Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Gastronomija > Hrana i zdravlje

Hrana i zdravlje Posebni režimi prehrane

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 26.01.2005., 10:38   #1
Dijetalna prehrana - povće u voku, što za doručak...?

Nisam vidjela ovakav topic pa otvaram ovdje.

Ja bih htjela smršaviti i promijeniti prehranu, jer jedem isključivo junk. Od voća kruške, od povrća krumipir. I to je to.

S obzirom da sam prešla 30-tu i da sam shvatila da se moram malo potruditi oko sebe, želim promijeniti prehranu.

Svi vaši savjeti i iskustva su dobrodošla. Ja jednostavno nemam ideja što jesti, a da to bude ok. Spremna sam na sve izazove, čak i kuhanje

Kako je kuhati u VOK-u? Ima li koja dobra kuharica za to? (nemam vok, al kupit ću ako treba
Što pojesti za doručak a da nije salama?

Koje osnovne začine da nabavim? Vidim da ima puno kuticija s puno začina, a ja ne znam ni imena, a kamoli čemu služe?

Sad mi prvo pada na pamet dinstano povrće u VOK-u. To je, pretpostavljam paprika, meso , rajčica i što još? Koji začin dodati?

Jeli vrhnje za kuhanje kalorično i malo ipak premasno?

Jel netko u istoj fazi kao ja?
TsunamiGirl is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2005., 11:18   #2
Re: Dijetalna prehrana - povće u voku, što za doručak...?

Quote:
TsunamiGirl kaže:
[B]Kako je kuhati u VOK-u? Ima li koja dobra kuharica za to? (nemam vok, al kupit ću ako treba
Meni je wok savršenstvo. Naprosto ga obožavam! Brzo, jednostavno, lagano, ukusno... Traje malo duže dok sve pripremiš jer mora biti nasjeckano na veličinu zalogaja, ali samo kuhanje je turbo brzo. Ja najčešće u miješane-bez-recepta varijante stavljam mrkvu, kupus, poriluk, papriku, grašak, gljive, možeš dodati i tikvice, cvjetaču (al ju na stvarno sitne cvjetiće raskomadaj)... Paradajz ne stavljam, mislim da bi se ukašio a kod woka i kineske kuhinje je poanta da ostane hrskavo. Meso mogu sve vrste, samo sitno nasjeckaš. Poanta kuhanja je da wok jako zagriješ i onda samo kratko pržiš/dinstaš meso i povrće. Prvo par minuta meso pa ga izvadiš. Pa povrće (prvo ono kojem duže treba...). Pa u povrće vratiš meso i onda dodaš umak. Ja najčešće smiješam u šalici hladne vode malo gustina (škrobnog brašna), soja sosa i trunčicu kečapa, može i ocat, med, tabasco, zavisi što voliš. S tim umakom promiješaš još minutu da se malo ugusti i gotovo. I zakon začini za wok: češnjak i đumbir, ali njih stavljam na početku.
Sad, što se tiče kuharice, uzmi neku kinesku, većina jela se radi u woku.

Quote:
[Što pojesti za doručak a da nije salama?
Svježi sir. Možeš u njega dodati crvenu papriku, češnjak, začine... Pa onda razni corn flakesi, müsli. Frape od banane (samo ubaciš bananu, mlijeko i malo cimeta u blender), može s prije spomenutim pahuljicama. Pa žganci s mlijekom. Prosena kaša skuhana s jabukom, grožđicama, kruškom Pa mliječni i sirni namazi, ali ne topljeni sirevi jer su čista masnoća. Kuhana jaja. Ako si na poslu, integralno pecivo s mliječnim namazom ili ajvarom...

Nadam se da će pomoći
Hellgirl is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2009., 12:47   #3
a sta bi se moglo mlijeko jesti,tj. piti u nekakvoj dijeti?
sarah... is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2005., 11:43   #4
tsunami, moj prijedlog za dorucak: narezes narancu na kockice, dodas tome zlicu, dvije obicnih zobenih pahuljica i eventualno dodas malo mlijeka. jako lagano i zdravoa dugo drzi jer se zobene polako razgradjuju. ako i ogladnis do rucka, opet jedna narancam jabuka ili jogurt.
Billi is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2005., 14:02   #5
Kod wok ti je bitno da ga "na suho" zagrijesh toliko da se pocne pushiti, pa tek onda stavish malo ulja. Pokushaj naci ulje za wok. Jako ugodnog je mirisa i okus je drugaciji.

Ja osobno pocnem s kockicama mesa. Kada dobije malo "preplanulu" boju dodajem (najceshce) prvo brokoli, poriluk, mrkvu, a kada to malo opusti dodam tikvicu i shapinjone. Kada shampinjoni potamne dodam pak shoi (tek toliko da malo pusti sok). Meso ne vadim iz woka

Stavim soli i shto mi padne na pamet od zacina (obicno malo papra i pershuna - bez toga ne mogu jesti nishta ).

