Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Školarci i adolescenti

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 27.03.2017., 12:36   #481
Quote:
OOOOOOO kaže: Pogledaj post
Mene zanima kad ce se saznat tocno da li je odobrena odgoda?
mi sad 4.4 imamo testiranje u skoli i imam prikupljene sve papire od psihologa,vrtica,logopeda
Frendici su rekli da to može biti i u 8 mj
Mora obaviti sve testove i sve kao da se upisuje
__________________
Moj Zmajek je MPO beba :)

#nemrem
Francesca is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2017., 12:43   #482
koliko mi je poznato nakon svih testiranja školski stručni tim i školski dispanzer se nalaze i zajedno prolaze kroz sva testiranja i donose odluke za svu djecu. malo mi je čudno da se može čekati i do kolovoza kada su upisi početkom lipnja.
gargamišamel is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2017., 13:05   #483
A tak su njoj rekli, još je komentirala kak će joj sjebat ljeto ta neizvjesnost
__________________
Moj Zmajek je MPO beba :)

#nemrem
Francesca is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2017., 14:13   #484
Quote:
gargamišamel kaže: Pogledaj post
koliko mi je poznato nakon svih testiranja školski stručni tim i školski dispanzer se nalaze i zajedno prolaze kroz sva testiranja i donose odluke za svu djecu. malo mi je čudno da se može čekati i do kolovoza kada su upisi početkom lipnja.
Dijete se normalno "upisuje" i tek tada se traži odgoda škole. Odlučuje Gradski ured za obrazovanje. Rok odluke im je 31.08.
Nama je tako bilo s dodjelom asistenta u vrtiću, čekali smo odluku do 15.09., a 01.09. trebali krenuti s prilagodbom.
Kolegica je prije par godina dobila rješenje o odgodi škole nakon što je škola počela. Katastrofa!
TIT is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2017., 22:19   #485
Stvarno nisu normalni toliko u neizvjesnosti drzat covjeka

kako ste vi obavili najprije testiranje pa lijecnicki ili obrnuto?
__________________
Pas je jedino biće na svijetu koje te voli više od samoga sebe
OOOOOOO is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2017., 23:01   #486
Ne upisuje se pa se trsži odgoda...
Nakon obavljenog liječničkog, testiranja u školi i individualnog razgovora se predlaže eventualna odgoda.
Treba potpisati u školi i nakon toga dodje rješenje od nadležnog ureda sigurno prije kraja kolovoza.

To s asistentima je bilo upitno zbog manjka novaca.
__________________
Zlatko Vujović

We leave our legacy like dust in the sands of time
Fantasma is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2017., 00:07   #487
mi smo danas imali pregled i testiranje kod doktora. žena mi je na kraju rekla kak je sve ok i kak je sve super odradio i pitala me kaj ja mislim o tome (da li smatram da je spreman za školu ili ne), a mali uopće nije ni blizu granice (ima 6 i pol). nekak sam dobila dojam da to svakog pitaju.
gargamišamel is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2017., 00:14   #488
Mene su usred individualnog razgovora pitali da li sam razmišljala o odgodi.
__________________
Zlatko Vujović

We leave our legacy like dust in the sands of time
Fantasma is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2017., 00:21   #489
da, očita je razlika u samom pitanju.
gargamišamel is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2017., 00:24   #490
Treba gledat dijete. I slušat svoj unutarnji glas.
__________________
Zlatko Vujović

