Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 16.11.2014., 15:23   #981
Vijuge i eventualne deformacije tankog crijeva. Kolonoskopija moze samo debelo obaviti. Znamo koliko ima tankog crijeva koje nikako nemozemo vidjeti (osim endoskopskom kapsulom)
__________________
.I. .II.
yucatan is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.11.2014., 17:01   #982
ah da, ja sam kolitična pa zaboravim na tanko
__________________
dinamo
Angry Bird. is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.11.2014., 21:50   #983
Mah, kužim te

Još da napomenem (jer sam ranije zaboravio) možda je liječnik pod "snimanje" mislio na irigografiju. [SLIKA OBRISANA]
Eeeee, kolonoskopija je kamilica za tu torturu. Kao da su je smislili inkvizitori.
__________________
.I. .II.
yucatan is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.11.2014., 21:58   #984
šališ se?
__________________
dinamo

Zadnje uređivanje Angry Bird. : 16.11.2014. at 22:32.
Angry Bird. is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.11.2014., 22:27   #985
Nažalost sam prokleto ozbiljan.
Radio sam je davno, vrlo neugodno iskustvo.
Vjerojatno i iz razloga jer je bio visoki stupanj stenoze na dijelu crijeva, a grčevi su bili svakodnevna pojava. Na to mi je irigografija sjela kao "šaka u oko".

Emotikon je u skladu sa osjećajem koji je povezan sa tim pregledom

Ne kažem da je kolonoskopija ugodna. Nekoliko puta sam je obavio bez pardona (išao na kavu odmah nakon u grad).
A potom... predposljednji puta su morali odustati na pola jer nisam mogao izdržati bolove. Obavio je do kraja idući puta sa sedacijom. Priraslice su napravile svoje, ali irigo... hm, neznam zašto to uopće više rade uz moderne endoskope.
__________________
.I. .II.
yucatan is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.11.2014., 22:35   #986
editirala sam svoj gornji post da ne plašim ljude koji još nisu probali

i ja sam prvih nekoliko puta (dok je upala bila ograničena na sasvim mali i sasvim donji dio crijeva) bolno ali bez neke drame odradila kolonoskopiju. zadnji put, s upaljenih 35cm, bilo je... pa, onako kako sam opisala u obrisanom dijelu gornjeg posta
hoću reći, očito je bol povezana s upalom.

ali zaista, kako to da ne postoje manje agresivni načini već?
__________________
dinamo
Angry Bird. is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.11.2014., 22:53   #987
Jesu li vas znała boliti i zigati crijeva jos par dana nakon kolonoskopije?
kismo is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.11.2014., 23:41   #988
Irigografija

Quote:
84737 kaže: Pogledaj post
hm, neznam zašto to uopće više rade uz moderne endoskope.
Jer se primjenjuje onda kada se zbog maligne ili postupalne stenoze debelog crijeva ne mogu prikazati oralni dijelovi debelog crijeva,
ili nije moguce uciniti potpunu kolonoskopiju zbog perikolitickih priraslica i onda se na taj nacin dobro mogu vidjeti divertikli debelog crijeva

Irigografija, adekvatno izvedena ima osjetljivost 85-95% za otkrivanje polipa debelog crijeva, naravno da moze biti lazno pozitivna ako je bolesnik lose pripremljen (ima stolice u lumenu crijeva)
fluffy16 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.11.2014., 23:56   #989
Quote:
Angry Bird kaže: Pogledaj post
editirala sam svoj gornji post da ne plašim ljude koji još nisu probali

Velim ja - kamilica je kolonoskopija.
Zapravo, kad sam bio mali mislio sam da je vađenje krvi iz prsta nacistička rabota. Potom mi je malo bolniji pregled bio ipak gori pa sam misli o nacizmu preselio na njega.
I tako, kroz život kako probaš nešto gore, ono prijašnje ti ispada sasvim "pristojno".
Sve internističke pretrage su manje više neugodne. Tu ne ubrajamo ultrazvuk i ostale "stetoskopske" preglede


Quote:
ali zaista, kako to da ne postoje manje agresivni načini već?
Endoskopska kapsula je bespredmetno nalakši način, no...
Nemožeš je kontrolirati (okrenuti baš u smjeru kud želiš), nemožeš je zaustaviti da osmotriš ono što želiš. Potom nemožeš uzeti uzorak tkiva. Ona je onak - pomoć uz ove klasične načine.
Volio bih da se za mojega života pojave nanoboti koji bi bili ubrizgani, progutani što već i mogli bi biti ciljano navođeni na organ/dio koji je potrebno opservirati. Znam da zvuči kao naučna fantastika, ali bude i to. Pitanje je kada i kome će to biti dostupno. Vjerojatno nekim tamo lajbekima iz Hrvatske tek za 100 godina kad budu u Japanu već to bacili.