U to stavim djumbir sosa, ketjap asin, te malo sosa od kokosa i kurry. Dragi voli zavrshiti s par zlica vrhinja za kuhanje.
Shto se tice sosova moze i opcija s zelenim kurry i kokosovim mlijekom. To je moja omiljena verzija.

Jedemo uz rizu koja je kuhana na malo vode i bez soli.
iggix is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2005., 14:23   #6
Quote:
iggix kaže:
Pokushaj naci ulje za wok. Jako ugodnog je mirisa i okus je drugaciji.
koja firma to proizvodi?
muku mučim s glupo prevedenim deklaracijama, pa ako znaš tko to točno proizvodi.
__________________
Life is not a journey to the grave with the intention of arriving safely in a pretty and well preserved body, but rather to skid in broadside, thoroughly used up, totally worn out, and loudly proclaiming "Wow, what a Ride!"
tilla is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2005., 14:24   #7
ako ti se ne da prouchavati, kupi ulje od kikirikija a mozhe i od soje.


Oni su najjneutralniji i najmanje mijenjaju miris i okus kod przhenja.
magic is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2005., 14:28   #8
Quote:
magic kaže:
ako ti se ne da prouchavati, kupi ulje od kikirikija a mozhe i od soje.
Oni su najjneutralniji i najmanje mijenjaju miris i okus kod przhenja.
fala. ma jučer sam prozvizdila pokušavajući nešto pročitat suvislo s etikete na nizozemskom jer rvacka je bila neshvatljiva.
najbolje da s rječnikom idem po mercatoneu.
__________________
Life is not a journey to the grave with the intention of arriving safely in a pretty and well preserved body, but rather to skid in broadside, thoroughly used up, totally worn out, and loudly proclaiming "Wow, what a Ride!"
tilla is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2005., 14:35   #9
Quote:
magic kaže:
ako ti se ne da prouchavati, kupi ulje od kikirikija a mozhe i od soje.


Oni su najjneutralniji i najmanje mijenjaju miris i okus kod przhenja.
ne znam za kikiriki, ali sojino ulje je samo za salate jer kod zagrijavanja postaje dosta kancerogeno.
eena_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2005., 14:41   #10
pishe ti iza na ulju koje je namijenjeno za przhenje, prodaje se na polici kineske i slichne hrane
magic is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2005., 14:48   #11
meni je vrlo dobro kad izmariniram piletinu zajedno s oraščićima u soja umaku.

a potpuno mi je otkrivenje bio teriyaki umak kojeg dodajem svugdje od piletine, riže, ribe.
__________________
Life is not a journey to the grave with the intention of arriving safely in a pretty and well preserved body, but rather to skid in broadside, thoroughly used up, totally worn out, and loudly proclaiming "Wow, what a Ride!"
tilla is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2005., 16:12   #12
mene zanima kad kupujete tu soju, jel gledate jel ima GMO-a?
a i cula sam da nije svaka dobra, zdrava, kao ono, negdje procitah da smanjuje plodnost muskaraca??!!
mislim, znam da je sve danas manje vise sve stetno i tako, ali ono ovo me je zacudilo bas.
evo;
Istraživači s Queen's University u Belfastu su otkrili povezanost između povećane konzumacije soje i loše kvalitete spermija.

Problem, po mišljenju sjevernoirskih znanstvenika, leži u tome što soja sadrži ženski hormon estrogen čije prisustvo može štetiti plodnosti muškaraca.

Znanstvenici upozoravaju da veliki broj prehrambenih proizvoda sadrži soju koja sadrži više estrogena od bilo koje druge namirnice.

Istraživači dodaju da je studija pokazala kako preveliki unos soje utječe najviše na muškarce koji već zbog drugih razloga imaju poteškoće s kvalitetom spermija.

Po mišljenju znanstvenika, dječaci koji prije puberteta konzumiraju velike količine soje mogu imati poteškoća s plodnošću, ali i povećani rizik za strukturalne poremećaje u reproduktivnom traktu, pa čak i rak testisa u kasnijem životu.
Tigrica is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2005., 16:24   #13
Ne treba ništa konzumirati u pretjeranim količinama

Za prženje mi je najbolje kikiriki ulje, kak je magic rekla, ne mijenja ni okus ni boju, samo mrvicu potamni od prženja, a njega uglavnom koriste svi vani po thai restoranima ...