We leave our legacy like dust in the sands of time
Fantasma is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2017., 00:34   #491
ma ja definitivno nisam bila za odgodu.
doktorica mi je blago skrenula pažnju na finu motoriku, da bi se to moglo malo poboljšati.
gargamišamel is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2017., 06:49   #492
Quote:
gargamišamel kaže: Pogledaj post
mi smo danas imali pregled i testiranje kod doktora. žena mi je na kraju rekla kak je sve ok i kak je sve super odradio i pitala me kaj ja mislim o tome (da li smatram da je spreman za školu ili ne), a mali uopće nije ni blizu granice (ima 6 i pol). nekak sam dobila dojam da to svakog pitaju.
katastrofa.
ne znam sto se tocno zeli postici tim trendom odgode.
"zaigran/a je"... pa jbt, ja bi se zabrinula da dijete od 6 godina nije zaigrano.
od floskula tipa "nek uziva jos godinu dana" mi se dize kosa na glavi. kao da mu zivot zavrsava ulaskom u skolu.
pa onda neka sa 20 i kusur jos sjedi u 4. razredu srednje.
__________________
Think positive...
frupy is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2017., 09:28   #493
Znas sto, ja sad s odmakom i iskustvom prvog razreda mogu reci da su odgode odlicne. Ogromna je razlika u djeci, ogromna, od 6,5 do 7,5 godina.
Naravno da su neka djeca sposobna sa 6,5 preuzeti na sebe odgovornosti za skolu, samostalno i odgovrno izvrsavati zadatke i pratiti gradivo bez supporta kao i da neka djeca nisu ni sa 8 godina sposobna.
ali gledajuci moje dijete i njezine kolege iz razreda, plus djecu prijatelja i kolegica, opcenito stariji klinci puno bolje hendlaju tu skolu i skola im nije nikakav stres.
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2017., 12:18   #494
Quote:
SummerNight kaže: Pogledaj post
Znas sto, ja sad s odmakom i iskustvom prvog razreda mogu reci da su odgode odlicne. Ogromna je razlika u djeci, ogromna, od 6,5 do 7,5 godina.
Naravno da su neka djeca sposobna sa 6,5 preuzeti na sebe odgovornosti za skolu, samostalno i odgovrno izvrsavati zadatke i pratiti gradivo bez supporta kao i da neka djeca nisu ni sa 8 godina sposobna.
ali gledajuci moje dijete i njezine kolege iz razreda, plus djecu prijatelja i kolegica, opcenito stariji klinci puno bolje hendlaju tu skolu i skola im nije nikakav stres.
upravo to
+ napomena da je danas vecina ucitelja toliko isfrustrirana i maltretira klince te on njih ocekuju da sa u razredu ponasaju kao odrasle osobe. Evo samo primjera kod nas uciteljice u 1. razredu: ne pusa djecu na wc pod satom, zada im neki kolektivni rad tako da klince podjeli u skupine gdje su djeca rastrkana iz nekoliko kvartova a djeca bi taj projekt trebala uciniti preko vikenda a nitko nema pojma tko gje zivi + sto ima sve kaze samo jednom i ne zeli ponavlajt ni njima a niti roditeljima na inforamcijama uz izliku da su dovoljno odgovorni da sve shvate i odrade uz samo jeno objasnjenje.

Nadalje u vrticu ih uce samostalnosti ( da sami odlaze na wc, pit vode, baciti nesto u kos za smece itd.) a onda u prvih 2 tjedna skole ucitelji govore kako su djeca nezrela jer ne znaju podici ruku i ztraziti dal se smiju ustati sa svog mjesta)

