Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Školarci i adolescenti

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 30.05.2012., 13:19   #81
Quote:
vodenjak kaže: Pogledaj post
Iz vlastitog primjera. Jedan je klinac krenuo god dana kasnije zbog odgode koju je dobio iz Suvaga. Drugi je krenuo točno kada je i trebao (rođen je dva dana prije 30.4.). Godina dana odgode kod prvog pokazala se velikim plusom. Napominjem da idu u isti razred. Naravno, i stvar osobnosti, svakog od njih, treba uzeti u obzir.
moje dijete je polovica 05 mj, baš na granici, koji god zakon da bude sutra ili za 2 godine.

Osobno, nakon što smo dobili drugo dijete, čini mi se da je starije dijete zaigrano, nije odraslo kao što sam očekivao, i sugerirao sam tetama u vrtiću da odigramo zajednički da ostane u vrtiću godinu duže i krene u školu sa 7.5 god.

Odgovor teta je bio da je dijete dosta napredno u grupi, ima strašnu memoriju, čak i previše, ali da ima dosta posla (nešto malo oko izgovora, ,....), te vrlo aktivno prepoznavanje likova, predmeta, slova, slaganje riječi od 3-4 slova.... Njihov odgovor je da će dijetetu biti previše dosadno u školi ako krene prekasno. S druge strane, čujem jako puno pozitivinih komentara roditelja čija djeca koja su na granici su krenula kasnije u školu...
neno0101 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.05.2012., 13:49   #82
Quote:
neno0101 kaže: Pogledaj post
moje dijete je polovica 05 mj, baš na granici, koji god zakon da bude sutra ili za 2 godine.
Pa onda po zakonu ide tek sa 7 i pol.
Quote:
Osobno, nakon što smo dobili drugo dijete, čini mi se da je starije dijete zaigrano, nije odraslo kao što sam očekivao, i sugerirao sam tetama u vrtiću da odigramo zajednički da ostane u vrtiću godinu duže i krene u školu sa 7.5 god.
Ne razumijem sto imate odigrati, kad po zakonu tvoje dijete i ne moze krenuti u skolu sa 6,5 godina. Osim, naravno, ako ne prodjes proceduru prijevremenog upisa.
Quote:
Odgovor teta je bio da je dijete dosta napredno u grupi, ima strašnu memoriju, čak i previše, ali da ima dosta posla (nešto malo oko izgovora, ,....),
Dijete je napredno, ima memoriju ...i ima dosta posla?
Kakvog posla? Tko ima dosta posla?
kajpa is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.05.2012., 13:55   #83
Quote:
vodenjak kaže: Pogledaj post
Drugi je krenuo točno kada je i trebao (rođen je dva dana prije 30.4.).
Zar se nesto promijenilo?
Članak 19.
(1) U prvi razred obveznog osnovnog obrazovanja upisuju se djeca koja do 1. travnja tekuće godine
imaju navršenih šest godina života.
Po ovome je tvoj trebao ici tek iduce godine, sa 7,5 godina.
kajpa is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.05.2012., 14:18   #84
Quote:
kajperinja kaže: Pogledaj post
Zar se nesto promijenilo?
Članak 19.
(1) U prvi razred obveznog osnovnog obrazovanja upisuju se djeca koja do 1. travnja tekuće godine
imaju navršenih šest godina života.
Po ovome je tvoj trebao ici tek iduce godine, sa 7,5 godina.
Razumijem.

