Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Dionice

Dionice Ne zaboravi na stop-loss

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 10.06.2009., 11:10   #61
Doktore, ne mogu ga nikako naći....možda popodne....ali tako ti je...

evo nešto slično



p.s.naravno da sam vidjela tvoj graf, Shefe.
upravo je riječ o "zadanom" ponašanju, samo sam to htjela naglasiti.

evo link, za velike

http://dshort.com/charts/unemploymen...1948-large.gif
__________________
short circuit

Zadnje uređivanje rubylee : 10.06.2009. at 11:33.
rubylee is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.06.2009., 11:23   #62


Jako dobar graf!
ako imaš link na full-size sliku, daj ga molim te stavi u post da možemo vidjeti kristalno čisto i mi s većim monitorima
__________________
Bottom/top is the place where you change your mind only to find you were right before.
shef Sale is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.06.2009., 11:25   #63
Evo će nas Ameri stić u broju nezaposlenih.
__________________
"When investing", "Timing" is everything. - Fred McAllen
ceha is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.06.2009., 12:03   #64
evo još jednog zanimljivog prikaza 1982.

na grafu se lijepo vidi da su prvo dno dotaknuli u 9mjesecu( mi u 11.) ,drugo kao i mi u 3.mj...uzdigli se.....i ponovo dole u 9. mjesecu...
.
slično? da li nas to čeka? .... vrlo vjerojatno


http://dshort.com/charts/bear-recove...80-82-recovery
__________________
short circuit
rubylee is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.06.2009., 10:22   #65
Čovječe, ovo je postala lutrija otvoriti forum.

Ruby, linkovi su zakon!

Što se tiče ovog grafa S&P i nezaposlenost.. Teško je točno odrediti u koliko vremena se razlikuju vrhovi nezaposlenosti i dna na burzama (jer je dugogodišnji prikaz), ali mislim da se radi o nekakvih 2 mjeseca (znači burza bude na dnu 2 mjeseca prije kulminacije nezaposlenosti).
I tako već godinama isti obrazac!

Ako će i dalje biti tako (a to je vrlo vjerojatno) to nas opet dovodi do zaključka da nam ipak slijedi još jedan jači val na dolje (jer su uistinu male šanse da je nezaposlenost već sad na vrhuncu). Drugim riječima, bull još nije počeo.
Iako, treba naglasiti da taj val ne mora nužno ići ispod prethodnog dna (666 kod S&P), odnosno da je apsolutno dno ipak dosegnuto.
__________________
"Ovo je mišljenje, a ne savje(s)t" ®Zaf
G. House is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.06.2009., 10:58   #66
Quote:
G. House kaže: Pogledaj post
Teško je točno odrediti u koliko vremena se razlikuju vrhovi nezaposlenosti i dna na burzama (jer je dugogodišnji prikaz), ali mislim da se radi o nekakvih 2 mjeseca (znači burza bude na dnu 2 mjeseca prije kulminacije nezaposlenosti).
I tako već godinama isti obrazac!
Imaš pravo, 82.god se ipak radilo o 2mj. (oko1.9.dno tržišta, peak nezaposlenosti 1.11.)(malo sam pomiješala kvartale oporavka GDPa i ovog ostalog )
Iako nije pravilo, 90tih je peak bio i godinu i po nakon dna, ali mislim da je za nas ipak zanimljivija 82.

Naravno nisam tehničar, ali prateći razmišljanja i moje mišljenje je da sljedeće dno(ako ga bude) bi max, moglo ići do 800 (S&P500)
__________________
short circuit
rubylee is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2009., 09:38   #67
Prvo krećem s dugoročnom prognozom.

