Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Školarci i adolescenti

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 13.09.2010., 13:02   #1
S koliko godina dijete može u školu?

nisam našla temu ...

imam kolegice čiji klinci su od ove godine u školi.
curica ima već skoro 8 godina, a dječak je navršio 7 prije 2 mjeseca.
sjećam se da sam ja krenula u školu sa 6 i nešto godina, a neki su u moje vrijeme išli i sa 5 i nešto godina.
mene su moji roditelji htjeli upisati sa mojih 5 godina, jer sam bila dosta samostalna i znala već čitati i pisati, al nisu dali oni službenici kod kojih se tada upisivalo, navodno mi je falilo nekoliko mjeseci starosti da dozvole raniji upis (valjda su bili kod krivih službenika).

uglavnom, vidim da se danas djeci daje više vremena za igru i da ih se upisuje sve kasnije u školu. jel ja to samo stječem takav dojam ili je tako?

kako je određena granica kada se može najranije u školu?
my baby is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2010., 13:08   #2
kolegica s posla ima malu koja je pred koji mjesec napunila 7, u školi su kad je bilo testiranje odredili da bolje da čeka još godinu dana, da je mala razigrana i blabla, i da je bolje da ide sa 8 u školu.
ona je inzistirala da je ipak upiše, na kraju je i uspjela. njezin je stav bio da ne želi da joj mala uđe u pubertet u 4. razredu. meni se čini da je u pravu.


moju sestru recimo nisu pustili sa 6 u školu (mislim da se prije gledalo da djeca koja do travnja pune 6 idu u školu, a ona kasnije su se testirala). sestra je rođena u svibnju, u školu je išla znači tek sa 7 i nešto.
mama je kasnije uvijek govorila da su pogriješili, mala je samo par mjeseci kasnije već čitala i bilo joj je strašno dosadno u vrtiću tu zadnju godinu.


a ovo sad da tek sa 8 idu mi je stvarno čudno
__________________
Where all think alike, no one thinks very much.
miss daisy is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2010., 13:16   #3
rekla mi je kolegica da skoro svi koje poznaje daju djeci da se dulje igraju pa idu kasnije u školu.
meni je to glupo, baš glupo. jer sjećam se sebe, meni je zadnju godinu u vrtiću bilo dosadno, jer sam već znala čitati i pisati, a nisam još imala ni 6 godina.

ja bih da moje dijete ide sa 6 godina u školu, sigurno ne kasnije. život kasnije postane prekratak, godina dana se i na faksu lako izgubi, a dijete se uvijek može igrati i poslije nastave.
my baby is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2010., 13:21   #4
spremnost za školu se ne određuje samo znanjem čitanja i pisanja. zapravo, od čitanja i pisanja je važnija emocionalna zrelost, spremnost prihvaćanja obaveza i sposobnost da se koncentrira i sjedi 45 minuta

inače, ima zakonski određeno tko su obveznici krenuti u školu određene godine, al ja ne znam točno kako ide

Quote:
ja bih da moje dijete ide sa 6 godina u školu, sigurno ne kasnije. život kasnije postane prekratak, godina dana se i na faksu lako izgubi, a dijete se uvijek može igrati i poslije nastave.
ako se djetetu nametnu obaveze s kojima se ne može nositi (slušanje na nastavi, odrađivanje školskih obaveza) lako se može dogoditi da mu trajno srušiš samopouzdanje jer se stalno osjeća kao nesposobno, kao da nije u stanju odraditi ono što se od njega očekuje (a zapravo nije krivo dijete nego se očekuje previše)

složenije su to stvari od znanja čitanja i pisanja ili 'igrati se može poslije škole'
sve će ti stići dijete, čemu žurba
__________________
mogli bismo
Lali Puna is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2010., 13:26   #5
i meni se cini da je polazak u skolu sa 6. godina nekako najoptimalniji. naravno, ako je dijete spremno za to. ne vidim smisla u tome da se ceka. no dobro, ima djece koja su zbilja jos uvijek zaigrana, ili ovisna o roditeljima, i sto ja znam sve ne, tako da ne vidim problem da se u nekim slucajevima priceka jos godinu dana. u njihovim godinama to znaci puno.