A da ne govorim o koncentraciji koju nema pola djece u prvo razredu a ucitelji ocekuju da ce sve upiti kao spuzve i da je 4-5 sati sasvim ok vrijeme da bi odrzali koncentraciju
__________________
Thenebra :broj godina pomnozi sa brojem koliko ti puta pas dnevno jede. i toliko vrecica moras imati sa sobom! znaci npr.. 2(godine) X 2(dnevno puta jede) = 4 vrecice
Wedding is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2017., 18:23   #495
Quote:
SummerNight kaže: Pogledaj post
Znas sto, ja sad s odmakom i iskustvom prvog razreda mogu reci da su odgode odlicne. Ogromna je razlika u djeci, ogromna, od 6,5 do 7,5 godina.
Naravno da su neka djeca sposobna sa 6,5 preuzeti na sebe odgovornosti za skolu, samostalno i odgovrno izvrsavati zadatke i pratiti gradivo bez supporta kao i da neka djeca nisu ni sa 8 godina sposobna.
ali gledajuci moje dijete i njezine kolege iz razreda, plus djecu prijatelja i kolegica, opcenito stariji klinci puno bolje hendlaju tu skolu i skola im nije nikakav stres.
ok, razlike postoje, jbg, djeca sazrijevaju, bilo bi cudno da sestogodisnjak u pravilu bolje hendla obaveze nego osmogodisnjak. ali to ne znaci da se granica polaska u prvi razred treba samo tako iz hira prebaciti na 8 godina.
nije prvi razred bas toliki bauk da se normalan 6,5-godisnjak ne bi mogao priviknuti.
mislim, nes ti odgovornosti zapamtiti sto treba donijeti za likovni..period prilagodbe treba svakom djetetu, kod nekih traje duze, kod nekih krace, ali traziti odgodu samo zato da se "duze igra" i zato jer nije nacrtao covjeka kao da vinci...
ne.
__________________
Think positive...
frupy is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2017., 23:12   #496
Quote:
frupy kaže: Pogledaj post
katastrofa.
ne znam sto se tocno zeli postici tim trendom odgode.
"zaigran/a je"... pa jbt, ja bi se zabrinula da dijete od 6 godina nije zaigrano.
od floskula tipa "nek uziva jos godinu dana" mi se dize kosa na glavi. kao da mu zivot zavrsava ulaskom u skolu.
pa onda neka sa 20 i kusur jos sjedi u 4. razredu srednje.
Ja pak ne vidim svrhu guranja u školu nekog prije 7. godine.

Još uvijek se sjećam nekih svojih kolega koji su sa nepunih 7 krenuli u školu. Uvijek su bili lošiji učenici, po učenju i ponašanju, bili su nešto sitnije građe i sve.
Kada sam ja išao na prvi faks, sa mnom ga je upisao 17-godišnjak( početak škole s 6 godina, + 3godišnja škola, tad s još moglo). Tete u referadi nisu znale ima li se on pravo uopće upisati, i trebaju li organizirati roditeljski sastanak.

Neće s 20 i kusur sjediti u srednjoj osim ako ne padne koji razred. A i da sjedi s 19, kud mu se žuri, na HZZ?
JohnDoe-25 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2017., 23:59   #497
Quote:
JohnDoe-25 kaže: Pogledaj post
Ja pak ne vidim svrhu guranja u školu nekog prije 7. godine.

Još uvijek se sjećam nekih svojih kolega koji su sa nepunih 7 krenuli u školu. Uvijek su bili lošiji učenici, po učenju i ponašanju, bili su nešto sitnije građe i sve.
Kada sam ja išao na prvi faks, sa mnom ga je upisao 17-godišnjak( početak škole s 6 godina, + 3godišnja škola, tad s još moglo). Tete u referadi nisu znale ima li se on pravo uopće upisati, i trebaju li organizirati roditeljski sastanak.

Neće s 20 i kusur sjediti u srednjoj osim ako ne padne koji razred. A i da sjedi s 19, kud mu se žuri, na HZZ?
isla sam i ja u skolu sa skvadrom koja je kretala s nepunih 7 i nikad nisam primijetila pravilo da su losiji ucenici, nesavjesniji ili pak neodgovorniji. a gradja je... jako bitna u cijeloj prici.
krenula sam i ja s nepunih 7 i bila sam uvijek jedna od dvoje-troje najboljih ucenika u razredu, i u osnovnoj i u srednjoj, a bome i na faxu.
covjeka nacrtati ne znam ni dan danas.

i s obzirom da se razmahao trend odgoda uopce nije nerealno ocekivati da ce nam uskoro maturanti biti na pragu dvadesetih.
jel i u tim svim europama na koje se pozivamo kao na savrsene skolske sustave isto tako popularno odgadjati polazak u skolu? don't think so.
__________________
Think positive...
frupy is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2017., 00:45   #498
Quote:
gargamišamel kaže: Pogledaj post
mi smo danas imali pregled i testiranje kod doktora. žena mi je na kraju rekla kak je sve ok i kak je sve super odradio i pitala me kaj ja mislim o tome (da li smatram da je spreman za školu ili ne), a mali uopće nije ni blizu granice (ima 6 i pol). nekak sam dobila dojam da to svakog pitaju.
vidim da su u raspravi neki krivo shvatili ovo pitanje.
jer i nas je to isto pitala, i normalno da to pita, zapravo je steta da ne pita.