Evo (ponovno) zašto mislim da ćemo opet ići vrlo nisko (blizu zadnjeg dna):






Kad se ovakve stvari pojave na sva 3 glavna oscilatora, šanse su vrlo male da neće biti još jednog većeg pada.
Ali ponavljam (po ko zna koji put) - divergencije nagovještavaju pad/rast, ali ne kažu točno kad kreće. To znači da možda neće odmah sad otići u ponor (iako mi se čini da grafovi baš tako nešto sugeriraju, alo to je samo moje mišljenje), ali bi u dogledno vrijeme sigurno trebalo.
__________________
"Ovo je mišljenje, a ne savje(s)t" ®Zaf
G. House is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2009., 10:16   #68
Nije baš dugoročna prognoza (već prije nešto između između srednjoročne i kratkoročne), ali evo ipak ovdje:



Vrlo ljepo izgleda. Sve je odlično, čak i volumen fantastičan (čak i pojačan volumen na proboju).
Mali je problem samo što desno rame nije baš u srazmjeru, bilo bi bolje da je malo veći, ali mislim da mu je to gotovo zanemariv nedostatak.

IMHO, vrlo velika vjerojatnost za realizaciju targeta.
__________________
"Ovo je mišljenje, a ne savje(s)t" ®Zaf
G. House is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2009., 12:32   #69
H&S i na DLKV



Ovaj također gotovo savršen, volumeni (što je jako bitno) savršeno odgovaraju.
Target je prilično nisko.

Također velika vjerojatnost da se dostigne target kad ovako dobro izgleda.

EDIT - Malo me zanilo, cijelo vrijeme sam promatrao crobex pa sam ostao na bodovima - trebalo je pisati kuna.
__________________
"Ovo je mišljenje, a ne savje(s)t" ®Zaf
G. House is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2009., 13:24   #70
A evo sad i mene s par grafova
Radio sam malu analizu prethodnih zbivanja, pošto predvidjeti što bi se točno moglo dogoditi nije baš lako, ali zato uočavanje nekih proteklih formacija i sličnih situacija može biti korisno za buduće trgovanje:

Najprije 2godišnji Čobi (unatrag), s RSIjem (jtrader dopušta samo jedan indikator, ali su mi njegovi grafovi puno ljepši:



A ovdje je i slika pune veličine.

Na RSI sam crvenom linijom označio vrijednost 50. To je srednja vrijednost, i prelazak (s potvrdom ili bez nje) preko nje u gornje područje signalizira trend rasta, dok pad ispod nje (s potvrdom ili bez nje) signalizira bearish trend.
Sa zelenom linijom označio sam vrijednosti pojedinih vrhova (uz datume na grafu).
S plavom sam linijom označio trenutak kad je RSI u silaznom trendu dotaknuo vrijednost 50.

Ono što se može uočiti iz grafa (barem se meni tako čini ) je sljedeće:

- vrijednost RSI na dan 2.6.2009. je bila apsolutno najveća u ovom razdoblju, veća čak i u trenutku najveće vrijednosti čobija - 15.10.2007.
- u trenutku križanja RSI s linijom 50 u 2 se navrata - 2007. i sad kad je pao Sanader - ponovila vrlo slična situacija, velika crvena svijeća, a Čobi je u oba trenutka već bio u silaznoj putanju prema donjem bollingeru.

Na drugom grafu (sljedeći post) još ću potvrditi moje mišljenje (s grafom SPX-a), ali reći ću ga i ovdje:

Gledajući analogije (a i uvažavajući ne samo ono što sam mjesecima već i sam govorio, nego i situaciju kako se razvija - ne samo u nas, već i vani - kriza definitivno nije gotova), mislim da trenutna situacija ne odgovara stanju od 5/2008, već puno prije stanju iz 10/2007.

Ono što bi iz toga moglo (ali NE BI MORALO) slijediti - a potvrdit ću to i sa sljedećim grafom - je doista vrlo slična situacija kao i krajem 2007.