ali cekanje do osme godine mi je pretjerano, mislim da je to samo gubitak vremena. djetetovog, naravno. no opet, mozda nekom djetetu zbilja treba toliko vremena da se pripremi.
a isto tako i polazak sa 5 godina. ne znam, koliko god dijete bilo razvijeno, nekako mi je to pak prerano. jos su mi nekako, mali. koliko god oni znali citati i pisati, mislim da je vaznije da su emocionalno zreli i spremni prihvatiti toliko obaveza. a zbilja mi je 5 godina premalo za tako nesto. cemu zurba?
__________________
svi cemo umrijeti.
nata_lie is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2010., 13:29   #6
Quote:
Lali Puna kaže: Pogledaj post
spremnost za školu se ne određuje samo znanjem čitanja i pisanja. zapravo, od čitanja i pisanja je važnija emocionalna zrelost, spremnost prihvaćanja obaveza i sposobnost da se koncentrira i sjedi 45 minuta
sve to jasno...kod mene je bila čisto proceduralna stvar, službenica se nije usudila ići izvan onoga što je prije 20-tak godina, kad je to i bilo, pisalo u pravilima s koliko godina dijete može u školu.
ima djece koja ni sa 7 ili 8 godina nemaju disciplinu.

meni je u 1. razredu već bilo dosadno i gutala sam znanje.
samo što su se moji roditelji tada razvodili pa nikome nije palo na pamet da me prebace u 2. razred, nego su samo bili sretni što dobro učim.
al dobro, nije to tema sad.
my baby is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2010., 13:31   #7
zna li netko kako je zakonski određen upis danas?
my baby is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2010., 13:34   #8
Quote:
miss daisy kaže: Pogledaj post
kolegica s posla ima malu koja je pred koji mjesec napunila 7, u školi su kad je bilo testiranje odredili da bolje da čeka još godinu dana, da je mala razigrana i blabla, i da je bolje da ide sa 8 u školu.
Koji je ovo argument?

Kakvo bi djete sa 7 ili 8 ili 10 godina trebalo biti?
__________________
Hazen: "Kad vola stavis u palacu, ne postane on kralj nego palaca postane stala".
shtefy is online now  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2010., 13:39   #9
Quote:
Lali Puna kaže: Pogledaj post
spremnost za školu se ne određuje samo znanjem čitanja i pisanja. zapravo, od čitanja i pisanja je važnija emocionalna zrelost, spremnost prihvaćanja obaveza i sposobnost da se koncentrira i sjedi 45 minuta

inače, ima zakonski određeno tko su obveznici krenuti u školu određene godine, al ja ne znam točno kako ide



ako se djetetu nametnu obaveze s kojima se ne može nositi (slušanje na nastavi, odrađivanje školskih obaveza) lako se može dogoditi da mu trajno srušiš samopouzdanje jer se stalno osjeća kao nesposobno, kao da nije u stanju odraditi ono što se od njega očekuje (a zapravo nije krivo dijete nego se očekuje previše)

složenije su to stvari od znanja čitanja i pisanja ili 'igrati se može poslije škole'
sve će ti stići dijete, čemu žurba
, slažem se sa svime

Quote:
shtefy kaže: Pogledaj post
Koji je ovo argument?

Kakvo bi djete sa 7 ili 8 ili 10 godina trebalo biti?
Imaš djece koja jednostavno nisu u stanju 45 minuta pratiti školski sat. Moja susjeda je isto zbog toga pričekala još jednu godinu. U godinu dana dijete puno odraste, u tim godinama i par mjeseci puno znači.
stihaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2010., 13:40   #10
Quote:
shtefy kaže: Pogledaj post
Koji je ovo argument?

Kakvo bi djete sa 7 ili 8 ili 10 godina trebalo biti?
vjerojatno nema dovoljno jaku moc koncentracije da bi se usredotocila na ucenje, pracenje nastave i sjedenje mirno na satu 45 min.
ima i takve djecice, ne znam zasto se toliko cudis.
__________________
svi cemo umrijeti.
nata_lie is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2010., 13:46   #11
Quote:
my baby kaže: Pogledaj post
zna li netko kako je zakonski određen upis danas?
Koliko ja znam, moze se ici od 5,5 do 7,5 godina.

Uz mala odstupanja po pojedinacnom slucaju.
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2010., 13:54   #12
Quote:
SummerNight kaže: Pogledaj post
Koliko ja znam, moze se ici od 5,5 do 7,5 godina.

Uz mala odstupanja po pojedinacnom slucaju.
ima baš propis neki, ono da smiju u prvi razred djeca koja do 1. travnja te godine navrše 6 godina
__________________
mogli bismo
Lali Puna is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2010., 13:54   #13
Djeca koja do 1.04. navrše 6 godina te godine su školski obveznici. Roditelji mogu tražiti odgodu ili mogu tražiti prijevremeni upis ako je dijete rođeno nakon 1.04.