Quote:
kismo kaže: Pogledaj post
Jesu li vas znała boliti i zigati crijeva jos par dana nakon kolonoskopije?
Ooo da. Ne brini. Ako postoji kakav upala (ili su bili polipi) jasno da je crijevo iziritirano. Pogotovo jer je bilo sasvim očišćeno pa se flora treba regenerirati.
Ako nema krvi u stolici nemaš oko čega brinuti. Proći će.

Quote:
fluffy16 kaže: Pogledaj post
Jer se primjenjuje onda kada se zbog maligne ili postupalne stenoze debelog crijeva ne mogu prikazati oralni dijelovi debelog crijeva,
ili nije moguce uciniti potpunu kolonoskopiju zbog perikolitickih priraslica i onda se na taj nacin dobro mogu vidjeti divertikli debelog crijeva
Da, u pravu si.
No, meni su je napravili iako je tek dio od ileocekalnog otvora prema gore bio zahvaćen upalom odnosno pod stenozom.
__________________
.I. .II.
yucatan is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2014., 00:29   #990
Quote:
84737 kaže: Pogledaj post
No, meni su je napravili iako je tek dio od ileocekalnog otvora prema gore bio zahvaćen upalom odnosno pod stenozom.
pa to su oralni dijelovi debelog crijeva
fluffy16 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2014., 01:01   #991
E pa sad. Uglavnom kod mene je upalni proces bio na završnom dijelu ileuma gotovo do cekuma, te je cekum zapravo bio van upale, ali je prilikom operativnog zahvata i on preventivno odstranjen zajedno sa dijelom stenozom zahvaćenog ileuma.
Zato i velim da je bio zahvaćen dio od ileocekalnog otvora prema gore.
Zar taj ileocekalni otvor zapravo nije sfinkter odnosno "vrata" između tankog i debelog crijeva?
Sad sam zbunjen jer mi nije jasno ako su "vrata" što su oni to vidjeli irigografijom, a nisu mogli kolonoskopijom (koju btw tada nisu ni odradili)?
__________________
.I. .II.
yucatan is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2014., 10:57   #992
84737 ti nemaš debelo crijevo?
__________________
dinamo
Angry Bird. is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2014., 11:41   #993
Imam, potpuno zdravo.
Mislim... bilo je prije godinu i pol na posljednjoj kolonoskopiji, sad više nisam baš 100% siguran.

Meni je učinjena ileokolostomija sa parcijalnom resekcijom terminalnog ileuma iliti da i drugi razumiju - dijelom skraćeno tanko crijevo (koje je bilo suženo) te spojeno direktno na debelo bez onog dijela gdje je crvuljak (cekuma).

Zato cijelo vrijeme govorim kako su mi tada bezveze nafrljili barijevu kašu odostraga, a bez da su zaključili (prethodnom kolonoskopijom) da je kolon u bilo kojem dijelu fistuliziran, ili pod stenozom ili što već.
Dobro, tada prije 20 godina nisam ni ja znao što i kako. Sad me nebi tako lako dobili na irigografiju.
Čak zaključujem kako se uzlazni dio debelog crijeva bez brige može također (ukoliko je stvarno pod stenozom) dobro vidjeti i kroz pasažu. Možda može još i veći dio kolona jer je irigografija na upaljen i stenozan dio crijeva katastrofalno bolan doživljaj. No to su samo moji zaključci, da nebi ispalo kako se pravim pametan jer sa medicinom nemam nikakve veze osim kao pacijent.

Malo sam otišao van teme
__________________
.I. .II.
yucatan is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2014., 14:27   #994
Quote:
84737 kaže: Pogledaj post
E pa sad. Uglavnom kod mene je upalni proces bio na završnom dijelu ileuma gotovo do cekuma, te je cekum zapravo bio van upale, ali je prilikom operativnog zahvata i on preventivno odstranjen zajedno sa dijelom stenozom zahvaćenog ileuma.
Zato i velim da je bio zahvaćen dio od ileocekalnog otvora prema gore.
Zar taj ileocekalni otvor zapravo nije sfinkter odnosno "vrata" između tankog i debelog crijeva?
Sad sam zbunjen jer mi nije jasno ako su "vrata" što su oni to vidjeli irigografijom, a nisu mogli kolonoskopijom (koju btw tada nisu ni odradili)?
Sad si otisao malo daleko.
Prvo pitanje je bilo zasto se radi irigografija. Odgovoreno ti je. Tebi je zahvacen bio oralni dio debelog crijeva (iako samo ileocekalni otvor) i stoga je indikacija za irigografiju opravdana. Dakle, opet odgovoreno na pitanje.