Ako bismo išli po analogiji ili vrlo slično, Čobi bi trebao pasti na nekih - ugrubo - 1500 bodova, zatim bi uslijedio porast do možda nekih 2000 bodova, a zatim bi nam slijedilo ne samo testiranje prošlog dna iz 3/2009 (1240 bodova) već i kreiranje novog dna...
__________________
Bottom/top is the place where you change your mind only to find you were right before.
shef Sale is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2009., 14:53   #71
Shefe :klap:, napokon

Iako mislim da se ne može prognozirati samo na osnovu RSI-ja. Bar da uzmeš kombinaciju RSI, SS i MACD, pa pogledaš trenutke promjene trenda, mislim da su jedino oni relevantni. Ali možda i može

A di je drugi graf?
bilokoje is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2009., 16:14   #72
Idemo dalje
Potrajalo je jer sam proučavao nešto što će biti u trećem grafu.

Dakle: SPX (2000-2009)



I, naravno, slika pune veličine.

Malo sam se zeznuo u prošlom postu, ovo neće dokazati ponavljanje 2007., već ponavljanje recesije 2000-2003.
Do sada su (koliko pamtim) neki sramežljivo već ukazivali na to, no meni se iz ovog grafa čini da će se ponoviti vrlo slična situacija.

Ono što se iz aviona već vidi je (ako se stvari budu odvijale slično tome) da nam sljeduje novo dno.

Označio sam situaciju u kojoj se sad nalazimo i vrlo sličnu situaciju krajem 2001. godine.
Indikatori su u gotovo identičnom položaju (i RSI, i SS i MACD), a i tjedni SPX izgleda skoro pa pljunuto isto.
Čak su i SMA linije (20 i 50) u vrlo sličnom položaju, 20 slrenula prema gore, a 50 u slobodnom padu.
Gledajući samo ovu recesiju (i SMA linije na grafu), čovjek bi mogao zaključiti da uskoro slijedi oporavak, no mislim da je situacija upravo suprotna.

Povukao sam i dvije linije trenda, koliko se to može precizno u FreeStockCharts i na ovoj zadnjoj sam nacrtao crvenu liniju (oko 550 bodova) na otprilike sličnoj vremenskoj udaljenosti koja je bila potrebna 2001-2002. godine:

23.3.2001. - 21.9.2001. - 26.7.2002.

21.11.2008. - 6.3.2009. - 9. 2009.

Najniže vrijednosti su u tom razdoblju bile:

1081 - 944/close 973/ - 775

741 - 666/close 683/ - oko 550

Ovo boldano je, naravno, moja slobodna procjena, sljedeći analogiju prema razdoblju 2001/2002.
To ni u kom slučaju ne znači da mora (i da će) biti tako, ali eto...

Ovaj graf bi - analogno - trebao biti dokaz da ovo nije bio nikakav P2, nego i dalje P1 (po EWT-u), i to da smo upravo pri kraju (slijedi još jedan pokušaj proboja prema gore valjda u drugoj polovici ovog mjeseca) i to 4. val njegov.

Analogno tome, dalje - a i vrlo logično - nakon postizanja "dna" trebala bi uslijediti njegova potvrda (tj. dvostruko dno - iako je 2002. bilo čak i trostruko), koja bi tek tada vjerojatno trebala pokazati da smo dno postigli...

To bi se - analogno - trebalo dogoditi negdje u 10. 2009., a to bi se čak i moglo poklopiti s prognozama da bi recesija trebala prijeći u lagani oporavak u prvoj polovici sljedeće godine (ako burza reagira pola godine ranije, to bi otprilike moglo biti to).

Ovo je, naravno, analiza prema Amerima.
Naš Čobi u tom razdoblju (2000-2003) nikako nije usporediv s ostatkom svijeta...
Što će se kod nas događati u drugoj polovici ove godine veliko je pitanje, ali nadajmo se da neće biti gore od ovoga.

