Natrag   Forum.hr > Društvo > Filozofija

Filozofija Misaone teme lišene dogme

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 06.11.2016., 22:39   #1201
JEDNOSTAVKO:

Quote:
To se odavno zna Ljubo, samo što ti ne čitaš knjige, pa nije ni čudo što ne znaš.
Neverovatno. Za ono što sam ti upravo lepo objasnio ti tvrdiš da ne znam, zato jer ne čitam knjige, a ti znaš zato jer čitaš. A ja tvrdim suprotno, da ti ne znaš upravo zato jer čitaš knjige. Zato jer u knjigama nema znanja o POSTOJANJU sveta. U naučnim, filozofskim i teološkim delima o postojanju materije, života i prirode su samo DOGME. U njima nema objašnjenja o tome ŠTA su Svest i Materija, KAKO postoje i ZAŠTO, a u mojoj knjizi "Zakon postojanja" to po prvi put ima. Šta se može, uvek postoji "prvi put". I sve ostale knjige sveta je neko napisao "prvi put".

Quote:
Ali nije najveći problem što to ne znaš, nego što je tvoja "nauka o postojanju" lišena duha, ti to samo zoveš svijest i duh, ali kod tebe je sve mehanizam - perpetuum mobile.
Znaš šta, ako želiš "duha" bez mehanizma i perpetuum mobila, onda moraš ići u crkvu i nastaviti da čitaš naučne, filozofske i teološke dogme koje si i do sada čitao.
Ljubo is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2016., 23:16   #1202
Pa cinjenica je da je za svaku sposobnost potreban mehanizam,kao npr za sposobnost vida,vid je sposobnost.Za mehanizam ti ne treba sposobnost,vec dizajn ili kreacija mehanizma koji funkcionise po zakonu sopstvenog dizajna.U kretanju elektrona,kretac je elektron,a kretanje je mehanizam kojim raspolaze elektron.Tako da je tvoj zakljucak sulud,jer zapravo sasvim je jasno da nema nematerijale svesti.
DavMla is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2016., 23:18   #1203
Quote:
Ljubo kaže: Pogledaj post
Konkretno, bez sposobnosti naprezanja, kretanja, opažanja, osećanja, pamćenja, mišljenja i razumevanja, ne može da bude.


Nisam znao da atom ili pak elektron osijeća, pamti , misli i razumije.

Razumljivo mi je da ima sposobnost naprezanja i kretanja.

Quote:
svijest - perpetuum mobil
Nisam baš siguran, jer ovaj svemir ima svoju trajnost. Za stotinjak milijardi godina svemir će biti mrtav. Barem za organski život.
krena is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2016., 00:07   #1204
Quote:
krena kaže: Pogledaj post
Za stotinjak milijardi godina svemir će biti mrtav. Barem za organski život.
U sljedećih stotinjak milijardi godina će se dogoditi stotinjak milijardi stvari o kojima sad još ništa ne znamo.
Jednostavko is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2016., 01:00   #1205
Quote:
Ljubo kaže: Pogledaj post
Neverovatno. Za ono što sam ti upravo lepo objasnio ti tvrdiš da ne znam, zato jer ne čitam knjige, a ti znaš zato jer čitaš.
Ma ne, opet izmišljaš, samo sam ti rekao da je ono što sam citirao odavno poznato, pa zato krivo misliš da se to "još uvek ne zna".

Quote:
Znaš šta, ako želiš "duha" bez mehanizma i perpetuum mobila, onda moraš ići u crkvu i nastaviti da čitaš naučne, filozofske i teološke dogme koje si i do sada čitao.
Ne radi se o mojim željama, nego o tome da takvo mehanicističko shvaćanje duha nije istinito.
Jednostavko is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2016., 01:03   #1206
DAVMLA:

Quote:
Pa cinjenica je da je za svaku sposobnost potreban mehanizam, kao npr za sposobnost vida, vid je sposobnost.
Svaki mehanizam je napravljen... od čega? Od materije koja ima SPOSOBNOST. Kad materija od koje je napravljen mehanizam ne bi imala sposobnost, tada ni mehanizam ne bi imao sposobnost. Materija od koje je građen mehanizam daje mehanizmu sposobnost, a ne mehanizam materiji. Elemeti daju svojstva sistemu, a ne sistem elementima. Materija od koje je građen ljudski organizan daje sedam sposobnosti ljudskom organizmu, a ne ljudski organizam materiji od koje je napravljen. Mehanizam materiji koja ga gradi služi samo da poveća njene sposobnosti, a ne da joj ih stvori. Ne kreira mehanizam materiju, već materija mehanizam. Ljudski organizam ne kreira materiju, već materija kreira ljudski organizam.

