje nisam najsigurnija je li mu mjesto ovdje, ali vrijedi pokušati, jel

Zna li tko od vas je li nekom strancu koji je došao živjeti u Švedsku na neko vrijeme radi obrazovanja i ima dozvolu boravka potrebna viza nekakva za posjet Hrvatskoj? Znam samo da može bez ičega ići u zemlje koje su potpisale Schengenski sporazum, ali kako Hrvatska nije u tome, gdje smo mi po tom pitanju? Na stranici MVP-a piše kako ovima iz Švedske nije ništa potrebno, ali ne znam tretira li se njega kao da je otamo ili mu "vrijede pravila" matične države?
__________________
Sometimes, the best answer is a more interesting question.
Terry Pratchett
Keenado is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2010., 18:15   #514
Quote:
Keenado kaže: Pogledaj post
Pozdrav

Imam jedno pitanjce, za koje nisam najsigurnija je li mu mjesto ovdje, ali vrijedi pokušati, jel

Zna li tko od vas je li nekom strancu koji je došao živjeti u Švedsku na neko vrijeme radi obrazovanja i ima dozvolu boravka potrebna viza nekakva za posjet Hrvatskoj? Znam samo da može bez ičega ići u zemlje koje su potpisale Schengenski sporazum, ali kako Hrvatska nije u tome, gdje smo mi po tom pitanju? Na stranici MVP-a piše kako ovima iz Švedske nije ništa potrebno, ali ne znam tretira li se njega kao da je otamo ili mu "vrijede pravila" matične države?
A da napišeš čiju putovnicu ima taj stranac?
__________________

Unfortunately, in America, babies are not found in cola cans. I asked my mother when I was four and she said they came from eggs laid by rabbis. If you aren't Jewish, they're laid by Catholic nuns. If you're an atheist, they're laid by dirty, lonely prostitutes.
sun.shine is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2010., 18:31   #515
Quote:
sun.shine kaže: Pogledaj post
A da napišeš čiju putovnicu ima taj stranac?
Pakistansku. Otamo bi mu trebali raznorazni dokumenti, ali me zanimalo postoji li ikakva razlika s obzirom na to da se mjesto boravka promijenilo, jer recimo po ovim zemljama koje su potpisale Schengenski sporazum smije ići kako god hoće.
__________________
Sometimes, the best answer is a more interesting question.
Terry Pratchett
Keenado is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2010., 18:45   #516
Quote:
Keenado kaže: Pogledaj post
Pakistansku. Otamo bi mu trebali raznorazni dokumenti, ali me zanimalo postoji li ikakva razlika s obzirom na to da se mjesto boravka promijenilo, jer recimo po ovim zemljama koje su potpisale Schengenski sporazum smije ići kako god hoće.
Ako ima samo studentsku boravišnu, to mu ništa ne vrijedi.
__________________

Unfortunately, in America, babies are not found in cola cans. I asked my mother when I was four and she said they came from eggs laid by rabbis. If you aren't Jewish, they're laid by Catholic nuns. If you're an atheist, they're laid by dirty, lonely prostitutes.
sun.shine is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.10.2010., 09:11   #517
Quote:
Elysium kaže: Pogledaj post
el mariachi, ti si iz Stockholma ili? ne mislim rodom, već boravkom..
Unatrag već neko izvjesno vrijeme, shvatih kako imam jednog jedinog hrvata prijatelja ovdje (ne ubrajajući neka poznanstva iz ambasade), a i s tim jednim se vidim jednom u kvartalu.
Zapravo, strašno kad bolje pomislim
eh..tek sad vidjeh ovaj post.. ne nisam ..niti rodom niti boravkom... ali volim doci u stockholm mada je kao predivna zenska lijepo sredjena i dotjerana ali hladna...
u ZG-u zivi izvjestni gosn. M Hrupelj koji je svojevremeno radio u hr veleposlanstvu u stockholmu i koji je "gore" prevodio sve na svedski.. on stoji iza hr-sve rjecnika...
inace svedska je ( ako se ne varam) bila nekako podjeljena prije izmedju hrvata i srba..hrvati su uglavnom bili oko GTG-a.. no sada zbilja nemam pojma kako je to razbacano
nego evo preksinoc sam dogledao zadnja dva filma iz trilogije stiega larssona opet se diveci svedjanima kako mogu napisati toliko krimi knjiga koje se prodaju po europi "kao halva" a godisnje nemaju toliko ubojstava koliko ih opisu
keenado: znas svi mi mozemo tumaciti to na ovaj ili na onaj nacin...ja uopce ne znam je li pakistanci trebaju vizu za ulazak u RH..pretpostavljam da da.. ali znam da je bilo problema sa nekim osobama koje su imale vizu iz neke lijeve zemlje u EU a neke drzave iz Sengena ih nisu htjele propustiti preko svoje granice ( konkretno GB)..
zato najbolje i najsigurnije je da se ta osoba obrati direktno hr veleposlanstvu ( ili konzulatu) u svedskoj i dobice tocan i siguran odgovor
__________________
Izvukla si ciglu

Zadnje uređivanje el_mariachi : 10.10.2010. at 09:16.
el_mariachi is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.10.2010., 15:04   #518
Quote:
el_mariachi kaže: Pogledaj post
keenado: znas svi mi mozemo tumaciti to na ovaj ili na onaj nacin...ja uopce ne znam je li pakistanci trebaju vizu za ulazak u RH..pretpostavljam da da.. ali znam da je bilo problema sa nekim osobama koje su imale vizu iz neke lijeve zemlje u EU a neke drzave iz Sengena ih nisu htjele propustiti preko svoje granice ( konkretno GB)..
zato najbolje i najsigurnije je da se ta osoba obrati direktno hr veleposlanstvu ( ili konzulatu) u svedskoj i dobice tocan i siguran odgovor
Kako god bilo, ako ima studentsku boravišnu, ući će po pakistanskim, a ne švedskim pravilima.
__________________

Unfortunately, in America, babies are not found in cola cans. I asked my mother when I was four and she said they came from eggs laid by rabbis. If you aren't Jewish, they're laid by Catholic nuns. If you're an atheist, they're laid by dirty, lonely prostitutes.
sun.shine is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.10.2010., 21:26   #519
Ej raja, neznam gdje bi na forumu pito o savjetima kako da iz švedske doselim nazad u hrvatsku, naprimjer jeli to vrjedno?

Privlaćime hrvatska nekako izgleda je lakši život, radi se isto ko i ovde, zarađiva manje, ali zato nemoras potrošit sve svake godine samo da uhvatiš negdje malo sunca.
tricksterr is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.10.2010., 21:28   #520
Quote:
beautifullcat kaže: Pogledaj post
sveđani kazu kako su hrvatice puno ljepse od sveđanka i da je tamo koma. ne samo hrvatice nego i mnoge druge zene.
tricksterr is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 09:56.