Po tome bi Čobi mogao na oko 1000 bodova (vjerojatno ne i niže), i čak bi se i ova moja "analogna prognoza" i target 1000 (666:550 je cca 1240:1000) poklopio s tim targetom od nekih drugih dan još davno prije.
Živi bili pa vidjeli...
__________________
Bottom/top is the place where you change your mind only to find you were right before.

Zadnje uređivanje shef Sale : 05.07.2009. at 16:22.
shef Sale is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2009., 16:30   #73
Dakle, još ovo:



I slika pune veličine.

Eksperimentirajući s fan-time - htjedoh naime vidjeti da li postoji veza up-down peakova 2000-2003 s fan-time skalom te vidjeti ikakvu vezu s up-down peakovima 2007-2009 - uočio sam zanimljivu vezu fan-time skala s (gotovo svim!) peakovima Slow Stochastica

Slučajnost ili ne, ali zgodno je, pa stavih...
__________________
Bottom/top is the place where you change your mind only to find you were right before.
shef Sale is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.07.2009., 09:44   #74
Dugo nisam ništa pisao (vrijeme, novac, sentiment ), ali ovo je potencijalno jako dobra i zanimljiva stvar:

Hang Seng tjedni graf




Ichimoku Kinko Hyo
Koga zanima više o tome:
http://www.kumotrader.com/ichimoku_w...itle=Main_Page

Radi se o jednoj staroj japanskoj tehnici još iz 17. stoljeća, razvijenoj na burzi riže. Ima više crta i linija, koje u korelaciji s cijenama daju signale (buy, sell) i trendove).

Najuočljiviji je Kumo oblak (smeđe područje) koje ograničavaju 2 crte - žuta (Senkou Span A) i siva (Senkou Span B).
Križanje A s B odozdo (i preokret linija) je bullish signal, obratno bearish.
Kad cijena padne ispod Kumo oblaka je bearish, prođe preko njega - bullish.

Kako se kod Span A i B (odnosno rezultata - Kumo oblaka) radi o 26 tjednom pomičnom prosjeku koji se crta UNAPRIJED (kao što vidite na 2009 dijelu), s Ichimokuom imamo "pogled u budućnost".

inače, 26 tjedana je, koliko ono...pola godine,zar ne?

Ono što se iz Čang Šlangovog pogleda u budućnost vidi je to da su se s jučerašnjim trgovanjem Span A i Span B bullish prekrižili (u budućnosti, ali rezultat jučerašnjeg prelaska 19.000 bodova), a cijena je počela i završila iznad Kumo oblaka.

Ako usporedimo stvar sa stanjem u kolovozu 2003....uočavate li sličnost???
Inače, ovakva se situacija (konstelacija) od onda do sada nije ponovila.

Želi li nam Hang Seng nešto poručiti?
(Na Šangaju je isto tako, kod Amera je Nasdaq blizu proboja iz oblaka, ali Kumo oblak ima još više tjedana do presjeka, osim u slučaju velikog skoka ubrzo).

Sad mi je nekako jasnija Freeva znatiželja za Čang Šlang, iako se pitam da li je on mislio baš na to
__________________
Bottom/top is the place where you change your mind only to find you were right before.
shef Sale is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.07.2009., 10:26   #75
Quote:
shef Sale kaže: Pogledaj post
Sad mi je nekako jasnija Freeva znatiželja za Čang Šlang, iako se pitam da li je on mislio baš na to
Na te oblake jing-jang nisam milsio niti znao da postoje.
No, Čang Šlang je majka! - ja sam duboko zainteresiran za njega.
Zašto ON!!!??
Zato jer će Kinezi tek postati najveći kozumeri na svijetu i njihova privredna/gospodarska kretanja će postati smjernica za dalje. A i imaju najviše cash-a.
S&P, DAX; FTSE i ostali će biti pomoćni kotačići.
Ne možda sada ali ubrzo.
Ali ovo je samo moje mišljenje.
Ni nemojte reći da Vas nisam upozorio.

I da, drago mi je tvoje izlaganje!
__________________
No Pasarán!