Moja mala je ove godine, 29.04. navršila 6 godina i nije bila školski obveznik ali tražili smo prijevremeni upis. Prošla je testiranje kod liječnika i kod psihologa i oni su se složili da je spremna za školu.
Maxica is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2010., 13:56   #14
Quote:
Lali Puna kaže: Pogledaj post
inače, ima zakonski određeno tko su obveznici krenuti u školu određene godine, al ja ne znam točno kako ide
rođeni do 31.3 ( znači koji do tad napune 6 godina) u rujnu kreću u školu, osim ako ne dobiju odgodu...
__________________
mama tri male ljepotice...
cvijetić is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2010., 13:57   #15
Quote:
Maxica kaže: Pogledaj post
Djeca koja do 1.04. navrše 6 godina te godine su školski obveznici. Roditelji mogu tražiti odgodu ili mogu tražiti prijevremeni upis ako je dijete rođeno nakon 1.04.

Moja mala je ove godine, 29.04. navršila 6 godina i nije bila školski obveznik ali tražili smo prijevremeni upis. Prošla je testiranje kod liječnika i kod psihologa i oni su se složili da je spremna za školu.
gdje se traži taj prijevremeni upis? javiš se u školu, pedijatru ili gdje?
__________________
mama tri male ljepotice...
cvijetić is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2010., 14:02   #16
Quote:
Lali Puna kaže: Pogledaj post
spremnost za školu se ne određuje samo znanjem čitanja i pisanja. zapravo, od čitanja i pisanja je važnija emocionalna zrelost, spremnost prihvaćanja obaveza i sposobnost da se koncentrira i sjedi 45 minuta

inače, ima zakonski određeno tko su obveznici krenuti u školu određene godine, al ja ne znam točno kako ide



ako se djetetu nametnu obaveze s kojima se ne može nositi (slušanje na nastavi, odrađivanje školskih obaveza) lako se može dogoditi da mu trajno srušiš samopouzdanje jer se stalno osjeća kao nesposobno, kao da nije u stanju odraditi ono što se od njega očekuje (a zapravo nije krivo dijete nego se očekuje previše)

složenije su to stvari od znanja čitanja i pisanja ili 'igrati se može poslije škole'
sve će ti stići dijete, čemu žurba
svuda oko mene djeca krecu u skolu sa 5.Ukljucujuci i moju curu.No ona je i dobila potvrdu da moze krenuti rano prije nego smo preselili ovdje.

Ne vidim da djeca neshto posebno pate od manjka samopouzdanja, no to moze biti i kako je obrazovanje koncipirano..odnosno usporedjujem krushke i jabuke valjda..
__________________
And you will keep me safe, and you will keep me close, and rain will make the flowers grow.
happygoose is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2010., 14:09   #17
Ja sam krenula u skolu sa 6 i pol godina i nisam se bas usrecila...
Bila sam razigrano dijete i sjedenje u skoli me ubijalo u pojam....
Naravno,ne moze se poredit sadasnja skola sa onom prije,jer ovo sad ni nije skola,nit se dobijaju ocjene,nit se bude na nastavi po 4-5 sati....
Ja se sjecam da smo od prvog dana sjedili 4 sata u klupama i to onako jedan iza drugog,a ne ko sad kad je to vise ko igra neka pa sjede svi u krug,pa prvi tjedan samo po sat vremena u skoli...
Ja nezelim zurit sa upisom djece u skolu,bice vremena,stici ce sve....kad bude spremno ici ce...
__________________
Jel bas moras da dises dok sam nervozna !!!?HA!??
mafri is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2010., 14:10   #18
moj sin je 31.8. navršio 6.godina i kreće tek na jesen 2011 u školu..znači sa punih 7 nevidim čemu žurba za školom..ja sam krenula sa 7 i pol..i opet nisam ništa u životu propustila...bolje da je još malo bezbrižan i zaigran...
__________________
zauvjek s moje ljeve strane...tri mušketira !!!
franči is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2010., 14:11   #19
Quote:
cvijetić kaže: Pogledaj post
gdje se traži taj prijevremeni upis? javiš se u školu, pedijatru ili gdje?
Joj,da se probam sjetiti, malo sam senilna

Mislim da smo prvo išli u općinu da nas upišu u listu prvašića. Tamo smo dobili potvrdu s kojom smo išli školskom liječniku i psihologu. I tamo dobiješ potvrdu i onda sa te dvije potvrde ideš u školu po mjestu stanovanja na razgovor sa pedagogom. I oni daju potvrdu da je dijete spremno za školu. Na kraju se sa sve tri potvrde vraćaš na općinu. Rješenje o upisu dobiješ poštom.
Maxica is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2010., 14:13   #20
Mene su pitali da li zelim ici u skolu sa 6, nisma htjela nego sam pocela plakati, isla sam sa 7 i jedva ju docekala, cijelo ljeto sam citala knjige i slagala i preslagivala ladice u svom stolu novom.
Mislim da je jako individualno, ima djece koja sa 6 jesu za skolu i koja nisu, roditeji to mogu vidjeti.
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:11.