Quote:
Za mehanizam ti ne treba sposobnost, vec dizajn ili kreacija mehanizma koji funkcionise po zakonu sopstvenog dizajna.
Mehanizam možeš da keiraš samo ako raspolažeš sa sedam sposobnosti. Naravno, od materije koja i sama raspolaže sa sedam sposobnosti, jer u protivnom mehanizam ne bi mogao da radi. Ovo se najbolje razume pomoću primera kada materija sama, od sebe same, gradi mehanizam, kao što je, na primer ljudski organizam, čula, mozak i nervni sistem. Samo ko je lud bi mogao da izvede zaključak da bi materija to mogla da izvede bez sedam sposobnosti.

Elektron je takođe mehanizam koji raspolaže sa svih sedam sposobnosti. Pogledaj kakva sve čulda elektroni rade na ekranu tvog kompjutera. Takva ista čuda rade i u tvom telu, nervnom sistemu, čulima i mozgu. Pomoću tih sedam sposobnosti elektroni mogu da naprave svaki mehanizam, pa i samog čoveka, njegova čula, mozak i nervni sistem. Mogu da nprave i ceo svemir sa životom u njemu. I Tesla se s ovim slaže kad kaže: "Sve je energija"; "Sve je svetlost"; "Sve je elektricitet".

Quote:
Tako da je tvoj zakljucak sulud, jer zapravo sasvim je jasno da nema nematerijalne svesti.
Suluda je i krajnje siromašna tvoja sposobnsot realnog logičkog analiziranja i poimanja stvarnosti. To je zato jer si naviknut da sva svoja znanja bubaš na pamet bez razumevanja iz knjiga, tako da ti je sposobnost logičkog promišljanja stvarnosti zakržljala. Ova sposobnost se dobro razvija praktičnim, kreativnim, stvaralačkim oblicima svih mogućih vrsta rada, jer to čoveka tera da stalno misli. Sedeći i čitajući knjige, a praktično ne radeći ništa, intelekt se slabo razvija, jer tu se sposobnost mišljenja skoro i ne koristi, već se samo tuđa, već prožvakana mišljenja bubaju na pamet. Znanje je mnogo vrednije kad do njega čovek sam kroz iskustvo dođe, nego kad mu ga neko samo u obliku praznih reći i pojmova u pamet nagura.

I da, nematerijalne Svesti ima. Svest je uvek nematerijalna. Čak i kad se napreže i kreće. U nauci se odavno zna da materije nema, tj. da je materija samo energija koncentrisana do tačke vidljivosti. Ali se ne zna šta je energija, tj. da je energija samo napregnuta i pokrenuta NEMATERIJALNA Svest - kvantni vakuum - prostor bez materije i materijalnih formi. Sve što nam se čini kao materijalno samo je fizička manifestacija NEMATERIJALNOG. Materije nema i nikad je nije ni bilo. Materija je KRETANJe, a kretanje nije materijalno. Kad kretanje stane, na mestu gde se kretanje odvijalo ništa materijalno ne ostane.
Ljubo is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2016., 01:15   #1207
JEDNOSTAVKO:

Quote:
Ne radi se o mojim željama, nego o tome da takvo mehanicističko shvaćanje duha nije istinito.
Kad se nauka i filozofija sveedu na "jeste - nije", prestaju biti nauka i filozofija a postaju obična pijačna prepirka. Pogledaj moje postove koliko truda ulažem da svaki moj stav argumentovano i logički obradim i potvrdim. A ti onda dođeš i samo kažeš "to nije istinito" i misliš da si završio posao. To nije dovoljno. Ako želiš za nešto da kažeš "da nije istina", onda tome treba da dodaš i ono što misliš da jeste istina.
Ljubo is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2016., 01:24   #1208
KRENA:

Quote:
Nisam znao da atom ili pak elektron osijeća, pamti , misli i razumije.
Razumljivo mi je da ima sposobnost naprezanja i kretanja.
Odgovor na ovo tvoje pitanje sam dao u mom postu dole niže br. 1206

Quote:
Nisam baš siguran, jer ovaj svemir ima svoju trajnost. Za stotinjak milijardi godina svemir će biti mrtav. Barem za organski život.
Svemir ne traje po načinu večitog trajanja, već po načinu večitog PONAVLJANJA. Uvek iznova nastaje i nestaje, diže se i pada, diše. Zato što uvek iznova, kao perpetuum mobile, svoju energiju koju kretanjem, radom i umaranjem potroši, sam mora mirovanjem i odmaranjem da obnovi. Na ovaj način on nužno mora stalno da se pretače kroz svoja tri prirodna oblika i stanja (mirovanje, sintropija i entropija - "jaje pile koka") i tako se beskonačno, kao točak, sam oko sebe okreće. Kao voda koja ne može iz izvora da teče dok se kao kiša u izvor ne ulije, i koja ne može kao kiša u izvor da se ulije sve dok se iz izvora ne izlije.
Ljubo is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2016., 01:48   #1209
JEDNOSTAVKO:

Quote:
U sljedećih stotinjak milijardi godina će se dogoditi stotinjak milijardi stvari o kojima sad još ništa ne znamo.
Dovoljno je da znamo ono najglavnije, a to je da se tokom bezbrojnih milijardi godina, na bezbroj najrazličitijih i najčudesnijih načina, uvek jedna i ista stvar događa. Samo se pretače kroz svoje bezbrojne i najrazličitije oblike i stanja. Ona uvek POSTOJI i uvek JESTE, a samo se njeni oblici i stanja događaju i menjaju.

Ovako kao je to Fuhte lepo opiso:

„Ja da samo jedem i pijem, da bih opet mogao ogladneti i ožedneti, pa jesti i piti tako dugo dok me otvoreni grob podno mojih nogu proguta i dok sam kao hrana ne bih isklijao iz zemlje? Ja da stvaram bića sebi jednaka, da bi i ona jela i pila i umirala, pa ostavljala za sobom sebi jednaka bića, koja će činiti isto što sam ja već činio? Čemu ta kružnica, koja se neprestano vraća sama u sebe, ta igra koja uvek iznova započinje na isti način i u kojoj sve nastaje da bi nestalo, i nestajeda bi opet moglo nastati, kao što je već bilo; to čudovište, koje neprestano samo sebe proždire, da bi sebe opet moglo roditi, i koje se rađa da bi sebe opet moglo proždreti? Nikada to ne može biti određenje mojega bića, i nikakvoga bića. Mora da ima nešto što jeste, jer je nastalo, i što dakle ostaje, a pošto je jednom nastalo, ne može nikada više opet nestati. To, pak, što ostaje, mora sebe proizvoditi u meni prolaznoga i trajati u njemu, pa ga talasi vremena prvobitnog i nepovređenog moraju nositi dalje“.
Ljubo is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2016., 02:24   #1210
Quote:
Ljubo kaže: Pogledaj post




Mora da ima nešto što jeste, jer je nastalo, i što dakle ostaje, a pošto je jednom nastalo, ne može nikada više opet nestati. To, pak, što ostaje, mora sebe proizvoditi u meni prolaznoga i trajati u njemu, pa ga talasi vremena prvobitnog i nepovređenog moraju nositi dalje“.[/I]

Eti i taj neki izgleda poznati, jos jedan, Fuhte.. je opisao kako se sve to nalazi u vremenu....."...TALASI VREMENA PRVOBITNOG..."
__________________
end
iormas is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2016., 10:01   #1211
Quote:
Ljubo kaže: Pogledaj post
Kad se nauka i filozofija svedu na "jeste - nije", prestaju biti nauka i filozofija a postaju obična pijačna prepirka. Pogledaj moje postove koliko truda ulažem da svaki moj stav argumentovano i logički obradim i potvrdim. A ti onda dođeš i samo kažeš "to nije istinito" i misliš da si završio posao. To nije dovoljno. Ako želiš za nešto da kažeš "da nije istina", onda tome treba da dodaš i ono što misliš da jeste istina.
Neobično je da to kažeš ti koji u nebrojeno mnogo postova nisi ozbiljno razmotrio nijedan argument tvojih sugovornika. To može vidjeti svatko tko je čitao tvoje postove.