Drastične situacije, zahtijevaju drastične mjere!
freelancer is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.07.2009., 22:37   #76
Jao majko, onaj Amibroker je za pozvizdit.
Te nema Ichimoku, te traži skripte po netu, te importiraj, te onda skidaj s bloomberga daily podatke za čobija.

Uglavnom, evo tjednog čobija u Ichimoku okruženju, u ružnom pogledu amibrokera:



Za usporedbu (istovjetnosti), nasdaq po istom principu:



Ovdje se vidi - za razliku od Hang Senga koji je izašao i Nasdaqa koji je na putu da je Čobi zaglavio

Samo je najviša svijeća početka lipnja malo zašla u kumo oblak, a sad smo još ispod njega.
Pred nama je jako dalek put, i osobno sam, gledajući ovaj graf, postao skeptičan.

Naravno, ne znači da se možda uskoro nećemo ugodno iznenaditi, ali sve ovo oko nas, još i ove današnje vijesti uopće ne bude optimizam.

P.S. Amibroker ne crta 26tjednu "budućnost" pa ne znamo u kakvom su omjeru Span A i B linije, nažalost.
Isto tako, ne treba smetnuti s uma ni to da su DAX i S&P tek ušli u kumo oblak, a DJ i FTSE još ga nisu ni dotaknuli.
Gledajući s te strane, možda stvar nije tako grozna kako se na prvi pogled čini.

Ali da smo u usporedbi s Azijatima daleko, jesmo.
U svakom slučaju, interesantan pogled na stvari, taj ichimoku.
__________________
Bottom/top is the place where you change your mind only to find you were right before.

Zadnje uređivanje shef Sale : 21.07.2009. at 22:43.
shef Sale is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2009., 16:12   #77
Evo me opet na ovom topicu nakon duljeg vremena, ovaj put s optimisticnijim pogledom na situaciju.
Iako, naravno, nitko ne moze znati sto ce biti za par mjeseci (recimo da je ova recesija/financijska kriza poprilicno drukcija od ostalih recesija [stavimo sad na stranu razne teorije zavjere ], trenutno odvijanje situacije izgleda po meni optimisticno.

Dakle, krenimo na grafove SPX-a u navedenim razdobljima:

1) recesija 1973-1974 i oporavak:




2) recesija 2000-2003 i oporavak:




3) recesija 2000-2003 i oporavak:



---------------------

Na ovim mjesečnim grafovima su označeni retracementi pada od vrha do dna, zatim BB i srednji bollinger, te EMA 13, 34 i 55 linije.
Od indikatora su korišteni MACD histogrami (standardni 12,26,9 i dugoročniji 21,55,8), Slow Stochastic 14,3,3 te Wiliams 14.

[Ovaj MACD 21,55,8 je zanimljiva stvarčica jer npr. u padu od 10/2007 do 3/2009 nijednom nije dao "lažni buy signal", što je 12,26,9 dao u vremenu 5/2008]

Kao što se iz gornjih grafova može vidjeti, nekako mi je trenutna situacija najsličnija oporavku 1975. godine.
Iako je razlog krize, naravno, bio drukčiji, no svejedno.

Ono što je identično i zanimljivo je vidjeti jest:
a) SPX je u ovom mjesecu zasad prešao 38,2% retracementa
b) nalazi se između EMA13 (koja je već koji mjesec okrenula uzlazno) i srednjeg bollingera
c) MACD histogram 12,26,9 je pozitivan, a 21,55,8 je i dalje u uzlaznoj putanji i kreće se prema 0.
d) SS se nalazi na vrijednosti 52 (prešao je dakle 50, i u uzlaznoj je putanji već par mjeseci)
e) Williams je također uzlazan već par mjeseci, trenotno oko -41

Ono što bi bilo logično očekivati je da bi SPX *trebao* doći do srednjeg bollingera ovaj ili sljedeći mjesec (trenutno oko 1066), a što će dalje biti, vidjet ćemo.