Ideju ranijeg odlaska u vrtić plasirale su nam tete u vrtiću, a naravno: u petom mj iduće godine dijete bi trebalo proći psiho testiranje, odnosno sve što ide uz to, i tek ako to prođe onda bi moglo iduću jesen u školu.
neno0101 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.05.2012., 14:36   #85
Quote:
neno0101 kaže: Pogledaj post
Razumijem.
Ideju ranijeg odlaska u vrtić plasirale su nam tete u vrtiću, a naravno: u petom mj iduće godine dijete bi trebalo proći psiho testiranje, odnosno sve što ide uz to, i tek ako to prođe onda bi moglo iduću jesen u školu.
Cini se da ste vi kao roditelji ipak za to da dijete ide onda kada i treba...zakonski. Zar ne?
Ako ce vam se sljedece godine u petom mjesecu ciniti drugacije, tj. da mislite da je zrelo za skolu, odete na testiranje i dobit cete strucno misljenje.
A sto je s drustvom iz vrtica? Koje je dobi vecina, tj. idu li u skolu iduce ili tek za dvije godine...
S tim u vezi, ako dijete sada mozda odskace u vrticu, to ne znaci da ce tako biti i za godinu dana...btw. to je li dijete u vrticu jedno od mladjih ili starijih...isto je povezano s tim.
Pitanje je bitno samo ako se radi o lokalnom vrticu i lokalnoj skoli u koji bi onda isli svi skupa, tj. vecina...sto djetetu sigurno nije nevazno.
Kakav je stav djeteta o skoli? Veseli se, indiferentno je...?
kajpa is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.05.2012., 15:02   #86
Quote:
kajperinja kaže: Pogledaj post
Cini se da ste vi kao roditelji ipak za to da dijete ide onda kada i treba...zakonski. Zar ne?
S tim u vezi, ako dijete sada mozda odskace u vrticu, to ne znaci da ce tako biti i za godinu dana...btw. to je li dijete u vrticu jedno od mladjih ili starijih...isto je povezano s tim.
Pitanje je bitno samo ako se radi o lokalnom vrticu i lokalnoj skoli u koji bi onda isli svi skupa, tj. vecina...sto djetetu sigurno nije nevazno.
Kakav je stav djeteta o skoli? Veseli se, indiferentno je...?
Osobno kao roditelji jesmo za kasniji (sa 7.5g) odlazak, a tete sugeriraju sa 6.5.

Grupa u vrtiću je vrlo miješana (duga priča), razlike su preko 15 mj. Iz sadašnje grupe, od 25 djece je zakonski obavezno iduće godine ići u školu, te eventualno još neki pojedinci kao moje dijete koje je na granici.

Lokalni je vrtić (malo mjesto vrlo blizu velikog grada), i škola je lokalna.

Hm, dobro pitanje oko djeteta i doživljaja škole. Bojim se da još uopće nema nikakvu predodžbu, jer nismo još predstavili koncept škole, tako da ne mogu odgovoriti drugačije.

Nisam odgovorio na prijašnje pitanje: dijete je po riječima teta iz vrtića vrlo aktivno, iznimno brzo zapamti sve zadatke, pjesmice i sve ostalo, i može praktički od prve reproducirati traženo. Kvalitete izvedbe nije uvijek najbolja, prosječno, nešto super, nešto da se zgrozim koliko promaši temu. Tu su one sitnice koje treba peglati. Ono što je vrlo bitno, je ideja ponavljanja. Dakle, odradi zadatak 10 min, sve napravi što se traži, i nema naviku sjediti još 20 min i ponoviti 3-4 puta isto, tipa kada se crta, reže škaricama. Dakle, napravi, odradi, i kada treba ponoviti onda ne radi uz ispriku da je već napravljeno.
Na 3-4 dodatne molbe da ipak napravi - napravi, ali treba više puta tražiti da radi....
neno0101 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.05.2012., 15:38   #87
Quote:
neno0101 kaže: Pogledaj post
Osobno kao roditelji jesmo za kasniji (sa 7.5g) odlazak, a tete sugeriraju sa 6.5.
Grupa u vrtiću je vrlo miješana (duga priča), razlike su preko 15 mj. Iz sadašnje grupe, od 25 djece je zakonski obavezno iduće godine ići u školu, te eventualno još neki pojedinci kao moje dijete koje je na granici.
S te strane gledano cini mi se (naravno da je to sasvim nebitno sto se meni cini, ali eto razgovaramo...) bolja verzija da ide iduce godine, jer bi ostalo sa vecinom svog drustva. I to istog drustva iz kojeg je (po rijecima teta) bolja, naprednija.
Quote:
Lokalni je vrtić (malo mjesto vrlo blizu velikog grada), i škola je lokalna.
Meni osobno bi bilo drago (da se radi o mom djetetu) ...da ide s istom djecom - jer mislim da je djetetu to vazno i da lakse podnese polazak u skolu.
Quote:
Nisam odgovorio na prijašnje pitanje: dijete je po riječima teta iz vrtića vrlo aktivno, iznimno brzo zapamti sve zadatke, pjesmice i sve ostalo, i može praktički od prve reproducirati traženo. Kvalitete izvedbe nije uvijek najbolja, prosječno, nešto super, nešto da se zgrozim koliko promaši temu. Tu su one sitnice koje treba peglati. Ono što je vrlo bitno, je ideja ponavljanja. Dakle, odradi zadatak 10 min, sve napravi što se traži, i nema naviku sjediti još 20 min i ponoviti 3-4 puta isto, tipa kada se crta, reže škaricama. Dakle, napravi, odradi, i kada treba ponoviti onda ne radi uz ispriku da je već napravljeno.
Krenuti u skolu i biti (koliko-toliko) skoncentriran 45 minuta je vecini njih - SF,
Tako da ..obzirom da tvoje dijete tek sada ima 5 godina...sve je to imo u redu i nije neki znak da ne bi mogla u skolu.
Pamcenje samo po sebi nije neki osobiti + za skolu ...bitnija je koncentracija, paznja...razumijevanje. Ima djece koja pamte super, ali ipak ne briljiraju...
Quote:
Na 3-4 dodatne molbe da ipak napravi - napravi, ali treba više puta tražiti da radi....
Nemojte ju samo previse gnjaviti i "pripremat" za skolu, da ne pomisli da je u skoli tako grozno.
kajpa is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.05.2012., 09:41   #88
Moji su rođeni 4. i 5. mj.
Starijeg za 7 dana prolazi rok da mora u školu i može čekati do 7,5 godina što ne planiramo.
Krenut će u školu sa 6,5 godina.