Mehanizam vječnog ponavljanja jednih te istih radnji protivan je pojmu duha. Pukim ukazivanjem i reduciranjem svega na svijest i sedam sposobnosti ne može se objasniti niti bogatstvo oblika prirode i duha, niti nužnost prijelaza jednog oblika u drugi, niti pojava života i samosvijesti, niti ljudska povijest itd. Bitno svojstvo duha je sloboda, a toga u tvojoj "nauci" nema.
Jednostavko is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2016., 10:16   #1212
Quote:
Jednostavko kaže: Pogledaj post
U sljedećih stotinjak milijardi godina će se dogoditi stotinjak milijardi stvari o kojima sad još ništa ne znamo.
Slažem se.

Dodala bi: i biti će donešeno tko zna koliko prirodnih zakona.

Jer, pitanje je, jesu li svi prirodni zakoni nastali u trenutku nastanka svemira. Kažu da je svemir nastao prije 14 milijardi godina, živa bića, koliko znamo, nastala su prije 4 milijarde godina, čovjek, ovakav kakav je nastao je prije 100 tisuća godina.

Jesu li prirodni zakoni po kojima se ponašaju živi organizmi nastali prije 14 milijardi godina ili prije 4 milijarde godina kada su nastala živa bića?

Jesu li prirodni zakoni po kojima radi ljudski mozak nastali prije 14 milijardi godina ili prije 100 tisuća godina kada je, recimo to tako, nastao ljudski mozak?
mravac8 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2016., 11:32   #1213
JEDNOSTAVKO:

Quote:
Neobično je da to kažeš ti koji u nebrojeno mnogo postova nisi ozbiljno razmotrio nijedan argument tvojih sugovornika. To može vidjeti svatko tko je čitao tvoje postove.
Moj filozofski sistem je prost da prostiji ne može da bude. Temelji se samo na činjenici da su osnovni faktori Svesti sedam fizičkih i psihičkih sposobnosti i da sa tih sedam sposobnosti raspolaže Materija. Iz čega sledi zaključak da su Svst i Materija jedna i ista prirodna sila i pojava. I do danas još niko nije uspeo niti i jadan argument da tome suprostavi i ne shvatam koje ja to agumente mojih sagovornika nisam ozbilno razmotrio?

Quote:
Mehanizam vječnog ponavljanja jednih te istih radnji protivan je pojmu duha.
Ne postoji precizna i jasna definicija pojma "duh". To je više apstraktan pojam i svako je slobodan da pod tim pojmom podrazumeva šta mu se prohte i kao takav potpuno je nepotreban da se uzima kao neki faktor prilikom objašnjavanja postojanja Svesti i Materije.

Quote:
Pukim ukazivanjem i reduciranjem svega na svijest i sedam sposobnosti ne može se objasniti niti bogatstvo oblika prirode i duha,
Sve sam to već objasnio uz pomoć samo sedam fizičkih i psihičkih sposobnosti pomoću kojih Svest stiče beskonačno različita iskustva (znanja), a pomoću tih znanja stvara beskonačno različite oblike svog kretanja i rada, pomoću kojih, dalje, sebe dovodi u bezbrojno razuličita psihička (duhovna) stanja.

Quote:
niti nužnost prijelaza jednog oblika u drugi,
Nužnost prelaza iz jednog oblika u drugi proizilazi iz nužnosti večitog pretakanja Svesti kroz njena tri prirodna oblika i stanja ("jaje-pile-koka", odnosno, mirovanje, pa sintropija, potom enteropija). Ovo pretakanje Svesti kroz njena tri oblika i stanja podrazumeva uvek iznova građenje i rušenje jednih i istih materijalnih formi, kojom prilikom se sama materijalna Svest, koja sve materijalne oblike gradi, uvek iznova petače iz jednog oblika u drugi.