Za kuhanje u woku savjet: nemojte pržiti meso u woku nego te kockice ubacite u kipuću vodu u neki lonac na 10 minuta i onda to meso bacite u wok ... odmah na to povrće i sve je gotovo za 10 minuta ili i manje.
Idealno je kad vam mama napravi kuhanu piletinu ili još bolje kokoš koju ne voli nitko jesti (ne kužim zašto, rijetki su ljudi koji to vole), drugi dan ogulite kožu, očistite kosti i to narežete na kockice i bacite u wok i dodate povrće ... mrak.
Martinn is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2005., 16:25   #14
Da, opet sam počeo kuhati i imam vremena malo piskarati po forumu
Martinn is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2005., 17:11   #15
Joj super ste, puno hvala na savjetima!

Još jedno pitanje - zašto wok, u čemu je razlika u odnosu na neku teflonsku tavu ,malo dublju ili sličnO? )

Joj, ogladnila sam od ovih vaših postova. Idem zapisat sve u teku, a onda i nešto skuhat. JEEE.

Gdje kupujete povrće, ako ste u ZG? Na placu? Ja u Konzumu jer sam lijena, ali to tamo fakat ima grozan okus.
TsunamiGirl is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2005., 17:50   #16
Quote:
magic kaže:
ako ti se ne da prouchavati, kupi ulje od kikirikija a mozhe i od soje.


Oni su najjneutralniji i najmanje mijenjaju miris i okus kod przhenja.
joj da a i od sesama - meni je to najbolje
__________________
da teta Cats ;-)
margarita is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2005., 17:52   #17
Quote:
Tigrica kaže:
mene zanima kad kupujete tu soju, jel gledate jel ima GMO-a?
a i cula sam da nije svaka dobra, zdrava, kao ono, negdje procitah da smanjuje plodnost muskaraca??!!
mislim, znam da je sve danas manje vise sve stetno i tako, ali ono ovo me je zacudilo bas.
evo;
Istraživači s Queen's University u Belfastu su otkrili povezanost između povećane konzumacije soje i loše kvalitete spermija.

Problem, po mišljenju sjevernoirskih znanstvenika, leži u tome što soja sadrži ženski hormon estrogen čije prisustvo može štetiti plodnosti muškaraca.

Znanstvenici upozoravaju da veliki broj prehrambenih proizvoda sadrži soju koja sadrži više estrogena od bilo koje druge namirnice.

Istraživači dodaju da je studija pokazala kako preveliki unos soje utječe najviše na muškarce koji već zbog drugih razloga imaju poteškoće s kvalitetom spermija.

Po mišljenju znanstvenika, dječaci koji prije puberteta konzumiraju velike količine soje mogu imati poteškoća s plodnošću, ali i povećani rizik za strukturalne poremećaje u reproduktivnom traktu, pa čak i rak testisa u kasnijem životu.
soja ne smanjuje plodnost mushkarca zato jer je GMO nego zato shto soja inache ima velike kolichine estrogena, koje se onda josh koncentriraju kad se jedu preradjevine od soje
__________________
da teta Cats ;-)
margarita is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2005., 17:57   #18
za doruchak
jogurt i curecha/pilecha prsa (dimljena) i malo kikiriki putera i jedan tost

mladi sir, omlet od bjelanjaka na malsinovom ulju

kuhano jaje, jogurt, bademi

zobene pahuljice u obranom mlijeku + omlet od bjelanjaka na maslivnovom ulju

mladi sir + vocka(e) + orah ili dva


i razne slichne kobinacije - ja ne volim ujtro kuhati nishta (jedva i gledam a da bi josh i tavu pogodila)
__________________
da teta Cats ;-)
margarita is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2005., 19:34   #19
Ovo šta margarita piše su sve više manje Zona kombinacije. Preporučam ti da proučiš taj sistem prehrane, nije ''topla voda'' al preporuča prehrambene navike od kojih smo se odvikli.
Meni pomaže, doduše nećeš brzo mršavit al bit će zdravo i trajno
__________________
Vecer u kojoj se svi prisutni sasvim slazu izgubljena je
klio is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2005., 20:00   #20
Quote:
klio kaže:
Ovo šta margarita piše su sve više manje Zona kombinacije. Preporučam ti da proučiš taj sistem prehrane, nije ''topla voda'' al preporuča prehrambene navike od kojih smo se odvikli.
Meni pomaže, doduše nećeš brzo mršavit al bit će zdravo i trajno
ma sve su zona

ma to je i meni super - shto me vraca na nachin na koji sam jela dok sam bila mala - kad se mama brinula da dobro jedemo ( a onda odrastesh, pa faks, pa posao pa derneci i sjebesh si sve )

a plus sve je slichno mediteranskoj kuhinji

a najvishe me odushevilo shto sam nakon prochitane Enetring The Zone - u biti razumjela zashto se procesi odvijaju kako se odvijaju u nashem tijelu i sad mi je gusht jesti ispravno jer znam da si chinim dobro - ne samo po pitanju kilazhe nego i za zdravlje i za buducu trudnocu jednog dana

i definitivno nisam nikad imala ovoliko energije
__________________
da teta Cats ;-)
margarita is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:03.