Vrtić mu je užasno dosadan, on bi pisao i nešto radio, stručni tim u vrtiću će raditi procjenu ove zime i dati svoju preporuku.
Mlađi će isto tako..

U grupi starijeg ih je malo i on je najstariji (neki su tek napunili 4. godine), tako da mu ništa ne znači što će možda završiti sa jednim poznatim djetetom u istom razredu, a i mi zbog svog stambenog pitanja ne možemo garantirati da ćemo ostati gdje jesmo i da će on ići u školu gdje sad ide u vrtić.
__________________
relax - nothing is in control
mandy is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.05.2012., 13:44   #89
Moja će krenuti s navršenih 6. Kod nas je zakon da se kreće s navršenih 6 u školu, ona je rođena krajem kolovoza, šk. godina počinje početkom rujna. Veselo.
blablica is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.05.2012., 13:54   #90
Na prijevremeni upis mogu djeca koja su rođena u godini koja se upisuje do 31.8. (ove godine mogu na prijevremeni svi koji su rođeni između 1.4 i 31.8. 2006g). Ako je malac rođen poslije tog datuma se ne može kandidirati za prijevremeni upis.
altermama is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.05.2012., 14:47   #91
Quote:
mandy kaže: Pogledaj post
Moji su rođeni 4. i 5. mj.
Starijeg za 7 dana prolazi rok da mora u školu i može čekati do 7,5 godina što ne planiramo.
Krenut će u školu sa 6,5 godina.

Vrtić mu je užasno dosadan, on bi pisao i nešto radio, stručni tim u vrtiću će raditi procjenu ove zime i dati svoju preporuku.
Mlađi će isto tako..