Quote:
niti pojava života i samosvijesti,
Život i samosvest nastaju u samom trentku prelaska Svemirske Svesti iz stanja mjrovanja u stanje naprezanja i kretanja, jer to je trenutak kad počinju da se koriste psihičke sposobnosti i kad počinju da se odvijaju svi i fizički i psihički, tj. životni, svesni i samosvesni procesi. Sedam fizičkih i psihičkih sposobnosti su uvek temelj svega i bez njih ništa ne bi bilo moguće.

Quote:
niti ljudska povijest itd.
U trenutku prelaska Svesti iz mirujućeg u napregnuto i pokretno stanje i u trenutku početka korištenja psihičkih sposobnosti i sticanja raznih vrsta znanja, ujendo počinje i evolucija Svemirske svesti, kao i njena istorija, koja se saastoji od hronološkog pamćenja događaja. Sve to bazira i objašnjava se uz pomoć sedam fizičkih i psihičkih sposobnosti i radnji.

Quote:
Bitno svojstvo duha je sloboda, a toga u tvojoj "nauci" nema.
I pojam "sloboda" se objašnjava i definiše uz pomoć sedam fizičkih i psihičkih sposobnosti i radnji, koje Svest nužno uvek iznova mora da ponavlja i tako se samoodržava. Kojom prilikom se večito i nužno uvek iznova pretače kroz svoja tri prirodna oblika i stanja, gde je Sloboda uvek okolnost u kojoj Svest može neometano da se pretače kroz svoja tri prirodna oblika i stanja. Ta okolnost je uvek harmoničan sistem kretanja i rada, koji uvek ima značenje društvene i ekonomske zajednice napravljene na principu jedinstva, mira, reda, uzajamnog pomaganja i ljubavi i ravnopravne podele rada i rezultata rada. Unutrašnja organizacija kretanja, života i rada svih materijalnih formi od kojih se priroda sastoji, sem ljudskog društva koje još nije dostiglo vrhunac svog razvoja, mogu da posluže kao primer okolnosti koja subjektima koji sve ove organizacije tvore, omogućuje maksimalnu slobodu neometanog pretakanja kroz njihova tri prirodna oblika i stanja.

Sve sam ja ovo u ovoj temi na mnogo mesta i raličitih načina već objasnio.
Ljubo is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2016., 11:39   #1214
IORMAS:

Quote:
Eti i taj neki izgleda poznati, jos jedan, Fuhte.. je opisao kako se sve to nalazi u vremenu....."...TALASI VREMENA PRVOBITNOG..."
Da, tačno je, sve se dešava u nulotom (0) trenutku vremena zvanom "SADA" i šta sad stim? Ništa! To saznanje nam ne pomaže ni da objasnimo, ni da razumemo, ni ŠTA je ovaj svet, ni KAKO postoji, ni ZAŠTO.
Ljubo is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2016., 12:10   #1215
MRAVAC8:

Quote:
Dodala bi: i biti će donešeno tko zna koliko prirodnih zakona.
Reč i pojam "prirodni zakon" je dogmatičan termin i pojam koji su naučnici smislili za nešto za šta pojma nemaju šta je.

Naime, postoje samo zakoni Svesti i njenih sedam fizičkih i psihičkih sposobnosti pomoću kojih se Svest samoodržava, tj, večito pretače kroz svoja tri prirodna oblika i stanja. To su zakoni Dobra sa značenjem "DA" i Zla sa značenjem "NE". U nauci se odavno zna da sve što u prirodi postoji i što se dešava ima svoje "DA" i svoje "NE".