Dok vani i dalje svako malo dežurni katastrofičari zazivaju pad, da je vrh P2 bio na 1039 (pa je krajem ovog tjedna spx i to prešišao), vide "bearish rising wedge" koja se svako malo raspada pa opet raste, indeksi rade svoje.

Trenutno je SPX od 666 porastao oko 56% što se nekima čini puno i previše, no treba reći da je 1975. od dna porastao 78% (druga polovica 1976.) dok nije okrenuo u godinu dana pada što se lijepo vidi na slici.

Danas bi tih 78% bilo otprilike 1160 bodova, što bi se - indikativno - zanimljivo poklapalo s 50% retracementa od pada na 666 bodova.

U svakom slučaju bit će zanimljivo sljedećih dana, tjedana i mjeseci, ali da je vrijeme za dugoročno ulaganje - barem u nekim segmentima - već počelo, mislim da jest.
Samo treba odabrati zanimljive dionice, a nije da ih nema...
__________________
Bottom/top is the place where you change your mind only to find you were right before.

Zadnje uređivanje shef Sale : 13.09.2009. at 17:17.
shef Sale is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2009., 16:18   #78
Eh, da... ono što izdvaja 74 naspram 00 u odnosu na trenutno stanje je strmina pada te (sukladno tome) odnos EMA linija.
Ne znamo, nažalost, kakva je bila klima 1975 godine da bismo mogli usporediti ovo danas, da li su se i onda pitali da li je moguće da će toliko narasti, ali je u svakom slučaju zanimljivo da je onda SPX "od šuba" odradio preko 55% retracementa prije veće korekcije.

Šteta što nažalost nemamo ondašnjih novina na raspolaganju, osim ove naslovnice NY timesa pred Božić 1974. godine (dakle kad su se burze već počele oporavljati).
Nema tu nekih velikih vijesti osim one u sredini oko "Božićnog šopinga", ali je zanimljiva:
http://www.nytimes.com/packages/pdf/...1222_hersh.pdf
__________________
Bottom/top is the place where you change your mind only to find you were right before.
shef Sale is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2009., 17:07   #79
A evo i usporedbe s Čobijem - gdje smo sad:



Dakle, od ATH do lowa 3/2009, trenutno smo odradili cca 20+% retracementa, još nismo ni 23,6%
Ako uspoređujemo sa stanjem vani, do 38% ili 2850 bodova, imamo još ohoho za odraditi.
To zvuči prilično nerealno iz ove perspektive, ali ne i nemoguće.

Naše tržište je oduvijek bilo iracionalno, kako u rastu, tako i u padu, pa je sve moguće.
To i Nenad Bakić na svom blogu potvrđuje od ovog proljeća, nedavno je pisao o Čobiju 2500-3000 (ovih 38% retracementa na 2800 baš paše - on veli da TA uopće ne proučava), a vidim da je jučer pisao i novi post na tu temu...

Će da vidimo
__________________
Bottom/top is the place where you change your mind only to find you were right before.
shef Sale is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2009., 17:52   #80
shefe svaka čast na ovim grafovima i objašnjenjima.u zadnje vrijeme ih je jako malo ili čak nimalo.
ne znam da li si šta proučavao "ovu" ingricu.ona je na jedan način fenomen među dionicama.netko ju već mjesecima koči njima znanih razloga.imam osjećaj da bi mogla idućih dana "eksplodirati" čak i bez alžira,a ko još i alžir uleti samo nebo joj je granica.
imaš li kakvu viziju za nju u nadolazećem razdoblju.neki se nadaju do 70-75 kn,ali mislim da bi mogla i na tri cifre još ove godine.
trenutno je imam 300 komada,ali razmišljam da podebljam.
šta nam bolingeri,fiboi,rsi,macd i drugi indikatori kažu za ingricu.
oktavia007 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 03:06.