U grupi starijeg ih je malo i on je najstariji (neki su tek napunili 4. godine), tako da mu ništa ne znači što će možda završiti sa jednim poznatim djetetom u istom razredu, a i mi zbog svog stambenog pitanja ne možemo garantirati da ćemo ostati gdje jesmo i da će on ići u školu gdje sad ide u vrtić.
Imala sam potpuno identičnu situaciju sa sinom i dosadom u vrtiću, on najstariji ostao, strava... I kako je rođen 28.3. redovno je upao u školsku godinu, svi sretni, dijete sretno, stručni tim sretan i procjenio ga o.k. - kad u školi sto čuda... jer dijete ipak nije bilo spremno.
Da sam uopće imala pojma kako će to sve izgledati poštedjela bih dijete i sebe još godinu dana i obaveza i briga koje nismo baš trebali imati.
winnerica is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.05.2012., 14:52   #92
I ja sam razmišljala o tome, ali imam par slučajeva oko sebe procjena da dijete nije spremno, dvoje je dobilo odgodu jer su rođeni u veljači i ožujku, dakle krenuli sa 7,5) pa su opet bili problemi, neke iste stvari prate cijeli školski vijek..
__________________
relax - nothing is in control
mandy is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.05.2012., 14:55   #93
ne znam za zak. regulativu, ali evo ja sam npr. krenula s 6 god i mjesec dana, izrazito sam htjela ić u školu, znala odavno pisati i čitati.

U školi uvijek sve prolazilo dobro, jedino se faks oduljio , ali odavno je i to gotovo Uvijek sam bila daleko najmlađa u razredu (i najviša), osim što mi je to išlo na živce, nisam imala nikad nikakvih, ali stvarno nikakvih neugodnih iskustava općenito od prvog dana škole pa nadalje.

Tako da stvarno ovisi o djetetu.
klarah is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.05.2012., 15:04   #94
a najviše o emocionalnoj zrelosti djeteta, a ne o tome zna li čitati i pisati
a emocionalnu zrelost djeteta za godinu dana ne možete procijeniti ni vi ni tete jerbo nemate kristalnu kuglu i po meni, bez veze se sad zamarate uopće s tim
__________________
mogli bismo
Lali Puna is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.05.2012., 15:09   #95
Quote:
klarah kaže: Pogledaj post
ne znam za zak. regulativu, ali evo ja sam npr. krenula s 6 god i mjesec dana, izrazito sam htjela ić u školu, znala odavno pisati i čitati.

U školi uvijek sve prolazilo dobro, jedino se faks oduljio , ali odavno je i to gotovo Uvijek sam bila daleko najmlađa u razredu (i najviša), osim što mi je to išlo na živce, nisam imala nikad nikakvih, ali stvarno nikakvih neugodnih iskustava općenito od prvog dana škole pa nadalje.

Tako da stvarno ovisi o djetetu.
Ja sam krenula sa 6g i 4 dana i sve je bilo super, brat je krenuo sa 6g i 4 mj i on je bio odličan iako je bio puno zaigraniji i neodgovorniji od mene.
__________________
relax - nothing is in control
mandy is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.06.2012., 15:38   #96
Quote:
kajperinja kaže: Pogledaj post
Članak 19.
(1) U prvi razred obveznog osnovnog obrazovanja upisuju se djeca koja do 1. travnja tekuće godine
imaju navršenih šest godina života.
.
ovo mi je zanimljiva tema i bas smo nedavno raspravljali o tome.
moj stariji je rodjen 02.04. i prema ovome on bi trebao u skolu sa sedam i pol, a mladji je rodjen 29.03. i prema ovome ce on moci u skolu sa sest i pol.
Tako glupo pravilo, jedan je rodjen dva dana prije, drugi dva dana kasnije i po tome bi se trebalo odlucivati?
A mislim da bi ipak trebalo prevladati npr to sto je stariji puno ozbiljniji i (barem) prema trenutnim karakterima i ponasanju vidim ih obrnuto, da bi stariji mogao sa 6i pol a mladji sa sedam i pol, ako mu i to ne bude prerano