Svest postoji u vidu jedinstvene prirodne sile i pojave zvane "nagon samoodržanja"., koja se samoodržava tako što večito teži od Zla ka Dobru. U tu svrhu ona prilikom svog kretanja i rada pamti sva kretanja koja joj otežavaju njeno pretakanje kroz njena tri prirodna oblika i stanja koja dožvljava kao Zlo (to su uvek haotična kretanja), kao što pamti i ona kretanja koja joj omogućuju slobodu neometanog pretakanja kroz njena tri oblika i stanja, koja doživljava kao Dobro (to su uvek harmonična, tj organizovana kretanja). A zatim se trudu da ubuduće izbegava sva haotična kretanja koja je doživela kao Zlo, a ponavlja samo ona harmonična koja je doživela kao Dobro, i ta kretanja se vremenog dalje usavršavaju i razvijaju i postaju tzv. "prirodni zakoni". Što pdarzumeva da u osnovi svih kretanja i dešavanja u prirodi koja se redovno i na isti način ponavljaju uvek stoje informacije, tj. znanja kako i šta treba da se radi da se izbegne Zlo, a ostvari Dobro i te informacije, tj. znanja uvek imaju značenje ZAKONA.
Ljubo is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2016., 13:01   #1216
Quote:
Ljubo kaže: Pogledaj post
Ovako kao je to Fuhte lepo opiso:
Quote:
iormas kaže: Pogledaj post
Eti i taj neki izgleda poznati, jos jedan, Fuhte..
Nije Fuhte nego Fichte (Fihte).
Jednostavko is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2016., 13:42   #1217
Ljubo ja se s prvim delom tvog posta slazem i to nema veze sa onim sto sam pisao.Dakle materijalni oblik od kojeg je izgradjen mehanizam ima sposobnost da vrsi taj mehanizam u suprotnom isti ne bi ni postojao,naravno.Elektron nema te sposobnost,vec ima sposobnost kretanja da funkcionise po mehanizmu koji pociva na zakonu sopstvenog dizajna.Dakle postoje prirodni zakoni po kojima funkcionise materija i tu nema potrebe za necim nematerijalnim,jer ti zakoni vaze za materiju i to kretanje i mehanizmi su manifestacija tih zakona.To je sve vrlo jednostavno za shvatiti,a ti pricu tako komplikujes.Tvoja tvrdnja da je materija manifestacija nematerijalne svesti je potpuno verska tvrdnja i u neskladu sa onim sto znamo.Tvoja tvrdnja da je kretanje nematerijalno je takodje smesna tvrdnja i nije potrkepljena niti jednom cinjenicom
DavMla is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2016., 16:13   #1218
Quote:
Jednostavko kaže: Pogledaj post
Quote:
Ljubo kaže:
Ovako kao je to Fuhte lepo opiso:
Quote:
iormas kaže:
Eti i taj neki izgleda poznati, jos jedan, Fuhte..
Nije Fuhte nego Fichte (Fihte).
__________________
"Vrijednost ideje se može odrediti kvalitetom onih koji je zastupaju" (A. Hemon)
Nea-- is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2016., 16:24   #1219
Quote:
Ljubo kaže: Pogledaj post
To saznanje nam ne pomaže ni da objasnimo, ni da razumemo, ni ŠTA je ovaj svet, ni KAKO postoji, ni ZAŠTO.
Kada sam pokušala zamisliti da je ovaj svijet ono na šta ga ti svodiš i da postoji na način kako ti tumačiš i iz razloga koje ti navodiš - došlo mi je da zaplačem od muke.
Svaka stavka koju ti šturo i grubo i u najkraćim mogućim crtama "tumačiš", bila je već rastumačena daleko bolje, bogatije, vjerodostojnije i zanimljivije kroz priče istočnjačkih religija, teologiju, fiziku, itd itd. Čak su i onaj dio o dobru i zlu te promijenjenom ljepšem svijetu već obradile kandidatkinje za Miss svijeta.

Nemoj se ljutiti, ali ovo tvoje je za nivo vrtićke djece
__________________
"Vrijednost ideje se može odrediti kvalitetom onih koji je zastupaju" (A. Hemon)
Nea-- is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2016., 19:04   #1220
Quote:
mravac8 kaže: Pogledaj post
Jer, pitanje je, jesu li svi prirodni zakoni nastali u trenutku nastanka svemira.
Najvjerojatnije jesu.
__________________
408 Request Time-out 503 service unavailable
wand_1 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:26.