Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Školarci i adolescenti

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 17.11.2015., 21:38   #1
Svijest o ekologiji

Okolis,odrzivi razvoj,reciklazna dvorista,cistoca planeta,cisti zrak,voda,zemlja...
Ciste ulice i sume.
Odrzavanje ekoloskih standarda.

Bitno je djeci usaditi svijest o ekologiji,kako bi u buducnosti znali ocuvati nase drustvo,zemlju i planetu.

Svijest o ekologiji je bitna.Slazete li se?
Daluge Klaipeda is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2016., 11:06   #2
Apsolutno, ekologija je cak dosta zastupljena u OŠ, mlađa djeca vole radionice, međutim u srednjim skolama nimalo...u 4. srednje u gimanzijama se uči o ekologiji, ali je to kraj njihovog skolovanja pa se obicno zaobiđe i tada :/. Odrzivi razvoj se ne spominje prakticki.
arinakat is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2016., 13:28   #3
Uz sve ostalo još i to?
Ali pošto se slažem da je svijest o ekologiji važna, može li da ih rasteretimo s druge strane? Npr. vjeronauk / cmrljenje po hodnicima?
__________________
Hazen: "Kad vola stavis u palacu, ne postane on kralj nego palaca postane stala".
shtefy is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2016., 14:34   #4
nemojte i ovdje povesti raspravu o vjeronauku. imamo temu za to.
gargamišamel is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2016., 15:12   #5
A valjda nesto mozemo I doma. Djeca uce o ekologiji na prirodi, biologiji, mozda ne kao bas posebnu cjelinu, ali uce o ponasanju prema okolisu.

Doma mozemo sortirati otpad, koristiti platnene vrecice, koristiti stare materijale za izradu kojekakvih igara I igracaka kad su kisni dani. U vrticima skpljaju recimo cepove na ulazu, svasta bude.

Mozemo ih uciti da ne izbjegavamo svaki dan jesti meso samo zbog zdravlja, nego I zbog cinjenice da uzgoj xivotinja unistava sume, mozemo posuđivati knjige u knjiznici umjesto da ih sve kupujemo (iakp podupirem kupovanje, pogotovo hrvatskih autora), od stare robe mi planiramo izraditi lutke na stapu za minikazaliste pa cemo poslije donirati, imam punu vrecu onih kuglica za punjenje.

Roditelji su ti koji usađuju vrijednosti koje su ideje odrziva razvoja, zatvaranjem slavine I tusa recimo, nebacanjem otpada I opusaka po podu, hrpa korisnih svakodnevnih stvari koje mogu nauciti doma.

U DM-u se za 20 bodova moglo uzeti sortere otpada, taman su za djecu ko nacrtane, manje su, a I super je da iaju neki kucanski posao kao zadatak.

Moj.je sad drugi razred I ucili su I koje je boje koji kontejner I kamo sa starim baterijama, lijekovima, svasta nesta.
MMovca is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2016., 15:26   #6
Naša škola ima eko grupu od 1. razreda, već su tijekom ovih prvih tjedana čistili komad zemljišta oko škole, mislim da će kasnije nešto saditi itd.
Imali su skupljanje starog papira, kao pretpostavljam i ostali.

Ali slažem se s MajaMama da treba krenuti i od kuće. Mi smo pred neko vrijeme krenuli s odvajanjem otpada, papir-staklo-plastika. Tjedno sad bacamo vreću smeća, prije je bila vreća na dan. Ni mi odrasli nismo bili svjesni koliko zaista otpada čini materijal koji ide u one baje za reciklažu.
__________________
Where all think alike, no one thinks very much.
miss daisy is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2016., 15:32   #7
mi već dugo sortiramo otpad tak da je klinac od najranije dobi upoznat s tim, sa reciklažnim dvorištima i bojama kontejnera. učimo ga da gasi svjetlo ako mu ne treba, ali sa vodom već ide malo teže jer se voli igrati.
gargamišamel is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2016., 16:28   #8
Pa evo, da onda preformuliram: djeca su u školi već toliko opterećena bubanjem koječega i cmrljenjem na koječemu da ih nema smisla još vise opterećivati, ma kako to bilo nešto što bi im moglo biti važnije i korisnije.
__________________
Hazen: "Kad vola stavis u palacu, ne postane on kralj nego palaca postane stala".
shtefy is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2016., 19:31   #9
Quote:
shtefy kaže: Pogledaj post
Pa evo, da onda preformuliram: djeca su u školi već toliko opterećena bubanjem koječega i cmrljenjem na koječemu da ih nema smisla još vise opterećivati, ma kako to bilo nešto što bi im moglo biti važnije i korisnije.
pa zasto bi to bilo bubanje
dijete uci po modelu, opazajuci druge, a svijest o ekologiji se moze fino upakirat u sve predmete, a pogotovo tijekom odmora.