pitanje je skroz na mjestu.
od toga da pita roditelja da li je dijete i inace takvo kakvo se pokazalo na testiranju, moze li vise/manje, koliko je inace suradljivo.
do toga kako ga roditelj vidi i dal ga uopce vidi u skoli (osoba koja ga/ju gleda svaki dan, i gledat ce ga/ju svaki dan kada krene u skolu)

to ne znaci da ce roditelji koji dobije to pitanje odmah pokusat odgoditi skolu , ali i doktoru i roditelju je taj komad dijaloga zapravo znacajan za konacnu odluku u interesu djeteta.i prilika da razgovaraju o tome sto je za skolu potrebno (sto misli roditelj, a kako u stvarnosti je)

pretpostavljam da si rekla NE, da bi te pitala sto TI vidis kao nespremnost kod svog djeteta, da bi ti ona rekla prosjek djece u tom odredjenom ponasanju/sposobnsoti koje ti procjenjujes nedovoljno zrelim. i razuvjerila te ili te podrzala da uzmete godinu da to razvijete.

kolko vidim, rekla si DA, pa si dobila da se i ona time slaze i dala ti upute za finu motoriku. Sto znaci da je njoj po cijelom pregledu on spreman, osim u ovom malom segmentu koji se zaista da uvjezbati unutar 6 mjeseci.


Quote:
JohnDoe-25 kaže: Pogledaj post
Neće s 20 i kusur sjediti u srednjoj osim ako ne padne koji razred. A i da sjedi s 19, kud mu se žuri, na HZZ?
bas
ili u vojsku mozda

al da nisam off topic, srednja skola je dopustena do 21. godine (pa tak svejedno, dal ucenik ima 18, 19, 20 ili 21 )
naravno da netko tko je krenuo kasnije, ce imat manje sansi da pada razred i zavrsi redovno skolovanje, al jbg, bar ce se naigrati do skole
__________________
Ako postoji nešto što želimo promijeniti kod djeteta, trebamo vidjeti nije li to nešto što bismo prvo trebali promijeniti u nama samima
Monstera is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2017., 07:31   #499
Quote:
nosorog kaže: Pogledaj post
naravno da netko tko je krenuo kasnije, ce imat manje sansi da pada razred i zavrsi redovno skolovanje, al jbg, bar ce se naigrati do skole
...jer kad jednom krene u prvi razred, vise se nikad nece igrati.

boze, svasta.

znam ja da u podlozi najcesce ni nije djecja "igra", nego roditeljska komocija jer jbg, lakse se izorganizirati s vrticancima nego skolarcima.
ali ne bi to nitko "priznao", lakse je sve svaliti na manjkavi crtez covjeka i zaigranost.
ono sto ja vidim oko sebe u RL je porast doslovno panike i histerije oko polaska u skolu. ekipa se na sve moguce nacine pokusava opravdati u nastojanjima da odgode skolu na godinu dana bez obzira sto su djeca 6 godina navrsila mozda vec prije 3-4 mjeseca.
besmisleno totalno. jer nekako imam blagi feeling da nista opusteniji oko polaska u skolu nece biti ni za godinu dana, a djeci bi mozda ucinili itekakvu uslugu da ga "puste" u skolu s njegovim vrsnjacima iz vrtica i kvarta koje pozna vec 4-5-6 godina.
__________________
Think positive...
frupy is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2017., 09:24   #500
priznat ću da sam malo strepila hoće li mu možda odgoditi zbog govora i razumijevanja (jbg, nikad se ne zna) i već sam se vidjela kak raspravljam s njima kak tu odgodu smatram nepotrebnom, pa sam se oboružala psihologijskim testiranjem koji je napravljen u sklopu logopedskog tretmana pred školu.
gargamišamel is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 08:07.