Ostala pitanja nisu za forum, vec za raspravu izmedju tebe, tvog gastroenterologa i kirurga koji te operirao. Na zadnje pitanje ti samo oni mogu odgovoriti. Tko zna sta je njima tada jos prolazilo u glavi od dijagnoza na osnovu tvojih nalaza. Nitko od nas ne zna tvoje nalaze, niti tadasnje stanje, samo mozemo vjerovati tebi ovdje na upise.

Kolonoskopija se prije irigografije ne mora ni raditi, dovoljno je samo rigidnu sigmoidoskopiju sa uzimanjem biopsija + digitorektalni pregled prethodno.
Irigografija se radi ili sa barijem, ili jodiranim kontrastom, ak se sumnja na opstrukciju kolona. Kasa moze pokazati ili divertikularnu bolest ili karcinom, a vrijedna je u pokazivanju tipa oprstukcije ako postoji. Moze pokazati skraceno crijevo, gubitak haustri...granularnu mukozu...Kirurzi uglavnom ne zele operirati ako prethodno nemaju te nalaze.

Slazem se da jako boli na upaljeno crijevo. I zapravo je tada ne bi trebalo ni raditi.
fluffy16 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2014., 15:58   #995
Gle, ne sumnjam u tvoju stručnost. Obzirom da barataš pojmovima vjerojatno ti je gastroenterologija struka. Ja sam za irigografiju gotovo pa retorički pitao zašto je još uvijek rade.
Pojasnila si mi i ok
To što ja još vjerujem da nije bilo potrebe raditi mi tu dijagnostičku pretragu tada je "moje pravo".
Također se ne slažem da je digitorektalni i sigmoidoskopija dovoljan pregled jer je to pregled dovoljan za hemeroide, ne i za nešto ozbiljnije. Kolono je bog i batina.

Zašto bi mi netko trebao vjerovati (ili ne)? Pišem iz vlastitog iskustva kao pacijent, a ne stručna medicinska osoba, time dozvoljavam da su upisi možda "kilavo" sročeni. Ne napadam struku niti pak bi se bilo tko trebao naći prozvanim.

Stvarno je otišlo malo predaleko, prestajem sa offtopicom i povlačim se iz rasprave kad je još unutar okvira teme.
__________________
.I. .II.
yucatan is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2014., 16:20   #996
Quote:
84737 kaže: Pogledaj post
Također se ne slažem da je digitorektalni i sigmoidoskopija dovoljan pregled jer je to pregled dovoljan za hemeroide, ne i za nešto ozbiljnije. Kolono je bog i batina.
Samo da napomenem da je ovo krivo citirano! I izvuceno iz konteksta.
Nisam to uopce rekla!

Rekla sam da su sigmoidoskopija i DRP dovoljni pred irigografiju prema strucnim smjernicama, a ne za sto su dovoljni. I opet ponavljam, irigo se radi kada se sumnja na strikturu oralnijeg dijela debelog crijeva, dakle, u tom slucaju se potpuna kolono (uglavnom) i ne radi, vec samo sigmoidoskopija. Ako doktor moze dalje i smatra da treba, ide. Kod tebe je mozda i mogao ici, ali kod n pacijenata, ne moze. I zato smjernice i jesu takve.
fluffy16 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.11.2014., 21:14   #997
Quote:
sejb kaže: Pogledaj post
ja sam svugdje tražila kolonoskopiju s aneszetijom ali su mi svi odgovorili da to ne rade. Tako da idem u ponedjeljak bez .uh!
Iz kojeg razloga su Vas odgovorili od pregleda pod anestezijom? U Njemačkoj najnormalnije rade kolonoskopiju i gastroskopiju pod anestezijom već duže vrijeme.
suzyh is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2014., 15:38   #998
Kako pripremiti dijabetičara (ne smije slatko) i srčanog bolesnika(ne smije slano) za pregled?
Dobio je Moviprep, s tim da mu je dr rekao da se još posavjetuje sa ljekarnikom, a ovaj da se posavjetuje sa svojim dr
antun tun is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2014., 15:42   #999
koji doktor mu je dao moviprep? opća praksa ili gastroenterolog?
__________________
dinamo
Angry Bird. is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2014., 15:50   #1000
opća
antun tun is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 07:02.