vecina skola je itekako ekoloski svjesna (nije al se ja volim sprdati na to), pa nemaju klima uredjaje i ne trose struju na hladjenje svojih ucenika i nastavnika nego im pokazuju da mogu i u vlastitom znoju svasta nauciti.
ne stavljaju papire u wc, i vjerojatno su sacuvali masu suma radi toga.
bilo bi lijepo kada bi vodokotlice redovito servisirali, mijenjali ventile na radijatorima (da nije toplina na najjace sa otovrenim prozorima)...
__________________
Ako postoji nešto što želimo promijeniti kod djeteta, trebamo vidjeti nije li to nešto što bismo prvo trebali promijeniti u nama samima
Monstera is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.10.2016., 20:56   #10
Quote:
Daluge Klaipeda kaže: Pogledaj post
Okolis,odrzivi razvoj,reciklazna dvorista,cistoca planeta,cisti zrak,voda,zemlja...
Ciste ulice i sume.
Odrzavanje ekoloskih standarda.

Bitno je djeci usaditi svijest o ekologiji,kako bi u buducnosti znali ocuvati nase drustvo,zemlju i planetu.

Svijest o ekologiji je bitna.Slazete li se?
pa naravno da je. to je jedna od najbitnijih stvari.

moj sin od 1. razreda ide na eko grupu i u sklopu toga su do sada odradili niz zanimljivih projekata. doma ga još od kad je bio skroz mali učimo da se smeće razvrstava, reciklira...a novac od recikliranih boca je uvijek išao u njegovu kasicu-prasicu (na taj način ga učimo i o vrijednosti novca)
__________________
Kad si sretan lupi glavom ti o dlan.
Azz is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2016., 11:51   #11
Quote:
shtefy kaže: Pogledaj post
Pa evo, da onda preformuliram: djeca su u školi već toliko opterećena bubanjem koječega i cmrljenjem na koječemu da ih nema smisla još vise opterećivati, ma kako to bilo nešto što bi im moglo biti važnije i korisnije.
Ekologija je baš nešto što se ne bi bubalo, nego projekti, debate, grupni rad
arinakat is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2016., 14:52   #12
uzaludna je ta prica o ekologiji, a evo i primjera:

mali u vrticu koristi jednokratne plasticne case koje onda doista budu jednokratne, napiju se i bace. i tako po nekoliko puta dnevno. pomnozi s njih 20-tak u grupi i ispadne da se dnevno baci barem 50, ako ne i vise tih casa.

istina, vrtic ima posebni OGROMNI smajli kontejneric samo za te case, ali to je svakodnevno puno. imaju isto i za papir i ostale stvari, ALI, ekologija nije skovace trpat na pravo misto za reciklazu, vec smanjit proizvodnju tog smeca.

a tu u igru ulaze opet veleumnici poput svih birokrata na svitu, ovaj put medicinska sestra, a koja je nalozila da se obavezno koriste jednokratne plasticne case. zaboravimo na tren da su to dica i da im je 90% vrimena ruka po podu, po zemlji, itd. i da su ove case doslovce pišanje u pozar. sve i da postoji jedan jedini opravdani razlog za jednokratne case, opet je to u suprotnosti s ekologijom. prije su (ocito davno) imali svak svoju casu, ista se prala u masini za sudje i ujutro bi bila cista, svak je zna cija je, i nema ni smeca, a bome ni raznoraznih eko kanti. sad imas hrpetinu nepotrebnog smeca, ali posto smo "eko-osvjesteni", sad imamo kantu, koju btw skovacini naravno ubace skupa s ostalim smecem.
wifi is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2016., 15:01   #13
slazem se.
meni su te case u vrticu bile koma i to sam im odmah rekla, i tu sam isto pisala po temama.
prve dve godine nas nisu trazili da donosimo ista, pa niti case, kad su poceli traziti, rekla sam da ja u tom necu sudjelovati i da ionak znaju moj stav, nije stvar novca nego zaista bacanja casa zabezveze i ekoloski uzas. uz to, meni nije nikakav bed uciti dijete piti iz pipe
__________________
Ako postoji nešto što želimo promijeniti kod djeteta, trebamo vidjeti nije li to nešto što bismo prvo trebali promijeniti u nama samima
Monstera is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 07:31.