i da, ja sam krenula u skolu sa 6godina i 5dana, u isti razred sa sestrom koja je 11mjeseci starija od mene. Za daljnje skolovanje to nije imalo nikakve veze, imale smo uvijek slican prosjek ocjena, pohadale istu osnovnu i iste gimnazije, faks je ona zavrsila nesto poslije mene, jednostavno joj se nije dalo.... mislim da starost pri kretanju u skolu nema nikakve veze sa daljnjim obrazovanjem, treba procijeniti da li je dijete sa sest i pol sposobno sjediti 45minuta u komadu i pratiti nastavu.
Dancica is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.06.2012., 19:21   #97
Quote:
Dancica kaže: Pogledaj post
ovo mi je zanimljiva tema i bas smo nedavno raspravljali o tome.
moj stariji je rodjen 02.04. i prema ovome on bi trebao u skolu sa sedam i pol, a mladji je rodjen 29.03. i prema ovome ce on moci u skolu sa sest i pol.
Tako glupo pravilo,
Pravilo nije glupo. Jer, ...kako ga drukcije napisati, nego odrediti neki datum kao granicu.
Quote:
jedan je rodjen dva dana prije, drugi dva dana kasnije i po tome bi se trebalo odlucivati?
A po cemu drugome defrinirati pravilo nego po datumu?
Quote:
A mislim da bi ipak trebalo prevladati npr to sto je stariji puno ozbiljniji i (barem) prema trenutnim karakterima i ponasanju vidim ih obrnuto, da bi stariji mogao sa 6i pol a mladji sa sedam i pol, ako mu i to ne bude prerano
Pa, zato postoji opcija ranijeg upisa i odgode upisa, a ako stvari jesu tako kako ih roditelj (koji nije uvijek bas sasvim objektivan, a nije ni strucan) vidi...onda ce se strucnjak sloziti s tim i dijete ce ici kasnije/ranije u skolu...od onog sto je predvidjeno zakonom (datumom).
Quote:
mislim da starost pri kretanju u skolu nema nikakve veze sa daljnjim obrazovanjem, treba procijeniti da li je dijete sa sest i pol sposobno sjediti 45minuta u komadu i pratiti nastavu.
Da, jasno da treba procijeniti, zato i postoji to sto postoji...raniji upis i odgoda. Ali stvarno nije na roditelju da to procijeni pa da svako salje dijete u skolu kad mu padne na pamet ...sa 4, sa 8..itd.
Ipak treba postojati neki zakon koji kaze kada su djeca duzna krenuti u skolu...pa kako bi ti taj zakon formulirala, da bude po tvojoj volji?
kajpa is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.06.2012., 19:48   #98
starija je za svoju dob ozbiljna, zrela, puno zna i zanima ju. piše, kratke riječi čita i planirali smo ju poslati sa 6 i 2 mj u školu( sad još nema 5) međutim kako se to vrijeme približava i kako smo sve više u pričama roditelja školske dobi skloniji smo odluci da pričeka 7 i 2 mjeseca...

iako ja sam krenula sa 6 i nepunih mjesec dana i sretna sam zbog toga- mislim da se školstvo i obaveze promijenilo od mog doba i da ne treba žuriti s polaskom...
ionako po svemu sudeći i po pomicanju granica, penziju neće ni dočekati, a kamoli u nju otići ranije...
__________________
mama tri male ljepotice...
cvijetić is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.06.2012., 21:50   #99
uciteljice kazu bolje 7god. iz iskustva, djeca s 7god su puno zrelija i lakse podnesu promjenu. i lakse se snadju u svemu u tome. mada ima i 6ogodisnjh iznimaka.
__________________
bebica
silvaes85 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.06.2012., 22:40   #100
Quote:
silvaes85 kaže: Pogledaj post
uciteljice kazu bolje 7god. iz iskustva, djeca s 7god su puno zrelija i lakse podnesu promjenu. i lakse se snadju u svemu u tome. mada ima i 6ogodisnjh iznimaka.
Naša L ima u školi najbolju prijateljicu koja će u 6mj napuniti 8g. Naša L je napunila 7 u prvom mjesecu. Nekada zajedno rade zadaće kod nas i kuži se razlika. Jako. Jedna i druga imaju ok ocijene, ali naša sve to shvača kao neku igru, sva je u nekom svom filmu, ima puno manje koncentracije...Ok, nešto je i karakter ali svejedno - dok naša riješi od 10 zadataka jedan ili dva je druga curica već skoro pa gotova. I sve joj je nekako jasnije, našoj su neke stvari još čista abstrakcija. Ali nije mi žao da je išla tako rano u školu jer nam je vrtić bio još veća muka - sve joj je bilo dosadni, ništa je nije zanimalao. Istina je da imamo malo više posla sada s njome, treba sjediti i pomagati ali kada pogledam cijelo situaciju smo više dobili nego izgubili.
altermama is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:26.